Turmae laaf uw avond niet vergallen door etenslucht en tabakswalm, vernietigt hinderlijke geuren. Gebrek aan ervaring lijkt de grondoorzaak KALGDERMA Wereldnieuws Buitenlandse Zaken in Eerste Kamer goedgekeurd Wet op de advocatuur is goedgekeurd Minister Stikker laakt het défaitisme van prof. Gerretson De radio geeft Vrijdag Ongelukken met straaljagers Meer oefentoestellen gewenst *Cét(o7keex Ohgeëi/ehoorc/ ih kwaliteit/ PANDA'S HEREN-LEVEN Agenda voor Haarlem De West wil bijdragen aan beiaard voor Amerika TWEEDE KAMER In Januari kwamen 3765 huizen gereed Aalsmeerse vrijwilliger in Korea onderscheiden Ontdekkingsreis op Nieuw-Guinea Koude oorlog om meer warmte DONDERDAG 13 MAART 1952 (Van onze parlementaire redacteur) Minister Stikker heeft gisteren geant woord op de beschouwingen over het bui tenlands beleid. Hij kwam op tegen som mige al te pessimistische zienswijzen en keerde zich vooral tegen gevaarlijk en on gegrond défaitisme. Hij merkte op, dat velen goed zouden doen wat minder angstig voor het Russisch gevaar te zijn. Hij hoop te, dat het Westen in vrede met Sovjet- Rusland zal kunnen leven. Wel meende hij, dat de bestaande spanning nog lang kan duren. Daarom ook moest men alle krach ten inspannen om op alle mogelijkheden voorbereid te zijn. De U.N.O. is het enig overgebleven ont moetingspunt voor Oost en West en tevens het lichaam, waarin op tal van gebieden gestadig moet worden voortgewerkt. Wer kelijke ontspanning heeft de U.N.O. niet gebracht. In dit licht dient men de verschil lende andere daarvoor nodig geworden vormen van samenwerking te zien. Over alle zaken van belang, zo ging de minister verder, spreekt Nederland mee. Chauvinisme is verkeerd. Maar tevens dient gewaarschuwd te worden tegen dé faitisme. Anders ontstaat het gevaar, dat een deel van ons volk zich buiten de inter nationale zaken zal houden. Binnenkort zal een regering een permanente vertegen woordiger bij de Raad van Europa te Straatsburg benoemen. De O.E.E.S., de Europese Betalingsunie, het Schuman- plan passeerden de revue zonder dat men dienaangaande veel nieuws te horen kreeg. In de Europese Defensiegemeenschap zag minister Stikker de mogelijkheid West- Duitsland op niet gevaarlijke wijze aan de verdediging van het Wekten te doen deel nemen. Omtrent dit beginsel is te Lissabon overeenstemming bereikt en het gaat dus alleen nog om de uitwerking. Van belang vond de minister het vooral, dat de As- semblée een studie zal moeten wijden aan het tot stand komen van een Europese fe deratie. Ook op financieel, economisch en politiek gebied zal men de weg van de Europese integratie op moeten. Mr. Stikker betreurde het dat Engeland niet bereid is tot deelneming aan de Kolen- en Staalge meenschap en aan de Defensiegemeenschap. Hij meende echter dat Engeland in de ure des gevaars het Europese vasteland niet in de steek zal laten. Over de financieel-economische zijde van de militaire plannen van de N.A.T.O. merk te hij op, dat de regeling de draagkracht van geen der deelnemers te boven gaat. Voor een goede coördinatie van de Euro pese defensie binnen de N.A.T.O. wordt zorg gedragen. In Lissabon is de door mr. Stikker aangesneden kwestie van Duits- lands financiële bijdrage nog niet opgelost. Vast staat in elk geval, dat bij de onder handelingen daarover de Europese Defen siegemeenschap geheel zal worden inge schakeld. Op grond van de feiten in het bijzon der de in de laatste maanden aanmerkelijk verbeterde betalingsbalans bleek de minister nogal optimistisch gestemd te zijn omtrent de mogelijkheid vrij spoedig een