SCHOTH Zestig jaar geleden droomden de Haarlemmers schone droom Goudkust verrukt over Nederlandse bouwers Bach - recital door Bertje Davelaar LOOSJ ES Een Eeuw geleden Fabrieken voor montage-huizen ARAPLUIES Maar Haarlem is nooit een badplaats geworden rfcr ra., a rHoe is het ontstaand Nieuwe uitgaven Uitgaan in Haarlem BOEKENWEEK VRIJDAG 2 9 FEBRUARI 19 52 3 Aanval met een snoeischaar Toekomstmogelijkheden van Nieuw-Guinea DE WERELDKOOPVAARDIJVLOOT Dit woord: HALTER BIJ DE MAALTIJD.... ORANJEBOOM BIER! INSECTEN IN PLASTIC •V /fS Ter gelegenheid van liet feit, dat Multatuli 65 jaar geleden te Nieder-Ingelheim over leed, is het Multatuli-Genootschap begonnen met het bijeen brengen van het bedrag, benodigd voor de aankoop van het sterfhuis. Hel huis ivordl thans te koop aange boden. Het ligt dicht bij de stad Ingelheim op ongeveer 13 km. van Mainz. Het huis zou geschikt zijn als centraal punt van Nederlandse culturele voorlichting in Duitsland. Uit een aantal artikelen in de „Morning Telegraph", een blad dat aan de Goudkust verschijnt, blijkt hoezeer de regering van dr. Kwame Nkrumah en de bevolking van de Goudkust enthousiast zijn over het con tract dat gesloten werd met de Kampense N.V. Schokbeton tot de fabricatie en de bouw van moderne betonnen wo ningen. Uit die artikelen blijkt ove rigens evenzeer een sterke nationalis tische tendenz, een verschijnsel dat zich trouwens in Afrika met geduchte snelheid ontwikkelt en dat zich hier uit in een niet bijzonder vriendelijke toon jegens de Britten. De „Morning Telegraph" meldt, dat de productie van de betonnen woningen voor het eerste jaar op 15.000 stuks wordt ge raamd. Hieronder zullen eenvoudige vier- kamer-woningen met toilet, keuken en douche-cellen voor de inheemse arbeiders bevolking vallen zowel als wat preten tieuzere huizen voor beter-gesitueerden. En voorts zullen er scholen, hospitalen, postkantoren en andere openbare gebouwen worden vervaardigd. De productie zal plaats grijpen in door Schokbeton op te richten fabrieken, waar de regering van de Goud kust op royalty-basis gebruik mag maken van de Schokbeton-patenten. Nederlandse experts zullen het werk leiden en Afri kaanse technici zullen naar Kampen ko men om daar het vak te leren. De regering van Kwame Nkrumah zal niet minder 45 millioen gulden in dit project steken. De „Morning Telegraph" constateert dan 5 ADVERTENTIE Tomp. v.a. 7.90 Inschuifbare v-a. 19.75 Gr. Houtstraat 47 - Haarlem Telefoon 18036 Overtrekken - Repareren Voor de Haarlemse rechtbank moest zich Donderdag de 20-jarige IJmuidense kok T. H. S. verantwoorden voor een feit, waarvan hij zich niets zei te herinneren, hetgeen verklaard werd door de toevoe ging in de tenlastelegging „in staat van dronkenschap". Op 19 December van het vorig jaar was deze jongeman die vol gens het rapport, dat over hem werd uit gebracht, tot nu toe met geen mogelijk heid van de drank kon worden afgebracht, mede door de tegenwerking van zijn ouders in een café met een andere be zoeker, A. de L., aan het bekvechten ge gaan over de wenselijkheid van een we deroprichting van de S.S. Hij had namelijk in cle daartoe benodigde stemming ge bracht door de genoten alcoholica ver klaard, deze te zullen toejuichen, doch de ander koesterde er enige bedenkingen tegen. Dit maakte S. zó wild, dat cle café houder, de 50-jarige J. C. W. K., het beter oordeelde, hem buiten de deur te zetten. Daarop ging de jongeman ijlings uit een aangrenzend tuintje een snoeischaar weg pakken en met dit wapen in de hand ver scheen hij weer voor de deur van het café onder de leuze „ik zal jullie allemaal uit moorden". In weerwil van dit onplezierige vooruitzicht opende K. de deur. Hij deinsde nog juist op tijd terug, zodat de slag met de snoeischaar niet hem maar zijn klant De L. trof. Deze kreeg een flinke wond in zijn voorhoofd, vlak boven de ogen. Hij wist zijn belager echter te vloeren en hem de snoeischaar afhandig te maken, zodat meer ongelukken werden voorkomen. De officier van justitie mr. B. van dei- Burg achtte S. schuldig aan het lenlaste gelegde: bedreiging c.q. zware mishande ling. Hij heeft reeds herhaaldelijk wegens openbare dronkenschap terecht gestaan en steeds bleek dat het gebruik van alcohol hem gevaarlijk maakt voor anderen. Ver- dachtes gedrag in het huis van bewaring bewees, naar de officier zeide, dat hij ook in nuchtere toestand voortdurend anderen iastig valt. De officier achtte S. geestelijk abnormaal en vroeg de zaak te schorsen in afwachting van een psychiatrisch rapport. Verdachtes raadsman, mr. J. D. A. Viskil, meende dat S. niet schuldig kan worden geacht aan zware mishandeling, aangezien er geen opzet in het spel was. Ook hij ver zocht een psychisch onderzoek. De zaak is daarop aangehouden. dat de Nederlanders en de Zweden het verst gevorderd zijn in de aanleg van mo derne steden en dat ook experts op dit ge bied naar de Goudkust zullen komen. In Engeland is dat heel anders zo schrijft het blad. De Britse bouwmethodes zijn zo ver ouderd, dat noch de Labour-noch de con servatieve regeringen een oplossing van het Britse huizenprobleem hebben kunnen bewerkstelligen. De N.V. Schokbeton heeft een verzoek van de Britse regering om fa brieken in Engeland op te richten afgesla gen omdat zélfs de experts van deze maat schappij in de slopers-rommel van de Britse steden niet enige orde op zaken kun nen stellen, zo zegt het blad. „Maar", zo schrijft het blad tevreden, „wanneer onze fabrieken eenmaal op gang zijn, dan kunnen wij er misschien eens over denken huizen naar Groot-Brittannië te exporteren". Het blad besluit met een waarschuwing aan degenen, die op de plannen van dr. Nkrumah laatdunkende aanmerkingen ma ken en ze mogelijk willen saboteren. Deze mensen denken misschien dat de montage- woningen van Schokbeton zullen lijken op de armzalige bouwsels, die na de oorlog in Engeland verrezen zijn. Maar zij zullen met schaamte vervuld raken, wanneer zij de moderne huizen zien voor de door hen zo verachte gewone man, huizen die verrezen zullen zijn dank zij de oprechtheid van Kwame Nhrumah en de goede wil van de N.V. Schokbeton. Het speet mij erg dat ik van het Bach- recital, dat de pianiste Bertje Davelaar gisteravond in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum gaf, de eerste helft niet kon horen, te meer omdat het mij bijzonder interesseerde hoe zij een viertal nummers uit deel I van „Das wohltemperierte Kla vier", waarmee zij haar avond begon, kiem en gestalte zou geven. Ik wist clat het een prachtige keuze was (As, gis, Fis, bes) met sublieme mogelijkheden en rijke contras ten en als zodanig een bijzonder délicate toetssteen voor de jonge kunstenares. Tevens moest ik de kapitale Partita in c missen; ook tot mijn spijt, eensdeels omdat ik een bijzondere voorliefde voor dit stuk heb en tevens omdat het mij benieuwde hoe Bertje Davelaar er het stoere, mannelijke karakter van zou weergeven. Uit goede bron heb ik mogen vernemen dat ik veel gemist heb. Het deel van de pauze stelde mij echter schadeloos met opmerkelijke vertolkingen van het Italiaanse Concert en de Chroma tische fantasie en fuga. Vooreerst was in beide werken een klaarheid