Premier Malan verzet zich tegen beslissing van het Hof Vele handlangers van Von Ribbentrop in het nieuwe ministerie te Bonn Ook Nederland verlangt een on derzoek naar „bacillen-oorlog" OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Twee doodvonnissen voltrokken Weerbericht Sf Conflict in Znid-Afrika West-Duits onderzoek naar nazi's Het grootste schandaal na de oorlog Massa-arrestaties in Indochina UNQ-ontwapeningscommissie De Rus Malik houdt zich op de vlakte Turner Joy krijgt een andere functie Taft doet niet mee in New Jersey Het woord is aan De aan drie Duitsers opgelegde doodstraf veranderd in levenslang >'k Kleurlingen-rechten werden door het Hof verdedigd Nieuwe abonnés GRATIS Amerikaanse Senaat ratificeert Japans vredesverdrag Amerikaans marine vliegtuig in zee gestort Thans leider delegatie der UNO in Panmoendjom Hogere vergoeding aan artsen voor fondspatiënten Ebert stelt vereniging der twee Berlijnen voor 6 6e JAARGANG No 216 VRIJDAG 21 MAART 19 52 296e JAARGANG No 69 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Wimmii wil De uitgraving van het onlangs in de Wieringermeer blootgelegde Middeleeuwse schip is vrijwel voltooid. Een overzichtsfoto van deze zeldzame bodemvondst. KAAPSTAD (Reuter). De Zuid- Afrikaanse premier Daniel Malan heeft in de Volksraad gezegd, dat de uitspraak van het hooggerechtshof, waarbij de wet inzake afzonderlijke vertegenwoordiging der kleurlingen ongeldig werd verklaard, een constitutionele toestand heeft geschapen, die niet kan worden aanvaard. Hij kondig de regeringsmaatregelen tegen het hoog gerechtshof aan. „Noch het parlement, noch het volk van Zuid-Afrika", aldus dr. Malan, „zullen be reid zijn te berusten in het feit, dat de wet gevende souvereiniteit van de wettig en de mocratisch gekozen volksvertegenwoordi gers wordt genegeerd en de rechterlijke macht het laatste woord heeft. De nu ont- 99 BONN, (Reuter) De West-Duitse par lementaire commissie, die een onderzoek instelt naar de beschuldiging, dat het West- Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken overvol is met vroegere nazi's met een on gunstig verleden, heeft verklaard, dat deze beschuldiging „gedeeltelijk juist en ge deeltelijk onjuist" is. Op de eerste persconferentie van de com missie verklaarde dr. Erich Kohier, een lid van de commissie, dat vele vroegere leden van de nazipartij en ambtenaren van het ministerie onder Joachim von Ribben trop in het nieuwe ministerie zijn. Men had de commissie medegedeeld, dat de kennis van leden van het vroegere mi nisterie nodig was voor de opbouw van het nieuwe. „Het is echter duidelijk", aldus dr. Kohier, „dat men in deze opvatting te vèr is gegaan". Het onderzoek wordt voort gezet. De ANP-correspondent meldt uit Bonn: Nauwelijks is de vroegere majoor Otto Ernst Remer in Brunswijk tot gevangenis straf veroordeeld omdat hij de plegers van de aanslag op Hitier als „landverraders" had gebrandmerkt, of er verschijnen in de straten van Celle, de oliestad halverwege Hamburg en Hannover, plakkaten: „En landverraders zijn het toch". De nieuwe nationaal-socialistische partijen roeren zich steeds heftiger, vooral in het Noorden van Duitsland, de bakermat van de natio naal-socialistische herleving. Naarmate of ficiële instanties in Bonn zeggen zich min der ongerust te maken over het gevaar van een opmars der neo-nazi's, wordt het moei lijker het heroptreden van oude nazi's op belangrijke sleutelposten te verklaren. De sedert lang geuite beschuldigingen aan het adres der regering, dat zij zou hebben toe gelaten dat zich in het nieuwe ministerie van Buitenlandse Zaken een oude