ïn een slop Franse Kamer weigerde verhoging der belastingen met vijftien procent „In Lissabon werd een goede grondslag gelegd' Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Westelijke Grote Drie streven naar vredesverdrag met Oostenrijk FRANKRIJK WEER ZONDER REGERING Consequenties van de Atlantische samenwerking niet aanvaard Nieuwe voorstellen aan Sovjet-Unie Het woord is aan Ronde Tafelconferentie met de West Eden bracht rapport uit Muurvast Coalitie met links en rechts? Sabotage in Oost-Duitsland De Duitse schulden Représailles tegen Russische diplomaten Ontploffing in Oosten rijkse dvnamietfabriek Slachtoffer van roof overval overleden Nederlandse delegatie samengesteld Amerikaanse bases waren tè duur Bezwaren tegen prijzen voor Nederlandse groente Verzending van zeepost De geheime „Swift" in het Lagerhuis 66e JAARGANG No 198 Hoofdkantoor Grote 'Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 29 FEBRUARI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 51 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De FRANSE POLITIEK is vastgelopen, in een slop beland of, om het Franse woord te bezigen, dat voor ons wat minder kras lijkt maar hetzelfde betekent: in een impasse. Gisteravond keerde minister Stikker uit Lissabon op Schiphol terug en zei dgt hij het plan, om nog dit jaar voor de verdediging van Europa vijftig divisies op de been te brengen, niet als holle woor den beschouwde. Op zichzelf een merk waardige uitlating, want politieke woord voerders van andere landen, zelfs van Amerika, gaven niet zulk inzicht te kennen. Minister Stikker voegde er even wel aan toe, dat uitvoering van het plan ten nauwste zou samenhangen met de ont wikkeling van de economische toestand in Engeland en Frankrijk. Eerder had hij al gezegd „dat hij zich in economisch opzicht zorgen maakte". Blijkbaar nog niet genoeg. Want enige uren na zijn diplomatiek- ingeklede vex'klaring op Schiphol, in de loop van de nacht, viel de Franse regering bij de tweede van de éénentwintig stemmin gen, waaraan zij bij voorbaat de vertrou wenskwestie vei'bonden had. De eerste had haar een grote overwinning bezorgd: met 512 tegen 104 (alleen communistische) stemmen. Die eerste stemming gold de mi litaire credieten, ook ingevolge de beslui ten van Lissabon. Men had de nieuwe ver hoging van de reeds geweldige militaire kosten dus toegestaan. De tweede stem ming gold de gedeeltelijke dekking door een belastingverhoging over de gehele linie met gemiddeld vijftien procent. En die ver hoging werd met 309—283 stemmen ver worpen, waarbij zelfs een aantal radicale partijgenoten van minister-president Edgar Faure tegen de regering stemde. Het is een vreemde loop van zaken, waarbij men eerst credieten toestaat en daax'na de middelen tot dekking van die credieten weigert. Zo vreemd, dat de benamingen financiële crisis en kabinetscrisis beide tekortschieten. Hier ligt de oorzaak dieper. Onze Parijse correspondent, in een be schouwing die hij vanmorgen telefoneerde, spreekt daar in onomwonden taal over. Op merkend dat de nederlaag der Franse re gering ditmaal een kardinaal belang geldt, zoekt hij de ooi-zaak dieper dan bij de toevallige ki-achtsverhouding der partijen. Hij stelt de kwestie van politieke moi-aai: Kamerleden in Frankrijk beschouwen zich niet zozeer als leden van een vergadering met wetgevende en controlerende bevoegd heden, maar bijna allen in de eerste plaats als de directe vertegenwooi-digers van partij- en groepsbelangen. Hij voegt daar aan toe, dat schier alle parlementsleden bij de vei'kiezingen in Juni 1950 de belofte hebben gedaan, onder geen beding in be lastingverhoging te zullen toestemmen. Nu gebeurt het wel eens meer laten wij het mild uitdrukken en niet alleen in Frank rijk, dat beloften, tijdens verkiezingscam pagnes gedaan, niet worden nageleefd. Maar in dit geval hebben de meeste par lementsleden al sinds weken brieven van hun kiezers