Grootse plannen voor Washington Het Hek van de Dam Laatste D-concert y Nagelaten werk van Joke Stook Agenda voor Haarlem Theo Bruins solist OQjnjankl Amerika's hoofdstad komt parkeerruimte voor 30.000 auto's tekort In de hoofdstad uit College tegen raad HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Dun gesneden of geraspt- dus zuinig in het gebruik Deviezenreserve is tot 950 millioen gestegen Ontploffing in broeikas Schoenmaker bleef niet bij zijn leest IDEALE LUIERS PIKÉ, FLANEL. HYDROPHIEL, ONDERLEGGERS. Haarlemse Reddingsbrigade Honderd jaar geleden werd U. J. Klaren geboren Bevredigende schaal Op het nul punt Blinden concerteren Ouderdag in de Koudenhornkazerne De intieme expositie van het nagelaten werk van de op 23-jarige leeftijd gestorven Joke Stook zal voor velen een ware ver rassing zijn. Menigeen had al wel eens een enkel knap staaltje van haar tekenkunst gezien, maar dat was althans mijn er varing daaruit toch nog niet geconclu deerd dat Joke Stook een illustratief talent was van zó grote begaafdheid als uit dit overzicht in het „Huis Van Looy" thans blijkt. Het is een natuurlijke reactie om het erg te betreuren dat iemand, met zulke rijke gaven bedeeld, slechts zo'n kort leven werd gegund. Maar hier staat tegenover dat dit snel voorbijvlietend. leven zó vol komen gevuld en zo harmonisch afgeslo ten is,dat men daarvoor weer dankbaar mag zijn. Men staat vei'baasd over de nimmer aflatende toewijding waarmee de honder den kleine prentjes gemaakt zijn, over de duizenden détails die alle verantwoord zijn, over de speelse fantasie en het buiten gewone vermogen om de figuren te typeren naar aard en situatie. Al leefde Joke Stook tengevolge van haar ziekte wel min of meer geïsoleerd, zij was geenszins wat men noemt „wereldvreemd". Er spreekt een heel gezond levensgevoel uit tekst en tekening van haar boekjes. Er is geen spoor van sentimentaliteit in haar verhaaltjes en feeën en kabouters komt men er niet in tegen. Als Rikkie, de kikker, in het huwelijk wil treden zet hij de zaak zeer reëel aan zijn uitverkorene uiteen: „Wil je met me trouwen?, vroeg Rikkie eens op een keer, ik verdien wat met vissen en mandjes maken. Een huisje heb ik ook". Jawel, zei Johanna. Er is een verrukkelijke prent van een processie. Zoals in veel van haar verbeel dingen speelt ook deze plechtigheid zich af in de poesenwereld. Zelfs in de oorlogs tonelen, waarvan de verhalen tot haar doordrongen, brengt zij haar poesen ge üniformeerd en gewapend voor het voet licht; alles in een kleurengamma van veld- grijs. De kleine wereld, die zij de hare mocht noemen, heeft Joke Stook met veel liefde en heel intens bezien. Er is een versje waarin een jongetje tegen z'n ezel zegt: „Zie je daar die kleine bloemen, De vogels in het warme licht? Waarom geef je mij geen antwoord? Dommerd, je loopt met d' ogen dicht!" Houdt deze laatste regel niet een stil verwijt in, dat velen van ons zich mogen aantrekken? Werk van scholieren In combinatie met deze tentoonstelling wordt als onderdeel van het Interscholair Jeugdtournooi tot 23 Maart in het zelfde museum een expositie van tekeningen, handwerk enzovoorts van leerlingen van middelbare scholen gehouden. Een verge lijking te maken met het werk van Joke Stook, die een uitgesproken talent bezat, zou misplaatst zijn. Niettemin vindt men ook onder het werk van deze schoolgaande jeugd wel enkele aanduidingen van be- ADVERTENTIE WOENSDAG 12 MAART Stadsschouwburg: Dansavond Hima Ke- sarcodi, 8 uur. Gebouw Cultura: „Geboorte regeling", lezing met lichtbeelden door mevr. J. C. van BeekZijp voor de Ned. Ver. v. Sexuele Hervorming. Kennemerlyceum: Voorlichtingsavond voor middelbaar onder wijs, 8 uur. Minerva: „Ivoorjagers", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „Lassie's grote avontuur", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Hoffmann's Ver tellingen". 