Voor de N.V. Breedband is meer kapitaal nodig KALODERMA l I Of I^BgsiS^El Het rijk wil zijn aandeel met f 15 millioen verhogen De radio geeft Vrijdag PANDA'S HEREN-LEVEN 2 Verplaatsing der bevolking Voorlopig klokkenspel naar Amerika Ongeëvenaard in kwaliteit Rapport over de energievoorziening 'n TIP VA NB O O T Z Oproep van de Christelijke Volkspartij BARTEUORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Expositie „De Zeester" in Museum Fodor Woningbouw als vrije tijd-besteding A.R. partijdag te Hoofddorp SLAAPKAMER KLEEDJES HAARBOUCLE- LOPER 10.9® KATOENEN. MARQUISETTE Tegen schroothandelaar 10.000 boete geëist DONDERDAG 28 FEBRUARI 1952 Bij een wet van 15 Juni 1950 werd de regering gemachtigd namens de staat deel te nemen in het uit te breiden kapitaal van de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, alsmede in het kapitaal van een nieuwe Nederlandse naamloze vennootschap, die zich ten doel stelt de oprichting en exploi tatie van een breeobandwalserij en van een blikfabriek. Voor deze investeringen werd totaal nodig geacht een bedrag van 188 millioen, waarvan 53 millioen voor de N.V. Hoogovens en 135 millioen voor de nieuwe Breedband. N.V. Van dit bedrag van 135 millioen verschaft de staat 65 millioen in de vorm van een kapitaaldeel- neming en 22 millioen in de vorm van speciale winstbewijzen. Onmiddellijk nadat de wet, waarbij deze deelneming was geregeld, van kracht was geworden, werd de Breedband N.V. opge richt en werd een begin gemaakt met de uitvoering van de plannen. Bij de nadere uitwerking en verwezen lijking der plannen is evenwel gebleken, dat de oorspronkelijke raming van de be nodigde middelen niet onaanzienlijk moet worden verhoogd om de bouw van het nieuwe bedrijf te kunnen voltooien en met de exploitatie een begin te maken. Deze overschrijding van de begroting moet grotendeels worden geweten aan de prijsstijgingen, welke zijn ingetreden na dat het conflict in Korea was uitgebroken. Totaal zal 32 millioen meer nodig zijn dan bij de wet van 15 Juni 1950 werd voorzien. Het belang van dit project rechtvaardigt ten volle, dat de staat, als grootste aan deelhouder in deze vennootschap, te zamen met de Koninklijke Nederlandse De regering heeft aan de Tweede Ka mer doen toekomen een nota over ver plaatsing van de bevolking in oorlogstijd. Deze nota behandelt in het bijzonder de wijze, waarop de voorbereidende werk zaamheden worden verricht. Deze worden beperkt tot een eventuele verplaatsing van bevolking van de zoge naamde A-gemeenten. De regering acht het uitgesloten, dat een algehele preven tieve ontruiming van deze gebieden zou worden ter hand genomen. Zodra zich gebrek aan onderbrengings- mogelijkheden voor de werkende bevol king voordoet, zullen in de eerste plaats de niet in het arbeidsproces opgenomen personen naar elders worden overgebracht, waardoor hun woningen ter beschikking komen voor de huisvesting van het getrof fen gedeelte der werkende bevolking. De verplaatsing van de niet bij het arbeidsproces betrokkenen wordt uitslui tend bepaald door de behcefte. Overwegingen van militaire aard ver zetten zich verder tegen een vervoer van de te verplaatsen personen over enigszins lange afstanden. Dit heeft geleid tot het aanvaarden van de principe, dat elke provincie zoveel mogelijk haar eigen ver plaatsingsmoeilijkheden moet oplossen en dat dus de te verplaatsen bevolking in dezelfde provincie wordt ondergebracht. In de huisvesting van de verplaatste per sonen moet in het algemeen door inkwar tiering worden voorzien. Voor ouden van dagen, kinderen, zieken, kraamvrouwen