„Huidige kinderwetten te nauwe basis voor hulpverlening aan jeugd in nood" Fa. B. ENGELENBERG Urker kotter vermist en teruggevonden De radio geeft Dinsdag Lindenheuvel geopend De zaak-Valken voor het Ambtenarengerecht PANDA'S HEREN-LEVEN MAANDAG 17 MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT r 2 JEUGDCONGRES PARTIJ VAN DE ARBEID Jaarvergadering van „Natuurmonumenten OFFieiëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN BEHANGERS PLAKMEEL Thans massasterfte onder de schapen in de N.O.-polder /CgN MAARTSE BUIEN ORANJEBOOM BIER! De Sumes Ombra" met motorpanne in Scheveningen binnengesleept Mr. H. J. Knottenbelt overleden Pantserauto met 3000 kg. koffie over de grens Naar de bollenvelden en „Keukenhof" Opening Bollenbeurs te Hillegom Eén Kolom Vuur van Uw maag tot in Uw keel Op de tweede dag van het jeugdcon- gres van de Partij van de Arbeid, dat Vrijdag en Zaterdag in het Haarlemse Concertgebouw is gehouden, voerde de heer E. Kupers Jr. het woord over Sport en Lichamelijke Opvoeding. De heer Ku pers noemde het een onloochenbaar feit dat het onderwijs de kinderen dikwijls eenzijdig beïnvloedt en zei van mening te zijn dat het onderwijs nog ver van een harmonische opvoeding verwijderd is. Met grote beslistheid dient de eis te worden gesteld dat tenminste vier uur per week les in lichamelijke opvoeding wordt ge geven. Theoretisch is de noodzakelijkheid van lichamelijke opvoeding erkend, maar in de praktijk is zij maar al te vaak de sluitpost van de begroting. De heer Ku pers keerde zich tegen de eis dat alleen jongelui die het einddiploma van een mid delbare school in hun zak hebben, opge leid kunnen worden tot leraar in licha melijke opvoeding. Het zou volgens hem overweging verdienen, om meisjes en jongens die een M.U.L.O.-opleiding heb ben genoten in de gelegenheid te stellen een driejarige cursus te volgen voor het verkrijgen van een nieuw in te stellen lagere acte lichamelijke opvoeding. Een facultatief vierde leerjaar zou tevens een belangrijke bijdrage kunnen vormen voor de oplossing van het tekort aan paedago- gisch geschoolde jeugdsportleiders. Het schoolzwemmen noemde spreker van grote geestelijke en lichamelijke betekenis voor ieder kind. Hij betreurde het dat de fi nanciële positie van een aantal overdekte zweminrichtingen aanleiding geeft tot grote bezorgdheid ten aanzien van het schoolzwemmen. De heer Kupers consta teerde een nijpend gebrek aan speel- en sportterreinen, waardoor de vrije tijdsbe steding in gevaar wordt gebracht. „Het is", aldus spreker, „niet de vraag of wij ons kunnen veroorloven sport- en speelterrei nen aan te leggen, het is veeleer de vraag of we het ons kunnen veroorloven dat na te laten. Het feit dat in Nederland elk jaar ruim 20 millioen mensen naar sport wedstrijden gaan kijken en dat ruim een millioen mensen actief sport beoefenen, laat duidelijk zien welk een belangrijke plaats de sport in ons maatschappelijk leven inneemt". De heer Kupers achtte het van belang dat de overheid de vereni gingen die gevormde jeugdleiders aantrek ken financieel steunt en dat zij de hel pende hand voorts biedt, teneinde de pae- dagogische, sociale, technische en tacti sche opleiding van de jeugdsportleider mogelijk te maken. „Vele bonds- en verenigingsbestuurders zijn doordrongen van het besef dat de jeugdsportleiders een zeer belangrijke functie vervullen in de sportgemeenschap. Welnu, laten overheid en particulier initia tief de handen ineen slaan om tot een ge zonde sportsfeer te komen en een samen werking, zowel landelijk, provinciaal als gemeentelijk". Bijzondere jeugdzorg Vervolgens sprak de heer D. Q. R. Mulock Houwer over Bijzondere Jeugd zorg. De heer Mulock Houwer zei van mening te zijn dat de huidige