Engelse begroting kondigt grote stijging der voedselprijzen aan Labourleiding gedwongen tot een compromis Socialisten en Gaullisten werkten mee door niet tegen te werken Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Eén-derde van de uitgaven is bestemd voor de bewapening Invoer van bloembollen voorlopig stopgezet Minister van Zeeland verdedigt Benelux Nazi Remer herhaalt zijn aantijgingen Bloembollenexport naar Engeland wordt beperkt Het woord is aan Twijfel in het Westen over Russische bedoeling Franse regeringscrisis geëindigd Een zakelijk programma zonder omhaal „Nederlanders zijn moeilijk" Overwinning voor de „rebel" Bevan Pierre Renoir overleden Beperking zuivel invoer in Amerika blijft Kefauver en Eisenhower aan de kop in New Hampshire Ruim J 73 millioen op woningbouwleningen Droog weer houdt aan 66 e JAARGANG No 208 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 12 MAART 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 61 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Londen) De enige sensatie van de Dinsdag door kanselier Butler ingediende begroting met een maand vervroegd wegens Engelands ernstige financieel-ecouomische toestand is de verlaging van de voedselsubsidies met bijna de helft. Dit betekent opnieuw een ernstige prijsstijging over de gehele linie van de eerste levensbehoeften. De regering wil door deze subsidievermindering het verloren gegane verband tussen prijzen en kosten herstellen. Daar tegenover staat de verlichting en de verdere algehele vrijstelling van de in komstenbelasting alsmede van de verho ging van gezinstoelagen en pensioenuitke ringen. De eerste indruk onder het grote publiek was gisteravond dat de begroting erg mee valt. Attlee verklaarde in het Lagerhuis na mens de oppositie dat de begroting goede en slechte elementen bevat. Hij tekende protest aan tegen de verlaging der voedsel subsidies, welke een zware last betekenen voor de massa. Van de verkiezingsbeloften van de con servatieven, namelijk dat zij de kosten van levensonderhoud zouden verlagen, is, zeide hij, niets terecht gekomen. Attlee vroeg op scherpe en sarcastische toon waarom Lord Woolton, de minister van Voedselvoorziening, niet aftrad. Hij be treurde de verhoging van de rentevoet, welke een verzwaring van de openbare schulden betekent. Butlers rede werd door het stampvolle Lagei-huis rustig aangehoord. Alleen toen hij de verhoging van de rentevoet en de verlaging der voedselsubsidies aankondig de, klonken op de Labourbanken kreten van verbazing en verontwaardiging. Aan het einde van zijn speech, welke twee uur duurde, brachten de conservatie ven hem een uitbundige ovatie. De begroting, welke een uitgaventotaal van 4.240.000.Ó00 pond sterling aanwijst, waarvan een derde voor defensie, sluit voorlopig een reeks financieel-economische maatregelen af, waartoe reeds in Novem ber en Januari een aanloop was genomen door de importbeperkingen en de scherpere crediet-politiek. Labour had de voorkeur gegeven aan een geringe verhoging van de inkomstenbelas ting, die dan vooral de hogere inkomens zou treffen, in plaats van de voedselvoor ziening en de sociale voorzieningen aan te tasten. De begroting irriteert het publiek niet door een nieuwe verhoging van de tabaks en bieraccijns. Hier is de grens trouwens bereikt. BRUSSEL (A.N.P.). De Belgische senaat heeft Dinsdag het wetsontwerp be sproken houdende goedkeuring van het accoord van voor-unie tussen de Belgisch- Luxemburgse economische unie en Neder land, dat op 15 October 1949 te Luxemburg werd ondertekend. De rapporteur Leynen (C.V.P.) wees er op, dat nog talrijke moeilijkheden bestaan, die tijdens de overgangsperiode uit de weg geruimd hadden moeten worden. Vooral het verschil van levensniveau tussen België en Nederland vormt nog een probleem. Sprekende over de jongste nota der Neder- landse regering aangaande de Benelux, verklaarde hij van oordeel te zijn, dat Bel gië slechts verbintenissen mag aangaan nadat het alle gewenste waarborgen heeft gekregen. De minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, verklaarde dat de Bel gische regering de Nederlandse nota thans onderzoekt. Slechts na bestudering hiervan zal hij in staat zijn