en onmaatschappelijke ele menten moeten noodinrichtingen worden voorbereid. In nagenoeg alle provincies zijn de voorlopige verplaatsimgsplannen tot stand gekomen. ADVERTENTIE Jlerkcudwt!) Aspirin^ ASPIRIN IS ALLEEN ECHJ MET HET BA VERKRUIS Hoogovens en Staalfabrieken N.V., in een gedeelte van deze grotere middelenbe hoefte door uitbreiding van de deelneming in het kapitaal voorziet, zo wordt in de toelichting van het wetsontwerp ver klaard. Op basis van dit dekkingsplan wordt in dit wetsontwerp voorgesteld de deel neming van de staat in de Breedband N.V. met een bedrag van ten hoogste 15 mil lioen in aandelen te verhogen. Met de regering van de Verenigde Sta ten is overleg geopend om toestemming te ontvangen voor de onderhavige deel neming door de staat gelden van de tegenwaarde rekening te gebruiken. Vandaag is uit Rotterdam de „Amstel- dijk" van de Holland.Amerika Lijn ver trokken met aan boord een uit 22 klokken bestaand klokkenspel, dat op 3 April door koningin Juliana aan president Truman zal worden aangeboden als symbool van het nationale geschenk. Het wordt in Meridian Hill Park in Washington opgesteld en zal daar worden bespeeld tot het tijdstip, waarop het wer kelijke carillon, dat uit 49 klokken bestaat waarvan de elf grootste de provincies 38 kleinere de bevolkingsgroepen voor stellen zijn definitieve plaats in Washington heeft gekregen. Het kleine carillon is ter beschikking gesteld voor dit doel door de Nederlandse gieters. Het klokkenspel, dat 514 ton weegt, is opgehangen in een klokkestoel en heeft een beiaardklavier met een elec trische uitrusting, die het automatisch bespeelbaar maakt. Het werkelijke klokkenspel zal omstreeks Kerstmis gereedkomen. ADVERTENTIE Gelee: tubes -.85,1.25 en 1.85 Dagcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Actiefcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Scheercrème: grote tube 1.95 Woensdag is men op een terrein bij Slootdorp in de Wieringermeerpolder begon nen met het uitgraven van een oud wrak van een schip, dat naar men vermoedt daar in de zestiende eeuw gezonken is. Het opgravingswerk geschiedt onder toezicht van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek. Een foto van de voorsteven van het schip, die reeds bloot gelegd is. Het gehele opgravingswerk zal ongeveer vijf weken vergen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgen wending. 10.20 Schoolradio. 10.50 Orgel en zang. 11.15 Voordracht. 11.35 Cello en piano. 12.00 Dans muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport en prognose. 13.00 Nieuws. 13.20 Orkest. 13.50 Platen. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Derde acte Idomeneo, opera. (Om 15.05 Voor dracht). 16.00 Lichte muziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Kamerkoor. 17.20 Muziekpraat- je. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Kinderkoor. 19.15 Prijzen- praatje. 19.40 Wat dunk u van de Christus?, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Platen. 20.30 Benelux, causerie. 20.40 Leven op de Aarde, causerie. 21.00 Aether- forum. 21.30 Platen. 21.45 Buitenlands week overzicht. 22.00 Cabaret. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondvvijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, causerie. 23.30 24.00 Promenade-orkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Schoolradio. 10.05 Platen 11.00 Voor zieken. 11.40 Vocaal dub- belkwartet. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Salon-orkest en solist. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actua liteiten. 