Adenauer brengt Saarkwestie in het Europees ministerscomité Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een optimist In Saarland ijveren sommige partijen voor een oplossing ten gunste van Duitsland Onderhandelingen over Perzische olie mislukt Een accoord en een protest Ms, Safi trok door het „Nauw van Spaarndam" Linkse Labour-critiek op de Verenigde Staten Scandinavië doet niet mee aan „oog om oog" Tignes is verloren Ernstig ongeluk in Afrikaanse goudmijn Het woord is aan Duitse verzetslieden gerehabiliteerd Rademacher tot een korte straf veroordeeld 66e JAARGANG No 212 MAANDAG 17 MAART 1952 296e JAARGANG No 65 Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Nederlandse graven in Birma en Thailand Eén op de vijf Belgen heeft een auto De Gaulle dacht in 1947 over staatsgreep Perzië niet langer gediend van Amerikaanse adviseurs PANMOENDJOM Frankrijk krijgt 100 millioen EBU-dollars Italiaanse Senaat keurt het Schuman-plan goed Nazi Remer veroordeeld New York Times over Europese defensiekosten Weer relletjes in Zuid-Afrikaans stadje Adenauer acht Russische nota „een stap vooruit" Meisje overreden op onbewaakte overweg Uit rijdende trein gestapt en overreden Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. prukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. fc)irecteur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. TRUMA^'s TEGENSTANDER in de strijd om de candida'tuur der Democra tische Partij voor het presidentschap der Verenigde Staten is senator Carey Estes Kefauver. Hij is senator voor de staat Ten nessee en 48 jaar oud. In geheel Amerika heeft hij bekendheid verworven door zijn strijd tegen politieke corruptie en al wat daarmee samenhangt. Men heeft hem niet temin geenszins als een „kanspaard" be- sdhouwd, tot hij verleden week Ibij de voor verkiezing in het staatje New Hampshire Truman versloeg. Op deze plaats is al ge zegd dat voorlopige resultaten in een staat je, dat maar een half millioen inwoners telt, niet veel betekenis hebben voor de einduitslag in een land met honderdvijftig millioen inwoners. Dit neemt niet weg dat men in Amerika Kefauver, van wie men ook dit bescheiden succes niet verwacht had, met andere ogen is gaan bekijken. Er zit iets meer aan vast: Eisenhower heeft bij de republikeinen gewonnen en hij wordt als een symbool van Atlantische eenheid beschouwd. Kefauver heeft bij de democra ten gewonnen en hij heeft naar de Lon- dense Observer opmerkt de „brutaliteit" gehad om Noord-Atlantische Unie als hoofdpunt op zijn program te zetten. Zijn campagne is gekenmerkt door levendig dis puut over de buitenlandse aangelegenheden. Dit nu is opgevallen, want men be schouwt de bevolking van New Hampshire als bij uitstek sceptische lieden. Het Lon- dense blad merkt op dat sommige collega's van Kefauver hem al terzijde gesteld had den als een „visionair" en een „lichtge wicht". Maar nu zou zijn succes hen tot herziening van hun inzicht kunnen nopen. Hij is trouwens in uiterlijk en optreden wel het ideale Amerikaanse type, zegt The Observer: een lange, knappe man zonder aanmatiging, geen goed redenaar en het tegendeel van pedant. Tijdens zijn cam pagne heeft hij de rol gespeeld van een, eenvoudig idealist, onbedorven door de grote wereld. Zijn geloof in de wijsheid van de stichters der Verenigde Staten is even onwrikbaar als zijn vertrouwen in de voor uitgang. Deze lichtelijk-ironische beschrijving van een idealist en optimist, in een Engels blad, is typisch-Europees. In Europa is het geen mode, optimist te zijn. Het is er zozeer mode, pessimist te zijn dat blijmoedig-ge- stemde lieden in allerlei besprekingen en conferenties vaak met een soort superieur glimlachje worden weerlegd, zo'n beetje in de toon van: hij weet niet beter, het is toch wel een geschikte man, laat ons beleefd tegen hem blijven. Onlangs heb ik het mee gemaakt, in een vergadering, dat de inlei der, een man