Kort verdrag Het regiem van Perón in Argentinië wankelt Langere herhalingsoefeningen in de komende drie jaren Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kort en bondig Westelijk voorstel aan de Sovjet-Unie Vijf Spanjaarden heden terechtgesteld Zijn politiek werd een drievoudig fiasco Duits ingenieur van Belgische firma betrapt Europese kolenpositie wordt gunstiger Verdrag voor Oostenrijk Verlenging noodwet ouderdomsvoorziening Weinig gevaar voor massale werkloosheid Het woord is aan Financiële accoorden in Frankrijk Geen loonronde om de koopkracht te verhogen Luchtvaartlaboratorium zal worden uitgebreid Burgemeester van Urk nog niet naar Argentinië Prijsindexcijfer bleef gelijk Spionnage - affaire Belgisch senator wil invoer bloembollen beperken Het pond sterling vaster Russische belangstelling voor Albanië taant Vrouw breekt beide benen bij sprong uit brandend huis De Koreaanse bacillen Werkloosheid in Engeland Bedrag van flOO eigen inkomsten vrijgesteld Wettelijke termijn voor onderofficieren en reservepersoneel verlengd Straaljager neergestort, piloot omgekomen 66e JAARGANG No 210 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij.Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 14 MAART 19 52 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 63 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het is nu negen jaar geleden dat Oostenrijk bij een Verklaring van Moskou volledige onafhankelijkheid werd beloofd. Het heeft die nog steeds niet. Het heeft zelfs niets dat erop lijkt. Nog immer vertoeven de troepen van vier bezettende mogendheden in het kleine land met de grote hoofdstad: Weenen, aan welker brillant en bekoorlijk verleden zo menige oudere, die haar in een reeds ver verleden gekend heeft, niet zonder weemoed kan denken. Nu hebben drie van de vier bezettende mo gendheden, de drie Westelijke namelijk Amerika, Engeland en Frankrijk een nieuwe poging gedaan om tot een goed besluit van de lange, tot dusver vruchteloze onderhandelingen over Oostenrijk te komen. Zij hebben een verdrag ontworpen dat uit slechts acht korte artikelen bestaat. Ge vindt ze in een Reuterbericht in dit nummer opgesomd. Zij zijn kort en krach tig geformuleerd; in zulke bondigheid in hoofdlijnen meent men de hand van het Londense ministerie van Buitenlandse Za ken Het Foreign Office, waar minister Anthony Eden zetelt te herkennen. De Engelsen zijn nooit geneigd tot uitvoerige, sterk gepreciseerde formuleringen. Zij zijn van oordeel dat men met zo nauwkeurige uitwerking altijd moeilijkheden oproept, die men beter vermijden kan. Ontstaan me ningsverschillen over de uitvoering van een hoofdpunt, kort geformuleerd, dan kan men die gemakkelijker door nader overleg oplossen als men niet aan een geschreven tekst is gebonden. En dergelijke geschillen kan men immers toch niet alle voorzien; het heeft dus geen zin zich daarop af te sloven met het vooruitzicht, dat men sta ketsels tegen een vlotte ontwikkeling van zaken opricht. De Engelsen houden niet van hetgeen als „perfectionnisme" pleegt aan geduid te worden: evenmin in verdragen als in andere overeenkomsten. Zij bezitten het ongetwijfeld verstandige inzicht, dat men van mensenwerk ook ten deze niet teveel moet verwachten en dat het goed is bovendien rekening te houden met die gril ligheden in de menselijke aard, die tot de meest onverwachte verwikkelingen kunnen leiden. Het is de moeite waard dit te over denken, zonder daarbij aan te nemen dat nu juist Engeland in die zaken de wijsheid in pacht zou hebben. Want dat is natuurlijk niet zo. Maar zijn vertegenwoordigers ple gen, daarbij gesteund door een lichte ironie mitsgaders zelfspot ten aanzien van de voortreffelijkheid van menselijke systemen en regelingen, voortdurend met de mens en zijn feilen rekening te houden. Het is kenmerkend voor hen dat zij geen geschre ven grondwet bezitten; het is even ken merkend voor hen dat het begrip „het Gemenebest" schriftelijk slechts is beves tigd in een Statuut van Westminster, dat trouw aan de Koning bevestigt maar voor het