Ribben- trop-kliek nestelde, zijn thans wel op een hoogtepunt gekomen. Een parlementair onderzoek is gaande. Daarnaast heeft dr. Adenauer persoonlijk een Keulse rechter opgedragen na te gaan, wat er waar is van de beschuldigingen, die tegen een groot aantal van zijn naaste medewerkers zijn ingebracht. „Nazi-burcht" De Beierse radio heeft weer eens een knuppel in het hoenderhok geworpen. Zij heeft de samenstelling van dr. Adenauers ministerie van Buitenlandse Zaken „het grootste schandaal in onze na-oorlogse ont wikkeling" genoemd. Het ministerie is vol gens de omroep „een burcht van voorma lige handlangers van Ribbentrop" gewor den. 85 procent van de leidende beambten van het ministerie zijn volgens deze ge- die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 April U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. DE ADMINISTRATIE. SAIGON (Reuter). De strijdkrachten der Franse Unie hebben in het district Nam Dinh (Indochina) 2000 man gearresteerd, die er van verdacht worden „links" te zijn. Men neemt aan, dat zich onder hen hon derden geïnfiltreerde manschappen van de 320-ste divisie der Vietminh bevinden. Tegglijk zijn 500 geüniformeerde leden der Vietminh gevangen genomen en 200 ge dood, aldus de Franse autoriteiten. De ge vangenen worden thans ondervraagd. Een woordvoerder heeft verklaard, dat bij deze operatie, die acht dagen heeft ge duurd en op 17 Maart eindigde, gebleken is, dat de manschappen der Vietminh in genoemd gebied, dat zich ongeveer 60 kilo meter ten Zuid-Oosten van Hanoi in de Tokinese delta bevindt, niet gevechtswil- lig zijn. Velen bijvoorbeeld hadden zich gekleed als boeren en woonden in de dorpen. De Vietnamese dorpsbewoners waren bij de actie zeer behulpzaam en hadden vele schuilplaatsen van de Vietminh aange wezen. 9i ruchtmakende publicatie voormalige „PG", partijgenoten van Hitier. „Dat is meer dan zelfs in Hitiers tijd", zo werd eraan toegevoegd. In de per soneelsafdeling zijn van 19 hoge beambten 14 „PG" geweest, de politieke afdeling be staat evenals de afdeling voor handels politiek geheel uit „PG". Bij de 1 and-en- afdeling zijn 7 van de 8 beambten besmet, bij de rechtsafdeling 5 van de 8, bij cultuur 3 van de 4 en bij het protocol 2 van de 3. De radio-omroep heeft van „ongelofelijke fouten" en van „misbruik van het ver trouwen van Adenauer" gesproken. De beschuldigingen zijn in de eerste plaats gericht tegen de huidige personeels chef van het ministerie, Dittmann. Diens medewerker Melchers zou onder andere het contact onderhouden hebben met de grootmoefti van Jeruzalem en daardoor hebben voorkomen, dat Joodse kinderen naar Palestina in veiligheid gebracht wer den. Zijn andere medewerker Von Keiler zou de rechterhand zijn geweest van de in Neurenberg veroordeelde Jodenvervolger Wörmann. Beschuldigd zijn voorts de gebroeders Kordt. Erich Kordt is thans leider van de Duitse diplomatenschool in Spiers. Hij zou zeven jaar lang de rechterhand van Von Ribbentrop, partijgenoot, SS-generaal en lid van hoge SS-organen zijn geweest. Zijn broer Theo Kqrdt wordt ervan beschuldigd te hebben verzwegen, dat hij „PG" was, een overtreding die in andere gevallen auto matisch ontslag tengevolge had. Deze Kordt is thans leider der landen-afdeling en heeft daar als zijn plaatsvervanger de vroegere SS-generaal Hasso von Etzdorf, die ge brandmerkt wordt als rover van kunst schatten in de „Einsatzgruppen". Van de huidige Duitse ambassadeur in Athene, Werner von Grundherr, staat in de docu menten, dat hij de correspondentie over de concentratiekampen voor Von Ribben trop voerde. De voormalige vertegenwoordiger van