van betekenis, door een de bater met ironische glimlach werd gevraagd of hij optimist was. De inleider glimlachte terug, zei dat hij inderdaad wel mogelijk heden in de internationale ontwikkeling zag maar niet geloofde dat hij nu bepaald als een optimist beschouwd moest worden. „Daar ben ik dan blij om", zei de debater voldaan en met de verwondering, die mij trouw vergezelt vroeg ik mij af waarom iemand er blij om is als iemand anders de zaken niet blij inziet. Is dat zo prettig? Is het geruststellend? Het lijkt juist het tegen overgestelde. Als iemand pessimist is kan hij dat wellicht niet helpen; het kan in zijn aard en aanleg zitten. Maar. waarom zou men dit als een algemeen-aanbevelens waardige houding zien? En als een teken van wijsheid? Er wordt veelal weinig mee bereikt; het is een handicap; het werkt remmend op initiatief en ondernemings geest. Daarvan geeft het verloop der Euro pese zaken dan ook wel heel duidelijk blijk. Niet alle Europeanen, gelukkig, zijn pessimisten en sceptici, maar de geest der- zulken overheerst wel in dit deel der we reld. Welnu: tot ons nadeel, zoals zeer op vallend blijkt. Sommigen onder Kefauver's collega's hebben hem, idealist zijnde en voorstander van Noord-Atlantische Unie, niet au sé- rieux genomen. Maar de als sceptisch be schouwde kiezers van New Hampshire wèl. In Amerika overheerst, zoals vaak genoeg blijkt, inderdaad optimisme en men is er niet vergeten dat het altijd idealisten zijn geweest, die door moedig pionierswerk de grote verbeteringen in de wereld tot stand hebben gebracht. Vele Amerikanen be schouwen ongetwijfeld de benaming „idea list" als een compliment. Welnu, ik kan mij ettelijke gelegenheden herinneren waarbij die benaming in ons land en in andere Europese omgeving in tegen overgestelde zin werd gebezigd. Samen met „optimist". En dezelfde verwondering doet vragen: waarom toch? Is het zo wijs, zo aanbevelenswaard en zo prettig geen idea len te hebben? Of volgt dat er niet uit? Wat volgt er dan wèl uit? Senator Kefauver zal wellicht tenslotte niet tot president der Verenigde Staten worden gekozen. Maar de man die men kiest zal zonder twijfel eveneens idealisme bezitten en een optimistische kijk op het leven dat trouwens voor elk onzer kort is en niet bestemd om het in zwartgallig heid te verspillen. R. P. De ongeveer 2800 Nederlandse oorlogs graven in Birma en Thailand zullen door de Oorlogsgravenstichting, die door de Nederlandse regering met de zorg voor deze graven is belast, voorzien worden van een bronzen plaat op een stenen fundering, ter vervanging van de voorlopig geplaatste houten kruisen. Op deze bronzen platen zullen worden gegraveerd naam en voorletters, eventueel rang, alsmede geboorte- en sterftedatum. Voor de R.K. slachtoffers wordt bovendien een kruisteken aangebracht. Op iedere vijf volwassen Belgen is er thans één, die een auto bezit. Volgens het Belgische bureau voor de statistiek reden er einde 1951 in België 458.500 personen auto's, tegen 233.000 in 1939. Het aantal vrachtauto's bedroeg per einde 1951 151.000, tegen 78.000 in 1939. Het aantal belastingvrije auto's, voornamelijk in dienst bij openbare instellingen en in boven staande cijfers niet begrepen, bedroeg einde 1951 13.700. Het aantal motorrijwie len bedroeg in 1951 171.000, tegen 67.000 in 1939. In 1951 zijn in België J5.000 nieuwe personenauto's verkocht. BONN (Van de speciale ANP-correspon- dent). Bondskanselier dr. Adenauer begeeft zich naar Parijs voor de bijeen komst van het ministerscomité van de Raad van Europa. Zijn documenten be treffende Saarland vormen 't belangrijkste onderdeel van zijn bagage. Dr. Adenauer heeft aangekondigd, dat hij het in Londen begonnen beraad met minister Schuman over een regeling voor Saarland wil voortzetten. Daarnaast heeft hij ook toegezegd de door de Duitse sociaal-democraten reeds lange tijd ge vraagde bespreking van het probleem in