„Verzet tegen aggressie is slechts één kant van vredesstreven" Professor Lieftinck gaf college in de Eerste Kamer Uitvoering sociale verzekering Fa. B. ENGELENBERG Steun aan vorig regiem van China is schadelijk en nutteloos De radio geeft Vrijdag Er komt gemeenschappelijk administratiekantoor PANDA'S HEREN-LEVEN DONDERDAG 6 MAART 1952 2 ATTLEE GEEFT DE LABOURPOLITIEK WEER Heemstede sloot geldlening voor bouw van 14 woningen Haerlems Studenten gildt Ondanks hoge belastingopbrengst verwacht hij voor 1952 een tekort van 267 millioen OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN MTOjiir jÈÉÉ zEsESÊms!!t& TWEEDE KAMER Emigrantenvluchten naar Canada gaan door Nederlandse krijgs gevangenen in Korea Mutaties bij de Dambond Brand in vlaggenfabriek in Vlaardingen In de „Daily Herald" heeft Engelands vroegere premier en huidige oppositieleider in het parlement, Clement Attlee, een uit eenzetting gegeven van de politiek, die door de Labour-regering wordt nagestreefd om de vrede in het Verre Oosten te bevorderen. „Verzet tegen aggressie is slechts één kant van een vredespolitiek", zo schrijft hü, „de andere kant moet zijn: het wegnemen van de oorzaken die tot een oorlog leiden, zoals miskende nationale aspiraties en slechte levensomstandigheden". De veranderingen, die zich de laatste jaren in het Britse Gemenebest hebben vol trokken, beschrijvend merkt Attlee op: „Wij geloven in de democratie, maar de vorm van hun democratie moeten de zelf standig geworden vojken zelf uitwerken. Wij geloven in het 'socialisme, maar de aanvaarding en uitwerking der socialisti sche beginselen is alweer een zaak, waar over elk land zelf moet beslissen". Een groot deel van het Aziatische conti nent, zo constateert do schrijver, ligt in de machtssfeer van Rusland. Er regeert maar één wil: die van de regeerders van het Kremlin. Een ander groot deel van Azië werd vroeger van Westminster uit geregeerd. Thans zijn echter grote landen als India, Pakistan en Ceylon vrije leden van het Gemenebest. Birma heeft besloten er uit te treden en zijn recht om dat te doen is er kend. China „China is jarenlang slecht bestuurd door zijn eigen regeerders en uitgebuit door anderen. Nu heeft het Chinese volk een communistische regering, die door de meerderheid aanvaard schijnt te worden. Daarom hebben wij haar erkend. De Koreanen hebben het recht om zelf uit te maken, onder welke regeringsvorm zij willen leven. Omdat de Chinezen er aan meehelpen dit volk aan een communistisch regime te onderwerpen zijn wij hun tegen standers. Als de Chinese regering tussen beide zou komen om in Birma of Malakka een communistisch bewind te vestigen, zouden wij hun ook tegenstand bieden, evenals thans in Korea", zo schrijft Attlee. Terwijl Engeland tegenstand bood aan deze aggressie, heeft het getracht te voor komen, dat dit verzet tot een algemene oor log zou uitgroeien. Sommige Amerikanen bepleiten een andere politiek. Zij willen het communisme overal waar het zich voordoet bestrijden. De moeilijkheid is echter, dat de commu nisten in een oorlog als die in Korea ge bruik kunnen maken van de nationale ge voelens en van de haat tegen buitenlan ders. Daardoor is het communistische re gime in China in de afgelopen jaren niet verzwakt maar integendeel wezenlijk ster ker geworden". „Er zijn Amerikanen, die het bewind van Tsjang Kai Tsjek in China wensen te her stellen", zo vervolgt de schrijver, „maar ik geloof dat dit bewind evenzeer in discrediet is geraakt als dat van de Tsaren in Rusland na de revolutie. Het streven om Tsjang opnieuw in China aan de macht te helpen is daarom even nutteloos en schadelijk als vroeger Churchills pogen om door steun aan de uitgeweken