Eisenhower blijft eerste maanden in Europa Nieuwe regeling ontworpen voor vestiging van bedrijven Ambtenarengerecht behandelde het ontslag van de heer Valken Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Boek over Truman ontlokt critiek aan Byrnes en Wallace Zijn vervanging zou echter volgens zijn eigen mening niet moeilijk zijn „Ike" geen candidaat in Wisconsin Engeland in de Europese gemeenschap Felle oppositie tegen de Griekse regering Beierse radio doet vreemde onthulling UNO-commissie thans in Bonn Het woord is aan Stille strijd om het Saargebied Antwoord aan Rusland inzake Duitsland thans opgesteld De strijd om het Witte Huis Radio-dispuut „Nazi's in de regering" Mexicaanse autobus in brand; 24 doden Cubaanse oppositie werd met schoten verjaagd Mijnheer de President Meningen en uitlatingen van de Amerikaanse president over belangwekkende problemen Vergunningstelsel voor uitoefening van bedrijven Geen internationaal Suezkanaal, zegt Egypte 66e JAARGANG No 213 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor In Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. birecteur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 18 MAART 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 66 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (Reuter). Maandag Is te Washington de inhoud van een brief bekendgemaakt, die generaal Eisenhower vóór de kortgeleden in de Amerikaanse staat New Hamsphire gehouden verkiezin gen voor de aanwijzing van kiesmannen naar de „nationale conventies" der demo cratische en republikeinse partijen heeft geschreven. In deze brief zegt de generaal onder meer: „Het schijnt mij toe dat ik in de eerstkomende maanden geen belang rijker taak kan vervullen dan de thans door mij beklede functie. Natuurlijk ben ik voor het opperbevel der verbonden strijdkrachten in Europa niet onmisbaar. Zou ik dat wel zijn, dan zou ik in feite tot op zekere hoogte hebben gefaald, want het is juist mijn streven ge weest een organisatie te doen ontstaan die, ongeacht verlies van personeel, zal kunnen blijven functionneren. Thans ben ik er van overtuigd dat mede dank zij de hulp, die ik van toegewijde en bekwame mede werkers heb ondervonden, ook al zou ik morgen aan de dag mijn functie van opper bevelhebber der geallieerde Europese strijdkrachten neerleggen, dit opperbevel door andere, bekwame handen met succes zou worden uitgeoefend". De brief van de Atlantische opperbevel hebber in Europa 'is een antwoord op een schrijven van negentien leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, die de candidatuur van generaal Eisen hower voor het presidentschap der Ver enigde Staten steunen. De inhoud er van is heden door een der negentien bekend gemaakt. De commissie voor Buitenlandse Betrek kingen van de Amerikaanse Senaat heeft de behandeling uitgesteld van een motie om generaal Eisenhower uit te nodigen naar Washington te komen, teneinde ge hoord te worden over Trumans plan voor hulp aan het buitenland ten bedrage van 7,2 milliai-d dollar. De voorzitter van de commissie, de de mocraat Tom Connally, noemde als een van de redenen waarom niet over de motie (in gediend door de democraat McMahon) zou worden gestemd, het feit dat generaal Grünther, stafchef van generaal Eisen hower, dezer dagen te Washington zal aan komen om over Trumans program gehoord te worden. Weinig' interesse in Europa De Gallup-instituten in verschillende West-Europese landen hebben tegelijker tijd de volgende vraag gesteld: „Wat is naar uw mening beter voor ons land: dat Eisenhower in Europa werkzaam blijft of dat hij president wordt van de Verenigde Staten?" Dit zijn de antwoorden van het publiek NEW YORK, 17 Maart (Reuter-ANP) De volgende aanwijzing van kiesmannen, die op de in Juli te houden „conventies" der democratische en republikeinse par tijen de candidaten zullen aanwijzen voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen, zal op 1 April in de staat Wisconsin ge schieden. Generaal Eisenhower heeft in Wisconsin