Beschouwingen over het buitenlands beleid /Zé* ABdusirooP Instelling van een Orde van Advocaten E Nieuwe Hinderwet goedgekeurd 23.90 5.65 PANDA'S HEREN-LEVEN Chefarïne „4" doet wonderen De radio geeft Donderdag RADIO REPARATIE zijden sprei dubbel^ jaspe'-boucle tapijt Koninklijk Paar wacht ontvangst in grote stijl I0R lllfjfll Commando - overdracht in Roosendaal WOENSDAG 12 MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCH5 COURANT 2 EERSTE KAMER De autobuslijnen in Haarlem en omgeving BENAUWDE Heringa Wuthrich BETROUWBARE H. J. Maertens N.V. De Virginia sigaret met de nieuwe kwaliteitsnorm TWEEDE KAMER De roofoverval te Koedijk Honkbal NederlandBelgië wordt te Haarlem gespeeld FpYER KLEEDJES Washington maakt zich op 0,% Bartelji Faillissementen Luit. kol. Gualthérie van Weezei nam afscheid Russische diplomate overleden Ontginning van het mijnenveld te Vlodrop (Van onze parlementaire redacteur) De noodzaak van politieke integratie, de vraag of er voor Buitenlandse Zaken niet tevens een minister zonder portefeuille zou dienen te komen, waren enige punten uit het betoog van prof. Beaufort (K.V.P.) bij het debat over de begroting van Bui tenlandse Zaken. Over de resultaten van Lissabon zou hij gaarne wel wat meer ver nemen. De organisatie van de U.N.O., wier algemene vergadering dringend behoefte heeft aan een verbeterde werkwijze, begint hoe langer hoe meer een zorgenkind te worden door de blok-tegenstellingen voor al onder de leidende mogendheden. Prof. Anema (A.R.) greep de gelegen heid aan, minister Stikker onder handen te nemen wegens het standpunt van zijn ministerie dat de wet op de Binnenscheep vaart niet strijdig zou zijn met de Rijn vaart-acte. Verkeerd achtte deze spreker het ook dat de minister van Waterstaat in een gesprek met zijn West-Dutise ambt genoot een standpunt had ingenomen dat zijns inziens onverenigbaar is met dat trac- taat. Mr. Wendelaar (V.V.D.), die over tuigd was, dat Engeland nooit West-Europa in de steek zal laten, gaf toe, dat souverei- niteitsoffers onontbeerlijk zullen zijn met het oog op een Europese defensiegemeen schap. Prof. Schermerhorn Arbeid) ge waagde ervan dat ondanks verkleind grondgebied Nederland meer op internatio naal gebied is gaan betekenen dan weleer, zulks onder leiding van zulk een knap be windsman als minister Stikker. Jammer ge noeg echter ontbreekt aan het internatio nale denken van de burgerij nog steeds te veel. Bestaan er werkelijk gronden voor opti misme ten opzichte van Benelux? vroeg prof. Schermerhorn. Zou men niet een heel andere weg moeten volgen, namelijk die van de Europese Gemeenschap voor kolen en staal? Hij wilde gaarne vernemen hoe de Nederlandse regering staat tegenover het Engelse standpunt dat de O.E.E.S. zich in haar arbeid zeer sterk zou moeten be perken. De uit nood geboren Europese de fensiegemeenschap besprekende, gaf prof. Schermerhorn te kennen, dat men tussen twee kwaden kiezende het kleinste kwaad, Duitse herbewapening als onderdeel van de Europese defensiegemeenschap, zal moeten kiezen. Europa kan op deze weg niet meer terug. De federatieve gedachte in Europa is onderweg en de daarvoor dienende or- Er komen geen wijzigingen voor de zomerdienstregeling De N.Z.H.V.M. had reeds maanden ge leden plannen om de routes van enkele autobuslijnen in Haarlem en omgeving te wijzigen. Over die plannen is met de be trokken gemeentebesturen overlegd. Om dat er aanvankelijk bezwaren bleken te bestaan is besloten de routes in elk geval tot aan de a.s. zomerdienstregeling onge wijzigd te laten. ADVERTENTIE Als andere middelen gefaald hebben Uw hoest minder benauwd te maken, neem dan HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.45 Vocaal dubbel- kwartet. 9.00 Morgenwijding. 19.15 Orgel. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Gevarieerde muziek. 12.00 Orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weerbe richt. 12.33 Platen. 