Autoweek Paul Reynaud tracht een brede coalitie te vormen Vrachtauto reed te Wassenaar op vier schoolkinderen in Regeerbaarheid van Nederland wordt moeilijker Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Franse Bank koopt schatkist obligaties voor 25 milliard francs Sukarno benoemt twee formateurs Verwarring in Duitse vakverbond over defensie Achtjarig meisje overleden; de drie anderen ernstig gewond Acheson ziet „een nieuw morgenrood Het woord is aan PROF. ROMME Peking beschuldigt Korter werken bij Philips in Roosendaal Financiële noodmaatregel Atlantische zorgen Duitse zorgen Tornado teistert Tennessee Engeland en Egypte hervatten besprekingen Partijenmoreel gebonden aan het regeringsprogramma, springen uit de band Pearson voelt weinig voor het NAVO-secretariaat Tunis blijft roerig to* JAARGANG No 199 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Pecreboom ZATERDAG 1 MAART 1952 Haarlems Dagblad 26e J AAUI -1N G No 52 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OP DE BOEKENWEEK volgt, nu de R.A.I. haar deuren heeft geopend en haar explosieve Salon" onthuld, de Auto week. Op het motto „Een hoek kiezen" volgt „Een auto kiezen" en dit laatste prijkte dan ook gisteren boven een der be schouwingen, waarin ons snelste redactie lid u ruimschoots in zijn autokunde liet delen en de nadrukkelijke raad gaf: levens duur en onderhoudskosten moeten thans de doorslaggeven. Waaraan hij „per kop" nog toevoegde, eer hij zijn uiteenzet tingen aanving, dat krachtsoverschot een belangrijke factor is. Niet alleen in auto's maar ook in de vaderlandse portemonnaies, die hij niet vergat. Menigeen zal met een zucht aan het magere kradhtsoverschot in zijn kas gedacht hebben, terwijl hij een week lang werd aangespoord om boeken te kopen, die zozeer in prijs gestegen zijn. Menigeen zal geglimlacht hebben bij de gedachte, dat hij uit dit fonds een auto zou moeten bekostigen. Maar dat zal hem in een groot aantal gevallen niet belet hebben om met grote belangstelling van de beschouwingen over de R.A.I. kennis te nemen, omdat hij, ofschoon geen autobezit ter, wel autorijder is. Vergeleken bij voor oorlogse tijden is de toestand immers totaal veranderd: van de mensen die wij zien voorbijsnellen (ook in personenwagens) zijn er immers maar heel weinig, die eige naar van hun vervoermiddel zijn. Als ge de doktoren uitzondert, die het overigens ook voor 95 voor beroepswerkzaamheden gebruiken, rest maar een bescheiden aan tal en die beperken zich dan nog bijna allen tot een klein wagentje. De grote meerderheid ook der personenauto's is het eigendom van bedrijven en andere instel lingen en overdag, in de week, zijn die allemaal op direct-zakelijke doeleinden uit of onderweg naar die talloze vergaderin gen, waarvan ons ingewikkeld maatschap pelijk bestel vervuld is. De voorzitter van de R.A.I. heeft ver klaard dat de toeneming van het aantal personenwagens in ons land niet meer in zo snel tempo geschiedt. Hij heeft ook ge zegd dat de invoer dalende is: in 1950 be liep die bijna 25.000 auto's, in 1951 nog maar 17000 een daling dus met een derde. Dat mag in zekere mate veroorzaakt zijn door de toeneming van het aantal mon- tagefabrieken het is ook een gevolg van de enorm hoge invoerrechten, die Neder land heft. Het automobilisme in ons land zucht onder zeer zware belastingen. Wij betalen een lagere benzineprijs dan in de meeste andere landen geldt het verschil bijvoorbeeld met een land als Frankrijk is groot maar daar staan andere lasten tegenover en de pas weer verhoogde wegen belasting is er een van. Deze voorzitter heeft ons ook nog eens medegedeeld dat Nederland in „autobezet ting" allerminst hoog staat. Probeer de straatweg HaarlemAmsterdam tijdens spitsuren te voet over te steken en ge zult het niet geloven. Toch is het waar, volgens de statistiek die het aantal auto's in ver schillende landen met het bevolkingstotaal in