Geen sprong Overleg tussen Rusland en de Westelijken waarschijnlijk „Generaal Eisenhower naar het Witte Huis" Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Eden waarschuwt tegen eventuele Straatsburgse „federale" pogingen Egypte wil in Islamietisch blok Er zal verduidelijking van de Russische denkbeelden worden gevraagd Zware aardbeving in Noord-Java? Dorp in Malakka werd weggevaagd Bespreking over Saargebied afgebroken „Punt drie" in Korea geregeld Franse Senaat verwierp glijdende loonschaal Het woord is aan Hof verklaart kieswet voor kleurlingen ongeldig Hoffman stelt zich een taak: Succes van de generaal in Minnesota verbaasde aanhangers en tegenstanders Grieks hof van cassatie kent geen genade Nieuwe abonnés Eerste „planeten-reizigers" brachten het er slecht af GRATIS Ministerscomité in Parijs bijeen Zuid-A frikaans dispuut 66e JAARGANG No 215 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon' 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuiaer Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 20 MAART 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 65 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET OUDE BEELD van de sprong, die de Europese regeringen en parlemen ten zouden moeten aandurven om tot een werkelijke vereniging van volken te komen, blijft gelden. Zonder Engeland hebben de vijf mogendheden, die ertoe geneigd waren, het niet aangedurfd. In toenemende nood zaak verkerend om op verschillend gebied belangrijke samenwerking te bereiken zijn zij met compromissen gaan werken, die Engelands gedeeltelijke steun mogelijk ma ken. Maar door de sprong niet te nemen geraakt men in het moeras. Directe volks invloed op de nieuwe Europese lichamen ontbreekt. Men is bezig een stelsel op te bouwen, waarin niet alleen het wetgevende en controlerende gezag van een door de volken gekozen parlement ontbreekt, maar waarin bovendien de afzonderlijke parle menten der betrokken volken steeds meer invloed op de gang van zaken verliezen. Over het beleid van zulke grote ambtelijk- samengestelde lichamen als de organisatie van Europese economische samenwerking (de O.E.E.S.) en de nog uitgebreider staf van generaal Eisenhower te Fontainebleau hebben zij geen zeggenschap. Straks zullen zij evenmin zeggenschap hebben over het bestuurslichaam gewoonlijk aangeduid als de Hoge Autoriteit inzake het kolen- en staal-plan Schuman, als dat in werking treedt. Hetzelfde vooruitzicht doet zich voor met betrekking tot het Europese leger, als de organisatie daarvan inderdaad zou wor den voltooid. Dit is geen wording van een Europese samenwerking op democratische leest. Met andere woorden: zij wordt niet uitgeoefend onder de macht van directe volksinvloed. En de enorme winst die hoofdzaak zou zijn bij federale Unie het waarlijk verenigen van volken in één natie, met een centrale regering en parlement en één gecentraliseerd buitenlands beleid blijft geheel achterwege. Hetgeen zich nu ontwikkelt is enerzijds slechts een complex van halve maatregelen, anderzijds een vorm van verzwakking der parlementaire demo cratie die men niet zonder bezorgdheid kan waarnemen. Er blijft ruimte voor optimisme. Die is er altijd. Ge kunt aannemen dat dit een soort van zonderlinge phase in de ontwik keling der West-Europese eenheid is, die wel door beter gevolgd zal worden. Ver andering zal wel komen als de parlementen zich tenvolle bewust worden van hun toe nemende afstand van gezag niet aan een Europese volksvertegenwoordiging, maar aan in hoofdzaak bureaucratische machten. Wellicht zal dit de gang van zaken zijn, maar op het moment duidt nog niets daarop. Intussen zet de Raad van Europa te Straatsburg, bevattende de vertegenwoor digers van vijftien parlementen en nog im mer slechts voorzien van bevoegdheid tot raadgeven aan een ministers-comité, zijn moeizaam bestaan voort. De Assemblée van Straatsburg haakt naar direct gezag inzake het Plan-Sohuman en het Europese leger. