Haarlemse Scheepsbouwmaatschappij krijgt een aanzienlijke uitbreiding Oude scheeps - „smidse" maakt plaats voor ruime fabriekshal BE OR Nieuwe hoofdcommissaris van politie in Den Haag Blitarkwestie voor het Uniehof? Scheermesjes 9 Nieuwe opdracht: mijnenvegers BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Noordzee-tentoonstelling in Haarlems Vishal Belgen eten er beter van dan de Nederlanders JAGT HORLOGES Majoor J. H. AK. Gualthérie van Wee zei benoemd Delft telt nu minder studenten dan in 1951 Minister Stikker tevreden terug uit Lissabon Duitse film gedeeltelijk in Nederland gemaakt Raket voor de dampkring Hoe kan Uw maag „graag" zijn met angst om 't hart voor Brandend Maagzuur Brand in „Westerlicht" kostte twee mensenlevens Hoogspanningsleiding HaarlemAalsmeer ZWITSAU huid onder alle Wandelsport Grote belangstelling voor propagandatochten Tafeltenniswedstrijden Schaa tsen rijden Wereldkampioenschap kunstrijden Australiërs wonnen Antwerpse zesdaagse Hockey-tournooi te Amstelveen Volleybalcompetitie VRIJDAG 29 FEBRUARI 1952 De bloeitijd, die vele Nederlandse scheepswerven thans doormaken, met name dooi de talrijke buitenlandse opdrachten, die deze tak van nijverheid in Nederland krijgt, openbaart zich ook in Haarlem. Reeds in 1947 gaf de directeur van een der Haarlemse werven, de N.V. Haarlemse Scheepsbouw Maatschappij, te kennen, dat de grote be drijvigheid op deze werf in de Waarderpolder een grote uitbreiding noodzakelijk maakte. De plannen daartoe hebben inmiddels vaste vorm gekregen en onder leiding van de Heemsteedse architect Gerh. Jansen zal nog dit jaar begonnen worden met de bouw van een grote fabriekshal. Deze verrijst gedeeltelijk op het terrein, dat door de bestaande en sterk verouderde fabriek wordt ingenomen. Dit oude gebouw, dat een vloeropervlakte heeft van 2400 vierkante meter, wordt geheel afgebroken. De nieuwe hal krijgt een vloeroppervlakte van 6000 vierkante meter; zij wordt 102 meter lang, 60 meter breed en 13 meter hoog. Het bestaande gebouw heeft een hoogte van 7 meter. Deze „gedaanteverwisseling" maakt het mogelijk, tegelijkertijd vier schepen van 50 meter lengte onder de kap te bouwen, hetgeen slechts op zeer weinig werven mogelijk is. In de nieuwe hal wordt een lasvloer aangelegd die tot de grootste in Europa zal behoren. Het vooraanzicht van de fabriek zal vol komen veranderen niet alleen omdat ook de bestaande machineloods wordt af gebroken maar ook door de bevestiging van grote „kanteldeuren", die door de fabriek zelf zijn ontworpen en geconstrueerd wor den. Behalve de zijhaven links van de werf, waarin de van stapel gelopen schepen worden afgebouwd, wordt er ook in het terrein vóór de hal een haventje „uitge sneden", dat door een sluisje van het Spaarne gescheiden blijft. De aanleg daar van is vooral nodig voor de uitvoering van een defensie-order, die de maatschap pij kan verwachten. Van de 38 Amerikaan se mijnenvegers, die in Nederland zullen worden gebouwd, worden er zeer waar schijnlijk ook' enige aan de Haarlemse Scheepsbouwmaatschappij opgedragen; Onder de vele opdrachten, die het bedrijf de eerste jaren volop in beslag zullen ne men is er nóg een, die de aandacht ver dient. Binnenkort wordt er een passa giersschip van 1500 ton voor Indo-China op stapel gezet, het grootste, dat ooit op deze werf is gebouwd. Door de voorgenomen uitbreiding zal het