Moties-Droesen aangenomen Matrella KELTUM PLEET Er komt spoedig in Wassenaar een voetgangerstunnel Tijdschriften Een Eeuw geleden Agenda voor Haarlem Nieuwe uitgaven I. KAN JUWELIER - HORLOGER Hulpzenders voor televisie J ^Hoe is het ontstaand Uitgaan in Haarlem 3 TWEEDE KAMER Vervreemdingsbesluit Onroerende Zaken moet worden aangepast aan gewijzigde omstandigheden Gescheiden man verzaakt zijn alimentatieplichten KELTUM ETALAGE EERSTE KAMER Plan-Schieveen kan nog eens overwogen worden als de omstandigheden veranderen 5» minister verzekerde, dat hij hierop echter nauwlettend zou toezien. Hij achtte de instelling van een onafhankelijke com missie voor het onderzoek naar spoorweg ongelukken niet noodzakelijk. Kettingbrieven-systeem in strijd met Loterij wet? Mogelijkheid van beroep voor de „F22Fers"? Verzending van zeepost Eenvoudiger procedure bij im- en exporten tot 400 'n TIP VAN BOOTZ IN Z'N NOPJES ZIJN GRIEPP0EDER VRIJDAG 7 MAART 1952 De behandeling van de interpellatie- Droesen over de toepassing van het Ver vreemdingsbesluit Onroerende Zaken, zo kabn begonnen, nam gistermiddag een scherpe wending. De wijze, waarop de interpellant zijn bezwaren kenbaar maakte deed aanvanke lijk niet vermoeden, dal zovelen er in zo hevige mate door werden beroerd. De prak tijk van het Vervreemdingsbesluit grijpt zeer diep in in de eigendomsverhoudingen. Vele gronden in den lande vallen onder deze regeling, waarvan ook de bewindslie den hebben toegegeven, dat zij weinig be vredigend is. In Limburg is naar aanleiding van onteigeningen ten behoeve van het vliegveld Beek en ten behoeve van de staatsmijnen nogal wat opschudding ont staan. Er zijn protestvergaderingen gehou den die mede aanleiding waren de kwestie in de Tweede Kamer aan de orde te stel len. Deze materie is niet nieuw, want reeds vier jaar geleden kwam er een ontwerp Rechtshandelingen Landbouwgronden uit de departementale koker. Sindsdien is er aan dit ontwerp gedokterd en het gewijzig de ontwerp is aan de Staten-Generaal aan geboden. Maar er is nog steeds geen Voor lopig Verslag. Intussen is in de praktijk gebleken, hoe zeer dit besluit onhoudbaar is. Het bindt de rechter bij het vaststellen van de scha deloosstelling aan de door de administratie vastgestelde hoogst toelaatbare prijs, hoe wel de hoogst toelaatbare tegenprestatie bij eigendomsovergang de op 9 Mei 1940 gel dende is. Deze toestand wordt onhoudbaar geacht en het ging er de interpellant om, deze bepalingen te wijzigen. De heer Droesen had twee moties inge diend. In de eerste werd de regering uit genodigd een herziening van de regeling van de prijsbasis op korte termijn te be vorderen en de tweede vroeg herstel van de vrijheid van de rechter bij de vaststel ling van de schadeloosstelling. Nadat de heren C. van den Heuvel (A.R.), Borst (C.P.N.), De Har tog (V.V.D.) en Bee mink (C.H.) hadden opgemerkt, dat deze aangelegenheid aller- wege in den lande ongerustheid heeft ver oorzaakt, werd de knuppel in het parle mentaire hoenderhok geworpen door dr. ir. Vondeling (P.v.d.A.), die deze moties voorbarig achtte en aandrong op intrekking omdat aanvaarding vertragend zou werken op de totstandkoming van een definitieve regeling. Uit de vele interrupties bleek, dat er tussen de P.v.d.A. en de gehele rechter zijde en de V.V.D. een diepgaand verschil van mening bestond. Er was plotseling een sfeer van geladenheid in de Kamer. Het werd er niet beter op, toen minister Mans- holt de moties bestreed. Minister In 't Veld had tevoren gezegd, dat hij van zijn kant niet zo veel bezwaar had tegen de moties, al voorzag hij enige moeilijkheden. „Ik zou wel een uitspraak van de Kamer willen hebben", zei minister In 't Veld. Voor de rechtbank