Burgemeester Cremers opende voorjaarsbeurs voor de vrouw Krelagehuis een week lang dorado voor huisvrouwen Sportavond in het Concertgebouw Middenstanders zijn prima voor de dag gekomen JUBILEUM-VOORJAARSBEURS Marionettentheater van Bert Brugmans Zang, fluit en piano in Renaissancezaal Erebegraafplaats te Overveen Burgerlijke stand van Haarlem Woningbouw te Haarlem St. Elisabeths Gasthuis Een familieblijspel op een personeelsavond E.H.S. viert vijfendertig jarig bestaan VRIJDAG 7 MAART 1952 Haarlems burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, heeft hedenmorgen in de hal van het Krelagehuis de groen-witte vlag van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen gehesen en daarmee de tiende Haar lemse voorjaarsbeurs voor de vrouw offi cieel geopend. Als de voortekenen niet bedriegen zal zij het succes van haar voor gangsters overtreffen. Plaatsgebrek In het paviljoen naast het Krelagehuis, waar deze week vijf keer per dag een modeshow zal worden gehouden, richtte de vice-presidente van de Haarlemse Huisvrouwen, mevrouw A. C. Groosmuller Voet, zich in een hartelijke welkomst rede tot talrijke genodigden. Die genodig den waren onder meer de burgemeester van Hillegom, de wethouders A. J. M. An- genent en D. J. A. Geluk van Haarlem en vertegenwoordigers van vele zusterorgani saties van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Mejuffrouw Ingrid Vermeulen bood de echtgenote van burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, bloemen aan, toen zij heden morgen de hal van het Krelagehuis betrad, waar de burgemeester even later de vlag van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen heesten teken dat de tiende Voorjaarsbeurs was geopend. Dat deze jaarlijkse voorjaarsbeurs haar bestaansrecht bewezen heeft, kan volgens mevrouw Groosmuller afgeleid worden uit het feit dat de Voorjaarsbeurs dit jaar al voor de tiende keer wordt gehouden. Hoe ruim ook het Krelagehuis moge zijn, evenals het vorige jaar bleek het te Bijzetting stoffelijk overschot luitenant ter zee L. A. R. J. van Hamel Zaterdag 8 Maart, 's middags om 3 uur, zal op de Erebegraafplaats te Overveen met militaire eer het stoffelijk overschot worden bijgezet van luitenant ter zee der 2de klasse L. A. R. J. van Hamel, die op 13 Juni 1941, door de Duitsers op de La- rense hei werd gefusilleerd. Luitenant ter zee Van Hamel werd pos- thuum benoemd tot ridder der Militaire Willemsorde der 4de klasse, en eveneens posthuum onderscheiden met de „Mention in Despatches", een belangrijke Britse on derscheiding. Hij behoorde op 10 Mei 1940, tot de be zetting van het fort te IJmuiden, waar hij was toegevoegd aan de commandant. Hij assisteerde hier tijdens de vier oorlogsda gen bij het binnenbrengen van geallieerde oorlogsschepen, met één, waarvan het prin selijk gezin op 12 Mei naar Engeland ver trok. Na de capitulatie stak hij aan boord van een trawler over naar Engeland. Daar gaf hij gevolg aan de oproep van de Britse admiraliteit om met alle beschikbare vaar tuigen naar Duinkerken te gaan, voor de evacuatie vaij het Britse expeditieleger. Van Hamel opereerde met een Nederlandse motorsloep in en voor. de haven van Duin kerken waar hij als verbindingsofficier hielp alles zo ordelijk mogelijk te doen verlopen. Terug in Engeland ontving hij een ge heime opdracht, waarvoor hij in de nacht van 27 op 28 Augustus 1940 als eerste or ganisator-parachutist boven de Neder landse duinen uit een Engels vliegtuig sprong. Zijn taak was een organisatie in het leven te roepen, die het radiocontact met Engeland zou onderhouden. In de zes weken, die hij aan zijn werk kon besteden, zijn de grondslagen gelegd voor de berich tendienst met de „overkant'. In de nacht van 14 October wachtte Van Hamel op het Tjeukemeer in Friesland op een Engels watervliegtuig, dat hem naar Engeland zou terugbrengen. Het plan mislukte doordat een zware mist kwam opzetten, die het toestel verhinderde te landen. Van Hamel werd gevangen ge nomen. Door alle schuld op zich te nemen wist hij zijn medewerkers naar vermogen te sparen. Hij werd op 8 April 1941 door een Duitse krijgsraad ter dood veroor deeld en twee maanden later