volledige economische unie tussen de Beneluxlanden te verwezenlijken. Er komt thans ook een geregelde samenwerking tussen de hoofdambtenaren uit de Bene luxlanden, die zich met de internationale politiek bezig houden. Nederland zal zeker tijdig aandacht moeten besteden aan de schepping van een internationaal fonds ten behoeve van de minder-ontwikkelde landen. De minister ging vervolgens in op het betoog van prof. Gerretson. Sprak deze voor zichzelf of namens zijn fractie? Het ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Schoolradio. 10.50 Orgel. 11.20 Voor dracht. 11.35 Piano, en fluit. 12.00 Dansmu ziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport en prog nose. 13.00 Nieuws. 13.20 Orkest. 14.00 Kook- praatje. 14.20 Platen. (Om pl.m. 15.15 Voor dracht). 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Roemeens orkest. 17.20 Muziekpraatje. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht, 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Prijzen- praatje. 19.40 Wat dunk u van de Christus?, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voordracht met muziek. 20.30 Benelux, causerie. 20.40 Leven op de aarde, causerie. 21.00 Platen. 21.25 Het hangt aan de muur en het tikt21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Theaterorkest en -koor en zangsolisten. 22.30 Reportage Jeugdcongres. 22.40 Vandaag, cau serie. 22.45 Wijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, causerie. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15' Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Schoolradio. 10.05 Platen. 10.30 Promenade-orkest. 11.00 Voor zieken. 11.40 Klein koor. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Salonorkest en solist. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Piano. 13.45 Voor de huisvrouw. 14.00 Schoolradio. 14.20 De Oorlog, oratorium. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Sym- phonette orkest en solisten. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.22 Pianoduo 18.40 De Uitkijkpost, causerie. 18.50 Amusementsmu ziek. 19.05 Tactische Luchtstrijdkrachten, causerie. 19,15 Regeringsuitzending: Verkla ring en Toelichting. 19.35 Lichte muziek. 19.52 Snort. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Metronole-orkest. 20.50 Brabants half uur 21.20 Lichte muziek. 21.50 Om de toe komst van Nederland, klankbeeld. 22.10 Vier handig pianosnel. 22.45 Ik geloof in ene, heilige. Katholieke kerk. causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.22 Lichte muziek. 23.4024.00 Amusementsmuziek. TELEVISIE (N.C.R.V.). 20.1521.45 Dertigduizend; 300 jaar Zuid- Af rika. documentaire; Zeven stoelen; Dag sluiting. BRUSSEL. 324 M. 11.45. 12.00 en 12.15 Platen. 12.30 Weer bericht. 12.34 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Hammondorgel snel. 14.00—15.30 Schoolradio. 17.00 Nieuws. 17.15 Muziekkroniek. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws en oersover7'cht 19.30 Actualiteit. 19.50 Voor dracht 20.00 P^-en. 21.00 Kunstoverzicht. H.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Internatio nale Radio Universiteit. 22.45 Platen. 22.55 23.00 Nieuws. getuigde in elk geval van een verbitterde geestesgesteldheid en defaitistische hou ding, zo zei mr. Stikker. De wijze waarop prof. Gerretson wijlen minister Van Maar- seveen in het debat had betrokken had te recht velen met verontwaardiging vervuld. Naar aanleiding van de door prof. Gerret son aangehaalde woorden van De Savornin Lohman: „De leiding is dikwijls ellendig, maar het volk is goed", zei de minister ernstig te betwijfelen of de afgevaardigde zelf, sinds kort in het parlement opgeno men, met zijn rede iets tot een goede lei ding had bijgedragen. „Een op aanvechtbare gronden geba seerd bedenkelijk défaitisme, zo noemde minister Stikker het stuk geschiedschrij ving van de C.H.