Kunstenaars in nood Hoe de Fiscus werkt Heemstede neemt aan bouwkas van Noord Nederlandse Gemeenten deel Nog steeds opwinding rond de Belgische Koning De beiaard voor de V.S. Partijraad K.V.P. bijeen Belastingambtenaren vertellen interessante dingen Amsterdamse Beurs Gunstig resultaat van inzameling verwacht Opvolgers van overleden conservator aangewezen Havenstaking in Sydney Herstel van Nederland Nieuwe röntgenafdeling in Leiden geopend BEVOLKING WERELD Scheepvaart i VRIJDAG 29 FEBRUARI 19 52 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCIIE COURAN1 5 Op initiatief van Georgette Hagedoorn werd Woensdag een geslaagd nachtfeest gegeven ten bate van de noodlijdende kun stenaars in Haarlem en omgeving. Deze kunstenaars zullen het de initiatiefneemster en de artisten die haar belangeloos mede werking verzekerden, niet euvel hebbben geduid dat zij door het scheppen van een vrolijke sfeer verlichting brachten in de dikwijls sombere stemming die vandaag de dag heerst in menig onverwarmd atelièr, of wat daar voor door moet gaan. Daar er onder de talrijke lezers uiter aard slechts weinigen konden genieten van het uitzonderlijke programma dat genoem de artisten ons zo gul boden, acht ik het nuttig op deze plaats het pleidooi te her halen dat ik op de bev/uste avond ten gun ste van onze kunstenaars mocht houden. De materiële nood van kunstenaars vormt een sociaal probleem dat niet alleen in deze tijd wordt gesteld, zij het ook dat de huidige verhoudingen dit probleem in ont stellende mate hebben verscherpt. Heeds de middeleeuwse dichter van Beatrijs ver zuchtte: „Van dichten comt mi cleine bate, Die liede raden mi dat iet late". De „cleine bate" bleef door de eeuwen heen de kwade gezellin van de kunstenaar, maar evenmin als de middeleeuwse dich ter, kón ook hij gehoor geven aan het goed bedoelde advies, dat op zichzelf echter de onjuiste instelling tegenover de kunstenaar verraadt. Want een kunstenaar raden dat hij het scheppen moet „laten", duidt op volstrekte onbekendheid met de noodzaak die de geïnspireerde drijft. En wat die per treft het getuigt van gemis aan ap preciatie voor en behoefte aan de schoon heid, ons uit kunstenaarshand geschonken. Stellen we ons de samenleving voor zonder de schoonheid waarmee de kunstenaars in beeld, klank en woord ons bestaan ver edelen en onze geest verdiepen. We zouden ons buiten de gebieden der religie en natuur in een woestijn bevinden en naar de oase verlangen, waar de kunsteiThar ons vermocht te lessen, puttend uit de bron zijner inspiratie! Wellicht ernstiger nog is de misiasting, uitgedrukt in de veelgehoorde frase, door grote kunstenaarsnamen onderstreept, dat armoede het scheppen stimuleert. Dit is een onbarmhartige gemeenplaats, die onuitge sproken zou zijn gebleven als men zich ervan bewust was geweest, dat het causaal verband hier niet scherp wordt onderschei den: niettegenstaande de armoede hielden kunstenaars stand, omdat roeping en in spiratie hen dwongen. De grote kunste naarsnamen, waarvan werd gerept, bewij zen dat slechts de psychisch en physiek sterken de crises van de materiële nood overlééfden! Wie zal het aantal der onbe kend gebleven, talentvolle kunstenaars schatten, die, ondergegaan in de nood, on machtig waren hun waarschuwend protest te laten horen tegen de valse armoede- romantiek. Maar ook in de gelederen der universelen vielen slachtoffers, zoals we onlangs bij de beschouwing van de figuur van Hercules Seghers hebben gezien. Nu is het natuurlijk niet helemaal juist elk redelijk of matig artistiek talent te spiegelen aan kunstenaars als Hercules Seghers of Vincent van Gogh op grond van overeenkomstige ervaringen op maatschap pelijk gebied of ten aanzie.n van de pu blieke „waardering". Maar in principe kan de vergelijking toch gehandhaafd blijven als we ervaren hoe de publieke voorkeur helaas nog steeds uitgaat naar de „Schla ger-kunstwerken" der Kitschleveranciers, die ten koste van de beroepskunstenaars een ruim en onbedreigd afzetgebied vinden! De artistieke werker heeft recht op het minimum van welstand, dat zijn werkende medeburgers wordt verzekerd, hetgeen slechts mogelijk is door een redelijk debiet. Gebrek aan debiet, als gevolg van publieke onverschilligheid en verslaafdheid aan de reeds gewraakte Kitsch, schept materiële