volledig op vragen te antwoorden. Hij betoogde dat de goederen- ruil in beide richtingen na de totstandko ming der voor-unie aanzienlijk is toegeno men. Paul van Zeeland legde er de nadruk op dat het doel van een vollèdige unie zo spoedig mogelijk bereikt moet worden en de Nederlandse nota door dit verlangen is ingegeven. Na op het herstel in Nederland gewezen te hebben, zeide hij te erkennen dat de Nederlanders geen gemakkelijke onderhandelaars zijn, doch deze waar schijnlijk hetzelfde van de Belgen denken. Wij zullen de onderhandelingen evenwel voortzetten, zo ging hij voort, want wij zijn ervan overtuigd dat onze landen veel te winnen hebben bij de Benelux. Voor een volledige unie, aldus zette hij uiteen, is het niet noodzakelijk dat de voor waarden in beide landen op ieder gebied dezelfde zijn. Van Zeeland gaf echter toe dat de moeilijkheden groter zijn dan hij had verwacht. Hij was echter van oordeel dat men tot practische oplossingen kan geraken van allerlei problemen, waarbij het van weinig belang is of deze, en vooral die op monetair gebied en dat der investeringen, volmaakt zijn. „Ik ontveins mij niet dat de geestdrift voor de Benelux getaand is," besloot Van Zeeland, „doch wij moeten er goed van doordrongen zijn, dat landen, die zich op zichzelf terugtrekken, geen toekomst heb ben. Zodra onze producenten in staat zijn gesteld het hoofd te bieden aan de concur rentie, zullen zij grote voordelen uit de Benelux kunnen halen. Benelux betekent het symbool voor de toenadering tussen de volken en het is aan ons hieraan waarheid te geven". Hierna werd de discussie gesloten en werden de artikelen zonder verdere opmer kingen aangenomen. Na de zomer zullen de toegangsprijzen voor voetbal- en cricketwedstrijden ver hoogd worden, maar voor andere sporten gehalveerd. De verhoging van de benzineprijs was algemeen verwacht. Omgerekend in Ne derlandse munt kost een liter benzine thans 50 cent. Ook was het al bekend, dat de regering een belasting op extra-winsten, voort vloeiende uit de bewapening, in voorbe reiding had. Hierdoor kunnen ondernemin gen tot 73 pet. toe worden belast. Een andere te voorziene maatregel was de ver dere inkrimping van de invoer van allerlei artikelen uit West-Europa. Het is vooral de liberalisatie-politiek geweest, die Enge lands goudreserves ernstig heeft aangetast en daardoor zijn positie ten opzichte van de dollarlanden heeft ondermijnd. De Nederlandse uitvoer wordt recht streeks getroffen door dat aan de open in voervergunningen voor bloembollen, augur ken, zuurkool en groente in blik een einde is gemaakt. Het zakenleven krijgt ook duurdere ta rieven voor verschillende P.T.T.-diensten te verwerken. De verhoging van het post wisseltarief treft millioenen, die elke week in de voetbalpools gokken. Butler heeft in deze begroting een begin gemaakt met de ontdooiing van het vast gelopen belastingsysteem. Zijn maatrege len betekenen in velerlei opzicht een op luchting. Vooral wilde hij een vergroting van de arbeidsprikkel bereiken door de fnuikende belasting op overuren-loon on gedaan te maken. Terecht zeide de kanse lier, dat ook de vrije beroepen een finan ciële aanmoediging nodig hadden. Butler noemde zijn begroting het begin van een realistischer en daarom hoopvoller tijdperk voor Engeland. De Britse regering heeft bekend ge maakt, dat Engeland tot nader order de invoer verbiedt van textiel, garens, onge- rantsoeneerde kaas, bloembollen, hard hout en vele luxe goederen. Dit verbod brengt de jongste invoervermindering van 100 millioen pond sterling in toepassing, waarvan minister Butler in zijn begro tingsrede gewaagde. Het zal van kracht blijven tot het mi nisterie van Handel tijd heeft gehad een nieuw vergunningsstelsel voor de invoer van deze goederen op te stellen. Op de Nationale Bloemententoonstelling Keukenhofte Lisse wordt dit jaar werk van bekende Nederlandse beeldhouwers geëxposeerd. De groep „Moeder en Kind" van de beeldhouwer H. M. Wezelaar krijgt een plaats tussen de bloeiende crocussen. (Van onze correspondent in Londen) A.lle voorspellingen ten spijt, dat de Labour-leiding Aneurin Bevan en de andere „opstandelingen", die Woensdag bij de stemming over het defensieprogramma