In de verte West-Duitsland telt meer dan één „nieuwe Hitler" Oost-Duitse regering wil de Oder-Neisse-grens handhaven Felle critiek van Connally op hulp aan het buitenland Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT On twapeningscom m issie begint haar moeilijke taak Naar Argentinië gevluchte Rudel heeft alarmerende plannen Auto reed tegen niet- verlichte oplegger Generaal Batista geeft glimlachend, opheldering Het woord is aan Senaatscommissie debatteert over Trumans hulpprogramma Pond sterling weer in koers gestegen Twee inzittenden omgekomen Morgen overwegend zonnig weer Verenigd Duitsland zou eveneens het Saargebied moeten omvatten Doden bij onlusten in kamp op Koje Amerika komt met voorstellen en Sovjet-Unie met beschuldigingen Advertenties vrij van omzetbelasting? Koninklijk Paar vertrekt op 1 April naar Amerika Ongerustheid over Mau Tse Toeng Gevluchte Roemenen in Joegoslavië 66e JAARGANG No 211 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuiaer Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 15MAART1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 64 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman i LS ENKELE VOORZATEN uit de /"^negentiende eeuw eens even in ons midden konden terugkeren zouden zij zich, overstelpt door verbazing als zij zouden zijn, ongetwijfeld ook zeer verwonderen over onze belangstelling in de verkiezing van een Amerikaanse president. In hun tijd was zo'n man niet meer dan een vage figuur in de verte. Hoe hij heette liet hen ongetwijfeld even onverschillig als de vraag, of hij republikein of democraat was. Wel zouden wij hun spoedig duidelijk kun nen maken dat de bordjes sindsdien ver hangen zijn het uithangbord met „leider der wereld" erop knarst niet meer boven Europa's, maar boven Amerika's deur voorts dat wij door de firma aan de over kant al jaren lang gesubsidieerd worden en wij er dus veel belang bij hebben, wie daar directeur is. Maar zelfs dat zou de verwon dering der voorzaten over de intense aan dacht, door onze pers en radio geschonken aan een vóórverkiezing in de staat New Hampshire, nog niet doen luwen. Dit New Hampshire, waarvan deze week zo'n ophef is gemaakt, is namelijk een der kleinste staatjes van de V. S. Het geniet zekere oude vermaardheid omdat het, behorend tot New England, een der dertien is die ruim anderhalve eeuw geleden de Ver enigde Staten „in eerste aanleg" vormden. Maar het is klein: zijn grondgebied is niet meer dan tweederden van Nederland en zijn bevolking gaat maar weinig het halve millioen te boven. Dat is één twintigste van de onze en één driehonderdste van die der tegenwoordige Verenigde Staten, die ten getale van achtenveertig samen honderd vijftig millioen inwoners tellen. Het lijkt derhalve wat kras om uit het feit, dat generaal Eisenhower er in de republikeinse kiezerskring een meerderheid over senator Taft en senator Kefauver er in democra tische kring een meerderheid over presi dent Truman heeft behaald, conclusies <voor de grote eindstrijd in het najaar te gaan trekken. Ergens heb ik zelfs al gelezen dat Taft nu wel zou kunnen overwegen dat „kansloos verder draven in de lange race" voor hem niet veel aanlokkelijkheid meer biedt. En dat Eisenhower wel de nationale candidaat voor beide partijen zou kunnen worden. Dit nadat hij de helft van de repu blikeinse stemmen en iets meer dan een derde heeft gehaald van een totaal, dat de 130.000 niet helemaal bereikt. Eisenhower zelf heeft het bedaarder opgenomen. Te Frankfort naar zijn mening gevraagd heeft hij gezegd: „Iedere Amerikaan is gevleid als hij verneemt, dat duizenden andere Amerikanen hem vragen president te wor den". En daar kan men de niet uitgespro ken toevoeging zelf bij bedenken: .maar om het werkelijk te worden heeft die ge vleide Amerikaan iets meer dan 46.000 stemmen nodig, namelijk tientallen mil- lioenen". De Amerikaanse openbare mening heeft zich intussen geducht opgewonden over dat resultaat in New Hampshire. En West- Europa, in de verte, doet mee. In Frank rijk zal men dat beschouwen als een nieuw bewijs van „cocacolonisation" het lange maar goedgevonden woord, waarmee men daar het amei'icanisme in Europa aanduidt. In ons land komt er ongetwijfeld de aan trekkelijkheid van zo'n spannende stem- busstrijd-op-de-lange-baan bij. Wij zijn sinds lang van spannende stembusstrijd, waarin de bevolking meeleeft, verstoken. Sinds, nu al meer dan dertig jaar lang, wis kundige overwegingen ons kiesstelsel be heersen is de muziek uit de verkiezingen. In Juni moeten wij een nieuwe Tweede Kamer kiezen; er zal niet veel nieuws in zijn en dat weten wij tevoren. Het zal bij enkele kleine verschuivinkjes blijven. Dat geval in de verte, daar in Amerika, waar over pas vier maanden later beslist wordt, ziet er daarentegen nu al veel boeiender en spannender uit. Het verkiezingsnieuws uit New Hamp shire is de wereld overgeseind uit Concord, hoofdstedeke van de staat, een stadje met dertigduizend inwoners. Maar het draagt de schone naam Eendracht. Als wij erdoor herinnerd worden, vanwege de overeen komst, aan hetgeen wellicht het vermaard- ste plein in West-Europa is de Place de la Concorde te Parijs valt het moeilijk een zucht te weerhouden. Op de Place de la Concorde ziet het gebouw van de Franse Nationale Vergadering uit, van dewelke instelling men slechts getuigen kan dat zij een beeld geeft van de huidige onmacht in Europa, om tot aaneensluiting te komen. Naar het stadje Concord in New Hampshire hebben deze week de hecht-verenigde acht enveertig staten van Amerika uitgezien. De naam duidt hun samenwerking in één na tionaal geheel zeer wel aan. En zolang Place de la Concorde bij ons in West- Europa niet meer betekent dan een wel luidende naam zullen wij moeten blijven hengelen naar subsidies bij de firma aan de overkant, die zich met verbazing afvraagt waarom de Europeanen met hun eeuwen lange ervaring niet wijzer zijn en verdeeld blijven in een wereld, waarin de grote een heid troef is geworden en de dienst uit maakt. Dat zouden zelfs onze voorzaten uit de negentiende eeuw, als zij eens even konden terugkeren en nadat zij van hun verbazing een beetje bekomen waren, ons ongetwij feld vragen. Terwijl wij, geboeid, in de verte zouden staan turen waar Concord ligt, dat Eendracht betekent. R. P. Het pond sterling heeft Vrijdag het hoogste niveau op de wereldmarkt bereikt sedert de tijd voor de devaluatie van Sep tember 1949. De omvang van de koers stijging blijkt uit de berichten uit ver schillende centra. Te New York werd Vrij dag op een bepaald moment meer dan 2,81 dollar betaald voor het pond sterling. Later daalde de notering wel iets, maar deze bleef toch hoger dan de officiële v/aarde van 2,80 dollar. De omzet in pon den op de New Yorkse markt ligt tussen de 15 en 20 millioen dollars per dag, in plaats van 2 millioen dollar zoals gewoon lijk. Te Brussel bereikte het pond sterling voor het eerst sedert vele maanden zijn officiële pari-waarde van 140 Belgische francs. De koers van pondsbiljetten steeg van 121 tot 131 Belgische francs. Te Zürich steeg de notering van 10,15 