-afgevaardigde, die. naar het oordeel van de minister, kennelijk de objectiviteit mist welke nodig is om een betrouwbare geschiedschrijver van de In donesische kwestie te zijn. Wat prof. Ger retson gezegd had over Nederlands deel neming aan de conferentie van San Fran cisco ter sluiting van het vredesverdrag met Japan was volgens minister Stikker van een humor, die wellicht aan de stam tafel in het koffiehuis op zijn plaats is, maar die een ernstig antwoord in 's lands vergaderzaal uitsluit. De minister bleef tegenover prof. Ane- ma volhouden dat de wet op de Binnen scheepvaart volkenrechtelijk wel in orde en niet strijdig met de Rijnvaartacte zou zijn. Hij verweerde zich uitvoerig tegen de critiek van de heer Van Tilburg op de regeling inzake de Rijnvaartpremies. Bij de replieken keerde prof Beau fort (K.V.P.) zich tegen prof. Gerretson „die behoort tot hen, die doen alsof zij de ware vaderlandsliefde in pacht hebben, maar die door de manier waarop hij ten opzichte van de Indonesische kwestie op treedt in feite ons vaderland onnoemelijke schade berokkent. Hier en in Indonesië zijn het de extremisten waartoe o.m. prof. Gerretson behoort die telkens weer de toenadering tussen het Nederlandse en het Indonesische volk bemoeilijken". Scherp veroordeelde prof. Beaufort het feit, dat en de wijze waarop de C.H.-woordvoerder wijlen minister Van Maarseveen, die het vaderland getrouw tot in den dood was geweest, in het debat had betrokken. Prof. Beaufort wilde dit slechts constateren, niet qualificeren. Hierna gaf prof. Gerretson aan wat hij in eerste aanleg had gezegd een dus danige uitleg, dat naar het voorbeeld van ADVERTENTIE De regeringsraad van de Nederlandse Antillen heel't van de algemene vertegen woordiger in Nederland, mr. N. Debrot, een telegram ontvangen, waarin deze mede deelde, dat er gelegenheid bestaat, dat de overzeese rijksdelen deelnemen aan de schenking van een beiaard aan de Ver enigde Staten. De regeringsraad heeft zich uitgespro ken voor een inzameling. Er is een comité gevormd dat alle inwoners van de Neder landse Antillen in de gelegenheid zal stel len bij te dragen. prof. Beaufort over dit optreden verdere qualificatie beter achterwege kan blijven. Hoewel prof. Gerretson betoogd had, dat hij in het algemeen wel namens zijn fractie, soms echter alleen zijn persoonlijke mening had uitgesproken, bleef een verklaring hieromtrent van zijn fractieleider uit. Zonder hoofdelijke stemming nam de senaat de begroting van Buitenlandse Zaken aan, met aantekening dat de Com munisten tegen waren. Defensiedebat Des morgens had de Eerste Kamer zich bezig gehouden met de begrotingen van Oorlog en Marine. J h r. m r. Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.) duchtte dat aan de hem niet bijzonder toelachende Europese Defensie Gemeenschap, ten aan zien waarvan hij zowel politieke als mili tair-technische bezwaren aanroerde, veel nutteloze energie en kostbare tijd worden verspeeld. De heer Al gr a (A.R.) stelde vast, dat minister Staf aardig op weg was een parlementair troetelkind te worden. En dus kwam hij met enige critiek, onder meer op de publicatie van het rapport- Zaayer over de zaak-Van der Putten. De heer De Dreu (Arbeid), die het eens was met de thans door ons land in geslagen defensie-weg, had critiek op