nood. Materiële nood leidt dus niet tot in spiratie, maar tot gééstelijke nood. Geeste lijke nood ondermijnt het energie vermogen en daarmee zien we ons in de vicieuze cir kel gesloten, waaruit te geraken ons ge meenschappelijk doel moet zijn. Want alle overheidsmaatregelen en andere acties ten Onder het opschrift „Wij eisen sancties" hekelde het Belgische katholieke blad „Het Volk" Donderdag in een hoofdartikel de berichten en artikelen, die de laatste weken in sommige Engelse bladen zijn verschenen over de Belgische koninklijke familie. Het blad schrijft, dat men van een ware laster- veldtocht tegen Koning Boudewijn en zijn familie kan spreken en verzoekt de rege ring de invoer in België van de „Sunday Pictorial" en de „Daily Mirror" te verbie den. Tevens vraagt „Het Volk" de regering, te willen nagaan of er geen aanleiding be staat de correspondent van beide bladen uit België te wijzen. De „Gazet van Antwerpen" toont zich eveneens zeer gebelgd over de houding van de Engelse pers in verband met het feit dat Koning Boudewijn de begrafenis van de Engelse Koning niet heeft bijgewoond. Het blad neemt het de „Daily Mirror" in het bijzonder kwalijk een artikel gepubli ceerd te hebben, waarin wordt verteld, dat Koning Boudewijn" nooit naar nachtclubs gaat, geen enkel meisje kent en nooit eens fluitend met de handen in de broekzakken rondloopt". In een volgend artikel, tussen verhalen over echtscheidingen en filmster ren in, heette het dat de „knaap-koning een jonge man is. die de meisjes schuwt, niet durft te lachen en slechts omgang heeft met priesters" en wordt er op gezin speeld dat de Koning binnenkort wel in een klooster zal gaan. De Gazet van Ant werpen dringt er bij de regering op aan officieel te protesteren tegen deze artike len. Het socialistische blad „Le Peuple" komt terug op het bezoek, dat de chef van het kabinet des Konings aan de Engelse ambas sadeur te Brussel heeft gebracht. Het kabi net sprak tegen, dat bij de Engelse regering officieel geprotesteerd was tegen de uit latingen in de Britse pers met betrekking tot de Belgische koninklijke familie. Het onderhoud zou slechts een particulier ka rakter hebben gedrgaen. „Le Peuple" meent evenwel te weten, dat het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken van dit bezoek van de chef van het kabinet des Konings aan de Engelse ambassadeur op de hoogte werd gesteld en mén dus moei lijk van een privé onderhoud kan spreken. Volgens het socialistische blad werd de regering pas gewaarschuwd nadat het on derhoud had plaats gehad. „Le Peuple" betreurt dat het Paleis opnieuw op eigen initiatief heeft gehandeld zonder van tevo ren de verantwoordelijke ministers te raad plegen. bate van de noodlijdende kunstenaars hoezeer sociaal verantwoord en verlichtend werkend liggen in het vlak van deze cirkel en zijn in feite een verguld surrogaat voor de gezonde verhouding tussen kunste naar en maatschappij. In diepe ernst doe ik een beroep op allen: helpt mede ten behoeve van de kunstenaars deze vicieuze cirkel te doorbreken. Dit kan door belangstelling voor hun werk, of ge daarvan al dan niet de koper kunt of wilt zijn. Beklimt de trappen van hun ateliers en bezoekt hun tentoonstellingen. Deze morele steun stimuleert hun arbeid even zeer als de waardering die gij, lezer, onder vindt voor üw werk, onverschillig op welk terrein die werkzaamheid zich ontplooit. Voor de overheid en diegenen die daartoe in de gelegenheid zijn, moge het devies gelden: geeft onze kunstenaars opdrachten! Ik leg de klemtoon op kunstenaars, aange zien ook bij het geven van grotere of klei nere opdrachten dikwijls de Kitschleveran ciers wél varen. In 1914 klaagde R. N. Roland Holst naar aanleiding van een ver zuimde gelegenheid van overheidswege: „Intussen gaat veel kracht verloren, blijft veel schone kracht ongebruikt, en sterft veel zaad in de bevroren akker. Het ontbreken van de gebruikelijke re productie als illustratie van het besprokene is het gevolg van een onopgelost probleem. Ware dat probleem opgelost, dan zou ik een keur hebben samengesteld van hon derden afbeeldingen naar werken van hedendaagse kunstenaars, waaruit de lezer zelf een keus had kunnen maken om die als origineel te bezitten! Tot het verwerven van originelen zou ik een ieder willen aan sporen, die