13.25 Koperkwartet. 13.45 Voor de huisvrouw. 14.00 Schoolradio. 14.20 Maas trichts Stedelijk Orkest. 15.00 Platen. 15.35 Viool en alt-viool. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Pla ten. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 18.40 De uit kijkpost, causerie. 18.50 Lichte muziek. 19.05 Het werk van de dienst RAO, causerie. 19.15 Regeringsuitzending: Verklaring en toelich ting. 19.35 Zang en orgel. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Symphonette-orkesi en solisten. Om 20.40 Voordracht. 21.15 Metropole-orkest en solis te. 21.50 Om de toekomst wan Nederland, klankbeeld. 22.10 Amusemensmuziek. 22.45 Ik geloof in ene, heilige. Kahtolieke Kerk. causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. 23.35—24.00 Amusementsmuziek. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15—21.45 Dertigduizend; Wedstrijd in kijken en peinzen; Woningbouw en Woning problemen: Dagsluiting. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Plater 30 Weerbericht. 12.34 Platen. 12.50 Koersen 12.55 Platen. 13.00 Nieuws 13.15 Orgel 14.00—15.30 Schoolradio. 17.00 Nieuws. 17.10 De wereld der muziek. 18.00 Lichte muziek. 18.10 Voordracht. 18.20 Pla ten 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Actualiteit. 19.50 Feuilleton. 20.00 Sympho- nie-orkest en solist. 21.30 Wels-Belgisch pro gramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio-Universiteit. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. Daling olieproductie in Schoonebeek verwacht Een commissie, ingesteld door het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs, heeft een rapport gepubliceerd over de energie voorziening van Nederland. Het rapport komt tot veel meer gedetail leerde conclusies dan onlangs het rapport van de commissie-Dresden, hetwelk in re geringsopdracht werd gemaakt. De com missie-Dresden had minder vérstrekkende opdrachten. Rekening houdende met technische ont wikkeling en voortschrijdende industriali satie, alsmede met bevolkingstoeneming, emigratie en verhoging van productiviteit per arbeider, berekent de commissie een energieverbruik in 1960 dat 26 millioen ton steenkool zal bedragen. Berekend wordt voorts dat in dat jaar de eigen productie aan steenkool aardolie en aax-dgas de 14 millioen standaardton steen kool wel niet te boven zal gaan. Bij een in- voerbehoefte van 12 millioen ton zonder dat verschuiving opreedt van kolen naar olie of omgekeerd, wordt verwacht, dat ongeveer 4 millioen ton van deze invoer door vloeibare brandstoffen zal kunnen worden gedekt. De commissie acht het onwaarschijnlijk, dat de steenkool-exporterende landen die buiten de Russische invloedsfeer vallen, de resterende 8 millioen ton zullen kunnen dekken. De Schuman-organisatie zal daar aan weinig kunnen verbeteren. De com missie verwacht niet, dat de Schuman- landen de markt buiten hun gebied geheel zullen kunnen en willen verwaarlozen. Naar mening van de commissie is vol doende energie-aanvoer niet te verwach ten, tenzij steenkool uit Amerika wordt geïmporteerd en van het stoken van steen kool op olie wordt overgegaan en de be schikbare energie zo efficiënt mogelijk ge bruikt wordt. In Amerika wint de opvatting veld, dat Europa zelf voldoende kolen in de bodem bezit om aan eigen behoefte te kunnen vol doen. Over de steenkoolproductie in Nederland zegt het rapport, dat dit bedrijf het meest intensief van geheel Europa wordt gevoerd. Derhalve kan bij productieverhoging alleen gebruik worden gemaakt van verdere me chanisatie. Sterke toeneming van de pro ductie is hiervan echter niet