Officieel programma van het koninklijk bezoek aan de V.S. Bennebroek moet uitgroeien De radio geeft Woensdag Ingezonden stukken Bacillen-oorlog in Korea De kwestie-Van Swol PANDA'S HEREN-LEVEN Agenda voor Haarlem 2 VOORJAARSSHOW '52 Dorpscentrum wordt geformeerd nabij de Bennebroekerdreef Zaak-Fonteijn teruggewezen naar het Haagse hof Radar-vergissing Tennis DINSDAG 18 MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het officiële programma voor het be zoek dat Koningin Juliana en Prins Bern- hard in April aan Amerika zullen brengen, is thans vastgesteld. Volgens dit program ma zal het K.L.M.-vliegtuig met het ko ninklijk paar op Woensdag 2 April om vier uur op het vliegveld van Washington aan komen. Daar zullen de vorstelijke perso nen met hun gevolg worden begroet door President Truman. De begroeting wordt per radio en televisie uitgezonden. Onder hen die deel uitmaken van het officiële gezelschap is ook de minister van Buiten landse Zaken mr. D. U. Stikker. Na inspectie van de erewacht op het vliegveld begeeft het gezelschap zich in auto's naar het stadhuis. Daar worden de volksliederen gespeeld door een politie- en een marine-kapel. Aan de Koningin zullen bloemen worden aan geboden door Edgar Morris voorzitter van het comité van ontvangst der burgerij en voorts worden haar de sleutels van de stad overhandigd door Russell Young, voorzitter van de raad van commissarissen van het district Columbia. Daarna rijdt het gezelschap verder naar het Witte Huis, waar de Koningin en de Prins zullen overnachten. Donderdag, 3 April, brengen de Ko ningin en de Prins een bezoek aan Mount Vernon en de nationale begraafplaats van Arlington. Te Mount Vernon wordt een krans gelegd op het graf van George Washington en op de begraafplaats van Arlington geschiedt een kranslegging bij het graf van de onbekende soldaat. Toespraak tot Congres Diezelfde morgen zal Koningin Juliana op het Kapitool de verenigde vergadering van het Congres toespreken. Hierop volgt des middags een bezoek, aan het nationale bureau van het Algemeen Verbond van Vrouwenverenigingen en vervolgens aan de Army-Navy Country-club. Vrijdagmorgen, 4 April, worden leden van de Nederlandse ambassade aan Ko ningin Juliana en Prins Bernhard voorge steld, evenals Nederlandse burgers van Washington en omgeving en Baltimore. In het Statler hótel wordt daarna een lunch aangeboden door vertegenwoordigers van de Amerikaanse pers, radio en televisie. Koningin Juliana zal bij deze lunch een toespraak houden. Vrijdamiddag geschiedt in de kanselarij van de Nederlandse am bassade de aanbieding door Koningin Juli ana aan President Truman van het sym bolisch carillon. Daarna brengt Koningin Juliana een be zoek aan het Walter Reed Hospital/Bethes- da Naval Hospital. Zaterdag 5 April reizen de Koningin en de Prins per vliegtuig van Washington naar Philadelphia, waar een kort bezoek wordt gebracht aan Independence Hall en officiëel wordt gerecipiëerd in het stede lijk museum. Des middags vertrekken de koninklijke gasten weer naar Westpoint in de staat New York. Daar zal Prins Bern hard een onofficiëel bezoek brengen aan de militaire academie van de V.S. Konin gin Juliana reist door naar Kingston, waar zij om twee uur ten stadhuize wordt ont vangen. Zij zal daar in de „Academy Green" een krans leggen bij het standbeeld van Peter Stuyvesant. Daarna zullen Ko ningin Juliana en Prins Bernhard in Hyde Park de gasten zijn van mevrouw Roose velt. Maandag 7 April begint van de Zuide lijke punt van Manhatten de officiële in tocht van het koninklijk paar in de stad New York. Het