het intérieur van zijn woning een persoonlijk accent wenst te geven. Want hoe fraai de reproducties van de „on bereikbare" oude en moderne kunstwerken ook zijn, er kleven op zijn minst twee be zwaren aan: ze ontberen toch altijd het „vibrerende" element van het origineel en voor het geld er aan besteed zou toch even goed een originele tekening van een leven de kunstenaar gekocht kunnen zijn. Hem én u tot vreugde! H. P. BAARD. Mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van het comité voor de aanbieding van een beiaard aan de V.S., heeft verklaard dat uit alle delen van het land berichten zijn. ontvan gen, welke erop wijzen, dat de stoutste verwachtingen zullen worden overtroffen. Men verwacht zelfs een opbrengst, welke het dubbele zal bedragen van de geraamde. In een plaats in Limburg hebben 45 ver zetsstrijders, die met de Amerikaanse sol daten voor de bevrijding vochten, aange boden het geld voor één der klokken bij een te brengen. Er is op het ogenblik alleen nog sprake van een straatcollecte. De opbrengst daar van bleef aanvankelijk beneden de ver wachtingen, omdat de tijd van voorberei ding te kort was. Zo waren er in Den Haag slechts 300 collectanten in plaats van 1000 tengevolge van de korte tijd van voorbe reiding. Door de plotselinge dood van de Engelse koning kon aan de propaganda niet alle aandacht worden besteed. Verschillende bevolkingsgroepen zijn nog met de inzameling bezig, zoals vrouwen verenigingen, studenten, de jeugdbewe ging, de illegaliteit en het bedrijfsleven. Bij dit alles is nog niet gedacht aan de grote bedrijven en ondernemingen, omdat men er de voorkeur aan geeft het geschenk bijeen te brengen uit kleinere giften van het Nederlandse volk. Tot nu toe is geble ken, dat uit de plaatsen, die door de Ame rikaanse strijdkrachten werden bevrijd, de grootste bijdragen binnenkomen. Mr. Kortenhorst deed deze mededelingen naar aanleiding van de bewering in een Amerikaans blad dat de Nederlanders de aanbieding van het klokkenspel vrij onver schillig was. De rechtbank te Den Bosch heeft de 50-jarige weduwe van P. v. d. B. uit Mierlo veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 jaar met aftrek. De vrouw had volgens de ten lastelegging in een vlaag van drift op 22 October van het vorig jaar haar man door wurging gedood. Er was negen jaar tegen haar geëist. De gemeenteraad van Heemstede heeft Donderdagmiddag besloten de gemeente te doen toetreden tot de N.V. Bouwkas Noord- Nederlandse Gemeenten en in het maat schappelijk kapitaal van deze N.V. deel te nemen door het nemen van 39 aandelen, elk groot 250. waarop te storten 20% (in totaal 1950). Verder moet een bedrag van 390 10 per aandeel) als entréegeld worden betaald. Alvorens het besluit genomen werd stel den enkele leden vragen, waarna wethou der mr. Bakhuizen van den Brink een toelichting gaf op het voorstel. Hij merkte op, dat het systeem der bouwkas van groot belang "is voor de gemeente, om dat er woningen gebouwd kunnen worden. Het is de bedoeling blokbouw toe te pas sen. Het college van B. en W. heeft een be zoek gebracht aan Assen, waar reeds wo ningen gebouwd zijn en het was tevreden met hetgeen het gezien heeft. De overheid heeft niet de beschikking over geld, om financiële steun te verlenen. Daarom is het prettig, dat er een bouwkas is die geld kan aanbieden. Dé opzet is inwoners in de gelegenheid te stellen een huis te laten bouwen, waarvan zij eigenaar worden. Gaat men tot aansluiting bij de bouwkas over dan kan er spoedig gebouwd worden. Er behoeft niet gewacht te worden tot men een flink bedrag gespaard heeft. Enkele raadsleden hadden gevraagd of het niet mogelijk is met deelneming in het maat schappelijk kapitaal te wachten tot bekend is of er voldoende belangstelling is. De wethouder antwoordde, dat de directie van de bouwkas hiertegen bezwaren heeft. De gemeente moet royaal meewerken en het college van B. en W. wil dat gaarne. Er zal propaganda gemaakt worden, opdat verscheidene bewoners zich zullen aanslui ten. Er is een plan gemaakt van het bouwen van een woning van 12.700. Het rijk ver strekt hiervoor volgens de bestaande premieregeling Woningbouw 1950 3.800. Er blijft over een bedrag van 8.900. De deelnemer zal tenminste 18 per maand moeten sparen. Om tot besteding te kunnen overgaan moet