het „stenen-voor-brood-debat" in de Tweede Kamer over de geestelijke verzorging van de buitenkerkelijke militairen. Hij betoogde dat de levensovertuiging op humanistische grondslag voor de betrokkenen van gelijke waarde is als die op christelijke grondslag voor de christelijke gelovigen. De huma nisten stellen prijs op gelijke behandeling als de kerkelijken. Mr. W endelaar (V.V.D.) maakte zich zorgen oVer de materiaalpositie. Hij stemde met het regeringsbeleid op defen siegebied in. Donderdag antwoordt minister Staf. (Van onze luchtvaartmedewerker) Naar aanleiding van de ongelukken met straaljagers is dezer dagen een publicatie uitgegeven, die de indruk wekt van een semi-officiële verklaring en met vroegere verklaringen van deze aard gemeen heeft dat zij weinig bevredigend is. Zij wijt ver schillende der ongevallen aan het ontbre ken van zelfdiscipline en aan roekeloosheid van een kleine minderheid van leerlingen vlieger Naar veler gevoel waarschijnlijk wel wat al te gemakkelijk, terwijl boven dien de stellig niet bedoelde indruk wordt achtergelaten dat dit toch eigenlijk wel een Ider voornaamste oorzaken is. Tracht men in het kort het ongelukken- vraagstuk te analyseren, dan blijkt het toch echter stellig niet zo gemakkelijk af te doen. En als men er met deskundigen over spreekt, dan hoort men evenveel meningen als mensen. Is het materieel niet goed? In vliegerskringen is er één roep met name over de Meteors en hun uitstekende hoe danigheden. Men spreekt zelfs over „goe dige" vliegeigenschappen. Nu kan dit in zekere zin juist verraderlijk zijn, omdat vliegers met nog niet genoeg ervaring op ADVERTENTIE ADVERTENTIE Gelee: tubes -.85, 1.25 en 1.85 Dagcrèmetube 1.65 en pot 3.50 Actiefcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Scheercrème: grote tube 1.95 Minister Mulderije heeft gisteren in de Tweede Kamer het ontwerp tot het instel len van een Nederlandse Orde van Advo caten verdedigd. De minister herinnerde eraan dat het initiatief van de advocatuur zelf is uitgegaan. Hij ontkende dan ook, dat er sprake zou zijn van een zucht tot overorganisatie. Veeleer is er sprake van een verklaarbare groei naar samenbinding. Men moet deze ontwikkeling echter niet forceren. De uitslag van het gehouden re ferendum achtte de minister niet genoeg representatief om daaraan een argument te ontlenen tegen dit wetsontwerp. De minister gaf een opsomming van de voordelen van het wetsontwerp en betoog de dat er een waarborg in ligt voor de handhaving van de vrijheid van het be roep. De balie krijgt zelf de bevoegdheid om verordeningen vast te stellen. Tegen de ingediende amendementen ont wikkelde de minister bezwaren. Dat van mr. Stokvis cm een geldboete als straf in te voeren behoort niet in het tuchtrecht thuis. Een zodanige straf zou bovendien strijdig zijn met de traditie van het be roep. De heer Stokvis trok daarna zijn amendement in. Het amendement om de zittingsduur van de leden van het hof van discipline, wat de advocatenleden betreft tot 5 jaar te be perken ontmoette bij de minister geen be zwaar. De leden, door de Kroon benoemd uit de rechterlijke macht, diénden naar 's ministers oordeel echter voor het leven zitting te hebben. Bij de discussie bleek, dat de heer Stok vis zijn oorspronkelijk amendement had doen herleven, dat de zittingsduur van alle leden tot 5 jaar wilde beperken. Hoewel minister Mulderije tegen dit amendement ernstige bezwaren aanvoerde, kon hij de Kamer niet overtuigen. Het werd bij zitten en opstaan aangenomen. Een amendement-Stokvis, mede onder tekend door vertegenwoordigers van de V.V.D.C.P.N, en K.N.P., strekkende tot uitsluiting van publicatie van de berisping, onderging een werkwaardig lot. Na de be strijding door de minister stemde alleen de C.P.N. er nog voor. Tegen een amendement-Burger om jonge advocaten vrij te stellen van contributie had minister Mulderye overwegend be zwaar, maar de Kamer dacht er anders over en nam het amendement en daarna het wetsontwerp zonder hoofdelijke stem ming aan. De C.P.N.