werd zijn vrijspraak gevraagd Voor de Haarlemse rechtbank verscheen Donderdag de adviserend directeur van een naamloze vennootschap N. van der Z. wegens overtreding van art. 255 van het Wetboek van Strafrecht: het met opzet in hulpeloze toestand brengen van zijn vroe gere vrouw en zijn twee minderjarige kin- ren. Bij zijn echtscheiding was een beschik king vastgesteld volgens welke hij de van hem gescheiden vrouw, H. M. L., een ali mentatieuitkering van 100 per week moest verstrekken. Hoewel deze som door hem te hoog werd gevonden voldeed hij er anderhalf jaar aan. Daarna hield hij er mee op omdat hij en de vennootschap, waar hij deel van uitmaakte, in een zeer moeilijke financiële positie kwamen te ver keren. De président laakte de houding van de verdachte, omdat deze, zoals volgens hem van Van der Z. verlangd kon worden, geen ander werk trachtte te vinden, waarvan het loon hem in staat zou stellen om aan zijn verplichtingen te voldoen. De officier, mr. G. W. van der Valk Bouman, zeide tot zijn spijt vrijspraak te moeten requireren. Verdachte kon, naar hij zeide, op grond van art. 255 niet wor den veroordeeld, omdat zijn vroegere vrouw niet geheel hulpeloos is. Door mid del van het verhuur van een van haar ka mers kon zij namelijk nog iets verdienen. Strafrechtelijk ligt deze naar de officier zeide hetzelfde als die tegen de kapper van Een, die ook zijn onderhoudsplicht niet nakwam en desondanks moest worden vrij gesproken. Hij sprak de hoop uit dat ver dachte in een faillissement gegijzeld zou kunnen worden. De raadsman van Van der Z., mr. J. G. Bettink, meende, dat de verkeerde kant van cliënt hier teveel naar voren was gebracht. Hij beschreef de grote financiële moeilijkheden door de zeer zware schulden van de N.V. van Van der Z. en noemde de eis van diens vroegere echtgenote onrede lijk. Uitspraak 20 Maart. ADVERTENTIE DEMONSTRATIE 9-6 uur het nieuwe verende matrasdek Beddenafd. De Tijdgeest Bilderdijkstraat 73-87 Amsterdam Nassauplein 8: Theosofische vereniging, spreker J. H. Kengen, 8 uur. Concertgebouw (grote zaal): tbc-fonds „Draagt elkanders lasten", ontspanningsavond, 7.45 u.; (tuinzaal) C.P.N. afdeling Haarlem, spreker H. Gort zak 8 uur. Krelagehuis: Voorjaarsbeurs voor de Vrouw", 7 tot 11 uur n.m. Palace: „Las sie's grote avontuur", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Hoffmann's vertellingen", 14 jaar 7 en 9.30 uur. City: „Diamantensmokkel op Holland", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het geheim van donker Afrika", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Valentino", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „David en Bath- sheba", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Staatsgeheim", 18 jaar, 8.15 uur. ZATERDAG 8 MAART Stadsschouwburg: „Eens in de honderd jaar", (Nederlandse Comedie), 8 uur. Kre lagehuis: Voorjaarbeurs voor de vrouw", 10—17. 19—23 uur. Rembrandt, Palace: 2, 4.15, 7 en 9.1'5 uur. Luxor: 1.30. 4, 7 en 9.30 uur Frans Hals, Spaame en Minerva: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. De heer Van den Heuvel adviseerde: „Dient u een motie in". „Mag dat, meneer de voorzitter?" vroeg de minister. „Neen", zei de voorzitter. Zijn ambtgenoot, minister Mansholt, had voor de moties geen goed woord over. Wan neer er een noodwetregeling moet komen, dan duurt het nog langer, terwijl tal van gewichtige zaken, die even dringend voor ziening behoeven, daarin niet zullen wor den verwerkt. De minister bezwoer ten slotte de Kamer de door de heer Droesen aanbevolen weg niet te bewandelen. De heer Droesen wijzigde zijn motie in die zin dat de regering werd uitgenodigd een herziening van de regeling op korte termijn te bevorderen door