het ministerscomité te zullen inleiden. Tegelijkertijd zijn de Duitsgezinde poli tici in Saarbrücken onder luide aanmoe digingen van Bonn overgegaan tot de aan val op het politeke bestel in het omstreden gebied. Zowel de dissidente christelijke groep als de naar Bonn neigende sociaal democraten hebben aan de regering van Hoffman vergunning gevraagd met nieuwe partijen in de politeke arena te mogen treden. Zoals bekend ijverde reeds een liberaal- getinte partij openlijk voor politeke aan sluiting bij Duitsland en is deze partij verboden omdat zij naar de mening der regering in strijd met de grondwet han delde. De nieuwe partijen, die zich nu ge meld hebben, hebben het duidelijk ge maakt, dat zij de toekomstige status van land „in alle vrijheid" willen bespreken. Het verbod der vroegere liberale partij was afgekondigd, omdat de regering-Hoff- man zulk een discussie strijdig achtte met de van alle parijten gevraagde aanvaar ding van de grondwet. De opvatting der regering is namelijk, dat de partijen zich bij de huidige politieke toestand moeten neerleggen en dat een bespreking van een terugkeer naar Duitsland thans slechts onrust kan wekken. Dat de nieuwe partijen zich onmiddel lijk gemeld hebben nadat minister Schu man in Londen democratische zelfbeschik king in het vooruitzicht had gesteld, heeft in Bonn natuurlijk geen verwondering gewekt. Integendeel, de Duitsgezinde groe pen hebben sedert lang contact met haar politieke geestverwanten in de West-Duitse hoofdstad en het heeft de schijn alsof zij TEHERAN (A.F.P.). In een via de radio uitgesproken toespraak heeft Syed Ali Sjayegan, woordvoerder van de Perzische oliecommissie verklaard, dat de onderhan delingen met de internationale bank op een volledige mislukking zijn uitgelopen. Hij deed een beroep op het Perzische volk „niet te wanhopen en het verzet tegen de vreemdeling voort te zetten." Sjayegan zeide verder, dat het op „de drie fundamentele punten prijzen, be heer en tewerkstelling van Britse technici onmogelijk was geweest de deskundigen van de bank te overtuigen van de juistheid van het Perzische standpunt". Hij drong er bij het volk op aan „de olie inkomsten te vergeten" en de economische moeilijkheden zonder deze op te lossen. Ten aanzien van het beheer zei hij, dat aanvaarding van volledig gezag van de bank in strijd zou zijn met de wet op de nationalisatie van de Perzische olie- industrie. Aangaande de prijzen verklaarde hij, dat Perzië had aangeboden de bank een korting van twintig procent voor ruwe olie te geven op de heersende prijs in het gebied van de Perzische Golf en een korting van vijfen twintig procent voor geraffineerde olie op de heersende prijs in het gebied van de Golf van Mexico. De bank aanvaardde dit aanbod niet en wilde niets minder dan drie endertig en een derde procent korting. De besprekingen waren hierdoor afgebroken, aldus Sjayegan. Wat de Britten betreft: Perzië en het Perzische volk beschouwen hen verant woordelijk voor „al ons ongeluk". De Perzische beweging tegen imperialis tische uitbuiting zal er toe leiden, dat an dere landen van het Midden-Oosten hun strijd voor vrijheid en onafhankelijkheid tegen de Britten zullen versterken", ver klaarde hij. Generaal Charles de Gaulle heeft Zon dag op een bijeenkomst van de Franse volksconcentratie (RPF) te Le Mans in het departement Sarthe verklaard, dat hij in 1947 een staatgreep had kunnen uit voeren, daar hij alle materiële middelen had, maar verkozen had zich uit de rege ring terug te trekken. „Ik had een staatsgreep kunnen uit voeren, maar waarheen zou deze ons hebben geleid?" aldus De Gaulle. „Ik zou in het land nog elk georganiseerd lichaam tegen mij hebben gehad, en in het buiten land Amerika en Engeland, die nooit een dictatuur in Parijs zouden hebben aan vaard, in het bijzonder- niet die van mij." TEHERAN, (DPA) Naar Zondag in Teheran van officiële zijde is vernomen, wil