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden wil niet horen van enig plan, waarbij de Raad zoals hij dat uitdrukt tot een semi-federale instelling zou wor den. Dit zou de betrekkingen tussen de Raad van Europa en Groot-Brittannië ,,in ernstig gevaar brengen". Blijkbaar wil dat zeggen, dat Groot-Brittannië er dan toe geneigd zou zijn, zijn delegatie uit de Raad van Europa terug te trekken. Eden ver trouwt dat een stelsel kan worden ontwik keld, waarbij de Raad zijn werk als orgaan ter bevordering van de samenwerking tus sen de West-Europese regeringen zal kun nen voortzetten. Let wel: de samenwerking tussen regeringen. Vermoedelijk beoogt hij de instelling van een commissie uit de Raad, die zal samenwerken met de orga nisaties van het Plan-Schuman en het Europese leger. Het ziet er ingewikkeld uit; in elk geval geldt het weer een com promis. Als dit werd voorgesteld als een overgangsvorm zou men het hoopvol kun nen beschouwen. Maar daarvan is geen sprake bij Eden, die voorop stelt dat de Engelsen de Raad van Europa niet tot semi-federale instelling willen zien worden. Al voegt hij er de bekende verzekering aan toe de oude phrase dat de voorstellen van zijn regering in de eei-ste plaats ten doel hebben, Europese eenheid te bevorde ren. Volledigheidshalve zij eraan herinnerd, dat de Raad van Europa onder zijn huidig statuut, zelfs als hij eenmaal beslissende be voegdheden zou krijgen, nog niet als Euro pese volksvertegenwoordiging zou kunnen gelden omdat de leden niet direct door de volken gekozen zijn. Het loopt de federalisten nog steeds niet mee, hetgeen hen niet zal weerhouden van voortzetting van hun streven. R. P. CAïRO (Reuter). De Egyptische mi nister van Buitenlandse Zaken heeft de Pakistaanse gezant te Cairo meegedeeld, dat Egypte het voorstel van de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken en de Iraakse gedelegeerde bij de U.N.O., dr. Fadel Djamali, voor de vorming van een Islamietisch blok aanvaardt. Het Griekse hof van cassatie heeft vier gratieverzoeken van personen, die op be schuldiging van spionnage ter dood waren veroordeeld, van de hand gewezen. Onder deze personen bevindt zich een jonge moe der, Elli Joannides, die verklaard heeft, dat zij slechts voor gratie in aanmerking wil komen, wanneer de anderen eveneens worden begenadigd. die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 April PARIJS, (Reuter en United Press) Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat het zeer aannemelijk is, dat er een vergadering van vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie en de Westelijke geallieerden gehouden zal worden over de Russische nota, waarin voorstellen voor een Duits vredesverdrag worden gedaan. De conferentie zou mogelijk gehouden' worden door plaatsvervangers van de re spectieve ministers van Buitenlandse Za ken of de Westelijke Hoge Commissarissen in Duitsland enerzijds en de Sovjet-Russi sche opperbevelhebber in Duitsland, gene raal Tsjoeikof, anderzijds. In Franse kringen is men niet van oordeel, dat het uiteindelijke antwoord aan de Sovjet-Unie voor Vrijdag gereed zal zijn. Vrijdag namelijk zulien de Franse en Britse ministers van Buitenlandse Zaken en de Amerikaanse ambassadeur in Parijs wederom bijeenkomen, na de bijeenkomst van