Von Ribbentrop in. Brussel, gezant Von Bargen, zou ook in deportaties en moord plannen gemengd zijn geweest. Hij zetelt thans in het ministerie in Bonn. De radio- omroep, die al deze beschuldigingen in de lucht heeft gebracht, heeft nog vijf andere ambtenaren met name genoemd. De poli tieke zuivering van al dezen is volgens de publicatie door vriendendiensten en mein eed verkregen. De meesten hebben zich aangediend als verzetsman. Dittmann met „verlof" Hij heeft tot nu toe zelf nog gezwegen. In middels is de leider van de personeelsafde ling van het ministerie, Herbert Dittmann, met verlof gegaan. Volgens de officiële lezing is deze man, onder wiens regie de leden van Von Ribbentrops ministerie zich in Bonn hebben kunnen nestelen, met ziek teverlof en zou hij een operatie moeten ondergaan. Het verluidt echter, dat Ditt mann ervan verdacht wordt, dat hij ge tracht heeft in te grijpen in het Neuren- bergse proces tegen de Jodenvervolger Ra- demacher teneinde te voorkomen, dat daarbij nog ernstiger beschuldigingen tegen beambten van het ministerie aan het licht zouden komen. De mededeling, die de commissie deed, was de eerste sedert zij maanden geleden werd ingesteld. In de pers is critiek geuit op het feit, dat zij het onderzoek met ge sloten deuren voert en de federalistische unie is voornemens in de Bondsdag op openbaarheid aan te dringen. De parlemen taire commissie werd indertijd ingesteld op voorstel der socialisten, nadat een Frankfortse krant voor het eerst het boekje van het verleden van de leden van dr. Adenauers staf had opengeslagen. stane toestand schept onzekerheid en chaos". Bij het bekendmaken van de uitspraak van het hof had de opperrechter ten aan zien van het door de regering aangevoerde argument, dat de wet de kleurlingen geen rechten ontnam, daar zij hun een betere vertegenwoordiging in het parlement ver schafte, verklaard dat dit argument illusoir is. „De Zuid-Afrika-wet bevatte waarbor gen van omlijnde rechten, niet van gelijk waardige rechten. Het argument van de regering zou inhouden, dat een dief ieder een straffeloos van zijn eigendom mag be roven wanneer fiij maar bereid is daarvoor iets terug te geven." Reuter tekent aan, dat bij wetgeving van 1936 de inheemsen in de Kaapprovincie van de algemene kiezerslijst werden afge voerd en aan deze mensen in de gehele unie het recht werd gegeven afzonderlijk te stemmen voor blanken, die hen moeten vertegenwoordigen. De thans door het hof ongeldig verklaarde wet 1951 breidde dit beginsel uit tot de kleurlingen in de Kaap provincie. De kleurlingen buiten de Kaap provincie hebben in het geheel geen stem recht, evenmin als de vrouwelijke kleur lingen in de Kaapprovincie. Het hooggerechtshof heeft in zijn arrest verklaard, dat de wet op aparte vertegen woordiging van 1951 ongeldig, van nul en gener waarde is en geen rechtskracht heeft. Malan zeide verder nog: „De regering zou in haar plicht tegenover volk en parlement grovelijk te kort schieten als er geen maat regelen werden genomen om een einde te maken aan deze verwarringwekkende en gevaarlijke toestand. Het is van dwingend belang dat de wetgevende souvereiniteit van het parlement boven alle twijfel ver heven is. De regering zal de nodige stap pen doen". Waarnemers te Kaapstad verklaarden Donderdag, dat de Zuid-Afrikaanse rege- rin na het Paasrecès een wetsontwerp bij het parlement zal indienen, dat beoogt de wetgevende souvereiniteit van het parle ment in stand te houden. De wet zal de gerechtshoven waarschijn lijk beroven van het recht om de geldig heid van wetten te toetsen. De Amerikaanse Senaat heeft Donder dag-het