De Eerste Symphonic van Sas Bunge door Toon Verhey ten doop gehouden Fa. B. A- Cassée Zonen Predikbeurten Radio Moors Voor onze kwartaal-abonnés Haarlems Dagblad Met zware koffer verliet gast Haarlems hotel De Christelijke kerk en het oorlogsgeweld D.W.R. vergaderde Collectanten gevraagd Amateurtoneel „De Verenigde Spelers" in de Stadsschouwburg Bloemendaalse brandweer is paraat Ziekenhuis in Drachten in gebruik genomen GLAS- EN OVERGORDIJNSTOFFEN Woninginrichting ZATERDAG 1 MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Toen Wagner Anton Bruckner, die hem aijn Derde Symphonie had opgedragen, in ïijn villa te Bayreuth ontving, riep hij hem van verre toe: „Ha, Bruckner, die trom- pete!" Deze uitroep hield verband met het markante trompetmotief dat in het werk als het ware domineert, reden waarom het de bijnaam de Trompet-Symphonie heeft gekregen. En zo zou men nu Sas Bunge kunnen begroeten met de kreet „Ha, Bun ge, de trompet", naar aanleiding van zijn Symphonie in e kleine terts, die onder lei ding van Toon Verhey op het achtste Vrij dagavondconcert van de H.O.V. ten doop werd gehouden. Want ook in het werk van de jonge componist uit Aerdenhout speelt de trompet een dominerende rol. Maar het instrument is op geheel andere wijze aan gewend. Bij Bruckner zijn het karakteris tieke natuurtonen die het laat horen, welke het werk een onwrikbaar stevige basis geven; bij Bunge echter is het een zingen de trompet, die de overwegend lyrische tendenz in de. symphonie dient. Laat ons voorop stellen dat het een eer lijke muzikant is, één met een zingende ziel, die deze muziek schreef. Tegen de lyrische thema's ontwikkelen zich evenveel of nog meer lyrische tegenmelodieën die elkaar kruisen en ten slotte overwoekeren; men kan ze op den duur niet meer volgen. Maar het geheel zingt en een zin voor kleu rige orchestratie doet de rest, want ook het coloriet lijkt afgestemd op de lyriek van het geheel. Ondertussen zit men te wach ten op minder geladen momenten van klaar rhythmisch raffinement. Het slotdeel, een Capriccio, zou dit kunnen brengen en het streven er toe is daar ook merkbaar, maar het puntig spirituële komt toch niet volle dig tot zijn recht, omdat een verleidelijke lyriek, in tegenstem of'hoe dan ook, niet aflaat zich op te dringen. Zo kan de heer lijkste gave van zijn talent een kunstenaar wel eens parten spelen, als hij zich waagt op een terrein dat de grootste veelzijdig heid in de ruimste afwisseling vergt. Doch hiermee is de Symphonie van Sas Bunge niet af te wijzen; het is als eerste ling een respectabel brok muziek met tal van gelukkige momenten. Het fraaiste dezer is zeker wel het variatie-thema, dat bovendien bijzonder frappant van kleur is. Ook in het Preludio (het eerste deel van het werk) regeert een warmgestemde mu- ziekgeest, die treffende passages laat ho- t'en, die nog groter in aantal zouden zijn, indien de componist het snoeimes in zijn al te welige muziektuin had willen hante ren. Maar het is beter zo, dan wanneer hij slechts perken met artificiële bloemen zou hebben aangelegd. Eigenlijk is het werk waard dat men het meermalen te horen krijgt. Het publiek zou er zijn voordeel mee kunnen doen en dan wellicht tot het besef komen dat er in deze eerlijke muziek wel zoveel heerlijks zit, dat ze heel wat meer verdient dan een beleefdheids- applausje. Dit besef zou dan tevens wel verdiende erkentelijkheid insluiten jegens dirigent Verhey en het orkest, die het werk van een, jonge plaatsgenoot met evenveel zorg en liefde tot klinken brachten als zij dat van een beroemde buitenlander zouden hebben gedaan. De jonge Rotterdamse pianist Jan de Man kwam met het Concert voor piano en orkest van Willem Pijper.' Een jonge kerel die wat aandurft en die met zijn interpre tatie volkomen de indruk geeft dat het hem ernst is met het vervullen van die taak. En hij slaagt er in met zijn technisch zeer beheerste vertolking in zijn klare con ceptie van het werk te overtuigen. Zo werd het een frisse, puntig rhythmische her schepping door de solist, waarbij Toon Verhey zich met het orkest correct aan sloot. Het mocht verblijdend heten, dat we dit belangrijke werk van Pijper, dat eigen lijk een wonder van evenwicht en door zichtigheid is, op een H.O.V.