Vier opkopers wegens heling voor de Haarlemse rechtbank „Spooktreinen" van Tante Pos onder Londens plavuizen Wereldnieuws VAN HOUTENS 0UEST00K INSTALLATIES Dertigste enautomobielen Critiek van Justitie op politie MELK CHOCOLADEKORRELS De radio geeft Zaterdag ZWITSALI Onbemand „volautomatisch" miniatuurspoortje vervoert de post voor de wereldstad PANDA'S HEREN-LEVEN GROEN Co. VRIJDAG 7 MAART 1952 2 ientoonsiellin9'Person Zii noteerden de namen en vroegen niet verder „Onzekere" chauffeur veroorzaakte aanrijding geneest Mr. Oud vraagt ontslag als burgemeester van Rotterdam F. L. D. Strengholt overleden Project voor zuivering van Haags rioolwater cfee MORRIS iefoieijcu êuy! BARTELJ0RISSTRAAT.2O TEL..13439 ONVERBETERLIJK.... ORANJEBOOM BIER! Brand veroorzaakt door onvoorzichtigheid Het Rode Kruis en de burgerbescherming Basketball Nederlandse ploeg tegen Luxemburg Anderhalf jaar geëist wegens fietsendiefstallen Nederlandse Bridgebond ADVERTENTIE RAI iondag sluiting 17 uur 29 FEBRUARI t/m 9 MAART Geopend van 10-17 en 19-22 uur ENTREE f 1.50 INCL. BEL. RAI -Gebouw Amsterdam De zaak tegen een 18-jarige jongen uit Heemstede, die Donderdag voor de Haar lemse rechtbank moest verschijnen omdat hij ervan verdacht werd, met twee vriend jes een flinke hoeveelheid lood van het dak van het verenigingsgebouw „St. Bavo" in Heemstede te hebben ontvreemd, had een indrukwekkende nasleep. Na hem ver schenen namelijk vier opkopers en één op koopster uit Haarlem in de beklaagden bank, aan wie hij deze steeds edeler wor dende metalen had verkocht en die des wege terecht stonden wegens heling. Zij kregen allen hetzelfde verwijt te horen: zich niet voldoende te hebben vergewist van de herkomst van het lood. Nadat tegen de eerstgenoemde verdach te, de 18-jarige losse arbeider J. L. uit Heemstede, zes maanden was geëist en diens raadsman, mr. O. H. van Wijk, een voorwaardelijke straf had bepleit, had de opkoper J. H. van der W. zich te verant woorden. Een man die, naar de officier, mr. G. W. F. van der Valk Boüman, zeide, nog niet eerder wegens heling heeft te rechtgestaan en niet ongunstig bekend staat. Van der W. had volgens zijn eigen verklaring en die van J. L., die als getuige werd gehoord, alleen gevraagd, of de ver koper eerlijk aan „het spul" was gekomen sn diens naam in zijn register geschreven, menende dat dit voldoende was.In zijn re quisitoir legde de officier er de nadruk op, dat deze handelwijze nonchalant is. De opkoper dient zich te vergewissen van de herkomst van hetgeen hem wordt ADVERTENTIE a Boterham- belegging die nooit verveelt 1 HILVERSUM I, 4^2 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in con tinubedrijven. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Dans muziek 13.00 Nieuws. 13.15 Kleine Zonden, hoorspel. 13.30 Orkest. 14.10 Voor de jeugd. 14.30 Koorzang. 14.50 Boekbespreking. 15.05 Dansmuziek. 15.30 Van de wieg tot het graf. 15.45 Platen. 16.15 Sport. 16.30 Kamerorkest en soliste. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Roemeense muziek. 18.35 Volksdansen. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepar tout, causerie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Tiroolse muziek. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Strijksextet. 22.30 Onder de pannen, hoorspel. 22.50 Pla ten. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Geeste lijke liederen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Maastrichts Stede lijk Orkest en soliste. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade-orkest en soliste. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amuse mentsorkest en solist. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Harmo nie-orkest. 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.38 Dameskoor. 16.05 Platen. 16.20 De vliegende Hollander, causerie. 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen, 18.40 Regerings uitzending: Zoeklicht op.de Westerse defen sie. 19.00 Filmprogramma. 