overige vrijwel geen bepalingen bevat. De acht punten van het korte verdrag nopens Oostenrijk, door de drie Westelijke ambassadeurs te Moskou aan de Sovjet- Unie voorgelegd, openen met de erkenning van Oostenrijk als onafhankelijke, demo cratische staat, vervolgen met de bepaling dat het geen politieke en economische Unie met Duitsland mag sluiten (geen „An schluss" meer) en bevestigen daarop de on schendbaarheid van het Oostenrijkse grond gebied door de vier landen, binnen gren zen die gelijk zijn aan die van 1 Januari 1938. Natuurlijk behelst het ontwerp ook de terugtrekking van alle bezettingstroepen. Ik zal het verder niet op de voet volgen in zeven van de acht artikelen heeft de Sovjet-Unie al eerder toegestemd maar slechts op de enige uitzondering nadruk leggen. Dat is de bepaling, dat alle vier mogendheden afstand moeten doen van alle activa in Oostenrijk, waarop als voormalig nazi-eigendom en voormalige oorlogsbuit aanspraak wordt gemaakt. Reuter acht het onwaarschijnlijk dat de Russen dit artikel zullen aanvaarden omdat zij in het Oosten des lands, onder deze titels, grote eigen dommen in bezit hebben genomen. De Russen zouden van goede wil en het streven naar gemeenschappelijke oplossing ten bate van een klein land, dat voor hen generlei bedreiging of gevaar oplevert, blijk kunnen geven door die achtste bepaling wèl te aanvaarden. De zaak lijkt dus ook in het algemeen, voor de gehele huidige situatie, van groot belang. R. P. BARCELONA, 14 Maart (AFP). De vijf Spaanse vakverenigingsleden, die op 7 Februari door de krijgsraad te Barcelona wegens illegale activiteit ter dood werden veroordeeld, zijn vanmorgen terechtgesteld. (Het Internationale Verbond van Vakver enigingen had Donderdag nog getracht de terechtstellingen te verhinderen door een beroep op Engeland, Amerika en Frank rijk om tussenbeide te komen). De burgemeester van Urk zal morgen niet naar Argentinië vertrekken. De Ar gentijnse luchtvaartcaatschappij „Aero- lineas Argentinas" had de burgemeester aangeboden voor haar rekening naar Mar del Plata te vliegen teneinde persoonlijk de moeilijkheden met de Urker vissers al daar op te lossen, onder voorbeho3d dat de International Air Transport Association daar toestemming toe zou geven. Aero- lineas Argentinas heeft deze toestemming nog niet gekregen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft prijsindexcijfers van het gezinsver- bruik samengesteld per 30 Januari 1952. Het indexcijfer onderging van 15 Decem ber 195i op 30 Januari 1952 geen veran dering. Als gevolg van prijsstijgingen van groenten, aardappelen en koffie steeg het indexcijfer voor de voedingsmiddelen met 1 punt. De indexcijfers voor fruit en eieren vertoonden een daling. Bij de niet- voeaingsmiddeien daalden de prijzen van kleding, vooral bovenkleding, belangrijk. Ook schoenen, huishoudelijk linnengoed en woningtextiel waren op 30 Januari 1952 goedkoper dan op 15 December 1951. Het indexcijfer voor de overige groepen steeg met 1 punt (Van een bijzondere medewerker) In Argentinië zelf. zowel als in de om liggende landen, weet men dat het Peronis- tische régime in Buenos Aires aan het wan kelen is. Tal van Peronisten, die men onder vier ogen spreekt, geven dit toe, en in Uruguay weet men, dat leidende Peronis ten uit Buenos Aires aanzienlijke bedragen gedevalueerde Peso's omwisselen in be trouwbare Uruguayse Peso's.die in Uruguay worden vastgelegd tegen de tijd, dat de eigenaar de rivier moet overwippen om zich in veiligheid te brengen. President Perón zelf voelt het. Hij, die steeds luid beweerd heeft, dat Argentinië economisch, sociaal en politiek een soort hemel-op-aarde was, geeft thans toe, dat er een drievoudige crisis heerst, en dat hij, als het erop aankomt, op weinig aanhang kan rekenen. Zijn regime, uit militaire kringen geboren, heeft sinds lang de sym pathie van het corps beroeps-officieren ver speeld en heeft toen steun gezocht bij de gelijkgeschakelde vakverenigingen. Daar ging het goed, zolang de ene loonsverho ging na de andere kwam. Maar thans heb ben de kosten