m De geschiedenis van een wraak -Clowntje Riek Padvindsters voerden revue op Amsterdam geeft acht tjn voor de Opera Klokken voor Amerika Bloemendaal Voor de kinderen Amsterdamse Beurs Bij bet GEB te Amsterdam werd voor 1 a 3 ton gestolen Straatcollectie bracht f114.000 op is schadelijk voor Uw gestel. Neem zonder kans op gewenning Lustrum van Algemene Bond van Ambtenaren Burgerlijke stand van Haarlem Opal Olympia f 6250. FEUILLETON door JOHN HENRY MACKAY Voor onze kwartaaS-abonnés Haarlems Dagblad DONDERDAG 6 MAART 19 52 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Naar verluidt worden op het ogenblik onderhandelingen gevoerd over de verkoop van de voormalige havezate Warmelo le Diepenheim aan de Koninklijke Familie. Prins Bernhard heeft een dezer dagen een bezoek aan huize Warmelo gebracht. Het huis wordt thans bewoond door mevrouw Creutzvan Suchtelen van de Haere. Ter stijving van het bouwfonds van haar district en tot groot genoegen van haar ouders en overige belangstellenden hebben de padvindsters en kabouters uit Heemste de en Hillegom gisteravond in het vrijwel uitverkochte Minerva-theater een zelf- gefabriceerde revue ten tonele gevoerd, die in veertien tafrelen een beeld gaf van het padvlndstersspel, zijn genoegelijkheden en opvoedkundige waarde. Nadat districtscommissaresse mevrouw M. M. Bakhuizen van den Brink-De Boei de aanwezigen verwelkomd had, openden de kaboutertjes de revue met een bekoor lijk tafreeltje, waarin zij als echte" aard mannetjes en elfjes de kinderlijke fanta sieën belichaamden, op welke heel hun spel in de kleuter-padvinderij gegrondvest is. In dezelfde sprookjessfeer gaan zij dan gezamenlijk het „geheimzinnige kasteel" ontdekken, dat, voor hun verbeelding, het clubhuis is. Die ontdekkingsreis in sprook jesland heeft zowel de kleine artisten als de dankbare zaal veel deugd gedaan, want er viel heel wat te genieten van fleurige costuumpjes en zelfgemaakte décors, leuke liedjes en vrolijke dansjes van het bos- volkje, van welke vooral de aandoenlijk- schuchtere pirouetjes der kleine elven vele vader- en moederharten vertederd zullen hebben. Ook het alleraardigste glimwormen- ballètje (tot verrukking der aanwezige jeugd met „échte" lichtjes uitgerust!) maakte een keurige indruk, hoewel een der zevenjarige danseresjes daarbij nogal wat te stellen had met een vitaal kleding stuk, dat bij voortduring op snode wijze zijn diensten probeerde op te zeggen. Ge lukkig redde de invallende toneelnacht onze onfortuinlijke glimworm uit de ver legenheid, maar het incident zelf droeg aanzienlijk bij tot de algemene vrolijkheid. Zo waren er tal van grappige, voorziene en onvoorziene dingen' te aanschouwen en to beluisteren, ook in het tweede deel van de revue, waarin de oudere meisjes aan de beurt waren om hun bijdrage te leveren aan deze padvindstersrevue. Van haar nummers kreeg vooral de kwieke horlepiep der water-P.V.'s een stormachtige bijval, maar ook haar overige prestaties mochten er wezen en vormden tezamen met het sprookjesspel der kabou ters een even aangename als doeltreffende propaganda voor de clubhuisbouwkas. De aanbeveling van de presidente van het N.P.G., mevrouw J. van Nispen-van Wely, om die kas wat te helpen spekken, zal dan ook stellig niet voor dovemansoren gesoro- ken zijn. H. C. ADVERTENTIE G Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3)4 Nederl. 47 85"/ia 85% A.K.U 149% 148 Lever Brothers 181 180 Philips Gloeil. 