Zand voorts wederopbouw Taxi? 18000 Zie boven Blauwe Gillette Mesjes De geschiedenis van een wraak Kort en bondig ■Clowntje Rick lichtend puin van oude ramp Amsterdamse Beurs WOENSDAG 12 MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Opdrachten aan Jan Mul en Karei Mengelberg Voor de kinderen Blue Gillette f. 0.75 per 5 Een goeie morgenbegint met Gillette Nederlanders in Duitsland onderscheiden Kleren in brand door vlammen uit cokeskamer Besluit zwemcompetitie Scheepvaart Burgerlijke stand van Haarlem FEUILLETON door JOHN HENRY MACKAY Ongelukken met straaljagers Donderdag- en volgende avonden, wanneer de maan pas enige uren na zonson dergang opkomt, is er een klein kansje dat men aan de westelijke horizon het zodiakale schijnsel kan waarne men. De hemel moet uiteraard zeer helder z{jn en men moet niet het storende licht van een stad in de buurt hebben; alleen onder zeer gunstige ornstandig- heden vertoont zich dit schijnsel als een zwakke lichtkegel, die met zijn basis op de gezichtsein der staat en naar links overhelt, dit toil zeggen dat de top naar het Zui den wijst. Het zodiakale schijn sel wordt veroorzaakt door milliarden deeltjes materie, die volgens de Engelse astronoom Jeans waarschijnlijk de resten zijn van het puin dat ontstond toen de ontmoeting van twee sterren één daarvan was onze zon) de „ge boorte" van ons plane tenstelsel bewerkstellig de. Men moet zich daar bij voorstellen dat de puinresten van deze kos mische catastrofe met hun allen een panne- koek van enorme af metingen vormen, die in het midden vrij dik is maar waarvan de dikte naar de randen toe af neemt. In het midden bevindt zich de zon, maar ook de baan van de aarde ligt er nog helemaal in. Het vlak van deze reusachtige schijf valt ongeveer samen met het vlak ivaarin de aarde zich. om de zon beweegt; men kan het ook anders uitdrukken door te zeg gen dat wij van de aar de af deze deeltjes ma terie altijd zien zij weerkaatsen n.l., even als de maan het zon licht in de richting van de jaarlijkse zonsbaan. Deze baan loopt door de gordel van sterrenbeel den (Vissen, RamStier, Tweelingen, Kreeft, Leeuw, Maagd, Weeg~m schaal. Schorpioen', Schutter, Steenbok en Waterman) die wij „Die renriem" ofwel „Zodi ak" noemen. Vandaar de naam zodiakaal licht. In streken ivaar de zon steil op de horizon opkomt en ondergaat in de tropen dus is het zodiakale licht een vaak voorkomend ver schijnsel. Op onze breed te is de hoek tussen de ecliptica en het horizon tale vlak alleen steil in Maart en October (het maximum is ruim 61 graden). Men heeft dan ook eveneens in October kans op het zodiakale licht, maar dan vertoont het zich 's morgens voor dat de zon op is. Om practische redenen is dus de waarneming in Maart verkieslijker; de meeste kans heeft men ongeveer anderhalf uur na zonsondergang. Maanlicht stoort reeds ontzaglijk, daarom is de gelegenheid het best wanneer de maan pas later in de avond op komt (Donderdag om 21.09 uur, Vrijdag om 22.29 uur. in de nacht van Zaterdag op Zondag pas om 1.16 uur). G. v. W. Met de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, hadden wij een onderhoud over de directe vooruitzichten voor Zandvoorts wederopbouw. De burgemeester was over die vooruit zichten niet ontevreden. De particuliere woningbouw in plan- Zuid en omgeving Kostverloren bracht reeds een behoorlijk aantal nieuwe inwo ners en deze bouw blijft voortgang vinden. De voltooiing van het plan „Zeereep- midden" geeft reden tot grote voldoening. Het nieuwe Zuiderbad zal niet vóór het komende seizoen gereed zijn. Nog altijd worden pogingen gedaan om voor dit ob ject een voor de gemeente zo voordelig mogelijke financiering te krijgen. De bur gemeester was er van overtuigd, dat na afloop van het seizoen