generaals Denikin en Kol- chak het oude bewind in Rusland te her stellen. We zullen ons er steeds weer op moeten toeleggen om in Azië tot een duurzaam vergelijk te komen. Ik hoop dat de bespre kingen in Korea zullen resulteren in een wapenstilstand en dat daarna zulk een schikking tot stand kan komen. En ik ben er zeker van dat ook de Amerikaanse re gering en de overgrote meerderheid van het Amerikaanse volk dit wensen. Ik ge loof ook dat het de wens is van de meer derheid van het Chinese volk. Slechts wei nigen van dit volk zijn communisten, maar de communistische regering heeft het hoop kunnen bieden op betere levensomstandig heden voor de grote massa. Het zal een materiële vooruitgang graag willen bekos tigen met het verlies van zijn vrijheid. Omdat we weten, dat slechte levensom standigheden een gunstige voedingsbodem vormen voor het communisme, moeten wij in samenwerking met de Amerikanen, de volken van het Gemenebest en andere landen het uiterste doen om de levens standaard van de Aziatische volken te ver heffen. Er is geen controverse tussen dit streven en de verdediging tegen aggressie. Het zijn de twee kanten van één vredespolitiek. De wapenstilstandsbesprekingen op Korea kunnen mislukken. Maar in dat geval zou den we, geloof ik, de verstandige politiek van thans moeten voortzetten: het con flict zo beperkt mogelijk houden en terwijl we weerstand bieden aan de aggressie alle middelen beproeven om de vrede te be reiken. Ik geloof niet dat de vrede dichter bij kan worden gebracht door verbreking van diplomatieke betrekkingen of door een militaire actie op het Chinese vasteland. We moeten de grote beweging onder ogen willen zien, die in Azië gaande is voor een beter bestaan en voor een erkenning van de verlangens der Aziatische volken. Die blijft niet beperkt tot India, maar is ook aanwezig in het Nabije Oosten. Helaas worden nationalistische bewegingen ge makkelijk misbruikt. Corrupte oligarchieën kunnen ze voor hun eigen doeleinden uit buiten, imperialisten kunnen ze ondersteu nen ofschoon zij de opzet ervan in werke lijkheid niet verwezenlijkt wensen te zien. Zelft goede voornemens krijgen daardoor vaak onvoorziene en ongelukkige gevolgen. Ik hoop dat, welke regering we ook in ons land hebben, deze de algemene lijn zal volgen van de politiek die de Labour- regering voor Azië als c'.e juiste zag, omdat zij deze niet alleen in het belang acht van het Britse Gemenebest maar ook van de volken in Azië en van de wereldvrede", zo besluit Attlee zijn artikel. De Heemsteedse gemeenteraad besloot gistermiddag tijdens een spoedeisende ver gadering, een geldlening van 213.205 aan te gaan met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten te Den Haag, ter bestrij ding van de stichtingskosten van veertien duplexwonirigen aan de Javalaan. De Raedt van het Haerlems Studenten Gildt heeft zich als volgt samengesteld: J. G. de Jong Hzn., meester deken; R. Rühl Jr., geheymschrijver; R. G. Greve. schatbewaer- der; R. Hajerna, grootzeghelbewaerder; F. W. Oei, breuckmeester. De Geheymschrijverij is gevestigd: Alber- dingk Thijmlaan 71, Heemstede. ADVERTENTIE Hoflstra.it .tit - Haarlem - Tri.13 >32 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Kinderen en mensen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Schoolradio. 10.50 Pla ten. 11.10 Voordracht. 11.30 Piano. 12.00 Orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport en prognose. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Idomeneo. opera, 3e bedrijf. (Intermezzo pl.m. 15.35 voordracht). 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Kamerkoor. 17.20 Wij en de muziek, causerie. 18.00 iNeuws. 