het ministerscomité van de Raad van Europa, om over het antwoord te confe reren. (Reuter) In kringen te Bonn is ver klaard, dat de Westelijke geallieerden in hun antwoord aan de Sovjet-Unie waar schijnlijk zullen zeggen, dat zij op bepaalde voorwaarden met het Russische voorstel voor besprekingen accoord gaan. Tot deze voorwaarden zouden behoren: De Sovjet-Unie zou duid-elijk moeten maken, welke omvang zij voor een natio naal Duits leger op het oog heeft. Zij zou haar verklaring met betrekking tot een eventueel Duits lidmaatschap van de UNO nader moeten toelichten. De Sovjet-Unie zou moeten verklaren of de bepalingen, volgens welke West- Duitsland nagenoeg onafhankelijk zou wor den en de bezetting aldaar zou eindigen, ook van toepassing zouden zijn op een ver enigd Duitsland. De Westelijke geallieerden zouden vol gens deze kringen er niet op aandringen, dat de Sovjet-Unie onmiddellijk aan de commissie der UNO voor verkiezingen in geheel Duitsland toestemming zal verlenen de toestand in Oost-Duitsland te onder zoeken, „als bewijs van goede wil voor dat de besprekingen beginnen". De sociaal-democratische oppositie heeft Woensdag in een in het parlement te be handelen motie bij de West-Duitse rege ring er op aangedrongen pogingen te doen om de Westelijke geallieerden te over reden, met de Sovjet-Unie besprekingen te voeren over het houden van verkiezingen in geheel .Duitsland onder internationale controle. De sociaal-democraten stellen voor, dat de West-Duitse verkiezingswet als basis voor verkiezingen in het gehele land zal dienen. De Fordham-universiteit te New York heeft Woensdag om 12.16 en 12.18 uur zeer zware aardschokken geregistreerd, waar van het epicentrum naar men vermoedt in Indonesië ligt. De afstand bedroeg onge veer veertienduizend kilometer van New York. Volgens de sterrenwacht van Wellington, die de aardbeving ook registreerde, ligt het epicentrum waarschijnlijk in Noord-Java. Vier apen slachtoffers van een tocht buiten dampkring WASHINGTON (Reuter). Apen en muizen bevonden zich in een V-2, die als een katapult meer dan 130 kilometer het luchtruim is ingeschoten, aldus heeft dr. J. P. Henry van het medisch laboratorium op de vliegbasis Wright-Patterson te Day ton in Ohio (V.S.) meegedeeld. (Gisteren meldde een redacteur van „Colliers", dat apen in een V-2 veertig kilometer het luchtruim waren ingeschoten en de tocht overleefd hadden). Het was een proef om na te gaan, of de mens buiten de damp kring of op de grens daarvan tot op een hoogte van tweehonderd kilometer in leven kan blijven. De muizen, die zich tijdens de vlucht vrij konden bewegen, waren bij terugkomst nog in leven. Hun bewegingen zijn gedurende de gehele vlucht gefotogra feerd. De vijf apen overleefden de eigen lijke vlucht eveneens, aldus dr. Henry, doch vier van hen kwam om toen hun val schermen, die hen naar de aarde terug brachten, niet open gingen. De vijfde aap kwam behouden op de begane grond aan, doch stierf tengevolge van de hitte in de woestijn van Nieuw-Mexico. De apen, die voor de vlucht een slaap middel toegediend hadden gekregen, waren uitgerust met instrumenten voor het regis treren van de polsslag, de ademhaling, de hartslag en de bloeddruk, waarvan het resultaat gedurende de gehele vlucht per radio naar de aarde werd geseind. De V-2 bereikte een snelheid van drie duizend kilometer per uur. SINGAPORE (Reuter). Engelse vei ligheidstroepen hebben een dorp in het district Koeala Selangor, waar een afde lingshoofdkwartier van de communisten gevestigd was, met de grond gelijk ge maakt, aldus een mededeling van de re gering van Malakka. De 250 inwoners, voornamelijk Chinezen, werden- geëva cueerd. De huizen werden vernietigd, op dat zij door de verzetsstrijders niet als schuilplaats of hinderlaag zouden kunnen worden gebruikt. 