te verwach ten. Indien de mijn Vlodrop spoedig aange legd wordt, dan zal deze over 15 jaar in volle productie zijn. Een productie van 1,25 millioen ton per jaar zou daar kunnen worden gehaald. De commissie verwacht een afneming van de productie van het olieveld Schoo nebeek van 700.000 ton thans tot 450.000 ton in 1960 en 125.000 ton in 1970. De commissie kwam tot de conclusie, dat energiewinning uit getijbeweging, zoals aan de Franse en Britse Atlanti sche kusten wordt voorbereid, voor Nederland niet mogelijk is. Energiewinning uit windkracht wordt internationaal onderzocht. Nederland on derzoekt of tot dit doel op grotere hoogte dan waarop meteorologische waarnemin gen worden gedaan, voor dit doel bruik bare windsnelheden gevonden worden. Een eerste electrische centrale, aange dreven door kernenergie, zal naar in we tenschappelijke kring verwacht wordt, over 10 tot 15 jaar tot stand komen. De energie uit een kilogram uranium of tho rium komt overeen met die uit 2500 ton steenkool. Vele technische en chemische problemen moeten nog worden opgelost voordat de eerste electrische centrales met kernenergie in bedrijf zal komen. Julius Patzak te Amsterdam in de Matthaus Passion De jaarlijkse uitvoering van de Matthaus- Passion door het Amsterdams Oratorium koor met medewerking van het knapen koor „Vredeskerk" en de H.O.V. onder lei ding van Piet van Egmond is vastgesteld op Zaterdagavond 15 Maart in het Am sterdamse Concertgebouw. Als solisten treden op: Jo Vincent, Annie Woud, Julius Patzak (als de Evangelist), Herman Scheij (Christus-partij), Wiebe Draijer en Peter de Vos. ADVERTENTIE M Mijn ader gestel is niet sterk, De arts zegt:: „Wees. wijs en beperk, Neem een opwekking, maar niet te koppig en zwaar, Tip van Bootz is het ideale merk." Inz. Hr. A. M. den Bosch ontrv. 1 fles TIP De Christelijke Volkspartij heeft een op roep gericht tot de Protestants-Christelijke volksgroep, waarin zij herinnert aan de pleidooien die direct na de bevrijding voor de oprichting van één Christelijke volks partij werden gehouden. Zij constateert dat van deze zozeer begeerde eenheid niets is terechtgekomen. „De oude christelijke partijen bleven gescheiden bestaan en volgden de koers van vóór de oorlog". Het bestuur van de Christelijke Volkspartij is ervan overtuigd, dat bij velen het ver langen naar eenheid op politiek terrein nog even sterk leeft als in 1945 en de begeerte bestaat, thans aan deze verlangens gestalte te geven. Die eenheid, zo zegt het bestuur verder, kan niet uit de boezem der oude christelijke partijen komen, die vele dui zenden kiezers niet hebben kunnen vast houden, zodat zij thans vijf zetels minder in de Tweede Kamer hebben dan in 1933. De Christelijke Volkspartij, aldus de op roep, wil onder haar vaan alle Protestantse Christenen verenigen en beschouwt als haar eerste taak het voeren van een chris- telijk-sociale politiek. Zij heeft getracht haar programma in overeenstemming te brengen met de bedoelingen van het Evan gelie. In Maart zal de Christelijke Volkspartij in Utrecht een vergadering houden waar de landelijke opbouw zal worden bespro ken en een voorlopig landelijk bestuur zal worden gekozen. Tevens zal worden beslist of de C.V.P. aan de komende Kamerver kiezingen zal deelnemen. Secretaris van het Comité van Actie is de heer J. Kwant, Noorderhaven 11 te Groningen. ADVERTENTIE I. DAMES-PANTALONS .1 BEELDENDE KUNST Het is nooit prettig iets minder vriende lijks te moeten schrijven, maar als het over dames gaat wordt het helemaal moeilijk. Men zegt „l'honneur aux dames" en onder deze