-avond te ho- bestaat de gelegenheid, het» abonne mentsgeld automatisch van hun giro rekening op de onze te laten over schrijven. De voordelen hiervan zijn: le. Aanbieding van kwitantie komt te vervallen, dus geen incassokosten 2e. Giro-biljet behoeft niet meer ieder kwartaal te worden uitgeschreven 3e. Geen kosten voor overschrijving. Indien U hiervan gebruik wilt maken verzoeken wij U een machtigingsfor mulier bij onze administratie aan te vragen. OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Donderdagavond meldde zich een jon geman met een lege koffer bij hötel „De Leeuwerik" met verzoek te kunnen lo geren en naar later is gebleken heeft hij de volgende morgen het hotel met een zware koffer verlaten. In de loop van de nacht heeft de hotelgast zijn kamer ver- Laten en heeft lood van het dak 'gehaald. Dit werd de volgende morgen ontdekt, waama de Haarlemse recherche gewaar schuwd werd. In de loop van Vrijdag heeft zij de tweeëntwintigjarige Amster dammer J. H. B. aangehouden, die des nachts in het Haarlemse hótel gelogeerd had en bekende het lood te hebben ge stolen. In Amsterdam had hij het gesto- lene verkocht. Het grootste deel van het lood is opgespoord. Aan de portier van het hotel had hij een valse naam opge geven, doch dat was voor de Haarlemse recherche geen bezwaar de dader spoedig op te sporen. Twee jeugdconcerten Het in de agenda „Uitgaan in Haar lem" voor Woensdag 5 Maart aangekon digde jeugdconcert door de H.O.V. heeft plaats op Dinsdag 4 Maart en staat on der leiding van Toon Verhey. Uitgevoerd worden de Symnhonie in g (KV 550) van Mozart en het Concert voor fluit en harp van dezelfde componist, met Marius Ruy- sink en Fransina Hinlopen als solisten. Het tweede jeugdconcert heeft plaats op Woensdag 26 Maart en zal bestaan uit twee werken van Beethoven: de ouver ture „Egmont" en het door Ans Bouter te vertolken Vijfde Pianoconcert (opus 73). Op beide avonden wordt het pro gramma door Marinus Adam mondeling toegelicht. ren kregen. Wie er zich onbevooroordeeld voor wist open te stellen, kon er vreugde aan beleven. En dat waren er, blijkens het succes, nog al velen. Het programma werd besloten met een zeer vlotte en verzorgde uitvoering van de Symphonie nr. 2 van Alexander Borodin, die we verleden week reeds op het Dins dagavondconcert hoorden. JOS. DE KLERK. Een voorstel van de kerkeraad der Remonstrantse gemeente te Haarlem De Kerkeraad der Remonstrantse ge meente te Haarlem heeft voor de algemene vergadering der Remonstrantse Broeder schap een voorstel ingediend om een prin cipiële bespreking te wijden aan de vraag, hoe de Broederschap staat tegenover het oorlogsvraagstuk. In de toelichting wordt gezegd: „De Haarlemse Kerkeraad is in meerder heid de overtuiging toegedaan, dat onze Broederschap als zodanig, i.e. dus haar hoogste orgaan: de Algemene Vergadering, zich moet uitspreken over dit grootste vraagstuk van onze tijd. Zij mag dus dit probleem niet delegeren aan een sub orgaan of aan een conferentie, maar moet het frontaal aanpakken. De reden daarvoor is dat wij menen, dat onze Broederschap als deel der Christelijke Kerk de opdracht heeft te getuigen van de Evangelische boodschap ten aanzien van wereldse vra gen en dat zij, door op dit punt te zwijgen, haar profetische taak verzuimt. Al te lang reeds heeft de Broederschap gezwegen over het oorlogsvraagstuk, dat in onze tijd het allesbeheersende is geworden. Sociale, economische en politieke vraagstukken worden door de militaire eisen volledig overheerst en weggedrukt. Moge „de we reld" geen andere oplossing zien dan het domme geweld dat niets oplost integen deel de Christelijke Kerk heeft weet van een andere weg. Die moet zij wijzen en die kan zij wijzen, mits haar geloof en Gods vertrouwen levend zijn. Haarlem stelt zich de gang van zaken ongeveer aldus voor, dat door bijvoorbeeld twee sprekers het vraagstuk wordt inge leid, waarna een vrije discussie volgt,waar op de afgevaardigden zich door samenkom sten in hun gemeenten hebben voorbereid. Het resultaat moet dan in een resolutie worden vastgelegd." ADVERTENTIE Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips - reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM In hötel „De Leeuwerik" is onder voor zitterschap van de heer G. Voogd de jaar vergadering van de Haarlemse Zwem- en Poloclub „De Waterratten" gehouden. In de vacature in het bestuur, ontstaan door het bedanken van P. Wapstra, werd de heer N. L. van Schagen gekozen. Het bestuur is als volgt samengesteld: voorzitter, G. Voogd, vice-voorzitter, A. H. de Bruyn Jr.; secre taris, C. Spaans; tweede secretaris, J. Kerk- hoff; penningsmeester, J. H. v. d. Booren; commissarissen: J. M. Thuis en N. L. van Schagen. Het voorstel van het bestuur, tot verhoging van de contributie werd met al gemene stemmen aanvaard. Bij de bespre king van het programma voor het zomersei zoen werd gememoreerd dat het in de be doeling ligt het dertigjarig bestaan der ver eniging op bescheiden wijze te vieren. Hoewel reeds veel ter bestrijding der tuberculose wordt gedaan hebben „Zonne straal" en het T.B.C.