ontvangen, soms in zeer drei gende bewoordingen gesteld, waarin zij aan hun beloften zijn herinnerd. Waarom deze felheid van de kiezei-s? Het is in de laatste jaren wel heel duidelijk gewoi'den dat in geen enkel land zo diepe afkeer van nieuwe bewapeningsraces wor telt als in Frankrijk. Het is in de laatste tijd ook duidelijker geworden hoe diep wanti-ouwen men er koestert jegens iedere vorm van Duitse herbewapening. Wie moeite heeft zich dit laatste in de volle betekenis voor te stellen bedenke, dat Frankrijk sinds 1870 di-ie Duitse invasies ervai-en heeft met alle rampen, daaraan verbonden. Wij hebben er een onder vonden. Deze overwegingen raken evenwel niet de voosheid van het Fi-anse parlementaire bestel. Dat die ernstig is lijdt geen twijfel. Toen het vorige kabinet viel, nog maar weinige weken geleden, werd op deze plaats de mening geuit dat bij een volgende re- gerings-nederlaag, die niet lang zou kun nen uitblijven, de toestand verergerd zou blijken te zijn. Dat geval doet zich nu voor. President Auriol zal ongetwijfeld zijn reeks candidaat-formateurs weer laten aanruk ken. Er wordt al gepraat over een coalitie regering die oP alle partijen zou rusten, met uitzondering alleen van de communisten (dus met inbegrip van de Gaullisten) maar dat lijkt voorshands nog vrij fantastisch. Zou zulk een i-egering trouwens haar aan hang ertoe kunnen bewegen, te stemmen voor een belastingverhoging van 15 over de gehele linie? Op dit financiële punt doet zich overigens nog een factor gelden: de traditionele Franse weei-zin tegen directe belastingen, die mede in die vijftien pro cent verhoging betrokkenzijn. Hoeveel ministers van Financiën zijn daar in het verleden, in de tijden der Derde Republiek, door gesneefd! Het tekort uit andere mid delen te dekken schijnt niet mogelijk. Aan enkele cijfers worde hier herinnerd: het begrotingstotaal is geraamd op 3650 mil liard francs, waarvan de militaire uitgaven 1205 milliard, dus ongeveer een derde, zou den bedragen. Het geraamde tekort van 400 milliard zou gedekt moeten worden door 195 milliai-d francs aan Amerikaanse hulp, 15 belastingverhoging en bezuini gingen. Ge ziet dus dat bezuinigingen, vooi'zover de regering die voor het pai'le- ment aanvaai-dbaar achtte, al bij het dek kingsplan wax-en inbegrepen. Zou men die veel vei-der willen uitbx-eiden, dan zou dat natuurlijk tot salaris- en loonsverlagingen en ontslagen moeten leiden, waarvoor zeker geen meerderheid te vinden is. En het enorme benodigde bedrag zou er nog lang niet mee worden gedekt. Men kan de veronderstelling opperen, dat Amerika de Franse situatie zou kun nen redden door zijn bedrage aanzienlijk te verhogen. Men kan verder gaan en de mo gelijkheid oppex-en, dat de stemmers tegen het regeiings-voorstel op die kans min of meer hebben gespeculeerd. Of dat een aan tal van hen dit heeft gedaan. Maar wie denkt aan de politieke vei-houdingen in Amerika en aan het van Europa afkerige optreden van de oppositie-candidaat sena tor Taft zal dit geen gelukkige speculatie achten. De Amerikaanse regering en het Amerikaanse Congx-es zullen er niet toe geneigd zijn; zij hebben bovendien reke- ning te houden met eigen middelen, die tenslotte niet onbeperkt zijn en met een eigen belastingheffing die al hoog is. In een verkiezingsjaar. Allerlei factoren doen zich bij deze nieu we Franse ci'isis gelden. Gezamenlijk heb ben zij de politici in een slop doen belan den. it- P- (Van onze correspondent te Parijs) Van vanmorgen vijf uur af zit Frankrijk weer eens zonder regering. Van de 21 ver trouwenskwesties, waarmede premier Faure zijn begroting hoopte te kunnen door drijven, is hem de tweede ai noodlottig geworden. Ze betrof het voorstel de belastingen met 15 percent te verhogen. Op de eerste vertrouwenskwestie, verbonden aan de militaire credieten, had Faure in de Nationale Vergadering een glorieuze overwinning geboekt van 512 tegen 104 