van tekening, die voor het zuiver technische probleem met lof pleitte. De snelle hoekdelen van het Concert kregen een fris karakter in hun regelmatig, strak volgehouden tempo. Toch zou mij nog een tikje meer rhythmische scherpte, meer pikante joligheid in het slot deel. wel zo lief zijn geweest. Maar het was een bijzondere verrassing te ervaren hoe de concertgeefster de rechterhand ver mocht te laten zingen in het Andante. Bach zal dat zo wel niet bedoeld hebben, daar hij zijn werk schreef voor clavecimbel met twee manualen, het ene sterk geregistreerd voor de melodie, het andere zacht voor de begeleiding. Met die tegenstelling van de twee klavieren houdt het op bij het clave cimbel; de expressiviteit van de melodie zit in haar curve, niet in het toonkaralcter, afhankelijk van de subtiliteit van de aan slag. Op de piano echter wil de melodie zingen en zo krijgen we dan .een zingende rechterhand tegen een neutrale linker, die de begeleiding op het zachte manuaal wil suggereren. Bach zou het zelf ook zo ge daan hebben, indien hij zijn werk op een Silbermann-vleugel had gespeeld in plaats van op een clavecimbel. Bertje Davelaar zorgde voor een machtig slot van haar recital: de „Chromatische fantasie en fuga", die meteoor van Bachs kunst, die als het ware een eeuw te vroeg op de aarde viel als een voorproef van wat eenmaal Beethoven in zijn begenadigste ogenblikken, in het eind van zijn leven, scheppen zou. Het zou onzin zijn te zeggen, dat de werkelijk buitengewoon knappe vertolking, die Bertje Davelaar van het grandioze werk gaf, alles bevatte wat er in zit. Dat „alles" zo het al bereikbaar zou zijn kan slechts het resultaat wor den van jarenlange levensverdieping, want in deze muziek spreekt een mens die boven het mensdom uitgroeide. Maar wie, als mej. Davelaar, de wonderlijke Chromatische fuga zo'n raak reliëf geeft en het hele werk met zoveel jeugdige bezieling weet op te stuwen, die toont zich waardig Bachs kunst te dienen in zijn allerhoogste en allerdiep ste scheppingen en te streven om eens volkomen in hem op te gaan. JOS. DE KLERK Voor de leden van het departement Haarlem van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel besprak de secretaris van de Algemene Werkgevers vereniging te Haarlem, de heer M. Klaas- sen, gistermiddag in de Kroonzaal van restaurant Brinkmann de toekomstmoge lijkheden van Nieuw-Guinea De heer Klaassen noemde Nieuw-Guinea een land waar het stenen tijdperk het atoomtijdperk in sommige gebieden over lapt Over het algemeen is het geen vruchtbaar land, hetgeen te wijten is aan de jeugd van het eiland. De streken die wél vruchtbaar zijn, liggen niet aan de kust en zijn uiterst moeilijk bereikbaar. De regenval is er te groot, wat onder meer tot gevolg heeft gehad dat de Ja panse katoenaan plant er volkomen is mis lukt. Nieuw-Guinea wordt wel eens het land van de eeuwigdurende dageraad genoemd. De Papoea's zijn primitief en slecht ge voed en hebben nooit de kans gehad zich te ontwikkelen. De meesten van hen wo nen in het binnenland. Ze zijn dus onbe reikbaar en kunnen niet als arbeidskrach ten gebruikt worden. Er zijn in Nieuw-Guinea wel enige ge bieden te vinden die geschikt gemaakt kunnen worden voor grootlandbouw-cul- tures, de Vogelkop bijvoorbeeld, maar het zijn altijd weer de verbindingen en het gebrek aan arbeidskrachten die het werk verhinderen. Met de visvangst in het ook al niet rooskleurig gesteld: De tonijnen die zich aanvankelijk in grote getale in de wateren rond het eiland ophielden, zijn om onverklaarbare redenen verdwenen. Ook de bosbouw biedt weinig