het officiële advies om zich niet tegen dit programma zelf uit te spreken in de wind sloegen, uit de partij zou zetten, is het con flict opgelost met een compromis. Gezien het grote aantal fractieleden, dat Bevan steunde en het nog grotere aantal, dat met hem sympathiseerde op het gebied der bewapening, was het onmogelijk voor Attlee, indien hij dat al gewild zou hebben, de eigenlijke Bevan-groep direct te tref fen. Daarom werd de indirecte methode gevolgd, namelijk het herstel van het in 1945 opgeheven reglement inzake bindende meerderheids-beslissingen in de fractie, volgens hetwelk elk socialistisch Lager huislid zich moet neerleggen bij de geno men besluiten inzake de gedragslijn in het Lagerhuis. Er is echter uitzondering ge maakt voor hen. die om des gewetens wil len een meerderheidsbesluit niet kunnen accepteren. Zij kunnen, indien het parool voor of tegen stemmen luidt, zich van stem ming onthouden. Op de vergadering, waarop het soms heet toeging, was er van velen een sterk verzet tegen al te krasse maatregelen tegen de Bevanieten. Dat is waarschijnlijk de ver klaring voor het feit, dat er niet gestemd werd. Een dergelijke stemming zou de lei ding der partij zeker ongelegen komen nu zij zoveel tegenstand tegen scherp optre den ondervond. Het komt er voor de Labourpartij op aan thans zo veel moge lijk als eenheid op te treden gezien de vrij zwakke positie van de conservatieve regering. Vooral in de strijd tegen Butlers plannen wil zij eendrachtig optreden. Op de Dinsdag gehouden bijeenkomst der Lagerhuisfractie van de Britse socia- Te Parijs is overleden de acteur Pierre Renoir, die in 1885 werd geboren als zoon van de beroemde schilder Pierre-Auguste Renoir. De filmregisseur Jean Renoir is zijn broer. Renoir speelde in verschillende theaters: Porte St. Martin, Champs Elysées en Marigny. Met Jean-Louis Barrault voerde hij „Hamlet" en „Les nuits de colère" op. Twintig jaar lang heeft hij met Louis Jou vet gespeeld en met deze acteur tournées door Midden-Europa en Zuid-Amerika ge maakt. Ook trad Pierre Renoir in tal van films op. Hij was officier in het Legioen van Eer. listische partij hadden voorzitter Attlee en andere partijleiders oorspronkelijk het voorstel gedaan Bevan en de zijnen belof ten van trouw aan de partij en haar leiding te doen afleggen. Dit voorstel is met 172 tegen 63 stemmen verworpen. Zeven leden van de linkervleugel van de Engelse Labourfractie onder leiding van Sydney Silverman hebben bekend ge maakt, dat zij een motie in het Lagerhuis zullen indienen, waarin zij de Britse rege ring verzoeken „alle redelijke stappen te doen" om een eind te maken aan de strijd in Korea en communistisch China zijn „rechtmatige plaats" te geven in de UNO. De motie verlangt verder het houden van vrije verkiezingen, onder toezicht van de grote vier, voor een regering voor geheel Duitsland en het beleggen van een inter nationale conferentie „voor het tot stand brengen van een werkelijke en geleidelijke ontwapening". Het proces tegen Ernst Otto Remer, ge wezen generaal-majoor van het voormalige Duitse leger en na de oorlog onder-voor zitter der nationaal-socialistische rijks partij is Dinsdag voorlopig afgesloten met het pleidooi van de verdediger en een laat ste woord van Remer zelf. Het Hof zal Zaterdag uitspraak doen. „Ik neem geen woord terug van hetgeen ik heb gezegd", zeide Remer Dinsdag. „Ik ben en blijf van mening dat de Duitsers, die betrokken waren in de samenzwering van Juli 1944 tegen Hitier, voor een groot gedeelte verraders waren, die door de vijand werden betaald". Een der verdedigers van Remer, dr. We- hage, zeide Dinsdag onder meer dat Hans Oster, gewezen kolonel van het Duitse leger, die na de samenzwering van Juli 1944 door de nazi's wegens zijn aandeel daarin tot de strop werd veroordeeld en opgehangen, Denemarken, Noorwegen en Nederland gewaarschuwd heeft dat „een Duitse inval dreigde". „Wij behoeven er in dit geval niet eens meer over te praten of hier sprake is van verraad", zeide de verdediger. De openbare aanklager, dr. Bauer, voer de aan dat de Duitse inval van Noorwegen, Denemarken en Nederland een schending betekende van de internationale wetten. Rechter Heppe zeide