gefusilleerd. HAARLEM, 6 Maart 1952 ONDERTROUWD: 6 Mrt. T. H. G. Visser en M. A. J. Vergers; G. W. J. Boxelaar en J. M. C. J. Kooij, GEHUWD: 6 Mrt, A. Buurman en H. de Jong; H. Bronkhorst en M. A. van Altena; G. Houter en G. Luiten. BEVALLEN van een zoon: 5 Mrt. A. de Wit—Band; G. Velt kamp—Bakker: C. Knape Stolvoort; 6 Mrt, J. M. Hoogendorp— Ruifrok; C. A. M. F. Melchior—Godde. BEVALLEN van een dochter: 3 Mrt, J. G. Bakker—Jouvenaar; 6 Mrt, W. Dirks—van der Linden. OVERLEDEN: 3 Mrt, A. H. M. Allard, 43 j„ Kamperlaan; 4 Mrt, M. J. J. Hogenboom, 56 j., Sparrenstraat: J. H. Kamsma—Vetter, 83 j.. Fonteinlaan: P. A. Mascini, 72 j., Kam- nsrlaan; G. Schoonhagen. 81 j., Ged. Oude Gracht; 5 Mrt, D. de Vink. 70 j.. Bakker straat; M A. Koelman—Handgraaf. 86 j., Visserseinde; L. S. J. Reijgersberg, 66 j., Ke nau:: ark; M. H. P. EtmanGeilman, 78 j.. Néptunusstraat. klein te zijn om alle gegadigden een stand plaats toe te wijzen; vandaar dan ook dat een speciaal paviljoen moest worden bij gebouwd. Waardering Een woord van hulde aan de actieve middenstand, die ondanks de vele zakelijke moeilijkheden van deze tijd, de moed er in houdt en het presteert ook dit keer weer met iets goeds voor de dag te komen. En een woord van dank aan het Haarlemse gemeentebestuur en vele gemeentelijke in stanties, die in zo grote mate hun mede werking bij de organisatie hebben ver leend. Niet in de laatste plaats aan de heer H. C. Vermeulen, die het leeuwenaandeel der organisatie voor zijn rekening heeft genomen. Ook de voorzitter van de Haarlemse Middenstandscentrale, de heer B. W. Las- schuit, sprak waarderende woorden tot het gemeentebestuur en de organisatoren. Mr. Cremers toonde zich optimistisch over het verloop. Deze beurs zal ongetwij feld slagen. Het aantal bezoekers stijgt ieder jaar en het gehalte van het gebodene wordt steeds beter. Hoewel deze beurs voor negentig percent een beurs voor de beurs van de man zal zijn, kan zij toch de naam van beurs voor de vrouw dragen, al was het alleen maar om het feit, dat er zfoveel aandacht aan cle mode wordt besteed. De burgemeester bracht hulde aan de ondernemingsgeest van de middenstanders, die heel wat fantasie en energie aan de totstandkoming van deze beurs hebben ge spendeerd. Van groot belang achtte mr. Cremers het dat de Nederlandse Vereni ging voor Huisvrouwen er voor waakt, dat het gebodene goed is. Voorbereiding van plannen B. en W. van Haarlem vragen aan de raad een crediet van f 639.000 voor de op hoging van 99.100 m2. grond in Haarlem- Oost. Daarvoor zal 230.000 m3. zand no dig zijn. Op die grond kunnen dan 477 wo ningen gebouwd worden. Daaronder zijn 256 woningen in 4 woonlagen, 120 in 3 woonlagen, 7 in 2 woonlagen 8 éénge zinswoningen, 20 winkels met bovenwo ning en 1 woning met garage. Verder stellen B. en W. voor aan de wo ningstichting „Vooruitgang" een voorschot te verlenen van f 1.120.000 voor de bouw van 96 woningen, een kantoortje en 8 ga rages of bergplaatsen op een terrein aan •de Dunklerstraat. Er komen 4 blokken, elk met 4 woonlagen. De woningen hebben een woonkamer, een keuken, een douchecel, een WC en afwis selend 2 en 3 slaapkamers. De huizen zijn bestemd voor onderscheidelijk 4 en 6 per sonen. De huren zullen vermoedelijk f 10.40 per week bedragen. Twee operatiekamers Onder de kapitaalsuitgaven ten be hoeve' van het St. Elisabeths Gasthuis, uitgetrokken op de Haarlemse gemeente begroting, dienst 1951, is een bedrag van f 100.000 begrepen voor het maken van een nieuwe operatie-afdeling, bestaande uit twee operatiekamers met bijbehorende lokalen. De bestaande operatiekamer zal dan ingericht worden als onderdeel van de gynaecologische afdeling. Het Gasthuis beschikt thans slechts over één operatie kamer. De geregelde bezetting van deze operatiekamer maakt werken in de avond en nachturen regelmatig noodzakelijk. B. en W. stellen aan de raad voor aan Regenten de vereiste machtiging te ver lenen. Nauwelijks hebben de sneeiiwklokjes de naderende lente aangekondigd of iedere rechtgeaarde huisvrouw verliest zich in een onstuitbare schoonmaakwoede. De diena ren van Mercurius grijpen dit verschijnsel prompt en gretig aan, om met hun