verband brengt en dus tot de conclusie komt: één auto per zoveel inwoners. On veranderlijk wordt ons dan Amerika als het grote voorbeeld voorgehouden: daar rijdt een auto per 4.0 inwoners. Als wij dit wilden evenaren zouden wij twee millioen auto's in ons land moeten hebben. Schrikt u niet; het zou niet kunnen, want ons we gennet zou dit fantastische aantal op geen stukken na kunnen verwerken. Ons land is er veel te klein voor'. Dit bewijst dat de be staande statistische vergelijking eenzijdig is: als men een beter beeld wilde krijgen zou men ook de grootte der verschillende landen in aanmerking moeten nemen. Per vierkante kilometer gerekend is het aantal auto's in ons land ongetwijfeld zeer hoog. En tot de omvang van een land staat na tuurlijk ook het nuttige gebruik weer in zekere verhouding. Dat ligt voor vracht auto's weer anders dan voor personenauto's: in het eerste geval doen vervoer prijzen op spoorwegen en waterwegen mede hun in vloed gelden, in het tweede het feit, dat men met een auto op korte afstanden meer tijdwinst tegenover de spoorwegen behaalt dan op lange. Uit deze enkele opmerkingen blijkt wel, dat ook deze kwestie door vele factoren beïnvloed wordt en dus geenszins in een eenvoudige statistiek van zoveel auto's per zoveel inwoners wordt ver klaard. Vond men een aanvaardbare for mule, dan zou daar nog een zekere marge bij moeten gelden voor onlogisch, onzake lijk beleid van een niet gering aantal men sen, die zich meer door gewoonte, voorkeur en nog meer overwegingen laten beïnvloe den dan door preciese rekensommetjes. Hetgeen, tenslotte, in de natuur van velen onzer ligt. Na de Boekenweek de Autoweek. Wat statistieken ook mogen zeggen, het aantal lieden dat zich met motoren bezighoudt blijft snel stijgen, vanwege de bromfiets. Hebben wij niet reeds de man ontmoet die naar de R.A.I. is gebromd en met zo cri- tische blik de Bentley en de Jaguar heeft beschouwd dat de exposanten hem vol hoop tegemoet traden? „Wij mannen van de motor"moet hij gezegd hebben en zich met hen lid gevoeld hebben van éen explosieve broederschap. R. P. TOKIO (Reuter) Volgens radio-Peking zouden de geallieerde stafofficieren tijdens de gisteren te Panmoendjom gehouden be raadslagingen gedreigd hebben de bespre kingen af te breken. Radio-Peking herhaal de zijn beschuldiging, volgens welke de verbondenen in Korea pogen door bacillen ziekten te verspreiden, hieraan toevoegend: „In verband hiermede is een aantal Chinese bacteriologen naar het Koreaanse front vertrokken." De geallieerde legerleiding zegt dat deze beschuldigingen ten doel hebben het falen der Noordelijken om in de door hen be heerste gebieden epidemieën te voorkomen, te verdoezelen. Aan ongeveer 200 arbeiders (een derde van het personeel) van de Philipsfabrie ken te Roosendaal is meegedeeld, dat voor hen van Maandag af een verkorte wei-k week van 40 uren zal gelden. De directie verklaarde dat het hier slechts een tijde lijke maatregel betreft. Aan gehuwden en kostwinners wordt 46 uren loon uitbetaald en aan de overi gen 42 uren. PARIJS, (Reuter). Vrijdagavond heeft president Auriol oud-minister en oud-premier Paul Reynaud (ge matigd conservatief) verzocht nieuwe regering te vormen. een Kort na aankomst uit Oxford, waar hij lezingen gaf, werd de 73-jarige Reynaud door president Auriol ontvangen. Na zijn eerste besprekingen met partijleiders in Parijs had Auriol hem uit Engeland terug geroepen. Een woordvoerder van het kabinet van Auriol verklaarde, dat de president op Reynaud, die voorzitter van de financiële commissie van de Algemene Vergadering is, een beroep had gedaan, omdat Reynaud in het bijzonder de capaciteiten bezit, nodig om de acute financiële crisis aan te pakken. Onlangs heeft Reynaud in de Nationale Vergadering gevraagd om een moedige po litiek, die bezuinigingen in de genationa liseerde bedrijven omvatten zou. Hij ver klaarde toen, dat een dergelijke politiek een regering van nationale eenheid zou vergen.