ziin spaartegoed minstens 2.350 bedragen. Van het resterende bedrag van 6.550 verstrekt de bouwkas een on opzegbare hypothecaire geldlening tegen de dan geldende rentevoet-, welke gedu rende de gehele periode ongewijzigd blijft. Dertig jaar moet een bedrag van 8,90 per week worden betaald. De lening wordt door de bouwkas slechts verstrekt als de gemeente bereid is de rente en aflossing te garanderen. Hiertegenover staat dat de ge meente de beschikking houdt over het on derpand. Er wordt een commissie benoemd (bestaande uit vertegenwoordigers van de gemeente, de bouwkas en spaarders) voor het regelen der zaken. B. en W. zullen mee werken door gronden aan te wijzen, waar gebouwd zal worden. Na de toelichting werd het voorstel aan vaard. De vergadering wijzigde het ambtenaren reglement en het werkliedenreglement, door bepalingen over het ambtenarenver bod op te nemen, stelde de tijdelijke ziek- TEYLERS STICHTING De directeuren van Teylers Stichting hebben ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van de con servator (officieel luidde zijn titel: kaste lein van het Fundatiehuis) H. van Bors- sum Buisman, tot beheerder van de we tenschappelijke kunstverzameling profes sor dr. J. Q. van Regteren Altena be noemd. Met de leiding van de dagelijkse gang van zaken is thans belast de heer J. H. van Borssum Buisman, een zoon van de overledene, die in het Fundatiehuis blijft wonen. Een definitieve benaming van zijn functie is nog niet vastgesteld. De heer J. H. vain Borssum Buisman studeerde twee jaar architectuur aan de Technische Hogeschool te Delft, ging ver volgens beeldhouwen en kreeg een beurs van de Franse regering om zich in deze kunst verder te bekwamen. Hij studeerde gedurende een jaar te Parijs en volgde bovendien in Amsterdam een museurn- cursus. Prof. van Regteren Altena is con servator van het Rijksprentenkabinet te Amsterdam en heeft in vroeger jaren mee gewerkt aan de samenstelling van de catalogus van Teylers museum. tekostenregeling vast en verenigde zich met het voorstel over de positie van wethou ders. Aan wegen op de terreinen, gelegen Noordelijk van de Joh. Verhulstlaan, wer den de volgende namen gegeven: Mendels- sohnlaan, Willem Pijperlaan, Richard Strauszlaan, Chopinlaan en Brahmslaan. De voorzitter, burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard, deelde mee, dat er verbetering in de toestand van het raads lid, mr. Zeelenberg, is getreden. Deze heeft de spreker verzocht de raad de dank over te brengen voor het zenden van een tele gram. Vandaag en morgen wordt in Utrecht de partijraadsvergadering van de Katholieke Volkspartij gehouden. De heer W. J. An- driessen, voorzitter der K.V.P. heeft deze vergadering hedenochtend geopend met een toespraak, welke voor een belangrijk deel gewijd was aan dé komende verkiezingen voor de Tweede Kamer. Hij besprak eerst de controverse tussen Oost en West, waar in, naar hij zeide, alleen voldoende machts formatie van het Westen eraan kan mede werken een catastrophe van ongekende omvang en onpeilbare diepte te voorkomen. Geen enkele verantwoordelijke regering kan zich hieraan onttrekken en dat impli ceert, dat het Nederlandse volk bereid zal moeten zijn de consequenties uit deze fei telijke verhoudingen te aanvaarden. „Deze consequenties zijn het doen van uitgaven voor doeleinden, welke op zich zelf geno men spotten met redelijkheid en econo misch inzicht, maar die nodig zijn omdat zij voorwaarde zijn voor het behoud van vrede en vrijheid", zo zei hij. De partijvoorzitter besprak ook de in nerlijke verhoudingen in de K.V.P. en haar positie in het land. De onrust, waartoe naar hij zeide vooral de besprekingen met de groep-Steenberghe aanleiding zijn ge weest, achtte hij op zichzelf volkomen be grijpelijk en ook niet zonder nut, mits de juiste grenzen in acht worden genomen. De heer Andriessen zeide zich wel eens af te vragen of de partij met de veelheid van be- en veroordelingen wel gediend is. Een tikje meer eensgezindheid in het waarde-oordeel zou zijns inziens geen kwaad kunnen. „Wij moeten het gevaar durven onderkennen dat een al te luid en te veelvuldig hameren op het aambeeld van de al dan niet terecht aanwezige menings verschillen, de offerzin ondermijnt, de overtuiging verzwakt, de onverschilligheid in de hand werkt, het