59 inwoners van het dorp werden als „actieve helpers der terroristen gedepor teerd". De anderen werden elders onder gebracht, aldus de verklaring. U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. DE ADMINISTRATIE. PARIJS (Reuter en United Press). Na afloop van de Woensdag te Parijs gehouden bijeenkomst van het ministerscomité van de Raad van Europa heeft een Britse woord voerder verklaard, dat de Engelse minister van Buitenlandse Zaken Eden zijn collega's heeft meegedeeld dat indien de bevoegd heden van de raad zouden worden uitge breid, „zodat deze tot een semi-federale in stelling zou worden", dit de betrekkingen tussen Groot-Brittannië en de Raad van Europa ernstig in gevaar zou brengen. Eden doelde hierbij op een nieuw ontwerp voor de Raad, opgesteld door de Raadgevende Vergadering. Eden. die een voorstel heeft ingediend om de Raad van Europa politiek gezag te ver lenen over de organen van het plan-Schu- man en het voorgestelde Europese leger, zei verder dat hij nauwe betrekkingen tot stand wilde brengen tussen de Raad ener zijds en de Europese en Atlantische ver dedigingsgemeenschappen anderzijds. Hij zei verder- dat, ofschoon vele der in de Raad van Europa vertegenwoordigde staten niet betrokken zijn bij het plan- Schuman of bij de Europese verdedigings gemeenschap, hij vertrouwde dat een stelsel zou kunnen worden ontwikkeld dat de Raad in staat zou stellen zijn werk als orgaan ter bevordering van de samenwerking tussen de West-Europese regeringen voort te zet ten. Volgens Eden zouden het ministerscomité en de Raadgevende Vergadering als ver tegenwoordigers van vijftien mogendheden kunnen blijven vergaderen, doch zij zouden ook, ter behandeling van aangelegenheden van het plan-Schuman en van de Europese verdedigingsgemeenschap, op zes-mogend- hedenbasis kunnen bijeen komen. Eden besloot met de gebruikelijke frase, dat de voorstellen van zijn regering in de eerste plaats ten doel hadden de Europese eenheid te bevorderen. De Europese ministers van Buitenlandse Zaken, leden van het ministerscomité, be sloten Woensdag verder een speciale ver enigde commissie in te stellen voor het vluchtelingenvraagstuk, waarin vertegen woordigers van het comité en van de Raad gevende Vergadering zitting zullen hebben. Aan de commissie zal worden opgedragen Een enorme lavastroom uit de Paracutin-vulkaan bedreigt de kerk van San Juan Parangaricutiro nabij Michoacan in Mexico. Deze vulkaan (op de achtergrond) kwam in 1943 in werking en sindsdien verslindt zijn lavastroom, die reeds 25 tot 30 meter dik is, alles ivat hij op zijn weg ontmoet. De eruptie begon midden in een korenveld en door de uitbarstingen is een kegel ontstaan van meer dan 1300 meter hoogte. Drie dorpen werden reeds geheel bedolven en een gebied van vele honderden hectaren is thans met as en stenen bedekt. De kerk van San Juan Parangaricutiro steekt nog boven Jfe woestenij uit, doch is onbereikbaar geworden. TOKIO (Reuter). Op de bijeenkomst van de sub-commissie voor toezicht op het bestand hebben de Noordelijken Donder dag een nieuwe UNO-lijst van aanvoer- havens, die gedurende het bestand ge bruikt zullen mogen worden, aanvaard, al dus heeft een woordvoerder der UNO mee gedeeld. De staf-officier van de UNO, kolonel Kinney, verklaarde na de bijeenkomst, dat het er naar uitziet, dat, behalve op het punt van Ruslands toelating als neutrale mo gendheid in de commissie van toezicht op het bestand