nieuwe producten op de markt te komen. Voor Haarlem is die markt het Krelagehuis, waar van zeven lot vijftien Maart de groen-ivitte vlag van de Haarlemse huisvrouwen zal wapperen. Voordat het zover kon komen, zijn bijna honderd zakenmensen druk in de weer geweest om het Krelagehuis om te toveren in een frisse verzameling miniatuur winkels, waar oude en nieuwe snufjes te kust en te keur in een bonte vzarreling van tere voorjaarskleuren te pronken liggen. Deze Haarlemse voorjaarsbeurs is een jubïleumbeurs: Het is de tiende keer dat de zakenmensen de huisvrouwen naar de resultaten van hun vernuft lokken. En dat betekent meteen dat er nog meer attrac ties zijn dan vorige jaren het geval was. Alleen voor dames Mochten er soms mannen zijn die hun echtvriendinnen willen vergezellen op haar weg door dit dorado, dan zullen zij 'hun neus stoten zodra zij gekomen zijn aan één van de zijzaaltjes, want daar zal hun de toegang onverbiddelijk ontzegd worden. Daar binnen in dat zaaltje wordt namelijk een Nederlandse primeur ten beste gege ven, waarvan slechts de dames kennis kunnen nemen: Er wordt een „Nightdress- show" gehouden, waar pyjama's en nylon ondergoed worden getoond. Zelfs brand weer en politie worden er geweerd. Maar die mannen hoeven zich toch in ieder ge val niet te vervelen. Er zijn op de voor jaarbeurs ook stands ingericht die hun speciale belangstelling zullen trekken. Zij kunnen zich bijvoorbeeld verdiepen in de moderne glassierkunst of een kijkje gaan nemen in het reisbureau, waar hulpvaar dige handen reisschema's voor hen open leggen, die iedere toekomstige vacantie- ganger het water uit de mond doen lopen. Wellicht interesseren zij zich voor het Europese federalisme: Er zijn mensen te vinden die hun volgaarne het naadje van de kous vertellen. En over kousen gespro ken: Een van de nieuwe attracties is een kousenshow. Als men aan kousen denkt, denkt men ook aan schoenen en een schoe nenshow krijgt men er daarom meteen bij. Nog iets luchtigers? Wel, Daan Hooykaas staat de hele dag klaar om de bezoekers te vergasten op een vrolijk cabaretprogram ma. Neen, ook de mannen hoeven en zul len zich er niet vervelen. Kijken en kopen Wie mocht menen dat de beurs er alleen maar is om te kijken, slaat de plank een geducht eind mis. Men kan er ook kopen. Men kan er zóveel kopen dat het haast ondoenlijk is om op te sommen wat er zoal te koop is. Men-koopt er bovendien gemak kelijker. Een vermoeiende tocht door Haar- Het goedaardige familiestuk „Vogel vlieg de wereld in" van een zekex-e A. P. Dearsly (hier enkele seizoenen terug voor het eei'st gespeeld door Cor Ruys en zijn gezelschap) is wat men noemt gesneden koek voor het amateurtoneel. De personen bewegen zich huiselijk op het gebied van het alledaagse en de behandelde problemen strekken zich uit op de begane grond. De gesprekken gaan dienovereenkomstig over vlakke meetkunde, kalverliefde, het verlangen naar verre landen en het naderend moeder schap. De bijbehorende humor en lichte sentimentaliteit zijn evenwichtig gedoseerd. Gisteravond gaf de toneeigx-oep van de pei'soneelsvereniging „De Omnibus" van de N.V. Kerko er in de Haai'lemse Schouw burg een door mevrouw Johanna Opdam geregisseerde opvoexdng van, die de talrijke aanwezigen aangenaam bezig hield. Er was gezorgd voor een vlot tempo en een lichte blijspeltoon, waardoor in ieder geval de kwaliteiten van het stuk duidelijk tot uiting konden komen. Men kan niet zeggen dat alle figuren voor hun rollen geknipt waren, maar dit bleek toch geen onoverkomelijk bezwaar voor de toeschouwers om veel plezier van de prestaties te beleven. Van de medewerkenden komt Henny de Wit als de vrijmoedige bakvis Myra Hapgood een afzonderlijk woord van waardei'ing toe. De moeder kon men zich wat temeriger den ken, de vader wat forser in zijn goedmoe digheid. Gelet op de omstandigheden was de voorstelling zeker niet onverdienstelijk. En per slot van rekening: dit toneelspelen is een schone zaak en schenkt de werkgenoten veel vermaak, zoals de leerlingen van meester Pennewip zouden zeggen. lems winkelstraten is deze week overbodig. Men vindt in het Krelagehuis. alles en nog wel feestelijk bijeen