De geschiedenis van een wraak ■Clowntje Riek Courses op Mere veld BDHC versloeg Laren in de bekercompetitie Agenda voor Haarlem „Excelsior" weer op gang geholpen Amsterdamse Beurs Zandvoort MAANDAG 17 MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hockey Korfbaluitslagen Roeien in Engeland De „Head of the River race" Handbaluitslagen Zelf behangen.... Burgerlijke stand van Haarlem Bijzetting D. Koomen op Erebegraafplaats Burgemeester van Urk Woensdag naar Argentinië Voor de kinderen Veertig jaar bij de NV Carels Ministeriële brief aan gemeentebesturen Denemarken protesteert tegen Andersen-film FEUILLETON door JOHN HENRY MACKAY Proces naar aanleiding van een staking Heringa Wuthrich J oegoslavisch-Albanees grensincident Massaproces tegen koffiesmokkelaars De uitslagen van de Zondag gehouden dra verijen te Mereveld luiden: Eerste lentemaand-prijs (afstand 1640 m.): 1 Peterhof 1.31.5; 2. Pahud de Mortanges 1.34.1; 3. Orkaan O 1.31.9. Totalisator winnend f3, plaats f 1,40, f2,60, f 1,50, gekoppeld f3,50. covercall f9,50. Tweede lentemaand-prijs (afstand 2040 m.): 1. Lazuur 1.30.1; 2. Marry Simons 1.30.9; 3. Nino Narville 1.32.5. Totalisator winnend f3,60, plaats f 1,50, f 1,90, f 1,60, gekoppeld f 15, covercall f 8,50. Derde lentemaand-prijs (afstand 1640 m.): 1. Our Dream 1.33; 2. Oosting's Oogappel 1.33.6; 3. Ostrogaua K 1.34.7. Totalisator winnend f3,80, plaats f 1,50, f 1,20, gekoppeld f2.60, covercall f3,20. Vierde lentemaand-prijs (afstand 2100 m.l: 1. Old Gold 1.30.1; 2. Petulance K 1.29.3; 3. Pieter D 1.31. Totalisator winnend f 1.60 (stal), plaats f 1.30. f 1,40, f2,30, gekoppeld f3,50, cover call f3,20. Vijfde lentemaand-prijs (afstand 2100 m.): 1. Nellie O 1.31.6; 2. Nooit Gedacht 1.31.8; 3. Maaike van IJmuiden 1.33.6. Totalisator winnend f40.70, plaats f6.90, f 1,60, f2,80, gekoppeld f22,80, covercall f 3,90. Zesde lentemaand-prijs (afstand 2200 m.): 1. Moquette D L Maire B 1.29.3; 2. Lex V 1.29.3; 3. Over Aagin 1.30.2. De oorspronkelijk derde aankomende „Narciso G" werd naar de 5e plaats terug gesteld wegens hinderlijk rijden. Totalisator winnend f 16.10. plaats f3,50, f 4, f 2,70, gekoppeld f 19, covercall f 9,20. Zevende lentemaand-prijs (afstand 2120 m.): 1. Kalida 1.28.4; 2. Duma's O 1.26.1; 3. Luxor 1.28.8. Totalisator winnend f 4.10, plaats f 2, f 2,30, gekoppeld f 11, covercall f4. De totale omzet bedroeg f 64.669. Voor de tweede ronde om de Dr. Exalto- beker hebben de Bloemendaalse dames in Laren op de club van die naam de kam pioen van de promotieklasse een over winning behaald van 5—3. Eerste klasse dames Voor de competitie werd alleen gespeeld tussen HHIJC en TOGO. De wedstrijd werd door HHIJC met 1—0 gewonnen, waardoor deze club BDHC van de bovenste plaats van de ranglijst heeft verdrongen. De stand is: HHIJC 13 7 3 3 17 23—15 BDHC 12 6 4 2 16 17—10 Amsterdam 12 6 2 4 14 2619 Qpoi 12 5 3 4 13 2319 Be Fair 11 4 2 5 10 16—20 Rood Wit 12 3 4 5 10 13—19 TOGO 13 3 3 7 9 18—22 Hilversum 13 2 5 6 9 14—27 Promotieklasse dames. In de promotieklasse dames heeft Rood Wit II een overwinning van 43 behaald op de plaatsgenoie BDHC II. Strawberries won volgens de verwachtingen in Velsen van de hekkensluiter Amsterdam II met 31. BDHC III verraste door een overwinning van 30 in Bloemendaal op Aeolus. Kampioenschap van Nederland: Wester kwartierDeto Ï3-4. Eerste klasse: SwiftDED 2-12, Rohda Koog Zaandijk 6-5, Blauw WitArchipel 7-4. Tweede klasse A: ZwaluwenOBZB bij stand 3-2 gestaakt; DVDAmsterdam- Zuid 3-1, OlympiaExcelsior 2-2, Amum Samos 6-9. Tweede klasse B: SVKWatervliet 10-3, ZKVGroen <3eel 1-1, RodaAurora 4-4. Derde klasse A: OosterparkFortuna 2-2, Tovers—Meo 7-2. Vogel—KCN 7-5. Derde klasse B: OKVBEP 5-5, ZKC— Togo 4-0, KVH—DDV 7-10, Sport Vereent ïndo 5-6. Reserve tweede klasse A: ZKV 2Groen Geel 2 0-4, Roda 2Aurora 2 1-1. Reserve derde klasse A: Oosterkwartier 3BEP 2 8-2, Rohda 4Groen Geel 3 6-3, Roda 3Koog Zaandijk 3 2-0. In de Haarlemse Korfbalbond zijn gespeeld: Stads Editiebeker: Nieuw Flora