wordt door de burgemees ter van New York ten stadhuize ontvangen en op de lunch genodigd in het Waldorf Astoria Hótel. Des middags ontvangt het koninklijk paar Nederlandse burgers en personen van Nederlandse afkomst uit de stad in dit hotel. Dinsdag 8 April bezoeken de Koningin en de Prins in de morgenuren St. Mark's church en het hoofdkwartier van de UNO. Na de lunch gaat het gezelschap naar de Columbia Universiteit. Donderdag 10 April bezichtigt het ko ninklijk paar de waterwerken van de Ten nessee Valley Authority. Het Paas-weekeinde wordt door de ko ningin en de prins doorgebracht te Sea Island. Dinsdag 15 April brengen de koninklijke gasten een bezoek aan de Ford-fabrieken in Detroit en aan het ontspanningscentrum Patton, waar enkele duizenden schoolkin deren en vertegenwoordigers van jeugd organisaties het koninklijk paar zullen verwelkomen. Woensdag 16 April reist het koninklijk paar naar Grand Rapids in Michigan, HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws.'7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de huisvrouw. 10.30 Platen. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Pla ten. 12.00 Voordracht. 12.15 Orgel. 12.30 Weer bericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansrrtuziek. 13.45 Platen. 14.00 Gespro ken Portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kin derkoor. 15.20 Piano. 15.30 Voor zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Pianoduo. 17.45 Rege ringsuitzending: Bijvoedingsmiddelen in In donesië. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Lichte muziek. 19.00 Geef ons het ge reedschapklankbeeld. 19.20 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Dansmuziek. 20.40 Aether- forum. 21.20 Concertgebouw-orkest. 22.15 Zonnevlekken, causerie. 22.30 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zie ken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Het Onze Vader, hoorspel. 12.05 Tenor en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte mu ziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, causerie. 13.20 Gevarieerde muziek. 13.50 Platen. 14.00 Metropole-orkest. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Platen. 15.15 Kamer orkest en solist. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Nieuws. 18.15 Lich te muziek. 18.30 Banjo-orkest. 19.00 Christe lijk Verenigingsleven. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Commentaar familie-competitie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Jan van Rie- beeckherdenking. 20.20 Orkest. 21.15 Lijdens overdenking. 21.45 Platen. 22.00 Salonorkest. 22.30 Internationaal Evangelisch Commen taar. 22.40 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.20 Hoe zit dat met mijn kind?, causerie. 23-3524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.0015.30 Schoolradio. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Declamatie, zang. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Voordracht. 20.00 Verzoekprograrr—a. 21.00 Actualiteit. 21.15 Muziekpraatje. 1.00 Nieuws. 22.15 Piano. 22.55—23.00 Nieuws. waar een plechtigheid plaats vindt in Cal vin College. Des middags wordt de plaats Holland in Michigan bezocht. Donderdag 17 April gaat het gezelschap van Detroit naar de universiteit van Mi chigan. Daarna reist het koninklijk paar per vliegtuig naar Californië. Des avonds zal het op het vliegveld van San Francisco arriveren. Het programma voor het bezoek aan de Westkust is nog niet vastgesteld, maar het vorstelijk paar zal waarschijnlijk zowel in San Francisco als in Los Angeles twee dagen blijven. Prins Bernhard