wat een huis vrouw in haar maatschappijtje nodig heeft. En men zal het met ons eens zijn dat men op deze beui-s onder prettiger omstandig heden tot de aanschaf van wat-dan-ook kan ovei'gaan, dan in een winkel die soms te haastig bezocht moet worden. In de bijna honderd stands, die gisteren voor een goed deel nog uit de grondverf moesten komen, strijden artikelen van wel zeer uiteenlopende soort om de belangstel ling: levensmiddelen, speelgoed, wasmachi nes, ijskasten, stofzuigers, schoonheidsmid delen, meubilair, gordijnen, tapijten, teveel om op te noemen. Weet de huisvrouw niet of ze het wel allemaal goed doet in haar keuken, dan is daar een aantal mensen van de Voedings raad, dat allerlei mogelijke problemen kan oplossen. En dat ook gaarne doet. Het is de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en wel de afdeling Haarlem en omstreken daarvan, die deze beurs on der haar auspiciën doet houden. Dat zij de huisvrouwen uit Kennemerland daarmee een dienst bewijst, zal geen betoog meer hoeven als u de beurs heeft bezocht. Attracties Vijf keer per dag zullen de bezoeksters en bezoekers een modeshow kunnen bijwo nen, die in een aparte en extra fraai ver sierde zaal ongetwijfeld veler aandacht zullen trekken. Wordt de tocht door deze winkelcentra wat vei-moeiend, dan is er altijd nog een restaurant, waar men, als men nog niet aan de vele snoep- en proef- stands teveel van het goede heeft gekregen, onder het genot van een verfrissing en wat muziek op adem kan komen. Onze bankbiljetten Tot nog toe stond er op de bankbiljetten van 10 gulden: „De Nederlandsche Bank betaalt aan toonder tien gulclen". k Bij de nieuwe biljetten zijn de woorden „betaalt aan toonder" weggelaten. Er staat dus alleen: „Nedei'landsche Bank. Tien gulden". Een lezer, die dit verschil geconstateerd had, vraagt ons: Waarom is dit? Garan deert de Bank de biljetten nu niet meer? Wij hebben bij de directie inlichtingen gevi-aagd. Ons werd medegedeeld: De woorden „betaalt aan toonder" kwa men reeds niet meer voor op de bankbiljet ten van 10, model 1933, die van 20 Maart 1934 af tot aan de geldzuivering in circu latie zijn geweest. Ter zake mogen wij U verwijzen naar artikel 12, lid 1, van cïe Wet van 23 April 1948, houdende nieuwe bepalingen nopens het Statuut van De Nederlandsche Bank N.V. (Bankwet 1948) luidende „de vorm en de hoegrootheid der uit te geven bank biljetten woi-den door de directie der Bank bepaald en ter kennis van het publiek ge bracht". Hieruit volgt, dat de Directie van onze instelling derhalve vrij is aan de bankbiljetten die vorm te geven welke haar goeddunkt. Wij brengen voorts onder Uw aandacht dat de biljetten van onze instelling reeds sedert jax-en niet meer inwisselbaar zijn in gemunt geld. In verband daarmede beval de Bankwet ook niet meer de bepaling, dat de bankbiljetten bij onze instelling betaal baar zijn. Zij schrijft alleen voor dat zij verwisselbaar zijn, dat wil zeggen verwis-, selbaar in andere bankbiljetten (art. 11 van de Bankwet 1948). Hierbij passen de woorden „betaalt aan toonder" op de biljet ten niet. Tot zover dit antwoord. Wij tekenen hierbij aan dat op de biljet ten van 10 gulden clje nu in omloop zijn nog staat „De Nedeidandsche Bank betaalt aan toonder tien gulden". Op de bankbiljet ten van hogere waarden komen deze woor den evenwel niet meer voor. Het Marionettentheater van Bert Brug man vei'toonde gistei-avond in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw voor de Haarlemse Kunstgemeenschap twee amusante toneelwerkjes: „Joffer Mari anne" een romantisch-komische kamerope ra en „Het oude lied", een zangspel uit de Biedermeiertijd. Dit programma was in overeenstemming met het wezen van het poppenspel gekozen. Enerzijds was het komisch, kluchtig zelfs in „Joffer Mari anne", anderzijds naief, kindeidijk vrolijk en eenvoudig in „Het oude lied". Mario netten zijn geen ti'eurspelers, Hun taak is het om te doen glimlachen. Soms kunnen zij scherp satirisch worden. Maar gister avond wai'en de marionetten niet zo kwaadaardig gezind. In „Joffer Marianne" namen zij alleen maar een goedaardig loopje met zelfverzekei'de schoolmeesters en vermogende