-fractie liet het „tegen" aantekenen. Volgens gegevens van het centraal bureau voor de statistiek zijn in Januari 3765 wo ningen voltooid. Hierin zijn begrepen 145 duplexwoningen. Sedert de bevrijding heeft geen enkele maand Januari een zo groot aantal gereedgekomen woningen opgele verd. Sedert de bevrijding zijn thans door nieuwbouw 200.128 woningen opgeleverd, waarin 11160 duplexwoningen zijn begre pen. Het 2323 ton metende Panamese s.s. ..Marjory" dat op 11 Februari op de Maas vlakte bij Hoek van Holland strandde en op 23 Februari werd vlotgesleept en naar de Waalhaven in Rotterdam gebracht, is thans door de Engelse assuradeur te koop aan geboden. POESAN (Usis) Soldaat Wilhelm Johannes van der Linde uit Aalsmeer, be horende tot het bataljon „Van Heutsz" dat deel uitmaakt van het 38ste regiment in fanterie, werd onlangs uitverkoren als de „beste soldaat" van dit regiment, dat tweeduizend officieren en manschappen telt. Als beloning voor zijn mped en plichtsbetrachting kreeg hij twee weken verlof, waarvan hij er een doorbracht op het regimentshoofdkwartier en èen in Japan. Tijdens zijn bezoek aan dit land werd hij door het hoofd van de Neder landse missie in Japan, de heer P. E Teppema, ontvangen. Soldaat Van der Linde dient reeds vier jaar in het Nederlandse leger. In Indonesië maakte hij deel uit van het achtste regi ment stoottroepen. In Nederland terugge keerd meldde hij zich voor dienstneming bij het Nederlandse legioen in Korea. Voor hij militair werd, was Van der Linde werkzaam op een bloemkwekerij. De controleur van het Wisselmeren gebied, dr. R. Meyer Ranneft, heeft op Nieuw Guinea een ontdekkingsreis ge maakt naar de Bóvenbaliemvallei. Tussen het stroomgebied van de Bovenrouffaer- rivier en de Bovenbaliem was een stuk van ongeveer 150 km. lengte en 50 km. breedte nog nimmer door Europeanen' betreden. Van Eneratholi, de bestuurspost aan de Zuidoostpunt van het Paniaimeer uit, werd de tocht naar het Baliembekken onderno men. Via het Habbemameer, dat ongeveer 25 km ten noorden van de Wilhelminatop ligt en het bekken van de Ibelerivier, een rechterzijrivier van de Baliem, werd de terugtocht aanvaard. Op deze reis, waarbij op de heen- en terugweg een totale afstand van ongeveer 500 km werd afgelegd, werd een groot stuk nog onbekend gebied van Nieuw Guinea verkend. ADVERTENTIE 66. Zoals wij gezien hebben werden Pan da, Graaf Gaston en Jolliepop in sterke, vol-automatische stalen klemmen gevangen op het ogenblik waarop zij het hol van de Vleermuis-rover betraden. Ze waren vol komen machteloos, en het is dan ook geen wonder, dat het hart Panda in de keel klopte toen hij nu de gewetenloze schurk te voorschijn zag komen. „Hohohohoho!", lachte de onverlaat. GevangenHelden! Hahahaha! Dat had je niet gedacht, hè? Die wilden slimmer zijn dan ik eh ster ker! Hohohoho!" „Je moest je schamen!", sprak Panda oprecht. „Laat ons los en geef me mijn juwelen terug. Het is heel gemeen wat je doet!" „Hohohoho! Gemeen!", scha terde de Vleermuis. „Ik kan je nog wel wat anders laten zien!" „Doe dat dan, mijn beste," moedigde Graaf Gaston hem aan. Maar doe het