aantal arbeiders, dat er werkt, worden vergroot van 250 tot 350. Onderdelen De grondige reorganisatie, die de direc teur, de heer B. M. Vlielander Hein, na de oorlog invoerde, heeft met. zich meege bracht, dat het bedrijf zich, behalve op nieuwbouw, ook ging toeleggen op de ver vaardiging van onderdelen ten behoeve van andere werven en constructiebedrij ven. Er worden bijvoorbeeld in licentie stalen scheepsluiken en stalen masten ge maakt en men draait er scheepsschroeven voor Werkspoor en voor de marine. Dit ge schiedt in een loods ter linkerzijde van het fabrieksgebouw. Vóór deze loods staat het kantoor van de maatschappij dat door verzakking enigszins bouwvallig is ge worden. Het wordt afgebroken, zodat de loods naar voren kan worden uitgebreid. Daardoor komt er ook ruimte voor een pijpenbuigerij en voor.de opslag van mo toren, sloepen en dergelijke. Achter deze loods staat de timmerwerk plaats, waarin men de delen van de scheepsinterieurs maakt. Deze wordt in omvang verdubbeld. Een nieuw, modern kantoor wordt inge richt in een vleugel,, die links tegen de grote fabriekshal wordt gebouwd. Van deze aanbouw zal de achterste helft het magazijn omvatten, dat vier verdiepingen krijgt, en het voorste gedeelte niet alleen het kantoor, maar ook onder meer een grote cantine voor het personeel en ver gaderruimte, zowel voor de directie als de fabriekskern. In het midden van deze aanbouw komt de hoofdingang voor het personeel. ADVERTENTIE c LEDEREN 3ASSEN JEKKERS Onder auspiciën van „Haarlems Bloei" zal van 15 'Maart tot en met 21 April in de Haarlemse Vishal een tentoonstelling wor den gehouden over het leven en de strijd om het bestaan van mens en dier in en om de Noordzee. De tentoonstelling „De Noordzee" zal worden georganiseerd en in gericht door de heer W. P. de Vries, con servator van het voormalige Natuur Histo risch Museum te Alkmaar. „Haarlems Bloei" heeft zich bereid verklaard een en ander te financieren en er de kosten en het risico van te dragen. Behalve enige zeewater-aquaria en een collectie dieren en planten, zal men er in teressante dingen te zien krijgen over het reddingwezen, het visserijbedrijf en allerlei wat met het leven in en om de Noordzee te maken heeft. Geen zonlicht in de hal In tegenstelling met het kantoor, dat zowel naar buiten als aan de kant van de hal bijna geheel door glas wordt begrensd, krijgt de fabriekshal slechts weinig ramen. Voor het vele laswerk, dat er in moet ge schieden, zou de toevoer van zonlicht alleen maar storend werken. Daarom wordt een speciaal kunstlicht in de hal aangebracht. Zij, die er in werken, zuilen zich echter niet geheel van de buitenwereld geïsoleerd behoeven te voelen, want. de hal heeft niet slechts de genoemde kanteldeuren aan de voorzijde, maar ook de achterste wand wordt geheel gevormd door grote deuren, waardoor het materiaal wordt binnenge voerd. De architect verwacht, dat de uitbrei ding nog dit jaar zover kan worden vol tooid, dat de fabriekshal en het magazijn in gebruik kunnen worden genomen. Een tekening van het fabriekscomplex van de N.V. Haarlemse Scheepsbouw Maat schappij, zoals het er na de uitbreiding uit zal zien. Links tegen de grote fabriekshal aan wordt een vleugel gebouwd, waarin het magazijn, de kantoren, een grote can tine voor het personeel en vergaderlokalen zowel voor de directie als voor de ar beiderskern worden