19.15 Parlements- overzicnt 19.25 Amusementsmuziek. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Lichtbaken, causerie. 20.35 Platen. 21.10 Metropole-orkest. 21.50 Sport. 21.55 Verzoekprogramma. 22.30 Wij luiden de Zon dag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.22 24.00 Philharmonlsch Orkest. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.00 Klassieke muziek 15.00, 15.30, 16.00 en 16.35 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.45 Accordeonduo. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Pla ten. 19.40 Voordracht. 19.50 Platen. 20.00 Ge varieerd programma. 21.15 Actualiteiten. 21.30 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz. 22.45 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.30—24.00 Platen. aangeboden. Dat dit in de meeste gevallen niet wordt gedaan, achtte de officier mede een gevolg van de verstandhouding, die de recherche in het belang van vele op sporingen met de opkopers heeft. „De recherche hamert bij hen altijd op drie vereisten; ten eerste: vraag of de ver koper eerlijk aan de aangeboden partij is gekomen; ten tweede: laat hij zich legiti meren en ten derde: noteer hem in het re gister". De recherche heeft het accent vol gens de officier zo gelegd, omdat zij de opkopers tot vriend wenst te houden en meent, door onomwonden van hen te eisen, dat zij zich over de herkomst van de mate rialen vergewissen, hun noodzakelijke medewerking te verspelen. Naar het oordeel van mr. Van der Valk Bouman mag echter de noodzakelijkheid van een goede samenwerking tussen poli tie en opkopers er niet toe leiden dat zij dezen „de hand boven het hoofd" houdt. De eis tegen Van der W. was 30 subsi diair 18 dagen hechtenis. De raadsman van deze verdachte mr. H. J. M. Tonino, verzocht vrijspraak omdat hij het niet juist achtte, dat de goede naam van deze opkoper door een veroor deling, zij het slechts tot een kleine boete geschaad zou worden. Hij vond het te begrijpen, dat de politie zich op de genoemde manier zoveel mogelijk van een loyale medewerking der opkopers tracht te verzekeren. „Daarmee is de politie voor de opheldering van diefstallen juist zo ge baat; daardoor verkrijgt zij de bewijzen, die de officier van justitie nodig heeft om aanhouding te gelasten," aldus mr. Tonino. De opkoper J. H. C. hoorde voor het zelfde ten laste gelegde eveneens 30 gulden boete subsidiair 18 dagen tegen zich eisen. Hij had nog gevraagd waar het materiaal vandaan kwam en met het antwoord, dat L. hem gaf, ,,'t is van een klusje dat ik voor iemand heb opgeknapt" genoegen genomen. De straf werd ook geëist tegen de op koper C. v. d. B. en de moeder van de reeds genoemde J. H. van der W., die ook meenden te kunnen volstaan met het in schrijven van de naam van de verkoper. Tenslotte werd er nog een gevangenis straf van 6 maanden met aftrek geëist tegen de opkoper W. C. S., die volgens de tenlastelegging heel goed heeft geweten, dat het aangeboden lood van diefstal kwam. Hij is al meermalen wegens heling veroordeeld.. De officier zei er prijs op te stellen „bij een volgende veroordeling" een psychiatrisch rapport van S. te zien, omdat hij twijfelde aan diens geestvermo gens. De raadsman van S., mr. C. Blanke voort, vroeg de uiterste clementie, omdat zijn cliënt nooit goed heeft kunnen mee komen, slechts gebrekkig leest en hele maal niet kan schrijven. Hij achtte voor S. één maand al een erg zware straf. Uitspraak in al deze zaken op 20 Maart. De officier van Justitie bij de Haarlem se rechtbank, nir. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste gistermorgen vijf weken gevangenisstraf en ontzegging uit de be voegdheid om een motorrijtuig te besturen voor de tijd van één jaar, tegen de Bloe- mendaalse koopman H. L. IJ., die ervan werd beschuldigd in de nacht van 31 Januari op 1 Februari op de Zijlweg te Haarlem, toen hij onder invloed van ster ke drank een auto bestuurde, een aanrij ding te hebben veroorzaakt met een ge parkeerde auto. De getuigen van het on geluk verklaarden ter zitting dat de ver dachte na de aanrijding zich onzeker ge droeg en dat hij naar alcohol rook. De raadsman van de verdachte, mr. O. H. van Wijk, voerde aan dat het onzekere gedrag van de verdachte er niet op hoeft te wijzen dat hij onder invloed was. Na een aanrijding is men over het algemeen overstuur. Hij vroeg een voorwaardelijke straf voor zijn cliënt. De rechtbank zal op 20 Maart uitspraak doen. ADVERTENTIE bij doorliggen, doorzitten en gevoelige huid Hij wil in functie blijven tot de komst van een opvolger Bij het begin van de vergadering van de Ro|ferdamse gemeenteraad heeft burge meester Oud medegedeeld, dat hij zich we- e,ns het bereiken van de 65-jarige leeftijd met een verzoek om ontslag tot de Ko ningin heeft gewend, zonder daaraan zij nerzijds een bepaalde datum te verbinden. Mr. Oud zei dat de vervulling van bur gemeestersvacatures, in het bijzonder in de grote gemeenten, in de regel nogal veel tijd vordert. Daar hij het ongewenst acht, dat Rotterdam gedurende ettelijke maanden zonder burgemeester zou zyn, heeft hij meer dan. een half jaar voordat hy 65 jaar zou worden, de aandacht van de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken, mr. Van Maarseveen, op dit feit gevestigd, opdat de regering tydig maat regelen zou kunnen nemen voor de ver vulling van de vacature, die op 1 Januari 1952 zou ontstaan. Bij deze gelegenheid opperde de minister de gedachte dat mr. Oud, indien op die datum nog niet in de vacature zou zijn voorzien, nog enige tijd het burgemeestersambt zou blijven ver vullen. Mr. Oud heeft zich toen bereid ver klaard zijn ambt te blijven bekleden, tot dat zijn opvolger in functie zou treden. Een en ander leidde er toe, dat hij vóór 1 Januari 1952 geen verzoek om ontslag heeft ingediend. De minister gaf er de voorkeur aan, dat hy daarmede zou wach ten. Na het overlijden van minister Van Maarseveen heeft mr. Oud diens opvolger, minister Beel, van deze gang van zaken op de hoogte gesteld. Van deze bewindsman had mr. Oud nu de mededeling ontvangen, dat hij het op prijs zou stellen, dat met het inzenden van het verzoek om ontslag niet langer ge wacht zou worden. Mr. Oud heeft dezer dagen een zodanig verzoek tot de Koningin gericht. Hij heeft zich daarbij bepaald tot de ontslagaanvrage, zonder daaraan zij nerzijds een bepaalde datum te verbinden, omdat hij geen twijfel wenst te doen ont staan ten aanzien van zijn bereidheid zijn ambt te blijven bekleden totdat zijn opvol ger dit zal kunnen aanvaarden. Te Zürich is plotseling overleden de heer F. L. D. Strengholt, algemeen directeur van de filmverhuurkantoren Nederland en Nova, lid van de raad van beheer van de maatschappij Tuschinski N.V., voorzitter van de raad van beroep van de Nederland se Bioscoopbond en voorzitter van de af deling filmverhuurders van deze organi satie. Hij vertegenwoordigde het bioscoop bedrijf in de Televisieraad. De heer Strengholt was 50 jaar. B. en W. van Den Haag hebben de raad een ontwerp voorgelegd van een riool water-zuiveringsinstallatie aan de Leyweg in Den Haag, waarvan de kosten worden geraamd op 6.800.000. Dit is het eerste gedeelte van een zuiveringsproject met een capaciteit voor 250.000 inwoners, dat in de toekomst nog zover uitgebreid kan worden, dat het een capaciteit voor 800.000 inwo ners krijgt. In de toelichting delen B. en W. onder meer mecfe, dat op den duur niet kan wor den voortgegaan met het lozen van alle rioolwater in zee, zoals thans, met gebruik making van de in 1934 tot stand gekomen verlenging van de rioolmond in zee, nog steeds geschiedt. Dit is enerzijds niet mo gelijk, onidat de hoeveelheid rioolwater, ten gevolge van de enorme toeneming van de bevolking, te groot wordt, anderzijds, omdat het, naar moderne inzichten, niet verantwoord is de waardevolle meststof fen, welke het rioolwater bevat, nutteloos weg te spoelen. (Van onze correspondent