een beetje vlug, want ik verlang wat afleiding. Die klemmen zijn heel aerdig, maar die gaen me nu verve len, hah? Ik begin het hier waerlijk saei te vinden, zag. Ik had me dat anders veurgesteld!" „Hahahaha! Hohohoho! Saai? Wil je afleiding? Nou daar heb ik op ge rekend!" bulderde de schurk. „Kijk maar!" En hij wees op een drietal zonderlinge ze tels, die zich aan het einde van hel ver trek bevonden. Op het eerste gezicht leken het tandarts-stoelen, maar bij nadere be schouwing kon men zien, (jat de onder stukken bestonden uit drie vaatjes bxis- kruit. De aanblik was weinig geruststel lend. straaljagers er toe kunnen komen het vliegen te licht op te vatten. Hier komt bij dat het vliegen met straaljagers zo rustig gaat en dat in de lucht in het geheel geen indruk van een zeer hoge snelheid wordt verkregen, terwijl deze toch in werkelijk heid honderden kilometers per uur hoger ligt dan bij de jagers die nog maar enkele jaren geleden in gebruik waren. Datzelfde goedige vliegtuig kan zich bij een nalatig heid gevoelig wreken. Het is allemaal anders dan vroeger: niet alleen gaat liet sneller maar ook hoger en dat brengt weer nieuwe risico's mee. Een vlieger vertelde ons hoe op grote hoogte zijn zuurstoftoevoer haperde. Iemand met voldoende ervaring zal de tekenen van zuurstofgebrek spoedig onderkennen en zich als een haas naar beneden reppen. Deze knaap sukkelde In slaap en en zijn machine dook onbestuurd in de diepte. Hij kwam tijdig bij en wist het toestel weer in de hand te krijgen. Het had ook anders kunnen aflopen Bij de overgrote meerderheid van vlieg tuigongelukken over de gehele wereld die men heeft kunnen reconstrueren bleek de oorzaak vaak gelegen in het feit dat de mens op een zeker moment te kort schiet. Heel vaak leidt dat niet tot een ongeluk, soms wel. De menselijke fouten kunnen be perkt worden door ervaring hoe meer ervaring, hoe minder gemakkelijk de vlie ger zich door tegen hem samenspannende omstandigheden zal laten vangen. Er is nog een andere speciale eigenschap van straalvliegtuigen, waarmede met moet oppassen en die dus alweer ervaring eist. Niet alleen is het brandstofverbruik hoog, het is op geringe hoogte nog eens twee maal zo hoog als op de grote vlieghoogten waar voor deze toestellen althans de Mete ors eigenlijk bedoeld zijn. Zonder re servetanks is e vliegduur maar gering eq. het punt van terugkeer moet goed worden gekozen Het komt voor dat toe stellen, die op hun laatste druppels thuis komen, zelfs geen tijd meer hebben voor nog een extra rondje om het veld wanneer ze niet helemaal op de aangegeven plaats neerkomen en ziedaar weer een kans op ongelukken. Het zal vaak goed gaan, een enkele keer niet. Het kan ook zijn dat men de basis niet meer haalt en een noodlanding moet maken. Er is ongetwijfeld een verscheidenheid van oorzaken aan te wijzen voor de ver schillende ongevallen, maar zou het niet eens kunnen zijn dat zij merendeels zijn terug te brengen op één grondoorzaak: on voldoende ervaring? O zeker, deze leer lingen zijn, als ze op de jachtvliegschool komen, reeds geschoolde vliegers. Maar nu komen ze op deze nieuwe machines met af wijkende eigenschappen en moeten daar mede de ervaring opdoen die hen werkelijk één maakt met hun toestel. Voor de oplei ding is een bepaald aantal vlieguren ge steld, maar het is geen geheim dat deze op het ogenblik noodgedwongen over een te lange tijdsduur worden uitgesmeerd. De ervaring komt echter pas door veelvuldig, liefst dagelijks vliegen en er is niets dat de jongens liever zouden doen. Het zou kunnen als er gemiddeld