perspec tieven. Er zijn echter ook enige lichtpunten: Voor de oorlog al exploreerden op Nieuw- Guinea enige petroleummaatschappijen. Die exploratie is inmiddels overgegaan in een exploitatie. De olie die er gewonnen wordt, is echter zwaar en eist een dure bewerking. In 1951 bedroeg de productie 340.000 ton. Als begin een goed resultaat. Men mag bij dit alles overigens niet uit het oog verliezen dat mijnbouw roof bouw is. Zeker is dat de komst van het groot kapitaal in Nieuw-Guinea onder meer onderwijs en medische verzorging heeft gebracht. De heer Klaassen betoogde dat Neder land er een groot belang bij heeft Nieuw- Guinea te behouden Onder meer om de strategische positie van het eiland, dat gezien kan worden als een barrière tegen het communisme, dat op het vaste land van Azië succes na succes heeft geboekt. Spreker noemde hel erg onverstandig deze positie vrij te geven en merkte daar bij op dat ook de Papoea's er ons niet dankbaar voor zouden zijn. We bewijzen aan deze mensen een slechte dienst als wij hen nu in de steek laten en het vergt een groot deel van ons prestige als we steeds maar aan de eisen van anderen toegeven. De heer Klaassen gaf voorts als zijn mening te kennen dat het geen en kele zin heeft om Nieuw-Guinea aan In donesië af te staan: Doen we dat dam zal Australië bet eiland zeer waarschijnlijk bezetten. De belangstelling van het groot kapitaal zal voor dit eiland gewekt moe ten worden en mocht, het niet lukken die belangstelling in khnkènde munt om te zetten, dan is er altijd nog de U.N.O., die onontwikkelde gebieden steunt. Tenslotte merkte de heer Klaassen op dat Nieuw-Guinea slechts een land is voor mensen met een pioniersgeest, die eenzaamheid kunnen verdragen en het land en het volk van Nieuw-Guinea een goed hart toedragen. ADVERTENTIE Zestig jaar geleden droomden onze stede lijke voorouders een schone droom: Haar lem zou, naar het voorbeeld van enkele buitenlandse steden, zoals Spa in België en Ems in Duitsland, een badplaats worden. Eigenlijk dateert het begin nog van vroeger. In 1884 werd namelijk ontdekt dat een bron die reeds in 1854 geslagen was op de hoeve „d'Yser Juck" in de Haarlemmermeerpolder, een keukenzout- houdende staalwaterbron was. Er werd door verscheidene deskundigen een der enthousiaste propagandisten was een Haarlemse apotheker, de heer Loomeijer vastgesteld dat de genees kracht van dit water zelfs beter was dan dat van buitenlandse bronnen. Reeds dadelijk gingen stemmen op cm de bron te exploiteren. Het duurde evenwel tot 1889 voor de eerste vergadering van belangstel lenden in een exploitatie werd gehouden. Allengs namen de plannen vastere vorm. De badplaats Haarlem moest ook wat het bieden van comfort aan de badgasten be trof, met het buitenland kunnen concur reren. In 1892 dus nu 60 jaar geleden werd overgegaan tot oprichting van een maatschappij tot exnloitatie. De gemeente Haarlem gaf vergunning om het staal- water uit Haarlemmermeer per leiding naar het Frederikspark te brengen en daar een bronhuis te bouwen. Dit besluit leidde tot de bouw van het Brongebouw, waar van de bouw in 1894 werd aanbesteed. De aanneemsom was 102.700,De zaal was geschikt (althans dit werd destijds aan genomen) voor het geven van concerten en toneelvoorstellingen. In de tuin werd ook een muziektent gebouwd, waardoor het mogelijk werd in de zomer openlucht- uitvoeringen te geven. In het Frederiks park werd ook een ririnkhal gemaakt. Op de hoek van de Kleine Houtweg en Bad huisstraat werd een badhuis en zander- inrichting gebouwd. Alles was toen vol tooid om de badgasten