12.50 Financieel overzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Hawaiïanmuziek. 13.55 U kunt het geloven of niet. 14.00 Reisindrukken van Canada. 14.15 Platen. 14.25 Liefhebberijen in Australië, causerie. 14.35 Sopraan en piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Belangstelling voor eenzamen, causerie. 17.40 Platen. 17.50 Re geringsuitzending: Reintje de Vos bij de To- radja's. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Lichte muziek. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Gespro ken brief uit Londen. 19.10 Orkest. 19.40 Rubriek van Kunst en Cultuur. 20.00 Nieuws. 20.05 De vrouw in gezin, maatschappij en staat, causerie. 20.15 Platen. 20.20 Concert gebouw-orkest en solisten. 21.25 Om de zegen der zee, klankbeeld. 21.55 Dit is mijn lievelingsmelodie, enquête. 22.25 Dans muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualitei- ten. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gvmnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, cau serie. 12.00 Angelus 12.03 Platen. 12.30 Weer bericht. 12.33 Pianoduo. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Alt en orgel. 14.00 Promenade-orkest en solisten. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Cello. 15.35 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Strijkkwintet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Voor kleuters. 17.40 Oost-Veluws programma. 18.00 Nieuws. 18.15 Gemengd koor. 18.40 Op de stelling. 18.50 Platen. 19.05 Levensvragen. 19.20 Vocaal ensemble. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Gevarieerd programma. (Om 21.00 Fa miliecompetitie). 22.15 Buitenlands over zicht. 22.35 Platen 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Voor landbouwers. 12.42 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Piano en zang. 13.45 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.50 Platen. 17.00 Nieuws 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Koor. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws en persoverzicht. 19.30 Platen. 19.40 Cause rie. 19.50 Klankbeeld. 20.20 Verzoekprogram ma. 21.00 Voor de vrouw. 22.00 Nieuws. 22.15 Cello en piano. 22.5523.00 Nieuws. ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS' ganen zijn in de maak. Amerika is slechts bereid een samenwerkend en niet een kib belend Europa te helpen. Voorts zei deze senator dat als de Russen zich bereid zou den tonen het ijzeren gordijn op te halen en niet met woorden maar met daden hun wil tot vrede zouden tonen, de noodzaak van een Noord-Atlantische Verdragsorga nisatie zou ontbreken. Wat de U.N.O. betreft betreurde hij het inboeten aan gezag van de West-Europese landen tegenover de groep van Zuid-Ame rikaanse en die van de Aziatische landen. Technische hulpverlening en groot scheepse Marshallhulp voor de Aziatische landen is nodig, echter niet door imperia lisme in een nieuwe vorm, want de onaf hankelijkheid van deze landen dient onge rept te blijven. Het democratisch socialisme doet de poging tot verwezenlijking van een samengaan van plan-economie en van per soonlijke verantwoordelijkheid in deze we reld. Hier ontmoeten elkaar de binnen landse en buitenlandse politieke scheidings lijnen. De heer S c h a 1 k e r (Comm.) wijdde aandacht aan de Duitse herbewapening en zei dat allerlei militaire en niet-militaire figuren uit de Hitlertijd weer belangrijke posities innemen. Herstel van de politieke en economische samenwerking met de Oost- Europese landen was volgens deze spreker ADVERTENTIE Nassaustraat 5 Haarlem - Tel. 15220 de enige uitweg om aan de Amerikaanse druk te ontkomen. De heffing van de Rijnvaartpremies door België vormde het door de Rotterdamse wethouder, de heer Van Tilburg (Ar beid) besproken onderwerp, waarna prof. Gerretson (C.H.) sprak over de toe stand waarin Nederland verkeert nu het Indonesië verloren heeft. Het gebeurde met Indonesië raakte sinds 1946 volken rechtelijke verhoudingen, dus behoorde dit onderwerp thuis bij een bespreking