ingericht. Links van de hal, tegen de zijhaven: de loods, waarin de draaierij is ondergebracht. Deze wordt in omvang verdubbeld, waardoor ook de nodige opslagruimte voot motoren, sloepen en dergelijke u:ordt verkregen. Er achter: de timmerwerkplaats, die twee keer zo groot wordt als de bestaande. BRUSSEL (A.N.P.) Naar uit de sta tistieken van de U.N.O. blijkt, verorberen de Belgen per jaar 8,7 kg boter per hoofd der bevolking tegenover slechts 2,7 kg in Nederland. Hiertegenover verbruiken de Nederlanders per persoon 17 kg margarine, de Belgen slechts 8 kg. De Belg eet 235 eie ren per jaar, de Nederlander niet meer dan 68. Waar in België per hoofd der bevol king per jaar 40,8 kg vlees wordt genut tigd, bedraagt dit voor Nederland 34,4 kg. De gemiddelde Belg drinkt per jaar 125 liter bier. De Nederlander slechts 10,9 liter. Aan koffie gebruikt men in België 5 kg per jaar, in nederland 1,6 kg. De Belg eet gemiddeld per jaar 149 kg aardappelen, de Nederlander 130 kg. Wat de kaas, melk, vis en suiker betreft worden de Belgen dooi de Nederlanders geslagen. Aan kaas ver bruiken de Belgen namelijk 4,8 kg, de Nederlanders 5 kg, aan melk 98,8 liter en 191 liter, aan vis 5 kg en 9,3 kg, aan suiker 30,8 kg en 35,4 kg. ADVERTENTIE uit prima fabrieken. KLEINE HOUTSTRAAT 105 HAARLEM Met ingang van 1 Maart is benoemd tot hoofdcommissaris der gemeentepolitie te Den Haag majoor J. H. A. K. Gualthérie van Weezei, thans commandant van het Corps Commandotroepen te Roosendaal. De heer Gualthérie van Weezei is op 5 Maart 1905 geboren te Utrecht, waar zijn vader kapitein der genie was. Na in Den Haag en Groningen middelbaar onderwijs genoten te hebben begon hij bij de juri dische faculteit der rijksuniversiteit met zijn studie voor candidaat-notaris. In 1932 slaagde hij voor het examen van candidaat-notaris en van 1933 tot 1944 was hij candidaat-notaris en plaats vervangend notaris te Velsen ten kantore van notaris Dolleman. Na de school voor reserve-officieren der artillerie te hebben doorlopen werd de heer Gualthérie van Weezei in 1929 reserve-tweede luitenant en in 1933 re serve-eerste luitenant. Tijdens de bezetting vervulde hij belangrijke functies bij de Binnenlandse Strijdkrachten. Hij was on der meer plaatsvervangend commandant der B. S. te Velsen. Na de bevrijding meldde hij zich als reserve-officier voor de dienst aan. Hij werd belast met het commando van de Stormschool te Bloemendaal, waar de commandotroepen, de „Groene Baretten", werden opgeleid. Na de overplaatsing van de Stormschool naar Roosendaal bleef majoor Gualthérie van Weezei met het commando belast. De „Groene Baretten" hebben in mili taire kringen een voortreffelijke naam, hetgeen voornamelijk aan de krachtige leiding van de commandant is te danken. Hij is zeer gezien bij de officieren en bij de „Groene Baretten" ondanks de door hem gehandhaafde zeer straffe discipline. Ook de Korea-vrijwilligers ontvingen hun opleiding onder zijn toezicht. Majoor Gualthérie van Weezei is lid geweest van de krijgsraad te 's-Graven- hage en van de krijgsraad te 's-Hertogen- bosch. Van 1948 tot 1950 was hij eerste officier aan de Koninklijke Militaire Aca demie te Breda. De nieuwe hoofdcommissaris van Den Haag was tot voor kort lid van de ge meenteraad van Velsen voor de V.V.D. Hij is officier in de Orde van Oranje- Nassau met de zwaarden. Heden De nieuwe hoofdcommissaris