zal de Koningin niet be geleiden op haar officieuze bezoek aan Ca nada. De Prins gaat na afloop van het be zoek aan de Westkust rechtstreeks naar New York, waar hij een lezing zal houden. Later zal hij naar Canada vliegen om te zamen met de Koningin de terugreis te aanvaarden. Het Witte Huis Aan president Truman is medegedeeld, dat het Witte Huis, dat thans verbouwd wordt, op tijd gereed zal zijn voor de ont vangst van Koningin Juliana en Prins Bernhard. De president heeft bijna dagelijks de werkzaamheden geïnspecteerd en aange drongen op spoed. Aan de verbouwing zijn meer dan vijf millioen dollar besteed. ADVERTENTIE Voor de op Donderdag 20 Maart a.s., in ons gebouw Grote Houtstraat 54-60, des namiddags te 2.15 uur, zijn nog een beperkt aantal toegangskaarten verkrijgbaar i f 3-50 p.p. (inclusief sted. bel. met inbegrip van een Thé-complet) Uw Modehuis In opdracht van het gemeentebestuur van Bennebroek hebben ir. W. A. C. Herman de Groot en ir. A. van der Steur te Rotterdam een ontwerp-uitbreidingsplan in onder delen van de gemeente Bennebroek gemaakt. Het ligt thans ter inzage. Uit het ont werp blijkt o.a. dat er tussen de Zwarteweg en de stichting Vogelenzang een wijk ont staat met gegoede middenstandswoningen en villa's, dat er een weg komt, welke de verbinding vormt tussen de Bennebroekerdreef en de Glip cn wel over de vroegere trambaan, dat tussen de Ringvaart, de Bennebroekervaart, de Binnenweg en de grens van Heemstede grond wordt bestemd voor de bouw van twee buitenplaatsen en dat er bij de Meerweg een gedeelte bestemd wordt voor het plaatsen van een rioolwater zuiveringinstallatie. HAARLEM Aan de toelichting op het plan. wordt het volgende ontleend: Evenals Heemstede werd ook Benne broek meegesleept in de ontwikkeling van Zuid-Kennemerland. In 1870 was in dit ge bied 1 van de Nederlandse bevolking gevestigd; in 1930 bedroeg dit reeds 2V2 en sinds dat jaar gaat de bevolkingscon centratie nog steeds door. Ook Benne broek zag zijn inwonertal stijgen. In 1900 was het aantal inwoners 1204; 1910 1300; 1920 1266; 1930 2157; 1940 3043; 1950 3200. Uit deze cijfers blijkt, dat de groei pas na de eerste wereldoorlog inzette. Voor een deel is dat het gevolg geweest van de bouw van de Psychiatrische stichting „Vogelen zang", waar ongeveer 600 patiënten wor den verpleegd, hetgeen ook een verzorgen de staf met zich meebracht. Zeer waar schijnlijk zal een voortgaande bevolkings concentratie van Zuid-Kennemerland ook een toeneming van die bevolking in Benne broek te zien geven. De omvang van het uitbreidingsplan wordt grotendeels bepaald door de reeds aanwezige „aanzetten", welke om een af ronding vragen. Er kunnen volgens het uitbreidingsplan gebouwd worden 110 arbeiders- en kleine middenstandswoningen, 179 gegoede mid- denstandswomngen, 59 dubbele villa's en 47 vrijstaande villa's. In totaal 395. Het oude dorp ontstond langs School straat en Bennebroekerlaan. Deze oude kern groeide verder naar het Zuiden uit tot de Kennemerbeekweg. Aan de Rijks straatweg was een in hoofzaak uit villa's bestaande bebouwing ontstaan, welke langs de Bennebroekerlaan op de duur verbin ding kreeg met de oude kern. Uit later jaren is de „aanzet" van de nieuwe wijk Noordelijk van de Zwarteweg. Dit grotendeels zonder een vast plan uit gegroeide samenstel zal door een de gehele gemeente omvattend uitbreidingsplan tot een meer organisch geheel moeten worden gemaakt. Op grond van de bestaande toestand zal Bennebroek dan moeterf uitbreiden tot een klokvormige nederzetting met een daarbij aansluitende volgroeide wijk tussen de