onmiddellijk met de wederopbouw zal kunnen worden begon nen, zodat in 1953 Zandvoort een nieuw Zuiderbad zal hebben. Het door de heer Bouwes met Marshall hulp op te trekken hótel aan de Zuidzijde, zal op 14 Maart onderhands worden aanbe steed. De heer Bouwes zal de aannemer ADVERTENTIE de voorwaarde stellen, dat voor het begin van het seizoen het bouwwerk exploitabel dient te zijn wat betreft de terrassen en een gedeelte tot aan de eerste verdieping. Aan de Noordkant hoopt de heer W. Kelder voor het seizoen zijn café-restau rant tot aan de eerste verdieping opge trokken te hebben en daar een dakterras op aan te leggen. Over de bouw van de flatcomplexen aan de Noord-boulevard deelde burgemeester mee, dat er binnenkort officiële gegevens kunnen worden verwacht. Tussen „Riche" en „Paviljoen Kiefer" werken twintig arbeiders in D.U.W-ver- band aan de aanleg van een kampeerter rein, dat uitsluitend bestemd zal worden voor „toerist-kampeerders". Langer dan veertien dagen zal men hier zijn tent niet mogen opslaan. Voor het eerste seizoen verwacht men hier ongeveer vierhonderd trekkers. Het terrein is zéér uitgebreid en verdeeld in drie geïsoleerd liggende vak ken, het eerste voor vrouwen en meisjes, het tweede voor gezinnen en het derde voor mannen en jongens. Langs een fraai uitgeholde, met steenslag verharde weg, arriveert men bij het huisje van het kamp- opzichtersgezin, dat belast zal worden met het toezicht. Vermoedelijk zal een bunker tot rijwielstalling worden omgebouwd. De outillage van het Caravan-camp zal worden uitgebreid. Het is mogelijk dat hier nog dit seizoen een clubhuis zal ver rijzen. ADVERTENTIE HAARLEMSE VOORJAARSBEURS Speciale expositie MOBYLETTE Van Lent's Autobedrijven N.V. Heemstede Raadhuisstraat 53-65 Heemst, Dreef 203 - Tel. 38810 De stichting Kunstmaand Amsterdam heeft twee opdrachten aan componisten verstrekt, te weten aan Jan Mul te Haar lem en aan Karei Mengelberg te Amster dam. De eerste is verzocht liederen voor sopraan en obligate instrumenten te com poneren. De heer Mengelberg zal een stuk voor strijkorkest schrijven. Het is de be doeling deze werken in de Kunstmaand van 4 Juni tot 4 Juli in de Bachzaal uit te voeren. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl. 47 85 84% A.K.U 145% 145% Lever Brothers 182% 180 Philips Gloeil. 148% 147 Nwe Philips 143 143 Kon. Petroleum 290 289% A'dam Rubber 85% 84 Holl. Amer. Lijn 150 e.d. 151 N. Scheepv. Unie 138% 137% H.V.A 93% 93 73% 73% Amsterd. Bank 152 152 Rotterd. Bank 152 152 Twentse Bank 159 159 Anaconda Copper 4915/i» 49% Bethlehem Steel 50% 51 Republic Steel 42% 42% Shell Union 80% 83% Tidewater 49% 49 U. S. Steel 39% 40 N. Lever Brothers 176% 175 Ze reisden weer terug met de trein, nadat de boot hen aan land had gebracht. En zo waren ze dan weer thuis „Ja, Bunkie", zei oom Tripje. „Nu is de vacantie weer afgelopen; jullie gaat morgen weer naar school en flink leren!" „Ik vind het best", zei Bunkie. „Het is wel weer leuk, op school te zijn, al 'was het dan wel erg leuk in de vacantie!" Zo dachten de anderen er ook over. 's Avonds zochten ze alle boeken en schriften bij elkaar, die ze morgen op school nodig zouden hebben. De boeken werden met nieuw papier netjes gekaft, want ze wilden keurig voor de dag komen. Alles pakten ze in hun tassen, zodat die klaar stonden om mee te nemen. In bed praatten ze nog wat met elkaar over alles, wat ze op het eiland hadden beleefd. „Ik hoop maar, dat we het volgende jaar weer daarheen gaan met de vacantie", vond Bunkie. Dat hoopten de anderen ook. Het was erg leuk geweest. „En dan gaan we weer naar Ouwe Kees en vragen hem, of hij wat vertelt!", besloot Bunkie. ADVERTENTIE Samen naar de overwinning I Dat kan alleen als zij zich beiden tot het uiterste geven en perfect samenwerken. Voor het scheren moet er ook een volkomen harmonie bestaan n.l. tussen scheerappnraat en mesje. Dat is bij Gillette altijd het geval en daardoor is Gillette beroemd geworden. Gebruik daarom in Uw Gillette apparaat uitsluitend Gillette mesjes. 