middel van een wettelijke voorziening, welke alle gronden omvat. Het was duidelijk dat deze motie een meerderheid zou behalen. Hoe hardnekkig de heer Vondeling ook probeerde de zaak te keren, de rechterzijde liet zich de kans niet meer ontgaan. Toen was de kwestie helemaal in het politieke vlak getrokken. De P. v. d. A. wilde samen met minister Mansholt een poging ondernemen om het ontwerp Rechtshandeling Landbouwgron den voor de afloop van het zittingsjaar in veilige haven te hebben en dat was in eer ste aanleg ook wel de bedoeling van de heer Droesen. Een motie van orde van de heer Vonde ling, om de beraadslagingen te schorsen en de Kamer de gelegenheid te geven zich zorgvuldiger op de materie te bezinnen had geen schijn van kans. De heer Burger (P. v.d.A.) probeerde vergeefs een vertragings actie door zich erover te beklagen, dat de tekst van de gewijzigde motie niet was rondgedeeld. Beide moties werden aangenomen met 45 tegen 25 stemmen. Alleen P.v.d.A. en C.P.N. waren tegen. Géographie humoristique de Paris, door André Siegfried. Edit. La Pas serelle, Paris. De internationaal bekende socioloog André Siegfried heeft een kostelijk boekje geschre ven voor hen, die van Parijs houden en, onontbeerlijke voorwaarde, het zeer goed kennen. Inplaats van een gids voor de Licht stad toe te voegen aan de vele bestaande werken met historische gegevens, heeft de hooggeleerde schrijver van grondige en ernstige studies op politiek en sociologisch gebied in eer. ogenblik van frivole geeste lijke ontspanning zich het genoegen gegund een humoristische en menselijke aardrijks kunde van Parijs samen te stellen. Hij is daarbij uitgegaan vande telefooncen trale, waarbij Mijnheer X. is aangesloten en het metro-station, waar men moet uitstappen om de woning van Mijnheer Y. te bereiken. Zo heeft hij de karaktertrekken van de arrondissementen en wijken van Parijs, hun eigenaardigheden en hun sfeer getekend, en tevens een. venster geopend op de psyche van de bewoners. Wit woont daar? Zoals men het met behulp van de romans van Paul Bourget de mondaine adressenlijst zou kunnen samenstellen van het. Parijs van omstreeks 1900 en Marcel Proust de stof levert voor die van het begin der 20e eeuw. zo leren de „sociologie téléphonique" en de „géographie morale du métro" van Siegfried, naar welk stadsgedeelte de tot naam en for tuin gekomenen bij voorkeur gaan. De trek is ontegenzeggelijk naar 't Westen, naar het 16e arrondissement, terwijl de ernstige in tellectuelen in het 6e te vinden zijn en de oude, gezeten families in het 7e bijeen blijven. Zelfs zien wij, dat er een hiërarchie der Banken is en een snobisme in chèque- boekjes. „Zeg mij bij welke bank u een rekening hebt en ik zal u zeggen, wie u bent". De schrijver heeft slechts enkele bouw stenen aangedragen, die kunnen dienen voor verdere studie en de lezer statistische tabel len bespaard. Gelukkig: aan de speelsheid ontleent het boekje zijn charme. Wie schrijft iets dergelijks over Den Haag? Of over Amsterdam? Of telt onze hoofdstad geen inwoners, die het prettiger vinden als aanwijzing voor hun woning te kunnen op geven: „lijn 24, uitstappen Apollolaan" dan „lijn 10, uitstappen Elandsgracht"? Met deze laatste tegenstelling wil ondergetekende geen waarde oordeel uitspreken. Toch laat hij het verstrekken van gegevens voor een derge lijke studie over Haarlem liever aan anderen over. S. E. ADVERTENTIE WAT KAN KAN KAN KAN ALLEEN KOMT U OOK EVEN KIJKEN NAAR ONZE SPECIALE BARTELJORISSTRAAT 2 HAARLEM TELEFOON 13004 De Eerste Kamer heeft Donderdag de behandeling van de begroting van het de partement van Verkeer en Waterstaat voortgezet. Mr. DeVos vanSteenwijk (VVD) drong er op aan de streekvervoer- ondernemingen