ISport Vereent 2 4-3, Haarlem 2Onder Ons I 3-6, Oosthoek IAurora 3 12-1". Tweede klasse: Haarlem 3Animo Rea dy 2 1-3, DSV I—Watervliet 5 5-0 (regl.), Nieuw Flora 2Oosthoek 2 3-1. Derde klasse A: Onder Ons 2Oosthoek 3 1-2, DSV 2—Haarlem 4 0-1. Na-competitie derde klassers: Aurora 4 Sport Vereent 3 S. n.o., Oosterkwartier 4 Oosthoek 4 11-0. Adspiranten: Tweede klasse: Nieuw Flo ra aDSV b 11-0, Haarlem bAnimo Rea dy a 2-1. Derde klasse A: Haarlem c Aurora b 1-0, Sport Vereent bWatervliet b 0-10 (Watervliet b kampioen). Derde klasse B: Haarlem dWatervliet c 0-0, Oosthoek d—DSV d 18-0. MAANDAG 17 MAART Luxor: ,,Drie vrouwen en een vrijgezel", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Bittere rijst". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De koning der raketmannen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Copper Canyon", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: ,,'n Vreemde eend in de bijt", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Hoe ouder hoe jonger", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „De muur der duisternis", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 18 MAART Stadsschouwburg: „De liefde van vier kolo nels" (A.T.G.) 8 uur. Minerva (Heemstede): Pianoconcert Cor de Groot, 8.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Aan de traditionele „Head of the River race" op de Theems in Londen, over het zelfde traject van 7 K.M. waarover telken jare „the Boat Race" tussen Oxford en Cambridge geroeid wordt, zullen a.s. Zater dag 221 achten deelnemen. Dat is zeven meer dan het record-aantal van verleden jaar: 214. Zoals men weet worden bij een dergelijke wedstrijd de ploegen achtereen volgens met gering tijdsverschil gestart, evenals bij ons in het kampioenschap van de Amstel, dat trouwens een navolging van de Engelse traditie is en veel later is inge steld. Op de Theems zullen Zaterdag ploe gen uit geheel Engeland en ook uit Ierland deelnemen. Hoewel de universiteiten met vele achten van. de colleges deelnemen wordt kans op de overwinning vooral aan de London Rowing Club en Thames Rowing Club toegekend. Hoofdklasse: heren: Olympia Gr.DES 6-3. Olympia H—Quick 10-6, PSV—Niloc 16-6. Dames: Vlugheid en KrachtDES 1-4, Uj)jZAC 7-2 District West. A: le klas heren: AHC HOC 14-6, AalsmeerConcordia 14-6, AmersfoortAchilles 8-7. le klas dames: SagittaHOC 5-0, ADAConcordia 4-3, AmersfoortSport Vereent 5-1. 2e klas heren A: Niloc 2Soort Vereent 11-5, Zeeburg—APGS 4-5, Tonido—GVA 2-6, BHCUD 4-5. 2e klas dames A: Ni locAchilles 7-0. DWSZeeburg 2 0-1, VolewiickersWVGV 0-0. 2c klas heren B: TonegidoAalsmeer 2 2-10, VriendschapTurno 2-6, IJmond Catchers 7-5. RapiöitasUnitas 6-6. 2e klas dames B: GitaBato 6-1. Afdeling Noordholland: le klas heren: Rapiditas 2Bato 7-2. le klas dames: kam pioenswedstrijd: IJmondAVA 7-2. Bekerwedstrijden: Concordia 2IJmond 3. IJmond n.o. Vlug en Vaardig—OSS 2-13, AVABeverwijk 6-7, BGVAHV uitgest. Concordia 3Rood Zwart 10-0, Concordia 2CSV 4-1. ADVERTENTIE kan niet iedereen. Het is niet eenvoudig. Maar U hoeft het ook niet zelf te doen, wij zullen het graag van U overnemen. En als U het wél zelf doet, dan snijden wij de randjes voor U af a 5 ct. per rol. Pracht behang hebben wij reeds vanaf 51 ct. per rol. H. M. Bakker, Gen. Cronjéstr. 135 DE „TEXELSTROOM" HEEFT MOTORSTORING De „Texelstroom" (1377 ton) van de N.V. Hollandse Stoombootmaatschappij te Amsterdam, heeft in de Ierse Zee motor storing gekregen. Het schip heeft per radio om een sleepboot verzocht om het naar Liverpool te brengen. De „Texelstroom" was van Manchester op weg naar Amsterdam. HAARLEM, 15 Maart 1952 ONDERTROUWD: 15 Mrt, J. B. W. M. Remmers en M. M. van der Pas. GEHUWD: 15 Mrt, E. T. Peters en C. Stam BEVALLEN van een zoon: 14 Mrt, W. Si SteffensPieéte; 15 Mrt, W. Martens— Voord erhaak. OVERLEDEN: 13 Mrt, W. Bannink—de Boer, 73 j., Bilderdijkstraat; P. E. Kamp. 72 j., Maerten van Heemskerkstraat; P. A. Du- welWestgeest, 42 j„ Kamperlaan; G. J. A. Roosen, 49 