'N GILLETTE SCHEERAPPARAAT EN ZIJ BEHOREN BIJ ELKAAR Drie Nederlanders, die in oorlogstijd in Berlijn belangrijke diensten hebben be wezen aan Nederlandse gevangenen, heb ben uit handen van de Nederlandse am bassadeur te Bonn de erkentelijkheids- medaille ontvangen. Het zijn de leider van de Duit-se dochteronderneming van de N.V. P. de Gruyter en Zn., mr. P. de Gruyter, de procuratiehouder dezer N.V., de heer H. Bekkers en de heer M. van Hoof, even eens voor genoemde N.V. in Berlijn werk zaam. Deze onderscheiding wordt toegekend bij beschikking van de minister van Buiten landse Zaken. Zij werd eerder te Berlijn reeds uitgereikt aan de Nederlandse jour nalisten A Benz en J. Stoffels. Bij het vullen van een cokeskamer in een van de hallen van de Hoogovens geraakten Maandagmiddag door uitslaande vlammen de kleren in brand van de 51-jarige Haar lemse arbeider F. V., die met vrij ernstige brandwonden aan beide benen in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk is opgeno men. De zwemcompetitie van de kring Haarlem van de KNZB is besloten met wedstrijden in het Sportfondsenbad. De organisatie daaf- van berustte bij HPC. De wedstrijden brachten veel spanning doordat de beslissing over de kampioens titels dames, jongens en heren- juniores moest vallen. De uitslagen waren: 66 2/3 meter vrije slag jongens: 1. R. Prins (HPC) 41.4 sec.; 2. J. Besijn tHPC) 45.8 sec.; 3. H. Verleur (HPC) 46.1 sec. 100 meter rugslag dames: 1. J. v. Waard (DWR) 1 min. 23.9 sec.; 2. M. Marsman (HVGB) 1 min. 27.8 sec.; 3. R. Nelissen (DWT) 1 min. 27.9 sec. 100 meter vrije slag heren juniores: 1. P. Smit CHPC) 1 min. 7.5 sec.: 2. F. Roozekrans (DWT) 1 min. 7.7 sec.; 3. R. Prins (HPC) 1 min. 8.7 sec. 5 x 66 2/3 meter vrije slag estafette dames: I. DWT (C. Somers. P. v. Bruggen, M. Prins. R. Nelissen en T. Scheerder) 4 min. 7.8 sec.; 2. DWR 4 min. 10.3 sec; 3. Zwemclub Haar lem 4 min. 14.i sec. 3 x 66 2/3 meter wisselslagestafette heren juniores: 1. Zwemclub Haarlem (W. v. Wa- mel, G. Bijlsma en L. ten Berge) 2 min. 20.6 sec.; 2. HVGB 1 2 min. 29.3 sec.; 3. Zwemclub Haarlem 2 2 min. 34.8 sec. De ploeg van HPC die als eerste aankwam, werd gediskwalificeerd. De R.K. zwemvereniging „De Watertrap pers" heeft het clubkamoioenschap in de dame.sklasse veroverd. HPC legde beslag op het clubkampioenschap heren juniores en de jongensadspiranten. De eindstand is: Dames: DWT 1643.2; Zwemclub Haarlem 1662.5; DWR 1669.8; HVGB 1715.5 en HPC 1772.3 punten. Heren juniores: HPC 1288.9: Zwemclub Haarlem 1349; DWT 1351.5; HVGB 1355.4 en DWR 1542.5 punten. Jongens aspiranten: HPC 378.7; HVGB 393.1; DWT 424.6; Zwemclub Haarlem 426.2 en DWR 464.9 punten. VAN DE POL NIET NAAR LYON. Piet van de Pol zal wegens ziekte niet' kunnen deelnemen aan het Europees kampioenschap biljarten 47/1, dat bij een voldoend aantal inschrijvers van 20 tot 23 Maart te Lyon wordt gehouden, noch aan de wedstrijden om het nationaal kampioenschap bandstoten van 27 tot 30 Maart te Hilversum Agatha, 10 uit dok Hongkong naar Pladju Argos, 10 van Levant te Amsterdam. Agamemnon, 11 van Kingston naar Jacmel. Amsteldijk, 11 te Philadelphia naar New York. Amsteldiep, 11 van Newport News te R'dam. Alpherat. 