tot 10,25 Zwit serse francs. Te Milaan steeg de koers van 1595 tot 1605 lire en te Parijs van 1030 tot 1035 frs. BONN (A.N.P.) De leider van de nieuwe nazipartij in West-Duitsland, Remer, heeft bij voorbaat een opvolger aangewezen voor het geval zijn „Socialis tische Rijkspartij" straks tot een verboden organisatie zou worden verklaard. Naar het weekblad „Echo der Woche" meldt zijn maatregelen genomen om de S.R.P. in dit geval door een nieuwe partij te ver vangen, die ook nieuwe leidende figuren zou krijgen. Volgens het blad doet de voor malige luitenant-kolonel van de luchtmacht Rudel een gooi naar het leiderschap. Hij draagt Hitiers Briljanten, is aan het einde van de oorlog naar Argentinië gevlucht en wil vandaar thans terugkeren. Zijn pro gram heeft hij reeds ontvouwd in „Die Fanfare", een blaadje, dat wordt beschouwd als het nieuwe orgaan van de vroegere Hitlerjeugd. Rudel wil een samentrekking van alle rechtsradicale krachten om de democrati sche partijen onder druk te zetten en druk op de Westelijke mogendheden uit te oefe nen. Rudel heeft geschreven over „de moord op onze kameraden in Landsberg", waarmee hij de executie van veroordeelde SS-ers bedoelde. Hij geldt als een onver valste aanhanger van Hitier evenals Remer, die op het ogenblik een straf van vier maanden uitzit wegens belediging der bondsregering en die bovendien in Bruns- wijk terecht staat wegens belediging van Duitse verzetslieden. Amerikaanse organen in Duitsland heb ben de laatste weken waarschuwingen aan de Duitse regering gericht over een voort woekeren van het rechts radicalisme. Daarbij hebben zij de mening geuit, dat de Bondsregering nog altijd niet straf ge noeg tegen de nieuwe nazi's optreedt. Anti-semietisme In de West-Duitse bondsrepubliek wordt thans een „week der verbroedering" ge houden, die door de Duitse coördinerings- raad van de vereniging voor Joods-Christe lijke samenwerking is georganiseerd. De West-Duitse president, prof. Heuss, heeft deze week, waarin naar toenadering tussen Duitsers en Joden wordt gestreefd, ge opend met het Duitse volk eraan te her inneren, dat niet alles voorbij is met het vergeten van het onrecht „Zo goedkoop, in morele en in materiële zin, kunnen wij Hitiers erfenis niet kwijt worden", aldus Heuss. De vele beschouwingen, die in de Duitse pers deze week aan het Joodse vraagstuk worden gewijd, winden er geen doekjes om, dat deze nieuwe poging tot toe nadering gedaan wordt in een tijdperk, waarin nieuwe nationaal-socialisten zich weer geroepen voelen hier en daar anti- Joodse klanken te doen horen als in Hitiers zwartste dagen. De meest recente voorbeel den daarvan zijn de demonstraties, die in universiteitssteden als Freiburg en Göt- tingen voor Veit Harlan, de producent van de beruchte film „Jud Süss", gehouden zijn. Nu beseft men in Duitsland, dat het niet veel zin heeft tegen dit soort elementen met mooie woorden te argumenteren. De oproepen tot een nieuwe geest jegens het Joodse volksdeel richten zich veeleer tot de grote massa der Duitsers, die volgens de bladen niet meer de moed heeft om de verantwoording voor de Joden-vernietiging onder het oog te zien en uit een soort onbewust schaamtegevoel daar maar liever niet meer over denkt. „Het verborgen schuldgevoel tegenover de Joden wordt eerder in een verharding der gevoelens dan in berouw afgereageerd", zo constateert de „Stuttgarter Zeitung", een blad dat overi gens toegeeft dat anti-semietisme weer „tot de gebruikelijke verschijningsvormen van onze democratie behoort". Er leven thans nog twintigduizend