Rijksstraatweg en Leidsevaart, waarvan reeds een belangrijke „aanzet" aanwezig is. Nieuwe hoofdwegen De structuur van het nieuwe geheel zal in belangrijke mate worden beheerst dooi de nieuwe hoofdwegen. Hierbij is te be denken, dat in de toekomst zowel Weste lijk van de spoorlijn, als Oostelijk in de omgeving van de Ringvaart, nieuwe hoofd wegen zullen komen. Behalve deze Noord-Zuid verlopende hoofdwegen zijn ook bepaalde dwarsverbin dingen van belang. Hierbij is allereerst te Tijdens hun verblijf in de Verenigde Sta ten zullen Koningin Juliana en Prins Bern hard van 7 tot 9 April in New York ver toeven waar zij hun intrek nemen in het grootste hotel ter wereld, het Waldorf- Astoria. Dit hótel heeft tweeduizend kamers en het vorige jaar verbleven er ruim 150.000 gasten uit vijftig landen. Generaal Douglas MacArthur woont er in suite 37 A, welke hem 125 dollars per dag kost. In deze zelfde suite woonde Koningin Juliana, toen nog Kroonprinses, gedurende de oorlogsjaren als zij in New York ver bleef. Er hebben ook verbleven: verschei dene vroegere presidenten van de Verenig de Staten, President Auriol van Frankrijk, President Aleman van Mexico en Presi dent Weizmann van Israel, Koning Michael van Roemenië en de zoon van Koning lbn van Saudi Arabië. Het was in de suite 37 A, dat de Grote Vier het eens werden over de vredesverdragen met Italië, Roemenië, Bulgarije, Hongarije en Finland. De Hoge Raad wees heden arrest in de zaak tegen A. H. F. Fonteijn, ex-sergeant konstabel van de Koninklijke marine, die zowel door de Amsterdamse rechtbank als door het gerechtshof aldaar tot een gevan genisstraf van twee maanden voorwaar delijk en een boete van 100,is veroor deeld wegens smaadschrift in een pamflet, waarin hij de marine-artsen, die hem des tijds hadden afgekeurd, van valsheid in geschrifte beschuldigde. Op formele gronden heeft de Hoge Raad het arrest vernietigd en de zaak verwezen naar het gerechtshof te 's-Gravenhage. Een lezer schrijft ons: Het in uw krant van Donderdag 6 Maart opgenomen bericht van het Chinese Pers bureau „Nieuw China", meldende dat de verbonden legers van de Verenigde Naties bacillen zouden hebben verspreid in ton nen en door insecten, acht ik een compli ment aan uw lezers, maar ik betwijfel of wij het wel allemaal verdiend hebben. Immers verwacht u dat wij als achter grond van dit bericht bekend zijn met doel en streven van de communistische pers (en van de pers van iedere totalitaire staat). Dit bericht is de wereld ingezonden om ons zelfvertrouwen en onze eensge zindheid te schikken en te verzwakken en is een totale leugen. Zó zijn wij gewend aan een verantwoor de pers en aan krantenberichten die be trouwbaar zijn, dat, als wij iets lezen van onze eigen tekortkomingen, wij dit graag geloven. De gehele wereld komt alle zwakheden van de democratiën te weten, iedere rechtsbreuk, indere omkoperij, iedere uiting van menselijke tekortkomingen, terwijl de grotere tekortkomingen van de autoritaire staten voor ons een geheim blijven. Zo hebben wij nu de kans om berichten van totalitaire bron, maar vooral van com munistische bron, omdat dit een grotere organisatie en een meer direct gevaar be tekent, duidelijk als zodanig aan te merken. (Van redactiewege bekort). Naschrift der redactie: Inderdaad is een van de gevolgen van een vrije en onafhankelijke pers, zoals een voluit democratisch land die hoort te be zitten, dat de tekortkomingen van „het eigen kamp" aan de openbaarheid worden prijsgegeven. Dit is een van de voorwaar den voor de democratische wisselwerking der opinies, die op haar beurt