- Vrijdagavond verklaarde Rynaud tegen over verslaggevers het vormen van een regering „volkomen uitvoerbaar te achten". Vrijdagavond nog had Reynaud bespre kingen met Herriot, de voorzitter van de Nationale Vergadering, en Monnerville, de voorzitter van de Raad der Republiek. Er wordt aan herinnerd dat de socialis ten tegenstemden, toen Reynaud in 1948 als minister van Financiën trachtte de lo nen te bevriezen en in de genationaliseerde bedrijven krachtige bezuinigingsmaatrege len trachtte in te voeren. Het denkbeeld van een regering van na tionale eenheid die Gaullisten, gematigd conservatieven, radicalen, volksrepublikei nen en socialisten omvat, vindt slechts zeer beperkte steun bij de politieke partijen. De socialisten en volksrepublikeinen heb ben zich reeds uitgespi'oken tegen deelne ming aan een regering waarin Gaullisten zitting hebben. Vrijdagmiddag is na een bijeenkomst van de Franse ministerraad in een communiqué verklaard, dat de regering een wetsontwerp heeft goedgekeurd, volgens welke de Fran se Bank van de regering schatkistobligalies ter waarde van 25 milliard francs zal kopen om de schatkist door de huidige crisis te helpen. De obligaties zullen op 20 Maart aflosbaar zijn. De regering hoopt, dat de schatkist tegen die tijd aanzienlijke bedragen zal hebben binnengekregen. De Franse Nationale Vergadering heeft met 408 tegen 101 stemmen het voorstel betreffende de noodlening van de Bank van Frankrijk goedgekeurd. In bevoegde kringen heeft men naar het Franse persbureau A.F.P. meldt, medege deeld, dat de transactie neerkomt op het openen van een crediet met een commer cieel karakter, waarvan de duur beperkt is tot drie weken. De staat is van mening, dat hij de 25 milliard zal kunnen aflossen door gebruik te maken van de belasting opbrengsten, die tijdens de laatste tien dagen van Maart ontvangen zullen worden. Men herinnert er aan, dat in die periode de belastingontvangsten buitengewoon be langrijk zijn door de betalingen, die door de maatschappijen gedaan moeten worden. Ook de Raad van de Republiek (Eerste Kamer) heeft het ontwerp goedgekeurd. Hedenochtend is het in de Staatscourant verschenen. Het kabinet van Faure heeft Vrijdag avond een brief gepubliceerd van Felix Baumgartner, gouverneur van de Franse Bank, waarin hij het verzoek van de re gering om een noodlening van 25 milliard francs inwilligt. De val van de Franse regering heeft in Washington grote bezorgdheid gewekt om trent de politieke bereidheid van Frankrijk om de overeenkomsten van Lissabon na te komen. Volgens waarnemers moet de Franse crisis onontkoombaar leiden tot vertraging van het West-Europese herbe wapeningsprogramma. De belangrijke rol van Frankrijk bij dit programma hangt af van het aanvaarden door de Franse Natio nale Vergadering van de begroting. In ge woonlijk goed ingelichte kringen in Wash ington acht men het voor Frankrijk onmo gelijk om zijn rol te spelen zonder de voor gestelde belastingverhoging van 15 procent. DJAKARTA, An eta) Prawoto Mangkusasmito, vice-voorzitter van de Masjumi (Islamietische partij), en Sidik Djonosukarto, president van de P.N.I. (na tionale partij) zijn hedenochtend door pre sident Sukarno belast met de vorming van een nieuwe regering, die „sterk moet zijn en ruime steun in het parlement moet hebben". Bij de opdracht is geen tijdslimiet ge steld,, doch in politieke kringen hoopt men en vertrouwt men algemeen, dat de forma teurs spoedig zullen slagen. Onmiddellijk na de aanwijzing van de nieuwe formateurs heeft president Sukar no de demissionnaire minister dr. Djuanda ontvangen. Politieke waarnemers, die er op wijzen, dat de formateurs niet noodzakelijk in de regering zitting behoeven te nemen en her inneren aan het optreden van Djonosu karto bij de vorige kabinetsformatie, heb ben Djuanda als mogelijke toekomstige minister-president