communistische stemmen. Zelfs de Gaullisten waren hem dit keer welgezind geweest. Zichtbaar aangemoedigd door deze victorie beklom Faure het spreekgestoelte om de belastingverhogingen toe te lichten. Met 309 tegen 283 dat was 27 te weinig stemmen wees het parlement de nieuwe belasting verhoging af. Faui'e, die anders zijn emoties onder vrijwel alle omstandigheden meester pleegt te zijn, stond verbleekt van de regerings- banken op. Hij trok zich met zijn ministers terug uit de vex-gaderzaal om de situatie te bespreken. Het werd de laatste zitting van zijn kabinet. Even later spoedde hij zich naar het Elysée. Om even over vijf deelde hij de Kamer mede, dat het ontslag van zijn kabinet, zij het met duidelijke tegen zin, door de president aanvaard was. Om twaalf uur vanmiddag, na de tra ditionele bezoeken van de presidenten der Kamei's, begint in het Elysée de parade dei- fractievoorzitters. Daarna zal waarschijn lijk eerst een informateur worden aange wezen om het pad voor de toekomstige ministei'-president te effenen. Zo dat pad tenminste nog te effenen valt. Franki-ijk, dat op 175 milliard is vastge steld, te verhogen. De schatkist staat thans reeds voor 169 milliard bij de Bank „in het krijt". Waarnemers zijn van oordeel, dat de crisis moeilijk op te lossen zal zijn. Enkele Kamerleden van Faure's eigen (radicale pai-tij) hebben vandaag tegen de regering gestemd. Rechtse elementen in de afgetreden re- Het is wel overbodig om op de diepe ernst van de toestand te wijzen. Elke ka binetscrisis is uitex-aard een symptoom van verwarring, verdeeldheid of van zwakte. De ei-nst van de thans geschapen situatie is echter dat de financiële consequenties van de Atlantische en Europese politiek zijn afgewezen, terwijl de parlementaire vei-houdingen niet toelaten een andere politiek te volgen. Frankrijk is muurvast in een impasse geraakt. Voor de zoveelste maal, doch nu naar aanleiding van een .punt van kardinaal belang. De oorzaak van dit alles zit dieper dan in een toevallige verdeling der politieke krachtsverhoudingen in het parlement waardoor zich daar geen duidelijke en vol doende ruime meerderheid af kan tekenen. Het is vooral een kwestie van politieke moraal. De Kamei-leden beschouwen zich inderdaad niet zo zeer als leden van een vergadering met controlerende en wet gevende bevoegdheden, maar wel in de eerste plaats en bijna stuk voor stuk als de directe vertegenwoordigers van partij en groepsbelangen. Het is bekend, dat bijna elke gedepu teerde de laatste weken dagelijks honder den bi-ieven, die soms in zeer dreigende bewoordingen waren gesteld, uit zijn kies district had ontvangen, om hem aan zijn verkiezingsbeloften te herinneren. Bijna zonder uitzondering hadden de parlementsleden in Juni bij hun verkie zingscampagnes hun zetel veroverd op hun toezegging onder geen beding in een ver hoging vap de belastingen toe te zullen stemmen. Voor deze aandrang der kiezers heeft dus nu eens te meer het belang des lands moeten wijken, en wel op een mo ment, dii-ect na de conferentie te Lissabon, dat de ogen van het Westen op Frankrijk gevestigd zijn. De regering-Faure was de zestiende re gering van Frankrijk na de oorlog. De meeste politieke waarnemers zijn de mening toegedaan, dat wanneer de crisis niet snel wordt opgelost, de regering zal moeten verzoeken om het maximum-cre- diet van de schatkist bij de Bank van BERLIJN, (DPA). Volgens Oost- Berlijnse kringen zullen de beveiligings diensten in de Oost-zone van Duitsland versterkt worden. De eenheden van de fabriekswacht zouden met 82.350 man worden versterkt. Voorts heeft het Oost- Duitse ministei-ie van Binnenlandse Za ken begin van deze week instelling van „bui-gerlijke fabi-iekswacht" gelast. Deze krachtige beveiligingsmaatregelen zouden veroorzaakt zijn door het toenemen van het aantal gevallen van sabotage in be langrijke Oost-Duitse industrieën. Met name noemde men de „IFA-fabrieken" in