Ruimtevaart: Strijd tegen en spel met de zwaartekracht HORLOGES VAN NIEL CHIEF WHIP Wereldnieuws Schrikkeldag D.D.D. Boeiende hersengymnastiek voor geleerde bollen OPNIEUW DE BEROEMDE GARANTIE VOOR ZUIVERHEID EN KWALITEIT Een KLAAGLIED over GRiEP W i 0 kiest het Nederlands Elftal! CENTRALE VERWARMING PANDA'S HEREN-LEVEN De radio geeft Zaterdag VIRGINIA Administrateur lichtte klant op GROEN Co. Vorig jaar emigreerden 37.605 personen „Corodex" in Zandvoort wordt gesloten Helgoland weer Duits Het nieuwe geneesmiddel voor tuberculose VRIJDAG 2 9 FEBRUARI 19 52 In navolging van vele andere landen is thans ook ons land sinds kort. een „Ver eniging voor Ruimtevaart" rijk. Zij houdt zich bezig met de studie van het inter planetaire verkeer en heeft voorlopig gast vrijheid gevonden bij de Kon. Ned. Ver eniging voor Luchtvaart en de Ned. Ver eniging voor Weer- en Sterrekunde. Dit laatste is kenmerkend, want als vereni gingen-die een reputatie te verliezen heb ben, aan zo iets „fantastisch" haar naam verbinden, dan wel, dan is het mis schien tóch niet zo fantastisch! Sterker, de ruimtevaart-studie begint een wereld beweging te worden, want zij wordt thans internationaal geconsolideerd door middel van de Internationale Astronautische Federatie, waarin de landelijke verenigin gen zich hebben aaneengesloten. De heer J. de Groot, secretaris van de Nederlandse Vereniging voor Ruimtevaart, vertelt hier iets van het „hoe" en „waarom". Hoewel velen nog maar een vaag begrip hebben van wat de ruimtevaart-gedachte inhoudt, is toch de eerste reactie gewoon lijk een „O ja, de reis naar de maan, hè?" Verder denkt men gewoonlijk nauwelijks en inderdaad zal onze satelliet ook stellig wel het eerste doel voor ruimtevaarders worden. De ruimtevaart zou men kunnen defi niëren als een strijd tegen en een spel met de zwaartekracht. De strijd kan alleen ge voerd worden met snelheid en daarvoor moeten raketten de kracht leveren. Voor wiskundigen is het niet zo moeilijk om te berekenen hóé groot die snelheden en krachten moeten zijn en de uitkomst van dat sommetje is niet bemoedigend. Het is ronduit onmogelijk om, rechtuit en zonder omwegen, met een snelheid van 40.000 km per uur de wereldruimte in te schieten, tenminste met onze hedendaagse techni sche hulpmiddelen. Toch is die snelheid nodig om de zwaartekracht te overwinnen en niet enige tijd nadat de motor tot zwijgen is gebracht, weer terug te vallen. In werkelijkheid zou veel meer energie nodig zijn, wanneer men bovendien een landing bijvoorbeeld op de maan en een start voor de terugtocht wil uitvoeren. Er zijn echter bepaalde kunstgrepen mogelijk, waardoor de vooruitzichten niet volstrekt hopeloos zijn. In de eerste plaats zullen veel grotere snelheden bereikbaar zijn door enkele raketten te koppelen en telkens dat gedeelte dat zijn dienst heeft gedaan en van geen nut meer kan zijn, los te laten. Daardoor wordt het „dode ge wicht" dat mee versneld moet worden, verminderd en dat maakt blijkens de be rekeningen een waarlijk sensationeel ver schil. In de tweede plaats kan men onderweg tanken. Dat zal dan moeten gebeuren op een manier die enigszins vergelijkbaar is met de methode die reeds voor vliegtuigen ADVERTENTIE ZENITH - ETERNA - BUREN Originele Zwitserse fabrieksmerken GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM 68 jaar speciaalzaak UURWERKEN HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in con tinubedrijven. 11.35 Strijkkwartet. 12.00 Me- tropole-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Kleine zonden, hoorspel. 13.30 Accordeon-orkest en solist. 14.10 Film programma. 14.35 Gronings programma. 15.00 Dansmuziek. 15.30 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.45 Platen. 16.15 Kamerorkest. 17.00 Wereldkampioenschappen Schaatsen rijden in Trondheim. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Lichte muziek. 18.40 Re geringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 5-jarig bestaan Radio Unie: Omroeporkest, Promenade-orkest, Philhar- monisch orkest, lichte muziek en voordracht. 20.00 Vijf jaar Nederlandse Radio Unie, toe spraak. 20.05 Nieuws. 20.12 Actualiteiten. 20.20 Gevarieerd programma. 21.20 Weense mu ziek. 21.50 Socialistisch commentaar. 22.05 Zang en gitaar. 22.25 Onder de pannen, hoor spel. 22.45 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Snort. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Weerbericht). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusements-orkest en solist. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Jeugdorkest en soliste. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.53 Philharmonisch orkest. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek weekover zicht. 18.25 Promenade-orkest. 18.45 Buiten landse correspondentie. 19.00 Filmprogram ma. 19.15 Parlementsoverzicht. 19.25 Metro- pole-orkest. 19.45 Wereldkampioenschappen schaatsenrijden te Drontheim. 20.00 Vijf jaar Nederlandse Radio Unie, toespraak. 20.05 Vijfjarig bestaan Radio Unie: Radio Philhar monisch orkest, kamerorkest, kamerkoor, voordracht en lichte muziek. 21.00 Sympho- nette-orkest en solisten. 21.35 Actualiteiten. 21.45 Platen. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.2224.00 Philharmonisch orkest. BRUSSEL, 324 M. 11.56 Platen. 12.30 Salonorkest. 12.30 Weer bericht. 12.34 Orkest. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00 en 15.00 Platen. 15.15 Ethnische muziek. 16.00 en 16.20 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.30 Orgel. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Accordeonmuziek. 19.50 Feuilleton. 20.00 Lichte muziek. 20.30 Ver zoekprogramma. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Orkest. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz. 22.45 Platen. 23:00 Nieuws. 23.05 en 23.30 24.00 Platen. wordt toegepast en waarbij een toestel gedurende de vlucht vanuit een ander vliegtuig opnieuw van brandstof wordt voorzien. Ziehier het schema. Een raket wordt ge start, stijgt op met steeds grotere snelheid en wordt buiten de dampkring geleidelijk in een horizontale baan gebracht. Wan neer de brandstof is verbruikt, moet een snelheid van 25.000 km per y,ur zijn be reikt en bij die snelheid zal ^an 500 km hoogte het toestel niet meer terug vallen, maar rond de aarde blijven cirkelen. Op precies dezelfde wijze draait onze maan sinds mensenheugenis op veel grotere afstand natuurlijk om ons heen. De middelpuntvliedende kracht door het rondzwieren is gelijk en tegengesteld aan de aantrekkingskracht van de aarde en het lichaam blijft in een voortdurende „val" om de aarde heen zijn baan beschrij ven. Nu gaat men vervolgens telkens 'opnieuw raketten omhoog sturen, welker nuttige ïaaing uit brandstof bestaat, die in de eerste raket moet worden overgeheveld. Bij 25.000 km per uur? O, het is niet om te suggereren dat het probleem van contact maken een peuleschil is, maar het grote struikelblok is stellig niet de ogenschijnlijk duizelingwek kende snelheid. Het is hier geen snelheid ten opzichte van omringende lucht, de ra ketten bewegen zich door het „niets". De inzittenden kunnen met evenveel recht zeggen dat zij onbewegelijk in de ruimte hangen en de aarde onder hen door draait. Een gedachtengang die wellicht enige scho ling vereist, maar daarom niet minder juist is. Het gaat er nu maar om of die luchthar tig genoemde snelheid van 25.000 km per uur, nodig om een „kunstmatige satelliet" tot stand te brengen, wèl bereikbaar is. Men heeft het uitgerekend en ziehier en kele cijfers, die er tevens toe moeten die nen de gehele onderneming vooral niet als te gemakkelijk voor te spiegelen. Welnu, die