Over terugvordering behoeft geen ongerustheid te bestaan ErïePer/g! Buitengewone bevoegdheden voor het burgerlijk gezag tfi&mac 3 Particulier rechercheur van speurderspad naar beklaagdenbank zwitsalI geschaafde De radio geeft Zaterdag Kiest deze maand zelf het Nederlands Elftal PANDA'S HEREN-LEVEN 2 BEZETTINGSSTEUN AAN ZEEMANSVROUWEN Van de 14000 rekeningen moeten nog slechts 2000 worden afgewikkeld Kies de lékkere Dun gesneden of geraspt - dus zuinig in het gebruik GRIEPP0EDER genéést Vernieuwing van rijbewijzen Heerlen beloont de voorkeursverklaringen TWEEDE KAMER Opening tentoonstelling Joegoslavische volkskunst Aannemer gaf effecten niet aan Haarlemse rechtbank 'n TIP VAN BOOTZ Verzending van Zeepost Italiaanse matroos maakte val van 11 meter VRIJDAG 21 MAART 1952 Volgens mededeling van het „Zeelieden comité 19391945" zou de overheid thans de gelden terugvorderen, die tijdens de bezetting aan families van de toen in ge allieerde dienst varende zeelieden zijn uit gekeerd. Naar aanleiding hiervan heeft de contactcommissie van organisaties van werknemers ter koopvaardij verklaard, dat voor ongerustheid, welke door de mededelingen van het „Zeeliedencomité" zou kunnen ontstaan, in het algemeen geen reden is. Het is in vredestijd gewoonte dat zee lieden, die telkens langer dan een maand wegblijven, ten behoeve van ouders of gezin voor een week- of maandbrief zor gen, waarop dan aan de wal door de ouders of de echtgenote regelmatig geld kan wörden gehaald. In 1941 werd in Engeland bekend, dat de bezetter in Nederland de uitbetalingen op deze brieven had stopge zet. Als reactie daarop werd door de Ne derlandse regering in Engeland bij monde van minister Steenberghe op 17 April 1941 in een radiorede medegedeeld, dat zij zich garant stelde voor alle betalingen, welke waren of zouden worden gedaan aan de naaste familiebeden van Nederlandse zee lieden. De consequentie van deze verklaring is geweest het Koninklijk Besluit van 23 Juli 1945, op grond waarvan de afwikkeling van deze aangelegenheid werd opgedragen aan de stichting „Week- en Maand- brieven". In de eerste plaats moesten toen worden geadministreerd de bedragen, die tijdens de oorlog van de zeelieden zelf waren in gehouden. Zij bedroegen twee-derde van hetgeen de week- of maandbrief vermeld de. De Nederlandse reder moet een derde bijpassen, wilde hij het volle bedrag van de week- of maandbrief uitbetalen. De stichting „Week- en Maandbrieven" moest ook de rekening opmaken van de gel den, die in Nederland waren uitbetaald. Voorts had zij de van de zeeman ingehou den gelden te verifiëren. Ten slotte was het nodig dat de betrokkene de aldus ver kregen cijfers controleerde en zijn accoord- bevinding daarop gaf. Daarna begon de verrekening. Men is begonnen allereerst de rekenin gen, welke een tegoed voor de zeeman aan wezen, af te handelen. Thans is het zover, dat men aan de afwikkeling is gekomen van de rekeningen met een tekort. Uitge maakt zal dienen te worden welke gedeel ten van het tekort voor rekening van de reder komen, welke voor de staat en welke voor de zeeman zelf. Voor zover gedurende de oorlog van de zeeman op normale wijze twee-derde van de door hem in 1940 uitgemaakte dele gatie (de week- of maandbrief) tot een maximum van 50 procent van zijn inkomen ADVERTENTIE Voedingswaarde voor Uw geld l HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in con tinubedrijven. 11.30 Strijksextet. 12.00 Metro- pole-orkest en solist. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Kleine Zonden, hoorspel. 13.30 Accordeon. 