niveau van de partij naar beneden haalt, haar invloed doet ver minderen en dus aan de innerlijke kracht van de partij afbreuk doet." Wensen, die ten aanzien van een aantal punten van practische politiek door de groep Steenberghe werden geformuleerd, zo zeide de spreker, er aan toevoegend, dat kennisneming van de beknopte samenvat ting van het ontwerp-program. en een be leid van fractie en partij, dat de uitvoe ring der daarin vervatte punten naar geest en inhoud wil verwezenlijken, de groep deed verklaren, dat zij een dergelijk be leid gaarne en actief zal steunen. Wie zich interesseert voor de vraag hoe de Fiscus werkt, moet het boekje kopen (200 pagina's) dat dezer dagen verschenen is bij de N.V. Uitgeversmaatschappij TE. E. Kluwer te Deventer. Het is geschreven door de heer H. Weisfeit, hoofd van de afd. Personeel van de Belastingdienst, met medewerking van de heren A. Bouman en A. J. P. W. Heyne, die ook op die afdeling werken. De lezer komt er allereerst achter wie de Fiscus is. Wie de Fiscus is Kortweg kan men zeggen: de Belasting dienst. Maar dat is een heel groot apparaat. Er werken niet minder dan 20.000 man bij. Van de 500 Nederlanders werkt er dus één bij de Belastingdienst. Dat is heel wat, vooral als men daarbij in aanmerking neemt dat het rijk in totaal 100.000 ambte naren in dienst heeft (de Staatsbedrijven uitgezonderd). Van de vijf rijksambtenaren werkt er dus één bij de belastingen. De 20.000 ambtenaren kosten per jaar aan jaarwedden, sociale lasten en materiële uit gaven 93 y2 millioen gulden. Dit grote aantal ambtenaren verwekt geen verwondering als men ziet hoeveel geld de Fiscus elk jaar bij elkaar moet halen. De Belastingdienst moet er voor zorgen dat per jaar 5 milliard gulden ontvangen wordt. Het nationale inkomen der Nederlanders wordt op 171/2 milliard geschat. Van iedere 100 inkomen moet de fiscus dus 30 voor de Staat opeisen. Elke Nederlander (jong of oud, man of vrouw) moet per jaar 500 vóór dit doel opbrengen. Dit moet behalve door directe belastin gen ook opgebracht worden in de vorm van indirecte belastingen en heffingen. De heer Weisfeit somt de volgende be dragen op: Loon en Inkomstenbelasting 1.515.000.000 Omzetbelasting 1.175.000.000 Accijnzen (tabak, gedistil leerd, suiker, bier en wijn) 464.510.000 Invoerrechten 450.000.000 Vennootschapsbelasting 385.000.000 Vereveningsbelasting 250.000.000 Vermogensbelasting 80.000.000 Successiebelasting 80.000.000 Dividendbelasting 52.500.000 Motorrijtuigenbelasting 57.000.000 Registratierecht 42.000.000 Zegelrecht 30.000.000 Grondbelasting 28.000.000 Personele Belasting 25.700.000 Voor deze laatste twee belastingen int de Fiscus boven dien nog 160.000.000 voor de provincies en de gemeenten. Belastingen die betrekkelijk gemakkelijk ontdoken worden, vergen een grote op lettendheid van de ambtenaren. De smok kelaar aan de landsgrenzen vereist andere fiscale tegenstanders dan de internationale reiziger die via de luchthaven Schiphol vertrekt of binnenkomt. De eenvoudige landbouwer moei, ook qua methode, anders behandeld worden dan de geslepen, soms juridisch en/of economisch geschoolde be lastingontduiker. De. goederenstroom die in 1950 ons land binnenkwam bedroeg 27 millioen ton, met een waarde van 7.750.000.000. Naar het buitenland gingen 14 millioen ton ter waar de van 5.250.000.000. De belastingdienst streeft er naar dat de controle zo wordt uitgevoerd dat de ver traging tot een minimum beperkt wordt. Het is, om een voorbeeld te nemen, moge lijk in Lisse bloembollen in te laden die per trein naar Parijs gezonden worden zonder oponthoud aan de grens. Bij al deze regelingen rekent de Fiscus er op dat de vervoerders de spelregels in acht nemen, zodat de rechten betaald wor den en de deviezenpot geen schade lijdt. De dienst invoerrechten en accijnzen telt niet minder dan 6000 ambtenaren. Er zijn 98 belastinginspecties, die te zamen 4.500.000 aanslagen (waaronder er 25000 voor de Vennootschapsbelasting en 2.000.000 voor de Personele Belasting zijn) in het jaar afleggen. Bovendien controle ren zijn voor de loonbelasting 400.000 werknemers. Bij de Rijksaccountantsdienst werken 300 adjunct-accountants en 80 accountants. Er worden heel wat gevallen van belas ting-ontduiking achterhaald. Naar buiten blijkt daarvan alleen iets wanneer