j.. Amsterdamsevaart; 14 Mrt, S. Hoff. 69 j., Jan Gijzenkade; H. Hakkenberg Meinsma, 31 j., Wilgenstraat; S. Timmer man, 82 j./ Overtonweg; 15 Mrt, M. Duiven voorden, 46 j., Kamperlaan. Onder grote belangstelling heeft Zater dagmiddag op de Ere-begraafplaats te Overveen de plechtige herbegrafenis plaats gehad van de heer D. Koomen. Tot de aanwezigen behoorden onder meer mr. A. G. A. Ridder van Rappard, burgemeester van Heemstede, hoofdinspecteur van poli tie A. Berentsen, vertegenwoordigers van de Stichting 19401945, de Vereniging van oud-illegale werkers te Bloemendaal, de Bond Zonder Naam en de vereniging van ex-politieke gevangenen. De heer Koomen werd geboren op 7 De cember 1907. Hij was chef de bureau van de Bond Zonder Naam. Op 20 Februari 1942 werd hij wegens illegale werkzaam heden reeds gearresteerd, doch enige we ken later weer vrij gelaten. Later werkte hij voor „Vry Nederland". Hij behoorde tot de grote groep medewerkers aan dit blad, die in December 1943 werd gearresteerd en naar Duitsland overgebracht. Daar werd hij door de Amerikanen bevrijd, maar overleed kort daarna aan vlektyphus. Door zijn medegevangenen werd hij begraven in het plaatsje Durach. Acht oud-kampgenoten van de ontsla pene droegen de kist naar het graf, waar na pastoor van Mierlo uit Heemstede de absoute verrichtte. Vervolgens spraken de heren H. Remiëns en G. Mulder, oud-me degevangenen van de overledene. Een neef van mevrouw Koomen dankte daarna voor de ondervonden belangstelling. Vele bloemen bedekten het graf. Er wa ren onder meer kransen van het gemeen tebestuur van Heemstede, de Ex-illegali teit van Heemstede, de Bond Zonder Naam, pater H. de Greeve en het dames-contact Stichting 1940—1945. Argentijnse gezant betaalt de reis Woensdagmorgen vertrekt burgemeester G. Keyzer van Urk naar Argentinië. Hij heeft een aanbod van de gezant van Argen tinië in Nederiand om voor diens rekening de overtocht per vliegtuig te maken, dankbaar aanvaard. De burgemeester heeft verklaard dat hij er bij de besprekingen in Argentinië vooral naar zal streven, dat een verder verblijf van de vissers in het land, waar heen zij met zoveel optimisme waren ver trokken, gegarandeerd kan worden. „Zij moeten daar echter alleen blijven als zij hun dagelijks brood in de visserij kunnen verdienen. Zij zijn vissers en dat moeten zij ook blijven", aldus de heer Keyzer. „In Argentinië is de levensstandaard niet hoog. Als zij bijvoorbeeld in fabrieken te werk gesteld zouden worden is het gevaar van verpaupering niet denkbeeldig. Ook zou dan de mogelijkheid de achtergebleven gezinsleden te laten overkomen vrijwel uit gesloten zijn". De burgemeester gaat naar Argentinië met de Argentijnse luchtvaartmaatschap pij, die de heer Keyzer aanvankelijk een' gratis retourvlucht naar dat land had aan geboden. De International Air Transport Associ ation had echter bezwaar tegen deze gratis passage. De heer Keyzer hoopt op 28 Maart in Nederland terug te zijn. De Argentijnse gezant in Nederland heeft verklaard, dat door de Urker vissers nog geen mededeling over het conflict is gedaan aan het Argentijnse ministerie van Arbeid. De nieuwe weg om Zwartsluis zal Woensdag voor het verkeer worden open gesteld. Voor het drukke verkeer tussen Hasselt en Meppel en tussen Vollenhoven en Hasselt betekent deze omlegging een grote verbetering. Rick-en Ocpoetie vonden het helemaal niet leuk, dat Bunkie ziek was. Elke dag gingen ze zonder hem naar school. Ze hoopten maar, dat hij gauw beter zou zijn. Op een van die dagen kwam er iets bijzonders. Meester zei, dat hij de tekeningen van alle kinderen had nagekeken, je weet wel, de vacantietekeningen, die ze hadden ge maakt. En nu zou hij dan vertellen, wie de prijs gewonnen had. En wie denk je, dat het was? Bunkie! Ja, Bunkie's tekeningen waren het aardigst geworden. En nu was de prijs voor hem! De prijs, dat was een mooi boek met platen. „Nu moeten Rick en Oepoetie het boek maar meenemen", zei meester ..En zeg hem er dan maar bij, dat ik hem spoedige beterschap