van het buitenlands beleid. Prof. Gerretson die zich zodanig over de overleden minister Van Maarseveen uitliet, dat minister Stik ker zichtbaar verontwaardigd was spuw de bittere gal over het beleid van wat hij noemde het rood-gele blok. De P. v. d. A. moest het geducht ontgelden, evenals dr. Van Mook, die de durf gemist zou hebben zich in de zomer 1947 te verzetten „tegen ontijdige staking van de politiële actie". Ook minister Stikker kreeg er van langs, want deze had volgens prof. Gerretson van 1948 af de verantwoordelijkheid op zich genomen en de comedie van de souvereini- teitsoverdraeht tot in de Burgerzaal van het paleis te Amsterdam voortgezet".Nu we Indonesië kwijt waren, was Nederland een zevende rangs-landje geworden „slechts een overbevolkte boerderij ergens bij de Noordzee". En daarom moest Buitenlandse Zaken het nu ook maar wat bescheidener doen. Aldus prof. Gerretson. ADVERTENTIE TROPHY'"'.?:' Ruim vier jaren nadat het eerste ont werp bij de Staten-Generaal aanhangig werd gemaakt, is de Tweede Kamer gis teren begonnen met de openbare behande ling van het wetsontwerp tot instelling van een Nederlandse Orde van Advocaten alsmede regelen betreffende orde en disci pline voor de advocaten en procureurs. Het ontwerp geeft regelen voor de in schrijving en beëdiging van advocaten en procureurs en omtrent de bevoegdheden en verplichtingen. Ter vervanging van de Nederlandse Advocatenvereniging komt er de Nederlandse Orde van Advocaten met verordenende bevoegdheid. Eén van de be langrijke elementen van het ontwerp is, dat het tuchtrecht wordt geregeld. Veel nieuws leverden de debatten niet op: regering en Kamer weten precies wat ze op dit punt aan elkaar hebben, maar toch kwamen er nog vijf amendementen. De heer Verkerk (AR) stelde zich tegenover het wetsontwerp „welwillend neutraal"; zeer nadrukkelijk welwillend vóór neutraal. Daarmede was de houding van een groot deel van de Kamer gekarak teriseerd. Alleen de heer N. van den Heuvel (KVP) zei, dat hij van harte ziin stem aan het ontwerp zou geven. De heer Vonk (VVD), die van een reglemen tering van het nobile officium eigenlijk niets moest hebben, zei, dat hij er ten slotte toch maar vóór zou stemmen, om dat het nu eenmaal in de geest van de tijd ligt, dat er iets dergelijks uit de bus komt. Mr. Stokvis (CPN) heeft alles wat er in de afgelopen vier jaren over dit ont werp werd gepubliceerd de revue laten passeren. Het scheen aanvankelijk dat hij voor het ontwerp grote waardering had, maar .zijn laatste woord, bij wijze van verrassende klap op de vuurpijl, was, dat hij het wetsontwerp niet verantwoord achtte en tot zijn grote spijt zijn stem er niet aan kon geven. Vandaag zal minister Mulderije ant woorden. Pachtprijzen Tevoren heeft de Kamer nog even ge sproken over de richtlijnen voor pachtover eenkomsten naar aanleiding van de inter pellatie-C. van den Heuvel. Minister Mans- holt heeft nog gezegd, dat de interpellant achter de beschikking meer zoekt, dan er in staat. Zij is gemaakt op verlangen ook van de Grondkamers, die hebben aangedrongen op coördinatie. Afwijking van de hoogst toelaatbare pachtprijzen moet duidelijk worden gemotiveerd en dat is in de be schikking dan ook voorgeschreven. Nieuwe Hinderwet De Tweede Kamer heeft voorts zonder hoofdelijke stemming de nieuwe Hinderwet aanvaard. Zij dient ter vervanging van de Hinderwet van 1875. De nieuwe wet geeft geen nieuwe grondslagen, waartoe ook geen aanleiding bestond, omdat de oude wet haar deugdelijkheid heeft bewezen. Uit de Kamer kwamen weinig bezwaren naar voren en staatssecretaris Van Rhijn had het dan ook niet moeilijk om het ont werp over de laatste hindernis heen te brengen. De verplichting van beslissingen binnen één week kennis te geven verruim de de staatssecretaris op aandrang van de heer Beernink (C.H.) tot twee weken. ADVERTENTIE Tweede verdachte in Amsterdam aangehouden De Amsterdamse politie heeft Dinsdag middag de 40-jarige G. J. H. uit Harenkar spel in de hoofdstad aangehouden. Hij wordt verdacht van medeplichtigheid aan de roofoverval, die de vorige week op de alleenwonende 66-jarige veehouder Akker man aan de Kanaaldijk te Koedijk is ge pleegd. Zoals reeds werd gemeld heeft de rijks politie Maandag in Alkmaar de grondwer ker J. van der V. aangehouden, die ervan verdacht wordt samen met G. J. H. de overval gepleegd te hebben. Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van de Nederlandse Honkbalbond zal deze zomer voor het eerst het officiële Engelse honkbalteam naar ons land komen. Het programma der jubileumwedstrijden is als volgt samengesteld: Zaterdag 28 Juni NederlandEngeland (terrein Ajax te Amsterdam); Nederland bBelgië (Goffertstadion te Nijmegen). Zondag 29 Juni NederlandBelgië (ter rein Haarlem); Nederland bgewijzigd Engels team (Sparta-terrein, Rotterdam). Zaterdag houdt het bestuur van de jubi lerende bond een receptie in het Vondel park Paviljoen te Amsterdam. 2 Persoons met volants 200 x 21 5 Goud - Groen Terra 100 breed 60 x 120 g 90 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Uit Washington meldt A.F.P., dat daar de voorbereidingen voor de ontvangst van Koningin Juliana en Prins Bernhard op 2 Api'il reeds in volle gang zijn. Zoals bekend is zal het koninklijk paar de eerste drie dagen in deze stad de gast van president Truman en de regering zijn. De president en zijn minister van Buiten landse Zaken, Acheson, zullen diners aan bieden en hunnerzijds zullen de Koningin en de Prins een diner op de Nederlandse ambassade geven. De diensten van het protocol zijn onder wijl druk doende met de regelingen voor de koninklijke recepties. De Nederlandse particulieren er wonen een vijfhonderd tal in de Amerikaanse hoofdstad en om liggende districten blijven niet ten ach ter. Er wordt reeds voor gezorgd dat er voldoende tulpen aanwezig zijn, als de Nederlandse bloem bij uitstek, voor de aan te bieden bouquetten en er zijn speciale bestellingen gedaan voor de levering van anjers, de lievelingsbloem van Prins Bernhard. De route van de stoet bij de officiële ont vangst en de meeste bijzonderheden van de ontvangsten zijn uitgestippeld en aan de Nederlandse regering ter goedkeuring voor gelegd. Volgens het opgestelde programma zullen Koningin en Prins op 2 April tegen 4 uur in de namiddag op het nationale vliegveld van Washington aankomen, waar zij door president Truman welkom zullen worden geheten. De stoet zal, begeleid door motorpolitie, de Potomac oversteken en via de bekende „Constitution Avenue" naar het stadhuis rijden, dat in de nationale kleuren van Nederland en de Verenigde Staten wordt versierd. Boven op een tribune voor het stadhuis zullen twee reusachtige foto's van de Koningin en de Prins prijken ter grootte van vijf bij vier meter volgens de voorzitter van het comité van ontvangst het grootste formaat dat ooit bij een derge lijke gelegenheid gebruikt is. De tribune wordt verder aan beide zijden geflankeerd door twee Nederlandse en Amerikaanse vlaggen van vijf bij tien meter. Fanfares en militaire muziekkapellen van leger, vloot en luchtmacht zullen hun medewer king verlenen. Aan de schoolkinderen wordt een grote hoeveelheid Nederlandse vlaggetjes uitgereikt. De bx-andweren van de stad zullen, traditiegetrouw, met hun brandladders twee hoge, met bloemen en anderszins versierde erepoorten vormen. Zoals reeds eerder gemeld, hoopt men voor de komst van het koninklijk paar de restauratie van het Witte Huis, de officiële residentie van de president, voltooid te hebben, zodat de Koningin en de Prins hier de eerste nacht van hun bezoek aan Washington zullen kunnen doorbrengen. Waai-schijnlijk zal de Koningin dan het be kende „rose appartement" ter beschikking krijgen, waarin ongeveer tien jaar geleden ook Prinses Wilhelmina als Koningin heeft vertoefd. Dit appartement heeft de naam van „Koninginnekamer" gekregen. Ook Koningin Maria van Roemenië en de hui dige Koningin-moeder van Engeland, Eliza beth, hebben daar gelogeerd. ADVERTENTIE 3RISS TENNIS - SHORTS - SHIRTS De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: H. G. Osterthun, aannemer van stuca- doorswerken, wonende te Haarlem, Ver- gierdeweg 188. Rechter-Commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. K. Hu- genholtz, advocaat en procureur te Haar lem. P. Been, destijds handelende onder de naam of firma „Ruba", wonende te Lisse, Wagenstraat 8. Rechter-Commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. K. Hu- genholtz, advocaat en procureur te Haar lem. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van: N. G. Wallekers, limonadefabrikant, eerst wonende te Haarlem, Populierstraat 18, thans wonende te Hillegom, Hofstr. 15. Rechter-Commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curatrice: jkvr. mr. C. E. L. Gevaerts, ad vocate en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijsten zijn geëindigd de faillissementen van: P. Hoogeboom, caféhouder, wonende te Haarlem, Turfmarkt 2. P. D. Margadant, koopman, wonende te Haarlem, Nieuwe Gracht 102. A. C. Loogman, grossier in aardappelen, wonende te Badhoevedorp, gem. Haarlem mermeer, Roerdompstraat 23. Bij de beschikking van de rechtbank is in 4 faillissementen mr. T. A. M. A. van Löben Seis als curator vervangen door mr. A. D. P. V. van Löben Seis. Dinsdagmiddag heeft de reserve luite nant-kolonel J. H. A. K. Gualthérie van Weezei in de Engelbrecht van Nassau- kazerne te Roosendaal het commando over de commandotroepen overgedragen aan majoor T. Beets, die als waarnemend com mandant is aangewezen. Onder de zeer vele belangstellenden waren generaal mr. H. J. Kruis, die als ere-gast van de schei dende commandant was uitgenodigd, bur gemeester mr. F. M. A. Schokking van Den Haag, de waarnemende commissaris van politie in Den Haag, de heer J. Vrijdag, en het voltallige college van burgemeester en wethouders van Roosendaal. Nadat de scheidende commandant te zamen met zijn opvolger en generaal Kruis De commandant van het Corps Commando troepen in Roosendaal, de reserve luite nant-kolonel J. H. A. K. Gualthérie van Weezei, die benoemd is tot hoofdcommis saris van politie in Den Haag, heeft gisteren het commando overgedragen aan majoor T. Beets. Bij de commando-overdracht was ook de burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, aanwezig. De foto toont de nieuwe hoofdcommissaris van politie in Den Haag en burgemeester Schokking. de aangetreden manschappen had geïn specteerd, sprak hij dezen toe. Hij zeide, dat twee idealen hem als commandant steeds hebben geleid. Het verkrijgen van een discipline, die op vertrouwen, eerbied en plichtsbetrachting is gebaseerd en het oude ideaal van de Romeinen: een gezonde geest te kweken in een gezond lichaam. Hij droeg het commando aan ma joor Beets over met de woorden uit de brief aan de Romeinen: „Wij hebben u tot een overste gesteld, verhef u niet, doch wees bij hen als Oen van henlieden". Na een défilé op de markt, dat door de autoriteiten van het bordes van het raad huis af werd gadegeslagen, ontving het Roosendaalse gemeentebestuur de geno digden op het gemeentehuis. De bekende Russische diplomate me vrouw Alexandra Mikailofna Kollontai is Zondag op de leeftijd van 79 jaar over leden, aldus heeft de „Izwestia" thans ge meld. Mevrouw Kollontai is Sovjet-Rus sisch gezante en vervolgens ambassadrice in Zweden geweest van 1930 tot 1945. Zij was de eerste vrouw ter wereld, die als gezante bij een buitenlandse regering werd geaccrediteerd. Zij werd in 1872 te Kiev geboren als dochter van een tsaris tisch generaal. Zij vluchtte in 1908 uit Rus land, na in Siberië gevangen te zijn geweest. In Londen ontmoette zij Lenin. In 1916 voegde zij zich bij Trotzky en Boecharin, ,die een revolutionnair Russisch blad in New York redigeerden. In 1917 ging zij naar Moskou, waar zij gevangen werd ge zet, doch drie dagen na de revolutie werd zij lid van het presidium van het Bolsje wistisch Congres. In 1922 benoemde.men haar tot Russisch vertegenwoordigster in Noorwegen. In 1927 plaatste men haar over naar Mexico doch aangezien het klimaat haar niet beviel werd zij tenslotte in Zweden benoemd. Mevrouw Kollontai bleef tot in haar ouderdom een indrukwekkende verschij ning en zij placht zich zeer goed te kleden, hetgeen haar in Moskou sommige vijanden maakte. Stalin schatte haar echter hoog en bleef haar vriend. ADVERTENTIE Naargeestige gedachten, tobber ij en en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. 