zijn naam van de Candidatenlijst der repu blikeinse partij doen schrappen. Daar het fn die staat niet mogelijk is dat de kiezers zelf een naam aan de candidatenlijsten toevoegen (hetgeen in New Hampshire wel kon, waar een aantal kiezers de republi keinse candidatenlijst met de naam van generaal MacArthur uitbreidde), zal de kiesmannen-verkiezing aldaar niet als anaatstaf kunnen worden gebruikt om de Verhouding tussen de aanhang van Eisen hower en die van zijn voornaamste repu blikeinse medecandidaat Taft te helpen bepalen. In Wisconsin dingen Robert Taft en Earl Waïren, gouverneur van Californië, naar de gunst der republikeinse kiezers. Warrens hoop is, als compromis-candidaat te kun nen fungeren, indien het Eisenhower-Taft- duel op de nationale republikeinse con ventie in Juli onbeslist zou eindigen. Taft kan van hem in Wisconsin felle strijd ver wachten. Taft is inmiddels Maandag in deze staat begonnen met het voeren van een krachtige verkiezingscampagne. Vijftien April zullen de democratische en republikeinse partijen in de Amerikaanse staat New Jersey haar kiesmannen voor de „nationale conventies" (waarop de defini tieve candidaat wordt aangewezen) af vaardigen, hetgeen in deze staat weer door de kiezers zelf'geschiedt. Eisenhower en Taft zijn hier beiden candidaat gesteld. De gouverneur van New Jersey, Alfred Driscoll, heeft meegedeeld generaal Eisen hower te zullen steunen. De BBC Home Service zal deze week twee uitzendingen wijden aan de plaats van Engeland in de Europese gemeenschap. Hedenavond om 22.15 uur zullen Paul Henri Spaak en Paul Reynaud uiteenzetten waarom het van groot belang is, dat Enge land als volwaardig lid deelneemt aan de Europese samenwerking, waar het econo mische, politieke en defensieve vraagstuk ken betreft. Donderdagavond om dezelfde tijd zullen vier vooraanstaande Engelse politici, Phi lip Noel-Baker, Julien Amery, Sir Andrew Mc Fadycan en Noel Annan voor de Home Service het Engelse standpunt ten aanzien van de Europese samenwerking uiteen zetten en de uitlatingen van Spaak en Reynaud van commentaar voorzien. in Nederland: 40% wenst dat Eisenhower in Europa blijft, 10% wil dat hij president wordt, 50"/o kon het niet schelen of had geen oordeel. In de andere Europese landen, waar de Gallup-instituten dit onderzoek verricht hebben, zijn de uitslagen aldus: Engeland: 45% Eisenhower in Europa, 12°/o president, 43% geen mening of voor keur. Denemarken: 42% in Europa blijven, 9% president, 49%> geen mening of oordeel. Noorwegen: 56%> in Europa blijven, 16% president, 28% geen mening of oordeel. ATHENE, 17 Maart (Reuter) Veld maarschalk Alexander Papagos, voormalig opperbevelhebber van het Griekse leger en thans leider der rechtse „Griekse volkscon centratie", heeft Maandagavond, toen zijn partij een motie indiende waarin zij haar afkeuring over het regeringsbeleid uit sprak, een felle rede gehouden waarin hij de regering onder meer toevoegde „noch het parlement, noch de regering vertegen woordigen het Griekse volk". De „Griekse volksconcentratie" beschikt in de volksvertegenwoordiging over 112 zetels. De beide regeringspartijen, namelijk de „Epek" (een groep van vooruitstreven de partijen) en de liberalen onder Venize- los, hebben er tezamen 131. Papagos deed onder meer een aanval op het stelsel der evem^dige vertegenwoordi ging, volgens hetwelk in Griekenland in 1946 en 1950 algemene verkiezingen zijn gehouden. Hij daagde de regering uit nieuwe verkiezingen volgens het meerder heidssysteem uit te schrijven. Papagos besloot met een beroep op de regering om af te treden. Hij drong er bij de volksvertegenwoordiging op aan tegen de regering te stemmen. Het debat wordt voortgezet. Volgens de Beierse radio is het West- Duitse ministerie van Buitenlandse Za ken wat zijn leidende functionarissen be treft voor 85 percent uit voormalige nazi's samengesteld. „Het ministerie van Buiten landse Zaken is een bolwerk van voorma lige trawanten van het derde rijk", aldus een uitzending van een