14914 148 Nwe Philips 145 143)4 Kon. Petroleum 289)4 289 A'dam Rubber 86 86 Holl. Amer. Lijn 171 170 N. Scheepv. Unie 135)4 138 H.V.A 93.14 94 13% 74)4 Amsterd. Bank 147% 147)4 Rotterd. Bank 148 148 Twentse Bank 157 157 Anaconda Copper 51% 51 Bethlehem Steel 51% 51 Republic Steel 43V-.8 43)4 Shell Union 73 13% Tidewater 48% 49 U. S. Steel 40)4 40)4 N. Lever Brothers 174% 174 Een ijzeren punt?", zei Bunkie verbaasd. ..Jawel", zei Ouwe Kees. Dat was de punt van een speer, zoals negers die gebruiken. Nou, ik zag dus die punt, en ik maakte de matrozen er opmerkzaam op; die keken er naar en begrepen er in het eerst ook niks van, wat dat zijn kon. Maar de schipper begon het al gauw te snappen. Hij meende, dat het een lanspunt was. en dat men aan de buitenkant van de walvis bezig was, het beest open te snijden! Terwijl we ernaar keken, zagen we het gat al groter en groter worden.er viel licht doorheen en dat vonden we prettig, want je begrijpt wel, dat het tamelijk donker was in die walvis maag!.... Nou, de schipper had gelijk, zoals later bleek. De walvis was gestrand in een baai. vlak bij een eiland. En nu waren de inboorlingen bezig, het beest te slachten. Ze waren erg in hun nopjes met dat onverwachte buitenkansje, want aan 'n walvis zit heel wat spek! Daar kon een hele negerstam wel een jaar van bestaan, dus zorgden ze, dat ze die buit binnen kregen. En zo waren ze met man en macht aan het werk, om die vis in stukken te snijden en te hakken.Maar ze wisten natuurlijk nietdat wij in de walvis zaten." „O!.e;a wat zeiden ze, toen ze jullie vonden?", wou Rick weten. „Nou.ze keken maar wat raar op, toen de schipper z'n hoofd door het gat stak en „goeiendag" zei!" EZIEN het grote succes, dat wij met onze Februari-aanbieding hebben gehad, zullen wij ook ge durende de maand Maart deze zeer bijzondere aan bieding handhaven. Voor U betekent dit: een kam- garen maatcostuum, dat aan de hoogste eisen voldoet, voor slechts f 158.- Grote Houtstraat 36 De Amsterdamse gemeenteraad behan delde gisteren een voorstel om aan de Ne derlandse Opera voor het seizoen 1951 '52 een subsidie te verlenen van ten hoogste f 506.000, voor het tijdvak van 1 September 1951 tot 1 Januari 1952 eei. aanvullend subsidie van ten hoogste f 191.130 en ter dekking van vroegere verliezen een extra subsidie van f 140.000. In het debat wees mr. C. van Rij (Prot. Chr.) erop dat het tekort per voorstelling f 6000 bedraagt. De Katholieke mej. A. M. Luns achtte het noodzakelijk dat kunst en wetenschap niet de dupe worden van de nodige bezuinigingen en merkte op dat het rijk te karig is met het geven van steun. De heer Le Cavalier (V.V.D.) wilde het rijk vragen iets van de extra-belasting opbrengst beschikbaar te stellen. In ziin antwoord verklaarde wethouder mr. A. de Roos dat er voor de komende drie jaren een financieringsbasis voor de Nederlandse Opera gevonden is. Spreker herinnerde eraan dat de subsidies van het riik voorna- melük ten doel hebben het optreden buiten de hoofdstad mogelijk te maken. Betref fende de stichting van een eigen gebouw voor de Nederlandse Opera merkte de wethouder op dat er wel een terrein be schikbaar is (het Frederiksnle'n);, doch dat de woningbouw voorrang heeft. N^> amnek discussies werd de voordracht na hcofdeliike stemmin0 met 31 te«en 5 stemmen goedgekeurd. Namens d° Prot.- Chr. fractie werd een verklaring afgelegd, waarin deze groep zich niet teeen subsidie maar wel tegen ongelimiteerde uitgaven uitsprak. De rechtbank te Amsterdam heeft zich gisteren de gehele dag bezig gehouden met de omvangrijke diefstallen bij het gemeen te-energiebedrijf te Amsterdam, gedurende vier jaren gepleegd door magazijnbedien den en chauffeurs. De officier van justitie, jhr. mr. A. Rei gersman, deelde aan het begin van de zit ting mede, dat hij van de totaal 43 ver dachten er 35 had doen voorkomen. De voorraad in de magazijnen vertegen