18.15 Felici taties.18.45 Denk om de bocht. 19.00 Piano. 19.10 Wat doet uw man?, klankbeeld. 19.40 Wat dunk u van den Christus?, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Strijktrio. 20.30 Benelux, causerie. 20.40 Le ven op de aarde, causerie. 21.00 Gevarieerd programma. 21.30 De Ducdalf. 21.50 Buiten lands weeroverzicht. 22.05 Rhythmische mu ziek. 22.30 Platen. 22.40 Vandaag, causerie 23.30—24.00 Orkest. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zie ken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Viool en piano. 11.45 Platen. 12.00 Gevarieerde muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Amusementsmuziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamerkoor. 13.35 Platen. 14.00 Het aanleggen van een mooi gazon, causerie. 14.15 A capella-koor. 14.45 Platen. 15.00 Viool en clavecimbel. 15.40 Voordracht 16.00 Vocaal kamerkwartet. 16.25 Voordracht. 16.45 Platen. 17.00 Verzoekprogramma voor de jeugd. 17.30 Marinenieuws. 17.40 Platen. 17.45 Fries programma. 18.00 Nieuws. 18.15 Harpensemble. 18.45 Platen. 18.50 Muziek- praatje. 19.15 Regeringsuitzending: Verkla ring en toelichting. 19.35 Platen, 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.15 Philharmonisch Orkest, groot koor en soliste. 21.05 Platen. 21.15 De werkgelegenheid in Nederland, ron de-tafelgesprek. 21.45 Lichte muziek. 22.00 Platen. 22.10 Gevarieerde muziek. 22.30 Orgel. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Het Evangelie in Esperanto, causerie. 23.3024.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.15—21.45 Demonstratie en wedstrijden tafeltennis; Televizier; Turndemonstraties. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12 50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00—15.30 Schoolradio. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 13.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Correspondentie uit Spanje. 19.45 Platen. 19.50 Kinderweelde. 20.05 Platen. 20.15 Symphonie-orkest en so liste. (Om 21.00 Kunstkaleidoscoop). 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio-Universi teit, 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. In een Amerikaans wapendepot te Lima in Ohio worden tweehonderd reusachtige tanks gebruikt voor het opbergen van .legertanks. Vijf jaar geleden werden hon derden tanks en andere militaire voertuigen in deze „koffieblikken", zoals zij in Amerika genoemd worden, voorlopig opgeborgen. Intussen zijn 500 gevechtswagens uit dit depót reeds naar Korea en naar Europa verzonden. In de Eerste Kamer heeft minister Lieftinck de beantwoording voortge zet van de opmerkingen, die zijn gemaakt bij de algemene financiële beschouwingen. Ter illustratie van zijn betoog had de minister een zevental grote borden met grafieken meegebracht. Minister Lieftinck begon met een be spreking van het budgetaire beleid. Het inhalen van de belastingachterstand en het beschikbaar komen van de tegenwaarden- fondsen hebben een gunstige invloed op de middelen. De dienst over 1951 zal een gun stiger uitkomst geven dan in September was voorzien. De extra-fiscale baten heb ben 200 millioen meer opgebracht dan was geraamd. Voor de gehele dienst voor 1952 is echter een tekort van 267 millioen te verwachten. De uitgaven van de werkloos- heidbestrijding zullen het tekort nog ver hogen. Het is allerminst zeker, dat de ra mingen van de middelen zullen worden gehaald. Daarom is het onjuist te zeggen dat de belastingverhoging in het vorige jaar ongegrond is geweest. Een deel van de gestegen werkloosheid is van structurele aard. Men kan daarom niet steeds de schuld van de stijgende werkloosheid geven aan de zware belastin gen. Verder kan de werkloosheid gezien