genoemd. De formulering van de opdracht laat de formateurs ruimte om pogingen te onder nemen in de rièhting van een zakenkabinet of van eer. coalitiekabinet. Paul Reynaud. Juist op dit punt zegde de vergadering haar vertrouwen in de regering-Faure op. Volgens functionarissen in Washington betekent de val van het Franse kabinet niet, dat Frankrijk de verplichtingen te Lissabon aangegaan, heeft verworpen. Voordat de Nationale Vergadering weiger de de belastingverhoging van 15 procent goed te keuren stemde zij voor bekrachti ging van het herbewapeningsprogramma volgens de overeenkomst van Lissabon. Zoals men in Washington de zaken ziet luidt de vraag of Frankrijk bereid is de financiële maatregelen te nemen, die nodig zijn om het herbewapeningsprogramma uit te voeren. De Franse kabinetscrisis heeft in krin gen van het Atlantisch pact in Washington het groeiende besef versterkt, dat op bijna alle gebieden, die overeenkomsten van Lis sabon bestrijken, hinderpalen rijzen. De val van het Franse kabinet heeft de domper gezet op het optimisme dat in re geringskringen te Bonn na het einde van de conferentie van Lissabon aan de dag werd gelegd. Alle voldoening over de in Londen en Lissabon opengehouden moge lijkheden om het legerplan te verwezen lijken, werd van het begin af overscha duwd door de labiele toestand der Franse regering. De politie te Nashville (Tennessee - V.S.) heeft verklaard, dat tenminste drie per sonen zijn omgekomen in een tornado, die het plaatsje Fayetteville van 5.000 zielen, alsmede verscheidene andere plaatsen in Tennessee, heeft getroffen en omvangrijke verwoestingen heeft aangericht. Honderd vijftig personen werden gewond en hele huizenblokken zijn met de grond gelijk ge maakt. Het totale aantal slachtoffers kan wegens de verbroken verbindingen nog niet onmid dellijk worden vastgesteld. In sommige ge bieden is de tornado met zware hagel ge paard gegaan. Een fotograaf, die de eerste fotos van de ramp in Fayetteville heeft ge nomen, heeft journalisten te Nashville ver teld dat vele mensen onder de puinhopen van vijf afgebrande gebouwen liggen. De Egyptische premier, Aly Maher Pasja, heeft de Britse ambassadeur, Sir Ralph Stevenson, voor hedenochtend ont boden om de besprekingen over de rege ling van het Egyptisch-Britse geschil te hervatten. Koning Faroek heeft gisteren op aanbe veling van Maher Pasja de zitting van het parlement gesloten. De grondwet staat de premier toe, te verzoeken om een sluiting van 30 dagen, welke periode nogmaals met dezelfde termijn verlengd kan worden. Daarna moet het parlement weer bijeen geroepen of ontbonden worden. In het laatste geval moeten nieuwe verkiezingen gehouden worden. Vrijdag is te Düsseldorf een bijeenkomst gehouden van de besturen der bij het West-Duitse Vakverbond D.G.B. aange sloten organisaties over de kwestie van de bijdrage van West-Duitsland aan de Euro pese defensie. Voor de uitslag der debatten bestaat in West-Duitsland veel belangstelling omdat er in de vakorganisaties veel te doen is geweest over de houding van het hoofdbe stuur der D.G.B. in deze kwestie. Reuter meldt, dat de 360 afgevaardigden het niet eens zijn geworden over hun hou ding ten aanzien van de Duitse herbewa pening. De besloten conferentie heeft twee dagen geduurd. De grootste vrees, die in de Duitse bonds- kanselarij bleef bestaan, was die voor een nieuwe regeringscrisis in Frankrijk, die wellicht die mensen op de voorgrond zou kunnen brengen, die niet bereid zijn geble ken over het wantrouwen jegens Duitsland heen te stappen. Sedert geruime tijd heeft men hier openlijk de vrees geuit, dat een verder doordringen van de gaullisten een definitief einde van de politiek van minis ter Schuman zou kunnen betekenen, waar voor ook dr. Adenauers politiek van toe nadering op dood spoor zou komen. Een der afgevaardigden deelde Reuter mee: ..De kwestie bleef onduidelijk en ver