65. Een ogenblik staarden Panda, Jollie- pop en Graaf Gaston in verwarring naar de kelderdeur, die zich zo plotseling en zo geheimzinnig voor hen had geopend. Daarachter moest zich ergens de geduchte Vleermuis-rover bevinden met Panda's juwelen! Maar het was wel ongeloofwaar dig, dat deze uit eigen beweging de deur voor hen zou openen, en Panda zei dan ook: „Ik vertrouw dit niet! Dit gaat te ge makkelijk!" „Zeer juist, zag!", viel Graaf Gaston bij. „Ik houd daer in het geheel niet van. Dat erg gemakkelijke is zo ver velend, niet waer, hah?" Maar Jolliepop zag het anders in. Hij richtte zich fier hoog op, trok zijn jas recht, en sprak: „Wij naderen thans de oplossing van alle raad selen, als ik zo vrij mag zijn het op te merken! Zonder twijfel is de ongemanier de schurk tenslotte bevreesd geworden, nu hij door een uitgebreid beschaafd gezel schap wordt achtervolgd. Het is duidelijk, dat hij, tot bezinning gekomen, zich wenst over te geven. Laat ons de ongelukkige niet langer in het onzekere laten!" „Juist", knikte Panda. „Dat zou best kunnen. Ik durf wedden„Aengenomen, zag!", riep de Graaf, als altijd, belust op een wed- denschny .Wedden om duizend ducaeten dat de rk zich niet overgeeft!" Al pra tend waren zij de drempel over gewandeld, en Graaf van Gaep tot Gaep won zijn wed denschap onmiddellijkvanuit de vloer vlogen drie stalen klemmen omhoog, die zich met grote kracht om de binnentre- denden sloten. Het waren feilloze, hard handige klemmen, zoals men die alleen in een modern en gemotoriseerd rovers hol aan zou kunnen treffen. Panda en Jol liepop slaakten een gil van schrik; en hun ontzetting werd er niet beter op toen er, uit de duisternis vóór hen, een holle, luide lach weerklonk. „Hahahahaha! Hohohoho! Welkom, mijne heren!", riep een stem. Het xvas de vreeswekkende stem van de Vleer muis-rover. Premier van de week. De gevluchte presi dent Pi'io van Cuba heeft asyl gezocht in de Mexicaanse ambassade na de Maandag door generaal Fulgencio Ba tista gepleegde staatsgreep. In Havanna heerste Dinsdag rust. Batista heeft het bewind stevig in handen. Hij noemt zich „premier". Vest. Sinds 1 Maart zijn de Amerikaanse soldaten in Korea bij wijze van proef voorzien van een geheel nieuw type pantservest, dat ondoordringbaar en soepel is. Het vest, dat uit twaalf lagen nylon bestaat en in totaal zeven a acht pond weegt, kan het lichaam der solda ten beschermen tegen granaatsplinters en scherven, die voor zestig a tachtig procent de verwondingen in Korea ver- ooi'zaken. Juist. De subcommissie der UNO voor de vrijheid van voorlichting heeft het eerste artikel van een „ere-code", die zij bezig is op te stellen, goedgekeurd. In dit artikel wordt gezegd: „Een ieder, die belast is met het verzamelen, oveir- brengen, verspreiden en commenta riëren van nieuws, hetzij schriftelijk, mondeling of op enige andere wijze, moet zijn uitei-ste best doen het pu bliek slechts volgens de feiten voor te lichten, alle gekregen inlichtingen naar beste vermogens te verifiëren, niets vrijwillig te verdraaien en geen enkel essentieel feit weg te laten". Weerskanten. Het Joegoslavische staats hoofd, maarschalk Tito, heeft een reeks vragen beantwoord van een groep Ame rikaanse hoofdredacteuren, die thans een bezoek brengen aan het land. Hij zeide onder meer, dat het oorlogsgevaar thans met de dag afneemt naarmate het Westen zich „bewapent om de vrede te waarborgen". Er