Joden in Duitsland, een schamel restant van de vroegere zeshonderdduizend. Vele uitge- Tussen Den Oever en Wieringerwerf is Vrijdagavond om ongeveer acht uur een personenauto, komende uit de richting van Friesland, tegen een langs de weg gepar keerd staande en met vaten olie geladen oplegger gebotst en in brand gevlogen. De twee inzittenden van de personenauto, die uit Noordholland afkomstig was, vielen uit de wagen. Hun kleren waren in brand ge raakt. Toen er hulp kwam bleken zij reeds te zijn overleden. De oplegger stond onverlicht langs de kant van de weg. Een patrouille van de politie had dit reeds geconstateerd en heeft de desbetreffende beheerder van de weg opgedragen om een rode lantaarn bij de oplegger te plaatsen. De beheerder was nog maar 200 meter van de oplegger verwij derd, toen het ongeluk gebeurde. De brandweer uit Wieringerwerf kon van de personenauto niets redden. Deze brand de geheel uit. Ook de olie in de vaten op de oplegger had vlam gevat, maar de brandweer was dit vuur spoedig meester. De identiteit van de beide slachtoffers kon Vrijdagavond nog niet worden vastgesteld. Des middags was een band van de opleg ger lek geraakt en de bestuurder had toen het voertuig langs de kant van de weg ge zet, om in Wieringei'werf een nieuwe band te gaan halen. Toen hij daarin niet slaagde, was hij doorgereden naar Alkmaar. De stoffelijke resten van de slachtoffers zijn naar een ziekenhuis in Alkmaar ge bracht. De namen van de twee slachtoffers zijn thans bekend geworden. Het zijn de 38- jai-ige heer P. Visser, directeur van de'N.V. voorheen J. du Buy en Zoon en de 50- iarige vertegenwoordiger van deze fabriek van étalage.-artikelen en cartonnages, de heer A. N. J. Hees. Beiden waren gehuwd. De auto was van de heer Visser. Men neemt aan dat hij heeft gechauffeerd. weken Joodse families zijn na de oorlog in Duitsland terug gekeerd, doch hebben het land inmiddels weer de rug toegekeerd. Het leven werd hen door de latente anti- Joodse gevoelens te moeilijk gemaakt. In de meeste dezer gevallen hebben de aanspra ken op herstel van vroeger bezit tot nieuwe "wrijvingen geleid. Volgens de „Frankfurter Allgemeine" heeft de regering in Bonn niet voldoende gedaan om de terugkerende Jo den het leven weer dragelijk te maken. „In onze hoofdstad is men beslist van goede wil, maar met de herbewapening en met de belastingen is men er zo druk bezet, dat men geen tijd meer schijnt te hebben voor de terugkerende Joden", zo schrijft het blad. Wat het herstel van het materiële onrecht aan de Joden betreft is men vol gens dit blad blijven steken in angst voor beslissingen. Het K.N.M.I. deelt mede: Het droge en zonnige weer van de af gelopen dagen was te danken aan het bin nendringen van een hoeveelheid koude en zeer droge lucht, die oorsprokelijk uit de Poolstreken afkomstig was en via Scandi navië naar West- en Midden-Europa be woog langs de flank van een hogedruk- gebied boven de Noordzee. In deze lucht konden de temperaturen des nachts bij heldere hemel flink dalen zodat bijna overal vorst voor kwam. In de afgelopen nacht vroor het plaatselijk 5 graden (Groningen, Woensdrecht, Vol- kel en Ypenburg). De luchtdrukverdeling is nu echter aan wijzigingen onderhevig. Het hogedrukgebied neemt in betekenis af en trekt over Duitsland naar het Zuid- Oosten weg, terwijl een Oceaan-depressie opdringt naar Engeland en West-Frank rijk. Hoewel de invloed van deze depressie zich geleidelijk verder over West-Europa zal uitbreiden wordt toch nog niet ver wacht dat er morgen al meer bewolking