Japanse vredesverdrag, dat offi cieel een eind zal maken aan de oorlog met Japan en dit land volledige souvereiniteit zal hergeven, met 66 tegen 10 stemmen ge ratificeerd. Het verdrag wordt van kracht, wanneer Japan en de elf voornaamste landen de documenten van de ratificatie te Washing ton hebben gedeponeerd. Een viermotorig vliegtuig van de Ame rikaanse marine is vandaag in de Golf van Mexico gestort. Het toestel was heden ochtend vroeg uit Corpus Christi vertrok ken met tien man aan boord, die vermoe delijk om het leven zijn gekomen. NEW YORK, (Reuter en United Press), De Nederlandse afgevaardigde - in de ontwapeningscommissie der UNO, Von Balluseek, heeft Donderdag verklaard, dat Nederland een onderzoek naar dc beschul digingen, dat de Amerikaanse troepen in Korea een bacteriologische oorlog voeren, zou toejuichen. „Al wie een dergelijk on derzoek afwjjst, laadt het odium slechts op zichzelf", zeide hy. Er is van de zijde van de Russische de legatie nog geen duidelijk antwoord op het voorstel voor een onderzoek gekomen en dit moet het einde van de zaak zijn, voorzover het de commissie betreft, aldus de Nederlandse afgevaardigde. „Wij zijn hier niet om ons over te geven aan lage propaganda, maar om een eerlijk stuk zeer technisch werk te verrichten. De wereld verwacht van ons geen holle redevoerin gen, maar ernstig overleg over uitvoer bare en realistische methoden om resulta ten te bewerkstelligen zonder onze veilig heid in gevaar te brengen". Ook Selim Sarper van Turkije en Alexis Kyroe van Griekenland steunden het Ame rikaanse voorstel om door het internatio nale Rode Kruis een onderzoek naar de Russische beschuldigingen te laten instel len. Zij drongen er bij Malik op aan, een duidelijk antwoord op dit voorstel te geven. Malik beperkte zich echter tot de ver klaring, dat hij het vraagstuk van de bacteriologische oorlogvoering volledig in de commissie wenste te laten bespreken. De Franse afgevaardigde, Jules Moch, zeide het te betreuren, dat de Sovjet-Unie haar beschuldigingen had geuit „zonder het minste bewijs". Intussen gaan de Chinese beschuldigin gen aan Amerikaans adres voort. Het nieuwsbureau van het communistische China „Nieuw China" heeft Amerika er van beschuldigd gebruik te maken van Japanse en Duitse specialisten bij het doen van proeven met bacteriologische wapens. Zeven laboratoria in Canada, al dus de beschuldiging, zijn eveneens bij het project betrokken. De eerste bacteriologische. aanval m Korea werd in de winter 19501951 uit gevoerd, aldus „Nieuw China". Volgens het nieuwsbureau hebben gene- raal-majoor Bullen, hoofd van de chemi sche afdeling van het Amerikaanse mi nisterie van Defensie, en andere Ameri- De eerste foto vaii „het snelste jachtvlieg tuig ter wereld": de nieuwe Hawker „Hun- ter". De „Hunter", een straaljager, werd in September j.l. tijdens de Britse lucht- vaarttentoonstelling te Farnborough voor het eerst voorgevlogen. Het vliegtuig staat nog op de geheime lijst, zodat geen bij zonderheden over snelheid e.d. bekend gemaakt werden. Het wordt echter een sneller en wendbaarder vliegtuig genoemd dan de befaamde Russische MIG-18. kaanse officieren toegegeven, dat de „che mische dienst" sinds vier Jul) 1950 in Korea actief geweest is. De Haagse correspondent van Tass (Russisch persbureau) meldt, dat de grote massa van de Nederlandse bevolking ver ontwaardigd is over „de barbaarse acties van de Amerikanen, die van ba-teriologi- sche wapens gebruik maken". Ten Am sterdamse havenarbeider had op een ver gadering verteld, dat het grootste deel van de Nederlandse bevolking, ongeacht politieke richting