14.10 Voor de jeugd. 14.30 Koorzang. 14.50 Boekbespreking. 15.05 Lichte muziek. 15.30 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.45 Moderne muziek. 16.15 Sport. 16.30 Kamerorkest en solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Orgel. 18.35 Volksdansen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Mijn dochter speelt Fifi. 21.45 Tiroler muziek. 21.45 Socialistisch commen taar. 20.00 Amusementsmuziek. 22.30 Onder de pannen, hoorspel. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Hawaiïaanse muziek. 23.35 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Pla ten 12.3012.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws. 13.20 Concert. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Orkest. 15.30 Kroniek van Letteren en Kunsten. 16.08 Kinderkoor. 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journa listiek weekoverzicht. 18.25 Pianoduo. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Wes terse Defensie. 19.00 Filmprogramma. 19.15 Parlementsoverzieht. 19.25 Amusementsmu ziek. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Lichtbaken. 20.35 Ver zoekprogramma. 21.00 Platen met commen taar. 21.45 Sport. 21.50 Wij, het volk!, klank beeld. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.2224.00 Maas trichts Stedelijk Orkest. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Zigeunerorkest. 13.45 en 14.00 Platen. 14.30 Piano. 15.00 Platen. 16.00 Meisjeskoor. 16.30 Accordeon. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Accordeon. 17.30 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.40 Voordracht. 19.50 Platen. 20,00 Gevarieerd programma. 21.25 Franzi, operette. (Om 22.30 Nieuws). 23.25 Nieuws. 23.30—24.00 Platen. is ingehouden, zal, indien de uitkeringen in Nederland ten behoeve van het levens onderhoud van zijn betrekkingen zijn ge schied, er verder niets van hem terugge vorderd worden, ook al wijst zijn rekening, die hem werd toegezonden, een tekort aan. Alleen indien door omstandigheden deze normale inhoudingen niet hebben plaats gevonden, zal worden nagegaan of het tekort dan wel een gedeelte daarvan op de zeeman zal worden verhaald. Het ligt voor de hand dat de omstandigheden, welke oorzaak zijn geweest dat deze normale in houding niet geschied is, daarop van grote invloed zullen zijn. De mogelijkheid bestaat dat er tijdens de oorlogsjaren desertie werd gepleegd, dat de betrokkene overzee geïnterneerd werd of aan de kapitein een niet juiste op gave verstrekte.. Andere gevallen zijn die van zeelieden, die niet gewoon waren een week- of maandbrief af te geven, maar niettemin vijf oorlogsjaren van huis moes ten wegblijven. Hun gezinnen kregen toch uitkering. Ook kunnen er door de zee lieden persoonlijke schulden zijn gemaakt, die buiten het verband van de week- en maandbrieven staan. Slechts in deze uitzonderlijke omstan digheden zal er van gehele of gedeeltelijke terugbetaling sprake kunnen zijn. Ieder geval zal afzonderlijk bekeken moeten worden. Het zou bij voorbeeld kunnen blijken, dat internering op onjuiste gron den was geschied. De billijkheid eist, dat met dit alles rekening wordt gehouden. Twee zeelieden, die tijdens de oorlog buitengaats geweest zijn en daarom over de omstandigheden kunnen oordelen, hebben zitting in de commissie, die advies moet uitbrengen. Tevens is er een beroeps instantie, die de 2000 van de 14.000 reke ningen, waarover het gaat, in hoger beroep kan bekijken. ADVERTENTIE 7 cent per poeder ADVERTENTIE i en gesmette huid Heeft de „eigen verklaring" enige waarde?, vraag Kamerlid