snelheid moet bereikbaar worden ge acht met het laatste en kleinste gedeelte van een drietraps raket, gebruik makend van thans bekende chemische brandstoffen. En nu kan men de getallen uitrekenen voor de „minimum-satelliet", waarvan het laat ste gedeelte, een dingetje van 70 kg, buiten de noodzakelijke technische apparatuur in het geheel geen nuttige lading bevat, een academisch geval dus, zonder veel practi- sche waarde waarschijnlijk. Niettemin zou het startgewicht van de gehele installatie van drie raketten, mèt hun brandstof, een kleine 17 ton bedragen! Hiervan neemt de brandstof 13 ton in beslag. Voert men nu dezelfde berekening uit voor het geval van een „satelliet" met een nuttige lading van 100 kg, dan blijkt dat hiertoe een 45 ton groter aanvangsgewicht nodig is en totaal bijna 50.000 kg brand stof! En een paar honderd starts van elk op zichzelf nog veel zwaardere toestellen zijn nodig om één tocht met een bemande raket naar de maan mogelijk te maken, die daar dus kan landen en wederom starten voor de terugtocht. Het lijkt één van die dingen die op papier mogelijk zijn Gelukkig biedt de toekomst toch nog wel enkele lichtpunten, want deze cijfers zijn gebaseerd op de thans bereikbare uitlaat- snelheden der brandstoffen en bij enige verbetering daarvan ontstaat dadelijk een aanzienlijk gunstiger beeld, terwijl ook nog de atoomenergie beloften inhoudt. Eén van de grootste hinderpalen lijkt momenteel de financiering. Het is merk waardig en kenmerkend voor het heden daagse denken, dat een krachtsinspanning en milliardenaanwending als opgebracht voor de ontwikkeling van de atoombom, begrijpelijk en misschien zelfs min of meer vanzelfsprekend wordt gevonden, terwijl men een investering van gelijke orde in een project als waarvan hier sprake is, weinig minder dan hersenschimmig acht. Maar ook dit behoeft niet altijd zo te blijven en dat bepaalde mensengroepen dit denkstadium reeds te boven zijn, bewijst het bestaan van verenigingen voor ruimtevaart. ADVERTENTIE 'n Onderscheiding om trots op te zijn. Ook voor U het overtuigend bewijs van onovertroffen zuiverheid en superieure kwaliteit. Rook daarom ook de beste sigaret voor Uw gezondheid. ADVERTENTIE ,JNet voelde ik me nu eens kiplekker en „daar krijg me een regelrechte griep. „Je weet welmet pijn, die van je keel „naar je oren, vandaar naar je voorhoofd „en dan weer naar je borstkas en je lede maten kruipt. Mijn hoofd is net een „vormeloze hoop watten; ik ben helemaal „dof en heb aldoor nog koorts ook. Geen „wonder, als één van je huisgenoten het „hele huis besmet met haar hoest- en proestbuienNu begint er een zwerm „bijen in mijn hoofd te zoemen, wat me „zo duizelig maakt, dat ik maar eindig." De schrijfster van deze klaagbrief zou er goed aan doen een doosje AKKERTJES te laten halen. Dan waren haar klachten spoedig verholpen. AKKERTJES ztf n ware griepbestrjjders. Ze werken koorts werend, pijnstillend en bevorderen het transpire ren. Neem vandaag nog AKKERTJES in huis. Morgen kunt U ze nodig hebben. De helft ging naar Canada In 1951 zijn uit Nederland 37.605 emi granten vertrokken. Naar Canada emi greerdeal 18.604 personen, naar de Ver enigde Staten 2262, naar Brazilië 206, naar Zuid Afrika 2588, naar Australië 10.494, naar Nieuw Zeeland 3187 en naar de ove rige landen buiten Europa 1322 personen. De meeste emigranten waren afkomstig uit de provincie Zuidholland (10.198), daarna volgen Noordholland (7425), Friesland (4006), Noord-Brabant (3577), Gelder land (3016), Groningen (2453), Overijsel (2055), Utrecht (1762), Limburg (1358), Drente (1178) en Zeeland (577). Gerang schikt naar de gezindte emigreerden 10.659 Rooms-Katholieken, 10.001 Nederlands Her vormden, 10.852 Gereformeerden, 1469 personen die behoorden tot de overige ge zindten en 4624 personen, die niet tot een gezindte