groep van mede werkers, die een eigen onderzoek hebben ingestpld. Het aantal nazi's zou zelfs groter zijn dan in Hitiers tijd. Een parlementaire commissie stelt reeds een onderzoek in naar vroegere beschuldigingen van soort gelijke aard. De Beierse radio verwees verder naar een onderzoek, dat is ingesteld door een voormalige rechter op last van kanselier Adenauer. De resultaten hiervan zijn nooit bekend gemaakt. Volgens de radio, die verdere bijzonder heden van de personeelsbezetting geeft, waren alle hoge functionarissen van het ministerie van Buitenlandse Zaken in de tijd van Hitier op de hoogte van de maat regelen, die tegen de Joden werdén geno men. Waarschijnlijk doordat de chauffeur door een tegenligger is verblind, is gisteravond op de weg van Mexico City naar Aguas Calientes een autobus van de weg afge raakt, omgeslagen en in brand gevlogen. 24 personen kwamen in de vlammen om. 13 passagiers slaagden er in de bus te ver laten. Zij hebben ernstige brandwonden opgelopen. De parlementaire oppositie van Cuba heeft Maandagavond een manifest gepu bliceerd, waarin het volk wordt verzocht de handelingen van de regering-Batista niet te erkennen en mede te helpen de grondwettelijke vrijheden te herstellen. Het manifest is ondertekend door de voor zitters van Kamer en Senaat. Een aantal afgevaardigden van de op positie wilde vanochtend het kapitool bin nengaan om het parlementaire werk te hei-vatten. Zij werden door de schildwach ten door middel van schoten in de lucht weggejaagd. Zoals bekend, is de zitting van liet Congres vorige week door gene raal Batista geschorst na zijn staatsgreep. Gemeld wordt, dat in de provincie enkele communisten zijn gearresteerd wegens het, verspreiden van revolutionnaire propa ganda. Spanje heeft Maandag als eerste land de Cubaanse regering van generaal .Ba tista erkend. BONN (Reuter). De West-Duitse kan selier, Konrad Adenauer, heeft vandaag aan de commissie van de UNO voor ver kiezingen in geheel Duitsland het witboek van zijn regering over haar pogingen, om de eenheid van Duitsland te herstellen, overhandigd. Tevoren was de commissie door de drie geallieerde hoge commissaris sen ontvangen. Boven de kanselarij en het hoofdkwartier van de hoge commissarissen waait thans de vlag der UNO. De voorzitter van de commissie voor deze maand, prof. Albertson (IJsland), ver klaarde op een persconferentie te Bonn, dat men in geheel geen onderzoek in Duits land zal instellen, indien het niet mogelijk zal blijken Oost-Duitsland te bezoeken. De commissie is thans in Duitsland om na te gaan, oi; de autoriteiten van Oost- en West-Duitsland faciliteiten en garanties willen verlenen voor een later te verrichten volledig onderzoek. Indien men Oost-Duits land niet zou kunnen bezoeken, zou aan de UNO verslag worden uitgebracht over het geen men had kunnen doen en wat niet. De resolutie der UNO voorziet in een onder zoek in gehéél Duitsland, aldus prof. Al bertson. De commissie vroeg aan dr. Adenauer faciliteiten en garanites voor een vrij on derzoek in West-Duitsland. Dr. Adenauer beloofde binnen twee dagen te antwoorden. De Nederlandse afgevaardigde in de com missie, Kohnstamm, hoofd van het bureau Duitsland van het ministerie van Buiten landse Zaken, zou zich vandaag in een radiotoespraak tot het Duitse volk wenden. NEW YORK (Reuter). De journalist William Hillman uit Washington heeft een boek geschreven over het leven en de denk beelden van president Truman, getiteld „Mr President". Van dit boek, dat gebaseerd is op het dagboek en pex-soonlijke brieven van de president en op vraaggesprekken, welke de schrijver met hem heeft gehad, zal in het April-nummer van het Ameri kaanse maandblad „The Readers Digest" een uittreksel verschijnen. Het werk is grotendeels gewijd aan de levenshouding van de president, waarbij melding wordt gemaakt van Truman's voorkeur voor het huiselijk leven en zijn afkeer van vertoon. Hiernaast geeft het boek ook de mening van de president over enige belangrijke binnen- en buitenlandse