de ont duikers voor de rechtbank gebracht wor den. De Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst (F.I.O.D.) beschikt over een inlich tingendienst, een opsporingsdienst en een douanerecherchedienst. De Douanerecherchedienst (D.R.D.) is gevestigd te Amsterdam, Rotterdam, Nij megen en Enschedé. De verwachting is dat de laatste verhoging van de gedistilleerd- accijns wel eens tengevolge zou kunnen hebben dat er weer een opbloei komt in de geheime distilleerderijen. Vrijdag zijn zesduizend havenarbeiders in de haven van Sydney in staking gegaan, waardoor op 64 schepen niet kon worden gewerkt. De staking is een gevolg van het schorsen van enkele havenarbeiders, na een geschil over werk op een Australisch vaartuig. De stakers hebben hun geschor ste collega's medegedeeld het werk niet te zullen hervatten voor de schorsingen zijn opgeheven. De Fiscus heeft te Amsterdam een eigen laboratorium met 4 academici en 20 andere ambtenaren die per jaar 40.000 monsters onderzoeken om vast te stellen welk tarief geldt bij in- of uitvoer van een bepaald artikel. De Belasting-Academie Het hoger belastingpersoneel wordt op geleid aan de Belastingacademie te Rotter dam, waar geregeld 150 studenten in op leiding zijn. In Rotterdam is ook het Belastingmuseum gevestigd. In Mei 1940 was dit bij het bombardement vrijwel geneel vernietigd, maar het is toch weer gelukt een nieuwe verzameling, met veel curiosa, op te bou wen. Een stem uit de Ned. Maatschappij voor Handel en Nijverheid „Maatschappij-Belangen", het maand blad van de Nederlandse Maatschappij voor Handel en Nijverheid opent met een uitvoerig artikel onder de titel „Herstel van Nederland", dat getekend is door de heren J. T. Duyvis, voorzitter en J. Bierens de Haan, secretaris van het hoofdbestuur. Daarin wordt gezegd: „In een wereld, vol van spanningen, strijd en onzekerheid, heeft ook ons volk te kampen met de moei lijkheden van de overgangstijd. De moei lijkheden zijn vooral voelbaar op econo misch gebied. Versobering in verteringen, maar vooral verhoging van de productie en export, zijn nodig om deze moeilijke en gevaarlijke situatie te boven te komen. Met inspanning van alle krachten en toe passing van rationele methoden in alle delen van het bedrijfsleven kan dit bereikt worden. Hiertoe zijn offers vereist; maar bovenal: samenwerking en de wil om door gezamenlijke inspanning te overwinnen. Het komt ten slotte aan op de morele kracht die ons volk, in alle geledingen, zal kunnen opbrengen. In het bijzonder tegen over de gevaren die ons ook op geestelijk gebied bedreigen. Geestelijke waarden en de waarde van de mens zijn ten slotte be langrijker dan organisatie en systeem, waarachter de mens verdwijnt. Nodig is: versterking van verantwoordelijkheid, op voeding tot verantwoordelijke mensen." Verder: „Wat ons te doen staat is: ons bewust te zijn van de gevaren en van de ontbindende machten die ons bedreigen, en, daartegenover van de positieve levens waarden welke wij bezitten. En deze laat ste sterk te maken en in de praktijk van het leven te doen gelden tegenover het negatieve, waar zich dit voordoet. Door de uitdaging van de moeilijke omstandigheden bewust te aanvaarden en door deze te boven te willen komen, maken wij nieuwe krachten actief, die onze volkskracht, op allerlei gebied, kunnen versterken. Een volk groeit meer aan innerlijke kracht door gezamenlijk gedragen en overwonnen moeilijkheden en dreigingen, dan door een tijd van gemakkelijke voorspoed. Dan moet tegenover de gevaren dié ons bedreigen de wil sterk zijn om deze te overwinnen, en in onderlinge samenwer king te overwinnen. Dan moet het bewust zijn levend worden van de levenswaarden welke bedreigd worden en welke wij, thans meer dan ooit, te verdedigen hebben. Dan zullen wij ons ook weer meer bewust moe ten worden van de grondslagen, waarop onze beschaving berust: op Christendom en humaniteit. Wij zullen, meer dan tot nu toe, er naar moeten streven deze in de praktijk van het dagelijks leven, in het be drijfsleven en in de gehele samenleving, tot gelding te brengen: ieder in eigen om geving, daar waar hij verantwoordelijk heid draagt. Wanneer wij ons, ieder op zijn plaats, bewust zijn van onze verantwoor delijkheid voor de samen-leving, in het klein en in het groot, zal uit deze