de Chemnitz-Zwickau, de „Leuna-fabrie- ken" en de fabriek van springstoffen in Schönebeck aan de Elbe. gering streven naar de vorming van een coalitie-regering waarin alle pai-tijen van socialisten tot Gaullisten zijn vertegen woordigd. In gewoonlijk welingelichte kringen wordt gezegd, dat president Auriol een be roep zou willen doen op oud-premier Paul Reynaud. Deze bevindt zich echter op het ogenblik in Oxford. Hij is de meest op de voorgrond tredende figuur van de groep der rechtse onafhankelijken en een eco noom van reputatie. LONDEN (Reuter) De vooroorlogse buitenlandse Duitse schulden worden niet- officieel geraamd op ongeveer 2,5 milliard dollar en het totaal der na- ooi'logse schul den aan de geallieerden wordt op 3,8 mil liard dollar geschat. De eerste vraag, die de conferentie over de Duitse schulden, die thans in Londen wordt gehouden, zal moe ten beantwoorden, is wat het juiste totaal der schulden is. De leider van de Duitse delegatie, Abs, wees er op, dat het nodig is om in de be sprekingen het totaal der tegen Duitsland ingediende vorderingen te betrekken, om te voorkomen, dat de resultaten der confe rentie door het indienen van andere vor deringen in gevaar gebracht worden. Duitsland zal alles doen, wat in zijn ver mogen ligt, om zijn mogelijkheid tot het overmaken van gelden te vergroten. Een blijvende hervatting van de dienst op de schulden zal echter pas mogelijk zijn, wan neer de handelsbalans een werkelijk en blijvend overschot te zien geeft. De leider van de West-Duitse delegatie heeft ook verklaard, dat de bijdrage, die West-Duitsland levert tot het behoud van de vrede in Europa, reden is voor een soepele behandeling. De door de Engelse vertegenwoordiger gemaakte opmerking, dat de bondsrepubliek zich in economisch en financieel opzicht in aanzienlijke mate van de gevolgen van de oorlog heeft her steld, erkende hij als juist, doch hij wees er op, dat er van Duitsland grote inspan ningen worden vereist ter verzekering van de vrede in en buiten Europa. ,V Tijdens een pauze in het overleg te Pamnoendjom vierde incc-admiraal Turner Joy zijn 57ste verjaardag. De leider van de wapenstilstandsdelegatie van de UNO werd hij deze gelegenheid verrast met een taart. De zorgen roerden even vergeten toen de jarige de kaarsjes uitblies en de aanwezigen onthaald werden op een stuk van het gebak. WASHINGTON (Reuter). De Britse, Franse en Amerikaanse regeringen hebben Donderdag te Washington meegedeeld dat zij „met spoed nieuwe voorstellen bestu deren, die er op gericht zijn tot overeen stemming met de Sovjet-Unie te komen over het hergeven aan Oostenrijk van de volledige onafhankelijkheid." Van Amerikaanse ambtelijke zijde is meegedeeld dat de drie Westelijke minis ters van Buitenlandse Zaken Dinsdag te Lissabon over deze voorstellen, die ver moedelijk binnen de komende twee weken bekend zullen worden gemaakt, hebben be raadslaagd. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft in een bijlage van bovengenoemde drie-mogcndhedenverkla- ring meegedeeld, dat niet overwogen wordt een vredesverdrag met Oostenrijk te slui ten, waaraan de Sovjet-Unie geen deel zou hebben. In de verklaring wordt gezegd dat de drie Westelijke mogendheden zich „er ongerust over hebben gemaakt, dat de door haar ge troffen regelingen voor een bijeenkomst der plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier", welke 21 Januari te Londen gehouden had moeten worden, werden verijdeld door het niet op de bijeenkomst verschijnen van de Russische plaatsvervangende minister". De Westelijke Grote Drie brengen in her innering, dat in 1943 te Moskou een Brits- Russisch-Amerikaanse verklaring is uit gegeven, waarin Oostenrijk onafhankelijk heid werd toegezegd. Frankrijk heeft de verklaring een jaar later onderschreven. Hierin werd gezegd, dat de ondertekenende mogendheden „vastbesloten waren Oosten rijk van de Duitse overheersing te bevrij den en