kinderwet ten een te nauwe basis vormen voor hulp verlening aan de jeugd in nood. Negen tiende van onze bedreigde, verwaarloosde en misdadige jeugd noemde hij in sociaal opzicht een malariapatiënt, als gevolg van het leven in maatschappelijke moerasge bieden en hij voegde daaraan toe, dat een definitieve verbetering nooit is te berei ken door alleen maar aandacht te geven aan curatieve maatregelen. Men heeft al gemene en bijzondere jeugdzorg te onder scheiden. Hoe beter de algemene jeugd zorg is, des te kleiner en meer gespecia liseerd zal de bijzondere jeugdzorg moe- ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem Tel. 13332 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zie ken. 11.30 Winnaars Rotterdams Lyceum. 12.10 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws 13.20 Concert. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse Buren. 16.00 Piano. 16.30 Voor kinderen. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Pla ten. 17.30 Alt, altviool en piano. 18.00 Nieuws 18.15 Platen. 18.30 RVU: Het huidige Japan. 19.00 Voor kinderen. 19.05 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Jazz. 19.43 Ranke in het licht van de katastrophe, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Platen. 21.30 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 21,45 Theatgrorkest. 22.15 Discogram. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Licht baken, causerie. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrounw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Nieuws van de Luchtmacht. 13.25 Platen. 14.05 Piano. 14.35 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Indrukken van Indonesië. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Platen. 19.40 Dit is leven. 19.50 Platen. 20,00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Platen. 20.30» Lijdensmeditatie. 21.30 Platen. 21.50 Viool, clavecimbel en strijkorkest. 22.10 Actualiteiten. 22.20 Blazersensemble. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Gezond gezin, causerie. 23.25—24.00 Maastrichts Stedelijk Orkest. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15—21.45 Muziekpraatje met illustra ties; Weeroverzicht; Vraaggesprek; De Telefoon, opera. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Koor zang. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Piano. 14.00—15.30 Schoolradio. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleu ters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Bariton en piano. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19:30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 21.05 Dubbel gemengd vocaal kwartet. 21.45 Actualiteit. 22.00 Nieuws. 22.15 Amusementsorkest. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. ten worden". Aan de specialisatie man keert nog wel het een en ander volgens de heer Mulock Houwer. De mogelijkhe den tot hulpverlening zijn veel te gering en er is een ontstellend gebrek aan me disch opvoedkundige bureaux voor voor lichting inzake gezins- en levensmoeilijk heden. Er wordt ook te weinig steun ge geven aan het clubhuiswerk voor de zoge naamde asphaltjeugd. De nood is groot. Ruim twaalfduizend kinderen zijn per jaar betrokken bij echtscheidingen, meer dan druiduizend kinderen moeten hun gezin verlaten omdat hun ouders uit de ouderlijke macht worden ontzet, zevenendertighon derd worden als natuurlijke kinderen ge boren, vijtienhonderd worden onder toe zicht gesteld, vijfduizend komen in con tact met de rechtbank en meer dan dui zend vragen de aandacht van gemeente lijke sociale diensten. Alle activiteit die in den lande wordt ondernomen om de bij zondere jeugdzorg meer aandacht te schenken zal, volgens spreker, verzanden als er