weduwen met 'benauwende zorgen voor huwbare dochters. En in „Het oude lied" was het de overdreven Bieder- meier-betamelijkheid, die het ontgelden moest. De marionetten werden voortreffelijk bediend. Het was echter niet alleen door het gebaar, dat de toneelfiguren werden getypeerd, maar ook door de uiterlijke verschijningsvorm. Toch werd hun goede spel in „Joffer Marianne" bedreigd en zelfs nu en dan benadeeld door ogenblik ken van te kort aan handeling; verder dooi de unifoi-miteit in het karakter der mu ziek. Johannes Röntgen componeerde deze muziek voor zang, strijkkwartet, fluit en piano. Vooruitstrevend is zij allerminst, maar zij klinkt goed in de beperkte combi natie van klankkleuren. Het lyrische ele ment overheerst echter te veel in de brede melodische ontwikkeling. Het inleidende gi-appige motiefje belooft meer aan gees tige, pittige contrasten dan er in werkelijk heid geboden worden. De muziek werd ten gehore gebracht door middel van een geluidsband met vrij behoorlijk, soms zelfs uitstekend resultaat. De verstaanbaarheid van de tekst was niet altijd bevredigend. Het vergde te veel in spanning om elk woord te kunnen onder scheiden. In „Joffer Marianne" vertolkte de zangeres Ans Stroink de rol van de weduwe Chai-lotte. Haar stem klonk uit stekend door de luidspreker en bovendien was haar zang levendig door rake zegging. De stem van Wiebe Drayer (Ferdinand) was zeldzaam mooi in al haar rijke scha keringen. Julia Röntgen had in haar zang wel wat meer bewogenheid kunnen bren gén. Haar stem klonk het best in het mid- dem-egister. De hoogte was zwak, speciaal in de ensembles was dit goed merkbaar. Max Wulff toonde als Theodoi-is, de schoolmeester, een. kostelijk- komisch talent. Voor „Het oude lied" werd muziek van W. A. Mozart gebruikt bij een tekst, die wel aardig is maar niet erg diep gaat. Julia Röntgen en Wiebe Drayer kregen weer een kans om hun stemmen zo gun stig mogelijk te laten klinken*. Frieda en Bert Brugman geven met hun vooi-treffe- lijke spreekstemmen karakter aan dit grappige geval van liefde en veimomming. De strijkers, de fluitist, de pianist en de clavichord-bespeler, die in beide stukjes meewerkten, komt een woord van waar dering voor hun nauwkeurige begelei dingen toe. P. ZWAANSWIJK. Het Comité voor jonge Toonkunstenaars gaf Donderdagavond gelegenheid tot op treden aan de alt-zangeres Olga Ongena, die zich liet begeleiden door de pianist Marlijn Bruyel, alsmede aan het duo Ma- rius Ruysink en Tineke de Smidt, fluit en piano. Het vrij goed bezochte concert had plaats in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum. Het was ons slechts mogelijk het eerste gedeelte van het programma te horen, zodat we twee belangrijke nummers moesten missen: de liederencyclus „Chan son d'Eve" van Gabriël Fauré en de So natine voor fluit en piano van Darius Mil- haud. De voorhanden combinatie van zang, fluit en piano gaf gelegenheid om uit de rijke schat van Bachs cantates een weinig gekende maar bijzonder mooie alt-aria met fluit-obligaat ten gehore te brengen. Deze aria („Kein Arzt ist ausser dir zu finden" uit de cantate „Ihr werdet weinen und heulen" bleek uitnemend geschikt om de stemkwaliteiten van de zangeres gunstig te laten uitkomen, terwijl de fluitist er een dankbare tegënpartij in heeft, hoewel dit obligaat oorspronkelijk voor viool gedacht is. Een mooie aanhef. Daarna speelden Tineke de Smidt en Marius Ruysink een aan Bach toegeschreven Duo-sonate in g kleine terts, die pas in de laatste jaren be kend gewox-den is en dus niet behoort tot het zestal van de oudere Bach-uitgaven. Het is geen fluitsonate met een continuo- begeleiding: het aandeel van het klavier (oorspronkelijk natuurlijk van het Clave- cimbel) is door de componist als een obli gate partij voor de rechtei-hand uitgewerkt, zoals dit eveneens het geval is met drie van de zes bekende Bachsonates. Dit maakt dat het stuk een belangwekkend wisselspel te horen geeft, een muzikale conversatie tussen beide instrumenten. Het gevaar dat dit ijle spel van .een vrij laag liggende fluitpartij en de piano onevenredig van klank wordt, werd door Tineke de Smidt handig bezworen door een merkwaardig