woordigde een waarde van 13 millioen gulden. „Ik ben er niet ver naast", aldus de officier, „als ik schat, dat voor een waarde van één tot drie ton is gestolen." Uit het verhoor van de magazijnbedien den en de chauffeurs bleek, dat zowel nieuw materiaal van de magazijnen, als oud materiaal, dat moest worden ingele verd, in een auto van het G.E.B. werd ge laden en dan naar verschillende opkopers werd gébracht. Bij de verdachten waren zowel ouderen met een lange staat van dienst, als jongeren Tegen de 30-jarige magazijnbediende F E. werd één jaar en tegen de tweede hoofd schuldige, de 55-jarige chauffeur P. V negen maanden geëist. De voornaamste heler, J. R., hoorde acht maanden tegen zich eisen. De straffen, die de officier van justitie tegen de overige verdachten eiste, varieer den van vier maanden voorwaardelijk tot acht maanden onvoorwaardelijk. Op 19 Maart zal de rechtbank uitspraak doen. De voorzitter van het werkcomité „Klok ken voor Amerika", mr. L. G. Kortenhorst, heeft mededelingen gedaan over de voor lopige resultaten van de nationale collecte, die op 16 Februari werd gehouden. Het comité had geschat dat deze straatcollecte ongeveer f 60.000 zou opbrengen. Het is f 114.000 geworden. Deze f 114.000 is bijeengebracht door 581 gemeenten. Men wacht nu nog de op brengst uit de andere plaatsen in Neder land, waaronder zich grote steden als Am sterdam, Rotterdam, Haarlem en Utrecht bevinden. Over veertien dagen zal het eindresultaat van de straatcollecte bekend zijn. Op de verzonden folders werd een bedrag van f 25.000 ontvangen; een com binatie schonk f 17.000 en er werden toe zeggingen gedaan van f 20.000 en f 10.000. Nu de straatcollecte achter de rug is, wordt de tweede actie ingeluid, die zich richt op verschillende groepen der bevol king. Voorlichtingsavond over middelbaar onderwijs De heren dr. W. J. Jong, rector van het Jac. P. Thijsse Montessori Lyceum, drs. E. van Meir. rector van het Kennemer Lyceum en J. Möllenkamp. directeur van de middelbare meisjesschool ,,'t Kopje" hebben zich in een brief tot de ouders der leerlingen van de hoogste klassen der openbare en neutrale bijzondere scholen voor lager onderwijs in de gemeente Bloemendaal gewend. Om te komen tot een voorlichting van de ouders nu deze weldra voor de vraag ge steld zullen worden naar welke school voor middelbaar onderwijs hun kind gezonden moet worden en hun de vraag voor te leggen of het niet voor de hand ligt, dat Bloemendaalse leerlingen de scholen in de gemeente Bloemendaal bezoeken, zijn de ouders uitgenodigd tot een voorlichtings bijeenkomst. die op Woensdagavond 12 Maart in de aula van het Kennemer Lyceum te Overveen gehouden zal worden. De onder tekenaars van de uitnodiging zullen ieder een onderwerp behandelen. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: A. DubbelaarVlieland, z.; H. CohenChichou, d.; W. v. AndelVoor- sluijs, z.; H. Vethaak—Mak. d.; J. M. Busch- manv. d. Poll, d.; J. M EggerMustert, z. ONDERTROUWD: P. H. Klink en B. G. Krusemeijer; J. W. Halderman en G. de Kraaij; J. A. Commelin en S. Badart; H. W. C. v. Schooten en J. S. F. Kress. GEHUWD: W. J. J. Martinot en M. J. Zantman; T. Meijer en E. Roeby; H. Nottrot en C. R. v. Scherpenberg. OVERLEDEN: G. P. W. Bosch—Reckman, 48 j.; J. H. Mulder. 