ward. Er moet nu on lager nlan over wor- den gesproken in de, fabrieken en op ar- bei d ersbij eenkomsten Thans is een commum'aué uitgegeven, waarin wordt verklaard dat de vakbonden de politieke partijen zullen vragen, het volk ..volgens de voorschriften van de con stitutie" te laten beslissen. Volgens een vakverenigin°"sfunctionaris houdt dit een indirect verzak om nieuwe algemene verkiezingen in WesM">uit.s1ard in. De vakbonden zouden dan dus aan de ziide van de sociaal-democratische obno- sitie staan, die eveneens algemene verkie zingen wil. Op de rijksstraatweg te Wassenaar bij de buurtschap Kerkehout is Vrijdagmiddag omstreeks vier uur een vrachtauto, waar van door een plotseling optredend defect de remmen weigerden, op vier schoolkin deren ingereden, die op het wandelpad naast de rijweg liepen. Een 8-jarig meisje werd zo ernstig gewond dat het later is overleden. De drie andere kinderen kre gen eveneens ernstig letsel. Doordat de vrachtauto na de aanrijding kantelde werd ook de chauffeur gewond. De kinderen, die uit. school kwamen, waren door een politie-agent over de drukke verkeersweg gebracht. Even daar na gebeurde het ongeluk. Het achtjarig meisje D. C. A. Koot, overleed enkele uren na het ongeval. Haar zusje A. N. C. Koot werd in zorg wekkende toestand in het ziekenhuis Zuidwal in Den Haag opgenomen. De achtjarige jongen T. A. Vermeulen is met een hersenschudding opgenomen in de St. Ursulakliniek te Wassenaar. Het negen jarige meisje C. W. C. van Eyk liep een beenbreuk en een hersenschudding op en is eveneens in het ziekenhuis Zuidwal op genomen. De chauffeur van de vracht auto, de 21-jarige J. van D. kreeg een hersenschudding en een ernstige zenuw schok. Hij is ook in een ziekenhuis opge nomen. Het ongeval is veroorzaakt door het breken van een veer waardoor ook de reminstallatie defect raakte. De bewoners van de buurtschap Kerke hout, waar het ongeluk gebeurde, hebben in een gisteravond gehouden spoedverga dering besloten uit protest vandaag hun kinderen niet naar school te laten gaan. Bovendien zal de politie verzocht worden meer toezicht te houden bij het overste ken. Het Kerkehout is een afgesloten buurtschap met slechts één uitgang \'ia de drukke rijksstraatweg. Op dit kruis punt zijn de laatste jaren reeds verschei dene ongelukken gebeurd. De burgemeester van Wassenaar heeft het volgende telegram aan de minister van Verkeer en Waterstaat gezonden: „Heden opnieuw ernstig verkeersonge val op rijksstraatweg bij Kerkehout, Was senaar, waarvan vier schoolkinderen het slachtoffer. Reeds geruime tijd gewacht op uw beslissing voor de aanleg van de daarvoor ontworpen voetgangerstunnel. Verzoeke dringend op uiterst korte ter mijn beslissing in deze, daar verantwoor delijkheid door gemeentebestuur niet lan ger kan worden gedragen". 99 WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft in een hooggestemde radiorede over de besprekingen te Londen en Lissabon verklaard, dat het succes van de bereikte overeenkomsten afhangt van het tempo waarmede deze gevolgd worden door nieuwe daden. „Het werk is nog niet volbracht, doch twee jaar van geduldig werk hebben ons dicht bij het punt ge bracht, waar maatregelen voor het oprich ten van een Europees leger en het beëindi gen van de bezetting van West-Duitsland, teruggebracht kunnen worden tot een plan dat aan de nationale parlementen ter goed keuring voorgelegd kan worden. Voor Europa breekt thans een nieuw morgen rood aan". Acheson noemde de vorderingen een „grote stap" naar het doel: een sterk en verenigd Europa. „Maar er moet nog hard gewerkt worden. Het debat en de stem mingen van Vrijdagochtend in de Franse Nationale Vergadering hebben laten zien Ebner-Eschenbach: Het komt voor dat bergen mui zen baren, maar soms doet zich het verschrikkelijke geval voor, dat van een muis verwacht wordt een berg te baren. welke problemen rijzen. Het gaat daarbij niet om de goedkeuring van de te Lissabon genomen stappen, doch om maatregelen van binnenlandse aard ter uitvoering van een en ander", aldus Acheson. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken zeide er van overtuigd te zijn dat de moeilijkheden, die zich zouden voor doen, konden en zouden worden opgelost. Acheson verzocht om steun voor presi dent Trumans program van hulp aan het buitenland en zeide, dat Europa's ernstige economische moeilijkheden „moedig en eendrachtig" aangepakt dienen te worden. Acheson zeide tenslotte, dat de Verenig de Staten blijven streven naar de vreed zame hereniging van Duitsland. In de vergadering van de partijraad van de Katholieke Volkspartij heeft de voor zitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, prof. mr. C. P. M. Romme, een uit voerige rede gehouden, waarin hij ver klaarde dat hij voor het huidige tijdsge wricht voorstander is van een kabinet op brede, liefst zeer brede basis. De staatkundige praktijk van alle dag leert helaas, dat de regeerbaarheid van Nederland de tendenz vertoont van moei lijker te worden, aldus prof. Romme. Het lijkt steeds lastiger te zijn, zich neer te leggen bij een regeringsprogramma, waar tegenover men zekere morele verplichtin gen heeft aanvaard. Wanneer er over een programma over legd is, en wanneer overlegd is over de staatkundige samenstelling van een kabi net, en wanneer dan dat overleg heeft ge leid tot een zodanige overeenstemming, dat men zijn politieke geestverwanten in 's lands belang adviseert tot deelneming aan een dergelijk kabinet dan ontstaan daaruit wel morele bindingen: de morele verplichting van het kabinet, het program loyaal ten uitvoer te leggen, en de morele verplichting van de meerderheidsgroepen. om aan de verwezenlijking van het pro gramma, een uiteraard gemengd program ma. loyale medewerking te geven. Het tweede kabinet-Drees was echter nog nauwelijks een maand oud. of uit de farctie van de P. v. d. A. kwam er een interpellatie-Nederhorst over de prijspoli tiek. een interpellatie waarvan een lid dier fractie, de heer De Kadt, schreef, dat zij volledig in strijd was met het pas aan vaarde regeringsprogramma. Een half jaar later kwam echter het partijbestuur van de P. v. d. A. met een urgentieprogramma voor de lopende parlementaire periode, waarin die stellingen van de heer Neder- horst „volledig in strijd met het rege ringsprogramma" getrouwelijk zijn ver vat. Mr. Oud, de leider van de V.V.D. in de Kamer, hebben we, zo zei prof. Romme, in Juli van het vorig jaar, toen het tweede kabinet-Drees vier maanden bestond, erop moeten wijzen, dat hij wel een der toen aan de orde zijnde belastingen in beginsel onrechtvaardig en daarom onaanvaardbaar kon noemen, maar dat diezelfde belasting met zoveel woorden in het regeringspro gramma stond vermeld. Dezer dagen, bij de Grondwetsherziening, heeft mr. Oud een zeer bepaald ander standpunt naar buiten ingenomen dan eerst naar binnen was ge schied. Dit is voor de voorzitter van de Katholieke Eerste Kamerfractie aanleiding geweest te spreken van „een tweede ver rassing", waaraan mr. Kropman toevoeg de dat als straks na de verkiezingen een kabinet op brede basis tot stand komt en de V.V.D. daarvan deel uitmaakt, aan een derde soortgelijke verrassing geen behoefte bestaat. Voorts merkte prof. Romme op dat een deel van de C.H. fractie, een deel waartoe haar leider zeer bepaald niet behoort, een vrijwel doorlopende houding aanneemt als LONDEN, (Reuter) Volgens de diplo matieke kringen te Londen heeft de Cana dese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, besloten de benoeming tot secretaris-generaal van de Noord-Atlan tische verdragsorganisatie niet te aanvaar den. De Britse ambassadeur in Washington, Sir Oliver Franks, had al eerder voor- deze functie bedankt. .n een laboratorium te Bazel heeft een aantal Zwitserse geleerden een nieuw genees middel tegen tuberculose