niet een centraal orgaan komt van overheidswege om leiding te geven, te sti muleren en te controleren. De heer Mulock Houwer besloot zjjn betoog met op te merken: „De Partij van de Arbeid zal in haar programma moeten opnemen dat de bijzondere jeugdzorg een volkszaak is. Binnen onze partij zuilen we dan ook een studie- en voorlichtingscentrum moeten stichten ten dienste van onze partijgeno ten, die zitting hebben in gemeenteraden. Provinciale Staten en Staten-Generaal. Wtf zullen ook de jongeren in het werk der bijzondere jeugdzorg moeten betrekken, want het is geen strijd vóór, maar met en dóór de jeugd". Richtlijnen voor een handvest Voorts werden op het congres richtlijnen voor een Handvest voor Jeugd en Jon geren gegeven, welk handvest door de regering aan het parlement zal moeten worden aangeboden en waarin de Neder landse overheid zich bereid verklaard, zo danige wettelijke maatregelen te bevorde ren en te treffen, dat een volledige ont plooiing van de jonge menselijke persoon lijkheid kan geschieden. Deze dient de re sultante te zijn van een complex van krachten, als aanleg, milieu, gezinsopvoe ding, onderwijs enzovoort. De in het hand vest weer te geven en in een Jeugdwet uit te werken richtlijnen omvatten: Orga nisatie, onderwijs, jeugdwerk en sport, be drijfsleven, bijzondere jeugdzorg, gezin, leger en sociale jeugddienst. Het congres werd besloten met het op treden van het politieke leken-cabaret van de Partij van de Arbeid, „De valreep", dat met enige aardige schetsen en liedjes de vinger legde op de zwakke plekken in de samenleving. Mr. dr. P. G. van Tienhoven trad als voorzitter af In de jaarvergadering van de Vereni ging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland, welke Zaterdagmiddag in Amsterdam werd gehouden, is mr. dr. P. G. van Tienhoven afgetreden als voorzitter der vereniging. De heer Van Tienhoven heeft bij de oprichting van de vereniging in 1905 zitting genomen in het bestuur als penningmeester en heeft van 1927 af bo vendien het voorzitterschap bekleed. Mede door zijn werk in tal van andere organi saties op het gebied van natuur- en land schapsbescherming kan worden gezegd, dat de heer Van Tienhoven zijn leven ge heel in dienst van de natuurbescherming heeft gesteld. Zijn grote verdiensten voor dit werk werden door een aantal leden van de vereniging belicht. Op voorstel van het algemeen bestuur werd de heer Van Tienhoven het ere voorzitterschap aangeboden; tevens blijft hij penningmeester en plaatsvervangend voorzitter van de vereniging. Zijn opvolger als voorzitter is dr. J. A. van Steijn, oud directeur van het Staatsbosbeheer, die reeds zitting had in het bestuur van Na tuurmonumenten als vice-voorzitter. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Drijver, bleek, dat het ledental van 19526 tot 19858 was gestegen. Voor de aankoop van terreinen werd In het afgelopen jaar f 92.670 besteed. In het verslag over de staat van de na tuurmonumenten werd gememoreerd, dat in het natuurmonument de Oosteinder Poel bij Aalsmeer tengevolge van de druk ke scheepvaart in de Ringvaart een stuk rietland van het natuurmonument lossloeg en op drift geraakte. Het zandverstuivingsgebied der Loon- sche en Drunensche Duinen is ten dele en onder beperkende voorwaarden in gebruik als militair oefenterrein. De samenwer king met de militaire autoriteiten verloopt bier tot volle tevredenheid. Door de mili tairen werden de ontsierende resten van 140 Duitse munitiebunkers verwijderd. In het Nationale Park Veluwezoom zag de vereniging zich genoodzaakt na klach ten van landbouwers het aantal wilde zwij nen te beperken. Nadat onlangs talloze wilde ganzen en hazen dood werden aangetroffen in de Noord-Oostpolder, zijn thans van de