maar meer vliegtuigen vliegwaardig waren. Maar aan elk vliegtuig komen nu eenmaal gere geld reparaties voor, er moeten wel eens onderdelen vernieuwd worden en die on derdelen kunnen wel eens uit Engeland moeten komen, dat ze zelf ook hard nodig heeft, terwijl andere Westeuropese landen er eveneens om verlegen zittenZo gaat dat. Daarenboven is er stellig behoefte aan meer straaltrainers, tweepersoons straal vliegtuigen voor de opleiding, waarvan men er thans maar enkele bezit tot tweezits machines verbouwde jagers. Beter zou het zijn als er speciaal voor de oplei ding ontworpen straalvliegtuigen kwamen maar dat is weer een onderwerp op zich zelf. De belangrijkste zorg lijkt ihet op het ogenblik de vliegers te geven waar ze recht op hebben: vlieguren. En mèt die vlieguren de ervaring die de ongelukken moet voor komen. (Nadruk verboden). De 36-jarige werktuigkundige Meivin Carter uit New York heeft met goed ge volg een „koude" oorlog gevoerd tegen zijn huisheer om meer warmte in zijn appartementen te krijgen. Volgens een stedelijk reglement moeten verhuurders van centraal verwarmde ap partementen er voor zorgen, dat de tem peratuur boven een bepaald minimum blijft. De huisheer van Carter stoorde zich echter niet aan de verordening. De werktuigkundige bouwde toen een vernuftige installatie in zijn kamer. Wan neer de thermometer beneden een bepaal-, de waarde daalde, werd automatisch een gramofoon in werking gesteld, die de huis heer herinnerde aan de straf op het over treden van het door hem genegeerde gebod 500 dollar boete of een jaar gevangenis. Bij stijging van de temperatuur werd de vei-manende stem tot zwijgen gebracht. De huiseigenaar daagde Carter voor het gerecht, waar hij verklaarde, dat het la waai hem krankzinnig maakte. De rechter gaf hem echter de raad naar huis te gaan en zich beter aan de reglementen te hou den. Uitverkoren. De volgende officieren van de Koninklijke Marine zijn aangewezen om deel uit te maken van de staf van de opperbevelhebber der Atlantische zeestrijdkraohten, admiraal McCor- nick: de kapiteins ter zee B. C. Mahièu en C. ter Poorten en de luitenants ter zee der eerste klasse R. M. Elberts en F. E. Kruimink. Zij zullen worden ge plaatst op het hoofdkwartier te Nor folk, Virginia in de Verenigde Staten. Rups. Een pantserauto der Belgische be zettingstroepen in West-Duitsland is door averij aan een rupsband van een weg afgereden en langs een helling om laag gestort. Van de vier inzittenden zijn er drie om het leven gekomen. De vierde is ernstig gewond. Militaire poli tie stelt een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval in. Bloed. De Australische radio-omroep heeft medegedeeld dat onderzoekers, verbon den aan de laboratoria te Brisbane van het Rode Kruis, na vier jaar onderzoe kingen er in zijn geslaagd een product samen te stellen, dat in staat is het bloed te vervangen. Er is pas een kleine hoeveelheid van het nieuwe product vervaardigd. Deze wordt gebruikt voor verdere proefnemingen. Geleerden. Zuid-Koreaanse geleerden po gen met speciale electrische apparaten een zeemonster van vijftien meter leng te met een omvang van een meter, te vangen. Men meent, dat de zeeslang zich ophoudt bij een eiland, dat 25 kilometer van Poesan af ligt. Gezegd wordt, dat het monster een 18-jarig meisje heeft verslonden. Voormalig. Een vrachtauto met voormalige inwoners van Noord-Oost-Brazilië, die uit dit gebied wegtrokken, is in de buurt van Bahia in botsing gekomen met een autobus. 