kunnen worden gerekend. Bij de 37.605 geëmigreerden waren 13.589 beroepsbeoefenaars van 15 jaar en ouder. ADVERTENTIE De sterkste overall, die U kunt kopen voor de prijs van ADVERTENTIE Hebt U er wel eens over gedacht hoe de opstelling van het Nederlands elftal zou zijn als 1000 voetballief hebbers. ieder voor zich dat elftal zouden samenstellen en het gemid delde daarvan werd genomen? U kunt daar zelf aan meedoen als U het Nederlands elftal van Uw keuze invult op het Goal-prijsvraagformu lier, dat bij Uw kruidenier verkrijg baar is. Bovendien hebt U dan nog kans op een der 400 mooie voetbalprijzen, die voor de inzenders beschikbaar worden gesteld. U spaart toch de foto's van het nieuwe voetbalalbum Goal- 2, waarvoor de bons zijn verpakt bij Condor huishoudzeep. 1. 2. 3. Zelf werkend Wasmiddel, Carlton Old Lavender Toiletzeep, Reinal Schuur poeder en verder bij Gloriine Bleek- water en Snel-alkalivrij Wasmiddel (het gehele etiket). Vraagt alle in lichtingen over deze foto's en de prijsvraag bij Uw kruidenier of bij de N.V. Zeepfabrieken v/h de Haas van Brero, Afd. Goal, Apeldoorn. De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. B. van der Burg, eiste gis termorgen een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden met aftrek van het voorarrest, tegen de 51-jarige Amster damse administrateur A. v. H., die ervan werd beschuldigd één zijner cliënten voor enige duizenden guldens te hebben opge licht. De verdachte gaf de hem tenlaste gelegde feiten toe. Van één zijner klanten te Velsen had hij f 1600 te leen gekregen, nadat hij hem een ontroerend verhaal had opgehangen over de vrouw van een kennis, die voort durend ziek lag en in grote financiële nood verkeerde. De kennis bestond evenwel niet en het geleende geld stak de verdachte in eigen zak. Enige tijd later deelde van H. dezelfde klant mee, dat hij duizend gul den belastingschuld had staan, die nodig voldaan moest worden. De duizend gulden kwamen op tafel, maar de helft er van kwam nimmer bij de fiscus terecht. Toen hij later weer eens om geld zat te sprin gen, kwam hij met het voorstel om nog vierduizend gulden ter delging van de overige belastingschuld te storten. De klant ging op dat voorstel in en de ver dachte eigende zich f 2500 toe. De verdedigster van Van H., mr. S. Boekman, voerde aan dat verdachte geen geld had los gekregen omdat hij het ver haal van een zieke kennis had opgehan gen: Ter zitting verklaarde het slachtof fer dat hij de administrateur ook zonder dit verzinsel geld zou hebben geleend. Mr. Boekman merkte voorts onder meer op, dat haar cilënt onder grote druk tot deze daad is gekomen. Zij drong aan op clementie. De rechtbank zal op 13 Maart uitspraak doen. Het personeel ruim 100 man is tegen 30 Juni ontslagen Het personeel van de N.V. „Corodex" te Zandvoort is door de directie bijeenge roepen, waar werd medegedeeld, dat men het besluit had moeten nemen wegens de slechte bedrijfsresultaten van de laatste tijd, alle arbeidskrachten, met inbegrip van het administratief personeel, per 30 Juni te ontslaan. Het bedrijf zal met ingang van deze datum worden gesloten. Momenteel werken bij de Corodex nog ruim 100 man, waarvan het overgrote deel in Zandvoort woonachtig is. Het was een reeds algemeen bekend feit dat de zaken bij de Corodex (Zandvoorts enige grote industrie) niet floreerden. Het bedrijf werd in de loop van het laatste jaar reeds ingekrompen van ruim 300 tot ruim 100 man. Het uitblijven van defensie orders, gevoegd bij het reeds sterk vermin derde afzetgebied in het binnenland en een steeds moeilijker wordende export, hebben de directie tot dit besluit genoopt. Voor Zandvoort betekent de sluiting van deze bakelietfabriek, waar speciaal in de wintermaanden velen een goed betaalde werkkring vonden, een belangrijke toene ming van het aantal werklozen, vooral in de wintermaanden. Faillissement In het door de rechtbank te Haarlem op Dinsdag 26 Februari uitgespx-oken faillis sement van de vennootschap onder de firma Bosma en Zonneveld te Heemstede, werd als adres opgegeven: Oosterlaan 20, dit moet echter zijn Glipperweg 41. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL - TELEFOON 22143 55. De goede koopman was geheel ver suft na hetgeen hem overkomen was. Zijn tent verkeerde in een slechte toestand en zijn kostelijk textiel was wreed door elkaar geworpen. Dit alles vormde een van de minst erge schanddaden van de Vleermuis rover, maaY niettemin had de eerzame handelaar stellig reden om zich te bekla gen. Toen hij echter zijn tegenwoordigheid van geest in zoverre terug vond dat hij weer spreken kon, was er al niemand meer in de buurt waar hij het woord toe zou kunnen richten. De Vleermuis had zich namelijk onmiddellijk verwijderd na dat hij de tent had omgekeerd over de hoofden van zijn achtervolgers, en daar mee had hij een voorsprong gekregen; maar Panda, Jolliepop en Graaf Gaston maakten zich, zo snel als zij konden, los uit de overblijfselen van de tent en gingen weer achter hem aan. De Vleermuis-rover had nu geen automobiel meer tot zijn be schikking, maar hij schoot de hellende straat af met zo'n ongelooflijke snelheid, dat hij op de Olympiade stellig wel een der prijzen in de wacht zou hebben ge sleept. „Die halen wij nooit meer in!" zei Panda teleurgesteld. „Wedden van wel, zag? Duizend ducaeten? Ilah?" stelde Graaf van Gaep tot Gaep opgewekt voor. En de practische Jolliepop zei spijtig: „We zouden een snel voertuig moeten hebben om hem te kunnen inhalen Terwijl zij de verdwijnende rover na-oogden, dachten zij er diep over na hoe zij zich een derge lijk voertuig zouden kunnen verschaffen tot een krakende stem plotseling sprak: Heedaarjongelui! Ga eens opzij!" De spreker was de oude heer Knarrenkuch, die zich wegens gemakzucht en stijfheid der gewrichten voortbewoog in een com fortabele rolstoel. Wij vragen ons af, wat de heer Knarrenkuch in ons verhaal te maken heeft, maar dat zullen we spoedig zien. Om te verklaren waarom het vandaag schrikkeldag is, moeten wij twintig eeuwen teruggaan in de geschiedenis. In die tijd zat men herhaaldelijk met de kalender in de knoop, omdat deze de lengte van het jaar op 355 dagen stelde en geen rekening hield met de seizoenen. De verschillen wer den natuurlijk ieder jaar groter en in het jaar 46 voor Christus, toen het in December al lente werd, nam de Romeinse dictator Julius Caesar een drastische maatregel: hij bracht de kalender in overeenstemming met de seizoenen door er voor dat jaar een paar maanden tussen te voegen en bepaal de op grond van een rekensommetje van zijn astronomen dat het jaar voortaan 365 dagen en 6 uren zou tellen. Na vier jaren vormden die ovei'blijvende uren weer een dag en deze werd aan de maand Februari toegevoegd. Maar Julius Caesar en zijn astronomen hadden een heel kleine vergissing gemaakt met het uren-overschot per jaar, dat name lijk iets minder dan zes volle uren bedraagt. Julius Caesar behoefde zich daar geen zor gen over te maken, want het verschil was zo gering, dat het pas zestien eeuwen latei- tot een merkbare verschuiving van de sei zoenen ten opzichte van de kalender leidde. Paus Gregorius XIII heeft toen in 1582 de kalender opnieuw gewijzigd en het te veel aan dagen, dat op de lange duur door Julius Caesars fout zou ontstaan, wegge werkt door te bepalen dat alleen die eeuw- jaren schrikkeljaren zullen zijn waarvan het eeuwgetal deelbaar is door vier. Ook deze oplossing maakt de rekening niet vol komen kloppend, want over ongeveer der tig eeuwen zal er weer een verschil van één dag zijn. Maar daarover behoeven w ij ons geen zorgen te maken. l/fe/oo/ondl''^ 1400-1700 Sleeswijk 1700-1800 Denemarken '900-1890 Engeland 1890-1945 Duihsland 952 W-OuiXsland Bremen m W.