toewens!" Dus kregen ze 's jniddags het boek mee. „Fijn! Wat zal Bunkie er blij mee zijn!", zei Rick. „We zullen het hem gauw gaan brengen", vond Oepoetie. Ze holden op een drafje naar huis. En of Bunkie blij was met het boek!. De heer Belterman speldt de jubilaris het eremetaal op. Op Zaterdagavond werd in „Dreefzicht" de heer J. Geerlings gehuldigd bij zijn 40-jarig jubileum bij de N.V. Electrische Luxebroodfabrieken voorheen J. Carels, Zijlstraat te Haarlem. De bijeenkomst werd geopend door de boekhouder, de heer W. A. Arnaud de Cal- lavon, waarna de aanwezigen de jubilaris verwelkomden met „Lang zal hij leven". De heer C. J. Taaie, directeur van de N.V. Carels bood een gouden armband horloge aan, alsmede de medaille met diploma van de Nederlandse Vereniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf. De heer A. Belterman, directeur van „De Zeeuw", Fa. B. Hus, overhandigde namens de burgemeester van Haarlem de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in brons aan. De heer H. J. Kloet, commissaris der vennootschap, gaf als persoonlijk geschenk de complete werken van Troelstra. De chef, de heer G. J. Wanders, had de jubilaris een ligstoel laten thuisbezorgen. De heer Dinkla sprak namens de Alge mene Bond, en de heer Mijs namens de R.K. en de Christelijke Bond van Arbei ders in het Bakkersbedrijf, waarbij drie bloemenmanden werden aangeboden. Voor een deputatie van de klanten van de jubilaris bood mevrouw Koperberg na eer. hartelijke toespraak een enveloppe met inhoud aan. Tenslotte sprak de heer W. A. Arnaud de Callavon namens het personeel en bood de jubilaris ook een enveloppe met inhoud aan en aan mevrouw Geerlings een bou quet. Het verdere van de avond werd ver zorgd door het revue- en cabaretgezel schap „De Vonk", waarna om 12 uur het „bal" een aanvang nam dat tot 2 uur duurde. Geen plaatselijke protectie bij verlening ventvergunningen Sommige gemeentebesturen hanteren de gemeentelijke bepalingen inzake het ven ten om de plaatselijke winkelstand te be schermen en houden bij het verlenen van ventvergunningen behalve met de belan gen van de winkeliers te veel rekening met die van ter plaatse wonende straathande laren, zulks ten nadele van uit andere ge meenten komende venters. Deze vorm van plaatselijke protectie houdt er naar de mening van de regering geen rekening mede, dat in het algemeen een venter zijn werkterrein niet beperkt tot één bepaalde gemeente. Wanneer de gemeenten elk naar eigen inzicht op deze wijze de straathandel gaan ordenen wordt aan de venters onvol doende armslag gelaten om hun niet aan een bepaalde plaats gebonden bedrijf be hoorlijk uit te oefenen. Deze bescherming van ter plaatse gevestigde winkeliers en woonachtige straathandelaren kan boven dien tot gevolg hebben, dat het consumen tenbelang, dat vooral onder de huidige om standigheden door de prijsregelende in vloed van de markt- en straathandel in hoge mate wordt gediend, ernstig wordt ge schaad. Aan ventvergunningen of aan het ver lenen cf weigeren van ventvergunningen mag in het algemeen geen plaatselijke pro tectie ten grondslag worden gelegd, aldus heeft de minister van Binnenlandse Zaken aan de gemeentebesturen medegedeeld. De Amerikaanse filmproducent Samuel Goldwyn heeft de Deense regering uitge nodigd een vertegenwoordiger te zenden om de film over het leven van Hans Chris tian Andersen te komen zien, zodra deze klaar is. Vanwege het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken was namelijk verklaard, dat Denemarken tegen deze film protest zou aantekenen. De Deense bevolking zou verontwaar digd zijn, dat Danny Kaye de titelrol speelt en dat in de film muilezels in de straten en boeren in Hongaarse kledij voorkomen. Een Deens lid van de filmmaatschappij, Jean Hersholt, heeft er reeds enkele maan den geleden tegen geprotesteerd dat „van de beroemde sprookjesverteller een komiek wordt gemaakt. Dat is zo iets als Shake speare voorstellen als zanger en danser of George Washington als bordenwasser." Goldwyn