Het Tweede Kamerlid mr. H. van den Heuvel heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd of aan de zoge naamde eigen verklaring, die moet wor den ingevuld voor de vernieuwing van rijbewijzen, enige waarde kan worden toe gekend, nu de aanvrager zelf de gestelde vragen kan invullen en daarop automatisch een, geneeskundige verklaring ontvangt. lieeft de bedreiging met straf, zo vraagt mr. Van den Heuvel verder, wegens het opzettelijk doen van onjuiste opgaven wel enige zin, nu opzettelijke onjuistheid van opgaven zelden of nooit zal kunnen worden bewezen en de aanvrager geheel onkundig kan zijn van zijn eigen defecten ten deze? Is de minister niet van mening, dat de te ver vullen formaliteiten voor de vernieuwing van rijbewijzen een grote rompslomp be tekenen en onnodig de koSten, verbonden aan de vernieuwing van rijbewijzen, op drijven? Het gemeentebestuur van Heerlen heeft een actie op touw gezet teneinde te berei ken dat zoveel mogelijk voorkeursverkla ringen betrefiende de rentespaarbrieven van de nationale woningbouwlening 1952 op naam van Heerlen zullen worden ge steld. Ieder, die dergelijke verklaringen tot bedragen van f 5.000 of f 10.000 inlevert, krijgt voorrang als de met de gelden der lening te bouwen woningen zullen worden verdeeld. Het is niet nodig, dat degenen, die van deze regeling willen profiteren, zelf voor bedragen van f 5 000 of f 10.000 inschrij ven. Vereist is alleen, dat zij op naam van de gemeente Heerlen gestelde voorkeurs verklaringen tot deze bedragen verzame len. Deze regeling geldt ook voor niet- Hecrlenaren, die zich in Heerlen willen vestigen. (Van onze parlementaire redacteur) Donderdagmiddag heeft de Tweede Ka mer zich bezig gehouden met een debat over het wetsvoorstel, dat ten doel heeft enige nadere voorzieningen te treffen in zake de inwendige veiligheid van het rijk in buitengewone omstandigheden. Tevens zorgt het voor wettelijke regeling van het geen artikel 196 van de Grondwet sinds de vorige Grondwetsherziening voorschrijft. Deze nog jonge bepaling houdt in, dat ter handhaving van de uit of inwendige vei ligheid in buitengewone omstandigheden door of vanwege de Koning voor elk ge deelte van het grondgebied bepaald kan worden, dat de grondwettelijke bevoegd heden van organen van burgerlijk gezag ten opzichte van de openbare orde en de politie geheel of ten dele overgaan op andere organen van burgerlijk gezag. De wet bepaait de wijze waarop en de geval len waarin zulks kan geschieden en regelt de gevolgen. Blijkens het laatste lid van dit artikel kan dan van zekere grondrech ten, zoals de drukpersvrijheid en het recht van vereniging en vergadering, worden afgeweken. Voordat de Kamer aan de beraadslagin gen zelf toekwam trachtten eerst de heer Hoogcarspel (Comm.) en zijn fractiegenoot mr. Stokvis iets te ondernemen tegen de door de voorzitter voorgestelde rantsoe nering van de spreektijd. Zonder succes echter, want met 54 tegen 4 stemmen (al leen de Communisten tegen) bleek de president het pleit te winnen. Over het ontwerp zelf waren de Com munisten, als wier woordvoerders de heer Kaken en mr. Stokvis optraden, al heel slecht te spreken. Volgens eerstge noemde beoogt het regeringsontwerp niets meer of minder dan invoering van het fascisme. Mr. Stokvis kwam later, meer op juridische gronden, aan het felle betoog (Van onze Haagse redacteur) Gisteravond had in het Haagse Gemeen temuseum de officiële opening plaats van een tentoonstelling van Joegoslavische volkskunst, die werkelijk enig in haar soort is. De talrijke gasten, waaronder