van het levensonderhoud de lonen achterhaald en voorbijgestreefd, en bovendien is er schaarste van tal van ver- bruiksartikelen, waaronder, vreemd genoeg voor een land, dat de hele wereld voorzag van vlees en granen, nu ook wittebrood en vlees vallen. Het prestige van Perón is.weg. Wat hij nog overhoudt om zich te handhaven, is de nationale politie en de aanhangers, die door hem in de „baantjes" zijn gezet. Intussen zoekt hij naar deviezen, nodig voor het aankopen van dingen, die Argen tinië noch heeft noch kan maken: Brand stoffen, grondstoffen, machinerieën, trans portmateriaal. Hij werpt wol en huiden tegen lage prijzen op de Amerikaanse markt om dollars te krijgen. Hij vraagt Engeland voor Argentijns vlees, dubbel zoveel als tot dusverre en biedt vlees en (Van onze correspondent in Brussel) Een spionnage-affaire houdt op het ogen blik de aandacht gaande van de Belgische en geallieerde instanties te Brussel en te Bonn. Belangrijke plannen werden gesto len bij een Belgische firma, welke gespecia liseerd is in de bouw van cokesovens en chemische fabrieken in het buitenland. Op het ogenblik bouwt deze Belgische firma in Joegoslavië een voor de herbewapening zeer belangrijke chemische fabriek. De plannen van een belangrijk deel van een in Joegoslavië in aanbouw zijnde fabrieken werden clandestien door een Duits ingeni eur van deze Belgische firma naar Duits land meegenomen. Op het ogenblik, dat deze ingenieur de plannen aan onderhandelaars wilde ver kopen, viel de Duitse politie het hotel bin nen en werd het gehele gezelschap ge arresteerd. Deze scène speelde zich af te Kettwig. De Belgische firma is internationaal be kend. Zij bouwde ondermeer een chemische fabriek te Sluiskil in Nederland en zij beeft in Den Haag een dochteronderneming opgericht. Het wordt algemeen aangenomen, dat de onderhandelaars Russische agenten wa ren. Inderdaad kunnen slechts Oost-Euro- pese landen belang hebben bij de plannen. De secretaris-generaal van de firma on derhandelt' op het ogenblik te Bonn om de gestolen documenten terug te ontvangen en naar Brussel te brengen. BRUSSEL (A.N.P.) Tijdens de Don derdagmiddag in de Belgische Senaat ge houden discussie over de begroting van het ministerie van Landbouw stelde de katho lieke senator Sledsens in het licht, dat de kweek van snijbloemen en bloembollen naar zijn mening nog steeds bedreigd wordt door de invoer uit Nederland. Het stelsel der heffingen, zo zeide hij, blijft zonder effect op de Belgische markt. Het gehele bedrag van deze heffingen zou door België ontvangen moeten worden, aangezien het uiteindelijk toch de Belgen zijn, die het verschil betalen. Senator Orban (C.V.P.) onderbrak spre ker en merkte op, dat het vooral de Belgen zijn, die op alle mogelijke manieren het protocol van Luxemburg trachten te om zeilen. „Wij moeten eerlijk zijn", zo zei- de hij. De heer Sledsens betoogde, dat in het algemeen gesproken Nederland niet zeer nauwkeurig is geweest in de toepassing van de te Luxemburg getroffen accoorden. Wat de bloembollenhandel betreft eiste hij snelle maatregelen, opdat de 2500 Vlaamse gezinnen, die hierin werkzaam zijn, niet de rijen der werklozen zouden moeten gaan versterken. Donderdag was het pond sterling in de gehele wereld opnieuw vaster, hetgeen de gunstige indruk weerspiegelde van de be grotingsvoorstellen van minister Butler. Te New York steeg het pond sterling tot het hoogste niveau sedert half December. Op een bijeenkomst te Londen hebben bonthandelaren een motie aangenomen waarin de minister van Financiën gewaar schuwd wordt, dat zijn nieuwe belasting van 100 procent op bont het einde van de Britse bonthandel zou kunnen betekenen. De ondernemers in het wegvervoer heb ben aangekondigd, dat de tarieven met 10 procent verhoogd zullen worden, in ver band met de hogere kosten van benzine en andere eveneens gestegen kosten. slachtvee aan elk land, dat er behoefte aan heeft, aan, ofschoon Argentinië zelfs niet genoeg vlees heeft om zijn contract met Engeland na te komen. Kortom, hij doet wat de vos doet, die in