hon derden schapen, die langs de dijk worden geweid, binnen enkele dagen 40 lammeren en 5 schapen gestorven. Een dierenarts uit Emmeloord heeft de doodsoorzaak nog niet kunnen vaststellen. De grote sterfte onder de wilde ganzen en hazen in de polder werd destijds gewe ten aan het uitstrooien van een giftig pre paraat ter verdelging van onkruid. ADVERTENTIE f Anderhalve dag heeft Urk gespannen gewacht op bericht over de kotter UK 41 „Sumes Ombra", die het laatst gezien was bij de beruchte ST-boeienlijn op ongeveer 10 mijl uit de Texelse kust. Het scheepje, dat de 29e Februari het laatst in IJmuiden aan de markt is geweest, vertrok vorige week Maandag via Kornwerderzand naar de Noordzee op de platvis-vangst. Met zijn vierkoppige bemanning waaronder de drie gebroeders Hoofnagel stond het bekend om een zekere grilligheid: niet alleen liep de kotter wel eens onverwacht een andere haven dan de IJmuidense bin nen, maar bovendien was bekend, dat de UK 41 een lastige motor had, die haast niet weer op gang was te krijgen, als hij een keer was afgeslagen. Zondagmiddag kwam echter de verlos sende tijding, dat de „Sumes Ombra" door een sleper van Doeksen in Scheveningen was binnengebracht inderdaad met een motormankement. - De 51.67 ton grote Urker, die in 1931 als eerste Urker kotter bij Stapel in Spaarn- dam werd gebouwd en met een 250 pk Kromhout was uitgerust, is vroeger de IJm. 113 „Kromhout" geweest, werd door de Kriegsmarine gevorderd en kwam in Februari 1946 weer in de vaart. Hoewel men op Urk, naar onze informa ties bevestigden, zich nog niet bijster on gerust maakte, omdat de Hoefnagels be kend staan als moeilijk te volgen mensen, werd het verscheidenen toch wel wat bang om het hart, toen er Zondagochtend taal Te 's-Gravenhage is op 78-jarige leeftijd overleden mr. H. J. Knottenbelt. Van 1922 tot 1925 is mr. Knottenbelt voorzitter van de Nederlandse Redersver eniging geweest. In laatstgenoemd jaar kwam hij voor de Liberale Staatspartij in de Tweede Kamer. Van 1929 tot 1933 was hij voorzitter der liberale Kamerfractie. Mr. Knottenbelt werd in 1933 lid van de Eerste Kamer, waarin hij tot 1937 zitting had. Duitse douanebeambten hebben even over de Nederlands-Duitse grens bij Vlo dorp een gepantserde auto met 3000 k.g. koffie in beslag genomen. De auto, die uit Nederland kwam, kreeg bij het passeren van de grens motorpech. De drie inzitten den maakten zich hierna snel uit de voe ten. Zowel Nederlandse als Duitse douane beambten snelden toe. De Nederlanders, die er het eerst bij waren, trachtten met touwen de auto, die ongeveer vijf meter over de grens tot staan was gekomen, op Nederlands gebied te trekken, hetgeen echter mislukte. De Duitsers en de Neder landers zetten de achtervolging van de smokkelaars in, echter zonder succes. noch teken van ze gehoord was. Men her innerde zich echter maar al te goed, hoe bij Texel meermalen mijnen zijn opgevist en hoe verscheidene schippers zich ondanks waarschuwingen van de Scheepvaartin spectie buiten de geveegde routes begeven, omdat daar de vangsten vaak overvloe diger zijn dan op de mijnenvrije gronden. De N.Z.H.V.M. zal ook dit voorjaar met autobussen rondreizen houden naar de bol lenvelden en naar „Keukenhof" te Lisse. De K.L.M. organiseert rondvluchten bo ven de Bollenstreek. DE VEILING VAN „DE HARTEKAMP" De notaris en directiemakelaars, belast met de veiling van de buitenplaats „De Hartekamp" te Heemstede, delen mede dat zij kennis hebben genomen van een bericht van officiële zrjde, waarin er de aandacht op wordt gevestigd dat deze buitenplaats valt onder de z.g. Meldingswet. Dit bericht zou de indruk kunnen wek ken dat de condities waarop de veiling geschiedt niet volledig zijn. De notaris en de makelaars