14 jaar, 2, 7 en 9.30 uur. City: „Diamantensmokkel op Holland", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het geheim van donker Afrika", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Valentino", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „David en Bathshe- ba", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Krelage- huis: Voorjaarsbeurs 1017 en 1923 uur. DONDERDAG 13 MAART Minerva: 8.15 uur. Krelageliuis: Voorjaars beurs, 1017 en 19—23 uur. Rembrandt en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2. 7 en 9.30 uur. City: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaar ne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Uit de sprookjeswereld van Joke Stook. gaafdheid. Ik zag een werkelijk heel vaar dig geaquarelleerd duinlandschap en hier en daar is er een getuigenis van fijne smaak en van aardige fantasie. Toch is er iets wat mij opvalt als ik deze producten zie en dat is nieteen gebrek aan bekwaamheid, maar wel een sterk gemis aan verbeeldings kracht. Het ideaal van bijna alle meis jes reikt blijkbaar niet verder dan de akelig magere en kwijnende dames-uit- betere-kringen, zoals we die dag-in dag- uit in de advertenties der grote warenhui zen zien afgebeeld. Larmoyant bekijken deze onuitstaanbare schepsels ons vanonder hun overdadige wimpers. Ik weet niet hoe veel tekeningen van in avondkleding zich bewegende vrouwen men onder deze kin dertekeningen wel aantreft. De jongens bepalen zich meer tot treinen, boten en radio's. Dat zomin de klassieke, als de eigentijdse litteratuur, waarvan deze leerlingen toch op deze leeïtijd kennis nemen, tot een bron van inspiratie wordt, doet veronderstellen dat letterkunde voor hen een „leervak" blijft en dat mode en techniek de enige werkelijkheid vormen, die hen wezenlijk boeit, r OTTO B. DE KAT. De achteruitgang van de deviezenvoor raad, die vorige week uit de weekstaat van de Nederlandse Bank viel af te leiden, is geheel ongedaan gemaakt. De deviezen reserve is op de verkorte balans per 10 Maart aangegroeid met ruim 44 millioen tot 950 millioen, zodat goud en deviezen tezamen thans een bedrag van 2.150,5 millioen hebben bereikt. Het saldo van de schatkist steeg van 265 millioen tot 306 millioen. Met een harde knal is in de afgelopen nacht omstreeks twaalf uur te Borne een verwarmingsketel in een broeikas uit el kaar gesprongen, kort nadat de eigenaar de kas had verlaten. De kas, die achter een bloemenwinkel stond en een omvang had van acht bij acht meter, werd geheel ver nield. Ook glaspercelen in de nabijheid werden beschadigd. Er gebeurden geen persoonlijke ongelukken. Verzekering dekt de schade. De veiligheidsinspectie heeft een onderzoek ingesteld. Met twee kapitale werken: het Piano concert no. 2 van Brahms en de Symphonie van César Franck, werd gisteravond de belangwekkende programmareeks der D- serie van de HOV brillant besloten. Toon Verhey was de dirigent en Theo Bruins werkte mee als solist. Theo Bruins is voor het Haarlemse mu- ziekpubliek geen onbekende; hoe kort ge leden lijkt het nog, dat hij hier zijn vroeg rijpheid kwam demonstreren, toen de officiële podiumkledij hem nog niet paste en hij het uiterlijk van een schooljongen vertoonde. Intussen is hij een echte podiumfiguur geworden, zowel uiterlijk als innerlijk, wat zijn optreden van het be gin af trouwens al ondubbelzinnig beloof de. Zijn gezonde muzikaliteit openbaart zich in de frisse geest en de klaarheid van spel, maar vooral ook in het zuivere en zeer karakteristieke timbre van de piano klank, die zich onder zijn zeer beheerste aanslag ontwikkelt. En of dat nli de lyrisch gevoelige Brahms betreft of de markant energieke die zijn thema's als het ware uit graniet hakte, de quasi mystieke dromer of de gewild pittige humorist, de door zijn eigen vervoering aan het mijmeren slaande componist, de jolig schertsende die zelfs tot kinderlijke blijheid in staat bleek en