licht toucher; zelfs in het prachtig gedra gen Adagio wist zij zich voor romanti serende aandikking te hoeden. Marius Ruy sink speelde zuiver en met begrip voor de geest en de stijl dezer délicate muziek: al leen kan ik het niet volledig eens met hem zijn wat zijn ademverdeling betreft. Olga Ongena zong drie bekende Schu- bert.liederen. „Wanderers Nachtlied" den ken wij ons rustiger en beheerster', het idyl lische „In Frühling" gelijkmatiger van klank en bewegfng. Wel trof ons in dit laatste lied op zeker moment een voor een alt veiTassend licht timbre. Maar de zange res speelde met succes een hoge troef uit met de „Zigeunerlieder" van Brahms. Deze muziek ligt niet alleen prachtig in de mo gelijkheden van haar rijk getimbreerde stem. maar strookt ook volkomen met haar temperament. Bii de opera zou Olga Ongena een gedroomde Carmen kunnen zijn. JOS. DE KLERK De Rotterdamse rechtbank heeft de 19- jarige matroos J. N. M. J. veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. J. Was op 12 De cember met de sleepboot Swift", die aan zijn patroon toebehoort, de Nieuwe Waterwee uitgevaren, met de bedoeling naar het bui tenland te gaan. Hij was echter door slech weer gedwongen terug te keren en had bij Maassluis de sleepboot aan de grond gezet. Het was een goede gedachte van de Ver- i. ïiging van Rijksgediplomeerde sportleiders het Haarlemse publiek in de gelegenheid te stellen kennis te maken met verschei dene takken van sport. Daarmee werd tevens bereikt, dat er aandacht werd besteed aan het Nederlands Olympisch Comité en aan de Olympische Spelen. De bedoeling was im mers een bedrag aan te bieden aan het NOC voor uitzending van athleten naar Helsinki, waarvoor Donderdag een Olympische avond in het Concertgebouw werd gehouden. De belangstelling Viel enigszins tegen, hetgeen jammer was voor de organisatoren die een aantrekkelijk programma hadden samen gesteld. De heer W. van Zijl, directeur van het bureau van het N.O.C., sprak een inleidend woord, waarin hij dank bracht aan hen, die het initiatief hadden genomen de avond voor te bereiden. De Olympische gedachte leeft in het Nederlandse volk en hij hoopte, dat velen het werk van het N.O.C. zullen steunen. Voor belangstellenden deelde hij mede, dat het gironummers 88888 is. Voor de pauze verzorgden leerlingen van het Centraal Inst'tuut Opleiding Sportleidei-s te Overveen het programma. Eerst trad de heer A. de Wit met cursisten op met een demonstratie boksen. Hij liet zien welke voorbereidende oefeningen boksers maken (touwtje springen en schijnboksen). Tenslotte volgde een demonstratie boksen. De heer J. Nauwelaerts de Agé verscheen ten tonele met beoefenaars jiu jitsu, om het publiek een indruk' te geven van deze tak van sport, waarvoor de belangstelling toe neemt. Tot de leerlingen van het CIOS behoort ook Klaas Boot, turnkampioen. Hij liet oefe ningen zien met paard en in het tweede ge deelte van de avond aan hoogrelc. De heer Van den Bei-g, leraar aan het instituut, gaf daarbij een toelichting. Met grote aandacht volgden de toeschouwers de verrichtingen van Boot. Ook werkte hij mee met het keur corps van het CIOS, dat demonstraties grondgymnastiek en tafelspringen gaf. Het gymnastisch gedeelte van de avond was uit stekend verzorgd. Voor de pauze hield dr. Spoelder een causerie over de Olym pische Spelen. Hij gaf een schets van de spelen in de oudheid, om vervolgens een vergelijking te trekken met de moderne Olympische Spelen, die in 1896 voor het eerst gehouden zijn. Vroeger verleenden de Grie ken financiële medewerking en dr. Spoelder Een onderdeel van het programma xvas een partij voetbaltennis tussen Haarlem en R.C.H. Op de voorgrond van links naar rechts Grocneveld. Roozen en Barends en aan de andere kant van het net De Vos, Van Braam en Van Rhenen. was van mening, dat de volken ook thans een steentje moeten bijdragen de spelen te doen slagen. Mejuffrouw A. Middendorp, floretkampioene van Nederland, bond de strijd aan tegen me vrouw Vandervoodt—Sybrandts, die tweede geworden is. Laatstgenoemde behaalde een zege (acht gegeven en zeven ontvangen tref fers). Een partij op sabel leverde een zege op voor Van der