vele leden van het corps diplomatique en andere autoriteiten, waren vol bewondering voor de prachtige voortbrengselen van deze folklore. Na een kort inleidend woord van de museumdirecteur, dr. Wijsenbeek, hield de schrijver A. den Doolaard, die Joego slavië zeer goed kent, een voortreffelijke causerie, waarin hij in geestige en rake trekken in menig opzicht de aard van de bevolking kenschetste. In het bijzonder vestigde Den Doolaard de nadruk op de diepe onafhankelijkheidszin en het zeer eigene van de Joegoslaaf, op wat hij noem de het non-conformisme, waarmee zijns inziens ook het breken met Moskou samen hing. De Joegoslavische gezant in Den Haag hield een openingsrede in het Frans, maar wist zich aan het slot daarvan op zeer ge slaagde wijze van onze taal te bedienen, toen hij de hoop uitsprak dat binnenkort in Joegoslavië een tentoonstelling van Ne derlandse volkskunst zou kunnen worden georganiseerd. Een extra warm applaus bewees hoezeer de aanwezigen het Neder lands van deze diplomaat wisten te waar deren. Ter gelegenheid van het vijftig-jarige bestaan van de staatmijnen in Limburg op 1 Mei zal P.T.T. een bijzonder frankeerzegel van tien cent uitgeven. Dit zegel zal van 16 April tot 15 Mei verkrijgbaar zijn. van zijn partijgenoot steun verlenen. Nog een andere tegenstander ontmoette de regering op haar weg. De heer Welter (KNP) keerde zich tegen het ontwerp, om dat voor hem de beoogde „concentratie kampen" onaanvaardbaar zijn. Deze afge vaardigde zag over het hoofd, dat inter neringskampen iets geheel anders zijn. Hoeveel personen zouden er op het ogenblik voor internering in aanmerking komen als de wet reeds zou gelden? zo vroeg de heer Ritmeester (VVD), die ook wilde weten wat er gebeurt met kin deren, wier ouders of verzorgers geïnter neerd zijn. Deze afgevaardigde bleek in het bijzonder bezorgd te zijn, dat het wets ontwerp, dat voor uitzonderlijke toestan den geldt, aanleiding zou kunnen zijn, dat de bui-gemeesters in een aan de minister van Binnenlandse Zaken ondergeschikte positie zouden worden gedrongen. Een ander punt van bezorgdheid, zowel door mr. Beernink (C.H.) als door mr. Burger (Arb.) aangeroerd, was beducht heid voor te grote invloed van de Binnen landse Veiligheidsdienst. Wel gewaagt het wetsontwerp niet van deze dienst, maar achter de schermen speelt hij in dit opzicht toch wel een rol. Daarom bepleitten deze beide sprekers, dat er nu spoedig een Ka mercommissie zou komen die met de mi nister over deze aangelegenheden geregeld nauw contact kan houden, iets wat al vroe ger was toegezegd. Overigens behoorden ook deze afgevaardigden tot de voorstan ders van de kleine ter tafel liggendè rege ling, van wier noodzaak mr. Burger, die nog 'n kleine politieke debat-ronde bokste met de Communistische woordvoerders, ten volle overtuigd bleek. Natuurlijk toon de hij zich een voorstander van het waar borgen van de rechten der burgers. Ver meld zij nog, dat mr. Verkerk (A.R.) en de heer D e H a a s (K.V.P.) hun instem ming met het ontwerp in zijn tegenwoor dige vorm kenbaar maakten en dat laatst genoemde nog sterkere waarborgen voor de rechtszekerheid, ook in buitengewone omstandigheden, verlangde. Vandaag komt minister Beel aan het woord. „De opbrengst van zyn landsverraderlijk werk heeft hij voor zich zelf willen hou den. Het bloedgeld lag hem zeer na aan het hart", aldus de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank gistermorgen in. zijn requisitoir tegen de 54-jarige aan nemer G. W. P., die er van werd verdacht in 1948 een onjuiste aangifte bij