die ten slotte een nationaal Hongaars tintje aan een van zijn thema's gaf omdat zijn Concert voor Boedapest bestemd was voor Theo Bruins schijnt het geen moeite te kosten al deze en nog veel meer andere karakteristieke uitingen dezer Brahmsmu- ziek in een levende en steeds bezielde pianoklank te laten horen. Daar is geen enkele dode noot bij. Het is zelfs zo, dat men bij het beluisteren van deze natuur lijke herschepping niet meer let op de ge weldige technische problemen die de solist op te lossen heeft, omdat men geheel onder de bekoring komt van zijn wonder lijk fraaie klankvorming, waarin de essen tie van de muziek haar zuivere uitdruk king vindt. Toon Verhey gaf bovendien van de orkestrale partij van het werk een reproductie, waarin Bruins' brillante en zo karakteristiek getinte spel prachtig tot ont plooiing kon komen. Verhey's interpretatie met het orkest van de edele Symphonie van Franck, was (evenals een paar weken geleden) bijzon der mooi. Nochtans was er een beduidend verschil tussen beide vertolkingen. De diri gent nam de tempi nu over het algemeen iets vlugger, maar wat hij met de vorige aan klankschoonheid en duidelijke teke ning bereikt had, bleef behouden en leek volkomen bezonken. De vlottere gang be tekende welbeschouwd nog winst. De reacties van het publiek op de pres taties van solist, dirigent en orkest waren terecht allerhartelijkst. Nog één avond van de V-serie en het winterseizoen van de IIOV is alweer ten einde. Reeds is de ge bruikelijke voorjaarscyclus, gewijd aan Beethoven, aangekondigd. JOS. DE KLERK De Amsterdamse politie heeft dezer da gen een 52-jarige schoenmaker onder ver denking van oplichting, gepleegd te Haar lem en te Beverwijk, aangehouden. Hij is inmiddels naar Haarlem overgebracht. Het onderzoek naar 's mans praktijken in de. laatste weken, bracht aan het licht dat hij in Haarlem iemand voor een partij leer ter waarde van ƒ111 had opgelicht. In Beverwijk lichtte hij twee leerhande laren op: Eén voor een partij leer ter waar de van 81 en één voor een partij ter waar de van 40. In Driehuis „verdiende" hij op dezelfde manier 136. Voorts wordt deze schoen maker ervan verdacht twee jassen te heb ben verduisterd die hij in huurkoop had. Eén jas en een gedeelte van het leer is in beslag genomen. ADVERTENTIE PRODUCT In restaurant Brinkman werd Dinsdag avond onder voorzittei-schap van de heer Joh. M. Schmidt de jaai-vergadering van de Haarlemse Reddingsbrigade voor Drenke lingen gehouden. In zijn openingswoord her dacht de voorzitter de bij een noodlottig ongeval om het leven gekomen Willy Terol. Het bestuur onderginig een verandering; de heer Joh. van Gennip legde wegens druk ke werkzaamheden de functie van secretaris neer, hem werd voor het vele werk dank ge bracht. Her bestuur is als volgt samengesteld: Joh. M. Schmidt, voorzitter; dr. D. Heymans, vice-voorzitter; mej. Truus Feringa, secre taresse. Lange Annastraat 16; A. G. J. v. d. Berg, penningmeester, V. H. Snel, tweede secretaris; mejuffrouw A. E. J. Bosse, J. M. Thuis, G, van Bruggen en Joh. G. van Gen- nip. commissarissen. Met algemene stemmen werd de heer G. van Bruggen tot hoofdinstructeur benoemd. De afgetreden hoofdinstructeur, de heer Th. van Koningsbrugge. werd tot lid van ver dienste benoemd. Hierna werd het zomer- programma besproken; de eierenwedstrijd zal wederom worden gehouden. Verder staan op het programma, deelneming aan de wed strijd hersengymnastiek, puzzletocht op Tweede Paasdag en de bondskampioenschap- pen in Juli. In het jaarverslag merkt de secretaris, de heer Joh. G. van Gennip, op. dat het aantal leden teruggelopen is van 167 tot 149. In de laatste maanden meldden zich weer elf nieuwe leden aan. De leden hebben in het afgelopen jaar met energie geoefend en met succes aan wedstrijden deelgenomen. De se cretaris geeft een uitvoerig overzicht van de werkzaamheden van het bestuur. Ook doet