10 280 m- N. Flores. Aalsum, pass. 12 Gibraltar naar Port Said. Akkrumdijk, 11 te Melbourne. Aldabi, 11 te Antwerpen. Alkaid, 77 v. Bahia naar Antwerpen. Amstelpark, 10 v. Puerto Plata te-New York. Annenkerk, 12 te Port Said. Albireo, 11 van Montevideo, naar Buenos Aires Alblasserdijk, pass. 12 Vlissingen n. Havanna. Almdijk, 11 v. Aruba naar Havanna. Alphacca, 11 v. Baltimore te Philadelphia. Ark eld ijk, 11 van New York naar R'dam. Averdijk, 10 te Galveston. Amstelveen, 12 v. Amsterdam naar Antw. Benkalis, 10 v. Port Elizabeth n. Kaapstad. Blitar, pass. 11 Gibraltar, Blommersdijk, pass 11 Scllly's. Baam, 10 300 m. W. Finisterre Bandjer-masin, 10 v. Makassar n. KI. Soenda eil. Batoela. 11 van Prlok te Pontianak. Britsum, 10 480 m. N.NO. Flores Bubara, pass. 10 Kp. Bon n. Port Said. Bloemfontein, 12 van Antwerpen te A'dam. Ciavella, 10 van Rotterdam n. Kopenhagen. Caltex Nederland, pass. 10 Burlings. Ceram, pass. 10 Sir Messina n. Port Said. Cory. 10 v. Balikpapan naar Djakarta. Chama, 10 dwars Khorya Morya baai. Delfshaven, 10 te Freetown. Danae, pass. 10 Ouessant. Delfland. 9 te Santos. Du i vend recht. 10 520 m. Z.ZO. St. Helena.' Do.needij'k, 11 van Antwerpen naar R'dam. Edarh. vertr. 12 van New York naar R'dam. Et rem a10 v Curacao naar Algiers. Eemdijk, 10 500 m. O.NO Bermuda. Elrnina, 11 v Lo-bito te Takoradi verwacht Ena, 10 420 m W. Lissabon. Es#o Amsterdam. 10 90 m. N, Fayal. EMnna. 10 300 m. Z ZW. Formosa. Félipes. 10 200 m. ZW.t.W. Cambodia Point. Grootekerk. 10 van Aden naar Suez. Gordias, 11 te Volos naar Gibraltar. Hercules, 11 v. Bremen naar Amsterdam- Heelsum. 10 van Houston te Galveston. Haulerwijk. 10 700 m. ZW. t.W. Flores. Hecuba, 10 350 m. NO. Fayal n. Antwerpen. Helicon. 10 270 m. W. Finisterre. Hermes. 9 290 m. ZO Kp. Hatteras. Hersilia, 10 370 m. W.ZW. Ouessant. Haarlem. 11 te Amsterdam. Hestia, 12 v. Antwerpen naar Amsterdam Hos, 12 v. New York te Cape Haitien verw. Jagersfontein, 10 v Teneriffe n. Southampton lava, 11 Singapore verwacht, lapara (KRL). pass. 10 Algiers. Kakap. 11 te Colombo Kota Ago-eng, 11 Port Said verwacht. Ked-oe, 10 van Colombo naar Aden. Kota Gede, 8 v. R'dam te Houston. Kaloekoe, 10 v. Padang n. Benkoelen. Kota Baroe, 9 80 O.t.N. Cocos eil. Kota Inten, pass. 11 Gibraltar. Kedoe, 11 van Colombo naar Aden. Lekkerkerk, 11 van Karachi te Bombay. Loosdrecht, 10 v. Marseille n. Le Havre. Leopoldskerk, 10 v Damman n. Koewait. Loenerlcerk, 10 460 m. O.t.Z, Bombay. Laertes, 12 v. Belawan te Port Swettenham. Lissekerk, 11 ten anker voor Port Said. Lóppersum, pass. 11 Finisterre. Luna, pass. 1:1 Ouessant n. Antwerpen. Leerdam, 11 van Halifax te New York. Maashaven, 10 v. Recife naar Rio Grande. Muiderkerk, 12 te Suez verwacht. Mentor, 10 van Malta n. Patras. Mitra, 10 v. Singapore naar Pladju. Modjokerto, 10 v. Djeddah naar Suez. Maas, 10 110 O. Kp. Passero. Maaskerk, 10 170 m- N.NO Las Palmas. Madoera, 10 90 m. W. Anderhalfgraadskanaal. Maetsuycker, 10 250 m. W.NW. NW-Cape. Marpessa, 10 240 m. NO Singapore. Metula, 10 190 m. Z.ZO. Christmas eil. Mirza, 10 dwars Sing'kep. Maasland, pass. 11 Recife n. Montevideo. Manoeran. 13 Makassar verwacht. Mariekerk, 11 van Amsterdam naar Beira. Merwede, 11 van Antwerpen naar Hamburg. Myonia, 11 dwars Wight. Molenkerk, 10 v. Accra te Lagos. Noordam, 10 v. R'dam te New York. Nestor. 12 v. Rotterdam n. Alexandrië. Oranjestad, 11 v. Curagao naar Aruba. Omala, 10 85" NW. Deli. Oranje, 10 520 m. W.NW. Minicoy. Prins Alexander, 10 van R'dam op rede St. John Prins Willem V, 11 v. Barcelona te R'dam Prins Frederik Willem, 10 50 m. NW. Kp. St. Vincent Prins Willem v. Oranje, 11 150 m. N.NO. Fini sterre. Prins Willem II, 10 230 m. N. Flórés. Rotti, 10 van Suez naar Djeddah. Poelau Laut, 12 te MarseiUé. De Lucifer: Er worden veel Amerikaanse toeristen verwacht deze zomer. De ROXY: Ze zullen zich hier best thuis voelen met ROXY. HAARLEM. 