in het leven te laten. Op dit gebied voeren de spoorwegen een „klei ne politiek". Zij leggen niet-renderende pendeldiensten in op lijnen die door van de spoorwegen onafhankelijke autobus ondernemingen worden onderhouden. Hij bepleitte voorts oplegging van kleine boeten in plaats yan het geven van waar schuwingen bij kleine verkeersovertredin- gen en vroeg of het niet mogelijk is aan Delfland een voorschot te verlenen op de kosten, die dit hoogheemraadschap heeft gemaakt bij de bestrijding van de verzil- ting. De heer Kramer (Arbeid) noemde de Nederlandse Spoorwegen de beste van Europa. Verontrustend vond hij echter, dat het aantal ongelukken de laatste tijd toe neemt. De wijze, waarop naar deze onge lukken een onderzoek wordt ingesteld achtte hij niet geheel bevredigend. Hij be treurde de „eigenmachtige" verhoging van de spoorwegtarieven. Sprekende over de verzilting in het Westland verklaarde hij het in het midden te willen laten of er voor de regering in deze een juridische ver plichting bestaat tot financiële steun. Een morele verplichting is er echter wel. De heer Van Santen (CPN) keerde zich tegen de tariefverhogingen bij de Ne derlandse Spoorwegen en de lange perso- neeldiensten. Een uitvoerig pleidooi van de heer Wou denberg (Arbeid) voor de verbreding van het Merwedekanaal besloot de och tendvergadering. In de middagvergadering kwam minister W e m m e r s aan het woord. Hij kwam op tegen de beschuldiging, dat hij zich niet voldoende zou hebben verzet tegen de be knotting van de begroting van zijn depar tement. Onlangs is besloten nieuwe pro jecten tot een waarde van twintig millioen te gaan uitvoeren. Het zou oneconomisch zijn van de spoor wegen als zij geen trajecten zou berijden, die ook door bussen worden bediend. De minister ging vervolgens uitvoerig in op het belang van de Rijnvaart voor de Nederlandse economie. De regering heeft er op aangedrongen dat de Nederlandse Rijnvaartschippers zich organiseren. Men verweert zich daartegen met een beroep op oude vrijheden, doch nooit is bewezen, dat de absolute vrijheid van het verkeer tot het grootste economische gewin leidt. Tegenover de in groepen verenigde Duit se en Franse Rijnvaartschippers mogen geen ongeorganiseerde Nederlandse schip pers staan. Bij de beslissing over de afvaarten naar Engeland zal de regering niet uitsluitend economische argumenten laten gelden. De regering kan echter de Maatschappij Zee land niet dwingen een lijn te exploiteren, die gedoemd is met verlies te werken. Op de vraag van ir. Kraayvanger of de kans van Rotterdam op een eigen vlieg veld door de beslissing van de regering inzake Schieveen-Ypenburg voorgoed ver keken is, antwoordde de minister, dat ge zien de huidige militaire en economische behoeften van het Westen een uitgebreid Ypenburg toereikend is. Zou de situatie in de loop der jaren veranderen dan kan het plan-Schieveen nog eens in overwe ging worden genomen. De minister gaf voorts als zijn mening Er is enige ontspanning in de Suez Kanaal-zone. Manschappen van het eerste bataljon van de Queen's Own Cameron Highlanders repeteren een traditionele Schotse zwaard dans in voorbereiding van een door het bataljon te geven etDe toeschouwsters zijn Wrens", leden van de Women's Royal Naval Service die dienst doen op de „Osiris", welke in de Kanaal-zóne gestationneerd- is. Om directe üitzendingen van enige af stand buiten de studio te Bussum te kun nen verzorgen, zal de Nederlandse Tele visiestichting binnenkort de beschikking krijgen over enkele hulpzenders. Wanneer voldoende apparatuur beschikbaar is, zullen proeven met de zenders worden ge nomen in de drie grote steden. De eerste hulpzender wordt waarschijnlijk opgesteld in Den