verklaren dat in de veiling condities naar de bepalingen van de desbe treffende Meldingswet wordt verwezen. Zaterdagmiddag heeft de officiële ope ning plaats gehad van het op initiatief van de Witteveen-vereniging te Ermelo ge stichte pastorale centrum „Lindenheuvel" aan de Ter Hoffstedeweg in Overveen. In de grote hal verzamelden zich de tal rijke genodigden. Het voltallige bestuur van de Witteveen-vereniging uit Ermelo en de Stichting Pastorale Centrum „Lindenheu vel", de burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex met echtgenote, wethouder mr. J. C. C. W. Hijszeler, ge meente-secretaris G. van Eek, hoofdinspec teur van de Bloemendaalse politie J. Voer man, mr. S. C. de Vries, namens de Alge mene Synode der Hervormde Kerk, de hoofdlegerpredikant ds. A. T. W. Kluis, de artsen R. Vedder en P. Floor, namens de afdeling Haarlem der Koninklijke Maat schappij ter Bevordering der Geneeskunde, directie van het St. Elisabethgasthuis, jhr. M. C. T. van Lennep, als adviseur van de Centrale Bond voor Inwendige Zending, W. J. Hemmes en A. Middelhoven, namens de Federatie der Nederlands Hervormde Kerk, ds. Joh. van der Spek, namens de Hervormde Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid, de heer Schuit, hoofd der Dienst Nazorg in Haarlem, de predikanten dr. Ch. de Beus en ds. J. E. Drost uit de Hervormde wijken Overveen en Aerden- hout, leden van 't college van Kerkvoogden, diakenen, ouderlingen en leden van de Hervormde gemeente Bloemendaal en vele anderen. Dr. J. H. Stelma, hervormd predikant te Bloemendaal, sprak als voorzitter zowel van de Witteveen-vereniging als van het nieuwe Pastorale Centrum „Lindenheu vel". Met de overhandiging van een bijbel Het Ambtenarengerecht te 's-Gravenhage is hedenmorgen begonnen met de behan deling van het beroep, dat de heer G. W. Valken heeft ingesteld tegen het hem ge geven ontslag als hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage. „Ik ben in beroep gegaan om de aan dacht te vestigen op de rechteloosheid, waarin de hogere politieambtenaren als ge volg van maatregelen uit de Duitse tijd verkeren. Zodra zij de leeftijd van 55 jaar hebben bereikt zijn zij overgeleverd aan willekeur", verklaarde de heer Valken. Hij wilde voorts protest aantekenen tegen de wijze waarop het ontslag werd aangezegd. „Alles is in het geheim voorbereid zodat ik mij niet heb kunnen venveren". De raadsman van de heer Valken, mr. dr. J. Smit uit Gouda, betoogde dat het ware motief voor het ontslag de slechte verhouding tussen burgemeester Schok king en de heer Valken is. Burgemeester Schokking is, zo zei mr. Smit, verantwoor delijk voor deze slechte verhouding aan gezien hij van het begin af bevooroordeeld tegenover de hoofdcommissaris heeft ge staan. De burgemeester heeft zich, zonder eerst de moeilijkheden te bespreken, ge richt tot de minister van Binnenlandse Zaken en zich beklaagd over de heer Val ken. Deze hoorde pas daarvan toen de minister hem reeds voor ontslag had voor gedragen. De mogelijkheid tot verweer werd hem daardoor onthouden. Mr. Smit achtte het voorts onoirbaar, dat hangende dit geding een nieuwe hoofdcommissaris in Den Haag is benoemd. De raadsman noemde hierna enige con flicten, die er tussen de burgemeester en de hoofdcommissaris waren gerezen. Uit deze geschillen bleek steeds, aldus mr. Smit, dat burgemeester Schokking nooit een juist begrip voor de taak van de politie heeft gehad. Hij verlangde, dat hoofdcommissaris Valken tegen eigen in zicht in ondergeschikten zou straffen. Deze moeilijkheden hebben zich met vorige bur gemeesters nooit voorgedaan. Deze hebben pleiter citeerde enkele brieven zich steeds in warme bewoordingen uitgelaten over de capaciteiten van de heer Valken als