en de beperking van aanleg van vliegvelden, over punt drie (toezicht op het bestand) overeenstemming is be reikt. Bijzonderheden met beti-ekking tot het gebruik van de aanvoerhavens als be- voorradingspunten zouden in efen dag of twee geregeld kunnen worden, aldus kolo nel Kinney. Volgens uitzendingen van Noord-Kore- aanse zenders hebben vier Amerikaanse vliegtuigen op 12 Maart bij Kosong aan de Oostkust bommen met gifgas geworpen op communistische stellingen. na te gaan op welke wijze het vraagstuk der Europese uitgewekenen kan worden opgelost. Tenslotte bepleitten de ministers van Buitenlandse Zaken het sluiten van twee zijdige overeenkomsten door de Europese staten, om te komen tot een afschaffing van de visa, die thans nog nodig zijn voo reizigers in Europa. Saar-impasse In diplomatieke kringen is verklaard, dat de rechtstreekse pogingen om het geschil over het Saargebied tot een oplossing te brengen zijn gestaakt na de besprekingen, die de West-Duitse bondskanselier Ade nauer en de Franse minister van Buiten landse Zaken Dinsdag nebben gevoerd. Vol gens Franse en Duitse woordvoerders zijn geen plannen gemaakt voor nadere bespre kingen. Adenauer zou geweigerd hebben het Duitse memorandum over het .Saarge bied van de agenda van het ministerscomité van de Raad van Europa af te voeren. Adenauer en Schuman hadden de vorige maand te Londen besloten, pogingen in het werk te stellen om de Saarkwestie door rechtstreekse onderhandelingen op te los sen. Diplomatieke kringen te Londen zijn van mening, dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, opnieuw zal trachten de Frans-Duitse meningsverschil len te overbruggen. Memorandum De premier van het Saargebied. Johan nes Hoffman, heeft vandaag het ministers comité van de Raad van Europa een me morandum overhandigd, waarin West- Duitse politie en de pers beschuldigd wor den van het uitoefenen van „voortdurende druk" op het Saargebied met het oog op de aanstaande verkiezingen in dat gebied. Volgens het memorandum is de Duitse nota „het resultaat van de campagne tegen het Saargebied, die enkele maanden ge leden door Duitse politici en de Duitse pers werd ontketend". De Franse ambassadeur in het Saarge bied, Gilbert Granval, heeft in een toe spraak voor de Anglo American Press Club te Parijs verklaard, dat West-Duits- land de „oude Hitleriaanse practijken" volgt van het uitoefenen van druk op het Saargebied. Mocht West-Duitsland in zijn opzet sla gen, dan zouden het plan-Schuman en het denkbeeld van de Europese eenheid in ge vaar komen. De Franse Raad van de Republiek (Senaat) heeft vanochtend vroeg met over weldigende meerderheid de wet op de glij dende loonschaal, die door de Nationale Vergadering reeds was goedgekeurd, ver worpen. Met 177 tegen 43 stemmen wees de raad een voorstel af volgens hetwelk de lonen automatisch zouden omhoog gaan in ge val de kosten voor het levensonderhoud met tien percent zouden stijgen. De wet kan thans in tweede lezing nog door de Nationale Vergadering worden goedgekeurd, doch slechts door een abso lute meerderheid, hetgeen zeer twijfelach tig is. De katholieke M.R.P., vijf radicalen en enkele onafhankelijken stemden voor het door de regering ingediende wetsvoorstel. De tegenstemmen waren afkomstig van de meerderheid van de radicalen, de com munisten, een aantal onafhankelijken en een deel van de groep van generaal De Gaulle. De socialisten en een deel van de R.P.F. onthielden zich van stemming. Men vreest dat hierdoor de pogingen van premier Pinay, om de financiële situa tie te stabiliseren tijdens het huidige poli tieke bestand, ernstig in gevaar