medewerkt aan de ontwikkeling van de democratie zelf. Evenzeer echter als het noodzakelijk is deze vrijheid van berichtgeving volledig recht te doen wedervaren, is het uit demo cratisch oogpunt onvermijdelijk melding te maken van berichten, die uit anders denkende kring afkomstig zijn, ook al zijn die in strijd met de eigen overtuiging. Ook deze immers hebben hun invloed op de meningsvorming, die let wel niet overeenkomstig de praktijk in democrati sche landen, doch overeenkomstig het democratische ideaal moet worden bevor derd. De objectiviteit dient daarbij scherp betracht wat in het onderhavige bericht zeer zeker gebeurde door de herkomst duidelijk aan te geven. Te grijpen naar het middel dat u geeft, namelijk het be richt ontzenuwen, terwijl men niet be schikt over het onomstotelijke bewijs dat bedoeld bericht onjuist is, lijkt ons niet overeenkomstig het journalistieke fatsoen. Natuurlijk hopen wij dat het bericht onjuist is, doch wij kunnen het vertrouwen van onze lezers op juiste voorlichting niet beschamen door dingen te beweren, die wij niet zeker weten. Wij wéten niet of bedoeld bericht een „totale leugen" is, zo als u zegt. En dat thans door het inter nationale Rode Kruis een onderzoek wordt ingesteld naar deze beschuldiging, is het bewijs dat ook anderen het r^iet weten, ook al hopen ze het met ons. De onverwoestbare kracht der demo cratie is gelegen in haar zelfcritiek, in haar vermogen om eigen fouten te doen blijken en daardoor te herstellen; zij ligt niet in de methode die de totalitaire gebruiken, namelijk het opbouwen van een mythe van eigen onfeilbaarheid,, het stelselmatig beweren dat het wit der tegenstanders zwart is, en hun zwart wit. Zij is evenmin gebaseerd op het vestigen van een massale suggestie, die hele volken doet wandelen in misverstanden. Het is niet eenvoudig democraat te zijn. Men moet het geheel en al zijn, zonder compromissen. Daarom falen wij zo vaak. Doch door het falen te beseffen en het te bekennen worden wij betere democraten. En in het overnemen van methoden die onze tegenstanders moeten gebruiken om zich te handhaven, zou een bekentenis liggen dat het onmoge lijk is, democraat te zijn. Wij kunnen ons niet voorstellen dat wij de democratie daardoor zouden kunnen redden. denken aan de Bekslaan, die in ieder ge val vloeiend voortgezet dient te worden tot het kruispunt van Rijksstraatweg met Zwarteweg. De Bennebroekerlaan kan dan verder zorgen voor contact met de Bennebroeker dreef terwijl de voorttrekking hiervan (de Meerweg) contact maakt met de Haarlem mermeer en de latere Oostelijke hoofdweg. In het uitbreidingsplan is daarom een voortzetting van de Bekslaan, welke vloeiend aansluit aan het kruispunt van Rijksstraatweg en Zwarteweg opgenomen. Wanneer de Bennebroekerdreef tot een onderdeel van de Glipperweg zal zijn uit gebouwd zal deze hoofdweg ongetwijfeld veel verkeer gaan trekken. Deze weg zal dan een royaal profiel moeten hebben. De gronden, Noordelijk van de nieuwe Oost-Westverbinding en Westelijk van de Rijksstraatweg zijn bestemd voor een ge goede middenstanderswijk met een aan sluitend villapark in overeenstemming met de reeds gemaakte aanzetten. Deze wijk is dooraderd met een waterpartij en een sin gel, hetgeen de aantrekkelijkheid ten goede zal komen. De gronden tussen Willinklaan, Rijks straatweg en Bennebroekerdreef, waar reeds verscheidene villa's tot stand kwa men, zijn bestemd tot villapark. Sport- en speelweiden Noordelijk daarvan is een aantrekkelijk duinterrein aangewezen voor sport- en speelvelden. Dank zij de centrale ligging dezer gronden zal