van politie te Den Haag woont op het ogenblik nog aan de Winoldy Daniëllaan in Santpoort. De heer Gualthérie van Weezei vertelde ons gisteravond, dat zijn benoeming tot hoofdcommissaris van politie te Den Haag nog vrij onvei'wacht kwam. Eind vorig jaar was er overigens reeds over gesproken. „Het is ongetwijfeld de bedoeling van de regering geweest iemand aan te stellen van buiten de gemeente Den Haag, zulks waar schijnlijk naar aanleiding van de moeilijk heden, die zich indertijd rond het hoofd commissariaat hebben voorgedaan. Het zal wellicht eveneens van gewicht geweest zijn, dat ik gewend ben leiding te geven aan een corps van eenzelfde aantal leden als de Haagse politiemacht. Nochtans lijkt het mij geen eenvoudige taak. Ik zal mij moeten omschakelen, maar niettemin trekt deze functie mij buitengewoon aan. Bo vendien zou ik binnenkort te oud zijn ge worden voor het commando in Roosendaal. Voor het eerst na de oorlog is een daling ingetreden in het aantal studenten aan de Technische Hogeschool te Delft. Het be- di-aagt thans 5343 tegen 5669 in het voor gaande studiejaar. Het aantal ingeschre venen voor civiel ingenieur is relatief het verst teruggelopen en wel van 1129 tot 966. Ook het cijfer van de voor de eerste maal ingeschrevenen daalde opmerkelijk. In het afgelopen studiejaar werden 590 inge nieursdiploma's uitgereikt. Een zo hoog aantal is in de geschiedenis van de Hoge school nog niet vooi-gekomen. Het verloop van het aantal studenten wijst er volgens ingewijden op, dat "het na oorlogse verschijnsel van de overbevolking der Delftse Technische Hogeschool binnen afzienbare tijd tot het verleden zal be horen. Donderdagavond is per vliegtuig uit Lissabon, waar hij de vergadering van de Atlantische raad heeft bijgewoond, te ruggekeerd de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker. „In politiek opzicht is er in Lissabon grote vooruitgang geboekt", zo zeide hij in een kox-t interview tot de journalisten op Schiphol, „maar in economisch opzicht maak ik me zorgen". De minister vond in het algemeen de resultaten van de bijeenkomst bevredi gend. Minister Stikker zeide niet te ge loven, dat het plan om dit jaar voor de verdediging van West-Europa 50 divisies in de betrokken landen op de been te brengen holle woorden waren geweest. Hij achtte dit plan zeker uitvoerbaar, al voegde hij ef opnieuw aan toe, dat dit ten nauwste zou samenhangen „met de ont wikkeling van de economische toestand in Engeland en Frankrijk". Zeer tevreden toonde de minister zich over het succes van de Beneluxlanden: „Er is in Lissabon ter dege rekening ge houden met de wensen van de kleinere landen om gekend te worden in alle pro blemen". Hij achtte het uitgesloten, dat het ver drag voor het Europese leger gereed en geratificeerd zou zijn voor 1 Mei en hij geloofde, dat het later zou worden. De minister zal over ruim 14 dagen ons land verlaten om in Parijs een nieuwe conferentie van de Organisatie voor Euro pese Economische samenwerking. Voor „Japanse omgeving" De Duitse filmpi-oducent Kurt Schulz, directeur van „Berolina-film", heeft een bezöek aan Nederland gebracht teneinde mogelijkheden voor het maken van films na te gaan. Bij zijn maatschappij is de film „Das Land des Lachelns" naar de operette van Franz Léhar in' voox-bereiding. Het zoeken was naar een „Japanse omgeving" voor de buitenopnamen. Daartoe heeft