dat het voor een \yest-Duits gerechtshof zeer moeilijk uit te maken is of de samenzweerders van Juli 1944 al dan niet verraders waren. Hij be paalde de uitspraak op Zaterdag om zijn oordeel terdege te kunnen vormen. De mededeling van de Engelse minister van Financiën, Harold Butler, dat de invoer van een aantal Europese producten in En geland voorlopig zal worden stopgezet, in afwachting van een nieuwe contingente ringsregeling, treft, wat Nederland aan gaat, in de eerste plaats de bloembollen export. Engeland was sinds de afschaffing van de contingentering in 1951 de belangrijkste afnemer van Nederlandse bloembollen. Men had in bloembollenkringen in Neder land reeds gerekend op een topjaar, wat betreft de uitvoer naar Engeland. Ofschoon men nog geen zekerheid heeft over de uit eindelijke regeling die zal worden getrof fen, en bovendien nog niet weet of de in voer momenteel geheel zal worden stop gezet, verheelt men zich het gevaar niet dat de invoer drastisch zal worden beperkt. Op het ogenblik voeren afgevaardigden van bloembollenorganisaties onderhandelingen in Engeland, waarvan men de uitslag zal moeten afwachten. De voorjaarsexport is bij lange na niet zo groot als de export in de na zomer, doch voor het volgend seizoen betekent de komende nieuwe contin gentering een lelijke streep door de re kening van de bloembollenexporteurs, die tot nu toe vrij in Engeland konden invoe ren. Zelfs wanneer in het gunstigste geval de eertijds geldende contingentering weer zou worden hersteld, zou de invoer een zware slag krijgen. Dat de komende beper king ten dele door de Engelse kwekers is geïnspireerd, blijkt ten overvloede uit een artikel in het Engelse vakblad „Nursery man Seedsman", waarin wordt gecon stateerd, dat de bloembollenimport nog steeds is vrijgelaten, hoewel vele Engelse broeiers hun bedrijf ternauwernood lonend kunnen maken. Gecritiseerd wordt het feit dat levensmiddelen uit de tuinbouwsector wèl aan restricties onderhevig zijn en de bloembollen niet. Het blad citeert met instemming een ar tikel de Financial Times van 25 Februari j.l., waarin wordt opgemerkt dat sinds de WASHINGTON, 12 Maart (Reuter). Een wetsontwerp tot intrekking van de invoerbeperkingen op buitenlandse zuivel producten komt niet verder in behandeling in de Verenigde Staten. Senator Ernest McFarland, democraat, verklaarde gisteren na een bijeenkomst van de democratische politieke commissie, dat men besloten heeft het wetsontwerp niet ter behandeling in te dienen. Als reden werd opgegeven, dat het niet nodig was het wetsontwerp te over wegen, daar de beperkingen, welke het zou moeten opheffen, 30 Juni aflopen. opheffing der invoerbeperkingen voor 1.35 millioen meer aan bloembollen in Engeland is ingevoerd dan een jaar te voren, terwijl nochtans in 1950, het jaar waarin de contingentering nog bestond, geen tekort aan bloembollen kon worden geconstateerd. Indien men de import terugbrengt tot het peil van 1950, dan zal in het verschil door de Engelse bloembollenkwekers wel kun nen worden voorzien. Maar de Engelse re gering heeft, zo wordt geconstateerd, on danks de druk op haar uitgeoefend door de Horticultural Division van de National Farmers Union en de Bulb Distributors Association, geweigerd terug te komen op de liberalisatie-maatregel. Het blad zoekt de oorzaak van deze hou ding der Britse regering in de OEEC-over- eenkomst van 1950, waarin de deelnemen de landen in de Europese Betalings-Unie zich verplichten ten opzichte van elkander zoveel mogelijk discriminerende import restricties te vermijden. Als men de weder invoering van de contingentering echter als een discriminerende maatregel tegen over Nederland ziet, zo merkt het blad ten slotte op, dan is deze redenering toch on juist. Niet alleen levert de huidige situatie voor geen der betrokken partijen, zowel in Engeland als in Nederland, voordeel op, maar daarenboven zouden vooraanstaande personen uit het bloembollenvak, in Enge land en in Nederland, langzamerhand tot de conclusie komen dat enige beperking van de bloembolleninvoer in Engeland in het algemeen belang zal zijn. Constant ij n Huygens: 't En is geen schoone vrouw, die suer ziet op een man, 't en is geen leelicke