33 inzittenden van beide motor voertuigen zijn om het leven gekomen en veertig gewond. De autobus is in brand gevlogen. Botsing. Twee superforten zijn in Texas (V. S.) neergestort na met elkaar in botsing te zijn gekomen. Het ene vlieg tuig vloog in de lucht in brand en het andere bleef nog enige tijd in de lucht. Vijftien personen zijn om het leven ge komen. Vangst. Adht Italiaanse vissers zijn giste ren omgekomen en twee ernstig gewond door de ontploffing van een torpedo, die de vissers in hun netten hadden gekre gen. De kleine boot, waarop zij zich be vonden, brak in tweëen en zonk on middellijk. De vissers waren op weg naar huis, naar Syracuse, toen zij de torpedo in hun netten kregen. De ont ploffing geschiedde toen zij poogden het gevaarte aan boord te hijsen. Twee vis sers werden op een boot geworpen, die zich veertig meter van de verongelukte bevond. Loneq. Woensdag hebben ruim 100.000 van de 250.000 arbeiders in de Noord-Ita liaanse industrie aan de communistische oproep, om drie uur te staken, gevolg gegeven. Zij eisen hogere lonen. Vak verenigingen, die de regering steunen, hadden zich niet bij de communistische stakingsoproep aangesloten. Advies. Een 21-jarige boerendochter te Graz (Stiermarken, Oostenrijk), Gisela Hojas genaamd, is tot 20 jaar gevange nisstraf veroordeeld na bekend te heb ben haar gehele familie vader, broer en tante te hebben uitgemoord om op deze wijze in het bezit te komen van de boerderij en vervolgens met haar vriend te trouwen. Voor het gerecht bekende het meisje haar familieleden met ratten- kruid te hebben vergiftigd op advies van haar vriend, een zekere Wilhelm Kolb. Deze laatste, een gehuwd man en vader van twee kinderen, werd tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld. Plafonds. In een katoenfabriek in Pfullin- gen (Duitsland) zijn op twee verdiepin gen de plafonds bezweken. Uit het puin werden de lijken van zes personen te voorschijn gehaald. Twee anderen wor den nog vermist. De slachtoffers zijn voornamelijk vrouwen. Op het ogenblik van het ongeluk waren 45 vrouwen op de beide verdiepingen aan het werk. De meesten kwamen er met lichte kwetsu ren af. Eenzame. Een olifant, die in de oerwouden van Oost-Pakistan amok heeft gemaakt, heeft 27 personen gedood. De geterrori seerde inheemse bevolking heeft het provinciaal bestuur dringend verzocht jagers te sturen om het dier te doden. Het is een dier dat buiten kuddeverband leeft. De olifant dringt de dorpen bin nen, drukt zijn slachtoffers met zijn slurf neer en vertrapt hen. DONDERDAG 13 MAART Minerva: „Ivoorjagrs", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „Lassie's grote avontuur", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Hoffmann's Vertellin gen", 14 jaar, 2, 7 en 9.30 uur. City: „Diaman- tensmokkel op Holland", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het geheim van donker Afrika", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Valentino", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „David en Bathsheba", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Krelagehuis: Voorjaarsbeurs 10—17 en 19.24 uur. VRIJDAG 14 MAART Stadsschouwburg: „Madame Sans Gêne" (Rotterdams Toneel), 8 uur. Frans Halsmu seum: Haarlems Kunst Gemeenschap, voor dracht Johan Fiolet, „Shakespeare's Ham let", 8.15 uur. Haarlemse Kegelbond: Film voorstelling over Canada, Australië en Nieuw-Zeeland, 8 uur. Krelagehuis: Voor jaarsbeurs, 10—17 en 19—23 uur. Rembrandt en Palace: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.30 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: 2.30 en 8.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2