de klem zit: hij maakt rare sprongen. Vriend en vijand, zowel als buurlanden, hebben het gevoel, dat het met Perón's regime afloopt. Wat er na hem zal komen? Daaromtrent lopen de meningen uiteen. Veelal is men geneigd, een in Latijns Amerika gebruikelijk redmiddel te ver wachten: een, generaals-revolutie. Anderen spreken van een revolutie der gelijkgeschakelde vakverenigingen, die de hun opgedwongen leiders over boord zou den werpen en dan zelf een ingrijpende sociale revolutie beginnen. Mr. a. A. M. Struycken, gouverneur van de Nederlajidse Antillen, is Donderdagmorgen per vliegtuig in ons land aangekomen ter bespreking van verschillende onderwerpen, waartoe ook de komende Ronde Tafelcon ferentie behoort. Ter begroeting waren onder meer aanwezig mr. N. Debrot, ver tegenwoordiger van de Antillen in Neder land (links) en mr. J. R. H. van Schaik, minister van Staat (rechts). In het mid den: mr. A. A. M. Struycken. GENèVE (Reuter). De voorzitter van dë kolencommissie van de economische commissie voor Europa van de U.N.O. heeft verklaard, dat er sterke aanwijzin gen zijn voor een verbetering in het Euro pese kolentekort, hetgeen te danken is aan de zachte winter en aan de toegenomen productie. Volgens de voorzitter dezer commissie kan men thans een verbetering in de aanbodsituatie wat kolen betreft ver wachten, en in verband daarmede een ver mindering van de invoer van steenkool uit gebieden buiten Europa. Hij deelde voorts nog mede dat de invoer van steenkool uit Amerika, welke in 1951 24,8 millioen ton had bedragen, dit jaar met ongeveer 5 millioen ton zal dalen. De Poolse gedelegeerde deelde mede, dat Polen zijn uitvoer van steenkool naar West-Europa niet verder kon verhogen tenzij het land hiervoor goederen van het Westen in ruil ontving. Hij deelde mede, dat de Poolse steenkolenproductie in 1951 83 millioen ton had bedragen, waarvan 10 millioen ton naar West-Europa werden uit gevoerd. De productie zou dit jaar met on geveer 4 millioen ton worden verhoogd, dank zij de toegenomen mechanisatie en het in bedrijf stellen van nieuwe mijnen. Naar verluidt heeft Polen in 1951 aange boden een aanvullende hoeveelheid van 2 millioen ton steenkool voor uitvoer naar het Westen te leveren in ruil voor koper en aluminium, doch er was geen enkel West-Europees land, dat hierop wenste in te gaan. (Koper en aluminium zijn „stra tegische" materialen). LONDEN (Reuter). De correspondent van de ..Daily Graphic" in Triëst verklaart, dat de Sovjet-Russen zich uit Albanië te rugtrekken. De correspondent zegt dat Al banië, de enige voorpost van de Sovjet- Unie aan de Middellandse Zee, zijn strate gische waarde verloren heeft, „daar de vooruitzichten op een terugwinnen van Joegoslavië geringer zijn dan ooit en de hoop om het heft in Griekenland in handen te kunnen nemen, vervlogen is". Albanië is voor de Sovjet-Unie slechts te bereiken door de lucht en over het water en het laatste staat onder geallieerde con trole. Volgens de correspondent heeft de Sovjet-Unie kort geleden een einde ge maakt aan de economische hulp aan Alba nië, waardoor onmiddellijk een gebrek aar levensmiddelen intrad en de prijzen in de sluikhandel „astronomische afmetingen" aannamen. Thans, aldus het blad, worden de Russi sche deskundigen teruggetrokken. In de plaats komen Oost-Duitse technici en vele Duitse officieren oefenen de Albanese politie. WASHINGTON, (Reuter). De Ver enigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben de Sovjet-Unie voorgesteld een kort verdrag te aanvaarden, waardoor de onafhankelijkheid van Oostenrijk zal wor den hersteld. Het ontwerp-verdrag telt slechts acht artikelen en is Donderdag avond door de ambassadeurs van de drie Westelijke mogendheden te Moskou over handigd. De Sovjet-Unie heeft zich bij de lang durige besprekingen over Oostenrijk reeds met zeven van de acht artikelen verenigd. Volgens het enige nieuwe artikel moe ten de vier mogendheden afstand doen van alle activa in Oostenrijk, waarop als voormalig nazi-eigendom en oorlogsbuit aanspraak wordt gemaakt. Dit artikel maakt