premier Mossadeq het in April aflo pende verdrag met de Verenigde Staten betreffende de Amerikaanse militaire mis- sië in Perzië niet verlengen. Leden van de Amerikaanse militaire missie treden in Per zië op als raadgevers en instructeurs bij het leger en de -gendarmerie. In 1947 werd tussen Perzië en de Ver enigde Staten een overeenkomst getekend, volgens welke slechts Amerikanen als bui tenlandse adviseurs en instructeurs bij het leger werkzaam kunnen zijn. Deze voor waarde acht premier Mossadeq een in breuk op de Perzische souvereiniteit, aldus deze kringen. op een sein van hier hebben gewacht. Te gelijk hebben de stichters der nieuwe christelijke Saarpartij hun protest laten horen tegen de nieuwe partijwet, die door de regering-Hoffman aan de orde is ge steld. Ook dit protest, gericht aan Parijs, Bonn en Straatsburg, gaat vergezeld van de instemming van de partijen in Bonn. Zij hebben de mening geuit, dat deze par tij-wet het stempel van de politiestaat draagt. De wet beoogt naar de mening der politici in Bonn de voorlopige status van het Saargebied te consolideren zonder, de wens van de bevolking in acht te nemen. Het verloop van de Parijse besprekingen over de Saar-regeling wordt in Bonn met spanning tegemoet gezien. In de te Panmoendjom vergaderende commissie voor de wapenstilstand hebben de Noordelijken het compromis-voorstel voor het toezicht op een wapenstilstand voorlopig aanvaard. Stafofficieren der UNO noemden dit „de grootste vooruitgang sinds twee maanden". In de commissie voor de krijgsgevange nen in Korea hebben de Noordelijke afge vaardigden ernstig protest aangetekend tegen „de barbaarse moordpartij" in het krijgsgevangenenkamp op Koje. Het protest werd namens generaal Nam II voorgelezen door een communistische stafofficier. Nam II verzocht om een vol ledige verklaring van de opstand van Don derdag, waarbij twaalf communistische krijgsgevangenen om het leven kwamen en 27 werden gewond, en eiste waarborgen tegen verdere onrust onder de krijgsge vangenen. „Dergelijke incidenten zouden niet meer geduld worden", aldus Nam II. Het rapport der UNO over de gebeurte nis op Koje werd door de Noordelijken als „volkomen onaanvaardbaar" verwor pen. Volgens de leiding van het kamp op Koje bevinden zich 170.000 communistische krijgsgevangenen in 33 gescheiden kampe menten achter prikkeldraad. Onder hen bevinden zich 17.000 Chinese communis tische „vrijwilligers", die in de Noord- Koreaanse legers vochten. Verder worden 36.000 aangeduid als geïnterneerde bur gers uit Noord- en Zuid-Korea. Frankrijk heeft Zaterdag een lening van 100 millioen dollar gekregen van de Euro pese betalingsunie ter tegemoetkoming in de moeilijkheden van zijn betalingsbalans. De lening zal op 30 Juni moeten worden afgelost. De laatste hindernis, die het bij de N.V. Haarlemse Scheepsbouwmaatschappij ge bouwde motorschip „Safi" in de weg was gelegd vóór het vrije buitenwater, is Zon dag overwonnen, zelfs in een kortere tijd dan verwacht was. Aan beide zijden van de sluiskolk in Spaarndam, die door steen houwers aan de maat van de „Safi" was aangepast, verdrongen zich vele toeschou wers om niets van de spectaculaire door tocht te missen. Vroeg in de ochtend was het voorberei- De „Safi" in het smalste deel van de Spaarndammer sluis. Aan weerszijden de hameipoorten van de ophaalbrug, waaruit de brugvlakken en de balansen waren ver wijderd en waarvan de hameistijlen recht standig omhoog waren getrokken. De „Safi" had niet meer dan een kwartier nodig om zich aan zijn ankers door deze kolk naar het buitenwater te trekken. dende werk al begonnen: het gedeeltelijk demonteren van de ophaalbrug over het smalste deel van de sluis. Van half 10 tot 10 uur wachtte de „Safi" vóór de brug in de buitenkolk, terwijl een kabelverbinding met de ankers buiten in het zijkanaal tot stand werd gebracht. Reeds om kwart voor elven, dat was vqf kwartier eerder dan