die vriend'lick wezen kan. In Britse en Amerikaanse regerings kringen werd Dinsdag de welgemeendheid van het Russische voorstel, om een vier- mogendhedenconferentie te houden ter be spreking van het sluiten van een vredes verdrag met Duitsland, in twijfel getrok ken. In Franse diplomatieke kringen is men van mening dat het Russische voorstel „be langrijk en interessant" is. Men neemt echter' ook in deze kringen algemeen een voorbehoud in acht. Waarnemers vragen zich af of de Russische nota uitsluitend moet worden gezien als een poging om het opnemen van Duitsland in de gemeenschap der Westerse landen te belemmeren. Het West-Duitse kabinet heeft Dinsdag, onder voorzitterschap van bondskanselier dr. Adenauer, te Bonn vergaderd ter be spreking van de Russische nota. De West-Duitse staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken Hallstein, die een parti culier bezoek aan de Verenigde Staten brengt, heeft te Washington tegenover verslaggevers het jongste Russische voor stel een herhaling van oude verklaringen genoemd. Het voorstel was slechts „opmer kelijk om hetgeen er niet in genoemd wordt", zei Hallstein, die tevoren een kort onderhoud met Acheson had gehad. De U.N.O.-commissie die een onderzoek wil instellen naar de mogelijkheid van vrije verkiezingen in geheel Duitsland, heeft de Russische autoriteiten gevraagd, of zij Maandag een bespreking met Oost- Duitse vertegenwoordigers kan hebben. Bondskanselier dr. Adenauer en de drie geallieerde Hoge Commissarissen zijn overeengekomen, dat zij hun besprekingen over de vervanging van het bezettings statuut zullen voortzetten ondanks het nieuwe voorstel van de Sovjet-Unie over Duitsland (Van onze correspondent te Parijs) Pinay heeft Dinsdag ook de tweede hin dernis genomen. Met 293 rechtse en katho lieke stemmen voor en 101 communistische tegen heeft hij voor zijn regering de meer derheid verworven. De socialisten en Gaul listen onthielden zich van stemming. Wel betekent dit dat zijn meerderheid van Donderdag een verlies van 31 stemmen, waaronder de 25 rebellerende Gaullisten, heeft geleden, maar omdat, in tegenstelling met de vorige week, gisteren de socialisten in plaats van tegen te stemmen zich, even als de Gaullisten, afzijdig hielden, kon zo toch een nieuwe crisis worden vermeden. Voor de stemming heeft de premier eerst nog een nadere toelichting gegeven op zijn programma, dat gistermorgen, tijdens zijn eerste kabinetszitting was uitgewerkt. Zonder fraseologie en met die koele nauwkeurigheid, die zeker niet onsym- pahtiek aandoet, somde Pinay zijn plan nen op. Binnen een week kan het parle ment nadere mededelingen verwachten over de maatregelen, die de regering tegen de prijsstijgingen zal nemen. Voprts zou den alle verzoeken om loonsverhogingen bij voorbaat worden afgewezen. Zelf gaf de regering het goede vr rbeeld, zo zeide Pinay, door de omslag van 10 procent, die voor 1 April op de electriciteitstarieven was aangekondigd, weer af te gelasten. Wat de belastingen aangaan, die zijn voorganger noodlottig werden, beloofde Pinay binnen acht dagen een samenvat tend ontwerp in te zullen dienen, waarin de 159 artikelen, die nog in de lucht waren blijven hangen, zouden worden opgenomen. Tenslotte zal er een commissie van 5 leden worden benoemd, met de opdracht de veel besproken belastinghervorming voor te bereiden. Uiterlijk 15 Mei zal de regering over de resultaten moeten kunnen be schikken. R.P.F. weer één Alleen de Gaullisten en de socialisten hadden bij monde van hun respectieve lijke fractieleiders, Soustelle en Lussy, ver zocht de regering te mogen interpelleren. Generaal Fulgencio Batista, Cuba's „sterke man", ex-kapper en ex-president van de eilandrepubliek, die zich Maandag in Havanna met behulp van Cubaanse troe pen opnieuw van de macht meester heeft gemaakt. Soustelle, die het zo erg met de commu nisten aan de stok kreeg, dat de zitting moest worden onderbroken, herhaalde, in wat bedaarder termen, wat generaal De Gaulle eergisteren op zijn persconferentie had verklaard. De regering moest maar niet rekenen, zo zeide Soustelle, op de R.P.F. voor de instandhouding van een stelsel, dat toch nooit tot iets goeds zou kunnen leiden. Over de rebellen