zal voor komen, zodat het weer ook morgen nog overwegend zonnig zal zijn. De tem peraturen worden van dag tot dag nu weer wat hoger. Een officier van politie, als getuige gehoord voor de Egyptische krijgsraad bij de behandeling van de zaak tegen een aantal vermoedelijke schuldigen aan de onlusten, welke in Cairo hebben plaats gehad, ivijst naar een van de verdachten in de „kooi" in de rechtszaal. Tot dusver zijn vijf Egyptenaren veroordeeld tot straffen van acht tot twaalf jaar dwangarbeid voor hun aandeel in de onlusten. De openbare aanklager verklaarde, dat er een samenzwering was om de hoofdstad te doen afbranden. Onge veer achthonderd personen, die na de onlusten in arrest werden gesteld, wachten op berechting. BERLIJN, (Reuter) De Oost-Duitse premier Grotewohl heeft het Oost-Duitse parlement Vrijdag verzocht een beroep te doen op de West-Duitse volksvertegen woordiging om steun voor de Sovjet-Rus sische nota aan Groot-Brittannië, Frank rijk en de Verenigde Staten over het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland. „Een vredesvex-drag", aldus Grotewohl, „zou alleen met een verenigd Duitsland, dat in het Oosten door de Oder-Neisse lijn zou worden begrensd en in het Westen het Saargebied zou omvatten, kunnen worden gesloten. Op de in 1945 te Potsdam gehou den conferentie der overwinnaars van de tweede wereldoorlog is de toekomstige sta tus van het Saargebied niet vastgesteld. Het moet tot Duitsland blijven behoren. Doch op deze conferentie is wel overeen gekomen dat de Oder-Neisse lijn, „de we zenlijke vredesgrens tussen Duitsland en Polen", definitief zal zijn. Wij zullen ver hinderen dat de Oder-Neisse lijn tot aan leiding van een nieuwe oorlog wordt ge maakt", aldus de Oost-Duitse minister president Grotewohl. Grotewohl heeft voorts een beroep ge daan op alle Duitsers zonder uitstel te handelen ..en alles in het werk te stellen om de hinderpalen op de weg naar het. tot stand komen van een vredesverdrag en een verenigd Duitsland uit de weg te ruimen". Hij zeide dat „de Westelijke geallieerden, daarin bijgestaan door de West-Duitse re gering, er naar schijnen te streven het tot stand komen van een vredesverdrag met Duitsland te verhindei'en, daar zij nog niet hebben geantwoord op het jongste Oost- Duitse voorstel, dat voorzag in het spoe dig sluiten van een dergelijk verdrag". De West-Duitse minister voor zaken ge heel Duitsland betreffende, Jacob Kaiser, heeft Vrijdag opnieuw verklaard dat West- Duitsland niet kan instemmen met de Oder- Neisse lijn als de Oostelijke grens van Duitsland. Het standpunt van Kaiser verkreeg de steun van de paxdementaire commissie voor kwesties geheel Duitsland betreffende. Deze oefende echter ook critiek op de regerings- woox-dvoex-der, die de Russische nota direct van de hand Ixad gewezen. De West-Duitse regering heeft verklaard, dat de rede van Grotewohl volgens haar niets nieuws bijdraagt tot de oplossing van het probleem der Duitse eenheid. HAVANA (Reuter). Generaal Fulgen- cio Batista, die Maandag door een staats greep de macht aan zich heeft getrokken en thans de nieuwe Cubaanse px-esident is, heeft een vex-klaring tegenover de pers af gelegd. „Ik heb", aldus Batista, „voor ik er toe overging de macht over te nemen, drie boodschappen van de vorige president Car los Prio en van militaire zijde ontvangen, waarin mij werd medegedeeld dat Prio van plan was zijn presidentschap door een staatsgreep te verlengen." „Wat dacht u, dat deze boodschappen betekenden?", vroe gen de journalisten hem. Batista glimlach te, doch