en geloof, „de barbaarse misdaden der Amerikaanse aggressoren laakt en veroordeelt". Het Amerikaanse ministerie van Marine heeft meegedeeld, dat vice-admiraal Turner Joy met ingang van Juli benoemd is tot hoofd van de academie voor marine-officie ren te Annapolis in Maryland. In de mede deling werd echter verder gezegd, dat tot dusver noch het ministerie van Defensie, noch generaal Ridgway een beslissing heeft genomen ten aanzien van de opvolging van Turner Joy als hoofd van de delegatie der UNO bij de bestandsbesprekingen in Korea. Communistische journalisten hebben te Panmoendjom voorgesteld dat niets zal worden bekendgemaakt over de besprekin gen over het vraagstuk der krijgsgevange nen, zolang geen oplossing hiervoor is ge vonden. Geallieerde generaals verklaarden Donderdagavond naar aanleiding hiervan te Tokio dat zij elk voorstel van die strek king in overweging zouden nemen. Generaal Nuckols, woordvoerder der ver bondenen, zei in antwoord op vragen van verslaggevers van mening te zijn dat niet dagelijks moet worden bericht over de stand van zaken. „De verbonden legerlei- ding zal elk voorstel in overweging nemen, dat ten doel heeft een beperkte mate van terughouding in 1 de berichtgeving over de besprekingen te Panmoendjom te betrach ten", verklaarde hij. Een woordvoerder van het hoofdkwartier van generaal Ridgway verklaarde later tegenover Reuter dat de geallieerde opper bevelhebber Nuckol's verklaring onder schreef. Hij voegde hieraan toe dat dit echter niet betekende dat de verbonden legerleiding thans een communistisch voor stel bestudeerde om voor den duur van de besprekingen te Panmoendjom geen mede delingen meer aan de pers te doen. WASHINGTON, (Reuter) Senator Robert Taft heeft besloten zich te laten schrappen van de lijst der republikeinse candidaten in New Jersey, waar de kiezers 15 April de kiesmannen zullen afvaardigen naar de democratische en republikeinse partijconventies in Juli, waar de definitieve candidaten der beide partijen voor de ko mende presidentsverkiezingen zullen wor den aangewezen. Senator Taft zeide zich te hebben laten schrappen omdat de gouverneur van New Jersey, Driscoll, „zijn woord heeft gebro ken door zich thans aan de zijde van gene raal Eisenhower te scharen", waaraan hij toevoegde van mening te zijn dat „nu geen rechtvaardige strijd meer mogelijk is". Politieke waarnemers zijn echter van mening dat Tafts besluit werd ingegeven door het onverwacht grote aantal stemmen, dat generaal Eisenhower op de in New Hampshire en Minnesota gehouden voor verkiezingen op zich wist te verenigen. De omzwaai van gouverneur Driscoll maakt Tafts nederlaag tot een bijna vol slagen zekerheid. Tafts hoop is thans vooral gevestigd op de één April in de Amerikaanse staat Wis consin te houden voorverkiezing. Eisen hower is hier niet candidaat gesteld en de kiezers mogen zijn naam niet aan de repu blikeinse candidaten]ijst toevoegen. Tafts republikeinse mededingers in Wisconsin zijn Harold Stassen en de gouverneur van Californië, Warren. Aangenomen wordt dat beide laatstgenoemden op de republikeinse partijconventie, wanneer het zou gaan om een keus tussen Taft en Eisenhower, laatst genoemde zouden steunen. In zijn eerste officiële commentaar op de resultaten van de voorverkiezingen in de Amerikaanse staten New Hampshire en Minnesota heeft generaal Eisenhower on der meer verklaard: „De resultaten dezer voorverkiezingen dwingen mij mijn per soonlijke positie en in het verleden geno men besluiten opnieuw te overwegen". Een Nederlandse vlooteenheid, bestaan de uit zes schepen, waaronder het vliegdek- schip „Karei