de heer Schulz in de laatste dagen enige in Japanse trant aangelegde parken in Neder land bezichtigd. Hij heeft thans het be sluit genomen om met Martha Eggerth en Jan Kiepura, die de hoofdrollen vervullen, dit voorjaar "in Nederland de buitenopna^- men te maken. In samenweiking met het onderzoek laboratoihum der Amerikaanse marine heeft de „Glenn Max-tin" vliegtuigenfabriek een nieuwe raket ontworpen waarmee in het aanstaande voorjaar een proef zal wor den genomen. Tot dusverre heeft de fa- briek zeven raketten gebouwd, die zijn ge bruikt om de dampkring te onderzoeken. De nieuwe raket „Viking 8" genaamd, heeft een grotere diameter dan de voorgaande, is iets korter en heeft kielvlakken, die een geringer oppeiwlak hebben dan die der zeven andere raketten. De vorige „Viking" werd in Augustus te Las Cruces afgeschoten. Het apparaat ves tigde meteen het wereldrecord voor zijn soort door een hoogte van 135 mijl te be reiken. De „Viking 8" zal, naar men ver wacht, dit record glansrijk breken. In de neus van deze raket is een instx-u- mentarium aangebracht, dat aan de basis gegevens uitzendt over hoogte, snelheid, temperatuur. Een camei-a maakt op de weg naar boven automatisch opnamen. De „Viking 8" heeft door de grotere dia meter meer ruimte voor de brandstof (vloeibare zuurstof en alcohol), waardoor de raket zelf langer in werking blijft, en een grotei-e snelheid en een grotere hoogte kunnen worden bereikt. ADVERTENTIE Die „angst-bij-voorbaat" kunt U wegnemen door altijd een paar Rennies bij U te steken. Die geven dadelijk verlichting bij het eerste optreden van brandend maagzuur en zelfs de hevigste aanval kunt U met Rennies dade lijk blussen, 'n Heerlijk middel, die Rennies. Smakelijk, onbetwist afdoende enge. makkelijk in te nemen, overal altijd onopvallend. Neem toch een pak Rennies in huis. Voor Uzelf en Uw huisgenoten; ook voor de gaande en komende man.... Het staat thans vast dat de Museumboerderij in de Driehoek te Ede, eigendom van de vereniging Oud-Ede, gerestaureerd zal worden. Zodra de weersomstandigheden het toelaten zal met het werk worden begonnen. Djakarta heeft niet geantwoord op nota van 14 Februari Op een vraag van het Tweede Kamerlid de heer Welter (K.N.P.) over de in beslag genomen zendingen wapens en munitie in de „Blitar" en de „Talisse" heeft de minis ter-president het volgende geantwoord: Op 14 Februari heeft de Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië namens de Nederlandse regering een nota aan de In donesische minister van Buitenlandse Za ken overhandigd, waarin nogmaals werd aangedrongen op de teruggave van de in beslag genomen goederen uit de „Blitar" en de „Talisse". Mocht aan dit verlangen onverhoopt niet vóór 1 Maart worden tegemoet gekomen zo is in deze nota gesteld, dan is de Ne derlandse regering voornemens de kwestie aan het Uniehof voor te leggen, tenzij de Indonesische regering er de voorkeur aan moclit geven de bindende beslissing van een andere internationale rechterlijke instan tie of arbiter in te roepen. Op deze nota heeft de Indonesische re gering tot dusver nog niet geantwoord. DIVIDEND FORD 13 8/9 PCT. De raad van beheer der N.V. Nederland se Ford Automobielfabriek te Amsterdam heeft besloten aan de vergadering van aan- deelhouders voor te stellen het dividend voor het boekjaar 1951 te bepalen op 13 8/9 percent, waarvan 11 1/9 percent door