in Londen) Londen is in vele opzichten een unieke stad, niet alleen boven de grond, maar ook eronder. Fascinerend, ook nog voor de mil- lioenen die er dagelijks gebruik van maken, is de „underground", het ondergrondse transportsysteem, met zijn moderne sta tions, zijn steile rollende trappen (vaak drie naast elkaar, langs welke èen mensenwater val omlaag stroomt), zijn gestroomlijnde rode „tubes", zoals de treinen, die precies in de tunnelkokers passen, heten. Wie zich geen bezoek aan de Rivièra kan veroor loven, ontvlucht het vaak zo sombere, voch tige Londen in de onderaardse gewelven, welke in de harde blauwe klei geboord zijn. Want daar vindt men de warmte en gezel- ADVERTENTIE FALCON REGENJASSEN ADVERTENTIE De 56-jarige chauffeur H. M. S. hoorde Donderdag voor de Haarlemse rechtbank een boet van 30 gulden subsidiair 18 dagen hechtenis tegen zich eisen, omdat hij vol gens de dagvaarding op 12 October 1951 door een roekeloze handelwijze brand zou hebben veroorzaakt in een school aan de Kamperstraat. Hij werkte als schoonmaker op deze school en een onderdeel van zijn werk was ook het doven van de kachels. Hij placht de kolen daar uit te halen en mee naar huis te nemen. Op 12 December had hij echter de nog smeulende brandstof fen in emmers in een kost vol schoonmaak artikelen waaronder ammoniak en wrijf- was gesloten. Daardoor zou de brand, die spoedig kon worden bezworen, zijn ont staan. S. verklaarde ter zitting niet te be grijpen, dat de kolen, die volgens hem alleen nog heet waren, maar niet meer smeulden, de brand konden hebben ver oorzaakt. Hij had vier uur nadat de kolen in de kast waren gezet, deze nog geopend maar niets opgemerkt. De getuige T. E. zeide dat de genoemde oorzaak van de brand uit het onderzoek' was komen vast te staan en dat hij bij de blussing had gezien, dat een der kolen emmers roodgloeiend was. Dit laatste was echter niet opgemerkt door de brandweer man W. P., die eveneens als getuige op trad. De officier achtte in dit geval geen an dere oorzaak dan het roekeloos optreden van verdachte mogelijk en meende dat diens schuld aan de brand vast stond. Een 22-jarige jongeman heeft een poging gedaan een 61-jarige juwelier aan de Heili- geweg te Amsterdam te beroven. Hij sloeg de juwelier met een gummistok op het hoofd. De aangevallene begon te gillen waarop de aanvaller de vlucht nam. Een 21-jarige be diende van de juwelier wist hem te achter- 1 halen en aan de politie over te leveren. De heer J. C. Baumann, voorzitter van de afdeling Rijnland van het Rode Kruis, gaf enige dagen geleden in een vergade ring uiting aan zgn bezorgdheid over de toekomstige plaats van het Rode Kruis bij de bescherming van de burgerbevolking. De heer Baumann vreesde, dat de leden- vrijwilligers van het Rode Kruiskorps een rechtstreekse verbandacte met het rijk zouden moeten sluiten. Hierdoor zou zijns inziens afbreuk worden gedaan aan de vrijwilligheid der leden en aan de autono mie van het Rode Kruis. De voorzitter van het Rode Kruis, ir. F. C. C. baron van Tuyll van Zuylen, heeft echter medegedeeld dat het Rode Kruis en de voor de bescherming der burgerbe volking daarmede samenwerkende E. H. B. O.-verenigingen in organiek verband bij de nieuwe organisatie worden ingepast. De leden-vrijwilligers zullen dus hun werk in korpsverband en onder commandanten verrichten. Zij krijgen geen verbandacte met de overheid maar een bij hun eigen organisatie, waarbij hun rechten dezelfde zijn als die van degenen, die bij de be scherming der burgerbevolking zullen die nen. Voor de Zaterdag 22 Maart in het Krelage- huis te Haarlem te spelen landenwedstrijd Nederland—Luxemburg is het Nederlandse team als volgt samengesteld: Ouderland, Kryl (DED); Hilie (Velocitas); Sibeyn, Van der Valk (aanv. US)Gootjes, v. d. Broek, Zandscholten (AMVJ); Alberda, Tholen, Schuyt, Jonker (Blue Stars). Aan de wedstrijd gaat vooraf een ontmoe ting tussen Haarlem en de Nederlandse jeugdploeg. 