66 j.; Wed. M. D. Ree kers— Rooyakkers, 71 j. ADVERTENTIE In het Concertgebouw was Woênsdag een menigte ambtenaren uit Haarlem en omgeving bijeen op een feestavond, die werd gehouden wegens het vijfjarig be staan van de Algemene Bond van Ambte naren. Voordat het feestprogramma door „Het Nederlands Cabaret" onder leiding van André Carrell werd ontrold, spraken de voorzitter van de afdeling Haarlem van de bond, de heer J. van Boekhoven, en de heer D. van Forren, hoofdbestuurslid. De laatste memoreerde de groei van de or ganisatie, die thans reeds 57.000 leden telt. Het doel ervan: al het overheidspersoneel te omvatten, „van de straatvegers der ge meentereiniging tot de staatssecretarissen toe", is naar hij zeide echter nog niet ver wezenlijkt. Vele hogere functionarissen houden zich afzijdig van de bond, ofschoon het, naar de heer Van Forren zeide, toch ook hun taak is om „met de eenvoudigen" In één organisatie samen te werken in het belang van het overheidspersoneel. Het programma, waarop André Carrell en de zijnen de ambtenaren hebben ont haald, werd gekenmerkt door een hoge mate van oorspronkelijkheid en bevatte verscheidene loffelijke vondsten. Carrell bewees zelf hoeveel zijn leiderschap hier toe heeft bijgedragen door zijn bekwame conférence, waarmee hij daverende lach buien ontketende en door zijn verdienste lijk aandeel in de schetsjes. De wijsgerige monoloog, die hij in de gedaante van een aapjeskoetsier tot zijn paard richtte, was een parelend stukje kleinkunst. Zijn tegenspeelster in de schetsjes, Marianne van den Berg, maakte indruk door haar bijna ontstellende mi miek welke zij in haar overigens niet on- HAARLEM, 5 Maart 1952 ONDERTROUWD: 5 Mrt, C. Molenkamp en A. E. Kok; H. Konings en A. Koopman; C. Jansen en J. E. van Eerten: H. J. J. Rien- tjes en T. A. Rompa: A. P. H. Houtakkers en A. M. Smal; L. S. A. Jaspers en E. van Randwijk; N. B. M. Dankelman en A. M. IJsselmuiden: A. F. Kist en H. J. van Zon neveld; W. Hofstee en P. van der Meer; L. van der Goes en R. Uiterwaal; E. van Eek en P. Hensen; C. de Regt en C. van Roosen beek; E. F. Vrolijk en T. Schriek; J. P. Lam mens en J. A. C. Kurvers; P. H. W. van der Linde en W. J. Schreuder. GEHUWD: 5 Mrt, E. Duut en M. G. Wessel; H. F. van der Linden en J. E. van der Riet; G. Coops en W. A. van Veen; W. van der Heide en J. Meijer; H. Spanjer en S. Hart; A. W. A. van den Eijnde en A. E. Meerveld; J. H. A. Budding en A. van Bedaf; J. F. L. Meijer en H. Westerik; H. van Rooijen en J. van Waarde. BEVALLEN van een zoon: 3 Mrt, M. Y. L. van GorpKohschulte; 4 Mrt, M. Vee- ningsDamstra; M. Plantingde Boer; A. M. Molenkampvan Diest; M. W. van Rijn Kaagman; 5 Mrt, K. Voetelink—Lammens; M. Ronteltapde Heer. BEVALLEN van een dochter: 3 Mrt, J. H. van Bellede Zeeuw; C. den Hartog—Hui- zinga; 4 Mrt. M. M. C. LoerakkerLusten- houwer; M. Brauniusvan der Putten: C. M. Blokkervan Orden; H. F. den Oudsten van den Anker; 5 Mrt. G. Vaal—Zwaans- wijk; M. H. Vogels—van Dam. OVERLEDEN: 3 Mrt, E. H. J. Hartog, 66 j., Kleverparkweg; 2 Mrt, A. H. J. Vermee- ren, 84 .j. Schotersingel; 3 Mrt. J. Kemp, 80 j., Gasthuisvest; 4 Mrt, C. van SausDsn- german, 74 j.. Ramplaan; P. G, Braakenburg —van Koten, 79 j., Kweektuinstraat W. J. J Schuijt, 73 j., Uit den Bosstraat. ADVERTENTIE SNEL - RUIM - ZUINIG VAN LENT'S AUTOBEDRIJVEN N.V. Heemstede - Raadhuisstraat 5365 Heemsteedse Dreef 203 - Tel. 38810 Nederlandse bewerking van C. J. E. Dinaux 16) Sierlin doorkruiste het park, pijnigde zijn hersens. Tevergeefs. Besluiteloos bleef hij staan en zag dat hij de onaangestoken siga ret nog steeds tussen zijn vingers hield. De man had hem geen vuur gegeven. Vol ver achting had hij zijn sigaret weggeslingerd. Die man haatte hem. Haatte hem vurig. Ineens was het alsof hij een stem hoorde. De stem van toen die hem de woorden in het gezicht slingerde: ik ben onschul dig!!! Hóórt u het: onschuldig! En u wéét dat ik het ben. U wéét het! Iets greep hem beet. omsnoerde zijn keel. Iets sneed zijn adem af! Schichtig met een ruk, draaide hij zich om. Niemand.... Nu