hij mededelingen over de examens en de ongevallendienst. Het financieel verslag van de penning meester, de heer A. G. J. van den Berg, ver meldt aan inkomsten en uitgaven een be drag van f946. Er is een nadelig saldo van f 203 in kas. In het Hervormde Jeugdgebouw in Vijf huizen worden a.s. Zaterdagmiddag en -avond gezellige bijeenkomsten gehouden, waar het rad van avontuur draait en andere attracties zijn. Er zal getracht worden voor de goede ren die overgebleven zijn op de bouwfonds- bazar alsnog kopers te vinden. Vrijdag 21 Maart is het honderd jaar geleden, dat de stichter van het speeltuin werk Uilke Jans Klaren in het dorpje Tjallebert bij Heerenveen werd geboren. Hij bereikte de hoge leeftijd van 95 jaar. Op 30 Maart 1947 is hij in Bennekom over leden. De heer Klaren was werkzaam op de Rijks Marinewerf in Amsterdam en woon de in de Bootsstraat op de „Eilanden" in Amsterdam. Aan het einde van de vorige eeuw stelde hij pogingen in het werk in zijn buurt wat te doen voor de jeugd. Hij wendde zich tot hoofden van scholen, even wel zonder resultaat. Later zocht hij con tact met besturen van arbeidersverenigin gen, echter eveneens zonder succes. De heer Klaren hield vol en op 17 Juni 1900 werd de vereniging „Oosterspeeltuin" op gericht. De moeilijkheden waren nog niet overwonnen. In het voorjaar van 1902 werd de eerste speeltuin geopend. De grondslag van het speeltuinwerk was gelegd. Er wer den in andere delen van Amsterdam speel tuinen aangelegd. Ook in andere steden van het land werden plannen gemaakt voor het speeltuinwerk en met succes. In Haar lem werd het werk in het Oostelijk deel der stad begonnen en in de loop der jaren werden in verscheidene delen speeltuinen opgericht. De heer Klaren heeft het werk zien groeien. Zijn naam zal altijd aan het speel tuinwerk verbonden blijven. ADVERTENTIE S fSSSb [Van onze correspondent in Amerika) Kort voor het jaar 1800 be sloten de Verenigde Staten van Amerika om een nieuwe hoofd stad te stichten, een stad, die niet tot het grondgebied van enige staat zou behoren. Men sneed een rechthoekige brok uit Maryland, langs de rivier de Potomac, en daar verrees volgens het plan van de Franse architect l'Enfant de nieuwe hoofdstad. l'Enfant heeft een goed plan gemaakt. Een plan met allure. Een voorname aanleg met ruimte rond de officiële ge bouwen, met brede straten en beboomde brede lanen. En toch, na 150 jaar, blijkt dit plan vrij onverwacht niet meer te voldoen. Het is vooral de auto, die deze crisis op haar geweten heeft. De bevolking van Washington is gedurende de oorlog sterk toegenomen en zeer velen van hen, die in de hoofdstad hun werk vonden, gaven er de voorkeur aan om buiten te gaan wonen. Per auto konden ze in ongeveer een half uur de beboste heuvels van de staten Maryland of Virginia bereiken en daar was het in de hete zomer toch altijd wat koeler dan in de oude stad. Over de zomers te Washington moet men namelijk niet gering den ken. De warmte is er heel vochtig en veel mensen, die het bijvoorbeeld in Djakarta best uit konden houden, vin den Washington ondragelijk en broeierig. Het was dus heel redelijk, dat al die nieuwkomers wat koeler en plezieriger woonplaats zoch ten dan de straten van Wash ington bieden konden. Maar de gevolgen waren voor de stad toch bedenkelijk. Dagelijks komen er nu zulke geweldige karavanen van auto's naar de stad toe gereden, dat de stra ten daar te smal blijken. Een van de grote problemen is het vinden van parkeergelegenheid voor al die glanzende vehikels. Men heeft berekend, dat het centrum een extra parkeer ruimte nodig zou hebben voor een kleine 30.000 auto's en het is duidelijk dat de winkeliers en de directeuren van de wa renhuizen zich ernstig bezorgd maken over deze situatie. Hun klanten kunnen in het centrum hun auto bijna niet parkeren en zijn daarom meer en meer geneigd hun inkopen te gaan doen in de voorsteden, waar