werd door Soustelle met geen woord gerept. De uitslag van de stemming toonde later aan, dat zij blijkbaar door de generaal weer in genade waren aangenomen. De socialist Lussy probeerde daarna in een nogal verward betoog de Kamer uit een te zetten waarom zijn partij sinds Don derdag zo niet van inzicht, dan toch van houding was veranderd. Van Pinay's pro gramma verwachtte hij geen heil, en in zijn regering, die uit technici zou bestaan, herkende hij enkel oud-gedienden. Maar omdat de socialisten, zo zeide hij, een nieuw Frankrijk willen opbouwen en ver knocht zijn aan de democratie, wensen ze de verantwoordelijkheid van een nieuwe crisis niet op hun geweten te laden. Zo is dus deze 17de crisis van de Vierde Republiek voor het ogenblik weer be zworen. Het was uit de serie zeker de meest pa radoxale en de verrassendste. In het klassieke land der logica is, zoals men ziet, niets zo onlogisch als de politiek. Daarom doen we er maar wijzer aan om ons over de toekomstkansen van deze nieuwe regering niet uit te spreken. Volgens de tot dusver bekende uitslagen van de Dinsdag in New Hampshire (V.S.) gehouden verkiezing van afgevaardigden voor de in Juli te houden nationale con venties der republikeinse en democratische partij heeft generaal Eisenhower de leiding bij de republikeinen, terwijl bij de demo craten senator Kefauver aan de kop staat. De voorzitter van de „Taft club" in de staat Johnston verklaarde: „Wij feliciteren generaal Eisenhower met zijn overwin ning". Volgens de uitslagen in 253 van de 297 kiesdistricten is de stand: Eisenhower 35.214 stemmen, Taft 27.311, Stassen 4492, generaal MacArthur 2229. (MacArthur stond niet candidaat, maar de kiezers kon den een naam aan de lijst toevoegen.) Wat de democratische candidaten betreft waren de uitslagen in 266 districten: Ke fauver 17.752 stemmen. Truman 14.725. De definitieve uitkomsten van de Maan dag gehouden inschrijving op de nationale leningen voor de woningbouw zijn thans vastgesteld. Voor de beide leningen tezamen is ingeschreven voor 73.100.000 gulden, waarvan 69 millioen voor de 25-jarige 414 lening. Het ministerscomité van de Raad van Europa zal volgende week Woensdag in Pa rijs bijeenkomen. Het comité zal waarschijn lijk onder meer spreken over het Europese leger en zijn verhouding tot de Raad van Europa. Anders Johan Jonasson uit Mulseryd in Zweden is de oudste inwoner van zijn land. Op 24 Maart wordt hij 104 jaar. Nog dagelijks zaagt de oude heer een fikse portie hout om „in conditie te blijven", zoals hij zegt. Het N.M.M.I. deelt mede: Het weer in ons land staat nu onder in vloed van een langgerekt gebied van hoge luchtdruk, dat zich van Groenland tot over de Noordzee en onze omgeving uitstrekt. Boven de Golf van Biscaye bevindt zich een front, dat langzaam in Noord-Ooste lijke richting Frankrijk binnendringt. Aan gezien de hiermee samenhangende regen zone eveneens slechts langzaam naderbij komt en tevens in betekenis afneemt, ziet het er naar uit dat het droge en vrij zonnige weer nog wel even zal aanhouden. In de afgelopen nacht konden de temperaturen bij windstilte en heldere hemel flink dalen, zodat op vele plaatsen nachtvorst voor kwam. Tevens vormde zich op verschil lende plaatsen een koude mist. Vandaag voerden Noord-Oostelijke winden vrij koude lucht aan waardoor de temperatu ren ondanks de in kracht toenemende zonneschijn nog tamelijk laag bleven. 'OOOÓCOOOOCCOOOOCOCOOOOOC 3CC<XXMOOCOOOOOOOCCCOOOOOOOOOOOC NOORDELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld, door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Vannacht en morgen vroeg weinig wind. Op verschillende plaatsen mist en plaatselijk nachtvorst. Overigens nu en dan overdrijvende wolkenvelden, maar overwegend droog weer Morgen over dag meest matige wind uit Noordelijke richtingen en ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 13 Maart Zon op 6.59 uur, onder 18.41 uur. Maan op 21.09 uur, onder 7.11 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 12 Maart Hoog water: 4.23 en 16.33 uur. Laag water: 0.07 en 12.23 uur. Donderdag 13 Maart Hoog water: 4.53 en 17.01 uur. Laag water: 0.36 en 12.55 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1