worden als een tijdelijke terugslag op de voorraadvorming tengevolge van het Koreaanse conflict. Dat de zware fiscale druk interne investeringen onmogelijk heeft gemaakt ontkende de minister. Hij gaf echter toe dat kleine en middelgrote bedrijven moeilijkheden ondervinden. Daarom zou „een menselijke fiscaliteit" grondslag voor zijn beleid zijn. „Mag de ezel naast u staan?" vroeg minister Lieftinck hierna onder grote ADVERTENTIE Minister Joekes heeft er gisteren in de Tweede Kamer bezwaar tegen gemaakt, dat het gewijzigd ontwerp Herziening Uit voeringsorganisatie Sociale Verzekering is gewaardeerd als een overstag gaan zijner zijds. Het grote geschilpunt, waarover in Januari tussen Kamer en regering geen overeenstemming kon worden bereikt, was dat van de administratie. Het ontwerp voorzag in de oprichting van een centraal administratiekantoor. De meerderheid van de Kamer, met uitzondering van de P. v. d. A. en de C.P.N., had haar hart verpand aan de stichting van een gemeenschappelijk administratiekantoor. Zij stelde zich daarbij op het standpunt, dat het in de lijn der ont wikkeling ligt, dat het bedrijfsleven de uit voering van de sociale verzekering ter hand moet nemen. Van regeringszijde bestonden tegen deze gedachte neergelegd in een amendement- Stapelkamp, zeer ernstige bezwaren. De heer v. d. Born (P. v. d. A.) verklaar de, dat bij aanvaarding vgn het. amende ment-Stapelkamp het ontwerp voor de P. v. d. A. alle aantrekkelijkheid zou ver liezen en zijn fractie tegen zou stemmen. Minister Joekes achtte het daarom raad zaam, een nieuw overleg met de commissie van voorbereiding voor te stellen. Dit over leg heeft plaats gehad en het heeft geleid tot een gewijzigd ontwerp, waarin het principe, neergelegd in het amendement- Stapelkamp, is verwerkt. Het centraal ad ministratiekantoor was uit het ontwerp verdwenen, het gemeenschappelijk admi nistratiekantoor stond er in. De minister, een maand geleden heftig bestrijder van de gedachte, welke in het amendement-Stapelkamp was neergelegd, was gisteren van deze gedachte een even zeer overtuigd verdediger en poogde de heer Van den Born tot andere gedachten te brengen. Staatssecretaris Van Rhijn verklaarde over de verandering niet en thousiast te zijn en de heer Van den Born zei, dat de P. v. d. A. haar stem aan het gewijzigde ontwerp niet kon geven. Dat het hier toch wel om een principe ging bleek uit de wijze, waarop de heer Stapelkamp zijn amendementen introk. De ADVERTENTIE LEDEREN JASSEN - VESTEN De door de Canadese autoriteiten geno men maatregelen tegen een eventuele over brenging van mond- en klauwzeer door emigranten, zullen niet van invloed zijn op het voortzetten van de K.L.M.-emigratie- vluchten naar Montreal. De K.L.M. heeft maatregelen dienaan gaande in voorbereiding. In overleg met de betrokken geneeskundige instanties is besloten om indien noodzakelijk de daarvoor in aanmerking komende passa giers vóór het vertrek van het vliegtuig te ontsmetten. Het eerstvolgende emigrantenvliegtuig vertrekt op 12 Maart van Schiphol naar Canada. opvatting van de heer Van den Bom, dat de minister het ontwerp had moeten in trekken, als enige consequentie, was niet juist, want de minister kon de radicale stap terug niet doen, waardoor de door de ge hele Kamer begeerde unificatie op losse schroeven geplaatst en naar een verre toe komst zou zijn verschoven. Hij kon niet anders dan aanvaarden wat de Kamer meerderheid wenste, hoeveel begrip hij dan ook in eerste aanleg trachtte te wek ken voor het toch wel zeer beklemmende betoog van zijn partijgenoot Van den Born. Zo bezien heeft de minister toch het beste gedaan, wat hem onder de gegeven omstandigheden te doen