de belas tingen te hebben gedaan. De officier eiste zes maanden gevangenisstraf tegen hem. Tijdens de oorlog had de. verdachte voor f 30.000 effecten gekocht van de kassier van een bank te Heemstede, teneinde zijn door hulpverlening aan de vijand verdien de geld te beleggen. Toen de bevrijding kwam zorgde de controleur van de bank te Utrecht er voor dat de effecten hier en daar werden on dergebracht, omdat P. werd gearresteerd. ADVERTENTIE Een deel van de effecten werd voor f 50.000 van de hand gedaan. Bij het in vullen van zijn belastingformulier in 1948 repte P. van geen effecten. Zijn verdediger mr. J. Kuyper meende dat er geen effectenbezit aan te geven was. Wél een vordering op de bank-con- troleur. Hij zag deze affaire als een ver lengstuk van de politieke zaak van zjjn cliënt en vroeg om een voorwaardelijke straf. De rechtbank zal op April uitspraak doen. ADVERTENTIE Doe mee aan de prijsvraag „het Neder lands elftal" met als prijzen 200 voetballen of 200 paar voetbalschoenen naar keuze voor de 200 beste inzenders. De volgende 200 inzenders krijgen het nieuwe voetbal album Goal-2 met een schat van bijzon derheden over alle clubs uit de le en 2e klasse K.N.V.B. en geschreven door de be kende radio-reporter Leo Pagano. Het Goal-prijsvraagformulier met alle bijzon derheden is gratis verkrijgbaar bij Uw winkelier of drogist of bij de N.V. Zeep fabrieken v/h De Haas Van Brero, afd. Goal, Apeldoorn. U spaart toch de foto's van dat album! De bons ervoor zijn verpakt bij Condor huishoudzeep: 1. 2. 3. zelfwerkend wasmid del; Carlton Old Lavender toiletzeep en Reinal schuurpoeder, de bekende, goede producten, die moeder dagelijks nodig heeft. Ook bij Glorine bleekwater en ..Snel" alkalivrij wasmiddel, de beroemde EMKA producten, zijn de bons verpakt. De le inzending sluit 1 April; daarna kunt U meedoen aan de 2e prijsvraag, die op 31 Mei a.s. wordt afgesloten. Onder verdenking van diefstal, verduis tering en oplichting ten nadele van vijf van zijn opdrachtgevers, stond gistermid dag de 31-jarige houder van het recherche- en informatiebureau „Diseretia" te Haar lem, de heer T. van V., voor de Haar lemse rechtbank terecht. Twaalf getuigen deden, veelal omstandig en elkaar of zich zelf tegensprekend, uit de doeken hoe zij zich in Van V. teleurgesteld hadden ge voeld. In drie gevallen achtte de officier van Justitie het tenlaste gelegde niet be wezen, in twee andere gevallen meende hij het bewijs wèl geleverd te zien. Hij eiste daarom een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van het voorarrest. De officier van Justitie had weinig waar derende woorden voor de verdachte: „Het is duidelijk dat we hier te maken hebben met een man die zich aan de zelfkant van de samenleving heeft bewogen. Een man die zich in dubieuze kringen heeft opge houden en trachtte daaruit een slaatje te slaan; een man die bedenkelijk tewerk is gegaan en jarenlang kans heeft gezien door de mazen van het net heen te glip pen". De verdediger van de verdachte, mr. J. D. A. Viskil, datht daar anders over en vond het gewraakte gedrag van zijn cliënt allerminst laak- of strafbaar. Hij vroeg vrijspraak en de onmiddellijke invrijheids- stelling van Van V. Na in raadkamer te zijn geweest willigde de rechtbank dit ver zoek in. Allereerst verscheen een Overveense handwerkster voor het getuigenhekje om te verhalen hoe zij met de verdachte was gevaren: Zij had Van V. volmacht gege ven om ruim f 500 die zij hier en daar te vorderen had, voor haar te innen. Van V. bezorgde haar onder meer f 175 die zij van haar moeder