wist hij, waarom deze man hem niet met rust liet. Hem ruim een half jaar ach tervolgde. Met welk doel? Met welk? Daarop kon Sierlin het antwoord niet vinden. Ook 's avonds niet, toen hij, alleen verdienstelijke liedjes beter achterwege had kunnen laten. Siny Mooten en Ab Hofstra vleiden het gehoor met enige be koorlijke duetten, vaardig geaccompagneerd door de pianist Ad Veen. De laatste be speelde ook een „clavioline", het al vaker met veel zwier gedemonstreerd instrument, dat pretendeert de geluiden van verschil lende instrumenten in zich te bergen. Van de trompet en de doedelzak leverde het inderdaad een treffende imitatie, de an dere klanken die er aan ontlokt werden waren weinig meer dan benaderingen. Een' goochelaar voegde aan het geheel nog zijn manupulaties to een verwierf de voor een goochelaar vereiste wantrouwige bewon dering van de zaal. Voor de pauze werd door de afdelings voorzitter aan het hoofdbestuur een schaak- en dam spel aangeboden dat aan de recre atie-middelen van het N.V.V.-vacantieoord zal worden toegevoegd. bestaat de gelegenheid, het abonne mentsgeld automatisch van hun giro rekening op de onze te laten over schrijven. De voordelen hiervan zijn: le. Aanbieding van kwitantie komt te vervallen, dus geen incassokosten 2e. Giro-biljet behoeft niet meer ieder kwartaal te worden uitgeschreven. 3e. Geen kosten voor overschrijving. Indien U hiervan gebruik wilt maken verzoeken wij U een machtigingsfor mulier bij onze administratie aan te vragen. OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In Den Haag is een comité gevormd, dat de oprichting van een Nederlandse consu mentenbond zal voorbereiden. De initiatief nemers willen een erkenning verkrijgen van de consument als deelnemers in het econo misch bestel en medezeggenschap bij de totstandkoming van maatregelen die zijn be langen raken. De initiatiefnemers menen, dat zolang de consumenten nog niet zijn georga niseerd, de overheid niet objectief kan worden voorgelicht over haar belangen. in zijn werkkamer, alles nog eens over dacht. Deze man zou zich toch niet inbeelden, dat h ij de schuld was van zijn veroorde ling? Niet waar, hij had niet gevonnist! De Rechtbank moest dan toch voldoende bewijs aanwezig geacht hebben. Hij had zijn plicht gedaan. Maar ja, dergelijke on ontwikkelde mensen hebben soms de vreemdste invallen en voorstellingen, voor al als hun onrecht is aangedaan. En ja, onrecht dat was deze jongeman inder daad gedaan. Sierlin moest het toegeven. Maar niet door zijn schuld. Hij liet het dossier „Adolf Braun" opzoe ken; enkele dagen later werd het hem over handigd. Nieuws leverde het, zoals hij had verwacht, niet op. Een jonge winkelbediende; thans afde lingschef; Adolf Braun, 22 jaar oud; van goeden huize; strafregister: blanco; ver dacht van verduistering. Veroordeling: ge vangenisstraf van 1 jaar, (eis: één jaar). Revisie (volgde de datum); uitspraak: vrij spraak. Daarmee was Adolf Braun toch gerehabiliteerd! Sierlin noteerde enkele gegevens: namen, data, adres. Wat ging het hem eigenlijk aan? Wat een dwaasheid, deze belangstel ling voor.... niets! De man was vrijge komen. De fout als men zoiets een „fout" wilde noemen was hersteld! Nu, wat wilde die Braun dan nog meer? Waarom achtervolgde hij hem? Hij had gedaan wat hij moest doen. Bovendien had hij nog rekening gehouden met enkele onopgehel derde feiten in dit onderzoek en waarach tig niet zó veel geëist. Dat deze kerel het slachtoffer (nu ja, slachtoffer men kan zoiets ook overdrijven!), maar goed, laten we nu eens zeggen: slachtoffer was gewor den van een gerechtelijke dwaling, die na tuurlijk a 11 ij d mogelijk blijft, dat zag zo