Haag. De wens van de Nederlandse Televisie Stichting om directe uitzendingen van enige afstand buiten de studio te Bussum te kunnen verzorgen, noopt tot het aan schaffen van middelen voor het overbren gen van het opgenomen beeld naar de cen trale zender te Lopik. Hiertoe is in de eerste plaats een repor tagewagen gebouwd, die een werkings sfeer heeft van ongeveer 4 km en die dus binnen die afstand van de studio te Bus sum kan opereren. Vervolgens zal een systeem van zoge naamde straalverbindingen worden toege past om het operatie-centi-um van de reportage-wagen te kunnen verplaatsen, bijvoorbeeld naar de grote steden. Hiervoor zal waarschijnlijk in de eerste plaats 's-Gravenhage in aanmerking komen, mede omdat daar de laboratoria der PTT gevestigd zijn. De eerste straal- zender, die door een Nederlandse fabriek wordt gebouwd, hoopt men nog deze maand klaar te hebben. Daarna wordt de zender opgesteld, vermoedelijk op de ge bouwen van het hoofdbestuur der PTT, waarna een experimentele periode volgt. Ook in Amsterdam en Rotterdam zullen proeven worden genomen. Binnenland Wegens het organiseren van wat in de dagvaarding genoemd werd het sneeuwbal systeem van kettingbrieven moest Donder dag in hoger beroep voor de Amsterdamse weer, dat Delfland geen recht kan doen rechtbank terecht staan de 49-jarige Am- gelden op schadevergoeding voor de door het uitdiepen van de zeewegen naar Rot terdam veroorzaakte schade door verzil ting. De minister zei, dat het profiel van het Amsterdam-Rijnkanaal in de zomer van 1954 gereed zal zijn en besloot zijn rede met de toezegging dat binnenkort begon nen zal worden met de aanleg van een voetgangerstunnel te Wassenaar. Na re- en dupliek keurde de Kamer de begroting goed evenals die van het Zui- derzeefonds, het Scheepvaartfonds, het staatsbedrijf der PTT en het Staatsvissers- havenbedrijf te IJmuiden De president verdaagde daarop de ver gadering-tot Dinsdag 11 Maart. Bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken is de aandacht geves tigd op de positie van de „F 221'ers", de ambtenaren in overheidsdienst, die op grond van hun houding in de bezettingstijd uit hun functie zijn ontslagen en voor wie geen beroepsmogelijkheid bestaat. Naar wij vernemen, ove'rweegt minister Beel thans een maatregel, waardoor aan gerechtvaardigde verlangens kan worden tegemoet gekomen. Aangenomen kan wor den, dat er een beroepsmogelijkheid zal worden ingesteld. Met de volgende schepen kan zeepost worden vex-zonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indo nesië m.s. „Tawali" (11 Mrt); naar Nieuw Guinea s.s. „Rempang" (22 Maart); naar Canada m.s. „Westerdam" (13 Maart); naar Australië en Nieuw Zeeland via En geland (8 Maart) en naar Zuid-Amerika m.s. „Alnati" (11 Maart). sterdammer H. K., die voor dit feit door de kantonrechter tot 150.boete en stop zetting van de organisatie was veroordeeld. Het systeem kwam hiex-op neer dat ieder een, die een formulier met vier namen en adressen kreeg, aan nummer één per post wissel 1.50 moest sturen,, aan nummer twee 1.en aan nummer drie 0.50. Daarna moest hij de strookjes van de post wissel en 1.50 opzenden aan het kantoor van de verdachte en tevens bijsluiten het formulier met de vier adressen, waarbij hij dan als vijfde zijn eigen naam en adres moest invullen. Het kantoor stuurde daarop aan de in zender 5 nieuwe formulieren terug, waar op de naam van nummer 1 niet meer werd opgenomen en de vier andex-en allen een plaats opschoven. Die 5 formulieren moet de inzender dan aan anderen van de hand doen a 1.25 per stuk zodat hij meteen al enige winst maakt. Theoretisch komt iedere deelnemer ten slotte bovenaan de lijst te staan en moet dan aan postwissels een