-fonds van het N.V.V. grote tekorten. Teneinde die te vermin deren wordt in de week van 10 tot en met 15 Maart in Haarlem en omgeving een lijst- en straatcollecte gehouden. Er is een tekort aan collectanten(trices). Men kan zich aanmelden bij het N.V.V. Kruisweg 74: Dutrystraat 42; Linschoten- straat 87 rood en Javalaan 4, Heemstede. V.U.-avonden uitgesteld Door ziekte vam de inleiders kunnen twee aangekondigde avonden van de Volksuniversiteit de volgende week geen doorgang vinden, te weten de lezing door de heer H. C. Verkruysen over „Bijzon dere Kunstwerken" en het recital met toelichting door de pianist Johan Patist. Beide bijeenkomsten zijn een week uitge steld en hebben dus respectievelijk plaats op 11 en 12 Maart. Nachtdienst apotheken Apotheek Vén Rijn, Kleine Houtstraat 15, telefoon 10539. Firma C. G. Loomeijer en Zoon. Zijlweg 34, telefoon 12495. Nolf's apotheek, Kruisstraat 26. telefoon 11174. Schoterbos-apotheek, Rijkssttraatweg 19, telefoon 25711. ADVERTENTIE latUl oo» Ut, Recepties, diners, festijnen enz. in een van onze kleine of grote zalen stempelen U tot een gastheer of gastvrouwe rnet gevoel voor sfeer. In deze omgeving wordt Uw ontvangst tot een gebeurtenis, waar men nog jaren met genoegen over spreekt. Onze kosten-begroting geeft U vooraf de prettige zekerheid, dat het minder kost dan U wellicht zoudt verwachten 1 LID0 - BAR Een keur van dranken en GregorSerban met zijn Roemeens Tsigane-orkest nodigen vóór en na het diner tot een ge animeerd samenzijn in de gezellige Lido-bar. A Leidselode 105 - AMSTERDAM Na de eerste vijf minuten van de opvoe ring van „Arsenicum en oude kant" door de Verenigde Spelers, gisteravond in de Haarlemse Schouwburg, dacht ik: dat wordt niets. Maar gelukkig werden deze sombere voorgevoelens door het verdere verloop geenszins bewaarheid. Weliswaar bleven er vele zwakke plekken, maar over het al gemeen waren de vertolkers van de hoofd rollen heel goed voor hun toch waarlijk niet eenvoudige taken berekend. Een verrassing was bij voorbeeld het bij alle opwinding toch volkomen natuurlijke optreden van Frits Tewes als Mortimer Brewster, het enige normale wezen dat in dit stuk op de planken rondloopt, maar tevens de enige die voortdurend reden heeft door zonder linge ervaringen aan zijn verstand te twij felen. In de scènes met zijn verloofde was hij aanzienlijk zwakker, maar dat kwam ook door onvoldoende soepel tegenspel. Als de beide oude dametjes traden Rie Kuyper en Willy KreeftMassink voor het voetlicht, van wie speciaal de laatstge noemde hartelijke waardering verdiende door haar uitmuntend getroffen laconieke toon, die er veel toe bijdroeg dat de humor van het geval zich ontplooien kon. Door allerlei bijzonder handige effecten (met zaklantaarns en onverklaarbare geluiden) had Ton van Otterloo er trouwens voor ge zorgd dat de griezelige spanning zich tel kens in hilariteit ontladen kon. De grimeur had Herman Serné het inderdaad gewenste monsterlijke gezicht gegeven, waarbij deze speler zich door toon en houding bevredi gend aanpaste. Cor Prijdekker had als dr. Einstein, de compagnon van deze Jonathan Brewster, wat meer profijt kunnen trekken van de komische mogelijkheid tot taal verbastering, doch maakte door zijn typi sche bewegelijkheid veel goed. Henk Pol lack boekte succes met zijn poging tot uit beelding van de neef, die zich inbeeldt president Roosevelt te zijn Jammer alleen dat zijn stem af en toe uitschoot. Van de nevenfiguren had natuurlijk veel meer ge maakt kunnen worden, maar men mag nu ook weer niet alles tegelijk eisen. Met de keuze van een dergelijk stuk noopt men de toeschouwer onvermijdelijk tot vergelijking met de nog verse herinnering aan de pres taties van het beroepstoneel. Het publiek beleefde in ieder geval aan deze vertoning, die ik slechts voor de helft heb kunnen bijwonen, een genoegelijke avond. Natuurlijk was dit in hoofdzaak te danken aan de uitzonderlijke kwaliteit van deze thriller van de Amerikaanse schrijver Joseph Kesselring, die ik reeds te vaak heb toegelicht om er nogmaals op terug te komen. De tot in alle onderdelen en de uiterste absurditeit doorgevoerde omkering van de logica maakt dit stuk eigenlijk tot zo'n zuiver blijspel als er heden ten dage helaas veel te weinig geschreven worden. „De Verenigde Spelers" vieren op 10 Juni hun eerste lustrum met een opvoering van „De Rode Pimpernel". D. K. De recente brand in het gebouw voor ouden van dagen „Huize Westerlicht" te Alkmaar zal bij menigeen de vraag hebben doen opkomen hoe het met de beveiliging van de grote tehuizen in onze omgeving is gesteld. De heer