iemand niet in. T^t zover was alles ten slotte nog wel te begrijpen. Maar dat deze Adolf Braun nu juist hém haatte en er zoveel tijd en geld aan besteedde, hem reeds weer voor de voeten te lopen was onrede lijk, zelfs onverklaarbaar. Ruim een jaar hij zag het in zijn aan tekeningen na de vrijspraak was deze haat plotseling ontvlamd! Tegen hem! Dat moest toch een bijzondere reden hebben. Zou deze jongeman werkelijk hebben verwacht, dat hij destijds tot vrijspraak zou concluderen? Dal deed hij immers uit sluitend,. als het bewijsmateriaal geen ge gevens van schuld bevatte. En in dit geval: het lag er zelfs nogal dik bovenop, dat af delingschef Adolf Braun uitsluitend in aan merking kwam, het geld te hebben ver duisterd. Dat wil zeggen Plotseling voejde de Officier van Justitie Sierlin zich in zijn overdenkingen niet zó volkomen zeker. Het herlezen van het ge hele dossier had hem zich doen herinneren, dat hij na de verdediging van de man-zelf (die nauwelijks een verdediging was ge weest) en dat onbeholpen pleidooi van de advocaat tóch wel even het gevoel had gehad, dat deze verdachte onschuldig zou kunnen zijn. Het vooronderzoek had dat niet aan het licht gebracht lag dat aan hem? In ieder geval was het bewijs niet geleverd dat Braun onschuldig was. En per slot van rekening had niet hij gevonnist maar de rechtbank. Afgedaan, deze zaak. Afgedaan, maar niet voor Braun blijk baar! Daar zou hij rekening mee moeten houden. Eigenlijk was niet Braun het on schuldige slachtoffer, maar hij, Sierlin! Het was hoog tijd, dat er een einde, een defini tief einde kwam aan de last, die het jong mens hem veroorzaakte. De „ontmoeting" van deze middag, dat onverkwikkelijke tafereel bij de bank, liet geen twijfel, dat Braun allerminst van zins was, zijn pogin gen (pogingen tot wat?) op te geven. Maar afgelopen moest het zijn! De jurist in hem dacht natuurlijk in de eerste plaats aan de bescherming die de wet hem bood. De wet inderdaad! Maar welk strafbaar feit beging deze jongeling welbeschouwd? Geen enkel! Braun deed hem niets, tenminste nog niets. Maar even min wees er iets op, dat hij van plan was dat wél te gaan doen. Zelfs leek het wel, of Braun hem gedurende de laatste tijd uit de weg ging. En als hij zich vertoonde, liep of zat hij daar waar een ieder zich mocht ophouden. Weliswaar op de onmogelijkste tijden en plaatsen, maar dat zou men ie mand toch niet ten laste kunnen leggen. Het was méér dan storend, het was zenuw slopend. Hij kon de politie in de arm nemen en mededelen, dat hij al geruime tijd in de nabijheid van zijn huis een verdacht per soon had gezien, en verzoeken een oogje in het zeil te houden. Maar deze aanwij zingen waren veel te vaag dat ze tot in grijpen zouden kunnen leiden. Niemand wist dat beter dan de Officier van Justitie Sierlin. De „verdachte persoon" verscheen veel te onregelmatig, om redelijkerwijs enige verdenking van wat dan ook te wek ken. En bovendien: hij kon zijn huis toch niet onder bewaking stellen! Men zou een verzoek in die richting of zelfs maar een toespeling hoogstens belachelijk hebben gevonden. Anders was het, als de man enig blijk gaf van abnormaliteit. Maar hij keek niet met woedende blikken om zich heen, mompelde niet in zichzelf, hij zei niets, dééd niets. Hij was de rust zelf. Een dromer. Dééd hij maar wat! Dreigde, schold hij maar! Viel hij maar aan! Kon hij hem maar eens alleen ontmoeten, hem onder vier ogen „spreken". Maar hoe? Waar? Hij wist nu zijn adres, had het ge noteerd. Dwaasheid! Hij kon hem toch niet gaan opzoeken en zijn waardigheid te grab bel gooien! Bovendien: een Officier van Justitie die zich tot zóiets laat verleiden! Trouwens, natuurlijk