uitkering van een nieuw aandeel op iedere negen oude aandelen; en 2 7/9 percent contant onder aftrek van 15 percent divi dendbelasting op het gehele jaardividend. De brand, die in de nacht van Woensdag op Donderdag het Alkmaars tehuis voor ouden van dagen „Westerlicht" verwoestte, heeft naar gistermiddag bleek twee in- wonenden het leven gekost. Behalve het stoffelijk overschot van de 70-jai-ige me vrouw Blom werd tussen de puinhopen ook het lichaam aangetroffen van de 82- jarige heer Kwantes, wiens slaapkamer zich bevond naast die van mevrouw Blom. Tweede Kamerlid stelt vragen Het Tweede Kamerlid de heer Posthu mus (P.v.d.A.) heeft aan de ministers van Economische Zaken en van Verkeer en Waterstaat vragen gesteld over het plan van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland een bovengrondse hoogspan ningsleiding tot stand te brengen tussen Haarlem en Aalsmeer. Bestaat de mogelijkheid dat een derge lijke bovengrondse leiding, nu of in de toekomst het ongehinderde en veilige lucht verkeer van en naar het vliegveld Schip hol in bepaalde omstandigheden zal kun^- nen bemoeilijken, en kan als gevolg daar van de mogelijkheid ontstaan, dat het vlieg veld Schiphol minder attractief zou kun nen worden geacht voor het internationaal luchtvaartverkeer? zo vraagt de heer Posthumus, die de minister verzocht te be vorderen,: dat de aanleg van de hoogspan- ningsverb'inding. op een andere wijze tot stand zal komen dan door een bovengrond se leiding. ADVERTENTIE voor een l zachte, gave omstandigheden De wandeltochten van de Nederlandse WandelSportbond welke Zaterdag en Zondag worden gehouden beloven een groot succes te worden. Te Haarlem werden tot op heden reeds 300 inschrijvinigen geboekt en in het overige deel van de provincie Noordholland waren reeds 2250 deelnemers ingeschreven. Opmerkelijk is het feit dat steeds meer scho len en gymnastiekverenigingen belangstel ling tonen voor deze sport. Gelegenheid tot inschrijven bestaat ook nog aan de start op Zaterdag 1 Maart van twee tot drie uur en op Zondag 2 Maart van tien tot halfeen aan gebouw „Rosehaghe" aan de Hoofmanstraat. De route van de 10 km. is als volgt: Zijl- weg Bloemendaalseweg, Tetterodeweg, Prins Bernhardbrug, Brouwerskolkweg, Duinlust- weg, Elswoutlaan, Ramplaan, Vlaamseweg en via de Houtvaart terug. De route van de 20 km. volgt dc Zijlweg, Bloemendaalseweg, Mollaan, Brederodeweg en laan, Velserendweg, Bergweg, Zomerzor- gerlaan. Midden en Hoge Duin en Daalseweg, langs Lonbar Petrilaan en Militaire weg naar Zeeweg, vervolgens Brouwerskolkweg, Duin- lustweg. Elswoutlaan terug via Vlaamseweg, zoals de 10 km. In de afgelopen week zijn in de afdeling Haarlem van de Nederlandse Tafeltennisbond de volgende wedstrijden gespeeld: Heren, klasse 1: PWN 1Hotac 1 73; Rapidity 1—O. Zwart 1 4—6; GTTC 1—To- gido 1 55; Winfried 2Tog 3 73. Heren, klasse 2 a: HBC 3Tog 4 46; Winfried 3—Hotac 2 8—2; O. Zwart 2— GTTC 4 8—2; GTTC 2—Tybb 1 6—4. Heren, klasse 2 b: Rapidity 2—Heemstede 3 46PWN 2—GTT 1 7—3; Winfried 4— GTTC 3 3—7; Togido 2—HBC 5—5. Heren, klasse 3 a: Rapidity 3VGZ 1 5—5; O Zwart 3—Tog 6 7—3; Te Zaanen 2 —HBC '4 5—5; GTTC 5—Velsen 1 8—2. Heren, klasse 3 b: Geel Wit 1PWN 3 5—5; GTTC 2—Tog 5 10—0; Togido 3—GTTC 7 7—3; GTTC 6—Tybb 2 8—2. Heren, klasse 4 a: Togido 4Dios 3 91; HBC 7—Rapidity 4 1—9; Dios 3—Tybb 5 uitgesteld; VGZ 3Togido 4 010; Heem