Molen. Zijn tegenstander was A. de Wit. Een jeugdige leerlinge van mevrouw De Vries gaf nog een demonstratie en ook werkte de heer Abrahams aan dit ge deelte van het programma mee. Er werd nog een wedstrijd tussen Haarlem en R.C.H. gespeeld en wel voetbaltennis Drie spelers van beide ploegen trachten door te koppen en te schoppen punten te ver overen. Aanvankelijk was R.C.H. het beste op dreef; het won de eerste set. Later lieten Roozen, Groeneveld en Schilpzand zien, dat zij het spel goed onder de knie hadden en haalden de achterstand in. Zij wonnen twee van de drie sets. Vooral het koppen bij de spelers van Haarlem was beter. De Vos trachtte een keer de bal te bereiken, doch hij viel van het podium tot groot vermaak van het publiek, dat bijzonder genoten heeft van de partij. De ploeg van de Racing bestond uit De Vos, Van Rhenen en Van Braam. Veiling De uitslag van de Donderdag in het Nota rishuis te Haarlem gehouden veiling is: Kedoestraat nos. 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19, 21, 23, 25 f28.400. N. N.; Ripperdasti'aat 30 zw. en rood, Haarlem f 5900, J. C. Demoi- tié en J. Bakker; Celebesstraat 17. Heem stede f4100, A. Hoopman; Sumatrastraat 10, Heemstede, opgehouden f4000; Oranje Nas- saulaan 94, Overveen f5345. S. C. de Haas van Dorsser: Brederodestraat 68 en 70, Zand- voort f 10.440, W. Paap qq.; Brederodestraat 72 en 74, Zandvoort f 8955. N. H. Dalman; Velserstraat 29 zw. en rood. Haarlem f8305, J. G. van Lit; Leidsevaart 20. Haarlem f3100, L. A. Kok: Veenbergstraat 11, Haarlem niet geveild; Veenbergstraat 13, Haarlem niet geveild. BINNENLAND De Middelburgse politie heeft een kan- tooi'bediende in arrest gesteld, die ervan verdacht wordt in een tijdsverloop van vijf jaar door oplichting, verduistering en vals heid in geseïxrifte zich een bedrag van f24.000 te hebben toegeëigend. De rijkswaiersiaat te Arnhem heeft aanbesteed het maken van een bochtomleg ging in het Pannerdens kanaal. De laagste inschrijf ster was de N.V. Aannemersmij voorheen Hille en Roose te Amsterdam met f3.196.000. De hoogste inschrijfster was D. Blankevoort en Zn, N.V. te Bloemendaal met f4.420.000. Er waren 17 inschrijvingen. Het Amsterdamse gerechtshof heeft de 34-jarige kellner T. van M. wegens het in brand steken van auto's in Amsterdam en brandstichting in een logement veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf en ter beschik kingstelling van de regering. Vijf jongelui hebben in November in gebroken in de studentensociëteit te Gro ningen. Zij namen de brandkast mee. haal den er ruim f2000 uit en wierpen de kast in het water. Tegen vier hunner is thans ander half jaar gevangenisstraf geëist en tegen de vijfde tien maanden. Na een justitieel onderzoek naar de gedragingen van enkele bestuursleden van de bouwspaarkas „Stad en Land" te Alk maar zijn twee bestuursleden door de rijks politie gearresteerd. Zij worden verdacht van valsheid in geschrifte. De nieuwe reddingboot Prins Hendrik van de N.Z.H.R.M. zal Zaterdag aan de plaatselijke commissie in Den Helder worden overgedragen. Schipper P. W. Bot van de Dorus Rijkers krijgt het bevel over de Prins Hendrik. De Dorus Rijkers, die sinds 1923 in Den Helder dienst doet, zal na revisie te Amsterdam in reserve worden gehouden. De gemeente Grubbenvorst heeft de Nederlandse Spoorwegen in kort geding ge dagvaard teneinde de beschikking te krij gen over de woning bij een opgeheven wachtpost aan de spoorlijn VenloNijmegen. Na de bouw van een viaduct verviel de vroe- gei-e overweg en kwam de daarbij staande woning leeg. De gemeente had een candidaat voor deze woning, maar de N. S. verklaar den het huis tot dienstwoning, over welker bestemming zij te beslissen hadden. De ge meente ging daarmee niet accoord én werd tot twee keer toe door do minister in het gelijk gesteld. De N. S. legden zich hierbij echter niet heer. zodat thans aan de rechter het laatste woord zal zijn. In Augustus 1950 werd begonnen met dertien gedemobiliseerde militairen op te leiden tot handzetter op de Stadsdrukkerij te Amsterdam. De jongelui, allen tevoren onbekend met het. grafisch bedrijf, hebben in anderhalf jaar (normaal staat daar vier jaar