in Haarlem waar dig te ontvangen. Maar zij zijn nooit gekomen. Zelfs na korte tijd moesten enthousiaste propagandisten toegeven dat de bron geen werkelijkheid kon worden. Ook al bleef ieder overtuigd van de goede kwaliteit van het staalwater. Het Brongebouw heeft enkele tientallen jaren een kwijnend bestaan geleden omdat de zaal niet gewild was voor concerten en ook niet geschikt bleek voor toneelvoor stellingen. De zomeravondconcerten in de tuin mochten zich wel in veel belangstel ling verheugen, maar dat kon de exploi- VER.STATEN GR-BRITANNIE A NOORWEGEN PANAMA [FRANKRIJK INEDERLAND 5TALIE SOVJET UNIE JAPAN ZWEDEN CANADA DENEMARKEN GRIEKENLAND SPANJE DUITSLAND BELGIË A dSk I millioen ton wereldrotjal In Juli 1950: 84.6 millioen ton 1951: 87.2 230252 CARPRE5S Dit beeld van de omvang van de wereldkoopvaardijvloot is gebaseerd op de gegevens welke onlangs door Lloyd's Register of Shipping werden gepubliceerd. De Verenigde Staten hebben verreweg de grootste koopvaardijvloot. Men moet er echter rekening mede houden, dat van 27,3 millioen ton ongeveer 10 millioen uit de vaart is genomen („mottenballenvloot")Hoewel Duitsland nog bijna onderaan staat, is de Duitse koopvaardijvloot in de periode Juli 1950-Juli 1951 toch het sterkste toegenomen, name lijk met 571.000 ton. Met uitzondering van de Verenigde Staten, Griekenland en Canada steeg de omvang van de koopvaardijvloot in alle landen. De vermindering der Canadese vloot met 284.000 ton moet worden toegeschreven aan de overdracht van scheepswerven aan Groot-Britannië De omvang der Franse vloot steeg met 160.000 ton. De Nederlandse vloot steeg met 126.000 ton. De omvang der Belgische koopvaardijvloot bedroeg op 30 September 1951 433.000 ton. tatie van het gebouw toch niet lonend maken. Na korte tijd werd de Drinkhal gesloten. En na een kwijnend bestaan doorworsteld te hebben werd ook besloten tot afbraak van het Brongebouw. Maar het staalwater kan men nog altijd drinken. Halters wij bezigen het woord bijna alleen in het meervoud zijn korte staven, aan beide kanten be zwaard met metalen kogels. Zij worden bij de gymnastiek gebruikt. Je zou zo zeggen: het zijn dingen die je vast houdt (Duits: halten), maar dat is niet zo. Het Frans kent: haltère voor: ba lanceerstok en wij zullen de oorsprong moeten zoeken bij het Griekse woord haltères. Dit hangt samen met het werkwoord hallómai, dat: springen be tekent. De Grieken gebruikten dan ook bij hun oefeningen deze voorwerpen om de kracht van hun sprong te ver groten. De juiste vertaling is dus: springballen of: springgewichten. k._J Dr. J. Wytres: Vergilius, de dichter van het imperium J. H. Kok N.V., Kampen. De titel van dr. Wytres' boekje wekt ontegenzeggelijk de indruk, dat het hem om Vergilius gaat; pas de tweede ondertitel wijst enigszins in de richting, waarin hij zijn lezer zal gaan meevoeren: „Een inleiding tot de Romeinse godsdienst en gezindheid". Er zijn over Vergilius wel belangwekkender verhandelingen geschreven, die aan zijn dichterschap meer recht doen; voor de ge- dachtenwereld van Vergilius geldt trouwens hetzelfde, maar daarover is de Wytres op zijn eigen manier toch ook wel lezenswaard. Hij wil voornamelijk laten zien dat de oog merken van Aeneas, de held van Vergilius' grote epos. niet in een Christelijke levens opvatting thuis horen. De wijze, waarop hij hiertoe te werk gaat, is goed: hij toont aan dat de Romeinen zich de goden niet als bui ten de schepping bestaande konden voor stellen, dat zij de liefde in hun verhouding tegenover de goden niet kenden, dat het heil, gebracht door het