J. de Jong, lid van het bestuur van de stichting „Wildhoef" vroe gen wij naar de brandveiligheid van het tehuis „Wildhoef" aan de Kennemerweg in Bloemendaal. De heer De Jong was van mening, dat zoals in Alkmaar het geval moet zijn geweest indien in een der kamers door onvoorzichtigheid van een bewoner brand zou uitbreken, deze brand zich zeker niet in korte tijd tot een grote brand zou kunnen ontwikkelen. Daar staan onder andere de betonnen vloeren en de stalen ramen borg voor. Daarenboven zijn naast de hoofdtrap bij de ingang van het gebouw en aan de uiteinden van de beide zijvleugels kleine trappen aanwezig en be vinden zich noodtrappen aan de buiten zijde. De kamers op de begane grond heb ben een directe verbinding met de tuin om het gebouw en de kamers op de eerste en tweede étage zijn behalve door een gang in het gebouw door een doorlopend balcon met elkaar verbonden. Openslaande deuren zorgen voor de verbinding van de kamers met tuin of balcon. In het midden van het gazon voor het gebouw is een brandkraan aanwezig. Bij een bestrijding van brand aan de zij- of achterkant van het gebouw kunnen de slangen aangesloten worden op de brandkranen aan de Krullenlaan en Kennemerweg. Ook zijn er in het gebouw brandslangen aanwezig. In Wildhoef zijn de voorzorgsmaatrege len in ieder geval al genomen! De grote gebouwen in de gemeente Bloe mendaal hebben bovendien steeds de aan dacht van het vrijwillige brandweercorps. Niet alleen Wildhoef, maar ook andere ge bouwen, met een grote bevolking zoals het Marine Hospitaal en het kerkgebouw van de Hervormde gemeente in Bloemendaal, hebben al eens een oefening van de brand weer doorstaan. Daarbij hebben de leden van het corps dus het voordeel om zich bij eventuele brand beter te kunnen oriën teren, omdat zij de situatie en de verschil lende factoren, die bij een blussing aan de orde komen, van te voren aan een beschou wing hebben kunnen onderwerpen. Alarmoefening De ploeg Overveen van de brandweer hield Vrijdagavond omstreeks halfnegen een alarmoefening in een huis aan het Zandvoorterpad. Deze oefening was een getrouwe nabootsing van de werkelijkheid en benaderde die werkelijkheid op zo'n manier, dat de vele toeschouwers pas be merkten, dat het „niet echt" was, toen de uitgelegde slangen geen water gaven „Eiland der gouddorst" (City). Macao, de kleine Portugese eiland-kolonie in Zuid-China, heeft geen erg beste repu tatie. Mag men de makers van deze film geloven dan bestaat haar bevolking een rumoerig mengelmoesje van Chinezen, Portugezen, Britten en nog een dozijn an dere nationaliteiten dat het in technicolor uitstekend „doet" tot de laatste man uit avonturiers, smokkelaars en intriganten, wier enige pleziertje het is om elkaar, zon der onderscheid van ras, geloof of stan ding, zo snel mogelijk om zeep te brengen. Vooral als het om een partijtje smokkel- goud gaat, dat hier weliger tiert dan het onkruid in uw achtertuintje, deinst men op Macao voor geen massamoordje of twee terug, zoals deze film op realistische wijze demonstreert, wanneer de laatste eerlijke borst van het eiland, een aan lager wal geraakte, Amerikaanse ex-marine-officier, verleid door een blonde sirene, tenslotte ook de goudkoorts te pakken krijgt. Als de kist met smokkelgoud waarom alles begonnen is, eindelijk weer een prooi van de zee is geworden, de concurrente kapersbende haar zeemansgraf heeft ge vonden en de allerlaatste schurk (van de fijn-besnorde gentleman-variëteit) aan boord van een brandende praam het tijde lijke met het eeuwige aan het verwisselen is, kunnen Recht en Ware Liefde toch weer zegevieren en mag onze dappere Amerikaan zijn geliefde in de armen slui ten voor de gebruikelijke slot-kus. H. C. „Stalen haaien" (Frans Hals) Een film waarin aan het slot de loftrompet ge stoken wordt voor de Amerikaanse marine. Deze gekleurde rolprent werd namelijk reeds tijdens de oorlog gemaakt en geeft een beeld van de strijd der Amerikaanse duikboten tegen een Duitse marinebasis, ergens aan de kust van de Atlantische Oce aan. In wel zeer realistische scènes krijgt men te zien hoe een duikboot door de ver sperring van 9talen netten en mijnen weef te komen, waarna een deel der bemanning aan land gaat en de olietanks, de munitie- bunkers en de gebouwen in de lucht laat vliegen, terwijl de duikboot met haar tor pedo's alle schepen in de haven tot zinken brenigt. De volkomen verraste Duitsers treffen met hun laatste kanonschot de duik boot, die echter, mot de commandant als levende periscoop, toch nog weet te ont komen. Deze climax in het spannende verhaal wordt bereikt na een nogal uitvoerige lief desgeschiedenis. waarin Tyrone