problemen, zoals het meningsverschil met de Sovjet-Unie, de betekenis van het punt- vier-program en zijn besluit om de atoom bom tegen Japan te gebruiken. Over het eerste punt sprekend verklaar de Truman tegenover Hillman: „Er zijn ongeveer 240 millioen mensen aan deze kant van het ijzeren gordijn, die graag vrije regeringen willen houden. Indien wij hen thans niet zouden steunen, zullen we in de komende 25 jaar een geweldig hoge reke ning te betalen krijgen. Ik heb gedaan, wat ik kon om de toestand vreedzaam te rege len." Het denkbeeld van een preventieve oor log werd door de president verworpen met de woorden: „Deze kwestie wordt niet door oorlog opgelost, doch door moraal en denk beelden." In een brief aan de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken, James Byrnes, schreef Truman op 6 Januari 1946: „Er is weer een oorlog in aantocht, tenzij Rusland tegemoet wordt getreden met een ijzeren vuist en krachtige taal". In deze brief zette de president voorts een program uiteen, omvattend de internationalisatie van het Kieler-kanaal, de Rijn-Donau-waterweg en de Dardanellen en voorts de yolledige be heersing over- Japan en de Stille Oceaan. „Wij moeten China herstellen en in dit land een sterke centrale regering vestigen", al dus Truman, die schreef, dat hetzelfde voor Korea gold. „Ik ben het moe de Russen als zuigelingen te behandelen". Volgens het boek had Truman twee we ken na zijn ambtsaanvaarding als opvolger van president Roosevelt in April 1945 over de atoombom vernomen. De Verenigde Sta ten waren toen van plan Japan binnen te vallen met een strijdmacht van twee mil lioen man. Op aandrang van zijn adviseurs had president Truman er in toegestemd, dat men van de atoombom gebruik maakte om de verliezen aan mensenlevens zoveel mo gelijk te beperken. „Het was geen gemak kelijk besluit", aldus Truman, „ik hield niet van dit wapen. Ik had echter geen bezwa ren, als hierdoor op de lange duur millioe- nen levens konden worden gespaard". Critiek Twee voormalige leden van de Ameri kaanse regering, Henry Wallace en James Byrnes, hebben heftige critiek geleverd op bepaalde passages uit het boek. Oud-vice-president Henry Wallace, die onder Truman minister van Handel is ge weest, verklaarde dat indien Truman ooit zou erkennen dat met een in het boek ge noemde „mr X" hijzelf (Wallace) was be doeld, hij de president hetzelfde opzettelijke bederven van reputaties ten laste zal leg gen, dat hij zo verachtelijk in anderen vindt." In het boek wordt „mr X" een „hon- Ernst Hardt: De meeste ondeugden van kinde ren zijn witte muizen, waarvan volwassenen zwarte olifanten ma ken. derd procent pacifist" genoemd, „die ons onze strijdkrachten wil laten ontbinden, onze atoomgeheimen aan Rusland wil geven en die vertrouwen heeft in een troep avon turiers in het politieke bureau van het Kremlin". James Byrnes, voormalig minister van Buitenlandse Zaken en thans gouverneur van Zuid-Carolina, beschuldigt de presi dent van het doen van een „absoluut on ware verklaring", wanneer hij zegt, dat hij op 6 Januari 1946 de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken een flinke uitbran der heeft gegeven, omdat deze hem bij de in December te Moskou gehouden confe rentie van ministers van Buitenlandse Za ken niet goed op de hoogte had gehouden. Byrnes is na genoemde datum nog een jaar in functie gebleven. Men verwacht dat Byrnes, die sinds zijn aftreden een uitgesproken tegenstander van de politiek van Truman is geweest, bij de campagne voor de presidentsverkiezingen, een belangrijke rol zal spelen onder de anti-Truman gezinde Zuidelijke democra ten. Vanavond zal de tentoonstelling „De Noordzee" in de Haarlemse Vishal, voorbereid door de stichting Haarlems Bloei", voor het publiek geopend zijn. Mevrouw De Vries- Van Zwieten, echtgenote van de heer W. P. de Vries, die de tentoonstelling heeft ingericht, vertelt de heer D. J. A. Geluk, voorzitter van „Haarlems Bloei", een en ander over de geëxposeerde zeedieren. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp „Regeling ter bevordering van een goede bedrijfsuitoefening". In de memorie van toelichting wordt ge zegd, dat ook buiter, het terrein van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 behoefte gevoeld wordt aan de mogelijkheid eisen van credietwaardigheid, handelskennis of vakbekwaamheid te stellen, waaraan de eigenaar of de leider van een onderneming dient te voldoen. De gebleken wenselijkheid de Vestigings wet Kleinbedrijf 1937 te herzien, heeft de ministers er toe gebracht een geheel nieuwe wet te ontwerpen. Deze beoogt derhalve niet de ontwikkeling van het vestigings- recht te doorbreken. De nieuwe wet zal van toepassing zijn op alle bedrijven met uitzondering van de landbouw, de visserij, het bankbedrijf,, het verzekeringsbedrijf en het vervoerbedrijf. Bij algemene maatregel van bestuur (Ves- tigingsbesluit) kan de uitoefening van een bedrijf worden gebonden aan een vergun ning. Een vestigingsbesluit wordt slechts vast gesteld op verzoek van het desbetreffende bedrijfschap of van een of meer represen tatieve verenigingen van ondernemers. Bij ontstentenis van een bedrijfschap treedt hiervoor in de plaats het product- of hoofd bedrijfschap. Alvorens tot vaststelling wordt overge gaan wordt de Sociaal-Economische Raad gehoord. Komt een vestigingsbesluit tot stand, dan is allereerst een vergunning vereist voor iedere inrichting, waarin het bij dat besluit aangewezen bedrijf wordt uitgeoefend. Voorts is een vergunning vereist voor iedere onderneming, waarin het bedrijf anders dan in een inrichting wordt uitgeoefend. Het Vestigingsbesluit omschrijft de eisen van credietwaardigheid, handelskennis en vakbekwaamheid. Aan de eisen van cre dietwaardigheid moet worden voldaan dooi de ondernemer of de ondernemers geza menlijk. Aan de eisen van handelskennis moet worden voldaan door de bedrijfsleider en aan die van vakbekwaamheid door de beheerder. Er kunnen ook aan beheerders eisen inzake handelskennis worden gesteld. Aan hen, die aan de eisen van handels kennis of vakbekwaamheid voldoen, maar van wie redelijkerwijs niet kan worden geëist, dat zij zich van deze diploma's voor zien, kan een verklaring van handelsken nis of vakbekwaamheid worden afgegeven door de Sociaal-Economische Raad of een product- of een hoofdbedrijfschap. Vrijstelling en ontheffing De eisen van credietwaardigheid, han delskennis en vakbekwaamheid worden niet gesteld, als de weduwe of wettige min derjarige kinderen van een vergunning houder, die in zijn vergunning tevens als bedrijfsleider of beheerder was vermeld, de vergunning hebben gevraagd uitsluitend met het oog op diens vervanging. Van alle beslissingen van de Sociaal-Eco nomische Raad, van een product-, een hoofdbedrijf- of een bedrijfschap .alsmede van Kamers van Koophandel en Fabrieken, staat beroep open op het scheidsgerecht voor het bedrijfsleven. PARIJS (Reuter). Volgens kringen, die in nauw contact staan met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, zal Bondskanselier Adenauer Dinsdag met mi nister Schuman de Saarkwestie bespreken, alvorens dit vraagstuk Woensdag in het Europese ministerscomité te Parijs ter sprake te brengen. De Franse regering, aldus deze kringen, zal accoord gaan met het denkbeeld om Saarland tot „Europees federaal gebied" te verklaren, wanneer de Europese een heid een feit is. De economische unie met Frankrijk zou echter ongewijzigd moeten blijven, terwijl Saarland, naar de mening van Frankrijk tegelijkertijd politiek onaf hankelijk moet blijven. De Duitse Bondsregering verklaarde vorige maand in een memorandum aan de Raad van Europa, dat er geen politieke vrijheid in Saarland bestaat, in het bij zonder ten aanzien van het optreden van politieke partijen. Volgens kringen te Bonn zal het hoofd van de Saarlandse regering, Johannes Hoffman, te Parijs een memorandum indie nen, waarin wordt gezegd, dat de pro- Duitse beweging in Saarland steun ont vangt van het West-Duitse ministerie voor aangelegenheden