men had ver wacht, had het schip zich naar buiten ge trokken. Dadelijk begonnen daarop de ar beiders van de werf de brug weer te mon teren en des middags, ongeveer om drie uur, kon het verkeer er weer gebruik van maken. Op datzelfde tijdstip' zette de „Safi", met de ankers weer aan boord, koers naar Amsterdam. JARROW, (Reuter). Aneurin Bevan, leider van de linkervleugel der Britse La- bourpartij, heeft Zondag in een toespraak te Jarrow in het graafschap Durham ver klaard, dat de economische politiek van Amerika „West-Europa meer schade toe brengt dan Stalin ooit zou kunnen doen. Ik geloof niet, dat het Amerikaanse volk Over de ervaring, wijsheid of zelfbeheer sing beschikt, die voor de leiding in de wereld thans nodig zijn". „West-Europa zou een grote fout be gaan, indien het zou toelaten, dat de gees telijke en morele leiding van de wereld op Amerika overgaat. Amerika heeft het grootste bewapeningsprogram van alle tyden," aldus Bevan, die zeide de zin er niet van te kunnen inzien. „Nog niemand heeft getracht in de gehele zaak enige zin te brengen. Nog nooit is er een be wapeningswedloop geweest, die niet in een ooi-log is geëindigd", aldus Bevan. Harold Wilson, een vooraanstaande fi guur van de linkervleugel, heeft Zaterdag de Verenigde Staten beschuldigd van het uitoefenen van druk op Europa om her bewapeningsprogramma's goed te keuren, die zijn economische krachten te boven gaan. „De Amerikaanse hulp is te zeer af hankelijk van de goedkeuring van de mili taire leiders. Amerika erkent Engelands positie als lid van het Gemenebest niet en sommige Amerikanen zouderi het sterling- gebied gaarne uiteen zien vallen", zei hij. John Strachey, minister van Oorlog in de vorige Labourregering, heeft verklaard, dat er een fundamenteel verschil bestaat tus sen de Amerikaanse en de Britse opinie ten aanzien van het Verre Oosten. Naar zijn mening is de reden waarom een wa penstilstand in Korea niet tot stand komt, dat de uitwerking van de verklaringen van lieden als John Foster Dulles de Chinese regering, onvermijdelijk tot de veronder stelling doet komen, dat Amerika in feite niet van plan is een vreedzame regeling tot stand te brengen". Strachey geloofde niet, dat de huidige beperkte oorlog voor onbepaalde tijd zou voortduren. Hij zou zich uitbreiden of ten einde geraken. KOPENHAGEN, (Reuter) De Scan dinavische ministers van Buitenlandse Za ken hebben Zondag op een bijeenkomst te Kopenhagen besloten de bewegingsvrijheid van de Oost-Europese diplomaten in hun landen althans voor het ogenblik niet te beperken. Zij waren overeengekomen, aldus een officiële mededeling, in deze zaak gemeen schappelijke besluiten te nemen. Zij besloten voorts een permanente Scandinavische raad te vormen, die kwes ties van gemeenschappelijk belang zal be handelen. Hij zal bestaan uit 16 afgevaar digden van elk der parlementen van De nemarken, Zweden en Noorwegen en vijf van IJsland. De regeringen zullen worden vertegenwoordigd door ministers zonder stemrecht. Men hoopt, dat de vier parle menten nog in hun huidige zittingen de noodzakelijke wetgeving voor oprichting van de raad zullen aanvaarden. Honderd van de vijfhonderd inwoners van het Franse dorp Tignes, die weigeren hun woonplaats te verlaten, ondanks het feit dat het dorp onder water zal worden gezet, hebben Zondag voor het laatst in het dorp zelf hun stem uitgebracht bij het kie zen van een gemeenteraad. De vorige raad trad af uit protest tegen het plan om het dal waarin het dorp ligt, te maken tot een stuwmeer voor de opwekking van electri- sche stroom. Een gedeelte van de inwoners, dat reeds verhuisd is naar het nabijgelegen Brévières, bracht aldaar zijn stem uit. Tot dusver is slechts één sluisdeur ge sloten, doch daardoor is de Isère de ri vier, die het geprojecteerde stuwmeer moet vullen reeds buiten haar oevers getre den. Het bezwaar van degenen, die weigeren het dorp te verlaten, is, dat