Romeinse rijk dat Aeneas stichtte, niet boven louter aardse begrippen uitkwam en dan van een twijfelachtige soort was en hij geeft tenslotte een tweeledig oor deel over Vergilius: bewondering voor zijn kunst, verwerping van zijn aardsheid. Men kan zich door deze redenering laten veroveren of niet, al naar gelang men meer of minder gevoelig is voor dichterschap, en meer of minder geschokt door de ontmaske ring van het heil volgens Vergiliaans recept. Men kan in ieder geval moeilijk ontkennen, dat dr. Wytres het mes fors en vaardig door de stof haalt. Iets té fors eigenlijk, de kloeke geringschatting, die hij in het woord „hei denen" legt, is bepaald geforceerd. Tenslotte, wat de mensen vóór Christus dan ook nog niet hadden, hun zielen waren in ieder geval even menselijk als de onze; zij gebruikten andere uitbeeldingsmiddelen om hun erva ringen mee te vertolken, maar om die „on christelijkheid," tegen hun dichterschap te gaan uitspelen, daartoe zal wie de poëzie zoekt niet bereid zijn, en terecht. S. M. ADVERTENTIE TONEEL EN CABARET Zaterdag 1 Maan, Stadsschouwburg, 8 uur: Comedia met het blijspel „Bobbeltje" van André Roussin onder regie van Jan Teu- lings. In de hoofdrol Guus Hermus. Verder werken onder anderen mede: Bep Dekker, Manon Alving, Cor Hermus, Steve van Brandenberg en Bob Verstraete. Décor van Jacques Dumont. Zondag 2 Maart, Stadsschouwburg, 8 uur: Comedia met „Bobbeltje" (zie Zaterdag). Maandag 3 Maart, Stadsschouwburg, 8 uur: Het Théatre Hébertot uit Parijs geeft een voorstelling van ..Le Maïtre de Santiago" door Henry de Montherlant, voorafgegaan door ,,L' Ecole des Moroses" van Félicien Marceau. In de hoofdrollen: Miche'line Bona, May Chartrettes, George Vanet en Allain-Dhurtal. Dinsdag 4 Maart, Minerva-theater, Heem stede, 8.15 uur: De vermaarde Hindoe kunstenares Hima Kesarcodi met dansen uit de school van Bharat Natyam uit cen traal Zuid-India. Verder: het dansdrama „De geboorte van ons land". Dinsdag 4 Maart. Stadsschouwburg, 8 uur: Reprise door Comedia van de thriller „Vingerhoedskruid" door James Doran, geregisseerd door Joan Remmelts, die er tezamen met Rie Gilhuys, John Gobau, Wim van Sierenberg de Boer in optreedt. Woensdag 5 Maart, Stadsschouwburg, 8 uur: Het Nederlands Volkstoneel voert „Het Woord" van Kaj Munk in de vertaling van Johan Winkler op. Medewerkenden onder anderen: Emmv Lopes Dias, regisseur Ben Groeneveld, Hans van Meerten, Ferd. Sterneberg, Jan Hundling en Jack Dixon. Donderdag 6 Maart, tuinzaal Concertgebouw, 8.15 uur: Bert Brugmans Marionettenthea ter voor de Haarlemse Kunstgemeenschap. Op het programma staan de romantisch- komische kameropera „Joffer Marianne" van Johannes Röntgen en Tom Bouws en „Het oude lied" met muziek van Mozart, zangsolisten en spreekstemmen. MUZIEK Vrijdag 29 Februari, Concertgebouw, 8 uur: Jan de Man is piano-solist op het H.O.V.- concert onder leiding van Toon Verhey. Uitgevoerd worden de Syjnphonie van Sas Bunge, het Pianoconcert van Willem Pij per en de Tweede Symphonie van Bo- rödine. Maandag 3 Maart, tuinzaal Concertgebouw, 8 uur: De het grootste deel van zijn leven in Hongarije gewoond hebbende Neder landse pianovirtuoos professor Henry Wilhelmus geeft een recital met werken van onder anderen Brahms, Chopin en Liszt. Woensdag 5 Maart, Concertgebouw, 7.30 uur: Jeugdconcert door de H.O.V. onder directie van Toon Verhey, met medewerking van de fluitist Marius Ruysink en de harpist F. Hinlopen. Op het programma staan het Concert voor fluit en harp en de Sympho nie in G van Wolfgang Amadeus Mozart. Donderdag 6 Maart, Frans Halsmuseum. 