Doorman", is de haven van Lissabon binnengelopen voor een zesdaags niet-officieel bezoek. Franz Werfel: Zoals slechte muziek niet anders is dan georganiseerde leegte van de tijd zo is materialistisch den ken niet anders dan georganiseer de leegte van de geest. De Ziekenfondsraad heeft een circulaire aan de algemene ziekenfondsen gezon den over de tussen de organisaties van algemene ziekenfondsen en de Landelijke Huisartsenvereniging gesloten overeen komst inzake een verhoging voor de prak- tijk-onkosten van de huisartsen. Deze verhoging gaat in voor de ver plichte verzekering op 1 Juli 1951 en voor de vrijwillige verzekering' op 1 Januari 1952. Deze verhoging geldt slechts tot een maximum van 3000 personen per huis arts. TW' - W - -m Morgen wordt de bekende verkeersvlieger „Boon" Sillevis gehuldigd wegens het feit dat hij 30 jaar aan de K.L.M. verbonden is. 's-GRAVENHAGE. De minister van Justitie deelt mede, dat aan de Duitser W. A. Albrecht, die tot de doodstraf was ver oordeeld door het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden, en aan de Nederlander A. J. Pieters, tot de doodstraf veroordeeld bij arrest van de Bijzondere Raad van Cassa tie, geen gratie is verleend. De twee von nissen zijn inmiddels voltrokken. Voorts zijn de doodstraffen, opgelegd aan de Duit sers F. Frankenstein, B. G. Haase en F. Bellmer bij wijze van gratie veranderd in levenslange gevangenisstraf. W. A. Albrecht was van September 1944 af hoofd van het „Aussenkommando Leeuwarden" van de „Sicherheitspolizei" en de „Sicherheitsdienst". Een groot aantal Nederlanders is door onder zijn bevel staan de executiepelotons gefusilleerd. Voorts is bewezen verklaard dat gearresteerden, waarvan hij zich wenste te ontdoen, door hem uit de weg zijn geruimd door aan on dergeschikten opdracht te geven hen dood te schieten. Ook is hij verantwoordelijk ge steld voor het op ernstige wijze mishande len van gearresteerden en het opzettelijk toelaten dat ondergeschikten dit deden. Het door Albrecht tegen de sententie van het Bijzonder Gerechtshof ingestelde beroep werd door de Bijzondere Raad van Cassatie verworpen. Een later ingediende aanvrage tot herziening werd door deze raad niet ontvankelijk verklaard. A. J. Pieters was hoofd van het z.g. „Jagdkommando" dat gedurende de laatste maand van de bezetting eerst te Brammen en later te Loosdrecht terreur heeft uitge oefend. Talrijke Nederlanders, waaronder ook vrouwen, zijn door de leden van dit commando gearresteerd en op de meest af grijselijke wijze mishandeld. Ook hebben de leden van hef commando zich op uitgebrei de schaal aan plundering van bezittingen van Nederlanders schuldig gemaakt. Naar aanleiding van de folteringen en plunde ringen, door dit „Jagdkommando" gepleegd, is Pieters tezamen met zijn ondergeschikten op 3 Mei 1945 door de Duitse Feldgendar- merie ontwapend en gearresteerd. Pieters was aanvankelijk ter dood ver oordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. Deze sententie werd evenwel bij behandeling in beroep door de Bijzondere Raad van Cassatie ver nietigd. Daarna werd de zaak opnieuw be recht door de Bijzondere Strafkamer van de rechtbank te Haarlem, die levenslange gevangenisstraf oplegde. Van dit vonnis kwam de officier van justitie in beroep, waarna de Bijzondere Raad van Cassatie de opgelegde levenslange gevangenisstraf heeft vervangen door de doodstraf. F. Frankenstein, die tijdens de oorlog in Gelderland werkzaam is geweest als „Hauptscharfuehrer" bij de „Sicherheits polizei", heeft in November 1944 tezamen met anderen een zestal personen van Jood- sen bloede opzettelijk van het