politieman. Zij hadden dan ook erva ring met hoofdcommissarissen, een erva ring, die burgemeester Schokking nooit heeft gehad, zo zei mr. Smit. Het Pastorale Centrum Lindenheuvelte Overveen is Zaterdagmiddag officieel in gebruik genomen. Op de foto: Ds. J. H. Stelma overhandigt ds. R. van de Mast een bijbel. De directrice, zuster M. E. Ser- ton, ontving een gastenboek. in de nieuwe vertaling, -ten teken van de kracht die daaruit voortvloeit, aan de pre dikant-directeur van „Lindenheuvel", ds. R. van der Mast, en een gastenboek aan zuster M. E. Serton verklaarde dr. Stelma „Lindenheuvel" geopend. Ds. Van der Mast sprak vervolgens van de prettige, open en blijdesfeer, die men in „Lindenheuvel" zou ontmoeten. De heer H. J. Ploos van Amstel uit Groningen, penningmeester van de Witteveen-vereniging sprak namens de zoals hij het noemde „oud-Witteveners". De korte toespraken werden besloten door mr. S. C. de Vries, die nog eens wees op de behoefte, waarin met de stichting van „Lindenheuvel" wordt voorzien. Hij memo reerde dat het tot stand komen van „Lin denheuvel" was geschied zonder dat daar bij een beroep was gedaan op de geldmid delen van de Kerk. Aan de opening van „Lindenheuvel" ging een wijdingsdienst vooraf, die werd gehouden in de Hervormde Kerk op het Kerkplein te Bloemendaal. De dienst werd geleid door de plaatselijke predikant, dr. J. H. Stelma, die als tekst had gekozen Markus 2: 1-12 en speciaal sprak over vers 10 „Neem Uw matras op en wandel". Van de toespraken, bij de opening van Lindenheuvel gehouden, heeft de N.C.R.V. een gedeelte op de plaat vastgelegd, even als een interview met ds. Van der Mast en dr. Stelma. De reportage, die hiervan werd gemaakt, zal Woensdagavond 19 Maart om zeven uur in het programma: Spectrum van het christelijk organisatie- en vereni gingsleven worden uitgezonden. Groots opgezette f eestplannen De voorzitter van het feestcomité te Hillegom, de heer L. J. Knappert, schrijft ons dat er grote feesten georganiseerd zul len worden ter gelegenheid van de opening van de Hillegomse Bollenbeurs. Deze ope ning mag geen specifiek Hilïegoms ka rakter dragen, want men moet dit Beurs gebouw zien als een belang voor de gehele Bollenstreek. Daarom moet ook de streek medewerken bij het organiseren van dit feest. Het comité heeft zich dan ook ge richt tot de gemeenten Haarlem, Hillegom, Heemstede, Bennebroek, Bloemendaal, Lisse, Noordwijk, Voorhout en Sassenheim om in deze te willen medewerken. Het is de bedoeling 's middags een grote optocht te organiseren, waartoe, via de burgemeesters, alle plaatselijke vereni gingen tot medewerking worden uitgeno digd. Er moet getoond worden wat de ge hele Bollenstreek vermag. Men zou graag zien dat alle gemeenten of verenigingen een land of een werelddeel uitbeelden. Aan het hoofd van de stoet gaat een Bloemen- koningin met gevolg. Het motto van de op tocht is: „Alle volken". Verder is het de bedoeling grote volks feesten te organiseren en een groot vuur werk als slot. A.s. Vrijdagavond 21 Maart houdt het comité in „Flora", Hoofdstraat te Hille gom, een bijeenkomst waarop de plannen nader besproken zullen worden. Alle ver enigingen en belangstellenden uit de Bol lenstreek worden daartoe uitgenodigd. ADVERTENTIE en dan die laaiend brandende pijn. Als dit schrikbeeld U voor ogen staat, bij iedere maaltijd, neem dan Uw toevlucht tot Rennies. 