stede 6Geel Wit 3 73. Heren, klasse 4 b: Heemstede 7—VGZ 4 73; Togido 5Rapidity 5 64; O. Zwart 4 —Geel Wit 2 10—0. Heren, klasse 4 c: VGZ 2—Heemstede 5 1O-0. Heren, klasse 4 d: Heemstede 4PWN 4 10—0; Velsen 2—Tybb 3 5—5; Hotac 3— Heemstede 8 10—0; Te Zaanen 3—Dios 1 0—10. Dames, klasse 3: Tog 1—Heemstede 2 73; Hotac 1—HBC 1 1—9; Winfried 2—Heem stede 1 19; Te Zaanen 1Winfried 1 28. Dames, klasse 4 a: HBC 2—PWN 2 8—2; Velsen 3—Tybb 2 5—5; Velsen 1—Winfried 3 9—1; GTTC 2—Te Zaanen 2 9—1. Dames, klasse 4 b: HBC 3Geel Wit 1 82; Tog 2Velsen 2 55; Winfried 4 Tybb 1 28; PWN 1—Tybb 3 6—4. De man stond er al toen wij de winkel binnenkwamen. Hij knoopte onmiddellijk een gesprek met ons aan en beperkte zijn opdringerig babbeltje niet tot enige ge meenplaatsen over het aangename lente weer, maar weidde omstandig uit over zijn persoonlijk leven dat, als wij hem mogen geloven, een aaneenschakeling van maat schappelijke successen genoemd kon wor den. Hij had thuis een kist met diploma's staan en was druk in de weer om een tweede kist met waardevolle getuigschrif ten te vullen. Hij deelde ons voorts ver trouwelijk mee, dat hij op het ogenblik het ambacht van vertegenwoordiger beoefen de, wat inhield dat hij scheermesjes sleet. „Ze kunnen mij niet veel meer leren", stelde hij tevreden vast. „Ik zit al jaren langs de weg en weet de klepel wel te han gen. Neem dat maar van mij aan, meneer: Duur doen, dat is het hele eieren eten," en hij plantte een sigaar van vijfentwintig centimeter tussen zijn lippen. „Je trekt maar het gezicht van een kolonel die met een korporaal staat te praten en wendt voor dat je het beter met je klant meent dan met jezelf. Overigens" (hier liet de man zijn daverende gespx-ektoon overgaan in een gefluister) „is het een koud, ik mag" wel zeggen een ijskoud kunstje, om die winke liertjes voor een flinke order in de boot te nemen. Het zijn allemaal miezerige man netjes die de hemel op derlui blote knieën danken dat zij een paar centen met die mesjes van mij kunnen vex'dienen. Och, in het begin had ik wel eens moeite met de handel, maar tegenwoordig draai ik er mijn hand niet meer voor om". Hij wilde daar nog iets aan toevoegen, maar zag van dat voornemen af, toen in het kamertje achter de winkel een onheilspellend lawaai losbarstte. Zo op het eerste gehoor koes terde een man met een bijzonder zware stem het plan om een vrouw het ademen te bemoeilijken, door haar de keel dicht te knijpen. Wij achten het onaannemelijk dat hij dit snode plan heeft uitgevoerd: Er stond niets van in de krant. De vex-tegenwoordiger bleek inmiddels zeer geschrokken te zijn van de opruiende taal die de winkelier had gebruikt. Het was hem aan te zien dat hij diep nadacht over de wijze, waarop hij straks het mie zerige mannetje zou kunnen overhalen tot de aankoop van zijn scheergerei. Omdat wij nu voor het eerst de gelegenheid kre gen om ook iets te zeggen, riepen wij uit volle borst: „Volluk", waarop in de deur opening een morsig persoon verscheen, die meer weg had van een bokskampioen in topformaat, dan van een nederige nering doende die men, om de waarheid niet uit het oog te verliezen, met verkleinwoordjes aanduidt. De vertegenwoordiger verslikte zich en trachtte zijn kluts terug te vinden door een extx-a ferme trek aan zijn sigaar te doen. „Gaat uw gang", zei hij daarop vriendelijk tegen ons. Wij bestelden een pakje