zegt nooit van plan te zijn ge weest deze film tot een biografische te maken. Het gaat erom, aldus zijn verkla ring, de geest van Andersen en zijn sprook jes weer te geven. Nederlandse bewerking van C. J. E. Dinaux 25) Zeg es, had Eduard gezegd, je brengt die avond toch met ons door? Je loopt al tijd in je eentje te scharrelen. En Rie, die ik waar of niet eigenlijk aan jou te danken heb, moet je toch eindelijk eens leren kennen. Je denkt natuurlijk, dat het me weer om geld te doen is, maar dan heb je het deze keer over andere keren praat ik niet mis. Centen genoeg. Nou ja, genoeg dat is wat anders. Maar ge noeg voor een avondje met ons drieën. Ik heb een week bij een winkel gewerkt: pak jes wegbrengen. Tellen heb ik niet zo goed geleerd. Ik heb me, denk ik, een paar maal verrekend bij het wisselen. Ik hield ten minste een paar centen over. Het kunnen ook fooien zijn geweest, dat kan ik niet zo haarfijn uit elkaar houden. Maar goed ga je mee? Adolf Braun bedankte. Hij zou zich wel wachten contact met de dienstbode van Sierlin te krijgen. Althans voorlopig. Ze zou hem kunnen herkennen op ongewen ste ogenblikken. Eduard was diep gekrenkt. Als je me nou! Je wilt ook geen goed gedaan wezen. Nou, dan moet jij het zelf weten. Ik hou van vrijheid, dat weet je wel. De dag voor Kerstmis kwam met pittig vriesweer. Vroegtijdig had Braun zijn post betrokken op de kerstboommarkt. Was het de kruidige geur van de dennen, de lucht van hars en aarde, die hem afleidde? Zijn gedachten dwaalden af, de spanning waarin hij anders de komst van Sierlin afwachtte, bleef hem vreemd. Uren verstreken Sierlin had zich nog niet vertoond. Of was hij aan Brauns aandacht ontsnapt? Tegen zes uur verliet hij de markt die allengs zo goed als uitgestorven was. Men begon wat er aan bomen restte op hand karren te laden. Het voorspel van Kerstmis was ten einde. Lusteloos zwierf Adolf door de verlaten buitenwijken, de stad tegemoet. Hij dwaal de en merkte het niet. Moe, dóór en dóór koud liep hij een goedkoop eethuis binnen, liet zich iets warms brengen, at werktuig lijk en doolde verder. Laat in de avond kwam hij thuis. Zijn oude hospita, die de Kerstavond bij familie ging vieren, had een klein boom pje, schriel van takken, maar met zorg versierd, in zijn kamertje gezet. Op de tafel stond een bordje met gebak, 's Mor gens had zij hem gezegd (zij beschouwde hem als haar zoon die in de oorlog gesneu veld was): U gaat vanavond toch ook uit, niet waar meneer Braun? Natuurlijk, mevrouw Filzer, trou wens, bekommert u zich niet om mij. Ik vind mijn weg wel. Doet u de knip niet op de deur? En gaat u niet te laat slapen? Niet zo alleen blijven zitten, meneer Braun. Én nu zat hij toch alleen. Hij keek uit het raam in de sterrennacht. Daken, daken, daken. En daaronder mensen. Gezinnen. En hoog daarboven de lichte, fonkelende he mel, Stilte. Eenzaamheid. Hij was op de been geweest, middag en avond. Voor niets. Het berouwde hem niet. Voor het eerst klonk er een stem in hem, die hem influisterde: het is genoeg geweest; hij is gestraft. Laat hem verder met rust. Maar toen hij zich weer omkeerde, van de eeuwigheid der hemellichten naar dit armzalig bestaan waarvan dit kamertje het triest symbool was, nam zijn gezicht weer een harde, onverbiddelijke uitdrukking aan, die zelfs zijn doorgewinterde vriend Eduard een zekere angst inboezemde, om dat ze zo bitter in tegenstelling was met de inborst van de jongeman die Adolf Braun heette. Neen!, besloot hij. Ik geef het niet op. Ik wreek niet mezelf, maar het onrecht dat dit menselijke leven ondraaglijk en on waardig maakt Toen Sierlin, de kerstboom onder de arm, de markt wilde verlaten, had hij Braun ge zien. Zijn eerste opwelling was op hem af te stormen. De kans was gunstig. Braun had hém niet ontdekt, uromerig staarde deze voor zich uit. Nu zou hij hem waar schijnlijk kunnen overrompelen. Hij onderdrukte deze aanvechting. Deze avond niet! Het zou zijn Kerststemming bederven. Beter te wachten tot een vol gende gelegenheid. Toch