'n Paar Rennies, gewoon gesmolten op Uw tong, blussen de hevigste aanval van bran dend maagzuur binnen enkele minuten. Een wondermiddel die Rennies en gemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. En bovendien nog zo smakelijk I 69. Graaf Gaston van Gaep tot Gaep gaapte nog eens verveeld achter de hand, die op zo wonderlijke wijze vrij was ge bleven van hinderlijke boeien of touwen, en daarna begon hij plechtig de koorden los te knopen, die zijn enkels omvat hiel den. Toen hij daarmee ten langen leste gereed was, stapte hij van zijn kruitvat af en begon aan de bevrijding van zijn met gezellen. We kunnen niet zeggen dat hij zich bijzonder repte; de statige edelman was nu eenmaal niet gewend zich te haas ten. Panda riep dan ook aanhoudend: „Vlugger!" en „Schiet toch op!" en Jol- liepop sprong onmiddellijk naar de wentel trap toen zijn banden eenmaal los waren. „Wat hebben jelui toch een haest!", klaag de de graaf. „Waerom dan toch? We gaen niets dan een vervelende hol-partij tege moet, zag!" „Ja maar dat wordt dan ook menens!", riep Panda uit, terwijl hij de trap op stoof. „Hier is de Vleermuis-rover langs gegaanen we moeten hem nu inhalen! Hij waant zich nu misschien vei lig! Nu. kunnen we hem misschien nog te Gaston. In het voorbijgaan wierp hij een blik over de trapleuning, en toen merkte hij op: „Maer zet die gedachte maer uit het heufd, mijn waerde! We hebben nae- melijk vergeten om de vlammetjes van de lonten te doven, en wanneer ik mij niet vergis komt er nu een explosie. Wij zijn nog zeer dichtbij. Dat is wel een aerdige afleidinghah?" Het was waar. In hun op winding hadden zij niet. meer gedacht aan de lonten; en deze waren nu opgebrand. Nog één tel, en de drie kruitvaten zouden pakken nemen!" „Ach zo!", knikte Graaf de lucht in vliegen. Driewerf. Zaterdag is voor de derde maal het 38.000 ton metende Japanse slag schip „Hjoega" gezonken. Het schip werd tegen het einde van de oorlog door geallieerde vliegtuigen met tor pedo's tot zinken gebracht. Verleden jaar werd het gelicht en naar Koero ge bracht, waar een op oud-ijzer beluste dief een van de stoppen uit de romp wist los te werken, waardoor het schip voor de tweede maal zonk. Zaterdag was het bergers gelukt de „Hjoega" te lichten, doch door het bezwijken van een luchtkamer liep het schip opnieuw vol en verdween voor de derde maal onder water. Indianen. Bij Kristianstad in Zuid-Zwe den hadden Indiaantje spelende school jongens twee kameraadjes, die de rol van gevangenen vervulden, aan een boom gebonden en rondom hen opge stapeld papier en takken aangestoken. De takken brandden echter zo fel, dat zij geen kans zagen de gevangenen tij- •dig te verlossen. Op hun angstkreten toegesnelde arbeiders kwamen te laat om het leven van de twee vastgebon den jongens te kunnen redden. Chinezen. Volgens een bericht van een nationalistisch Chinees persbureau heb ben zich 15.000 Chinese communisten bij de Vietminhopstandelingen in de delta van de Rode Rivier gevoegd. De „eerste kolonne Chinese vrijwilligers" zou uit de provincie Kwangsi afkomstig zijn. De kolonne staat onder bevel van de Chinese generaal Tjen Tsjang en een Sovjet-Russische militaire adviseur een zekere Tsjarljof, is aan het com mando toegevoegd, aldus dit pers bureau. Appeltje voor dorst. In 1951 heeft de Italiaanse politie in verborgen schuil plaatsen over geheel Italië verspreid 14 lichte kanonnen, 44 mortieren, 270 zware machinegeweren, 1399 machine pistolen, 8935 geweren, 3818 pistolen, 42.031 handgranaten, 39 radiozend- en ontvangtoestellen, twee en een half millioen patronen en een grote hoeveel heid explosieven gevonden. De politie, gelooft, dat de wapens gedurende en onmiddellijk na de oorlog door commu nistische partisanen waren verborgen. De wapens waren goed ingevet, zorg vuldig opgeborgen en in goede staat. Christmas. Het Britse Zondagsblad „Sun day Express" meent te weten, dat deze zemer Britse geleerden atoomproeven zullen nemen nabij Christmas Island (een onbewoonde Britse atol ten Zui den van Java). Volgens het blad zal een bom onder water fh de nabijheid