goedgekozen slagzin zijn enige jaren geleden de deuren van het Museum Fodor opengesteld met een tentoonstelling van Amsterdamse schilderessen. Rust nu op de jongere generatie de zware taak om de grote reputatie op te houden die de „Am sterdamse joffers" hebben gevestigd? Ik geloof niet dat dit een eis is die men stel len mag. De tentoonstelling van de groep van Ne derlandse schilderessen „de Zeester" die van 8 Februari tot 6 Maart in Fodor ge houden wordt maakt het voor de meest hoofse cavalier moeilijk om steeds hoffelijk te blijven. Vooral over de producten van de hier als gasten mede exposerende Poolse kunstzusters is weinig goeds te zeggen. Het is akelig om te bedenken dat uit hetzelfde land waar tot voor kort nog zo'n prachtige volkskunst gemaakt werd, nu zulke nare schilderijen komen. Er zijn enkele knappe houtsneden bij de inzending, die er aan herinneren dat de moderne grafiek in Polen nog op een hoog niveau staat. Men vraagt zich dan ook bezorgd af hoe zo'n buiten landse inzending eigenlijk tot stand komt. Van de Hollandse inzendsters is Karin Eyck een van de belangwekkendste. Er is soms enige verwantschap in de schilder wijze met het werk van Charles Eyck, maar de instelling tegenover het model is geheel anders. Deze getuigt van een geringere virtuositeit maar van een groter vermogen tot het indringend peilen van de menselijke ziel. Jeanne van Hall zond twee sterke aqua rellen: landschappen uit Zuid-Frankrijk, die Noordelijk aandoen door de ietwat zwaarmoedige kleuar; de les van Cézanne, die de ruimte bouwde, werd ter harte ge nomen. Het kleine landschap met koeien van dezelfde schilderes vonden wij het mooiste stukje van de hele tentoonstelling. Jeanne Bieruma Oosting komt nogal slor dig voor den dag met de nat-doorgelopen aquarellen die zo bijzonder slecht zijn in gelijst. Wil deze begaafde schilderes niet wat al te veel exposeren? Van Dini Hen- drix noteerde ik een iets te smaakvol inté rieur in grijs en blauw. En daarmee zou dan van deze tentoon stelling welhaast alles gezegd zijn, als er niet nog een alleraardigst beeldje in teak hout „Vrouw met hond" en een heel gees tig getypeerde Franse pastoor (terra cotta) van Liesbeth Dobbelman te vermelden waren. OTTO B. DE KAT. In Deventer hebben zeven jonge bouw vakarbeiders, die willen gaan trouwen, het plan opgevat in hun vrije tijd zeven ai"bei- derswoningen te bouwen, voor ieder één. Zij vonden een architect bereid, kosteloos bestek en tekeningen te maken en toezicht te houden op de bouw. Zij kregen van een aannemer de toezegging vam gratis ge bruik van werktuigen en gereedschappen en vroegen aan het gemeentebestuur van Deventer om grond. B. en W. van Deventer bleken bereid te zijn, hun voorlopig grond te verhuren tot aan het tijdstip, dat deze huur kon worden omgezet in erfpacht Bovendien waren zij bereid, om de gemeente garant te doen blijven voor de betaling der bouwmate rialen tot aan het tijdstip, dat de rijksbij drage voor deze woningen inbaar zou wor den. B. en W. deden de raad een desbe treffend voorstel, waarover een fel debat ontstond. Een der raadsleden, zelf aannemer, be- van het voorstel aan, maar een bestuurder van een bouwvakarbeidersbond ageerde hevig tegen deze vrije tijd-besteding. Hij vreesde, dat deze bouwvakarbeiders moei lijkheden kunnen krijgen bij ziekte- of werkloosheid. Een ander raadslid, eveneens aannemer, was er tegen, dat men deze bouwarbeiders zou toestaan, wat de patroons- en bouw arbeidersbonden niet willen. De wethouder van Openbare Werken vond het plan van de zeven bouwarbeiders nog zo slecht