de tot dusver uitbetaalde vergoeding niet toereikend is om genoeg land voor het levensonderhoud van de gedupeerden te kopen, en dat ook de verdere voorzieningen onvoldoende zijn. Men hoopt, dat de kwestie nog eens in de Nationale Vergadering zal worden behan deld. Een beroep van de burgemeester op pre sident Auriol is Zondag afgewezen. Maandagmorgen werden in Tignes de laatste voorbereidingen getroffen voor het sluiten van alle sluisdeuren in de nieuwe stuwdam. In het genoemde dorpje zijn 150 wachtposten uitgezet. De prefect van het departement Savoye heeft een beroep ge daan op de laatste inwoners, die zijn ach tergebleven, om hun huizen, die binnen twee maanden geheel onder water zullen staan, te ontruimen. Vrachtauto's zijn ter beschikking gesteld om de eigendommen van de bewoners in veiligheid te brengen. Maandagmorgen is een ploeg grafdelvers overgekomen om de kisten over te brengen naar een ander dorp. Zondagavond is een ernstig ongeluk ge beurd in een goudmijn te Odendaalsrust in de Oranje-Vrijstaat. Het ongeluk zou zijn veroorzaakt, door dat in een zojuist voltooide schacht op grote diepte een V/2 meter dik plafond inzakte, waarna een steenmassa naar be neden kwam. Gevreesd wordt, dat drie enzestig mensen zijn bedolven. Reddingsploegen zijn aan het werk om de slachtoffers te bereiken. Maandagmorgen zijn de reddingsploegen er in geslaagd de lijken van zes arbeiders, allen inheemsen, te bergen. De Italiaanse Senaat heeft het wetsont werp houdende ratificatie van het verdrag- Schuman met 148 tegen 97 stemmen goed gekeurd. Het ontwerp moet thans nog door de Kamer worden behandeld. BONN (A.N.P.). Duitslands bekendste nieuwe nazi, Ernst Otto Remer, is opnieuw tot gevangenisstraf veroordeeld. Terwijl hij nog bezig is met het uitzitten van een straf van vier maanden wegens belediging van de Bondsregering, heeft de rechtbank hem nu drie maanden opgelegd daar hij in een verkiezingsredevoering de opstandelin gen, die 20 Juli 1944 de aanslag op Hitier pleegden, voor landverraders had uitge maakt. Het vonnis wordt in de West-Duitse hoofdstad algemeen opgevat als een gerech telijke rehabilitatie van de Duitse verzets lieden. De openbare aanklager, zelf eens gevan gene in Oraniënburg, dr. Brauer, wiens requisitoir het hoogtepunt van het proces vormde, meende dat Hitler's staat een „on- rechtstaat" was en derhalve in strijd met de moraal. Hoogverraad plegen tegen zulk een staat was volgens de aanklager niet eens mogelijk. De verzetslieden hadden volgens de aanklager géén eed gebroken, omdat soldaten en ambtenaren de eed op Hitier hadden afgelegd zonder dat tevoren hun eed op de grondwet van Weimar was opgeheven". Ook drie theologen hebben tijdens het proces hun oordeel over de eeds breuk der verzetslieden gegeven. Volgens de protestantse professor Iwand uit Göt- tingen hadden zij de eed weliswaar in for meel juridische zin gebroken, doch hun handelwijze was door een „echte, christe lijke en politieke opvatting" bepaald. Pro fessor Wolf betoogde, dat de Evangelische Kerk reeds in 1936 op de grenzen van de eed op Hitler had gewezen. De katholieke professor Angermair uit Freising rechtvaar digde de tyrannenmoord als een daad van noodweer. „Voor de katholieken bestaat geen eed, die verplicht tot een absolute ge hoorzaamheid aan een enkele mens", zo zeide hij. Overigens had ook Hitier zijn eed gebroken door tegen het welzijn van het volk te handelen en daarom kon van een eedbreuk der ondergeschikten eigenlijk geen sprake meer zijn. Remer zelf heeft zich tijdens de behan deling weinig doen gelden. Deze oud-offi cier, die in 1944 in Berlijn de situatie voor de nazi's redde en daarom door Hitier tot generaal werd bevorderd, zei alleen, dat hij geen woord van zijn beledigingen zou terug nemen. De aanklager kenschetste hem als een man van onverbeterlijke trots, die niet wil ophouden de Duitse democratie te sabo teren. Volgens