tijd van crisis en overgang een betere en sterkere samenleving kunnen voortkomen. En zul len wij er toe kunnen bijdragen, dat Ne derland, in een bedreigde en zich wijzigen de wereld, zal kunnen standhouden en zijn bijdrage zal kunnen leveren in het herstel van West-Europa 'een herstel, dat voor waarde is voor ons volksbestaan. Deze eco nomische en morele krachten en weerstan den zijn ten slotte de belangrijkste be langrijker dan de militaire, welke zonder deze van geen waarde zouden zijn. Alleen uit een verantwoordelijke samen leving, van verantwoordelijke mensen, een samenleving die zich van hoog tot laag haar grote verantwoordelijkheid bewust is, kunnen deze krachten tot herstel voort komen. Maar uit deze zullen zij dan ook voortkomen." Donderdagmiddag heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, de afdeling Röntgenologie van het Leids Academisch Ziekenhuis, welke afdeling gedurende de laatste jaren uitgebreid, verbouwd, nieuw ingericht en gereorganiseerd is, heropend. Daarbij werd de eerste Nederlandse „ko- baltbom", een waardevol vervangingsmid del voor de kostbare in vele opzichten moeilijke radiumbestraling, officiëel in ge bruik gesteld. Behalve door de minister werd bij deze plechtigheid ook het woord gevoerd door de staatssecretaris van Volksgezondheid, dr. P. Muntendam. Arendskerk, 28 te Singapore. Annenkerk, 27 van Rotterdam naar Sydney. Abbedijk, 27 395 m. ZW. Ouessant Al da bi, pass. 27 Recife. Antonia. 27 van Penan-g n Singapore. Armilla. pass. 27 Anamba eiL Arumdo, 27 390 m. ZO. ten Z. Bermuda. Axei'dijk, 27 580 m. O. ten N. Bermuda. Amstelveen, 27 310 m. NO. Fayal. Akkrumdijk, 27 280 m. N.t.W. Diego Garcia. Ams>telkerk, 27 180 m. O,ZO. Madeira. Aluhiba, 28 te Bremen, Almdijk, 29 te Lissabon. Amsteldijk, 29 te Antwerpen. Arnedijk, 28 van Bremen te Rotterdam. Abbekerk, 28 te Antwerptn. Argos, 28 v. Piraeus naar Amsterdam. Averdijk, 27 te New Orleans. Bengkalis. 27 v. Durban n. Port Elizabeth. Bennek om, 28 te Buenaventura. Bosch fontein, 28 te Port Sudan. Boskoop, 27 v. Cristobal te La Guaira. Bandjermasin, 28 te Palembang. Blljdendijk, 27 105 m. N. Horta. Bengkalis. 29 te Port Elizabeth verwacht. Blommersdijk, 28 te Antwerpen Bonaire, 29 te Madeira Britsum, pass 28 Lizard Baaai, 29 v. Cristobal te Willemstad verw. Bloemfontein, 29 v. Antwerpen te Amsterdam. Caltex Utrecht, 27 v. R'dam naar Sidon. Celebes, 27 v. Soerabaja n. Pangkalpinang. Callisto, 27 680 m. O. ten N. Bermuda. Caltex Nederland, 29 v R'dam te Sidon Congostroom, 28 v Takoraóa n Lagos Chama, 27 v. Swansea te Karachi. Diemerdijk, 27 te Los Angeles. Drente, 29 te Djakarta Delft, 28 v. Antofagasta n. Valapraiso. Dongedijk, 28 v. Rotterdam paar Hamburg, Dalerdljk,, 28 v. Balboa n. Los Angeles. Dudvendijk, 27 te San Francisco. Ena, 27 v. Curacao te Bergen. Esso Den Haag, pass. 27 St. Maria. Eos, 27 v. Kiuiuk naar Valencia. Erinna, 27 v. Mirl naar Singapore. Esso Amsterdam, 27 430 m. NO. ten O. Flores. Esso Rotterdam, 29 v. R'dam te Aruba verw. Edam, 28 v. Norfolk naar Baltimore. Friesland. 27 v. R'dam te Huelva. Friesland (KRL), 28 v Algiers n Port Said Farmsum, 28 v. R'dam te Baltimore. Gouwe, 27 van R'dam te Lissabon. Graveland, 27 bij St. Paulsrock. Gooiland, 28 v Rio de Janeiro n Santos Hestia, pass. 27 Ouessant n. Antw. Hecuba, 27 v. Ciudad Trujillo n. Antwerpen, Helder, 23 Kingston verwacht. Hydra. 27 v. Curacao n. Jacksonville. Haarlem, 27 540 m. NO Mona eil. Hercules, 27 dwars Oporto n. R'dam. Hermes, 27 v. Port of Spain te Paramaribo verw. Hector, 27 dwars Westpunt Kreta. Heemskerk, 29 te Sydney Hestia, 29 te Antwerpen verwacht. Hoogkerk, 26 te Yokohama. Indrapoera. 27 v. Soerabaja n. Probolinggo. Iris, 28 van Hamburg te Gothenburg. Jupiter, 28 Malta verwacht. Joh. v. Oldenbarnevelt, 27 bij Kp. Leeuwin n. Melbourne. Jagersfontein, 28 v Kaapstad n Tenerlffe Japara (KRL), 27-28 v New York n Alexandrië Kalianget, 27 te Seroei Nieuw-Guinea. Kaimana, 27 van Sabang n. Belawan. Klipfontein! 27 760 m. O. Ascension eil. Kota Agoeng, 27 480 m. ZW. Flores. Kertosono, 27 Elbe gepass n. Port Said. Kakap, vertr verm. 1 Maart van Aden. Kieldreoht, te Rotterdam verwacht. Kota Gede, 27 420 m. N.NW. Flores. Kedoe, 29 te Padang Kota Inten, 23 te Aden. Laurenskerk, 27 te K'norramshar. Leerdam. 