van twee oude oorlogsschepen en een bom, van een vliegtuig uit op een hoogte van enige honderden meters boven de zee spiegel tot ontploffing worden ge bracht. Manvrouwen. Volgens mededeling Van Russische mijndirecties zullen in de mijnen te Johann-Georgenstadt in Sak sen „schachten voor vrouwen" worden ingericht, waar de „eerste vrouwelijke arbeidsbrigade" te werk gesteld zal worden. In zo'n „schacht voor vrou wen" zal ook het toezichthoudend en technisch personeel geheel uit vrouwen bestaan. Onlangs heeft het ministerie van arbeid in Oost-Duitsland onder grondse arbeid voor vrouwen in het mijngebied van Saksen toegestaan. Voorlijk. Het Russische persbureau „Tass" heeft gemeld, dat vóór Galileï en Co pernicus de Russische astronoom Oeloegbek, stichter van het observa torium van Samarkand, een gedetail leerde kaart van de bewegingen der planeten vervaardigde. Actie. Deze week zal in Perzië een actie ter bestrijding van sprinkhanenplagen beginnen, waarbij gebruik zal worden gemaakt van een zeer krachtige ver- delgingsstof. De actie wordt gesteund door het Amerikaanse „punt vier" pro gram. De voedsel- en landbouworgani satie der UNO zal haar medewerking verlenen bij het besproeien van gewas sen van vliegtuigen uit. De volgende maand zal de actie worden uitgebreid tot Ethiopië, Erithrea, Somaliland en Kenya en later naar het gebied van Libië tot Pakistan. Petbom. Zondagmiddag is een bom ge worpen in de hall van de studios van Radio Tunis. De bom ontplofte niet en er zijn geen slachtoffers te betreuren. De pleger van de aanslag wist te ont komen. Ktfdk. In Halmstad in Zweden heeft men een nieuwe methode ontdekt om kink hoest te genezen,, meldt „Stockholms Tidningen". Alle aan die ziekte lijden de kinderen uit de plaats spelen dage lijks in het gistingslokaal van de plaat selijke brouwerij en iedere dag gaat hun toestand vooruit. Volgens het blad is dat gunstige resultaat te danken aan het koolzuur, dat zich bij het gistings proces ontwikkelt. Zuiver. Dr. Hjalmar Schacht, oud-minis ter van Financiën van het „Derde Rijk" is volgens het blad „Madrid" in de Spaanse hoofdstad aangekomen. Vol gens Schacht zou zijn bezoek een zuiver particulier karakter hebben. Ongeoorloofd. Een militaire rechtbank te Tunis heeft Zaterdag acht Tunesiërs veroordeeld tot gevangenisstraffen van zes maanden tot vijf jaar wegens onge oorloofd bezit van wapens. Hongarije. Volgens radio-Vaticaan is mgr. Mrezlemy, coadjutor van kardinaal Mindszenty, op 60-jarige leeftijd in een concentratiekamp in Hongarije over leden. Hoog tjjd. Volgens de Belgische katho lieke afgevaardigde Marcel Philippart worden in België jaarlijks meer dan 10 millioen vogels door vogelaars gedood. In een desbetreffend door hem inge diend wetsontwerp zegt de agevaardig- de, dat het „hoog tijd" wordt, dat Bel gië het voorbeeld volgt van Engeland, de Scandinavische landen en Nederland en „de wrede sport van het vangen van vogels met netten" verbiedt. Griep. De epidemie van kindergriep te Berlijn tast thans ook volwassenen aan, aldus verklaren autoriteiten van de West-Berlijnse gezondheidsdienst. De afgelopen week zijn drie kinderen en twee volwassenen gestorven. Op het ogenblik zouden 25.000 kinderen in West-Berlijn ziek zijn. Ook in Oost- Berlijn schijnt de ziekte epidemisch te heersen. In West-Berlijn zijn alle lagere scholen tot Pasen gesloten, oomstaking. Ongeveer 17.000 man op het terrein van de atoomfabriek te Pa- ducah in Kentucky (V.S.) kon Zaterdag niet werken tengevolge van een staking van 2.000 bouwvakarbeiders. Ook het werk- aan een electrische centrale op de andere oever van de Ohio, die de fa briek van stroom zal voorzien, moest gestaakt worden.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2