-DUirSLAND Helgoland zal op 1 Maart door de Britse bezetting aan West-Duitsland worden over gedragen. Met dit besluit komt een eind aan een jarenlange Duitse campagne om het eilandje terug te krijgen. Men organiseert gelijktijdig met de overdracht een collecte in West-Duitsland voor de wederopbouw van Helgoland. Want het eiland werd in 1947 opgeblazen met zevenduizend ton springstof. De natuur bleek echter sterker dan de techniek, want ondanks de alge mene verwachting verdween het eiland niet in de golven. Hierna gebruikten de Britten Helgoland als oefengebied voor de R.A.F. Gedurende de volgende jaren wer den in Duitsland heftige acties voor de te ruggave van Helgoland gevoerd en herhaal delijk trokken groepen Duitsers „illegaal" naar het eiland, vanwaar zij echter prompt weer werden verwijderd. Nu wordt Helgo land echter weer Duits en de R.A.F. heeft inmiddels een nieuio oefengebied gevonden aan de Duitse Waddenkust, Knechtsand genaamd. NEW YORK (Reuter). Op een confe rentie van de New Yorkse medische hoge school is er voor gewaarschuwd voorbarig gevolgtrekkingen te maken omtrent de waarde van het nieuwe middel tegen tu berculose, waaromtrent de afgelopen week mededelingen werden gedaan. Het werd beproefd op een aantal uitgesproken geval len van tuberculose, maar medici, die be last zijn met het waarnemen van de resul taten van het middel, lieten zich voorzich tigheidshalve in deze geest uit, dat een ab solute genezing nog niet geconstateerd is. Er zal een langdurige studie voor nodig zijn voordat men zich zal kunnen uitspre ken over definitieve resultaten. Tot zover dit Reuter-bericht. Zoals men zich zal herinnei-en wordt het nieuwe mid del aangeduid met de namen „Marsilid" en „Rimifon", en zou de N.V. Organon te Oss binnen zeer korte tijd genoemd of een soortgelijk middel onder de naam „Nida- ton" voor klinische toepassing beschikbaar kunnen stellen. Van de vertegenwoordiging in Nederland van de firma F. Hoffmann-La Roche en Co, die te Bazel gevestigd is en ook een fabriek in New York heeft, vernamen wij, dat zij het preparaat „Rimofon" verwaar digt. Het zou blijkens in ziekenhuizen en sanatoria genomen proeven werkzamer en beter te verdragen zijn gebleken dan de tot nu toe gebruikelijke middelen. De kosten der behandeling met het nieuwe preparaat zouden ook belangrijk lager kunnen zijn. ADVERTENTIE TTlliHI Krabben en peuteren maakt de IIUIU.' kwaal steeds erger. De helder UltSlaa vloeibare D.D.D. dringt diep in 73 de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Capitulatie. Generaal Heinrioh von Vie- tinghoff-Scheel, die in 1945 de capitu latie van de Duitse troepen in Italië heeft getekend, is op 65-jarige leeftijd in Beieren overleden. Nuttig. De fakir Rayo (de Oostenrijker Rudolf Schmidt) heeft in een café te Rijssel een plank van 158 x 30 centi meter met een zilveren spijker aan zijn tong laten nagelen. Hij wil zijn eigen record van 36 dagen verbeteren door het zestig dagen in deze toestand uit te houden. De fakir wordt op kunstmatige wijze gevoed. Vergane luister. Prins Wilhelm Karl van Pruisen, een kleinzoon van wijlen keizer Wilhelm van Duitsland, zal Zaterdag in het huwelijk treden met Armgard von Feltheim, dochter van een landeigenaar bij Brunswijk. De bruiloft zal worden bijgewoond door vele leden van het vroegere regerende huis van Duitsland. Vliegtuig. Engeland zal binnenkort de fabricage bekend maken van een trans portvliegtuig, dat 20 ton kan vervoeren en kan landen op een rolbaan van 100 meter. De maximum-kruissnelheid zal 360 kilometer per uur bedragen. Gevlogen. Boven Frankrijk neemt men vluchten kraanvogels waar, die Noord waarts vliegen. Men beschouwt dit als een teken, dat de winter gevlogen is, wat ieder verheugd zal