tegoed had. Als hono rarium vroeg en kreeg hij f 75. Ter zitting was de getuige het met dat honorarium plotseling niet eens. Wèl had ze een kwi tantie getekend en in de vergoeding toe gestemd, zodat het onduidelijk was waar ze zich dan over beklaagde. Een andere getuige verklaarde dat de verdachte f 40 in zijn zak had gestoken zijnde het bedrag dat de fiets van haai man bij verkoop had opgebracht. Ze maakte er overigens geen aanmerking op toen de verdachte dat deed, want hij woonde met zijn vrouw bij haar in en hield de huishoudkas. Evenals in het vo rige geval meende de officier dat vrij spraak moest volgen. De derde getuige beschuldigde Van V. ervan dat hij een schrijfbureau van haar had. De verdachte verklaarde het cadeau te hebben gekregen, maar de getuige hield vol dat er van cadeau geven geen sprake was. Hij had meubels voor haar opgesla gen en het bureau niet teruggegeven toen zij haar spulletjes weer terug wilde heb ben. De officier noemde het verduistering, de verdediger meende dat de verdachte de waarheid sprak: Verdachten en getuige konden het vroeger samen goed vinden en het is dus niet uitgesloten dat het bureau inderdaad een geschenk is geweest. Een Haarlemmer die zijn huis uit moest wegens huurschuld, had f 40 voor Van V. neergeteld om uit de narigheid te komen. Van V. noemde de f 40 honorarium, de ge tuige verklaarde in de veronderstelling te hebben geleefd dat met dat geld de huur schuld zou worden voldaan. Hoewel de officier de houding van de verdachte in deze affaire niet sympathiek vond, meen de hij dat er geen veroordeling voor kon volgen. Oplichting achtte de officier in het laat ste geval bewezen: De verdachte had van een zekere Van der H. f 28.25 gevorderd ten behoeve van een firma bij wie Van der H. een schuld had staan wegens het niet nakomen van huurkoopverplichtingen. Het schilderij en het dressoir waarom deze zaak draaide zouden -volgens de verdachte doorverkocht zijn, volgens de getuige niet. Mr. Viskil achtte geen van de tenlaste gelegde punten bewijsbaar en meende dat het onderzoek dat door de politie naar de gedragingen van Van V. is ingesteld op onjuiste manier is geschied. Hij merkte in zijn pleidooi op dat de verdachte meermalen met de politie heeft samengewerkt en zich allerminst aan strafbare feiten heeft schuldig gemaakt. Vandaar dan ook dat hij vrijspraak vroeg. De rechtbank zal op 3 April uitspraak doen. ADVERTENTIE Met mijn vrouw had ik laatst een debat, Wat raasde en tierdte die schat. Totdat ze me zei (Ja, hoe komt ze er bij): „Je hebt je Tip van Bootz' niet gehad". Imz. Hr. A. v. d. H., Velp ontv. 1 fles Tip en 1 L. fles Bootz' Oude Genever. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: ms. Willem Ruys (31 Maart); naar Nieuw Guinea: ss. Rampang (22 Maart); naar de Nederlandse Antillen: ss. Waterman (1 April); naar Suriname: ms. Agamemnon (2 April); naar Canada: ss. Zuiderkruis (22 Maart) en ms. Noordam (27 Maart); naar Australië en Nieuw Zee land: s.s. Strathmoré (22 Maart). Op de Malhenesserweg te Rotterdam is een 11-jarige jongen tengevolge van een ongeval om het leven gekomen. Hij stond met zijn grootvader op een vluchtheuvel en zwaaide met zijn schooltas, die bleef haken aan een passerende auto. De jongen hield de tas vast, kwam eerst tegen de auto aan en viel toen op de straat. Met een schedelbasis- breuk en een gebroken been werd hij naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij is over leden. 