het weer tot een vrij en onafhanke lijk land te maken" „Sindsdien zijn acht jaar verstreken en Oostenrijk is, ondanks 258 bijeenkomsten van de plaatsvervangers der betrokken ministers van Buitenlandse Zaken, nog steeds geen onafhankelijk land", aldus de verklaring. Vijf punten De vier bezettende mogendheden hebben tot nu toe overeenstemming over 48 van de 53 artikelen van het ontwero-vredes- verdrag met Oostenrijk bereikt. Nog géén overeenstemming werd bereikt over: De toekomstige bestemming der zich in Oostenrijk bevindende verplaatste per sonen; Het toezicht op bepaalde industriële be drijvigheid in Oostenrijk, welke de Duitse herbewapening zou kunnen bevorderen; Het bezitsrecht van in Oostenrijk wo nende onderdanen der verbondenen; De Oostenrijkse vooroorlogse schulden; Een regeling van de betaling voor voor raden, die de Sovjet-Unie Oostenrijk na afloop van de oorlog heeft geleverd. De Sovjet-Unie heeft tijdens de lang durige onderhandelingen over een vredes verdrag met Oostenrijk ook het vraagstuk der „zuivering van voormalige nationaal- socialisten" en dat van de toekomst van Triëst te berde gebracht. WASHINGTON (Reuter). Volgens diplo matieke kringen in Washington zullen bin nen enkele weken door de Westelijke lan den tegenmaatregelen worden genomen naar aanleiding van de Sovjet-Russische bepalingen, waarbij de bewegingsvrijheid van diplomaten in de Sovjet-Unie tot een gebied met een straal van 40 km. rondom Moskou woiylt beperkt. Te Lissabon is over plannen voor gezamenlijke maatregelen gesproken en de meeste van de N.A.V.O.- ianden schijnen het plan te steunen, aldus deze kringen. De voorgestelde maatregelen zouden de Sovjet-Russische diplomaten dezelfde be perkingen opleggen, als de Westelijke di plomaten in de Sovjet-Unie ondeiwinden. In een Oostenrijkse dynamietfabriek in Opper-Oostenrijk zijn drie arbeiders bij een hevige ontploffing om het leven geko men. Een tot nu toe onbekend aantal per sonen is gejvond. Het grootste deel van de fabriek is verwoest. De ontploffing deed zich voor, toen vaten met een ki-achtig ontploffingsmiddel van een vrachtwagen geladen werden. Twee lossers zijn volko men in stukken gescheurd. Men heeft geen overblijfselen van hen kunnen vinden. Een dorp in de nabijheid bleef onbeschadigd. Het gebied is door de politie afgezet. De politie heeft verklaard, dat de fabriek ex plosieven voor de Oostenrijkse markt maakt. In Tauern is een arbeider gedood en zijn er zes gewond bij het opblazen van rotsen. Te Valkenswaard is een roofoverval ge pleegd op de 72-jarige J. Keur, een koop man in lompen en oude metalen. K. werd ernstig mishandeld en van zijn geld, naar schatting enkele duizenden guldens, be- ï-oofd. Hij is later in een ziekenhuis te Eindhoven overleden. De recherche heeft de vermoedelijke dader van de roofoverval, H. L. van B. uit Eindhoven, aangehouden. De 39-jarige mej. A. de B., die K. goed kende, heeft aan de politie verklaard dat Van B. de overval heeft gepleegd. Zij had hem in lichtingen verstrekt waarvoor zij een aan deel in de buit zou krijgen. Beiden zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Sir Henry Wotton: Een gezant is een eerlijk man, uitgezonden om in het buitenland voor zijn vaderland te liegen. (Uit Reliquiae Wottonianae; 1651) Thans is vastgesteld, dat ter voorberei ding van een nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk der Nedexdanden een conferen tie bijeen wordt geroepen, bestaande uit vertegenwoordigex-s van Nederland, Suri name en de Nederlandse Antillen, die eind Maart in Den Haag zal beginnen. Als vertegenwoordigers voor Nederland zijn benoemd: de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, ir. L. A. H. Peters, de minister van Binnenlandse Za ken, prof. dr. L. J. M. Beel, de minister van Justitie, mr. H. Mulderije, de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, die eventueel door de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken vertegenwoordigd kan worden: de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, eventueel vertegenwoordigd door de staatssecretaris van Oorlog of de staatssecretaris van Marine; verder mr. L. A. Donker, J. de Kadt. dr. W L. P. M. de Kort, mr. G. C. J. D. Kropman, H. J. W. A. Meijerink, prof. mr. C. P. M. Romme, prof. dr. ir. W. Schermerhorn en F. H. van de Wetering. Als voorzitter van de conferentie zal op treden de minister-president, als plaatsver vangend voorzitter de minister voor Unie zaken en Overzeese Rijksdelen en als onder-voorzitters de voorzitter van de Su rinaamse en die van de Antilliaanse dele gatie. De vooi-zitter van de Nedei'landse dele gatie zal worden bijgestaan door de alge mene adviseui's voor Nederland mr. J. R. H. van Schaik, prof. mr. W. C. L. van der Grinten en mr. W. H. van Helsdingen. De subcommissie voor de uitgaven heeft het Amerikaanse Congres meegedeeld, dat bij de aanleg van luebtbases in Noorcl- Afrika ongeveer 50 millioen dollar verlo ren is gegaan tengevolge van onregelma tigheden en gebrek aan toezicht op de arbeiders. Het genoemde bedrag berust op een rapport van het hoofd van de Amerikaan se leger-accountantsdienst, William Cas- sidy, die ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld. Cassidy zegt in zijn rapport dat het leger bij (je aankopen geen gebruik van de bestaande concurrentie heeft gemaakt. Voorts hadden de aannemers en de leve ranciers er voor gezorgd de prijzen hoog te houden en hadden departements-func- tionarissen bij het plaatsen van orders, steekpenningen aangenomen. Het rapport bevat tenslotte klachten over gebrek aan controle op de werkzaamheden en over het di'ankmisbruik van de arbeiders. BONN (D.P.A.) Tot de oppositie be horende afgevaardigden hebben de laatste dagen in de commissie voor de buitenland se handel van de West-Duitse Bondsdag bezwaar gemaakt tegen het toestaan van minimumpx'ijzen voor Nederlandse groen ten. Het is de commissie eerst thans be kend geworden, dat met Nederland sedert 1947 een ovei'eenkomst bestaat omtrent minimumprijzen, volgens welke overeen komst aan de Nedex'landse boeren een prijs wordt gegax-andeerd, die niet lager is dan de prijs, waartegen de Duitse boeren hun waren te koop aanbieden. De tot de oppo sitie behox-ende afgevaardigden voerden aan, dat dit duidelijk in strijd is met het Duitse deviezenrecht, dat iedex'e importeur verplicht om ter besparing van deviezen zo goedkoop mogelijk in te voeren. LONDEN (Reuter) Donderdag heeft de Britse miixister van Buitenlandse Zaken, Eden, in het Lagerhuis verslag uitgebracht over de confex-entie te Lissabon. Hij ver klaarde de overeenkomst over Duitslands financiële bijdrage ais „een belangrijke stap, niet slechts naar vei'steviging van de Westelijke verdediging, doch tevens naar het vestigen van een nieuw Europa" te beschouwen. Eden hoopte dat het mogelijk zou zijn, na het bereiken van uiteindelijke overeenstem ming bij de nu in Bonn en Parijs aan de gang zijnde onderhandelingen, bijzonder heden van de overeenkomst bekend te ma ken. Hij kon wel verklaren, dat de brede opzet van het plan is, dat de zes landen van de Europese verdedigingsgemeen schap zelf gezamenlijk zullen oepalen, waai de orders voor al het militaire materieel zullen woi'den geplaatst en waar niet. „De Europese atmosfeer, die twee weken geleden zwaar geladen was, is ontladen en de weg is vrij voor concrete overeenkom sten", aldus Eden. Gevraagd naar definiëring van de Britse houding ten opzichte van de Europese defensie-gemeenschap antwoox-dde Eden, dat de Bx'itten naast het Eui-opese leger zullen staan en dat er bepaalde regelingen voor vei'binding en nauwe samenwerking, waaraan op het ogenblik wordt gewerkt, zullen bestaan. Engeland zou echter niet van de gemeenschap deel uitmaken. Hij was er zeker van, dat het parlement zijn voldoening over het bereikte in Lon den en Lissabon zal delen. Deze