totaalbedrag van 1075.hebben ontvangen. Ter zitting erkende verdachte volmondig, dat dit slechts in theorie inogelijk is. Altijd zijn er „kettingbx'ekers", die de formulie ren niet verder doorsturen. Volgens de ver dachte zijn er talloze inzenders, die vele tientallen guldens door dit sneeuwbal systeem hebben verdiend. De officier van justitie vond, dat met dit systeem de Loterijwet is overtreden en eiste bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. De verdediger, mr. P. S. van der Lely, zei overtuigd te zijn, dat dit systeem niets met een loterij te maken heeft. Hij vroeg dan ook vrijspraak. Op 20 Maart volgt de uitspraak. Volgens ruwe schattingen hebben 150.000 vreemdelingen tijdens de carnavals dagen Maastricht bezocht. Het waren in hoofdzaak Belgen en Duitsers. In de Staatscourant van 6 Maart is be kend gemaakt, dat de Centrale Dienst voor de In- en Uitvoer met ingang van 15 Maart een regeling zal treffen, waardoor voor be paalde in- en uitvoertransacties, die zich beperken tot hoeveelheden met een fac- tuurwaarde van maximaal 400 geen voor afgaand overleg nodig is met de genoemde dienst of diens gedelegeerden. De invoer en uitvoer en de verrekening van dergelijke transacties zullen namelijk geschieden met gebruikmaking van een speciaal formulier, dat door de im- en exporteur zelf kan worden ingevuld, waar na het direct voor gebruik gereed is. Deze procedure zal van toepassing zijn op de invoer van alle geliberaliseerde in dustriële producten, welke afkomstig zijn uit de O.E.E.S.-landen, mits de betaling naar het land van oorsprong geschiedt. Voor de uitvoer geldt zij voor alle goederen van Nederlandse ooi-sprong, uitgezonderd monopolieproducten (dit zijn in het alge meen goederen, welke ressorteren onder de bedrijfsschappen van de voedselvoor ziening) voor zover deze worden geëxpor teerd naar de O.E.E.S.-landen, het sterling- en dollar-gebied en de overige landen van het Westelijk halfrond en mits de export vordering uit het land van bestemming wordt voldaan. ADVERTENTIE Dagelijks hoort men mensen klagen, Hun lot is bijna niet te dragen. Nu is het waar, 't Is werkelijk zwaar. Maar Tip van Bootz zal hun steeds schragen Inz. Ht. L. v. R. te Schagen ontv. 1 11. Tip en 1 tl. Bootz Oude Genever Jen beeld van de strijd in Indochina, in het gebied ten Zuiden van Song Tha Bingh. 'n deze streek hebben de Franse troepen kortelings een actie, de operatie „Crachin", ontwikkeld tegen de troepen van de Vietminh, die hier geïnfiltreerd waren. Franse' soldaten dringen door in een dorp, waaruit zij de Vietminh-troepen verjoegen. Wij werden al dagen achtervolgd door een pafferige man, die handelt in van alles en nog wat en er op stond dat wij ons zouden abonneren op een periodiek, omdat hij daar ook geld aan verdient. Ons 's moi-gens fluitend naar het werk bege vend kwamen wij hem dikwijls tegen. Hij lichtte dan zijn hoedje van het hoofd en lachte ons zorgeloos toe. Hoe het er mee ging en of we nog niet van gedachten wa ren veranderd. Dat waren wij niet en wij vervolgden monter onze weg. Een week lang ging dat goed, maar toen hield hij ons staande, teneinde een refe raat te beginnen over de heilzame invloed, die zijn geschriften op de mensheid had den. kenden wij dat verhaal niet van die mevrouw, die aan chronische gramstorig heid leed, maar zich na lezing van zijn lectuur liet gelden als een zonnetje in huis? En van die andere mevrouw, die dag en nacht zwaar op de hand was en zonder enig resultaat vermageringskuur na ver mageringskuur ondernam, maar zich ten slotte slank had gelachen toen zij een hal ve bladzijde van zijn tijdschrift had ver slonden? Neen, wij kenden die verhalen niet en wilden die verhalen ook niet ken nen. Kijk, dat