leven be roofd. Het tegen de uitspraak van het Bij zonder Gerechtshof ingestelde beroep is door de Bijzondere Raad van Cassatie ver worpen. Niettemin is door de revisie-be handeling de ondergeschikte positie van Frankenstein, die hem vrijwel geen uitwijk mogelijkheid bood tegenover het „liquida- tiebevel" van zijn chef, in zoverre aanne melijk gemaakt, dat tenuitvoerlegging van de zwaarste straf aan de veroordeelde kon worden bespaard. Hierbij werd tevens over wogen dat het hier een op zichzelf staand feit betreft. B. G. Haase was tijdens de bezetting van 1942 af hoofd van de „Aussenstelle" van de „Sicherheitspolizei" en „Sicherheitsdienst" te Groningen; F. Bellmer was plaatsvervan gend chef. Beiden zijn verantwoordelijk ge steld voor de terreur, die de Duitsers vooral in het laatste gedeelte van de bezetting in de stad en in de provincie Groningen heb- ben uitgeoefend. Het door Haase en Bell mer tegen de sententie van het Bijzonder Gerechtshof ingestelde beroep is door de Bijzondere Raad van Cassatie verworpen. Mede uit een nader onderzoek, dat door de procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie is ingesteld, is gebleken dat Haase en Bellmer niet ten volle verant woordelijk gesteld kunnen worden voor alles wat zich in de stad en de provincie Groningen heeft afgespeeld. Enige onder geschikten, die wandaden hebben bedreven, hebben in verschillende gevallen op eigen initiatief gehandeld. Eén van. deze onder geschikten. Lehnhoff, is in handen van de Nederlandse justitie gevallen. De hem op gelegde doodstraf werd reeds eerder vol trokken. Het enige geval, waarin thans nog niet is beslist over gratieverlening met betrekking tot een opgelegde doodstraf, betreft de Duitser W. Lages, ter dood veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. De gratiebehandeling is opge schort wegens de spoedig te verwachten indiening van een revisie-aanvraag. De West-Berlijnse burgemeester. Ernst Reuter, heeft in de West-Duitse Bondsdag medegedeeld een brief van zijn Oost-Ber- iijnse collega. Friedrich Bbert, ontvangen te hebben, waarin deze voorstelt bespre kingen te voeren over de hereniging van de stad. De brief noemt de Russische nota over een vredesverdrag met. Duitsland een „geschikte basis voor de hereniging van de stad". Reuter zeide, dat deze besprekingen niet nodig waren en dat de stad onmiddellijk herenigd kon worden „indien de mogelijk heid er is om democratische en vrije ver kiezingen te houden". De West-Duitse regering was bereid haar mandaat terug te geven aan een parlement van geheel Berlijn, dat gekozen zou zijn op basis van de kieswet van 1946. Hij zou Ebert vragen om een „duidelijke" verklaring omtrent vrije verkiezingen, vrijheid voor politieke partijen en persvrij heid. In het Staatsblad is afgekondigd de wet van 21 Februari houdende goedkeuring van het op 18 April 1951 te Parijs ondette- kende verdrag tot oprichting van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal (het plan-Schuman). 'TYYriVY t r rrY'-rmmvn n« REGEX Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag, avond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen. Tot krachtig of hard toe nemende Zuid-Westelijke wind. Iets hogere temperaturen, vooral des nachts 22 Maart Zon op 6.38 uur, onder 18.57 uur. Maan op 5.27 uur, onder 14.33 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 21 Maart Hoog water: 11.45 uur Laag water- 6.38 en 19.42 uur. Zaterdag 22 Maart Hoog water: 0.40 en 13.14 uur. Laag water: 8.22 en 21.13 uur. X XXXX*XXCOOCCO^XJ^CC>JJt^XX;CCCOCOü<XOC> «-. .YXV-rVrof

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1