11 Maart 1952 ONDERTROUWD: 11 Mrt, A. Heilbronn en C. R. Frank; A. W. van Hemmen en E. Stapel. BEVALLEN van een zoon: 9 Mrt, A. A. Blokkervan Kesteren; 10 Mrt, D. E. Camu Wilkes; 11 Mrt, J. M. van Velthoven-Kiekens. BEVALLEN van een dochter: 9 Mrt, J. C. de Jongh—Lammers; I. M. van Hoek— Schneider; 10 Mrt, J. Jacobs—Sieraad; 11 Mrt, D. H. de RuiterHageman; OVERLEDEN: 8 Mrt, J. Oomen, 57 j., Trompstraat; A. G. E. van Steensel van der Aa, 75 j., Jan Nieuwenhuijzenstraat; 9 Mrt, H. M. van der Voorn, 55 j., Kamperlaan; C KistPruis, 97 j., Jansstraat; A. Tierie, 78 j., Saenredamstraat; 10 Mrt, J. P. Lammers, 82 j., Rustenburgerlaan; J. van Raalten, 69 j., Zuider Buiten Saparne; C. M. Hendriks van der Vossen, 72 j., Hagestraat. Nederlandse bewerking van C. J. E. Dmaux 21) Op de eerste étage, in een der af delingen waar het betrekkelijk stil was, haalde hij hem in. Braun bekeek met aan dacht een der uitgestalde prenten, zonder zich enigszins te haasten. Het ogenblik was gekomen. Nu! Sierlin ging naast hem staan. Braun scheen niets te merken. Toen, zonder stem verheffing, alsof hij in zichzelf sprak maar toch duidelijk verstaanbaar, zei hij: Ik moet U eens even spreken.'Ik wens een verklaring van U. Ik. Braun scheen geen woord gehoord te hebben, alsof hij stokdoof was. Ongestoord, zonder op- of omzien, keek hij, zich iets vooroverbuigend, naar de plaat, en liep langzaam verder, om even verderop weer te blijven staan, ditmaal voor een grote reproductie van Vermeers „Melkmeisje", die hij met zorg bekeek. Weer stond Sierlin naast hem. Iets luider dan de eerste keer en met nadruk zei hij: U schijnt me daareven niet verstaan te hebben. Ik wéns, ik éis een verklaring van U. Verstaat U mij nü? Uw wijze van doen, meneer. De aangesprokene scheen eindelijk te be seffen dat men tegen hém sprak. Hij keerde zich om, nam de naast hem staande gestalte op van de voeten tot ter hoogte van de borst. Toen wendde hij het hoofd af. In het onverstoorbare gezicht tekende zich voor het eerst een uitdrukking af, een onmis kenbare gemoedsbeweging. Het was die van een grondige walging. Van een diepe minachting. Op zijn hakken keerde hij zich zonder een woord te zeggen om, liep door het korte zijpad naar de aangrenzende af deling en mengde zich daar onder het pu bliek. Sierlin verloor hem uit het oog. Verslagen bleef hij staan. Het klamme zweet stond hem op het voorhoofd en in de handen. Hij zag lijkbleek. Met inspan ning van al zijn krachten bereikte hij de uitgang van het warenhuis. Een taxi bracht hem thuis. Eberhardt zat aan de schrijftafel in zijn behaaglijk ingerichte wei-kkamer en was juist bezig een intieme brief te schrijven, waarin hij een gezellig souper voorstelde, toen zijn huisknecht bezoek aankondigde: Mr. Sierlin. Ietwat geprikkeld bedekte hij het nog onvoltooide schrijven, stond op en trad de binnenkomende gast met zijn gebruikelijke beminnelijkheid tegemoet. Zijn scherpe Vliegers moeten aan zeer zware eisen voldoen Naar aanleiding van de ongelukken die de laatste jaren met de Meteor-straaljagers gebeurd zijn, heeft de kapitein vlieger A. J. W. Wijting uit Enschedé, instructeur bij de jachtvliegschool van de Militaire Vlieg- school in Twente, verklaard, dat de kern van het probleem is: het bij uitzondering voorkomend gébrek aan zelfdiscipline, vooral bij de jonge vliegers, het overschat ten van eigen capaciteiten en het niet be seffen van het feit, dat er vooral in de vliegerij nog steeds enkele factoren zijn die men zelf niet in de hand heeft. Men moet een respectabel aantal vlieguren heb ben wil men deze factoren onderscheiden en zelf de grenslijn voor het optreden er van kunnen bepalen. Het opleidingssysteem bij de militaire luchtmacht is zeer goed, zo zeide kapitein Wijting, maar een vlieger, vooral een vlieger van een straaljager, moet aan zeer zware eisen voldoen. „De instructeur heeft een zeer zware taak, want behalve