steeds meer en steeds betere zaken gevestigd worden. Van parkeren gesproken: In drukke wijken van Ameri kaanse steden is het heel ge bruikelijk geworden, dat er parkeermeters langs de trot toirs zijn geplaatst. Dat zijn automaten, waar men wan neer men er zijn auto bij par keert een stuiver ingooit. Heeft men dat gedaan, dan mag men daar de auto een uur laten staan. Blijft men langer weg, dan verschijnt er in rode letters het woord overtreding op de parkeermeter en dan heeft men veel kans, wanneer men eindelijk weer bij de auto terugkomt, om een briefje met een bekeuring aan de ruiten wisser te vinden. Dat briefje komt daar nog niet automatisch. Dat heeft een politie-agent, die het woord overtreding las, daar achterge laten. De woonwijken vlak bij het centrum van Washington gaan meer en meer achteruit in stand en uiterlijk. Daar zijn degenen blijven wonen, die geen auto hadden om de dage lijkse tocht van en naar het land mee te ondernemen. Daar hebben zich ook die armeren, vooral negers, geves tigd, die de laatste jaren werk vonden in de hoofdstad. Wef zijn die buurten nog fraai, vergeleken bij de sloppen van Chicago of New York, maal aantrekkelijk en gezond om tf wonen is het daar toch aller minst. In vele van de huizen onbreekt zelfs modern sanitair. Thans zijn er grootse plannen voor Washington in de maak. De achterbuurthuizen wil men opruimen en vervangen door betere met meer groen en meer lucht eromheen. De overvolle binnenstadstraten wil men ont lasten door de aanleg van een diepgelegen verkeersweg zon der stoplichten, die als een grote cirkel Washington's cen trum zal omsluiten (over die verkeersweg heen natuurlijk tal van bruggen bij de dwars straten). Bovendien overweegt men onder tal van parken grote garages te bouwen. Wónneer bovengenoemde ver beteringen inderdaad worden uitgevoerd kan Washington toch een hoofdstad blijven, waar de Amerikanen trots op kunnen zijn. Die verbeteringen zijn echter noodzakelijk en kunnen alleen worden uitge voerd door een stadsbestuur, dat van aanpakken weet. ADVERTENTIE Zaterdag hebben wij u al een klein voorproefje gegund van de heerlijke Franse wijnen, waarvoor in de achter kamer van een verkeersbureau aan het Rokin sinds enkele dagen propaganda wordt gemaakt. Wij gaven u toen echter een uiterst misleidende voorstelling, want er was tijdens ons bezoek aan het minuscule perceeltje geen druppel van het rode of lichtblonde vocht uit Bor deaux of Bourgogne te bekennen. De gehele propaganda voltrekt zich op pa pier, hetgeen niet alleen voordelig maar ook bijzonder doeltreffend is. Wij kre gen van de rondwandeling langs kwistig beschilderde muren althans zo'n hevige dorst, dat wij ons onmiddellijk naar de dichtstbijzijnde melksalon hebben be geven. Daar sloegen wij een gehele fles Haarlemmermeer 1952 (een goed jaar) binnen tien minuten achterover. De melk was weer mieters. In onze voorbeschouwing gaven wij u overigens reeds enkele cijfers. Zo deel den wij op gezag van ambassadeur Gar- nier mede dat de Franse export van wijnen een waarde vertegenwooi-digde van 45.000.000.000 francs. Hiervan was meer dan 12.000.000.000 francs voor cognac en ongeveer 8.000.000.000 francs voor champagne betaald. Nederland be trok van dit alles een gedeelte in ruil voor boter, kaas en eieren. De invoer van deze zuivelproducten, zo vertelde de ambassadeur tijdens de openingsplech tigheid, is op een bevredigende schaal hervat. In het begin keken de douanes wel even vreemd van al die schalen met romige etenswaren, maar toen zij ont dekten dat het bevredigende schalen waren, zetten zij heel andere ogen op. De markies van Lur Saluces heeft ook een rede gehouden, waarin hij mee deelde dat Nederland om drie redenen als eerste voor deze propaganda-actie werd uitgekozen: wegens de bijzonder hartelijke internationale vriendschap, wegens de activiteit van de importeurs en tenslotte wegens de