8 uur: Onder auspiciën van het Comité voor jonge Toonkunstenaars treden op de alt Olga Ongena, de fluitist Marius Ruysink en de pianist Johan Otten. DIVERSEN Vrijdag 29 Februari, Frans Halsmuseum, 8 uur: Voor de Volksuniversiteit houdt dr. A. van der Boom de laatste lezing in zijn cursus over „De Griekse wereld en de beeldende kunst". Zaterdag 1 Maart, lunchroom De Graaf, Grote Markt, 8 uur: Dr. A. Kat houdt een voordracht, toegelicht met gramofoon- platen, over „Het Gregoriaans" voor het Jongeren-Gesprekcentrum. Dindag 4 Maart, Frans Halsmuseum, 8 uur: De heer H. C. Verkruysen houdt zijn eerste lezing met lichtbeelden in een serie van vier over „Bijzondere Kunstwerken" voor de V. U. Dinsdag 4 Maart, Wijkgebouw Molenaer- straat, 8 uur: Inleiding voor leden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling tot een excursie naar de Grote Kerk. Woensdag 5 Maart, Frans Halsmuseum, 8 uur: Pianorecital met gesproken toelichting door Johan Patist voor de V. U. Woensdag 5 Maart, Concertgebouw, 8 uur: Op een feestavond ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Algemene Bond van Ambtenaren geeft „Het Nederlandse Ca baret" onder leiding van André Carrell een voorstelling. Vrijdag 7 Maart, Stadsschouwburg, 8 uur: Vertoning met toelichting van de twee delige film in kleuren „Tussen Indus en Ganges" door mr. A. Hustinx voor „Ge loof en Wetenschap". TENTOONSTELLINGEN Museum Hei Huis Van Looy: De groep van Haarlemse schilders en beeldhouwers ex poseert tot 3 Maart. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10—17 uur, des Zondags alleen van 1417 uur. Het voor malig woonhuis van de schrijver-schilder Jac. van Looy is te bezichtigen op Donder dagen van 1012 en van 25 uur, op Zondagen alleen des middags. Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt: Schil derijen, tekeningen en gouaches van Hans Engelman. Geopend op werkdagen van 10—17 uur (tot 9 Maart). ADVERTENTIE Nog tot 5 Maart Geschenk: GR. HOUTSTRAAT 100 RIJKSSTRAATWEG 125 Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 27 Februarij 1852 LONDEN. Het ministerie-Rtissell heeft in liet Lagerhuis een nederlaag geleden en Is dien ten gevolge afgetre den Het ministerie li ad een wetsont werp betreffende eene nieuwe organi satie der militie ingediend volgens hetwelk de manschappen, na een zeker aantal dagen in den wapenhandel ge oefend te zijn, in tijd van gevaar tot den werkelijkfin dienst in alle oorden des koningrijks opgeroepen kunnen worden, dooh niet langer dan zes maan den. Lord Palmerston bestreed dit ontwerp Hij zeide dat de militie een geringe" krijgsmagt is, geheel onvoldoende om het gevaar, waaraan Engeland bloot staat, om met behulp van stoombooten in korten tijd door vijandelijke legers overvallen te worden, te keeren. Lord Palmerston stelde een amendement voor om de verdediging te vermeerde ren door de manschappen dér militie bestendig gedurende vijf jaren onder de wapenen te houden, zoodat zij zonder eene oproeping beschikbaar zouden zijn om eene invasie te keeren, 'niet alleen in Engeland, zooals in liet ontwerp was voorgesteld, maar ook in Schotland en Ierland, die evenzeer aan een dergelijk gevaar bloot staan. Dit amendement aanvaard zijnde met 136 tegen li25 stemmen, zeide Lord Rus sell de leiding over de beraadslaging verder aan Lord Palmerston over te laten, waarop hij na een kort beraad met de andere ministers naar het Buokinghampaleis is gegaan en Ko ningin Victoria het ontslag van het kabinet heeft aangeboden, hetwelk H. M, heeft aanvaard.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5