antwoordde niet. Zijn reactie werd uitgelegd als te betekenen, dat de voor malige president Prio wenste, dat Batista zich in een staatsgreep aan zijn zijde zou scharen. Batista verklaarde voorts tegenover de verslaggevers niets met de communisten te maken willen hebben. „Ik ben niet van plan de communistische partij te verbie den", zeide hij, „doch ik zal haar wel zeer nauwgezet doen gade slaan." Batista gaf geen rechtstreeks antwoord op de vraag hoe lang hij zijn staatsgreep had voorbereid, doch hij gaf wel te kennen dat zij in feite geïnspireerd was door het slechte bestuur der twee vorige Cubaanse regeringen. Batista zeide verder, dat de grondwette lijke vrijheden niet zullen worden hersteld voor de 45 dagen, voor de duur waarvan hij ze opschortte, zijn verstreken. Hij kon niet zeggen wanneer er verkiezingen zou den worden uitgeschreven en hij wilde geen antwoord geven op de vraag, of hij zich candidaat voor het presidentschap zou stellen. Petit-Senn: De politieke redenaars zijn al te zeer geneigd, de liefde voor het woord als liefde voor het vader land te zien. TOKIO (Reuter) Het hoofdkwartier van generaal Ridgway te Tokio heeft medegedeeld, dat wederom ongeregeld heden zijn voorgevalleix in het krijgsge vangenenkamp op Koje, voor de tweede maal dus in veertien dagen. Twaalf Noordelijke krijgsgevangenen zijn om het .leven gekomen en 26 gewond. Een Amerikaans officier en een Zuid- Koreaans bui'ger werden gewond. De on geregeldheden begonnen, toen een grote groep gevangenen plotseling een detache ment Zuid-Koreanen en een groep werk willige gevangenen begon te bekogelen met stenen. De wacht opende het vuur. De rust, aldus de mededelixig, is hersteld. De vorige maand kwamen op hetzelfde eiland bij onlusten 69 geïntexmeerden om het leven en werden er 142 gewond. In de bijeenkomst, die de subcommissie voor het krijgsgevangenenvraagstuk heden te Panmoendjom hield, hebben de Noor delijke ondex-handelaars de dood van de twaalf krijgsgevangenen „een bloedige en onwettige moordpartij" genoemd. Radio-Peldng heeft verklaard, dat Ame rikaanse vliegtuigen op zes en zeven Maart boven de buitenwijken van Tsingtao (Sjantoeng) met ziektekiemen besmette insecten zouden hebben uitgeworpen. WASHINGTON (Reuter) De com missie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat is gisteren begon nen met de behandeling van Trumans boodschap, waarin, hij het Congres ver zoekt in het nieuwe belastingjaar een be drag van 7900 millioen dollar toe te staan voor de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland. „Wij kunnen niet aan de gang blijven met het schenken van grote bedragen aan Groot-Brittannië, Frankrijk en andere landen, indien deze niet tot zelfverdediging bereid zijn", zo riep de democratische senator Connally en voorzitter van de commissie, bij de behandeling van de boodschap geprikkeld uit. Connally oefende ook critiek op de kort geleden aan Groot-Brittannië tot een be drag van drie honderd millioen dollar ver leende economische hulp. „Toen premier Churchill de Verenigde Staten bezocht, zeide hij niet naar Washington te zijn gekomen om de Ver enigde Staten financiële hulp voor Enge land te vragen. Doch toen hij vertxmkken was, kreeg Gx-oot-Brittannië zijn drie honderd millioen dollar", zeide Connally. Averell Harriman, directeur van het programma voor de Amerikaanse hulp verlening aan het buitenland, deelde de commissie mede, dat van het aangevraagde bedrag van bijna acht milliard dollar twee en een half milliard zal worden gestort in „fondsen ter bevordering