niet. Hij zag in het zelfbou- wen door deze arbeiders iets goeds. Het zijn deskundigen die hun woningmoeilijk heden zelf willen oplossen. Het slot was, dat de raad met 14 tegen 8 stemmen aan de zeven arbeiders de voor deze bouw nodige grond beschikbaar stel de, alsmede een garantie voor de betaling der materialen. Van 1 Maart af kan men van Nederland uit telefoneren met Frans West-Afrika (Da kar en Bamako), Frans Equatoriaal Afrika (Brazzaville), Frans Somaliland (Dzjibouti), Madagaskar, Ananarive en Martinique. Ook dit jaar werd de A.R. partijdag ge houden in de zaal van „De Beurs" te Hoofddorp. De voorzitter, de heer J. Snel, hield een inleiding. De wormen der versplintering knagen aan ons bestaan. Hierbij komt nog dat er voor politiek geen belangstelling meer schijnt te bestaan. Toch zullen wij doorgaan omdat wij de beginselen zijn toe gedaan die gevestigd zijn op de enige waarheid, het woord Gods. De eerste spreker op de middagvergade ring was het Eerste Kamerlid de heer H. Algra, die als onderwerp had „Hoe zullen wij als Christenen leven in de politiek". In ons iso^^snt ligt onze kracht. Princi piële zelfstarrAgheid, ook in de politiek, is ons behoud. Er is geen reden om bij de pakken neer te zitten, als men gelooft. Het leven is momenteel zo intensief dat het ons overrompelt. Een federatief Europa met behoud van nationale zelfstandigheid, is een noodzakelijkheid. Contact met gelijk- denkenden in andere landen is een nood zakelijkheid. Geen oppositie tegen alles in, dit zou geestelijke armoede betekenen. De A.R. partij heeft een eigen taak, die zij doelbewust en met alle haar ter beschik king staande krachten nastreeft. De tweede spreker, mr. dr. J. Meulink, lid der Prov. Staten van Overijsel, behan delde het onderwerp „Het koningschap van Christus en de roeping van overheid en volk". In een felle rede verweet deze spre ker de overheid zich taken te hebben toe geëigend welke niet op haar weg liggen, zoals woningbouw, het opheffen van haar gezag in Indonesië, enz. Tegen deze af braak moeten wij ons met alle ten dienste staande middelen verzetten. Het Gerefor meerd Politiek Verbond is On-christelijk, aldus deze spreker, omdat zij de kerk „totalitair" wil maken, dat wil zeggen de staat ondergeschikt maken aan de kerk. Dit standpunt moeten wij als christenen zonder meer van de hand wijzen. Niet de kerk, maar Christus is koning in ons leven. De P. v. d. Arbeid laat ieder vrij, maar erkent niet de absolute heerschappij van Christus. Ook dit wijzen wij van de hand. Er is maar één weg, dat is de weg tot Christus. In de avondvergadering, die zeer druk was bezocht, sprak prof. dr. S. M. Zuidema over „Om de grondslag". Na de tweede wereldoorlog is ons een nieuwe taak opge legd, deze kunnen wij alleen vervullen in dien wij het oog gericht houden op de Heilige Schrift. Wij zijn geen anti-revo- lutionnairen in eigen belang, maar voor volk en vaderland. Geen christelijk impe- ralisme maar strijden tegen de geest van bederf. Op de gebruikelijke wijze sloot de heer Snel, na het zingen van het volkslied, de vergadering. Dr. A. F. J. Portielje gaal 1 Maart Artis verlaten. Een huldigingscomité wil hem en zijn vrouw een reis naar hun kinderen in Canada aanbieden. ADVERTENTIE WOLLEN REVERSIBLE 50x 100 11.®® 60x120 16.