dit complex voor de om liggende bebouwing van grote betekenis zijn. Wegens een waardevol bollenterrein, zijn de gronden Zuidelijk van de Bennebroeker- weg voorhands buiten het gedetailleerde plan gelaten en slechts in hoofdzaak be stemd tot woonwijk. Het ligt in de bedoe ling op deze plaats, ter weerszijden van de Bennebroekerdreef een duidelijk dorpscen trum te formeren, waar ook autobusdien- sten in de toekomst een station zullen hebben. De arbeidende bevolking, welke in hoofdzaak in de verzorgende nijverheid werkzaam zal zijn, zal gehuisvest kunnen worden op de gronden tussen Bennebroe kerdreef en Kennemerbeekweg. Op deze hooggelegen gronden is gedacht aan een stratenbouw met gemeenschappelijke er ven, waarbij op dit terrein een behoorlijk aantal woningen kan worden onderge bracht en de straataanleg tot een rpinimum kan worden beperkt. Vanochtend vroec was er luchtalarm in de hoofdstad van Zuid-Korea, Seoel. Ra dartechnici hadden gemeld, dat een for matie vliegtuigen op eeringe hoogte en met een snelheid van 130 km per uur in de richting van de stad vloog. Het afweerge schut werd gereed gemaakt en piloten van straaljagers renden naar hun wachtende machines. Toen werd in het schijnsel van de zoeklichten een vlucht ganzen zichtbaar. Het sein „veilig" klonk en iedereen ging weer naar bed. Op de jaarvergadering van de KNLTB te Utrecht gehouden bracht een afgevaar digde van een Amsterdamse vereniging naar voren dat het wenselijk was de kwes tie Van SwolRinkel en KNLTB op deze vergadering op te lossen. Nadat de voor zitter uiteengezet had dat dit altijd moge lijk geweest was en nog was indien de spelers eigener beweging aan de bond ver klaarden dat zij onder de bestaande be palingen wensten te spelen, zette Van Swol uiteen dat bij de topspelers het gevoel be stond dat er niet voldoende met hun be langen rekening gehouden geworden is en dat de bond ook niet genoeg voor het in ternationale tennis doet. Daarop adviseerde de heer Koers (Laren) de heer Van Swol om naar de bestuurs tafel te gaan en met een handdruk aan de voorzitter te bevestigen dat er aan de kwestie een einde zou zijn. De heer Van Swol deed dit onder appiaus van de ver gadering. Het is dus aan te nemen dat Van Swol en Rinkel weer beschikbaar zijn voor internationale wedstrijden. VAS LANDSKAMPIOEN SCHAKEN. VAS uit Amsterdam is landskampioen ge worden in de hoofdklasse competitie van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond. Het versloeg in zijn thuiswedstrijd Max Euwe (Amsterdam) met 8MiVA. 70. Toen wij de vorige keer afscheid na men van Panda en zijn metgezellen, be vonden deze zich op een wenteltrap in het hol van de Vleermuis-roverterwijl onder hen drie kruitvaten op het punt stonden gelijktijdig de lucht in te vliegen. Het zal dan ook menigeen verbazen, dat wij nu even de aandacht vragen voor de heer Hyacinthus Hoepeldum; maar dit voor treffelijk persoon is zo lang weg geweest uit ons verhaal, dat het de moeite waard is even bij hem stil te staan. Hyacinthus Hoepeldum was, zoals men zich zal her inneren, de bediende van Graaf Gaston van Gaep tot Gacp, en wij vinden deze voorname lijfdienaar thans doende, de wo ning van zijn meester een gezellig aanzien te verschaffen. De behuizingdie nog kort geleden door de Vleermuis-rover werd leeg geroofd, was in zijn oude luister hersteld, en wij treffen Hyacinthus aan terwijl hij zorgvuldig het kussentje opschudt van de stoel, waarin hij zijn heer en meester straks plaats wil laten nemen. „Zijn Graafschap zal aangenaam verrast zijn wanneer hij thuis komt," mompelde de zorgzame knecht. „Een