was nog eens kordate taal, maar de colporteur liet zich er niet door uit het veld slaan: „Ik kom vanavond eens langs", stelde hij in het vooruitzicht. En inderdaad vonden wij hem 's avonds op onze stoep. Wij wilden hem daar aanvan kelijk laten staan, maar omdat wij de laf heid schuwen gingen wij naar voren er. bonden hem nogmaals op het hart dat wij niet de geringste belangstelling voor zijn koopwaar koesterden. Dit weerhield hem er niet van, onze vestibule te betreden en voort te gaan met het ophemelen van de humoristische inhoud van zijn weekbladen. Hij sloeg zelfs voor, de besprekingen bin nenskamers voort te zetten. Voordat wij hem duidelijk konden maken, dat zulks geen zin had, stond hij in de gang en vroeg: „Deze deur?" Wij waren nog over een flink antwoord aan het nadenken toen hij al onbeleefd behagelijk in onze Zon dagse stoel zat. Hij keek rond met de on geïnteresseerde blik van een wereldreizi ger, die in een provinciestadje is gestrand en begon met een lucifersdoosje te spelen. Wij boden hem een sigaar aan, wat vol gens hem natuurlijk niet de bedoeling was geweest, en wachtten op de dingen die ko men zouden. „Kijk", begon hij. Wij keken en zagen een opzichtige tas die de colporteur inmid dels ter tafel had gebracht. „Kijk", noodde hij andermaal, „de mensheid van tegen woordig is niks waard. Dat zit maar in de bioscoop en dat hangt maar rond in dure restaurants. Niemand die zich nou eens verdiept in gezonde ont-spanning. Een goed boek? Ho maar. Een behoorlijk tijdschrift? Kom nou. De mensen zijn op het verkeer de pad", voorspelde hij somber. „En dat is alleen maar zover gekomen omdat de men sen niet meer kunnen lachen. Daajr zit 'm de kneep. Dat is de hele zaak. De mensen zijn het lachen verleerd. Maar ik zal u eens iets laten zien .waar u morgen nog plezier van heeft." Hij graaide in' zijn tas en werd bleek. In zijn hand hield hij een bosje veters. „Neemt u mij niet kwalijk", zei Hij be kommerd. „Ik heb me bepaald vergist. Ik kom nog wel eens aan." Tot nu toe heeft hij dat niet gedaan. L. v. B. Misschien kent u wel het oude rijmpje: Kinderen zijn een zegen des Heren, maar ze houden de noppen van de kle ren. Daarin vindt u het woord nop in de eigenlijke betekenis van: wolpluisje. Kinderen maken dat de ouders zich zel den de luxe van nieuwe kleren kunnen veroorloven, kinderen kosten hun ouders een heleboel geld. Noppen zijn ook: kle ren waarop de wolpluisjes nog zitten, kleren die nog niet glad en kaal zijn. Wie in zijn nopjes is, heeft z'n Zondagse plunje aan, is in feestgewaad. En dien tengevolge: hij is in een goed humeur. Vroeger zei men ook: in zijn knopjes, wel in zijn lobbe (halskraag) zijn en in het Zaans kent men nog: hij is in zijn goed garen. Dat naast een woord met een k be ginnend, een woord zonder k staat in dezelfde betekenis, zoals knop naast nop, komt meer voor. Een nijptang is een tang waarmee men knijpt. Naast ring staat kring; krank en rank hangen sa men, maar wezel en kwezel weer niet, evenmin als krekel en rekel. k, TONEEL EN CABARET Zaterdag 8 Maart, Stadsschouwburg, 8 uur: F. Hugh Herberts blijspel ..Eens in de honderd jaar" wordt opgevoerd door de Nederlandse Comedie onder regie van Jan Teulings. Met Kitty Janssen, Guus Oster, Henk Rigters en Pierre Myin. Zondag 9 Maart, Stadsschouwburg, 8 uur: De Nederlandse Comedie geeft de enige openbare voorstelling in Haarlem van „De Cocktailparty" van T S. Eliot (in de ver taling van mr. M. Nijhoff) onder regie van. Johan de Meester. Medewerkenden: Ank van der Moer, Mien Duymaer van Twist, Ellen Vogel. Han Bentz van den Berg, Ton Lutz, Fons Rademakers en Allard van der Scheer. Zondag*9 Maart, Concertgebouw, 8 uur: Bon te avond met de Zingende Zusjes, ensem ble Jan Corduwener. Fred Kemp en „The Cavelli's". Verder: Doris Day"-wedstrijd. Maandag 10 Maart. Stadsschouwburg. 