kon hij de nei ging niet weerstaan zijn kant uit te kijken. Hij stond met neergeslagen ogen, deze Adolf Braun, en moest met zijn gedachten ver weg zijn. Wat trof Sierlin in dit ge zicht? Voor het eerst zag hij het zonder het masker van onverschilligheid. Daar stond de mens Adolf Braun! Zijn avond was tóch bedorven. De korte Kerstvacantie was alweer voor bij. De zittingen waren weer begonnen, de kalender wees bijna de laatste Januari aan. Was er met de intrede van het nieuwe jaar een verandering ten goede gekomen? Sierlin had zijn achtervolger niet meer ge zien. Op straat bij zijn huis en voor het gerechtsgebouw, in de tram en in winkels, keek Sierlin met toenemende spanning naar hem uit. Tevergeefs. Rustiger maakte deze afwezigheid hem niet. Integendeel. Hij werd door een chaos van gevoelens gekweld. Waarom liet Braun zich niet meer zien? V/at had hij daarmee voor? Was dat de stilte die aan iets vooraf ging dat nog beklemmender zou zijn? Dan weer voelde hij de woede in zich opwellen: De arbeiders-muziekvereniging „Excel sior" leed een gevoelig verlies, toen zij een paar maanden geleden haar dirigent, de heer Peters, door de dood kwam te verlie zen. Want deze was een bekwaam vakman, die het ensemble op behoorlijk peil bracht en in goede banen leidde. „Excelsior" zal hem missen. Maar de vereniging moest nu eenmaal verder en daarom werd de con certavond geprojecteerd, die Zaterdag in de Haarlemse Concertzaal gegeven werd. Men vond de bekende dirigent J. A. Meng bereid de muzikale leiding op zich te ne men. Met zeven repetities speelde deze 77-jarige, doch steeds vitale en handige vakman het klaar om met „Excelsior" een uitvoering te geven die klonk als een klok en in staat was de vereniging haar zelfver trouwen te doen hei-winnen. Een nieuwe compositie van Gerard Boe- dijn, de ouverture „Caesar en Cleopatra" klonk bijzonder helder in het koper en zat rhythmisch stevig in elkaar. Het „hout" had een milde klank en een speciaal com pliment verdiende de hoboïst voor zijn ex pressief en toonvast spel. Opvallend was in het Allegro de mooi rond klinkende mid denmoot van het orkest, als inleiding tot de discant-melodie, die ook voortreffelijk kleurde. Zelfs het effect van de gedragen accoorden van het trombonetrio, tegen een obstinaat basmotief en een melodieuze bo venstem, trof ons door het zuivere timbre en de mooie verhouding tot het geheel. De vijfdelige balletsuite uit „Isoline" van Messager kon ons ook tal van goede no tities in de pen geven. Laten wij ons be palen tot een woord van lof aan de solo klarinettist, die zich bijzonder vaardig van zijn taak kweet. Maar er bleven in de ver tolking van deze charmante muziek toch ook nog wel enige wensen onbevredigd; onder meer enkele lichte schommelingen in het samenspel bij de Pavane, verder een tijdelijke ontstemming van het orkest en vooral in de slotwals enig tekort aan lenigheid en zwier: het ging soms te voor zichtig. De ouverture tot „La forza del destino" van Verdi, ging over het geheel zeer goed. Het zangthema in majeur klonk bijzonder fraai, maar het hoofdthema van het Alle gro mag nog wel iets vlotter lopen. Lort- zings „Undine"-voorspel viel hier en daar ook wat te voorzichtig uit. Over het alge meen echter was het een mooie, vooral klankschone vertolking. „La Housarde" van Ganne gaf aan het koper van het orkest gelegenheid om eens extra uit te pakken. Alles bij elkaar genomen mag gezegd worden, dat de heer Meng een knap staal tje van zijn kunnen leverde en „Excel sior" weer aardig op gang gebracht heeft om haar naam eer aan te doen. Na de pauze werd het publiek aangenaam bezig gehouden door het radio-ensemble „Ac- cordeola" onder leiding van Jan Gorissen met zang door Max van Praag en ten slotte was er bal. JOS. DE KLERK Op 31 Augustus van het vorig jaar is er een staking uitgebroken onder het admi nistratief personeel van de Tielse veiling. Volgens de directie hebben de bonden, die deze staking steunden, de Algemene Ne derlandse Bond van Handels- en Kantoor bedienden en Handelsreizigers „Mercurius" en de R.K. Bond van Administratief, Ver kopend en Verzekeringspersoneel „St. Franciscus van Assisie", beide' te Amster dam, een onrechtmatige daad begaan. Zij zouden namelijk de staking hebben ge grond op een van de landelijke regeling af wijkende looneis. De veiling, die meent door de staking een schade van ongeveer 20.000 te hebben geleden, heeft de beide bonden in rechte aangesproken. ADVERTENTIE HAARLEM Electrische installaties Luidsprekende telefoon-installaties 3-314 Nederl. 