zachte zitplaats zal hem goed doen na zijn vermoeiende jacht op de Vleermuis rover!" Hier werd zijn aandacht echter af geleid. Er klonk een ontzettende slag, die het huis op de grondvesten deed schudden; glazen braken, schilderijen vielen van de wand, Hyo.cinthus werd ruw dooreen ge schud, meubels tuimelden omver - en de vloer van het vertrek spleet open, terwijl drie gedaanten met kracht door het gat geslingerd werden. „Hoe-wat-waar-help- ho!", riep Hyacinthus Hoepeldum uit, en hij vervolgde op rustiger toon: „Welkom thuis, uw Graafschap!" En inderdaad was het Graaf Gaston, die in de stoel rustte (zij het dan ook op andere wijze dan zijn bediende het zich had voorgesteld). Hij was vergezeld van Panda en Jolliepop; en wij begrijpen nu, dat de ontploffing der kruitvaten hen hierheen had geslingerd. Daaruit volgt, dat de geheime schuilplaats van de Vleermuis-rover zich onder het huis van Graaf van Gaep tot Gaep moest be vinden! Onze vrienden waren op dit mo ment echter nog te geschokt om die merk waardige omstandigheid duidelijk in te zien. Nieuws. De Amerikaanse minister van Defensie, Robert Lovett, heeft op een vergadering verklaard dat de Noord- Koreanen door de Russen van materiaal worden voorzien om de oorlog te kun nen voortzetten. Na de landing op Int- sjon, in September 1950, kregen de ver bondenen documenten in handen waar uit bleek dat een grote partij mijnen, die op Intsjon aanwezig was, kort tevoren uit de Russische haven Wladiwostock was aangevoerd, aldus de minister. Defensie. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft bekendgemaakt, dat in Mei in de Verenigde Staten 19.000 man onder de wapenen zullen komen. Alle. Ter gelegenheid van het driejarig be staan van de economische en culturele overeenkomst tussen Noord-Korea en de Sovjet-Unie heeft de Noord-Koreaan- se minister-president Kim II Soeng een boods.chap aan Stalin gestuurd, waarin hij verklaart, dat de Koreanen voor de eenwording en onafhankelijkheid van hun land zullen strijden, „totdat alle buitenlandse aanvallende strijdkrachten verdreven zijn". Oprecht. De Russische bestuurscommissie in Oost-Duitsland heeft de leiding van partijen en grote organisaties in Oost- Duitsland opgewekt, een onderzoek op grote schaal in te stellen naar de mening van de bevolking over de politiek, die tot nog toe ten aanzien van Duitsland door de Sovjet-Russische bezettings autoriteiten is gevoerd, en over de toe standen in Oost-Duitsland. Volgens wel ingelichte kringen duidt dit verzoek op de mogelijkheid van wijzigingen in de politiek. De bestuurscommissie heeft verzocht om oprechte en eerlijke critiek. Moord. Tegen zestien beklaagden, die er van zijn beschuldigd tegen het einde van de tweede wereldoorlog in -het Rom- bergpark te Dortmund ongeveer 270 door de Gestapo gevangen genomen personen, onder wie Nederlandse arbei ders, te hebben vermoord, is in totaal 105 jaar en 6 maanden tuchthuisstraf fen geëist. Een van de zestien, Heinrich Muth, die de zwaarste straf kreeg (vijf tien jaar tuchthuisstraf) is beschuldigd van spionnage en verraad van de com munistische verzetsgroep te Dortmund aan de Gestapo. Twaalf van de 28 be klaagden zullen wegens gebrek aan be wijs worden vrijgesproken. Neergestort. In de nabijheid van Dallas (Texas, V.S.) is Maandag een transport vliegtuig van de Amerikaanse marine in brand gevlogen en neergestort. De 22 inzittenden, allen militairen, wisten het toestel met valschermen te verlaten. Twee van hen kwamen om het leven 'en een wordt vermist. Goud. Volgens Reuter zijn acht mijnwer kers drie blanken en vijf