Power zijn rivaal Dana Andrews de welgeschapen Anne Baxter afhandig maakt. S. K. „Hoffmann's Vertellingen" (Lu x o r). Over deze film van Michael Powell en Emeric Pressburger vindt men elders in dit blad een uitvoerige beschouwing. „Politiedossier 301" (Pal ace). De politie van de Amerikaanse staten North Carolina, Virginia en Maryland, hebben jaren van intensief speurderswerk nodig gehad om een einde te maken aan de tal rijke bankovervallen en moorden die in hun gebied voorkwamen. Ze vond tegenover zich een ploeg niets ontziende misdadigers, die keer op keer door de mazen van het gerechtelijk net heenglipte. Maar de acti viteit van de politie werd tenslotte beloond. Het enige nog levende lid van de ^Drie stalen-kende" zit op het ogenblik een straf van dertig jaar uit in de gevangenis van Richmond. Het zal nauwelijks nodig zijn te zeggen dat „Politiedossier 301" een span nende rolprent is geworden. De grote ver dienste van de regisseur is, dat hij er tegen heeft gewaakt de film mank te laten gaan aan een overdreven sensatie. B. „Een zaak van leven en dood" (M iner- v a), Deze rolprent, die zich zo lang zamerhand tot de oudgedienden mag gaan rekenen, maar niettemin de aandacht ten volle waard blijft, bemoeit zich op fijnzin nige wijze met het „hiernamaals" al thans met hetgeen de scenarioschrijver daaronder met een glimlach om de lippen verstond. Die glimlach kan de toeschouwer in dit geval echter verdragen, omdat er met zulk een milde humor gewerkt is. dat vele scherpe en ze'ker alle theologische kantjes van het probleem worden gesle pen. Arthur Rank was de regisseur van het verhaal, dat „ergens in het heelal" begint en goedmoedig het relaas geeft van een jonge vlieger, die met zijn toestel veron gelukt is, in de hemel terecht komt en daar op de weegschaal van goed en kwaad be landt. Hoe er over het aardse leven van deze jongeman geoordeeld wordt is niet alleen een kwestie van hooggestemde hu mor maar evenzeer een zaak van soms fijne filosofie. De technicolor is voor onze begrippen niet helemaal ideaal meer, maar niettemin blijft er zoveel plezierigs over, dat een bezoek aan het Minerva-theater ten volle de moeite waard is. J. F. „Teresa" (Rembrandt). De Ame rikaans-Italiaanse film „Teresa" (het ver haal van een bruidje) zal ook in de komen de dagen vertoond worden. „Sofia" (S p a a r n e) Een spionnage- film met alle spanning die dat duister be drijf met zich meebrengt, speciaal wan neer het in de Balkan wordt uitgeoefend, die om onbegrijpelijke redenen bij voor keur wordt uitverkoren als de sinistere omgeving, waarin fatale vrouwen en lugu bere mannekes elkander bezig houden met ontvreemden van gewichtige documenten of tekeningen van geheime wapens. Laat het dan in werkelijkheid niet helemaal zo gaan zoals in deze film, dat doet er per slot van rekening minder toe. Hoofdzaak is, dat ge in spanning zit. Een dat doet ge. In het voorprogramma draait ..De baron van Arizona". Ook daar komen schietijzers aan te pas. maar dan in de opgewektere atmosfeer van het Wilde Westen waar een weiland een prairie, een paard altijd een trotse hengst en een man pas een man is. wanneer het haar hem op de tanden groeit. W. L. B. In Drachten is Vrijdagmiddag het nieuwe Protestantse ziekenhuis, dat is onder ge bracht in een voormalig fabriekscomplex, officieel geopend. Het telt 25 bedden, welk aantal men na het gereedkomen van de Westelijke vleugel tot 60 hoopt op te voe ren. Wanneer het gehele complex gereed is en aan de Zuidzijde een afzonderlijk paviljoen is verrezen, zal het ziekenhuis aan 120 patiënten onderdak kunnen bieden. ZONDAG 2 MAART 1952 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Zaterdag 7.30: Ds. B. van Gelder, Avondge bed in de Consistoriekamer. Zondag 3.30: Liturgische dienst voor Doofstommen en Slechthorenden in de Consistoriekamer. Nieuwe Kerk. 10: Ds. G. J. Waardenburg, H. Doop. 7: Ds. W. J. van Elden. Noorderkerk. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Dr A. J. Rasker. 5: Ds. B, van Gelder. Oosterkerk. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Kapel Sarepta. 9.30: Kinderkerk. Dhr. F. van Woerden. 10 45: Ds. E. Pot. Bakenesserkerk. 9.30: Kinderk. Ds. Bronsgeest. 10.30: Ds. van Gelder. Jeugdd Diaconessenhuis. 4.30: Dr. A. J. Rasker. Rusthuis Jansstraat 10.30: Dienst. Jeugdkapel. Noord 10.30: D. Boer. Oost 10: D. Selling Centrum geen dienst. West 10: W. C. de Groot. Ver. van Vrijzinnige Hervormden, Jacobstraat 6. 10 30: Dr. J. de Graaf. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Di- manche 2 Mars k 10 h. 30: Service présidé par le pasteur J. Baudraz. Mercredi 5 Mars a 20 h.: Circle biblique. Church of England. Kinderhuissingel 3 p m. Evensong. Rev. Mossman. Stads Evangelisatie, Lange Heren straat 6. 