het onwaarschijnlijk, dat de Sov jet-Unie het Westelijke aanbod zal aan vaarden. Rusland heeft grote eigendom men in het Oosten van Oostenrijk in be zit genomen, aanvoerend dat zij oorlogs buit zijn en voormalig Duits bezit. In de Westelijke nota wordt gezegd dat Oostenrijk bij de verklaring van Moskou van 1943 reeds volledige onafhankelijkheid is beloofd. Dat deze belofte nog onvervuld is, schrijven de drie Westelijke mogendhe den aan de Sovjet-Unie toe. Voorwaarden De acht punten van het Westelijke voor stel zijn: Oostenrijk wordt erkend als „souvereine, onafhankelijke, democratische staat". Het mag geen politieke en economische unie met Duitsland sluiten. Alle vier landen moeten de-> onafhanke lijkheid en territoriale onschendbaarheid van Oostenrijk eerbiedigen. De grenzen van Oostenrijk zullen gelijk zijn aan die op 1 Januari 1938. In de Lange Kerkstraat te Goes is in de afgelopen nacht de bovenverdieping van een winkelhuis uitgebrand. Toen de brand werd ontdekt konden de bewoners, man, vrouw en één dochter, de woning niet meer langs de trap verlaten. Het meisje liet zich uit een raam van de eerste verdieping val len en kwam ongedeerd op straat. De ouders sprongen in een spriwgzeil van de brandweer. De vrouw brak daarbij beide benen. Het internationale comité van het Rode Kruis heeft aan de partijen in Korea een telegram gezonden, waarin uiteen wordt gezet, op welke wijze een commissie van onderzoek naar de epidemieën in Noord- Korea zou kunnen worden ingesteld. Het comité verzoekt de partijen zo spoe dig mogelijk op het voorstel te antwoorden. Er zullen geen herstelbetalingen wor den gevorderd. Alle Oostenrijkse eigendommen, die door de geallieerde strijdkrachten in beslag zijn genomen, moeten aan Oostenrijk worden teruggeven, vermeerderd met al het door Oostenrijk verschafte geld, dat nog niet is uitgegeven. Alle leden der UNO, die Duitsland de oorlog hebben verklaard, moet de gele genheid gegeven worden tot het verdrag toe te treden. Het verdrag, dat in het Russisch, Engels en Frans zal zijn gesteld, treedt onmiddel lijk na ratificatie tussen de vier mogend- beden en Oostenrijk in werking. Volledige terugtrekking van alle bezet tingstroepen, negentig dagen na het van kracht worden van het verdrag. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken deelde mee, dat het nieuwe voorstel een poging is een regeling tus sen de vier mogendheden te bereiken en niet bedoeld om een afzonderlijk verdrag te sluiten, of het land in een Oostelijke en een Westelijke zóne te verdelen. LONDEN (Reuter). Van medio Januari tot 11 Februari is het aantal werklozen in Engeland met 14.700 gestegen tot 393.500 zo maakt het Engelse ministerie van Arbeid bekend. In het totaal per 11 Februari wa ren 77.000 tijdelijk werklozen begrepen. Het aantal werklozen in Engeland is thans het hoogste sedert 1947. Lord Ismay, de Engelse minister voor het Gemenebest, is benoemd tot secretaris generaal der Noord-Atlantische verdedi- gings organisatie. Hij heeft zijn benoeming aanvaard. In antwoord op vragen van de heer Gort zak (C.P.N.) heeft minister Joekes gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld, dat de indiening van het wetsontwerp tot verlen ging van de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning spoedig tegemoet kan worden gezien. In deze wet zal rekening zijn gehouden met de gedane toezegging, dat bij de berekening van de ouderdomsuitkering een bedrag van 100 van eigen inkomsten zal worden vrij gesteld. Voorlopig bestaat er naar de mening van minister Joekes binnen afzienbare tijd wei nig gevaar voor een zich manifesterende massale werkloosheid. In de Memorie van Antwoord over zijn begroting zegt de mi nister, dat de werkloosheid, welke door seizoeninvloeden sterk toegenomen is, naarmate voorjaar en zomer aanbreken weer aanmerkelijk zal dalen. De vooruit zichten voor het bouwbedrijf zijn gunstiger geworden en in verschillende streken met grotere structurele werkloosheid zal een aantal openbare werken worden uitge voerd, waardoor bovendien de algemene