zou hij hem niet thuistreffen. Dat soort jongelui zwalkte altijd ergens rond. Of: Braun zou hem niet ontvangen en zijn tegenstander vernede ren. Zover zou niemand een man als Sier lin krijgen! Hem schrijven? Hem opmerkzaam ma ken op zijn Verkeerde zienswijze en uit leggen dat hij geen schuld droeg aan.... De afgetreden waarnemend Hoge Com missaris van Indonesië in Nederland, mr. Djoemhana Wiria Atmadja, die op 8 Maart naar Rome zal vertrekken om daar zijn functie van gezant van Indonesië bij de Hei lige Stoel te aanvaarden, en zijn echtgenote recipieerden Woensdag op „Backershagen" te Wassenaar om afscheid te nemen van mede werkers en vrienden. Op een onbewaakte overweg te Meppel is Woensdagmiddag een zesjarig meisje door een uit Groningen komende djèselirein aan gereden. Zij was onmiddellijk dood. Het meisje fietste met twee vriendinnetjes op de overweg. Het meisje, dat voor haar reed, was nog juist op tijd de overweg over en het andere, dat achter haar reed. bleef nog juist voor de trein stilstaan. Voor de Delftse kantonrechter werd Woensdag een maand principale hechtenis, ontneming van het rijbewijs voor twee jaar en f 300 boete geëist tegen de Nootdorpse koelhuishouder P. Deze had volgens de dag vaarding in een auto gereden, hoewel hem wegens het rijden onder invloed van sterke drank het rijbewijs was ontnomen. Er was proces-verbaal tegen hem opgemaakt, omdat iiij een Haagse automobiliste geen voorrang had verleend en vervolgens haar auto met zijn wagen in de wegberm had gedrukt. Het aantal aangegeven radiotoestellen in Nederland bedroeg op 1 Maart 1.649.775 tegen 1.634.846 op 1 Februari. Op 1 Februari waren er 484.620 aangeslotenen op het radio distributienet tegen 484.230 op 1 Januari. Nederland heeft geheel voldaan aan de in internationaal verband aangegane ver plichtingen en gemaakte afspraken ten aan zien van de aanleg van vliegvelden, zo heeft minister Staf in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer F. Goedhart (P. v. d. A.) verklaard. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot gewoon hooglaar in de Latijnse taal- en letterkunde aan de gemeentelijke universiteit dr. A. D. Leeman te Leiden De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten de bijdrage in het tekort op de exploitatie van de stichting „Het nationale park de Kennemer Duinen" over 1952 te ver hogen met 10 percent tot ten hoogste f50.000 mits het rijk. de provincie Noordholland en de gemeente Haarlem respectievelijk voor 55. 25 en 10 percent zullen bijdragen. In het Academisch Ziekenhuis te Leiden is de door de Stichting Wetenschappelijke Tandheelkundige Arbeid georganiseerde cur sus voor kindertandheelkunde geopend. Dit is de eerste cursus op dit gebied, die in Ne derland gegeven wordt. Het eerste gedeelte wordt in Leiden gehouden in Maart, het tweede gedeelte in Mei in Utrecht. In de autobusgarage van de Rotterdamse Electrische Tram aan de Sluisjesdijk in Rot terdam is de 51-jarige C. van M. Woensdag avond bij het hanteren van een waarschijn lijk defect geraakte electrische klophamer door electrische stroom getroffen en om het leven gekomen De officier van justitie te Dordrecht heeft dezer ^gen de daar woonachtige bank directeur P. B. B. in hechtenis doen nemen. Deze wordt er namelijk van verdacht, dat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan fiscale overtredingen. B. zon hierdoor zowel zichzelf als zijn cliënten hebben willen be voordelen. Tengevolge daarvan zou de Ne derlandse staat voor tienduizenden guldens te kort zijn gedaan. De opsporingsdienst van de P.T.T. heeft te Schoonebeek in samenwerking met de rijkspolitie aldaar, ten huize van de veen arbeider