47 A.K.U Lever Brothers Philips Gloeil. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel N. Lever Brothers Slotkoers Openings Vrijdag koersen 85% 85% 145 145 178K 178% 145% 146 14014 141)4 292 295% 8214 82% 150 150 137 137% 92 92 7154 71% 152J4 152% 152)4 152% 15814 158% 50% 50 5014 50% 4215/i6 42% 85% 87% 48% 49% 40 40 172 172% 'BINNENLAND Mr. I. B. Haveman, de Ned. commissaris voor de emigratie, die op uil nodiging van de Australische regering een bezoek van zes weken aan dat land brengt, is in Sydney aangekomen. Hij zal er de problemen van de Nederlandse emigratie naar Australië be studeren, Op 21 Maart zullen wederom de stof felijke resten van enige militaire- en verzets- slachtoffers, overgebracht uit Duitsland, op de centrale begraafplaats der Oorlogsgraven stichting te Loenen op de Veluwe worden herbegraven. Op een landbouwbedrijf te Venhuizen, waar wegens de seizoendrukte des nachts wordt doorgewerkt, is de 26-jarige J. van D. met een grondfraismachine in een sloot ge vallen. Toen men de volgende morgen de machine op het droge had gebracht werd het levenloze lichaam van Van D. er onder ge vonden. Te Bussum is Zondag een congres ge houden van de VERON (Vereniging Experi menteel Radio Onderzpek Nederland), afde ling televisie. Ongeveer 160 televisie-ama teurs uit alle delen van het land en 10 Belgen en een Duitser waren naar Bussum gekomen om te luisteren naar een uiteenzetting van de televisie-pionier de heer F. Kerkhof uit Eindhoven, die reeds zeventien jaar geleden experimenteerde op het gebied der televisie. Daarna is een bezoek gebracht aan de tele visiestudio te Bussum. Te Amsterdam is opgericht de Bond van Ouders van Spastische Kinderen (B.O.S.K.), die zich ten doel stelt de belan gen van deze kinderen in zo ruim mogelijke zin te behartigen. Onder spastische kinderen worden verstaan die kinderen, waarvan door een hersenbloeding bij of kort na de ge boorte een kleiner of groter aantal spieren in een voortdurende kramptoestand ver keert. Secretaris is de heer E. van Rijssen, Tesselschadelaan 71, Den Haag. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Mariaschool, Koningstraat, slaagde voor het diploma coupeuse mej. L. Rösener Manz. In Bloemendaal bracht de collecte voor „Zonnestraal" (tbc-bestrijding) f 895 op. Op een woonschip in de Woonschepen haven aan de Oostkant van het Spaarne brak Zaterdagmorgen om elf uur een brandje uit doordat een voor een deel houten schoorsteen op de plek waar zij door het dek stak vlam vatte. Een bewoonster had het vuur al met emmers water geblust toen de gealarmeerde brandweer arriveerde. De brandweer verwij derde de kachel, de pijp en een deel van de houten betimmering. In de jaarvergadering van de woning bouwvereniging „Bos en Duin" te Bloemen daal. die Vrijdag 28 Maart wordt gehouden, hebben verkiezingen plaats. Van het bestuur zijn aan de beurt van aftreding de heren D. Kuiper, voorzitter; J. A. van Rijswijk, secre taris en J. de Jong en van het college van commissarissen de heer A. de Groot Czn. Mej. G. Ootes is 20 Maart 40 jaar in dienst bij de firma Haverschmidt en Klaje in Haarlem als strijkster. De Zaterdag in de gemeente Heemstede ten bate van „Zonnestraal" gehouden col lecte heeft f 1027,85 opgebracht. Het Joegoslavische persbureau Tan joeg heeft Zondag gemeld, dat Zaterdagavond Albanese soldaten ten Noorden van de weg Wladimir Skadar Joegoslavisch gëbied hebben geschonden. De soldaten openden het vuur op twee grenswachten, die het vuur