ontwikkeld. Volgens berichten uit Zwitserland werd het nieuwe middel gedurende lange tijd in een ziekenhuis te New York met zeer goede resultaten toegepast. De foto toont de Zwitserse geleerden bij hun arbeid. Van links naar rechts dr. Bernhard Fust, privaat-docent- aan de Universiteit te Bern, de patholoog dr. Alfred Studer en de biologe dr. Erika Böhni. had zij meer verplichtingen tot strijd tegen het kabinet dan tot steun eraan. Prof. Romme betreurde dit groeiende verschijnsel van wat hij noemde „uit de band springen". Voor de regeerbaarheid van het land is geen enkele partij of groep onmisbaar, maar wel is onmisbaar, dat de groepen, die zich met een bepaalde rege ringsvorm eenmaal solidair hebben ver klaard, zich daaraan .dan ook houden. „Want anders kan het vervolg van het lied vroeger of later moeilijk iets anders zijn dan dat we afzakken naar een zakenkabi net wat ik „afzakken" noem omdat de regeerkracht ervan niet sterk kan zijn en omdat de volksinvloed nogal het loodje erbij moet leggen." De groep-Steenberghe Prof. Romme sprak voorts over de groep- Steenberghe. Hij zei aan het overleg met de groep-Steenberghe gaarne te hebben deelgenomen, niet alleen uit zakelijke over wegingen, maar ook omdat hij met mr. Steenberghe sedert jaren bevriend is, per soonlijk en politiek, al zijn er altijd nuance verschillen tussen hen geweest. Die nuance verschillen moet men vooral niet vertalen met conservatief of vooruitstrevend. In het onderwerpeiijke geval was er een feitelijk verschil van mening: mr. Steen berghe was en is van oordee.1, dat er ge varen hebben gedreigd voor min of meer belangrijke verzwakking van de partij. „Ik geloofde en geloof daarvan niets," aldus prof. Romme, „maar dat ongeloof mijner zijds heeft mij allerminst verhinderd, even hard als hij uit te zijn op het overleg, dat er tussen zijn groep en het dagelijks be stuur van de partij is gevoerd. Zijn hoofd motief was voorkoming van de aantasting van de partij langs de weg van het getal. Dat werd geëvenaard door mijn hoofdmo tief: de voorkoming van de aantasting van de partij langs de weg van inbreuk op haar veelzijdigheid." Willen wij blijven bijdragen het beste, wat wij politiek aan Nederland kunnen geven, dan moeten wij de veelzijdigheid bewaren. Ook omdat wij in Nederland in het sociale vlak qua kracht bijna telkens achter liggen. Omdat die maatschappelijke veelzijdig heid tot de volstrekte onmisbaarheden van onze politieke kracht behoort, is in het wezen der zaak iedere „zijde", belangrijk of niet belangrijk, van even groot onmis baar belang. Het getal is belangrijk, maar er zijn andere dingen, die even belangrijk zijn, aldus proi. Romme. De partijraad heeft zich tenslotte accoord verklaard met de resultaten van het over leg met de groep-Steenberghe. Een desbe treffende motie werd met twee stemmen tegen aangenomen. De partijraad sprak voorts zijn vertrouwen uit in het partij bestuur en de Tweede Kamer-fractie. TUNIS (Reuter) In het centrum van Tunis hebben zich twee ontploffingen voor gedaan. De ruiten van een postkantoor werden verbrijzeld, doch niemand werd gewond. Bij relletjes is een Tunesiër ernstig ge wond. Dertig personen zijn gearresteerd. GELEIDELIJK ZACHTER Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met enige neerslag, hoofdzakelijk vanavond of vannacht. Tot matig of krachtig toe nemende Zuid-Westelijke tot Zuide lijke wind. Geleidelijk zachter. 2 Maart Zon op 7.24 uur. onder 18.22 uur. Maan op 9.13 uur, onder 1.38 uur. 3 Maart Zon op 7.21 uur, onder 18.23 uur. Maan op 9.45 uur. onder 2.53 uur. (Eerste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 1 Maart Hoog water: 7.07 en 19.23 uur. Laag water: 2.39 en 15 04 uur. Zondag 2 Maart Hoog water: 7.44 en 20.04 uur. Laag water: 3.15 en 15.40 uur. Maandag 3 Maart Hoog water: 8.28 en 20.56 uur. Laag water: 3.51 en 16.20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1