vernemen. Vergoeding. De leden van het Australische parlement hebben besloten hun vergoe ding van 12.000 tot 14.000 gulden per jaar te verhogen. De Australische pre mier zal een salaris van 32.000 gulden per jaar plus een toelage (vrij van be lasting) van 28.000 gulden krijgen. Offers. De wolraad te Sydney verklaart, dat naar schatting meer dan een mil- lioen lammeren in dit seizoen in Austra lië door de buitengewoon grote droogte en branden zijn omgekomen. Oordeel. Jean Bastard, voormalig Frans vice-consul te Gdansk (Polen) en twee Polen zijn ter dood veroordeeld wegens spionnage, aldus radio-Warschau. Een Pool werd tot levenslange gevangenis straf en vijf tot straffen variërend van elf tot vijftien jaar veroordeeld. De veroordeelden zouden zich ook aan sabotage van de Poolse industrie heb ben schuldig gemaakt. Rijp. Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" zullen omstreeks 1960 in Amerika de plannen rijp worden om bommenwerpers te vervangen door ge leide projectielen. Daarna zouden straal- en raket-vliegtuigen langzamerhand moeten wijken voor het onbestuurde type. Ongeluk. Een Braziliaans vliegtuig van de dienst Rio de JaneiroGoiania is Don derdag bij het opstijgen van het vliegveld Uberlandia in de staat Minas Geraes neergestort. Er bevonden zich 32 per sonen aan boord. Allen zijn omgekomen. Bevestiging. Het federale hof van beroep te Washington heeft de doodstraf, die over Oscar Colazzo uit Porte Rico was uitgesproken, wegens aanslag op het leven van president Truman, bevestigd. Geloof. Tsjechoslowaakse vluchtelingen in Wenen geloven, dat er onlangs onder de hoge legerofficieren in Tsjechoslowakije een grote zuivering is voltrokken. Zij baseren hun mening op aanwijzingen in de Tsjechoslowaakse pers en radio. Bij voorbeeld, aldus de vluchtelingen, heeft radio-Praag Woensdag de betrekkelijk onbekende generaal Vaclav Kratochvil genoemd als chef van de generale staf. Ras-candidaat. De Amerikaanse senator Richard Russell uit Georgia, een der leiders van de Zuidelijke democraten, die tegen Truman's politiek van gelijke rechten voor negers zijn, heeft meege deeld, dat hij zioh candidaat voor de democraten voor het presidentschap stelt. Russell is de tweede democraat die zijn candidatuur bekend maakt. De andere senator is Kefauver uit Tennes see. Breekbaar. Aan de kust van het eiland Minquier, voor Bretagne, zijn kisten met porselein van artistieke waarde aangespoeld. De kisten zijn aan de douane-autoriteiten overgedragen. Men neemt aan, dat zij afkomstig zijn van het vergane Amerikaanse vrachtschip „Flying Enterprise". Storm. De kusten van Florida worden door een zware storm geteisterd. Vijf boten worden vermist. Op Cuba is een aantal kustgebieden overstroomd. Uit Boston wordt gemeld, dat in het gebied van Cape Cod zware sneeuwstormen woe den. Vijf mensen zijn tot dusver omge komen. Kostbaar. De kosten, die Frankrijk van 1945 tot het eind van 1951 gemaakt heeft voor de oorlog in Indochina, be dragen ongeveer 1100 milliard francs, zo heeft het Franse bureau voor de statistiek meegedeeld. Voor het jaar 1952 komt daar nog een 435 milliard bij, dat is dus totaal 15.350.000.000 gulden. ADVERTENTIE Hexamethonium In een Zweeds artsenblad wordt melding gemaakt van een nieuw middel tegen ver hoogde bloeddruk, hexamethonium ge naamd. Hexamethonium wordt reeds langer dan een half jaar-gesynthetiseerd in een phar- maceutisch laboratorium te Haarlem. De werking van hexamethonium berust op een remming van de prikkelgeleiding via de zogenaamde autonome zenuwbanen. Van een dergelijke remming kan bij een aantal ziekten met gunstig resultaat ge- bruik worden gemaakt. Bij toepassing van hexamethonium tijdens operatieve behandelingen kan het bloed verlies in belangrijke mate gereduceerd worden.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2