inheemsen omgekomen en vijf inheemsen gewond bij een steenstorting .in een goudmijn te Odendaalsrust (Oranje- vrijstaat). Gisteren was gemeld dat zes tig arbeiders waren bedolven. Attaché. De handelsattaché van de Tsje- choslowaakse legatie in Uruguay, Adolf Stern, heeft ontslag genomen, naar hij zeide wegens de „terreur" in Tsjecho- slowakije. Voor het eerst. Maandag is de eerste na oorlogse luchtvaartdienst tussen Belgra do en Parijs geopend. De Joegoslavische luchtvaartmaatschappij J.A.T. vliegt dit traject tweemaal per week. Eenheid. In Londonderry (Noord-Ierland) zijn Maandag gevechten ontstaan tussen politie en personen, die demonstreerden voor de eenheid van Ierland. Twee per sonen werden aangehouden. Een aantal politiemannen en burgers werd gewond. Herstel. De Haagse correspondent van de Frankfurter Rundschau verneemt dat de Duits-Israelische conferentie over de herstelbetalingen op 20 Mei in Den Haag zal beginnen. De Duitse delegatie zal onder leiding staan van prof. Böhm aan wie een vertegenwoordiger van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken is toe gevoegd. De Israëlische delegatie zal onder leiding staan van dr. Schinar. Bezorgdheid. De Franse kardinalen en aartsbisschoppen hebben alle christenen aangespoord, zich te verzetten tegen „de golf van immoraliteit, die de reinheid van de Franse jeugd, de huwelijkstrouw en de openbare zeden bedreigt". In een verklaring, uitgegeven na hun jaarlijkse conferentie, spreken zij tevens hun be zorgdheid uit over de huidige methoden van sexuele voorlichting.. Onzin. Prawda, het orgaan van de com munistische partij in de Sovjet-Unie, heeft de tegenspraak door de Ameri kaanse minister Acheson van de be schuldigingen inzake bacteriologische oorlogvoering in Korea „onzin" ge noemd. „Hij is een ijverig voorstander van het gebruik van bacteriën", aldus het blad. Het Russische blad maakt melding van massaprotesten en schrijft, dat buitenlanders in een „juridische commissie" op een persconferentie te Pjongjang van bacteriologische oorlog voering getuigd hebben. Handel. De economische commissie voor Europa van de UNO heeft met algemene stemmen een resolutie aanvaard, waarin op de secretaris van genoemde commis sie een beroep wordt gedaan alle moge lijkheden na te gaan voor uitbreiding van de handel op een voo;r beide zijden voordelige basis tussen Oost- en West- Europa. Indien zijn onderzoekingen zou den wijzen op een redelijk vooruitzicht voor concrete resultaten, moet hij dit najaar een conferentie van handelsdes kundigen bijeen roepen, welke de op richting van een „commissie voor de handel" zou kunnen overwegen. DINSDAG 18 MAART Stadsschouwburg: ••De liefde van vier kolo nels (A.T.G.), 8 uur. Minerva (Heemstede): Pianoconcert Cor de Groot, 8.15 uur. Luxor: „Drie vrouwen en een vrijgezel", alle leeft,, e« uur' c,ty; ..Bittere rijst", 18 jaar, 7 en 9.1a uur. Spaarne: „De koning der raket mannen" 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Copper Canyon", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: n Vreemde eend in de bijt", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Hoe ouder hoe jonger alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: ,De muur der duisternis", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 19 MAART Stadsschouwburg: „De wijze kater" (to neelgroep „Puck"), 8 uur. Concertgebouw: Piano-avond George van Renesse, 8 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt en Palace: 2, 4 15, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 3.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2