betreffende geheel Duits land. Deze zomer worden in Saarland verkie zingen gehouden. De West-Duitse staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, prof. Hallstein, is na een bezoek van een week aan de Verenigde Staten, Dinsdag per vliegtuig naar Parijs vertrokken. Op de vraag, wat het belangrijkste punt bij de bijeenkomst van het Europese minis terscomité zou zijn, antwoordde Hallstein: „enige aspecten van de Saarkwestie". Het Ambtenarengerecht in Den Haag be handelde Maandag het beroep dat door de heer G. W. Valken is ingesteld tegen het hem verleende eervol ontslag als hoofd commissaris van politie te 's-Gravenhage. De heer Valken zei in beroep te zijn ge gaan „om de aandacht te vestigen op de rechteloosheid, waarin de hogere politie ambtenaren als gevolg van maatregelen uit de Duitse tijd verkeren" en om te pro testeren tegen de manier waarop hem ont slag is verleend. De raadsman van de heer Valken, mr. dr. J. Smit uit Gouda, betoogde dat het ware motief voor het ontslag de slechte verhouding tussen burgemeester Schokking en de heer Valken was, waarvoor mr. Smit de burgemeester verantwoordelijk stelde. Mr. Smit had ook ernstige critiek op het feit dat hangende dit geding reeds een nieuwe hoofdcommissaris is benoemd. Mr. Smit zei verder, dat de justitie op zeer goede wijze met de heer Valken heeft samengewerkt. „Het afscheid van de heer Valken werd door de aanwezigheid van vertegenwoordigers der staande magistra tuur tot een demonstratie". Volgens pleiter is het ontslag in afwijking van normale normen gegeven. Er zijn in ons land vele hoofdcommissarissen, die ouder zijn dan 55 jaar, zodat het bereiken van deze leef tijd als motief voor het ontslag onaan nemelijk is. Bovendien wordt op het ogen blik het lagere politiepersoneel niet meer bij 55-jarige leeftijd ontslagen. De ware reden voor het ontslag is volgens mr. Smit dat burgemeester Schokking de heer Val ken onbekwaam achtte. Zijns inziens was dit oordeel niet gebaseerd op eigen waar nemingen. Minister Teulings heeft in No vember 1949 aan de Commissaris der Ko ningin in Zuidholland een brief geschreven waarin gewaarschuwd werd voor de lei ding van het Haagse politiecorps. Burge meester Schokking heeft deze brief bij zijn ambtsaanvaarding onder ogen gehad. Mr. Smit achtte het niet onwaarschijnlijk, dat deze brief geïnspireerd was door een hoog geplaatst ambtenaar op het ministerie van Binnenlandse Zaken, die de heer Valken niet welgezind is. De raadsman vroeg daarop verlof bur gemeester Schokking als getuige te mogen horen. Na raadkamer gaf het gerecht daar toe verlof. Op de vraag, of de burgemees ter reeds bij zijn ambtsaanvaarding tegen de heer Valken bevooroordeeld was, ant woordde mr. Schokking, dat de minister van Binnenlandse Zaken hem er op had gewezen, dat de leiding van het Haagse politiecorps niet voldeed. De burgemeester zei, dat hij nooit met de heer Valken over de mogelijkheid van ontslag had gespro ken. „De heer Valken heeft echter zijn conclusie kunnen trekken uit de verwijten, die ik hem moest maken". Mr. Dr. J. van Gilse, procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag verklaar de dat de justitie geen bezwaren had tegen de heer Valken. Een nota, die over deze zaak door de burgemeester zou zijn opge steld, verklaarde mr. Van Gilse nooit te hebben gezien. De oud-procureur-generaal mr. J. Versteeg deelde mede steeds goed met de heer Valken te hebben samenge werkt. CAïRO, (Reuter) De Egyptische mi nister van Buitenlandse Zaken, Abdel Khalak Pasja, heeft Maandagavond tegen over verslaggevers verklaard dat het Suez kanaal, wanneer in 1968 de concessie der kanaalmaatschappij afloopt, onder Egyp tische souvereiniteit zal komen. „Wij zullen alle pogingen om het kanaal onder inter nationaal toezicht te plaatsen, verijdelen", zeide hij. De minister zeide verder dat de Egyp tische regering de Zweedse gezant te Cairo om inlichtingen heeft verzocht over een bericht, dat ook Zweden stappen zou heb ben gedaan in de richting van internatio