een goed vlieger moet hij tevens een uitstekend psycholoog zijn. Het vliegen van tegen woordig is niet meer de min of meer spor tieve bezigheid van vóór de oorlog. Vliegen eist een bepaald intellectueel peil, een tech nische paraatheid en een solide geestelijke achtergrond. Slechts een naar verhouding gering aantal jongemannen wordt dan ook de opleiding tot jaehtvlieger waardig gekeurd. Zelfs onder hen vindt men nog enkelen die de „luxe" van het uitverkoren zijn op een zeker moment niet kunnen dragen en er soms de noodlottige conse quenties uit moeten trekken". In dit op zicht zei kapitein Wijting dat jonge Ne derlandse vliegers, die in Amerika worden opgeleid, soms terug komen met een zeker superioriteitsgevoel ten opzichte van hun in Nederland opgeleide collega's, hetgeen volkomen misplaatst is. blik ontdekte onmiddellijk de verandering, die zich in nog geen maand tijd in Sierlins gezicht had afgetekend. De toestand van deze man was ernstig. Deze vertrokken glimlach, het onzekere in die dwalende ogen, het gejaagde in de beweging der han den dat wees onloochenbaar op een zeer kritieke situatie, waarin deze mens ver keerde. Zonder iels te doen blijken nodig de Eberhardt hem uit plaats te nemen en het zich gemakkelijk te maken. Kerel, dat doet me plezier je weer eens te zien. Dat moet je vaker doen! Je weet, dat je steeds welkom bent. En vertel eens, hoe gaat het? Altijd nog dik in het werk zeker? Ja, je zit nu niet bepaald op een post waar je kunt duimen-draaien. Maar. pas op, dat je je niet overwerkt! Daar is niemand mee gebaat! Ik hoop dat ik je niet lastig val, als ik nog eens terugkom op het gesprek van laatst. Je begrijpt me welik bedoel die krankzinnige geschiedenis van'.... Ik weet waar je op doelt, Sierlin. En zijn er nieuwe gezichtspunten? Plotseling vloog Sierlin overeind, greep zijn vriend bij de arm en trok hem naar het venster. Met een volkomen veranderde stem, hees en gejaagd, hoorde Eberhardt hem zeg gen: Dóórdaar staat hij! Daór, be neden. Eberhardt volgde de richting van Sier lins bevende vinger. Hij zag niemand. Maar beste kerel, ik kan met de beste wil van de wereld geen sterveling ont dekken! De stem naast hem werd fluisterend, er sprak een nameloze angst uit: Zié je hem niet? Hij moet daér staan! Hij wacht op me tot ik weer naar buiten kom! Zie je hem dan niet? Hij loopt weer achter me aan. Voortdurend. Eberhardt wist waar hij aan toe was en wat hem te doen stond. Hij probeerde een opgewekte klank in zijn stem te leggen toen hij zijn vriend van het raam wegtrok met de woorden: Als hij 'daar staat, laat hem dan maar, Sierlin. Kom! Hij ging hem voor naar de vestibule, hielp hem in zijn bontjas en maakte zich zelf klaar voor het uitgaan. Sierlin liet zich als een kind leiden. Buitengekomen vroeg hij luchtig: 7- Zie je wel, Sierlin, waar is nu je ach tervolger? Er was wijd en zijd niemand te bespeu ren. Alleen een auto reed juist tussen hen en de kale bomen van de Dierentuin weg en was het volgende ogenblik verdwenen. Maar daareven was hij er! Toen ik bij je binnenging.... Op een kalmerende toon en zonder ant woord te geven, zei Eberhardt: Weet je wat we doen, Sierlin? We gaan eens even een ommetje maken. Een wandelingetje door het park. De frisse lucht zal ons beiden goed doen. Wij juris ten hebben zo nu en dan eens afleiding nodig om allerlei zaken uit ons hoofd te zetten. Ik heb soms ook van die dagen, dat mijn kop omloopt. En dan bevind ik mij er altijd wél bij de benen te gebruiken. Ziezo, zorgen aan de kant; we laten het werk nu eens het werk Eberhardt voerde het woord. Hij vroeg niets. Hij praatte over allerlei alsof hij het doel van dit bezoek helemaal was verge ten. Sierlins antwoorden waren kort en nietszeggend. Met een somber gezicht liep