beantwoordden. Joegoslavische pa trouilles zijn er in geslaagd de Albanese soldaten te verdrijven. Een der Joegosla vische grenswachten werd gewond, aldus „Tanjoeg". Voor de rechtbank te Aken staan heden niet minder dan 55 grensstreekbewoners, afkomstig uit Eschweiler, Stolberg en Weisweiler bij Aken, terecht. Zij worden er van verdacht, dat zij op een zestigtal smokkeltochten in totaal 15.000 kg koffie clandestien hebben ingevoerd. Men ver wacht, dat het proces ten minste drie dagen zal duren. Motorongeval Zaterdagmiddag, na afloop van de trai ning op het circuit, kwamen twee motor rijders, de een komende van de Boulevard en de andere van de toegangsweg van het circuit, door sterk remmen, ter voorko ming van een aanrijding, ten val. De heer N. v. H., officier van gezondheid, wonen de te Haarlem, kwam onder de motor te gen de trottoirband terecht. De dokter, die eerste hulp verleende, constateerde be halve enkele ontvellingen en een gezwol len been, geen verder verwondingen en liet het slachtoffer naar huis vervoeren, maar een ander onderzoek bracht aan het licht, dat het rechterbeen gebroken was. De heer v. H. werd daarop in een Haar lems ziekenhuis opgenomen. De politie onderzoekt de schuldvraag in verband met het niet verlenen van voor rang. woede om zijn onmacht, om zijn lijdzaam heid, om zijn geslagenheid. Hij was de min dere van deze „kerel" en hij wist het! In al zijn doen en laten was iets kramp achtigs en overdrevens gekomen. Steeds al was hij, zoals een boosaardige collega het had uitgedrukt, een beetje „tè" geweest. Nu was dat een beetje een ergelijk „te dik" geworden. Hij liep met lange, zelfbewuste stappen. Hij sprak met een nog luider, uit dagender stem. Zijn stemmingen wisselden met de minuut. Zijn onmiddellijke omge ving voelde zich door zijn luimen getyran- niseerd, meed hem zoveel mogelijk van wege zijn uitbarstingen van woede, zijn stekelige opmerkingen, zijn gegrauw en ge snauw. In zijn requisitoir was hij feller dan ooit. Het aantal protesten van de zijde der ad vocatuur tijdens de zittingen was ontel baar. Onlangs had een advocaat zijn ver dediging neergelegd „omdat de woordkeuze van deze Officier de grenzen van het toe laatbare te ver overschreed om door een advocaat, die zichzelf respecteert, te kun nen worden aangehoord Zo was de toestand, toen de laatste zit ting in de maand Januari begon. Er stond een zaak van een boekhouder, in dienst van een grote onderneming, op de rol: een ge val van verduistering! Sierlin had zijn requisitoir zo scherp mogelijk gesteld. Bijna aan het eind daar van gekomen werd hij onderbroken door een scheldwoord, dat hem van de publieke tribune af werd toegeroepen. Dat gebeur de wel meer en Sierlin bekommerde er zich nauwelijks meer om. Zo ook ditmaal. De president greep in, liet de ordeverstoor der verwijderen en dreigde de tribune te laten ontruimen als men zich niet stilhield. De rust was teruggekeerd, men wachtte op de voortzetting of juister op het eind van het requisitoir. Maar de Officier van Justitie leek de draad van zijn pleidooi kwijt te zijn. Ze nuwachtig bladerde hij in de voor hem liggende stukken. Na een pijnlijke stilte herstelde hij zich, sprak nog enkele weinig zeggende zinnen en ging over tot de eis, die opvallend mild was na een zo fel requi sitoir. Na afloop van de zitting haastte hij zich naar buiten en nam, tegen zijn gewoonte, een taxi. Thuisgekomen ging hij zonder een groet naar zijn kamer en deed de deur op slot. Hij had bij een vluchtige blik op de publieke tribune een bekend gezicht ge zien. De ogen waren niet op hem gericht geweest, maar de uitdrukking van dit al te vertrouwde gelaat liet geen twijfel, wat er in die blik te lezen zou' geweest zijn; onverbiddelijkheid. Zeker een uur lang liep Sierlin in zijn kamer op en neer. Hoe was Braun daar gekomen? Dwaze vraag: de tribune was voor ieder burger toegankelijk. Dit was dus zijn nieuwe truc, een nieuwe kwelling, waartegenover hij machteloos stond. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6