van de militaire paraatheid van met de Verenigde Staten vex-bonden landen". Frankrijk en Groot- Kamercommissie stemt in met wetsontwerp De commissie voor' de belastingen uit de Tweede Kamer kan volledig" instemmen met het wetsontwerp dat advertenties wxl vrijstellen van omzetbelasting. De com missie spreekt haar waardering uit voor de bereidheid van minister Lieftinck ge volg te geven aan de aandrang van de Tweede Kamer, deze vrijstelling te ver lenen. De commissie zou het op prijs stellen indien de vx-ijstelling zou ingaan op 1 Januari 1952, op welke datum de papier- prijs sterk gestegen is. (In het wetsontwerp wordt voorgesteld de vrijstelling te doen ingaan op de eerste dag van de maand welke volgt op die waarin de wet in het Staatsblad wordt afgekondigd). NEW YORK, (Reuter) De nieuwe ont wapeningscommissie van de UNO heeft Vrijdag te New York haar eerste bijeen komst gehouden. De Amerikaanse afge vaardigde, Benjamin Cohen, diende een uit vijf punten bestaand voorstel in, dat on der andere inhoudt: De ontwapeningscommissie moet plan nen bestuderen, die voorzien in een be kendmaking van alle strijdkrachten en hun uitrusting ter wei-eld. Er moet een inter nationaal toezicht worden georganiseerd om de verstrekte gegevens op hun juist heid te toetsen. De commissie moet bepalen op welke wijze voor alle strijdkrachten en oorlogs materiaal grenzen zullen worden gesteld, welke niet overschreden mogen worden. Zij moet aangeven hoe een doelmatig in ternationaal toezicht op de atoomkracht zal worden ingesteld. Na zijn voorstel te hebben ingediend zeide de Amerikaanse afgevaardigde nog: „De angst der volken heeft de wapens doen vex-menigvuldigen en de vermenigvuldi ging der wapens heeft de vrees weer aan gewakkerd. Alle volkeren van de wereld hebben hun hoop op de commissie geves tigd en verwachten van haar dat zij een weg zal vinden om dit proces in omge- keex-de richting te doen veidopen". De Franse vertegenwoordiger, Jules Moch, zeide, dat de Fx-anse delegatie alles zal doen wat in haar vermogen ligt om te verhinderen dat de commissie verward raakt in debatten over werkwijzen of dat er een impasse ontstaat. De Sovjet-Russische vertegenwoordiger, Malik, heeft de kwestie van voorrang bij de ontwapening aan de orde gesteld. Hij verklaarde, dat vermindex-ingvan bewa pening en vex-bcd van atomische wapens de commissie in staat zouden stellen com plete inlichtingen over de bewapening van iedere staat te verkrijgen. Volgens de Verenigde Staten dienen de inlichtingen over de bewapening vooraf te gaan aan de controle en de vermindering van de bewapening en het verbod van atomische wapens. Beschuldiging Malik zei nog, dat de sterkte van de Britse, Amerikaanse en Franse troepen tezamen zeven maal zo groot is als die van de Sovjet-Unie. Malik beschuldigde de V.S. van „bac teriologische oorlogvoering" in Korea en China en verzocht de commissie onmiddel lijk deze schending van het verbod op bac teriologische oorlogvoering te bespreken. De Amerikaan Cohen noemde de verkla ring van Malik „een ongerechtvaardigde en onbevestigde beschuldiging". De V.S. hadden verzocht om een onpartijdig on derzoek. Sir Gladwyn Jebb (Engeland) verklaar de, dat „het minimum aan vexhrouwen tussen alle landen, dat noodzakelijk is als men overeenstemming over ontwapening wil bereiken, op het ogenblik zeker niet bestaat". Hij beschouwde het werk van de commissie echter niet als hopeloos. De Koningin en Prins Bernhard zullen op 1 April omstreeks het middaguur met een Douglas DC-6 van de K.L.M. van Schiphol naar