stond, beter dan de Kamer te stellen voor het alternatief: alles of niets. Het overleg heeft er ook toe geleid dat de overheid in de Sociale Verzekerings raad toch nog een vinger in de pap houdt. Er is over het voor en tegen nog veel gezegd. De heer Van den Born maakte de minister er een verwijt van dat hij zich onder druk van de commissie van voorbe reiding heeft laten terugdringen. Deze af gevaardigde heeft nog getracht de kinder bijslag uit het ontwerp te doen lichten, maar zijn poging faalde. Staatssecretaris Van Rhijn heeft ver klaard dat er voldoende waarborgen zijn gebleven: er is geen administratie zonder preventieve controle; de Sociale Verzeke ringsraad houdt voldoende invloed door een vertegenwoordiging in het gemeen schappelijk administratiekantoor. De mi nister kan aanwijzingen geven en een ge meenschappelijk administratiekantoor moet door hem erkend worden. De Kamer heeft tenslotte het gewijzigde ontwerp aanvaard met 4522 stemmen; tegen de P. v. d. A. en C.P.N. Bij de hierna voortgezette behandeling van het wetsontwerp tot instelling van de organen ten behoeve van de emigratie heeft minister Joekes alle amendementen overgenomen. Het wetsontwerp werd daar na zonder hoofdelijke stemming (met aan tekening van het legen der Communisten) aangenomen. Interpellatie-Droesen De heer Droesen (K.V.P.) heeft ver volgens de regering geïnterpelleerd ovel de toepassing van hel Vervreeindingsbesluit Onroerende Zaken, in het bijzonder wat betreft de bemoeiing van de administratie bij de bepaling van de schadeloosstelling bij onteigening. Hij was van oordeel, dat de regering een einde moet maken aan het huidige on-Nederlandse systeem. Hij vroeg zich af of het wel juist is de rechter aan de prijsbeheersing te binden; de prijsbasis van Mei 1940 is een fictie geworden. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting mr. In 't Veld, zei, dat het besluit dateert uit de bezettingstijd en zekere dictatoriale bevoegdheden geeft aan de minister. Deze is Nederlander genoeg om er een verstandig gebruik van te maken. Minister M u 1 d e r ij e achtte het niet in strijd met de Onteigeningswet, dat de rech ter wordt gebonden aan door de admini stratie vastgestelde prijzen. Minister M a n s h o 11 was het er mee eens, dat ten aanzien van de landbouwgronden de prijs van Mei 1940 niet kan worden gehand haafd. Te half zes werden de beraadslagingen geschorst tot Donderdagmiddag één uur. De nieuwe lijst van 174 krijgsgevangen militairen der UNO, waarover inlichtingen aan de Noordelijken zijn gevraagd, bevat ook twee namen van Nederlandse militai ren, namelijk de soldaat F. U. Lamberti uit Maastricht en de sergeant C. J. A. van der Snepscheut uit Best. Voorts staan er 164 Amerikanen, 4 Cana dezen, 2 Engelsen, een Griek en een Turk op. De familieleden van de twee Neder landers hebben in Juli namens de Neder landse regering bericht ontvangen van het feit, dat ze vermist werden en vermoede lijk krijgsgevangen waren geraakt. hilariteit aan de voorzitter. Na diens toe stemmend antwoord werden de kaarten met de grafieken op de ezel geplaatst en vervolgens luisterden de senatoren in een grote halve kring geschaard voor de ezel, vol aandacht naar het betoog van de minister, die toegerust met een lange stok, de betekenis van de grafie ken verklaarde. Ondanks de „goedkoop geldpolitiek" is de staat er in geslaagd, zo vervolgde de minister, een vrij gezonde verhouding te krijgen tussen de geconsolideerde en de vlottende schuld, terwijl het bedrijfsleven ondertussen in staat is geweest, evenals de lagere publiekrechtelijke organen, belang rijke emissies te doen. Het „duurmaken" van het geld is geen goed middel om de economie