®® 50 BREED 7.9® 70 BREED 90 BREED 79 ets KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 54. De koopman Lodewijk Lappenetel sprong als een dolle op en neer voor de Vleermuis-rover, die (met Panda's juwe len nog in de knuist) in zijn kraam was gestort. „Wat verbeeld jij je wel?" riep hij uit. „Mijn kraam vernielen en alles over hoop halen en niks kopen, hè? Ik kén dat soort klanten! Neem dan tenminste een nieuwe borstrok, dan geef ik je er een slipjas bij cadeau! Vooruit, komaan neem een beslissing! Daar komen alvieer nieuwe klanten aansnellen!" Wie daar aan kwa men snellen waren echter geen nieuwe klanten, doch Panda, Graaf Gaston en Jolliepop. Nu de Vleermuis-rover zich binnen hun bereik bevond hadden hun gezichten een zó begerige uitdrukking aan genomen, dat het niet verwonderlijk is dat de koopman Lodewijk Lappenetel meende, dat deze zijn waren gold. „Nu hebben we hem!" riep Panda uit. „Wedden om dui zend ducaeten, dat het niet zo eenvoudig gaet, hah?" antwoordde Graaf van Gaep tot Gaep. Wedden dat hij weer iets doet? Hah?" Terwijl zij ald.us nader ijlden en de schurk al in hun greep waandenriep Lo dewijk Lappenetel hun bemoedigend toe: „Haast u! Haast u! Hier woedt de textiel- slag! Hier wordt u onder de geschenken bedolven!" Dat was een waar woord. Toen de drie achtervolgers het kraampje bereik ten, gaf de Vleermuis-rover onder hol ge lach een stevige ruk aan de stutten; en al het kostelijk textiel dat hier door de koop man ten geschenke werd gegeven, viel in weelderige lagen over het drietal heen zodat zij geheel bedolven werden. Vervol gens ging de schurk zonder berouw zijns weegs. In Panmocndjom is alles nog bij het oude. De stilstand in de pogingen om wapen stilstand te bereiken duurt onvermin derd voort. Conferentie. Tijdens een vergadering, die naar verwachting twee dagen zal duren, heeft het hoofdbestuur der Engelse La- bourpartij besloten, 29 Maart een dele gatie naar Parijs te zenden om met de Franse socialistische leiders de Duitse herbewapening te bespreken. De dele gatie zal worden geleid door Hugh Dalton, voormalig minister van finan ciën. Bezoek. President Sukarno heeft dezer dagen de Australische ambassadeur, de heer Hood, ten paleize in audiëntie ontvangen, zo meldt het dagblad „Merdeka". Het is niet bekend, wat het onderwerp van gesprek is geweest, maar aangenomen wordt, dat het onderhoud verband hield met de Australische hou ding ten aanzien van het vraagstuk Nieuw Guinea. Waanzin. De Amerikaanse minister voor de luchtmacht, Thomas Finletter, heeft in een toespraak te New York verklaard: „Het ontketenen van een derde wereld oorlog zou niets anders dan waanzin zijn, daar het Oosten en het Westen thans beide over wapens van een onge hoorde vernielingskracht beschikken. Voor de eerste maal in de geschiedenis bestaat wezenlijk de mogelijkheid het uitbreken van een nieuwe oorlog te ver mijden". Voor de zekerheid. De kroningssteen, die op Kerstmorgen 1950 door Schotse stu denten uit de Westminster Abbey in Londen werd ontvreemd, is op zijn oude plaats onder de kroningszetel te ruggebracht. Met het oog op een moge lijke herhaling van het gebeurde blijft de zetel voorlopig staan bij het graf van Hendrik de Zevende, waarvoor zich een hek bevindt. Kosten. Volgens door de Britse regering genoemde cijfers heeft de begrafenis van Koning George VI 58.000 pond (ruim 600.000 gulden) gekost. Voor het bedrijf in Engeland van de buitenlandse gasten is 8.000 pond uitgegeven. Wat de militaire uitgaven betreft, heeft het mini sterie van Marine 14.500 pond besteed, het ministerie van Oorlog 21.000 pond en het ministerie van Luchtvaart 750 pond. Onderzoek. De Britse regering heeft in het Hogerhuis bekend gemaakt, dat de be langrijkste leden van de buitenlandse dienst aan een nieuw onderzoek op politieke betrouwbaarheid zullen wor den onderworpen. Zoals bekend zijn