structuur dier gebieden zal worden ver beterd. Dit jaar zal belangrijk grote bedrag aan militaire bouwwerken worden besteed dan het vorig jaar. Arthur Helps: Het slechtste gebruik dat men van succes kan maken is, er zich op te beroemen. PARIJS (AFP). De Franse Nationale Vergadering heeft haar goedkeuring ge hecht aan het wetsontwerp voor twee over eenkomsten tussen de Franse minister van Financiën en de Bank van Frankrijk. Beide overeenkomsten machtigen de Bank van Frankrijk, om ten eerste voor de tijd van een jaar voor een bedrag van 25 millioen dollars aan goud af te staan aan het valuta-stabilisatiefonds en ten tweede aan de schatkist uitstel tot 15 Mei te verlenen voor de terugbetaling van het tijdelijke' voorschot van 25 milliard francs, dat in Februari werd verleend en oor spronkelijk op 20 Maart moest worden terugbetaald. Volgens de stand per 6 Maart hebben de voorlopige voorschotten van de bank aan de staat het bij de wet toegestane maxi mum van 175 milliard francs bereikt, waar uit de noodzakelijkheid blijkt van de eind Februari gesloten nieuwe overeenkomst. De voorschotten aan het valuta-stabili satiefonds zijn verminderd van 13.400 tot 2.100 millioen francs. Precies een jaar ge leden stond deze post op 142.300 millioen francs. De vermindering van deze voor schotten verklaart de overeenkomst tot het afstaan van goud voor de tijd van een jaar aan dit fonds, die de ministerraad aan het parlement ter goedkeuring heeft voorge legd. De herhalingsoefeningen in 1952, 1953 en 1954 zullen over het algemeen van langere duur dienen te zijn dan tot dusver gebrui kelijk is geweest. Tot nu toe waren zij er op gericht een reeds bereikte graad van geoefendheid te behouden, maar in de na burige toekomst zullen deze oefeningen een ander karakter dragen omdat een hoger peil van geoefendheid met Amerikaanse wapens noodzakelijk is geworden. Dit moet onder meer worden bereikt door het met groter eenheden deelnemen aan inter- geallieerde manoeuvres. Dit is medegedeeld in de toelichting bij een wetsontwerp, dat Woensdag bij de Tweede Kamer is inge diend. Het houdt voorzieningen in ten aan zien van de duur der herhalingsoefeningen 1952, 1953 en 1954. Toen na het tot stand komen van het Atlantisch Pact de strijdkrachten van de verbonden landen op Amerikaanse leest moesten worden geschoeid, kwam de Ne derlandse legerleiding voor de taak te staan de bij de landmacht inmiddels ingevoerde Engeise organisatie te doen plaatsmaken voor de Amerikaanse. Het is mede door tekorten aan Amerikaans materiaal niet mogelijk gebleken bij alle onderdelen deze opleiding, het oefenen in groot verband in begrepen, te voltooien. Artikel 4 van de Wet voor het reserve- personeel der landmacht 1905 bepaalt on der meer, dat het reserve-personeel bene den de rang van tweede-luitenant om het andere jaar ten hoogste 25 dagen werke lijke dienst moet verrichten en dat de re serve-officieren verplicht zijn in elk tijd vak van drie jaren één jaar voor ten hoog ste 27 dagen en de andere jaren voor ten hoogste 6 dagen in werkelijke dienst te komen. Deze tijd is in verschillende geval len beslist onvoldoende voor het bereiken van het gestelde doel. Het zal noodzakelijk zijn reservepersoneel, ingedeeld bij bepaal de, nader aan te wijzen onderdelen van de landmacht, die in genoemde jaren zullen moeten deelnemen aan uitgebreide her halingsoefeningen, gedurende een langere tijd onder de wapenen te doen verblijven. Minister Joekes: Middel op den duur erger dan de kwaal Minister Joekes heeft in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de be groting van Sociale Zaken met nadruk ge waarschuwd tegen een loonronde teneinde de koopkracht te verhogen. Het zou kunnen zijn, dat hierdoor de afzet op de binnen landse markt voor die bedrijfstakken, die thans moeilijkheden ondervinden, aanvan kelijk enige verbetering zou ondergaan. Het verband tussen het peil der lonen en der prijzen en de invloed hiervan op de export mogelijkheden zouden echter onder de hui dige omstandigheden ten gevolge hebben, dat het middel op den duur