zal echter altijd oor log mogelijk zijn zolang er nog onop geloste vraagstukken zijn en van weers kanten geen goede wil wordt getoond. Verkeerd sein. Het Franse leger heeft mee gedeeld, dat Vrijdag acht personen zijn omgekomen en 26 gewond bij de trein ontsporing in Indochina, als gevolg van sabotage. In de eerste berichten werd van 85 doden gesproken. Dit berustte volgens een Franse woordvoerder op een seinfout. Alle Britten die in een positie ver keren, waarin zij kennis kunnen nemen van staatsgeheimen, moeten een lijst met 177 vragen invullen. Gevraagd wordt onder meer of zij ooit relaties hebben onderhouden met een commu nistische of fascistische organisatie. Mus. Schout-bij-nacht John Moss heeft in een subcommissie van het Amerikaanse Congres verklaard, dat de marine een bestuurbaar projectiel heeft ontwikkeld dat een vijandelijk vliegtuig op drie tot vier mijl afstand kan opzoeken en on schadelijk maken. Het projectiel, „de mus" genaamd, wordt in zijn huidige vorm uit een vliegtuig afgeschoten. Berlijn. Dinsdag zijn in West-Berlijn alle lagere scholen gesloten wegens een heersende influenza-epidemie. Autori teiten schatten het aantal ziektegevallen op 25.000. Drie kinderen zijn aan de ziekte overleden. Ook in Oost-Berlijn is een aantal scholen gesloten. Uittocht (1) Volgens een door radio- Vaticaan aangehaald bericht van het vrije „Tsjechoslowaakse persbureau" zijn sedert de staatsgreep in 1948 40.000 k 45.000 personen op de fiets, per trein, auto of bus, met vliegtuigen en zweef vliegtuigen en te voet uit Tsjechoslo- wakije ontvlucht. Uittocht (2) Tien Joegoslavische vluch telingen, onder wie twee vrouwen en een negenjarig meisje, zijn in een zeil boot de Adriatische Zee overgestoken. In een storm verloor de boot de mast en zij dobberde zo io uur op de zee rond. Een Italiaans vaartuig verleende hulp. Verzoek. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Acheson heeft het Internationale Rode Kruis verzocht een onderzoek te willen instellen naar aard en oorzaak van de epidemieën in Korea, die volgens de Noordelijken het gevolg zijn van bacteriologische oorlogvoering door de verbondenen. ADVERTENTIE BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN i F 0.75 Aan het antwoord van de minister van Economische Zaken op het voorlopig ver slag van de Eerste Kamer betreffende de begroting van de Staatsmijnen is een nota toegevoegd, waarin nadere mededelingen worden gedaan over de ontginning van het mijnenveld te Vlodrop. Blijkens de raming kan circa 80 percent van de ontginbare kolenvoorraad gewon nen worden op een diepte tussen de 600 en 900 meter. Van groot belang is verder, dat ruim 53 percent van de te verwachten pro ductie zal bestaan uit magere kolen. Juist ten aanzien van deze kolensoorten is na melijk de handhaving en de verhoging van de Nederlandse productie bijzonder ge wenst. Totaal brengt een ontginning op de voor genomen basis gerekend naar het hui die prijspeil een bedrag van ongeveer 87.5 millioen gulden aan investeringen met zich mee. Bij dit investeringsbedrag dient geteld te worden de rentederving gedurende de ont sluitingsperiode, ruim geschat op 12 jaar. Dit bedrag komt op 15.5 millioen, zodat het totale investeringsbedrag bij het einde van de ontsluitingsperiode rond 103 mil lioen zal bedragen. Verwacht wordt, dat na afloop van de ontsluitingsperiode de productie na een aanloopperiode van circa zes jaar, een peil van gemiddeld 1.200.000 ton per jaar zal bereiken. Bij de berekende exploiteerbare kolenvoorraad van 100 millioen ton zal de levensduur van de Vlodropmijn' circa 80 jaar bedragen. Ter gelegenheid van de dies natalis van de Landbouwhogeschool te Wageningen is een schilderij onthuld van wijlen prof. ir. C. Broekema, de grondlegger van de Rassen- lijst. Het zal een plaats vinden te midden van de portretten van de overleden hoog leraren in de senaatskamer der Landbouw hogeschool.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2