scheermesjes. De ogen van de vex-tegenwoordiger kre gen weer wat glans: „Geeft u mij ook maar zoiets", zei hij opgewekt, legde een gulden op de toonbank en holde weg. Toen wij weer op straat waren gex-aakt, was hij in geen velden of wegen meer te bespeuren. L. v. B. Het eindklassement voor de eerste zes bij het wereldkampioenschap kunstrijden voor paren luidt: 1. Ria en Paul Falk (Duitsland) 102.1 pnt.; "2. Miehael en Karol Kennedy (Verenigde Sta:en) 97 pnt.; 3. John en Jen nifer Nicks (Gx-oot Bx-ittannië) 95.5 pnt.; 4. Morris Bowden en Frances Defoe (Canada) 95.4 pnt.; 5. John Nightingale en Janet Ger- hauser (Verenigde Staten) 91.7 pnt.; 6. Michael en Sylvia Grandjean (Zwitserland) 91.6 pnt. De uitslagen van de Antwerpse Zesdaagse luidt: 1. StromArnold (Australië) 243 pnt.; op 1 ronde: 2. Van Steenbergen-Bruneel (België) 598 pnt.; 3. SchultePeters (Ne derland) 295 pnt.; 4. Van VlietHörmann (NederlandDuitsland) 203 pnt.; op 2 ron den: 5. GodeauGoussot (Frankrijk) 391 pnt.; 6. BuylOllivier (België) 320 pnt.; 7. De BeuckelaereRyckaert (België) 286 pnt.; 8. Depaus—Raphael Glorieux (België) 261 pnt.; 9. KublerVon Bueren (Zwitserland) 176 pnt.; op 3 ronden: 10. Ockers—Bucher (België—Zwitserland) 118 pnt.; op 8 ronden: 11. Thyssen—Verbruggen (België) 243 pnt.; op 9 ronden: 12 GosselinDe Baer (België) 138 pnt.; op 13 ronden: 13. NaeyeMollin (België) 135 pnt.; op 17 ronden: 14. Dek kersWagtmans (Nederland) 119 pnt. Het programma van het internationale hockeytournooi, dat tijdens de Paasdagen te Amstelveen zal worden gespeeld ter gelegen heid van het zestigjarig bestaan van de Amsterdamse hockey en bandy club, is thans vastgesteld. Zowel bij het dames- als bij het herentournooi zijn de elftallen ingedeeld in twee poules, en wel als volgt: Dames, poule I: Southern Countries Wo men's Hockey Association. Oostelijk elftal, Rood Wit: poule II: La Vie au Grand Air du Médoc (Bordeaux), Hilversum en Am sterdam. Heren, poule I: The Oxford University Hockey Club, BMHC, Hilversum en Amster dam; poule II: La Vie au Grand air du Médox (Bordeaux). Royal Racing Club de Bruxelles, de Batavieren en TOGO. De uitslagen van de wedstrijden in de af deling Haarlem van de Nederlandse Volley bal Bond luiden: Dames, eerste klas A: PWNPSVH 04; RapiditasDie Raeckse 13; HVSVelox 4—0. Dames, eerste klas B: RamplaanOVRA 13; KI. HoutstraatHaarlem 31; PSVH 2 O SS 22. Heren, eerste klas: HVSOSS 40; Die Raeckse—CIOS 1—3. Heren, tweede klas A: HVS 2Brandweer 2 3—1; RapiditasBGV 40; OVRAHBC 4—0. Heren, tweede klas B: HVS 3bPSVH 2 2—2; Rapiditas —Ramplaan 0—4 regl.; Ve lox 2Damiate 13. Heren, tweede klas C: OVRA 2HBC 2 13; StampersRapiditas 3 31; Haarlem —HVS 3a 0—4. Doordat PSVH in de eerste klas A dames van PWN won en Rapiditas van Die Raeckse verloor kwam PSVH gelijk met Rapiditas. Die Raeckse kwam door de overwinning op Rapiditas gelijk met de koploper VCK, zij het met een wedstrijd minder. In de eerste klasse B was de grote ver rassing het gelijke spel van OSS tegen PSVH 2. De tussenstanden waren PSVH 2 —OSS: 11—15, 15—2. 5—15, 15—2. Doordat HVS en CIOS wonnen is aan de kop in de eerste klasse heren geen verande ring gekomen. CIOS won met 154. 152, 315, 15—7. HVS won met 17—15,153, 15—8, 15—11. Op Woensdagen 5 en 12 Maart worden geen competitieavonden gehouden wegens de damesbeurs..

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9