zijn ge bracht. Goethe: Er bestaat geen vorm van hoffe- lijkheid, die niet een dieper zede- dijk motief heeft. De ware op voeding zou moeten inhouden, dat men dat motief nevens de vorm mededeelde. In de vijver van de tentoonstelling „Keu kenhof" zijn gisteren ruim duizend edel- karpers, goudvorens, goudwinden en goud karpers uitgezet. Het voeren van deze prachtige vissen zal voor de bezoekers van de tentoonstelling een attractie temeer zijn. BLOEMFONTEIN, 20 Maart (Reuter). Het opperste gerechtshof van de Unie van Zuid-Afrika heeft vandaag te Bloem fontein de door het parlement in 1951 met eenvoudige meerderheid aangenomen wet, waarbij een afzonderlijke vertegen woordiging aan de kleurlingen-kiezers werd gegeven ongeldig verklaard. Dit is de belangrijkste grondwetskwes tie, die het hof ooit heeft behandeld. Nu het hof zich tegen de aanvaarding van de wet heeft uitgesproken verwacht men felle strijd over het recht van het hof om door 't parlement aangenomen wetten ongeldig te verklaren. Premier Malan had gisteren aangekondigd, dat de regering binnen 24 uur van repliek zou dienen, in dien het hof zich tegen de wet zou uit spreken Van Zuid-Afrikaanse zijde wordt na der toegelicht, dat het hof te Bloemfon tein op 20 Februari deze zaak, in casu een beroep van vier Kaapse kleurlingen, die de wet van 1951 op afzonderlijke verte genwoordiging ongeldig verklaard wilden zien, in behandeling heeft genomen. De behandeling heeft grote publieke belang stelling getrokken. De indieners van het beroep betoogden, dat de wet niet geldig kon zijn, omdat zij niet met een meerderheid van tweeder den door de beide huizen van het parle ment in verenigde zitting was aangeno men. Deze opvattingen werden door de mi nister van Binnenlandse Zaken betwist, toen de kleurlingen voor het eerst bij de Kaapse afdeling' van het opperste ge rechtshof beroep aantekenden. Voordat het hof uitspraak deed heeft de raadsman van de regering verklaard, dat een tegen de wet op afzonderlijke verte genwoordiging gerichte uitspraak een grondwettelijke crisis, waarbij ook de ge rechtshoven betrokken zouden zijn, zou ontketenen. NEW YORK (Reuter). Het succes, dat generaal Eisenhower in de voorverkiezing in de Amerikaanse staat Minnesota heeft behaald, heeft veteraan-leden van zowel de republikeinse als de democratische partij versteld doen staan. De stemming had Dins dag plaats en pas Vrijdag daarvoor was de bepaling opgeheven, clat de oorspronkelijke candidatenlijst niet door de kiezers kon worden uitgebreid. Ruim honderdduizend der ongeveer driehonderdduizend stemmen- den schreven Eisenhower's naam als die van een voorkeurseandidaat bij. Slechts Harold Stassen, in Minnesota ge boren en drie maal tot gouverneur van deze staat gekozen, wist meer stemmen op zich te verenigen, doch het verschil tussen de aantallen op Stassen en Eisenhower uitge brachte stemmen was bij de jongste telling minder dan tienduizend. Politieke waarne mers zijn van mening dat de uitslag van de voorverkiezing in Minnesota, meer nog dan die in New Hampshire, een bewijs is van de „verbazingwekkende omvang van Eisenhower's aanhang". Ook de naam van senator Taft werd door zijn aanhangers aan de republikeinse can didatenlijst toegevoegd, doch op Eisenhower werden bijna vijf maal zoveel stemmen uit gebracht als op Taft. Paul Hoffman, de leider van het comité, dat de verkiezingsveldtocht zal leiden om generaal Eisenhower tot president der Ver enigde Staten te doen kiezen, zeide voor zijn vertrek uit Parijs waar hij uitvoerig met de Atlantische opperbevelhebber heeft beraadslaagd tegenover verslaggevers onder meer: „Zodra ik in New York ben aangekomen, zal ik de generaal seinen: „In dien u nog mocht twijfelen beveel ik u een bestudering van de voorverkiezingsuitslag in Minnesota aan". „Ik ben van mening," vervolgde Hoffman, „dat de generaal zich thans inderdaad als een candidaat voor de nationale conventie der republikeinse par tij gaat beschouwen." Paul Hoffman heeft, als een der leiders van de Amerikaanse motorenindustrie voor en "tijdens de oorlog en daarna als hoofd van de E.C.A., zich de faam verworven een schitterend organisator te zijn. Hij is thans verbonden aan de Ford-stichting (voor lief dadige doeleinden), doch hij zal deze func tie tijdelijk opgeven om zich geheel te kunnen wijden aan zijn nieuwe taak: Lei der der verkiezingsveldtocht, die ten doel heeft generaal Eisenhower in het Witte Huis te brengen. Truman en Korea Frank McKinney, de „nationale voor zitter" van de democratische partij, heeft Woensdag op een persconferentie te Key West, in de Amerikaanse staat Florida, medegedeeld dat president Truman zijn besluif, of hij zich al dan niet candidaat zal doen stellen bij de komende presidentsver kiezingen, zal grondvesten op het al dan niet vinden van een bevredigende oplossing voor het Koreaanse geschil. McKinney, die twee dagen lang met de president heeft beraadslaagd, zeide van mening te zijn dat de kans, dat Truman zich candidaat zou doen stellen, geringer 23.879 stemmen 5.160 stemmen 1:533 stemmen 98.491 stemmen zou zijn, indien de Koreaanse oorlog op een bevredigende wijze kan worden beëindigd. Hij besloot met de mededeling dat de president had toegezegd zijn beslissing „ruimschoots voor het tijdstip der bijeen komst van de nationale conventie" te zul len bekend maken. Truman zelf heeft nog geen enkele datum voor het bekend maken van zijn besluit genoemd. De cijfers (Reuter). Toen de uitslagen van 3.521 van de 3.769 kiesdistricten in Minnesota bekend waren, was de stand als volgt: Republikeinen: Harold Stassen 127.630 stemmen Edward Stettedahl 21.216 stemmen Bijgeschreven candidaten: Generaal Eisenhower 106.512 stemmen Robert- Taft Earl Warren Generaal MacArthur Democraten: Hubert Humphrey Bijgeschreven candidaten: Estes Kefauver 19.750 stemmen President Truman 3.590 stemmen Waarnemers te Washington beschouwen het succes van generaal Eisenhower in Minnesota als belangrijker dan de overwin ning, die de generaal vorige week in New Hampshire heeft behaald. Aanhangers van senator Taft verklaar den, dat, indien deze niet de overwinning zou behalen in Wisconsin, waar de repu blikeinse partijorganisatie pro-Taft is, hij geen kans heeft om tot candidaat van de republikeinse partij te worden aangewezen. Zij achten het zelfs mogelijk, dat hij zich vóór de in Juli te houden partij conventie zal terugtrekken. Niettegenstaande regen en sneeuw heb ben in Minnesota tweemaal zoveel mensen hun stem uitgebracht als men had ver wacht. ^'^~r^oocooooooooooooclfx>xornoooGOOonorccr*>^Gnrv•rl( TIJDELIJK ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met tijde lijk enige regen maar later ook enkele opklaringen. Matige tot vrij krachtige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. Vannacht iets zachter, morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag. 21 Maart Zon op 6.41 uur, onder 18.55 uur. Maan op 5.03 uur, onder 13.01 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 20 Maart Hoog water: 10.01 en 22.55 uur. Laag water: 5.06 en 17.55 uur. Vrijdag 21 Maart Hoog water: 11.45 uur. 8 Laag water: 6.38 en 19.42 uur. .-0.-<XX^CCCCOCOOCCCCCCOCO>XCCCCCOO-OCCX IjCOCCO CXXJ.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1