Hollandse tradi tie van goed tafelen. Blijkens oude schil derijen, wist deze woordvoerder nog te onthullen, werden de maaltijden altijd met een opgeheven glas verricht. Als wij bij de plechtigheid aanwezig waren geweest, zouden wij twee vragen heb ben gesteld: 1. als men voortdurend het glas ophief, waarmee werd dan het mes vastgehouden en 2. of schepte men met behulp van dat glas het eten van het bord? Ook zouden wij wel willen weten of deze maaltijden misschien in bevre digende schalen werden opgediend. De tweede methode is misschien nog zo gek niet, al voorzien wij enige bezwaren voor mensen die gewend zijn met lange tanden te eten. Intussen hebben wij enkele dagen de tijd gehad om een achtbladig prospectus te bestuderen. Dat staat vol met onge meen leerzame raadgevingen. Zo moet men bij voorbeeld zorgen, volgens de samenstellers van dit opvouwbare druk werkje, van het begin tot het einde van de maaltijd voor een weldoordachte cli max. Aan het einde kan dan de anti climax komen, bij voorbeeld het tradi tionele potje mosterd. En op diezelfde pagina lezen wij: „Een maaltijd zonder Franse wijn is als een dag zonder zon". Vermoedelijk zullen nu de zuivelexpor- teurs hier tegenover stellen: „Een ont bijt zonder Nederlandse melk is als een kip zonder kop zonder staart". Het prospectus bevat ook een hoofd stuk, gewijd aan de kunst om wijn te proeven. Daarin is iets plechtigs, zo lezen wij, iets van wijding. Men moet proeven met aandacht en ernst. Op deze raadgeving volgt een verrukkelijk stuk proza, dat wij u niet willen onthouden. „Breng uw mond op het nulpunt, maak uw gehemelte neutraal door een stukje brood te eten. Vul de glazen niet geheel maar half, om te voor komen dat er geuren verloren gaan. Laat licht in de wijn vallen om te oor delen over zijn kleur, zijn klaarheid, zijn glans. Adem de geur in, snuif hem op, terwijl ge het glas een zacht wie gende beweging geeft om het aroma vrij te maken. Proef de wijn door hem met kleine teugen op te drinken, door hem te kauwen om te beoordelen in hoeverre hii zoet is of droog, zwaar of licht, bloemig, fris, krachtig of fijn. Ontleed tenslotte uw indrukken, om schrijf ze en maak daarbij gebruik van kenners termen. Zo wordt ge zelf een kenner en verdient de naam een goede wijnproever te zijn. Die roep kunt ge nog verhogen door anecdotes te ver tellen. En vergeet niet dat het glas er moet zijn voor de neus en de lip pen van uw gasten en dat het niet alleen voor hun ogenlust is bestemd". Wij zouden zo nog een hele tijd kun nen doorgaan met het citeren van teksten, waarbij geen regel commen taar nodig is. Maar wij zullen volstaan met nog één zin en wel uit het hoofd stuk: „Vermijd wanklanken". Daarin staat namelijk te lezen: „Drink geen wijn bij sla, azijnsausjes of sinaas appelen. Drink hierbij desnoods een slokje water". Dat woordje „desnoods" spreekt hier boekdelen. Het bracht ons het refrein van een oud studentenliedje in her innering: „Wie in de boeken koeke loert en geestversnipperende dwaasheid snoert, drink water als de kippen!" Overigens valt een bezoek aan het centrum van propaganda best tegen. De wanden worden ontsierd door een aantal kwasi-aantrekkelijke beschilde ringen in onomwonden kleuren. Verder vindt men er een vitrine met allerlei glazen in modellen, die niemend kent of graag zou willen gebruiken. Het enige aardige vonden wij een groot bord met enige tientallen lichtpuntjes, waarbij men maar op een knopje be hoefde te drukken om in gedachten verplaatst te worden naar al die ge bieden met eerbiedwaardige kastelen, waarvan de namen alleen u al doen wijntanden. In de voorkamer bevinden zich twee aardige meisjes, die zowel Frans als Amsterdams spreken en zich in beide talen geheel belangeloos uitsloven om inlichtingen te verstrekken. BOEDA. De Haagse Comedie geeft heden-\ avond in de Stadsschouwburg een door Michael Langham van de Old Vic geregisseerde