van een land te bevorderen. Het is verkeerd investeringen te beperken door het laten oplopen van de rente. Over de tegenwaardefondsen van de Marshallhulp zei de minister dat deze bij voorkeur besteed moeten worden voor af lossing van de staatsschuld bij de Neder landse Bank. Er is goede hoop dat de Ame rikanen zich met dit standpunt zullen ver enigen. Het overleg over de schuldaflossing met 750 millioen uit de tegenwaardefond sen bevindt zich in een ver-gevorderd sta dium. De resterende één milliard wil de regering ook voor schuldaflossing gebrui ken. Van de tegenwaardefondsen, die na 1 Juli 1951 zijn gevormd, wil de regering 230 millioen besteden voor de uitbreiding van het militaire productie-apparaat. De minis ter gaf de verzekering, dat de regering de tegenwaarden alleen dan monetair niet neutraal gebruikt, indien er een inflatoire tegenwerking tegen deflatoire krachten ge vormd moet worden. Hij besloot zijn rede met de verzekering, dat hij in de nog res terende maanden van het kabinet het bud getaire en fiscale beleid zou laten beïnvloe den door het streven om de vraagstukken werkgelegenheid en woningbouw tot een goede oplossing te brengen. Bij de repliéken, waaraan van de zijde van de Kamer alleen door mr. Regout werd deelgenomen, verzekerde de minister nog eens, dat de vennootschappenbelasting de eerste belasting is die voor verlaging in aanmerking komt. De algemene financiële beschouwingen werden daarna gesloten. De Kamer begon vervolgens met de be handeling van de begroting van het depar tement van Financiën. Naar aanleiding van de vraag van prof. Molenaar verklaarde de minister dat hij geen bezwaar had tegen de aanleg van een voetgangerstunnel te Wassenaar op de plaats waar dezer dagen een ernstig onge luk is gebeurd, mits er een billijke kosten verdeling tussen gemeenten en rijk gevon den wordt. De minister gaf toe, dat hij in Januari 1951 had geadviseerd het werk niet uit te voeren, omdat zijn departement van oordeel was dat de kostenverdeling, ƒ22.000 door de gemeente en 41.000 door het rijk, niet juist was. De kosten zijn thans aan merkelijk gestegen. Het eiland Schiermonnikoog, dat als vij andelijk vermogen eigendom van het rijk is geworden, zal niet worden verkocht. De minister verklaarde voorts, dat hij mensen, die door de belastingdruk niet in staat zijn op de nationale woningbouw leningen in te schrijven, ter wille zal zijn als ze toch inschrijven. Zij zullen een lan gere termijn dan die van vijf maanden krijgen om hun belasting te betalen. Het zal echter niet mogelijk zijn achterstallige be lastingbetalers uitstel van betaling te ver lenen op voorwaarde dat zij op de woning bouwleningen inschrijven. De begroting werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen, evenals de begroting van het Gemeentefonds voor 1952. De Kamer zette zich vervolgens aan de behandeling van de begroting van het de partement van Verkeer en Waterstaat voor 1952. Vandaag gaat zij daarmee verder. Wegens het bedanken van de heer J. H. Willems als voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Dambond, zal de jaarvergade ring op 24 Mei te Utrecht in deze vacature moeten voorzien. De oud-Franse kampioen Herman de Jongh wordt de post „buitenland" toever trouwd; de heren B. Dukel en C. v. d. Som men worden in de redactierubrieken „Partij analyses" en „Voor hier en daar" benoemd. Met een bestuursvoorstel tot verhoging der bondscontributie en nog tal van andere huishoudelijke damaangelegenheden, zal ver moedelijk een tweede congresdag in het ge bouw van Kunsten en Wetenschappen nodig zijn. Onder meer komt een voorstel aan de orde, om een landelijke hoofdklasse in te stellen. 