naal toezicht op het Suez-kanaal na 1968. Voorts is de Egyptische gezant te Stock holm opgedragen een volledig onderzoek naar deze aangelegenheid in te stellen en zo spoedig mogelijk verslag aan zijn re gering uit te brengen. EI Din Pasja, minister van Binnenlandse Zaken in de vorige Egyptische regering, is vandaag „om veiligheidsredenen" onder huisarrest geplaatst. A.F.P. meldt verder, dat dezelfde maat regel is genomen tegen oud-minister Abdel Fattah Hassen Pasja, eveneens behorend tot de Wafdistische partij. De hoofdcommissaris van politie te Rot terdam, de heer H. M. C. A. Staal, luite nant-kolonel J. H. G. van den Berg van de rijkspolitie en commissaris H. Juch van de rijkspolitie legden verklaringen in het voordeel van de heer Valken af. De raads man legde voorts nog een verklaring over van oud-burgemeester Visser, waarin deze mededeelde steeds goed met de heer Val ken te hebben samengewerkt. Mr. Smit merkte tenslotte nog op, dat de ontslagkwestie beschouwd moet worden als een „onderonsje" tussen burgemeester Schokking en mr. Mijnlieff van het minis terie van Binnenlandse Zaken, die, aldus de raadsman, zeer van mening verschilt met de heer Valken over de taak van de politie. Hij drong aan op nietigverklaring van het ontslag. De minister van Binnenlandse Zaken werd vertegenwoordigd door prof. mr. W. F. Prins, chef van het bureau algemene juridische zaken van de afdeling openbare orde en veiligheid van dit departement. Prof. Prins zei dat de wijze, waarop het ontslag is kenbaar gemaakt, in dit geval niet ter zake doet. Formeel was alles in orde. Misschien is het nog nooit gebeurd, dat een commissaris beneden de 60 jaar op grond van de 55-jaar-bepaling is ontslagen, maar wanneer dat dan gebeurt bestaat er geen aanleiding over willekeur te spreken. Er waren wel degelijk bezwaren tegen het optreden van de heer Valken. Prof. Prins verklaarde sprekender voorbeelden te kun nen geven over geschillen tussen de hoofd commissaris en de burgemeester, dan die welke door mr. Smit naar voren zijn ge bracht. Hij wilde dit echter niet doen. Zijns inziens is er geen enkele aanwijzing, dat hier sprake is van een klakkeloos ont slag. De heer Valken is niet het slachtoffer geworden van willekeur. Twee ministers, die van Binnenlandse Zaken en van Justitie, waren van mening dat hij het zware ambt van hoofdcommissaris niet naar behoren kon vervullen. Hij miste de energie om tegen verkeerde toestanden op te treden. In dit geval was het verstandig het motief van ontslag bij 55 jaar te hanteren. Er heeft geen vooringenomenheid bestaan bij de af deling Openbare Orde en Veiligheid tegen de heer Valken. Het Ambtenarengerecht zal op 7 Apriï uitspraak doen. LONDEN, (Reuter) Een woordvoer der van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat een ont- werp-antwoord op de Russische nota over Duitslands toekomst door Amerikaanse, Britse en Franse diplomaten te Londen is opgesteld. Dit ontwerp zal later nog worden besproken door de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Eden, en de ambassa deurs Massigli (Frankrijk) en Gifford (Verenigde Staten). De Koningin heeft heden in Den Haag ten paieize Noordeinde de heer U. Zaw Win ontvangen, die zijn geloofsbrieven als buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister van Birma overhandigde. De heer U. Zaw Win is de eerste gezant van Birma in Ne derland. OOSTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Vannacht en morgenochtend hier en daar mist en in het Noorden van het land plaatselijk lichte nachtvorst. Ove rigens veranderlijke bewolking, droog weer, zwakke tot matige Oostelijke wind en weinig verandering in tempe ratuur. 19 Maart Zon op 6.45 uur, onder 18.51 uur. Maan op 3.41 uur. onder 10.12 uur. (Laatste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 18 Maart Hoog water: 7.51 en 20.18 uur. Laag water: 3.16 en 15.46 uur. Woensdag 19 Maart Hoog water: 8.44 en 21.22 uur. Laag water: 4.01 en 16.39 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1