voorstelling van „De vrolijke vrouwtjes van Wind sor" door William Shakespeare. Hetzelfde gezelschap speelt Vrijdag avond als abonnementsvoorstelling in de Stadsschouwburg nogmaals „De Revisor" van Gogol. In Carré begint vanavond de reeks opvoeringen door het Graiid Ballet du Marquis de Cuevas met medewer king van de H.O.V. Solisten zijn: Rosella Hightower, Serge Golovine, George Skibine, Wladimir Skoura- toff, Jacqueline Mor eau. Donderdagavond draagt Reinoud An ders in de kleine zaal van het Con certgebouw de novelle „Nachtelijk paardengetrappel" van Bordewijk voor. Vrijdagavond brengt Mieke van Oorschot in de galerie Le Canard moderne Nederlandse poëzie ten gehore. Jascha Horenstein dirigeert de abon nementsconcerten door het Concert gebouw Orkest van Woensdag en Donderdag, waarop Annie Fischer het Vijfde Pianoconcert van Beetho ven vertolkt. Vrijdag heeft in het Concertgebouw de generale repetitie plaats van de Matthdus Passioyi van Bach door het Amsterdams Oratoriumkoor en de H.O.V. onder leiding van Piet van Egmond. Vocale solisten zijn Jo Vin cent, Annie Woud, Julius Patzak, Herman Schey, Wiebe Draper en Peter de Vos. In de galerie Le Canard wordt Don derdag een gramofoonplatenprogram- ma „Van Congo tot Chicago" uitge voerd. In de Bachzaal speelt Vrijdag het Sweelinck-kwartet voor de Kunstkring werken van Mozart en Bartök, met medewerking van de altviolist Klaas Boon. Wim Koster en Koos Stikvoort ex poseren nieuw werk in kunstzaal Hamel aan de O.Z. Voorburgwal. Velsens supervisie onderwerp van geschil Voor de tweede keer is het in Velsens raad tot bewogen debatten gekomen over de zaak, die zowel de middenstand als het gemeentebestuur sinds enige weken diep gaand beroert: de „zaak Dudok". Het is gisteravond een paar keer vreemd gelopen in de vroedschap en tenslotte kwam er nog niet eens een besluit uit de bus: tegen het middernachtelijk uur deelde het college na beraad mee, dat het niet in kon gaan op het verzoek van de raad, om de befaamde commissie van drie te benoemen. Deze com missie zou voortvloeien uit een besluit van de vorige raadszitting en dienen om de raad voor te' lichten over de mogelijkheid van „inpassing" van het befaamde winkel plan v. d. Broek-Bakema in de bestaande plannen van Dudok. Nu hier geen besluit over gevallen is, lijkt de kans groot, dat deze delicate en netelige aangelegenheid ten eerste geruime tijd „in de lucht blijft hangen" en dat er anderzijds een openlijk conflict tussen college en raad uit zal voortkomen. Het enige vastomlijnde besluit, dat in deze kwestie werd genomen was de be noeming van de Hilversumse architect P. Zanstra tot opvolger-supervisor met ge lijktijdig eervol ontslag aan de heer W. M. Dudok als zodanig. Vrijdag 14 Maart houdt de vereniging „Bliridenpenning" een bijeenkomst in de Kloppersingelkerk te Haarlem, waar een programma van gewijde muziek zal wor den uitgevoerd. Medewerking hieraan ver leent het Amsterdamse Blindenkoor, een klein groepje mannen en vrouwen van de Christelijke Amsterdamse Blinden-Werk- inrichting onder leiding van de organist, pianist en componist Piet Meijer. De leden van het koortje zingen, zonder pose en pre tentie, hun eigen ontroering met zoveel overgave uit, dat het optreden tegelijk een concert en een verkondiging is. Er zijn enige vocale en instrumentale solisten bij. In de Haarlemse Koudenhornkazerne wordt op Woensdag 26 Maart een ouder dag gehouden voor de ouders van de dienstplichtigen, die sinds 4 October van het vorig jaar bij het regiment zware luchtdoelartillerie „Ypenburg" in opleiding zijn. In de voormiddag wordt op de bin nenplaats van de kazerne door de instruc tie-afdeling een parade gehouden. De in spectie zal worden gehouden door de waar nemende regimentscommandant majoor A. Mourits. Op de Gedempte Oude Gracht heeft vervolgens een défilé plaats.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5