61. Het geluid van het geweerschot, dat op Graaj Gaston van Gaep tot Gaep ge richt was, deed ook de enigszins afgedwaal de Jolliepop weer toesnellen. Hoor ik het goed?", riep de bediende uit. „Worden hier vuurwapenen tegen ons gebruikt? Ik geef uitdrukking aan de hoop, dat wij ongedeerd zijn!" „Neejadat wil zeggen zei Panda, terwijl hij overeind krabbelde maar toen viel zijn oog op een wolkje kruitdampdat van achter de houten hei ning opkronkelde. Daar is hij.', riep hij uit. „Daar houdt de Vleermuis zich ver borgen! Vlug! Nu vangen we hem!" En Panda en Jolliepop renden naar de door gang, die zich in deze schutting bevond. Graaf Gaston daarentegen haastte zich in het geheel niet. „Komaen," sprak hij, nader kuierend. „Wedden, dat we hem daer niet vinden, hah? Ik begin waerachtig aerdig- heid te krijgen in de boef, zag! Hij is een slimmerd! Wedden dat hij daer niet is, hah? Duizend ducaeten?" Het vreemde was, dat de graaf ook deze weddenschap zou winnen. Achter die schutting was een vie ze, maar kleine vuilnisbelt. In de beperkte ruimte was geen enkele uitgang te beken nen; het pas-afgeschoten geweer rustte nog rokend tegen de houten heining. Maar de Vleermuis-rover was er niet meer! Panda en Jolliepop begrepen er niets van. Wij ook niet; maar misschien zullen wij spoedig zijn spoor weer vinden. ligheid, die deze wereldstad boven de grond zo vaak mist! Er heerst altijd een gelijk matige „kamertemperatuur" en de verlich ting is uitbundig. Maar er bestaat nog een geheel andere, aan het publiek vrijwel volslagen onbeken de „ondergrondse", welke de grote post kantoren verbindt en waarover dag en nacht duizenden postzakken voortdaveren in treintjes, welke automatisch, zonder be stuurder, worden voortbewogen. Deze on dergrondse postspoorweg is de enige ter wereld. Met de aanleg ervan werd reeds tijdens de eerste wereldoorlog begonnen, maar het duurde tot 1927 voor het systeem in gebruik kon'worden genomen. Vierhon derd man personeel dirigeren, laden en lossen de met een linnen huif overdekte postwagehtjes, welke door locomobielenz worden geduwd en getrokken. In totaal zijn 40 treinen in gebruik, welke dagelijks 37.000 postzakken verwerken. Zij bestaan uit twee of vier „containers", welke zich met een snelheid van 60 km per uur door een tunnelnet van meer dan 10 km vrijwel in rechte lijn van Oost naar West, en om gekeerd, voortbewegen. Dit is de ideale op lossing om het postvervoer ongehinderd door het Londense verkeer, dat vaak zo hopeloos in de knoop zit, te doen geschie den. Hoewel het een miniatuurspoorweg is, zijn de tunnels bijna even wijd als die van de normale „underground", zodat men er gemakkelijk toegang heeft om eventuele defecten te verhelpen. Londen bezit twee hoofdpostkantoren, een voor de verzending van de post voor de hoofdstad en het bui tenland en een voor de provinciale mail. Dan is er de keten van districtskantoren, welke als reservoir voor de post uit de om trek fungeren. De eerste sortering geschiedt daar, waarna de postzakken tussen de ver schillende centra worden uitgewisseld. Langs glijbanen komen de zakken op de op de perrons staande en van wieltjes voor ziene containers terecht, welke precies op het onderstel van de treintjes passen. Door dat de containers „omkiepbaar" zijn, gaat er geen tijd verloren bij aankomst op hun bestemming, waar liften wachten om de lading op te nemen. Het treinverkeer wordt uit de verschillende contróle-cabines ge leid. Langzaam arriveren en vertrekken de op smalspoor rijdende posttreintjes en in de tunnel buiten het rangeergebied komen ze op maximum snelheid. Tijdens de oorlog werden in de tunnels belangrijke documenten in veiligheid ge bracht en vond ook de beroemde postzegel verzameling van wijlen Koning George VI er een veilig onderdak. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 Voor de Haarlemse rechtbank stond Don derdagmiddag de 23-jarige losse arbeider J. G. uit Haarlem terecht, verdacht van diefstal. In de maanden September en Oc tober van het vorig jaar had hij twintig fietsen gestolen. Drie van deze diefstallen waren in de dagvaarding vermeld maar ook de overige zijn, naar de officier van Justitie mr. G. W. van der Valk Bouman zeide, be wezen. Verdachte zei tot deze diefstallen ge noopt te zijn doordat hij werkloos was en vrijwel geen steun meer ontving. In zijn requisitoir zei de officier voor G. een lange heropvoeding nodig te achten. Hij eiste een straf van anderhalf jaar door te brengen in de jeugdgevangenis. De raadsman van verdachte, mr. C. Blankevoort meende, dat de erbarmelijke positie, waarin G. verkeerde, niet duide lijker had kunnen woi-den aangetoond dan door deze fietsendiefstallen langs de open bare weg. De verdachte, die nog een blanco strafblad had, was door echtscheiding van zijn ouders al zeer vroeg aan zichzelf over gelaten en had tenslotte zelfs geen tehuis meer. De raadsman kon zich verenigen met de eis omdat B. in de jeugdgevangenis een vak zal kunnen leren, hetgeen een keer punt in zijn leven kan worden. Uitspraak 20 Maart. Heling Verdacht van heling van een der ge noemde 20 gestolen fietsen stond vervol gens de 64-jarige Haarlemse stallingbaas C. had deze ten behoeve van een Haarlemse A. de G. terecht. Volgens de tenlastelegging dame, van wie hij wist, dat zij zich een fiets wilde aanschaffen, tegen 30 gulden een der ontvreemde fietsen van G. gekocht. Hij had daarvan vijf gulden afgehouden voor zijn bemiddeling. De G. verklaarde niet te hebben vermoed, dat de fiets van diefstal afkomstig was en dit bevreemdde de officier, omdat het De G. zijns inziens te denken had moeten geven, dat een vrij wel nog nieuwe fiets hem voor zon luttel prijsje werd aangeboden. De eis luidde 30 subsidiair 18 dagen hechtenis. Uitspraak op 20 Maart Propaganda (I). Een Amerikaanse fabri kant van nylonkousen heeft de kater „Anthony", die bij het begin van de al gemene vergadering der UNO te Parijs tijdens de openingsi'ede van Anthony Eden binnen kwam wandelen, van de concierge van het Palais de Ohaillot voor reclame-doeleinden gekocht. Propaganda (H). Volgens een woordvoer der van het Amerikaanse leger hebben de communisten een gedeelte van een dagboek van generaai-majoor Robert Grow, voormalig militair attaché van de Amerikaanse ambassade te Moskou, in handen gekregen en gebruiken zij dit voor propaganda. Zoon. Manilal Gandhi, de zoon van Ma- hatma Gandhi, heeft bekend gemaakt, dat hij Vrijdag een periode van drie weken vasten zal beginnen om zich te louteren alvorens te beslissen, of hij zal deelnemen aan de massa-demonstraties, die het Zuid-Afrikaanse „Nationale Congres" 6 April wil organiseren tegen de regering-Malan als protest tegen ras senonderscheid. Voormalig. Vandaag zal de 62-jarige gene raal Theisen, voormalig bevelhebber van een Duits legerkorps, in Aken priester worden gewijd. Theisen, die in de oorlog zijn vrouw en kinderen ver loor, zal samen met twaalf andere voor malige militairen, van wie de jongste 24 jaar is, worden gewijd. Feestelijke vrijlating. Zaterdag is het de Vietnamese onafhankelijkheidsdag, en zullen de Fransen duizend burgerlijke en militaire geïnterneerden vrijlaten. De onafhankelijkheidsdag wordt gevierd ter herdenking van de Frans-Vietna- mese overeenkomst van 1949. Les. Bij Derby (Engeland) is een lesvïieg. tuig van de R.A.F. neergestort. De beida inzittenden, een leerlinge en een luite nant-instructeur kwamen om het leven. In Norfolk is een tweede lesvliegtuig van de Britse luchtstrijdkrachten neer gestort. De beide inzittenden van deze machine konden zich met hun valscherm redden. Schuldig. De openbare aanklager te Neu renberg heeft tegen de voormalige functionaris van het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken Franz Rade- macher levenslange tuchthuisstraf ge- eist en verlies van burgerrechten. Hij bevond Rademacher medeplichtig aan het doodschieten van 1.500 Servische Joden en aan het deporteren