P. G. B., de clandestiene reclame zender „Nooitgedacht" opgespoord. De zen der, die werkte op een golflengte van 220 meter, werd in beslag genomen, evenals een gramofoon en een hoeveelheid gramofoon- platen, die bij de uitzendingen werden ge bruikt. Proces-verbaal tegen vier personen werd opgemaakt. In een aan de Noorchval te Den Haag gevestigde meubelfabriek en stoffeerderij is Woensdagavond brand uitgebroken. Toen de brandweer arriveerde, stond de achterste kamer op de eerste étage in vlammen en was het vuur uitgebreid tot de gang en de zol der. De kamer, waarin voor f 6000 aan nieuwe meubelen was opgeslagen, brandde geheel uit. De Nederlandse Bank deelt mede dat het overschot van Nederland in de Europese Betalingsunie over Februari 1952 vermoede lijk f236 millioen zal bedragen. In de loop van April zal de Contact groep Opvoering Productiviteit een tournée door verschillende provincies beginnen met een tweetal binnenschepen van 600 ton, die zijn ingericht als tentoonstellings- en bioscoopschip. Het ligt in de bedoeling daar mee algemene voorlichting te geven over het vraagstuk van de productiviteitsverhoging. HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Haarlem zal op 7 en 14 Maart geen spreekuur houden, maar wel op 15 Maart om halfelf. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau de heer S. A. Steinbeck te Heemstede, oud-vlieger lste klasse der Koninklijke Luchtvaart Maatst' appij. Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde de heer J. O. O. Hoeke te Haarlem. De schouwburgavond ten bate van Maatschappelijke Zorg voor Zieken heeft een saldo opgeleverd van f 4802,75. Tot onderwijzeres aan de Chr. school te Beverwijk is benoemd mej. L. C. Piso te Aalsmeer. De Haarlemse recherche heeft de eenen twintig-jarige kantoorbediende H. L. J. R. aangehouden, verdacht van verduistering van een bedrag van f 1500, ten nadele van een scheepsbouwbedrijf, waar hij werkzaam was. Hij schreef gefingeerde rekeningen uit en liet die door het bedrijf uit betalen. Gisteren deelden wy mee, dat een auto gestolen was van een bezoeker aan de Stads schouwburg. De auto stond niet geparkeerd nabij de schouwburg, doch op het gedeelte van het Wilsonsplein, nabij de Sophiastraat, waar geen bewaking is. Onmogelijk, ook dót. Hoogstwaarschijnlijk zou hij geen antwoord krijgen en dus nut teloos een bewijs uit handen gegeven heb ben, dat op een of andere manier tegen hem uitgespeeld kon worden. Geen denken aan! Een man van zijn positie kon zich een dergelijk risico zeker niet veroorloven. Hij kon plotseling de rollen omkeren en hém achtervolgen. Persoonlijk ontbrak het hem daartoe aan tijd en de geldmiddelen voor het in dienst nemen van een parti culiere detective stonden hem nu eenmaal niet ten dienste. Dergelijke mensen kost ten handen met geld en op hun discretie viel lang niet altijd te rekenen. Meer dan eens was hem dat ambtelijk gebleken. En wat zou dan nóg bereikt kunnen worden? Niets immers. Sierlin schrok van zijn eigen gedachten. Zo ver was het met hem gekomen! Hij ging steeds meer betekenis toekennen aan iets dat geen enkele aandacht waard was. Hij liet zich meesleuren door zijn fantasie, die van een mug een olifant maakte. Opgelucht besloot hij, rustig een volgende ontmoeting af te wachten een andere, betere gelegenheid dan zich tot dusver had voorgedaan. En dan zou hij deze arme lum mel, die misschien niet ten volle toereken baar was, zo vriendelijk mogelijk uiteen zetten, hoe hij zich vergiste. Wie weet zou deze Braun zich bevrijd voelen van een waan en de zaak was in het belang van beide partijen onopvallend afgedaan. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6