een artikel in de „New York Times" zijn de huidige belastingen in alle landen, die naar verwachting zullen deel nemen aan de Europese defensiegemeen schap, hoog, doch kunnen desondanks vele landen de kosten der herbewapening niet dekken. Plet blad komt tot deze conclusie op grond van een in de betreffende landen ingesteld onderzoek. Met de mogelijke uitzondering van Italië is de belastinghef fing in de betreffende landen reeds hoger dan normaal aanvaardbaar zou worden geacht, doch desondanks, aldus het blad, is uit het ingestelde onderzoek gebleken, dat Frankrijk, België, Nederland, West- Duitsland en Luxemburg de nieuwe mid delen, vereist voor de defensie, niet kun nen vinden tenzij door nog hogere belas ting. Een aanzienlijk deel van de huidige economische moeilijkheden in Europa vormt louter een weerspiegeling van het feit, dat door het niet-aanwezig zijn van een functionnerende kapitaalsmarkt, de regeringen verplicht zijn het geheel nieu we experiment te verrichten van finan ciering van een herbewapening op grote schaal uit lopende belastingontvangsten. Amerika is de machtigste staat in de we reld en Amerika is met in staat geweest dit klaar te spelen. Deze feiten zijn er de verklaring voor, waarom Europa's enige kans tot het vormen en handhaven van defensiekrachten, zoals dit herhaaldelijk door de Amerikaanse leiders is vastgesteld, ligt in een uitbreiding van de economische en vooral van de industriële kracht, zodat hogere staatsontvangsten en hogere reële bronnen voor de defensie uit de stijging zouden kunnen voortvloeien. Volgens het blad schijnt de ervaring er op te wijzen, dat elk der landen in de Europese defensie gemeenschap heel wat meer zou kunnen doen, zowel ter verhoging van de staats ontvangsten als voor het verlenen van sta biliteit aan het monetaire systeem der be treffende landen, door een wijziging in het belastingwezen. JOHANNESBURG (Reuter). Zater dagavond is het in het Zuid-Afrikaanse stadje Newclare bij Johannesburg weder om tot een botsing gekomen tussen politie en leden van een Basutogroep. In het vorige weekeinde kwamen elf inheemsen om het leven en werden 95 gewond. Dit keer kwam een inheemse om het leven en werden vier inheemsen en een politie-agent gewond. De Basuto's trokken gewapend op naar een spoorlijn. Aan het bevel om zich terug te trekken gaven zij geen gehoor en een gevecht ontstond. Later keerden zij naar hun eigen terrein terug. De raad van actie voor burgerrecht, een hoofdzakelijk uit kleurlingen bestaande or ganisatie in Zuid-Afrika, heeft besloten deel te nemen aan de demonstraties, welke de Afrikaanse en Indische Nationale Congrespartijen voor 6 April hebben aan gekondigd als protest tegen de rassenwet ten in de Unie. De raad werd vijftien maanden geleden opgericht naar aanleiding van het aange kondigde en inmiddels uitgevoerde plan der regering om voor blanken en kleurlingen afzonderlijke kieslijsten in te voeren. De organisatie stelt zich ten doel volledige democratische rechten te krijgen voor alle inwoners van Zuid-Afrika. Zoals bekend heeft premier Malan de kleurlingen gewaarschuwd, de betogingen niet te houden. Hij deelde toen mee, dat de wet en de orde zouden worden gehand haafd. Chang Ch'ao: Alleen zij die met bedaardheid datgene beschouwen, waarover de wereld zich druk maakt, kunnen zich druk maken over datgene dat de wereld met bedaardheid be schouwt. NEURENBERG (Reuter). Een Duitse rechtbank te Neurenberg heeft Franz Ra demacher, een functionaris van het vroe gere Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken, die belast was met Joodse zaken, veroordeeld tot drie jaar en vijf maanden wegens oorlogsmisdaden. De openbare aan klager had levenslange gevangenisstraf ge- eist. Tijdens het proces heeft Rademacher her haaldelijk ontkend, van massa-terechtstel lingen van Joden geweten te hebben. Later evenwel gaf hij toe tenminste kennis ge dragen te