27 v. Antwerpen. Loenerkerk, 27 van Calcutta n. Madras. Lindekerk, 28 v Damman n. Koeweit. Lissekerk, pass. 27 Gibraltar. Euna. 27 v. Patras naar Palermo, Lutterkerk, 28 v. Hamburg te Rottterdam. Lawak, pass 27 Str. San Bernardino. Lieve Vrouwekerk, pass. 27 Kp. Palos n, Le Havre. Larenberg, 27 220 m. NO. Teneriffe. Laertes, 27 250 m. O. Dcndrahead. Leuvekerk 26 van Dubai. Lombok, 29 v Madras ie Rangoon Loosdreckt, 28 v Port Said n Genua Lemsterkerk, 28 v. R'dam naar Antwerpen. Larsglee Scott, 27 van Aden te Mombassa. Merwede. 27 510 m W.NW. Flores. Madoera, pass. 27 Inhambane. Marpessa, pass. 27 Ras AU Hadd. Mirza, 27 440 m. W.NW. Minicoy. Murena, 27 bij Anamba eil. Maasland, pass. 27 Finisterre n. Las Palmas. Mod.fokerto, 27 v. Belawan n. Aden. Mentor, 23 v. Amsterdam te Rotterdam. Molenkerk, 27 v. Abdijan n. Takoradi. Maaskerk, 27 v. Amsterdam naar Antwerpen. Macoma 27 v. Sydney n. Brisbane. Minjak, 27 v. Balikpapan n. Menado. Mitra, 27 van Davao naar Pladju. Macuba. 29 Balikpapan verwacht MelJskerk, 28 te Teneriffe Mapia, pass. 29 Algiers. Nieuw Amserdam, 27 v. La Guaira n. Havana. Nestor, 27 v. Sfax ten anker bij Humber. Oranjestad, 27 van v. Madeira n. La Guaira. Ophir, 27 v. Belawan naar Singapore. Ovula, 28 v. Thameshaven te Jarrow verw. Oranje, pass. 28 Finisterre n. Port Said. Prins Willem V, 27 v Valencia n. Southampton. Prins Willem II, 28 te Newport News, Phronis, 27 v. Aalborg naar Amsterdam. Polyphemus, 27 v. Glasgow. Prins Alexander, 27 680 m. W.ZW. Scilly's. Prins Willem v. Oranje, 23 v. Mostaganem te Valencia. Pygmalion, 27 v. La Guaira n. Pto CabeUo, Paula, 27 130 m. ZW. Cambodia Paint. Prins Maurits, pass. 27 Kp. Vincent. Ridderkerk, pass. 27 Evenaar naar TCneriffe. Rotti, aass. 27 Finisterre n. Genua Rijn Land pass 27 Finisterre n St. Vincent. Radja, 27 250 m. O.ZO. St. Maria. Rijndam, 17 600 m. O. ten N. Kp. Race. Roepat, 29 te Suez. Ruys, 28 v. East London n. Port Elizabeth. Salatiga, 27 van Boston. Sunetta, 27 v. Punta Cardon naar Rotterdam. Stad Leiden, 27 v. Galveston te Amsterdam. Soestdijk, 27 van Newport News n. Paulsboro Stad Schiedam, pass. 27 Kp. St. Vincent. Swartehondt. 27 van Tilamuta r.aar Menado. Sliedrechi. 27 210 m Z.ZW. Rio Grande. Stad Alkmaar, 27 180 m. NW. Flores. Salawati. 27 bij Point ae Galle n. Pondicherry. Salland, 27 bij Fernando Noronha. Scliie, pess. 27 Kp. de Gata Sibajak, 27 120 m W. Siberoet n. Colombo. Soestdijk. 28 v. Newport News te Paulsboro verwacht. Sarangan, pass. 27 Midway eil. Sliedrecht, 12 Maart Curacao verwacht. Sïoterdijk, 29 v. Tj. Priok te Singapore verw. Stad Dordrecht, 28 v Gibraltar. Stad Haarlem, 28 v. Gibraltar naar R'dam, Sumatra, 28 van Suez naar Aden. Teiresias, 28 te Labuan verwacht. Tiiwangi, 28 v. Singapore tt Hongkong. Tarakar., 27 620 m. O. Bermuda. Triton, 27 150 m. O. Crooked ell. Tel icon. 27 300 m. W.ZW. Ouessant. Terr.ate, vertr. verm. 29 v. R'dam n. Soerabaja. Tahian, 23 v. Djakarta n. Cheribon. T.iibesar, 28 v. Rio de Janeiro n. Inagua. Tjitjalengka 28 v. Singapore n. Mauritius. Ta wall, 29 v. Amsterdam te Antwerpen. Themisto, 28 v. Amsterdam n. Newport News. Violette Erica, 28 v. Liverpool te Newport. Waingapoe, 28 te Soerabaja. Winterswijk, 28 v. Civita Vecchia te Bona. Win sum, 27 dwars Plymouth, Woensdrecht, 27 740 m ZW. ten W. Flores. Waal, '27 van Mackenzie naar Trinidad. Waibelong, 7 bij Banka. Wieldrecht, 2 Maart v. Bombay te Rastanura verwacht. Waterman, 28 v. Amsterdam te Kaapstad. Westland, pass. Fernando Noronha. Willem Ruys. 29 te Aden. Willemstad, 28 v. Barbados n. Madeira. Weltevreden, 27 te Soerabaja. Winterswijk, 29 van Bona naar Amsterdam. IJsel. 29 v. Amsterdam naar Levant. Zuiderkruis. 27 330 m. W. Ouessant, Zeeland (SSM), 29 v. Antwerpen te Huil verw. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl. 47 84% 84)4 A.K.U 149 150)4 Lever Brothers 178 179)4 Philips Gloeil. 147 149 Nwe Philips 142){ 145 Kon. Petroleum 284)4 288 A'dam Rubber 82 83 Holl. Amer. Lijn 170 170 N. Scheepv. Unie 137% 138)4 H.V.A 92 93)4 71)4 73)4 Amsterd. Bank 156 147 ex div Rotterd. Bank 149)4 149% Twentse Bank 158)4 158% Anaconda Copper 50% 50% Bethlehem Steel 51% 51 Republic Steel 423/,, 42% Shell Union 68lft/te 71% Tidewater 44% 48% U. S. Steel 39)4 40 N. Lever Brothers 172 174% É3

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7