10: J. Schriek. Doorn. 7.30: A. van Gent. Arnhem. Woensdag 8: Gemeenschaps avond. Vrijdag 8: Bijbellezen Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr Ed. W. Pera, den Haag. 5: Dezelfde H. Avondmaal; vrij voor alle gelovigen. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Leo van Schalkwijk. Opwekkingssamenkom sten. Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. A. Bruyn. Wassenaar. Ned. Herv. Evange lisatie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Dhr. v. Leeuwen, Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zon dag 10.30: Dhr. Kits, van Driebergen. Vrije Evangelische Gemeente, geb. Bethel, Voor helmstraat 3. 10 en 5: Evang. A. van Gent, uit Arnhem Ver. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. Hoekema. Jeugdkerk. Peuzelaar- steeg 10.30: Dhr. J. Schreuder. Noorderkapel Indischestraat. 5.45: Mej. B Luikinga Rem. Geref. Gemeente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst Geref. Kerk. Voorbereiding H. Avondmaal Kloppersingelkerk. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Wilhelminakerk, 10: Ds. A B. C. Hofland. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds J. A. van Arkel. Geref. Kerk, Begijnhof kapel. 10 en 5: Ds A. Bos Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Woens dag 3 en 7.30: Ds. K. de Gier. van Lisse. Bid dag. Chr. Geref. Kerk. Raaks. 10 en 5: Ds M. Holtrop. Baptiste Gemeente, gebouw C. J. M. V Lange Margarethastraat 13. 10: Ds. J. W Weenink. H. Avondmaal. 5: Dezelfde. 11.30: Zondagsschool. 8: Jeugdsamenkomst. gebouw „Salem", Bakenessergracht 65. Dins dag 8: Bidstond. Pinkstergemeente. Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7 30: Samenkomsten. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Jac. van Ruys- daellaan 7, Hst. Maandag 3: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken). Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Gemeente Gods, Parklaan 21. 4: Samenkomst. Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47 (achterzaal) 10.15: Aan- biddingsdienst met Avondmaal en Preek 19: Avonderedienst met Predicatie. Dinsdag 20- Vrouwenbijbelklas ("Garenkokerskade 82) Donderdag 20: Biibelbespreking tin de voor zaal). Vrijdag 16 30: Kinderbijbelklas. Chris ten-Geloofsgemeenschap. 10: Samenkomst Garenkokerskade 27. H Avondmaal. Br. Bouwmeester, van Rotterdam. 8: Samen komst Garenkokerskade 27. Woensdag 8: Bidstond Garenkokerskade 27. Iedere Za terdagavond 8: Jeugdsamenkomst Benkoe- lenstraat 28. H.-N. Pinkster Evangelisatie, Ged Oude Gracht 47. 10 en 7: Volle Evan gel ienredi king Kerk van Jezus Christus van rle He'ligon der Laatste Dagen. Cornelissteeg P 10.30- Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Chris tian Science. Jansstraat 74 10: Ned. Taal. 11.15: En go'se Taal. Hersteld Apost. Zen- dingkerk. Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Gods dienstoefening Hersteld Apost. Zendingge meente. Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Soefi-Beweging. Nassauplein 8. 11: Universele Eredienst Ned. Ver. v. Sni- ri'isten „Harmonia", Jansstraat 83. 10 30: Wiidingsmorgen Dhr J. J. Pesohar. H'lem. Theologisch-Phiiosofische beschouwingen met repHek. Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds M. W Smink, den Haag. De Christengemeenschap. Westerhoutpark 1 A. 9 30: Zondagsdienst voor kinderen. 10: Mensenwijdingsdienst. AIIe-Dag-Kerk. Dins dag 3: Broederkerk. Ronde-tafel-bespreking. Woensdag 7: Waalse kerk. Tweetalige dienst Ds. P. Taekema en Ds J. F. Baudraz Vrii- zinnig Christ Jeugd, Ged. Oude Gracht 47. 16 30: Ds. Hoekema. Jeugddienst voor jon geren v=n 1519 iaar. H4ARLEM-NOOHD. Ned. Herv Kerk. Fröbelschool, Colensostraat Zaterdag 7.30: Avondgebed Julianakerk. 10: Dr. M. v. d. Voet, H. Doon. 7: Dr. H. v. d. Loos. Bijzon dere dienst. ïmmanuëlkerk. 10: Dr. H v. d Loos Jcugdkanel. Schoterweg. 10: Dhr K. H. Oosterhagen. I.eger des Heils. Ceramstr. 4 10: Heiligingsdienst. 7: Openluehtsamen- komst. 8: Verlossingssamenkomst. Leidsters: Majoor A Wijkhuizen. Kant. H. Weenink. 12 en 5: Kindersamenkomst Dinsdag 2.15: Gezinsbond samenkomst. Alg. Chr. Jeugd Gemeenschap „Gideon", Achterweg 2 A Vrijdag 7.30: Lichtbeeldenavond voor alle leeftijden o.l.v. H. Vallentgoed. uit Spaarn- dam. Zaterdag geen clubs. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. Voorbereiding H. Av. 9 en 10 30: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. A. B. C, Hofland. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C Maris. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10 10.30: Ds. G K. v. d. Horst. HEEMSTEDE Ncd. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein 10: Ds. H. Bartlema. 19: Dezelfde. H. Avondmaal. Kapel Nieuw Vredonhof. 10.30: Ds. Adr. Oskamp. 19- Ds. van Nieuwenhuyzen. H. Avondmaal Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. J. W van Nieuwen huyzen. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Prof. G. J. Sirks. Hoogl. Leiden. Geref. Kerk Aula Lvceum. 9: Ds. J. Mulder. Voorber. H. Av. 5- Dr P. J. Richel. Koediefslaan. 10: Dr. A. Dondorp. Openb. Bel en Voorber. H. Av. 5: Ds. J. Mulder. Camplaan 10: Dr P. J. Richel. Openb. Bel. en Voorber. H. Av. 5: Dr. A Dondorp. AERDENHOUT Ned. Herv. Kapel. 10.15: Ds. J. E. Drost. H. Doop. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Dr. A. van Biemen. N. H„ Bentveld. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. C. Meiier. te Beverwijk. BLOEMENDAAL. Ned Herv. Kerk. 9: Ds R. van der Mast. 10.30: Dr. J. H. Stelma. H. Doop. 9: Jeugdkapel. 12-15 jaar, Maranatha. Donkerelaan. 10.15: Jeugdkerk Maranatha 11.45: Zondagsschool. 6-12 j. Jeugdhuis en Maranatha. 11.45: Zondagsschool. 5 en 6 jaar Kleuterschool, Beslaan. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4 10.30: Ds. D. A. Vorster, Hv., Arnhem. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 15.30: Dr. J. L. Koole. Soefi-Beweging, Centrum Bloe mendaal, Acacialaan 28 11: Universele Eredienst. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10 30: Gez. H. Mis. Woensdag. Geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Prof. Dr. G. C. van Niftrik. Hoogleraar te Amster dam. 19.45: Zondagavondstilte voor Prot. Overveen, voorafgegaan door Zangdienst, aanvangende 19.15 uur in de kerk a. d. Ramplaan Geref. Kerk. 10 en 5: Dienst. HILLEGOM. Ned. Herv Kerk. 10: Ds. S. L. Knottnerus H. Doon. 5: Ds. Chr. Eerhard Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk *10 en 5: Ds. R. E. Sluiter. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. J. C. Salverda. Doopsgez. Gemeente. Da. G. G. Siccama van Bovenknijpe. Ger. Kerk. 10 en 3.30: Ds. M. Ros. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9 30: Ds. A. K. Straatsma, van Loosduinen. 3: Ds. M. M. de Jong. Abbenes. 9.30: Ds M. M. de Jong. 3: Ds. M. C. Don. Bethel Kapel. 10: Ds. M. C Don. Geref. Kerk 9.30: Ds. IJ. v. d. Zee, H. Avondmaal. 3: Dezelfde. VIJFHUIZEN. Ned. Herv Kerk. 10 en 3: Dhr. A. C. Brörens, Geref. Kerk 10 en 3: Dr. G. E Méuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk 10.30: Ds. D. ter Stecge. II. Doop. 18.45: Bijzondere kerkdienst. Ds. G. van Veldhuizen Azn., Rotterdam. Van 18 45—19: Zangdienst, me dewerking Ned. Herv. Kapelkoor. „De BINNENLAND In Willemstad (Curasao) wil men het vraagstuk van de oeververbinding tussen de beide stadsdelen Punda en Otrabanda op lossen door een hooggelegen boogbrug over de St. Annabaai zoals de ingang van de haven in het Schottegat heet te bouwen. De kosten worden op f 6 millioen geraamd. De Koningin heeft haar belangstelling voor de Vrouwen-Wereldgebedsdag doen blij ken, door Vrijdagavond een samenkomst hiervoor in het gebouw van Christelijke Belangen te Baarn bij te wonen. Op het m.s. Rijnkerk, dat in de haven van Rotterdam ligt, heeft brand gewoed in een kabelgat, dat gevuld was met touw. De brandweer wist het vuur in korte tijd te doven. Tijdens het rangeren op het station Venlo zijn Vrijdagmiddag tegen vijf uur twee goederenwagens door tot nu toe onbe kende oorzaak ontspoord. Het traject Venlo —Roermond was hierdoor enige tijd versperd. Evenals vorig jaar stelt de N.V. Zwa- nenberg-Organon te Oss zich voor over het verstreken boekjaar een dividend uit te keren van 9 percent, waarvan 5 percent naar keuze van aandeelhouders in contanten of aandelen De Rotterdamse rechtbank veroordeelde de 52-jarige C. W. uit Rotterdam conform de eis tot vijf geldboeten van f1000, subsidiair tien dagen hechtenis voor iedere boete. W., die veertien dagen geleden in hoger beroep terechtstond, werd er van verdacht de ge neeskunst onbevoegd te hebben uitgeoefend. In Mei 1950 veroordeelde de Rotterdamse kantonrechter hem tot dezelfde straf. Ir. S. van Ravesteyn, hoofdingenieur en chef der architectuur-Zuid bij de Neder landse Spoorwegen, heeft Vrijdag wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst der N. S. verlaten. Op 28 Mei zal het station in Zutphen officieel in gebruik worden genomen. Ter gelegenheid daarvan zal in deze stad van 23 tot en met 31 Mei een feestweek worden gehouden. Als op 18 Mei de nieuwe zomerdienst der Nederlandse Spoorwegen is ingevoerd, zal er in de voornaamste treinen weer regel matig een geïllustreerd tijdschrift worden opgehangen, waarmee de reizigers zich op aangename wijze de reis kunnen bekorten. Het nieuwe blad zal groter in omvang zijn dan het vooroorlogse „N.S.