erger zou blij ken dan de kwaal, zo zegt de minister. De teleurstelling van sommige Kamer leden over de loonontwikkeling kan de minister niet delen. Het heeft de regering bijzonder verheugd, dat het in de achter ons liggende moeilijke periode mogelijk is gebleken een onverantwoorde stijging der lonen te voorkomen, waardoor met name de exportpositie van ons land ernstig zou zijn bemoeilijkt. Dat hierdoor in deze bij zondere omstandigheden de loonstop nog niet kan worden gemist is een feit, waarbij de regering zich noodgedwongen neerlegt. Het vraagstuk van aanspraken der ar beiders op nieuwe investeringen is in studie bij de Sociaal-Economische Raad, die een prae-advies voorbereidt inzake de loon politiek op lange termijn. Tot sommige Kamerleden, die meenden dat er verstarring in de loonvorming dreigt te ontstaan, zegt de minister, dat de vrij heid van het bedrijfsleven thans groter is dan kort na de bevrijding. Gunstige resultaten kunnen worden ver wacht, indien het betrokken reserveperso neel gedurende de eerstkomende drie jaren ten hoogste 90 dagen in totaal werkelijke dienst verrichten zal. Volgens artikel 29 van de Dienstplicht wet kunnen dienstplichtigen voor ten hoog ste 85 dagen voor herhalingsoefeningen on der de wapenen worden geroepen, waarbij tevens is bepaald, dat voor de onderofficie ren elke herhalingsoefening 7 dagen lan ger kan duren dan voor de andere dienst plichtigen. Ten aanzien van het dienstplichtig per soneel beneden de rang van onderofficier, dat zal moeten deelnemen aan de herha lingsoefeningen in de genoemde jaren, zal het in artikel 29 gestelde maximum niet behoeven te worden overschreden. Gezien de taak der dienstplichtige onder officieren zal het noodzakelijk zijn de ken nis en vaardigheid van deze categorie aan zienlijk op te voeren. Daartoe moet de ter mijn van 7 dagen, als bedoeld in artikel 29, voor de jaren 1952, 1953 en 1954 in vele gevallen worden gebracht op ten hoogste 18 dagen. Hierbij zal een totale extraduur van 36 dagen niet worden overschreden. De mogelijkheid wordt dus geopend, dat de dienstplichtige onderofficieren bij herha lingsoefeningen in 'genoemde jaren gedu rende ten hoogste 22 dagen langer in wer kelijke dienst blijven dan volgens de thans geldende bepalingen van de Dienstplicht wet is toegestaan. De regering heeft thans haar goedkeuring gehecht aan de door het bestuur der stich ting Nationaal Luchtvaartlaboratorium het vorig jaar ingediende voorstellen en beslo ten de nodige gelden ter beschikking te stellen voor de voltooiing der uitbreidings werkzaamheden. Dit besluit is van grote betekenis voor de ontwikkeling van de Nederlandse lucht vaart, in het bijzonder voor de vliegtuig bouw. De uitbreiding van het laboratorium te Amsterdam betreft in hoofdzaak de vol tooiing van een windtunnel voor het nemen van proeven met vliegtuigmodellen bij snelheden tot aan die van het geluid, en de bouw van een kleinere windtunnel, ge schikt voor metingen bij snelheden die de geluidssnelheid te boven gaan. Donderdagmiddag even na drie uur is een Meteor-straaljager van de vliegbasis Leeuwarden neergestort bij Dronrijp. De piloot, de 23-jarige tweede luitenant H. Stikvoort uit Voorschoten kwam om het leven. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Een commissie van onderzoek is naar de plaats, waar het toestel neer stortte, vertrokken. ooooocooryyyxxxJoooocooooroonoofNTrrooooc WEINIG BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag, avond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Heldere nacht met op de meeste plaat sen zware nachtvorst en weinig wind. Morgen overdag zonnig en droog weer. Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke wind en hogere middag- temperaturen. 15 Maart Zon op 6.54 uur, onder 18.45 uur. Maan op 23.52 uur, onder 7.38 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 14 Maart Hoog water: 5.20 en 17.32 uur. Laag water: 1.04 en 13.25 uur. Zaterdag 15 Maart Hoog water: 5.51 en 18.06 uur. Laag water: 1.32 en 13.56 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1