Washington vertrekken. De reis wordt gemaakt via Prestwick (Schot land) en Gander (New Foundland).In Gan der wordt in een hotel overnacht. Van Gan der zal 2 April worden gevlogen naar Washington, waar het toestel omstreeks 4 uur plaatselijke tijd zal arriveren. Uit communistische bron te Panmoend jom wordt vernomen, dat de gezondheids toestand van het hoofd der Chinese com munistische regering, Mau Tse Toeng, reden tot ongerustheid geeft. Brittannië ontvangen hiervan verreweg het meeste. De grote inspanning, welke Groot-Brit tannië zich op militair gebied getroost, heeft dit land voor ernstige economische vraagstukken gesteld, aldus Harriman. De democratische senator Green ver klaarde, dat in veel Max-shall-landen cri tiek was geleverd op het feit, dat de voor delen van de Amerikaanse hulp alleen de werkgevers ten goede waren gekomen. Harriman gaf toe, dat sommige klassen hun levensomstandigheden meer hadden verbeterd dan de arbeiders. In Lissabon was in beginsel overeenge komen, dat alle klassen der bevolking van de NAVO-landen een deel van de bewa peningslast zouden dragexx. Harriman zou echter niet willen opperen, dat de Ver enigde Staten voorwaax-den moeten op leggen, hoewel de Verenigde Staten wel trachtten de politiek van sommige landen op dit punt te beïnvloeden. Connally zei, dat het smijten met geld in het buitenland de Verenigde Staten ver zwakt en de Sovjet-Unie krachtiger maakt. Harriman was het hiermee niet eens. Volgens hem geven de NAVO-landen meer geld uit voor defensie dan al het geld, dat zij door het plan-Marshall hebben ont vangen. Harriman deelde nog mede, dat de toe wijzingen onder het hoofd „defensiesteun" zouden omvatten: 600 millioen dollar voor Engeland, 400 millioen voor Frankrijk, 400 millioen voor de andere landen van de oorspronkelijke NAVO en 400 millioen voor Griekenland, Turkije, Oostenrijk en Joegoslavië. „Verzet in de bergen" BELGRADO (Reuter) Luitenant Di- mitru Piturka, waarnemend commandant van een eenheid van de Roemeense lucht macht heeft Vrijdag op een persconferentie in Belgrado verteld, dat er actief verzet bestaat tegen de Roemeense regering door verzetsgroepen in de bergen. Piturka is samen met twee andere officieren en twee onderofficieren in een tweemotorig vlieg tuig Donderdag uit Roemenië gevlucht en heeft de Joegoslavische autoriteiten om po litiek asyl gevraagd. Op vragen over de betrekkingen tussen het Roemeense leger eix het Russische leger antwoordde een van Piturka's metgezellen, dat deze te verge lijken zijn met die tussen „een kat en een muis". Russische vliegers in Roemenië krijgen 11.000 calorieën per dag tegen hun Roemeense collega's 4.000. De Russen ver dienen tien keer zoveel als de Roemenen. IETS HOGERE TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Heldere nacht met op vele plaatsen lichte nachtvorst. Morgen overdag droog en vrij zonnig weer met later enige bewolking in de hogere niveaux, vooral in het Zuiden van het land. Op nieuw iets hogere middagtemperatuur. Overwegend matige Zuid-Oostelijke wind. 16 Maart Zon op 6.52 uur, onder 18.47 uur. Maan op onder 7.58 uur. 17 Maart Zon op 6.50 uur, onder 18.48 uur. Maan op 1.16 uur, onder 8.27 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 15 Maart Hoog water: 5.51 en 18.06 uur. Laag water: 1.32 en 13.56 uur. Zondag 16 Maart Hoog water: 6.26 en 18.45 uur. Laag water: 2.05 en 14.30 uur. Maandag 17 Maart Hoog water: 7.05 en 19.28 uur. Laag water: 2.40 en 15.06 uur. JOOOCKXODOOOOOOOOOOOnOQu

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1