van ruim 34.000 Joden uit België en Frankrijk. De aanklager achtte Rademacher ech ter niet schuldig aan de deportatie van Bulgaarse, Kroatische en Nederlandse Joden. Afspraak. In een bijeenkomst te Rome hebben de vertegenwoordigers van achttien grote scheepvaartmaatschap pijen de afspraak gemaakt de tarieven voor het vervoer van passagiers op de Noord-Atlantische routes niet te ver hogen. Op deze conferentie waren de Holland-Amerika Lijn, de East-Asiatic Line, de Norwegian- America Line, de Swedish America Line, de American Export Line en de Cunard Line ver tegenwoordigd. Doel. De Franse generale staf te Saigon heeft bekend gemaakt, dat Frans-Viet- namese strijdkrachten iiy.Indppllina, be staande uit 3000 infanteristen en stoot troepen van de marine, artillerie en sherman-tanks, inde ochtend van 5 Maart een zuiveringsactie zijn begonnen langs de rode rivier ten Zuid-Westen van Phoec Yen, 40 km ten Noord-Wes ten van Hanoi. Het. doel van de opératie is 2000 man troepen van de Viétminh- opstandelingen buiten gevecht te stellen. Revue. Ruim 270 personen, die in een gebouw te Baltimore (Maryland, V.S.) wachtten op het begin van een ijsrevue, waaraan Sonja Henie zou meedoen, zijn Donderdagavond gewond, dooi-dat de zitplaatsen over een lengte van.2T meter instortten. De hoogste plaatsen waren zes meter van de grond. Niemand werd ernstig gewond. De revue werd afgelast. Zieken. Te Tokio is een stratosfeerkruiser met zieken uit Korea aan boord 'veron gelukt, doch ernstige gevolgen bleven uit. Het landingsstel brak toen het vlieg tuig startte om op te stijgen. Het maakte een zwenking en bewpog zich in de rich ting van een muur langs het water van de baai van Tokio. De piloot schakelde de propellers om, teneinde een botsing te voorkomen en het vliegtuig kwam tot stilstand in de modder langs de rol- baan, op enkele meters afstand van het water. Geen animo. De raad van plaatsvervangers van de Atlantische verdragsorganisatie heeft Donderdag wederom geen besluit genomen over de benoeming van een secretaris-generaal. Volgens een woord voerder hebben de plaatsvervangers be richt gekregen, dat de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, geen benoeming zou kunnen aannemen, indien deze hem werd aan geboden. Wraak. Een 30-jarige fabrieksarbeider uit Oslo heeft gistermorgen het huis van zijn schoonvader in Hamar in de lucht laten vliegen, waarschijnlijk om zich te wreken op zijn vrouw, die echtscheiding had aangevraagd. Bij de explosie kwa men de dader zelf, zijn 29-jarige vrouw en hun eenjarig zoontje om. De schoon vader moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Het huis werd totaal ver woest. Politie. Het Zweedse parlement heeft Don derdag een wetsvoorstel aangenomen, dat de veiligheidspolitie machtigt brie ven te openen en telefoongesprekken af te luisteren, indien zij iemand van spionnage verdenkt. Volgens het wets voorstel is de politie voorts gemachtigd een verdachte inzake genoemde mis drijven 30 dagen vast te hopden in plaats van vijf dagen zoals tlians al vorens hem te laten voorkomen. Alle partijen, behalve de communisten, stem den voor. De jaarlijkse algemene vergadering van de Nederlandse Bridgebond zal op Zaterdag 22 Maart te Haarlem worden gehouden. Des morgens komen de deelnemers aan de vergadering in het Frans Halsmuseum voor een ontvangst bijeen. Na een korte begroe ting wordt een rondgang door het museum gemaakt. In „Dreefzicht" wordt de lunch gebruikt en daarna volgt een vergadering. Met een maaltijd wordt de dag besloten. Voor Zondag staan twee bridge-drives op het programma, een om elf uur 's morgens en' een om halfacht 's avonds. Gespeeld wordt volgens het Howell-schema in groepen van vijf tafels. Alle eerste en tweede aankomen den in elke groep ontvangen speciaal voor deze gelegenheid ontworpen en vervaardigde voorwerpen. De oi-ganisatie berust bij het district Kennemerland.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2