8 uur: Afscheidsvoorstelling van Jan Musch, die als gast van het A. T. G. de hoofdrol ver vult in „De Spaanse Brabander" van Bre- dero onder regie van Albert van Dalsum. In andere rollen: Jo Walhain, Caro van Eyek, Jenny van Maerlanr en vele anderen. Na afloop receptie in de bovenfoyer. Dinsdag 11 Maart, Stadsschouwburg, 8 uur: Het toneelgezelschap Johan Kaart met het blijspel ..Potasch on Perlemoer". In de tweede titelrol: Johan Boskamp. Woensdag 12 Maart, Stadsschouwburg, 8 uur: De Hindoedanseres Hima Kesarcodi met haar programma in de vier grote stijlen van India en enkele fragmenten uit haar eigen dansdrama „De geboorte van mijn land". Vrijdag 14 Maart, Stadsschouwburg, 8 uur: „Madame Sans-Gène" van Victorien Sar- dou door het Rotterdams Toneel met Lily Bouwmeester en regisseur Frits van Dijk. MUZIEK Vrijdag 7 Maart, Concertgebouw, 7.45 uur: Muziekavond met medewerking van de Haarlemse Politiekapel onder leiding van Marinus Adam. de ensembles ..Mandoli- nata" en „Vrij'en Blij" met vocale solisten, ten bate van het T.B.C.-fonds „Draagt el kanders lasten". Maandag 10 Maart, Jeugdhuis Blocmendaal, 8 uur: Bert Brugmans Marionettentheater met spelen op muziek van Mozart en Röntgen (voor de afdeling Haarlem van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling). Dinsdag 11 Maart, Concertgebouw, 8 uur: Op het negende en laatste H.O.V.-concert van serie D speelt de jonge pianist Theo Bruins de solopartij van he: Tweede Piano concert van Brahms. Verder staat op het programma de Symphonie in d kleine terts van César Franek. Dirigent is Toon Verhey. Woensdag 12 Maart, Frans Halsmuseum, 8 uur: Pianorecital met toelichting door Johan Palist (Volksuniversiteitscursus). DIVERSEN Vrijdag 7 Maart, Stadsschouwburg, 8 uur: Vertoning met toelichting van de twee- deligé film in kleuren „Tussen Indus en Ganges" door mr. A. Hustinx voor „Ge loof en Wetenschap". Dinsdag 11 Maart, Frans Halsmuseum. 8 uur: Lezing voor de V. U. door de heer H. C. Verkruvsen over „Bijzondere kunst werken". Woensdag 12 Maart, Wijklokaal Oosterkerk, 5 uur: Kinderfilm „De kleine zwerver", Avondvoorstelling 8 uur: de verfilmde levensgeschiedenis van Henri Dunant „Van mens tot mens". Uitgaande van de Natio nale Christen-Geheelonthoudersvereniging. Donderdag 13 Maart, Frans Halsmuseum, 2 uur: Voor V.U.-leden houdt de heer H. P. Baard een rondleiding langs de kunst schatten. TENTOONSTELLINGEN Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt: Zater dag 8 Maart om 5 uur sluit de tentoon stelling van nieuwe werken van Hans Engelman. Huis Van Looy: Van Zaterdag 8 tot Maan dag 24 Maart expositie van tekeningen, handwerken en proeven van handenarbeid als onderdeel van het Interscholair Jeugd- tournooi. ADVERTENTIE 7 cent per poeden Uit de Opregte Haaiiemsche Courant van 8 Maart 1852 HAARLEM. In den loop der maand Februarij Ls het water ran het Haar lemmermeer drie duimen gestegen. Het stond op den laatsten dag van die maand op 3,52'/2 meter beneden Amster- damsch Peil. Het stoomwaterwerktulg Leeghwater heeft van de 696 uren, die de maand Februarij telde, 327% uren gewerkt; den overigen tijd heeft dat werktuig stilgestaan wegens den te hoogen boe zem en wegens afwaaijing van het water De Cruquius heeft 442% uren gewenkt en de Lijnden is buiten werking gebleven wegens eene ondernomene verandering aan de stoomketels. Het stoomwerktuig te Sparendam heeft 2 99 uren gewerkt, doch de zeer veelvuldige hooge vloeden in het IJ hebben niet toegelaten, een groot aantal schep raderen te gebruiken.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5