-maandblad" en de titel ..Tussen de rails" dragen. De gemeenteraad van Vlissingen be sloot heden tot aankoop van een gedeelte van het voormalige vliegveld Vlissingen van de Staat voor f 148.822.10. Het aan te kopen terrein is bestemd voor de aanleg van een sportveldencomplex en voor de woningbouw. Een deel wordt als landbouwgrond verpacht. De heer H. Dodenhuis is vandaag 25 iaar in dienst bii Garage Den Hout aan de Wa genweg te Haarlem In een van de vier industriehallen, die in Groningen worden gebouwd, zal een Zweedse firma een dochteronderneming ves tigen die zuivelmachines en machines voor de aaniaooelindustrie vervaardigt. Te Winschoten is zoals reeds werd ge meld. de 50-jarige W. N., correspondent van de Nederlandse Handelmaatschappij aange houden Hij wordt ervan verdacht in de iaren 1945 tot 1952 ongeveer f50.000 te heb ben verduisterd ten nadele van de Neder landse Handelmaatschappij. Bij her onder zoek in deze zaak heeft de politie valse kwi tanties aangetroffen. N. was tevens pen ningmeester van enige particuliere vereni gingen. Van het geld dat hij van deze vereni gingen onder zijn beheer had, blijkt niets meer aanwezig te zijn. Mr. B. M. Berger heeft afscheid geno men als burgemeester van Venlo. De raad benoemde hem tot eerste ereburger. Hem werden de gouden erepenning en een oor konde uitgereikt. Mr. Berger is ongeveer 30 jaar burgemeester van Venlo geweest. De West-Duiise autoriteiten hebben machtiging verleend tot invoer uit Neder land van visnetten voor een bedrag van 400.000 mark, alsmede van kunstvoorwer pen en borstelwerken voer kleinere bedragen. De minister van Binnenlandse Zaken heeft ingetrokken het wetsontwerp inzake de instelling van een Grondwetskamer. De beslissing in tweede lezing over een voorstel tot Grondwetsherziening zou volgens het ontwerp worden ongedragen aan een speciaal daartoe gekozen Kamer. De Tweede Kamer heeft zich daarmee echter niet kunnen ver enigen. Mevrouw Marie Faassen, die dit jaar na een meer dan zestigjarige loopbaan afscheid van het toneél heeft genomen, hoopt Vrijdag 7 Maart haar tachtigste verjaardag te vieren. HAARLEM EN OMGEVING Het Haarlems Christelijk Evang. zang koor „De Lofstem" geeft, onder leiding van Co de Jong. Maandag een zang- en muziek uitvoering in het rusthuis de „Wildhoef" te Bloemendaal. Hier werken aan mede mej. Möringer, viool: de heer Engbertsen, cello; de heer Co de Jong, piano en mej. Wil v. d. Horst, declamatie. Van Maandag 3 tot en met Zaterdag 8 Maart wordt in de gemeente Haarlem een collecte gehouden voor het reclasserings-, opvoedings- en verzorgingswerk van de ver eniging „Het Hogeland". Voor het district HeemstedeHillegom van het Nederlandse Padvindstersgilde wordt Woensdagavond in het Minerva-theater te Heemstede de revue „Het geheimzinnige Kasteel" opgevoerd. De revue is samen gesteld door de leidsters van het district en de opvoering geschiedt door de padvindsters en kabouters van het district. De opbrengst komt ten goede van het bouwfonds voor de betere huisvesting van de verscheidene vendels en kringen. Voor het examen (met de coupe Erkama) slaagden voor coupeuse A de dames A. Juf fermans. R. KlutzouwChristoffel. J. Sam son, R. Barwegen, J. Snijders, C. Kraay- vanger, alalen te Haarlem en de dames H. Seijsener, G. Wittekoek, beiden te Hillegom. ADVERTENTIE Heden geëtaleerd Seizoen 1952 Zijlstraat 83 Toorts". 9: Ds. D. ter Steege. Jeugdhuis. 9: Jonge Jeugd Kerk. Dhr. W. Wessels, Sant poort „De Kapel" geen dienst. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. E. Reeser. 7: Ds. J. Kroon West. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 9 en 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord. Evangelisatie „Bethel"', Oost Kolk 17. 10: Dhr. A. de Waal Malefijt, uit Amsterdam. ZAND VOORT. Ned. Herv. Kerk, Kerk plein. 10: Ds, C. de Ru. 7: Prof. Dr. W. C. v. Unnik te Bilthoven. Jeugddienst Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30- Ds. J. Heidinga, van Haarlem. Geref. Kerk. Julianaweg. 10: Ds. A. de Ruiter. H. Avondmaal. 7: Dezelfde. H. Av. en dankzegging. Ned. Chr. Gemeen schapsbond, gebouw „Ons Huis". Dinsdag 8: J. W. v. Zeijl LISSE. Ned. Ilerv. Kerk. 9 en 10.30: Ds C. Jongeboer. 5: Dhr S. de Blaauwen. Geref. Kerk. 10 en 5: Dr. Th. Ruys Jr. Geref. Kerk Art, 31. 10 en 4.30: Ds. J. J Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Outl-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Clir. Geref. Kerk, 10 en 4: Ds. H. W. Eerland

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9