in Mei van het vorige jaar de Britse diplo maten Burgess en MacLean op geheim zinnige wijze verdwenen. Schip. De „Isbrandtsen Line" heeft bekend gemaakt te New York, dat kapitein Carlsen van de „Flying Enterprise" (in volgende maand het commando zal krijgen over het 10.660 ton metende vrachtschip „Noonday", dat de maat schappij onlangs heeft overgenomen. Waarschijnlijk zal de „Noonday" her doopt worden, doch een woordvoerder van de maatschappij achtte het onwaar schijnlijk, dat het schip „Flying Enter prise" zal worden genoemd. Sommige zeelieden vrezen dat zulks ongeluk aanbrengt. Prijs. Bij een gevecht in de Maleise jungle is de Chinese guerilla-leider Ah Peng, op wiens hoofd een prijs van tiendui zend dollar was gesteld, doodgeschoten. Ah Peng was lid van een plaatselijk communistisch bestuur en politieke commissaris van een groep van het „Maleise volksleger voor de bevrijding". Bij zijn makkers stond hij bekend als „de koffiekoning", omdat hij zijn man schappen vaak opdracht gaf gevaarlijke tochten te ondernemen om koffie in de stad te gaan halen. Belasting. Het Engelse verbond van vak verenigingen heeft de minister van Fi nanciën, Butler, aanbevolen de belas tingen te verhogen als middel om de huidige economische crisis te overwin nen. Het verbond dringt er op aan het standaardtarief der inkomstenbelasting met zes pence tot tien shilling per pond te verhogen. Door deze verhoging zou den de inkomsten van de schatkist jaar lijks met 75 millioen pond sterling stij gen. De hogere inkomens in de midden klasse zouden door deze verhoging het meest getroffen worden, daar de meeste arbeiders niet voldoende verdienen om volgens het standaardtarief te worden aangeslagen. Vluchtelingen. De Hoge Commissaris van de UNO voor het vluchtelingenvraag stuk, de Nederlander mr. G. J. van Heuven Goedhart, zal Donderdag en Vrijdag in Bonn besprekingen voeren met de West-Duitse ministers van Bin nenlandse Zaken en van het Vluchte- lingenwezen. Naar van de zijde der bondskanselarij wordt verklaard, zal daarbij het vraagstuk der inschakeling van de niet-Duitse vluchtelingen in het Duitse arbeidsproces worden behandeld. De Hoge Commissaris zou daarvoor buitenlands kapitaal ter beschikking willen stellen. Het oude liedje. De gemeenteraad van München heeft het besluit gehomen, dat vrijkomende functies in de gemeente diensten bij voorkeur moeten worden bezet door ambtenaren, die wegens hua vroegere lidmaatschap der nationaal- sociaiistische partij uit gemeentedienst ontslagen zijn. Het besluit werd geno men op voorstel der Christelijk sociale unie, de Beierse vleugel van de partij van Adenauer. Een der leden heeft dit opzienbarende eerherstel van de vroe gere nazi's verdedigd met het argument, dat deze lieden mogelijk een onder grondse beweging zouden gaan vormen, indien zij hun oude functies niet zouden terugkrijgen. Critici daarentegen zijn van mening, dat München nog steeds niet vergeten kan, dat het eens „hoofd stad der beweging" geweest is. De officier van justitie bij de rechtbank te Groningen heeft een boete van tien duizend gulden geëist tegen de directeur van een schrootbedrijf te Hoogezand, die was gedagvaard wegens overtreding van de metaalbeschikking. Bij beschikking van het Rijksbureau voor Metalen is namelijk bepaald, dat de handelaren niet meer dan 25 ton schroot in voorraad mogen hebben en dat zij, nu de export verboden is, al het andere moeten leveren aan het hoogoven- bedrijf. Het bedrijf in Hoogezand had ech ter een grotere voorraad gehad.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2