bijeen komsten hadden een goede grondslag ge legd voor toekomstige vooruitgang naar voldoende vex-dediging van het Atlantische gebied, inschakeling van een democratisch Duitsland op basis van gelijkheid in een Europese gemeenschap en ontwikkeling van de grotex-e Atlantische alliantie. Eden was voorts diep onder de indruk van de bereidwilligheid van Frankrijk en Duits land om oplossingen te zoeken voor eeuwenoude problemen. Verre Oosten Donderdag heeft de leider van de Britse oppositie, Attlee, in een vex-klaring aan de pex-s meegedeeld, dat zijn Labour-regering niet is afgeweken van de algemene politiek om de opei'aties in Kox-ea tot het schier eiland bepei'kt te houden. Deze verklaring was een antwoord op de verklaring van premier Churchill, volgens welke in Sep tember de Labourx-egering een overeen komst met de Vex'enigde Staten had aan gegaan, waardoor volgens Churchill Enge- Met de volgende schepen kan zeepost wox'den verzonden. De data, waarop de coixrespondentie ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: m.s. Tawali (11/3); Nieuw Guinea: s.s. Rempang (20/3); Ne derlandse Antillen: m.s. Helicon (3/3); Suriname :s.s. Brattingsborg (11/3); Ca nada: s.s. Zuiderkruis (1/3); s.s. Veendam (5/3); Zuid-Amerika: m.s. Alnati (11/3); Australië en Nieuw Zeeland via Engeland (1/3). land zich voor bepaalde gevallen verbon- den had tot actie buiten Korea. Volgens de verklaring van Attlee hadden Engeland en Amerika overwogen, welke tegenactie zou moeten worden ondernomen als tegen de U.N.O.-troepen in Korea zware luchtaanvallen zouden worden uitgevoerd door vliegtuigen van bases van over de Jaloe. (De rivier op de grens van Koi'ea en Mandsjoerije). Volgens de Labour- regering zou „ingeval van dergelijke aan vallen na overleg met de Britse regering, of indien dat te veel tijd Zou vergen, na overleg met de Britse verbindingsofficier ter plaatse, de bevelvoerend officier toege staan dienen te worden de vliegvelden, vanwaar uit de aanvallen werden gedaan, aan te vallen", aldus de verklaring van Attlee. Dit was volgens hem echter geen afwijking van de algemene politiek om de operaties tot Korea beperkt te houden. De parlementaire secretaris van het Britse ministerie van Bevoorrading, Austin Low, heeft Woensdag in het Lagerhuis ver klaard, dat de beschrijving van de nieuwe straaljager de ..Vickers Supermarine Swift" in het Zwitserse luchtvaarttijdschrift „In- teravia" klaarblijkelijk op gissingen is ge baseerd. Zoals bekend wijdde „Interavia" onlangs een artikel van vijf pagina's aan het nieu we vliegtuig. Tevens werden acht détail- tekeningen gepubliceerd. (De 23-jarige tweelingbroers Das uit Haarlem waren de auteurs van deze publicatie.) Tot dusver is in Engeland alleen een foto van het toestel gepubliceerd, waarbij in het onderschrift werd gezegd, dat het een een persoons jachtvliegtuig betreft, voortge dreven door een Rolls Royce Avon straal motor. De Labour-afgevaardigde, George Thomas had in het Lagerhuis de vraag gesteld of de minister een verklaring wilde afleggen over het onderzoek, dat hij had ingesteld naar „het lek, dat er de oorzaak van is geweest, dat in de buitenlandse pers ont hullingen zijn gedaan over een Brits jacht vliegtuig, dat nog op de geheime lijst staat". HALF TOT ZWAAR BEWOUtï Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.J. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met aanvanke lijk hier en daar enige lichte regen en nevel of mist, later overwegend droog. Matige tot vrij krachtige Westelijke tot Noord-Westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. 1 Maart Zon op 7.26 uur, onder 18.20 uur. Maan op 8.49 uur. onder 0.18 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 29 Februari Hoog water- 6.26 en 18.43 uur. Laag water- 2.03 en 14.27 uur. Zaterdag 1 Maart Hoog water: 7.07 en 19.23 uur. Laag water: 2.39 en 15.04 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1