60. Met grote zorg bracht de Vleermuis rover zijn achterlader in positie, en hij mikte, van achter hét heininkje, zó zorg vuldig op de onbeweeglijke Graaf Gaston, dat het schot niet meer kon missen. Jol- liepop was, al-zoekend, ver afgedwaald, en Panda keek verbluft om zich heen en de Graaf had het te druk met gapen om op iets te letten: „Er gebeurt ook nooit eens iets waerlijk leuksmompelde de edelman. „Haha!", grijnsde de Vleermuis, veilig achter zijn dekking en hij haalde de haan over, met geen andere bedoeling dan om voorgoed een einde te maken aan de verveling van zijn tegenstander Maar toevallig tilde Panda nu juist een oud, afgedankt vuilnisvat op, om te zien of de bandiet zich misschien daarin schuil hield; en het dodelijk schot, dat voor de graaf bestemd was, trof niets anders dan dit onzindelijke voorwerp, dat met het jammerlijk geluid van barstend zink uiteen spatte. De graaf stelde zijn wonderlijke red ding echter nauwelijks op prijs. Dal is het toppunt, heur" sprak hij op klagende toon tot Panda, die door de schok op de grona was geworpen. „Nóóit eens iets opwin dends! Zelfs als er op mij geschoten wordt is het nog niet eens raek, zag! En mijn le ven wordt niet gered door een heldendaed, maer deur een onsmaekelijk vuilnisvat, hah? Bah! Ik, een Graaf van Gaep tot Gaep wordt gered door een zinken emmer! Naer, heur!" Maar Panda luisterde nauwe lijks naar hem. Het eerste wat hij bedacht, toen hij weer denken kori, was, dat dé Vleermuis nu vlak in de buurt moest zijn! Duitsland. Vier West-Duitse industriëlen zijn Zondag te Kettwig aan de Ruhr ge arresteerd, aldus heeft een woordvoer der van het West-Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken meegedeeld. Vol gens een betrouwbare bron wordt dit viertal beschuldigd van het verraden van belangrijke industrie-geheimen aan Oost-Duitse autoriteiten. De arrestatie geschiedde op last van de pólitie te Es sen, toen de mannen in geheime ver gadering bijeen waren in een hotel te Kettwig. Naar verluidt zal de zaak bij het oppergerechtshof te Karlsruhe voor komen. Heus. Het parlement van Sleeswijk-Hol- stein heeft een voorstel, „Deutschland, Deutschland, über alles" weer als het Duitse volkslied in te voeren, aangeno men. Aan president Heuss zal worden verzocht dit voorstel te bekrachtigen. Haast. Per dag solliciteren ongeveer vier honderd Duitsers naar plaatsing in de West-Duitse troepencontingenten, die men van plan is in het Europese léger op te nemen. Aan de sollicitanten wordt geantwoord te wachten, totdat het Euro pese leger gevormd en door het parle ment goedgekeurd is. Zoon. Naar het blad van de Sovjet-Russi sche vakverenigingen „Trud" meedeelt, wordt in de Sovjet-Unie een niéuwe Chinese film vertoond, „De zoon van de steppe" geheten. De rolprent werd ver vaardigd in de Chinese republiek. De film toont de toestand in Mongolië in 1947, toen de bewoners het gehate re giem van Tsjang Kai Tsjek bestreden. De Chinese „nationale republiek" zond toen twee communisten naar een Mon goolse provincie om de revolutie tegen de Kwomintang voor te bereiden. Uitvinder. Dr. Felix Ehrenhaft, wereld bekend wegens zijn uitvindingen op het gebied van electriciteit en physica, is Dinsdag op 73-jarige leeftijd te Wenen overleden. Professor Ehrenhaft heeft de oorlogsjaren als emigrant in Amerika doorgebracht. In 1949 keerde hij naar Wenen terug om een professoraat aan de universiteit aldaar te aanvaarden. Scandinavië. Bij een werf te Gothenburg (Zweden) wordt de laatste hand gelegd aan het grootste in Scandinavië ge bouwde schip. Het wordt gebouwd voor een Zweedse rederij en zal, naar ver wacht wordt, in April te water worden gelaten. Het wordt een schip van 29.000 ton, 198 