hij naast zijn vriend, zonder te luisteren naar Eberhardts gesprek. Zij waren nu vlak bij de vijver, die zich tussen de boom partijen in grillige vormen uitstrekte. Er lag een dun ijslaagje op het water, dat door donkere plassen doorbroken werd. De kale bomen lieten het uitzicht n^ar alle kanten vrij. Het was hier stil. De paden lagen verlaten. Plotseling voelde Eberhardt zich bij de arm gegrepen en krampachtig vastgehou den. Een hese stem naast hem fluisterde: Kijk daar.daar zit hij, op die bank! Op een der rustieke banken aan de over zijde van het water zat inderdaad een ge stalte naar het op deze afstand scheen, van een nog jonge man. Zijn gezicht was niet te onderscheiden, het ging schuil ach ter de handen. Blijkbaar steunde hij met de ellebogen op de knieën. De gestalte zat roerloos. Daar hij bij deze vrieskou niet kon zijn ingeslapen, moest hij diep in ge dachten verzonken zijn. Hij droeg een korte jekker en bruinlederen handschoenen. Eberhardt was inderdaad verbaasd. On willekeurig sprak hij op gedempte toon, BINNENLAND De tiende kaderopleiding infanterie wordt dezer dagen besloten en met ingang van 25 Maart zal de eerste kaderschool infan terie, voorheen gevestigd te Harderwijk en sinds enige jaren in de Kolonel Pahnkazerne te Bussum, worden opgeheven. Welk troe penonderdeel vervolgens in Bussum wordt ondergebracht is nog niet bekend, maar ver moedelijk zal het een nieuw op te richten afdeling zware luchtdoelartillerie zijn. Het Aalsmeers bloemencorso op 6 Sep tember zal gehouden worden onder het motto „De vier jaargetijden". Het spel dat die dag in het Olympisch Stadion te Amster dam opgevoerd wordt, draagt de titel „Ca leidoscoop van het leven". Toon Noyons maakt de ontwerpen voor het bloemencorso. Het stadionspel is van Marius Kruyne, aan wien tevens de regie is opgedragen. Mr. J. Klaasesz, de gouverneur van Su riname, is Dinsdagavond in Nederland aan gekomen ter bespreking van diverse onder werpen, waaronder de voorbereiding van de Rondetafel-conferentie met de West, die in April zal beginnen. Dinsdagavond is in een huis aan de De Clercqstraat te Amsterdam een 50-jarige man van twee hoog van de trap gevallen. Hij werd naar het Wilhelminagasthuis overge bracht en bleek bij aankomst aldaar reeds te zijn overleden. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is Dinsdag de arts E. A. Cohen te Arnhem op het proefschrift „Het Duitse concentratie kamp, een medische en psychologische stu die" gepromoveerd tot doctor in de genees kunde. De Nederlandse Spoorwegen hebben de A.N.W.B. bericht, dat zij er in beginsel toe hebben beslist-, de afsluitbomen bij de meer belangrijke overwegen te voorzien van rode knipperlichten, die aan weerszijden van de overweg, aan de rechterzijde van de rijweg, zullen worden aangebracht Er zal een onder zoek worden ingesteld, welke overwegen voor deze beveiligingsmethode in aanmer king komen. Dinsdagmiddag heeft men op een af stand van ongeveer 300 meter van de lan dingssteiger op het wad het lichaam gevon den van de 17-jarige Jan Smeenk uit Schiermonnikoog. De jongen werd sedert Maandag vermist. Men vermoedde reeds dat 'hij bij het zoeken van wormen op het wad was verdronken. De Nederlandse Bond van Gemeente ambtenaren heeft voor f 10.000 ingetekend op de nationale woningbouwleningen. De groepscommandant der rijkspolitie te Aalsmeer deelt mede dat wegens het tot ont ploffing brengen van een projectiel het Brasemermeer Donderdag tussen twaalf en twee uur voor het scheepvaartverkeer zal zijn gesloten. De voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer hebben namens deze Kamers een uit nodiging gericht aan het Briise parlement voor een bezoek aan Nederland in de tweede of derde week van October. HAARLEM EN OMGEVING