hebben van de terechtstelling van 1500 Joden in Belgrado in 1941. De oorspronkelijke beschuldigingen tegen Rademacher, waarvan enkele tijdens het proces zijn gewijzigd, belastten hem met medeplichtigheid aan de deportatie van 80.000 Joden uit Roemenië naar het Oosten. Deze beschuldiging werd evenwel ingetrok ken. Rademacher werd verantwoordelijk ge steld voor het overbrengen van tenminste 108.000 Joden uit Frankrijk, België en Ne derland naar het concentratiekamp Ausch witz. Aan Rademacher werd een plan toege schreven om alle Europese Joden naar Ma dagascar te verbanden nadat Hitier de oorlog zou hebben gewonnen. In 1947 werd Rademacher door de Ame rikanen als verdacht van oorlogsmisdaden gearresteerd. In 1948 werd hij overgeleverd aan de Duitse justitie. Van dat ogenblik af heeft hij zich, met uitzondering van een korte periode vóór zijn berechting, waarin hij als journalist in Bonn werkzaam is ge weest, in hechtenis bevonden. BONN (D.P.A.). Zondag heeft Bonds kanselier Adenauer op een vergadering van de christen-democratische partij te Siegen (Rijnland) de Russische nota over vredes onderhandelingen met Duitsland een „stap vooruit" genoemd. Volgens dr. Adenauer mag geen mogelijkheid om tot een vreed zame regeling in Europa te komen buiten beschouwing blijven. Aan de andere kant echter mag onder geen voorwaarde toegelaten worden, aldus de Bondskanselier, dat de opbouw van de Westelijke verdediging of de eenwording van Europa wordt vertraagd. Het doel van de Duitse politiek blijft volgens hem: Het Westen zo sterk maken, dat „met de Sovjet-Unie verstandig ge sproken kan worden". De laatste Sovjet- Russische nota is een bewijs, dat het Wes ten zich op de goede weg bevindt en dat „het tijdstip niet ver af is, dat de Sovjet- Unie bereid zal zijn deel te nemen aan een verstandig gesprek", aldus de Bondskan selier. Adenauer heeft Zondag te Bonn tegen over een correspondent van het West-Duit se persbureau D.P.A. verklaard, dat de vreedzame hereniging van Europa het hoogste doel van zijn buitenlandse politiek is. Zondag heeft de Franse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Maurice Sfchu- mann, op een bijeenkomst van de M.R.P. (volksrepublikeinen) te Grenoble ver klaard, dat Frankrijk het in de jongste Sovjet-Russische nota vervatte voorstel voor een vier-mogendhedenconferentie over Duitse herbewapening niet zou kunnen aan vaarden. „Wij herhalen voor Moskou, wat wij in September 1950 in Washington hebben verklaard: Een Europese gemeenschap, ja. Een „Wehrmacht", neen", aldus Maurice Schumann. Op een onbewaakte overweg; bij Geulle is Zondagmiddag het 17-jarig meisje E. Pallada uit Geulle door een trein overre den. Zij was op slag dood. Het meisje, dat met een vriendinnetje was gaan fietsen, heeft na het passeren van de trein Maas- tricht-Sittard blijkbaar de trein Sittard- Maastricht niet opgemerkt. Toen Zaterdagavond de trein van 20.22 uur uit Vcnlo te Roermond binnenliep, vilde de 62-jarige heer R. Bé uit Assen haastig uitstappen om de trein naar het Zuiden te halen. Hij geraakte daarbij tus sen de nog rijdende trein en het perron en werd overreden. De dood trad onmid dellijk in. *p«xxxxxxxxooo<xn30c*x)cof>-> "ocoooocooooocoooi RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan-, dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: In de nacht en vroege ochtend weinig wind. plaatslijk mist en hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag droog en tamelijk zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid en ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. 18 Maart Zon op 6.47 uur, onder 18-50 uur. Maan op 2.35 uur, onder 9.10 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 17 Maart Hoog water: 7.05 en 19.28 uur. Laag water: 2.40 en 15.06 uur. Dinsdag 18 Maart Hoog water: 7.51 en 20.18 uur. Laag water: 3.16 en 15.46 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1