voor) hun opleiding voltooid. Op 7 Februari begon de N.C.R.V. een actie voor de twee tbc-sanatoria „Sonne- vanek" te Harderwijk en „Zonnegloren" te Soest. Onder het motto „Slop dat lek" wilde men voor dit doel een bedrag van een ton bijeen brengen. Binnen een maar.d is dit bedrag ontvangen. Johan Bodegraven leidde ook deze actie voor de microfoon. De zaak-Fedde Schui-er. die onlangs we gens ziekte van de verdediger moest worden uitgesteld, zal op 18 Maan door het ge rechtshof te Leeuwarden worden, behandeld. Op 29 Maart zal dr. P. H. Pon, conser vator van het Rijksmuseum voor Volken- unde te Leiden naar Klein Tibet vertrek- *?n. Dr. Pott, die door de Organisatie voor het Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek in staat wordt gesteld deze reis te maken, zal ongeveer drie a vier maanden voor studie doeleinden in Tibet en India vertoeven. Een firma in Zaandam, die vorig jaar onder notarieel toezicht in één dag een huis bouwde, za 1 in Prince George in Canada een fabriek oprichten, die woningen zal gaan produceren. Met een der firmanten gaan vijf arbeiders mee, drie Zaandammers en twee inwoners van Uitgeest. HAARLEM EN OMGEVING Woensdag 12 Maart komt de gemeente raad van Haarlem in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt drieëntwintig punten. Voor de aanschaffing en vernieuwing van boeken voor leerlingen van de Tevler- school jHaarlemrr.erliedestraat 29) stéllen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad voor een bedrag van f 3300 beschikbaar te stellen. en W. stellen de gemeenteraad voor de woningen aan de Amsterdamsevaart 122 zwart en rood, 124 zwart, en rood en 126 zwart en rood onbewoonbaar te verklaren. Voor het bouwen van een woonhuis met garage op grond aan de Zuidzijde van de Crayenesterlaan stellen B. en W. de gemeen teraad voor aan mevrouw M. E. Jonker—Van der Meer te Ha_arlem te verkopen een strook grond, groot 756 m.2 tegen een prijs van f 12 per m.2. Met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's Gravenhage zal de gemeente kriJ2o,een geldlening op onderhandse schuldbekentenis, groot f829.624. aangaan, ■en behoeve van de consolidatie van de vlot tende schuld voor de (restant) kosten van iticnung c.q. herbouw van een aantal wo- beshxit' indlen de gemeenteraad daartoe ~.De H.O.V. zal vijf van de zeven voor stellingen door het Grand Ballet du Mar quis de Cuevas in het theater Carré te Am sterdam oegeleiden en eveneens medewer king verlenen aan de beide door dit gezel schap in Den Haag te geven avonden De Raad van Haarlem besloot in October npercee! Wilsonsplein te huren voor t 4000 per jaar om daarin gemeentediensten onder te brengen. Dit besluit kan evenwel met uitgevoerd worden want Ged. Staten hebben zich met: dit huurbedrag niet accoord verklaard. Op 5 Februari was het 35 jaar geleden dat de Haarlemse voetbalvereniging EHS werd opgericht. De jonge vereniging maakte aan vankelijk een zeer snelle promotie en bereik- j oprichting de derde klasse van de KNVB. Doordat vele leden bedankten maakie EHS een slechte tijd mee. Bijna was de vereniging ontbonden. Zover kwam het met. Een bijna geheel nieuw bestuur pakte de zaken energiek aan. Wel keerde de club terug naar de HVB. maar twee jaar later was EHS met lier. elftallen de grootste ver eniging in de HVB In 1934—1935 werd opnieuw het kampioen schap behaald en weer keerde men terug naar de KNVB. Op het ogenblik bezet EHS in de vierde klasse F de bovenste plaats en maaki een uitstekende kans op hei kampioenschap Op Zaterdag 8 Maart wordi het vijfen- dertig-jarig bestaan in het gebouw van de H.K.B. gevierd. Aan het cabaret-progx-amma werken mee, Hansy Pallieter en haar Witte Kraaien, Tonny van Zwol, Jolly en Joker en anderen. Zondag speelt EHS op het terrein aan de Kleverlaan een competitie-wedstrijd tegen NAS uit Halfweg. Deze wedstrijd vangt om 12 uur aan. Het eerste elftal van de jubi lerende vereniging ziet er als volgt uit: Doel: A. van Zijtveld. Achter: J. v. d. Eykhof, C. Stoete. Midden: H. v. d. Ham, J. de Boer. J. Schuitemaker. Voor: D. Dautzenberg, D. Bark, G. Ziil- stra, A. v. Esveld, G. v. d. Ham.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 13