Mej. E. J. Hyszeler te Bloemendaal is aan de Leidse universiteit geslaagd voor het candidaatsexamen medicijnen. Mr. F. P. Th. Rohling, wethouder van Onderwijs en personeelszaken der gemeente Bloemendaal, is verhinderd Donderdag 13 Maart zijn spreekuur te houden. Op de hoek AmsterdamstraatZuidpol derstraat verleende een motorrijder gister morgen geen voorrang aan een personen auto, wat tot gevolg had dat hij werd aan gereden. Hij brak zijn rechterdonderbeen en werd overgebracht naar het Marinehospitaal te Overveen. De gemeenteraad van Bloemendaal komt op Donderdag 20 Maart bijeen ter behande ling van de gemeentebegroting 1952 en van de 'begrotingen van het gas- en waterbedrijf. Papendrecht, 15 Vlaardingen verwacht. Prins Maurits, 11 v. Hamburg te Antw Prins Willem III, 12 v. Rouaan te Calais. Raki, 10 van Hollandia n. Menado. Ruys, 10 600 m O. Rio Grande. Roepat, 10 bij Dover Rijnd. vn, 15 Southampton verwacht. Rotti, 12 v. Suez te Djeddah Rijnland, pass. 11 Fernando Noronha n. Rio de Janeiro. Salland, pass. 10 Kp Vilano. Slledrecht, 11 v. Montevideo te Curagao verw. Stad Alkmaar, 12 Houston verwacht. Sarpedon, 10 v. Trinidad naar San Juan. Soestdijk, 10 v. New York via Alexandrië naar Java. Stad Schiedam, 10 v. Bagnolie naar Casablanca. Stad Maassluis, pass. 10 Burlings. Stanvac Djirak. 10 v. Uban naar Bangkok. Sumatra, 10 80 m. O.t.Z. Dondrahead. Saparoea, 11 van Amsterdam n. Perz. Golf. Sibajak, 12 v Port Said. fabinla, 11 te Belawan. Tamo, 10 v. Bahia Blanca te Rotterdam. Teiresias, 10 te Makassar naar Balikpapan. riba, 10 170 m N. Madeira. Tjibodas, 10 v. Makassar te Zamboanga. Tjikampek, 11 van Kobe te Nagoya. Themisto, 10 760 m. O.NO. Bermuda, rjiluwah, pass. 10 Saigon Talisse, 0 dwars Kunfida n. Alexandrië. Ternate. pass 10 Algiers. rornori, 10 300 m. NO. Flores. Tri ton, 9 400 m. N. Croo-ked eil. Tjipanas, 11 van Manilla naar Mill. rjisadane, 12 te Hongkong. Van Outshoorn, 10 v. Belawan naar Prlok. Van Riemsdijk. 10 v. Ambon naar Sorong. Veendam. 10 210 m. W. Lands End. Violette Erica, 11 v. Newport te Barl. Westerdam, 10 te R'dam van New York. Willem Ruys. 11 van Djakarta te R'dam Waingapoe, 10 v Soerabaja n. Makassar Waterman. 10 280 m. W.t.Z. Kp Palmas. Westland. 11 ten anker Dungeness. Waterland. 11 van Montevideo te Buenos Aires Weltevreden, 8 van Belawan. Winsum, 12 van Saffi te Vlaardingen. Woensdrecht, 12 V. Curasao te New York verw. [Jsel. pass. 11 Malta naar Alexandrië. Zuiderkruis, 10 510 m. O.ZO. Kp. Race. ADVERTENTIE alsof hij zou kunnen worden verstaan door onwelkome oren, toen hij zei: Ben je er zeker van dat hij het is? De greep om zijn arm we.rd losser. Hij hoorde de hese stem naast hem, bevend van ingehouden woede of angst, fluisteren: Zeker? Héél zeker! Hij is ons nage lopen Nagelopen? Dat was volkomen onmoge lijk. Een half uur lang hadden ze het park doorkruist en waren herhaaldelijk blijven stilstaan. Geen mens had hen gevolgd. Bo vendien: hoe zou deze zogenaamde achter volger dan plotseling aan de overkant van de vijverbocht zijn gekomen en een hou ding hebben aangenomen, alsof hij er al minutenlang in gepeins verzonken zat? Eberhardt voerde deze argumenten aan ten bewijze, dat Sierlin zich wel moest vergissen. Neen!, kreeg hij ten antwoord, neen, je kent hem niet. Maar nu.... nu.... Sierlin maakte aanstalten weg te lopen. Nog juist wist Eberhardt hem te weer houden. Hier!, zei hij gebiederftl. Op die manier maakt hij zich weer uit de voeten, zodra hij je in het oog krijgt. Hij heeft jongere benen dan jij. Nu laat je de leiding aan mij over. Ik zal met hem praten. Mij kent hij niet. Jij blijft kalm hier. Loop maar wat heen en weer, daarginds tussen de bosjes, en wacht tot ik terug ben! (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6