meter lang, 25 meter breed, met een diepgang van 13.6 meter en een mo torvermogen van 10.000 pk. Tot nu toe was de Noorse walvisvaarder „Kosmos 3", van dezelfde Gothenburgse werf af komstig, het grootste in Scandinavië ge bouwde schip. Vrede. De Australische Senaat heeft het ratificatie-ontwerp voor het vredesver drag met Japan goedgekeurd. Australië is hiermede het tweede land, dat dit verdrag heeft geratificeerd. Opgebeurd. Generaal Eisenhower", de geal lieerde opperbevelhebber in Europa, heeft verklaard, dat hij „werkelijk op gebeurd" is door wat hij bij zijn bezoek aan Turkije heeft gezien. Voor zijn ver trek naar Stamboel, op weg naar Grie kenland, zei hij dat hij in Turkije in spiratie had opgedaan en dat zijn be sprekingen met Turkse militaire leiders en staatslieden een goede indruk bij hem hadden nagelaten wegens de „moed, vastberadenheid en kennis van wereld aangelegenheden", die deze personen aan de dag legden. Opstand. In de gevangenis van Clairvaux, ten Zuid-Oosten van Parijs, is muiterij uitgebroken op aanstichting van een aantal gevangenen, die onlangs uit de gevangenis van Eysses waren overge bracht. Deze nieuwe gevangenen'hadden de gevangenen van Clairvaux verteld, dat de toestand in Eysses veel beter was en zij wisten hen over te halen beter voedsel, filmvoorstelling, radio's in de cellen en betere betaling van gevange- niswerk te eisen. De opstand is met traangas verstikt. Mr. v. d. Lappen. De 29 vertegenwoordi gers van Zwedens zevenduizend Lappen hebben te Jokkmokk in het Noordpool gebied, in een grote blokhut, hun jaar lijkse parlements-bijeenkomst gehou den. Zij besloten Koning Gustaaf Adolf telegrafisch om een jaarlijkse toelage van vijfduizend kronen te verzoeken om daarvoor een advocaat in dienst te kunnen nemen, die de belangen der Lappen zou moeten behartigen. Kinderen. Te Manchester zijn van een groep bij een bushalte wachtende schoolkinderen vier om het leven ge komen en zes gewond doordat een auto bus na een botsing met een voertuig van de militaire politie het trottoir op reed. Zwelgpartij. Het op 1750 meter hoogte ge legen dorp Tignes in de Franse Alpen zal op 15 Maart door 235 millioen ku bieke meter water verzwolgen worden in verband met de aanleg van de hoog ste dam van Frankrijk voor electrici- teitswerken. De vijfhonderd inwoners van Tignes hebben gedreigd zich samen met hun dorp door het water te laten verzwelgen. Ontwerp. De Italiaanse Senaat heeft Woensdag een wetsontwerp aangeno men, volgens hetwelk de 2000 bordelen, die een vergunning van de staat hebben, binnen zes maanden na het van kracht kworden van de wet moeten worden ge sloten. Overtredingen zullen worden gestraft met boeten en gevangenisstraf fen. Voorts zullen prostituées, volgens het ontwerp, mannen niet meer op straat mogen aanspreken. Er zal verder een corps vrouwelijke politie worden inge steld, die de gewone politie „binnen de grenzen van het mogelijke" zal vervan gen bij de bestrijding der zedeloosheid. Woensdagavond werd brand ontdekt in een vlaggenfabriek, gevestigd op de eerste étage van het pand Hoogstraat 202 te Vlaardingen. Op dezelfde étage bevindt zich ook een reproductiebedrijf en in de parterre van het pand is een kledingmaga zijn gevestigd. Omdat er in de vlaggenfabriek die mid dag niet was gewerkt, liet de brand zich reeds vrij ernstig aanzien toen zij werd ontdekt. De brandweer bestreed het vuur met vijf stralen en slaagde er in het tot de vlaggenfabriek te beperken. Het kleding- mAgazijn kreeg veel waterschade, maar nog vóór de brandweer ter plaatse was, had men een groot deel van de inventaris in veiligheid kunnen brengen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2