73. De Vleermuis-rover spoedde zich met lichte tred het wankele keukentrapje op, terwijl hij de zak met Panda's schatten angstvallig omklemd hield. „Hohoho!", sprak hij bij zichzelf. „Een koene sprong door h- /ster, en ik ben buiten!" De onver .cheen in het geheel geen vrees te koesieren voor zijn achtervolgers maar dat was zeer verklaarbaar. Door de deur heen hoorde hij namelijk nog steeds het gemompel van hun stemmen, terwijl zij bezig waren Graaf Gaston te bevrijden van de zetel die zijn hals omklemde. Schiet op, zag!", riep de edelman onge duldig. „Ik moet die Vleermuis perseunlijk vangen, zag! Maek nu tóch veurt an ders vangt mijn bediende Hyacinthus hem nog! Ik kan zoiets aerdigs toch niet aen betaelde krachten overlaeten, hah? Kom- aen, maek veurt! Ik wed om duizend du- caeten dat ik hem vang!" „Een, twee, hoep!", riep Panda bemoedigend en toen kregen ze hem los. Maar Panda en Jollie- pop hadden zóveel kracht gebruikt dat de graaf, toen zijn hoofd eenmaal uit de zitting los-schoot, met groot geweld tegen de keu kendeur aan werd geslingerd. „Deze keer vang ik de onverlaat!"riep de edelman nog opgewekt, terwijl hij door de deur heen vloog. Het zap er naar uit, dat hij gelijk kreeg. De deur bonkte namelijk tegen de trapleer, de trapleer viel om en de Vleermuis, die zich óp de trapleer bevond, verloor zijn evenwicht.„Weer een weddenschap gewonnen," mompelde Graaf Gaston verstrooid. „Naer, heur!" Voor de Vleermuis lijkt er nu geen ont snappen meer mogelijk. Zonneschijn. Het eerste zonnekooktoestel is in de woning van de minister-presi dent van India in gebruik genomen. Dinsdag heeft Nehroe zijn eerste op de kracht van zonnestralen gekookte eten genuttigd. Men hoopt het toestel over een paar maanden in groten getale te vervaardigen. Het toestel heeft de af metingen van een middelgroot electrisc'h fornuis. Boven de kookpan hangt een bolvormig geslepen aluminium kegel van 130 centimeter lengte, die de zon nestralen op een glas onder de pan in het brandpunt samenbrengt. De produc tiekosten van het toestel zijn laag en het verbruikt niets anders dan een grote hoeveelheid zonneschijn, waaraan in India geen gebrek is. Hoog. De vereniging van zweefvliegers in Zuid-Californië heeft bekendge maakt, dat twee harer leden een nieuw hoogterecord hebben gevestigd. Zij be reikten met een twee-persoons zweef vliegtuig een hoogte van 13.400 meter. Het oude record stond op 12.800 meter. Hoe? De Franse afgevaardigde Molsan, Volksrepublikein, zal in het parlement een motie indienen, waarin de regering wordt gevraagd een onderzoek in te stellen naar de methodes, die de politie gebruikt bij het ondervragen van ver dachten. In het bijzonder wil Molsan weten, hoe „verdachten gebi'acht wor den tot bekennen van misdaden, die zij niet hebben bedreven." Medewerking. De warenhuizen in Parijs hebben Donderdag voor allerlei arti kelen, variërend van parfum tot regen jassen, prijsverlagingen ingevoerd, welke tot 10 procent bedragen. De wa renhuizen willen hierdoor medewerken aan de campagne van minister-presi dent Pinay tot het redden van de Fran se franc. Inmiddels heeft de federatie van warenhuizen een verklaring gepu bliceerd, waarin wordt opgemerkt, dat wanneer met de prijsverlagingen wordt voortgegaan, een soortgelijke actie bij de groothandel zal dienen te geschieden Straf. Een krijgsraad te Caïro heeft drie Egyptenaren, die 26 Januari hadden deelgenomen aan het in brand steken van de sportclub van de „Shell" in Caïro, tot zeven jaar dwangarbeid ver oordeeld. Een vijftienjarige jongen werd naar een verbeterhuis gezonden. Zuiniger. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een door de com missie voor de toewijzingen ingediend amendement goedgekeurd, volgens het welk de begroting voor de commissie voor atoomenergie met 174 millioen dollar wordt besnoeid. Veroordeeld. De 42-jarige Oostenrijkse Margarete Reyzek is Donderdag door een Amerikaanse rechtbank te Salz burg op beschuldiging van spionnage voor Tsjechoslowakije tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld. Haar werd ten laste gelegd, dat zij ten nadele van de Amerikaanse troepen inlichtingen aan Tsjechoslowaakse agenten had ver strekt. Haar vriend Heinz Silomon werd vorige week tot zes jaar gevan genisstraf veroordeeld. Uitvinding. Een Hamburgs zakenman, Henry .Boldt, heeft patent gevraagd op een veiligheidsinrichting voor automo bilisten. Het instrument is ontworpen voor de plaats naast de bestuurder, waar men volgens de uitvinder bij on gelukken steeds het grootste risico loopt. Boldt wil daar een verende stang aanbrengen, die niet alleen de schok breekt wanneer men een aanrijding heeft, doch die dan tevens een vilt- scherm voor de voorruit drukt. Neer geklapt dient het als tafelblad. Vals. De Franse minister van Binnen landse Zaken heeft een gerechtelijke vervolging ingesteld tegen drie Par ij se communistische bladen. De bladen worden er van beschuldigd een vals bericht te hebben gepubliceerd, volgens hetwelk een Amerikaanse korporaal te Melun met zijn legerauto op een groep demonstrerende stakers was ingereden, waardoor een staker gedood werd. De vervolging is ingesteld op grond van een wet van 1881, die valse publicaties, welke de openbare rust kunnen ver storen, strafbaar stelt. Lente. In het Oostelijk gedeelte van Midden-Californië zijn ongeveer dui zend personen door zeer hevige sneeuw val van de buitenwereld afgesneden 125 personen zijn ongeveer driehon derd kilometer ten Oosten van San Francisco, waar de sneeuw tot vijftien meter hoogte ligt, ingesneeuwd. In Ne vada bestaat het gevaar dat 600.000 stuks vee tengevolge van ontberingen door de hevige sneeuwval om het leven zullen komen. De gouverneur van Ne vada heeft federale hulp voor de be dreigde veestapel ingeroepen. Herdenking. De internationale federatie van verzetsstrijders zal van 10 tot 16 April te Weimar (Thüringen) een bij eenkomst houden ter herdenking van de bevrijding van Europese verzetsstrij ders uit het kamp Buchenwald zeven jaar geleden. Volgens het Oost-Duitse persbureau ADN worden delegaties uit West-Duitsland en 18 andere Europese landen verwacht. Op 16 April zullen de buitenlandse gasten het woord voeren op massa-bijeenkomsten in alle grote Oost-Duitse steden. Protest. De „Internationale Federatie van Vrije Vakverenigingen" heeft in een te Brussel uitgegeven verklaring geprotesteerd tegen de Franse polities in Tunesië en gepleit voor het ver lenen van zelfbestuur aan dit gebied. Japan. Hevige storm en zware regenval hebben langs de kust van Japan grote schade veroorzaakt aan vissersboten en veerponten. Door overstromingen wer den bruggen meegesleurd en telefoon lijnen vernield. Twee personen zijn om het leven gekomen en vijf gewond, toen door een grondverschuiving een aantal huizen werd weggevaagd. Ernstig ongeluk in IJmuidense haven De 37-jarige Italiaanse matroos Giusep pe Amore is gisteravond aan boord van de Italiaanse stomer „Spiga" tijdens lossings werkzaamheden gestruikeld en in het 11 meter diepe ruim van het schip gevallen. Met een ernstige hoofdwond, inwendige kneuzingen in de heup en schrammen plus een shock, is het slachtoffer naar het Rode Kruis ziekenhuis te Beverwijk vervoerd. De „Spiga" ligt in de buitenhaven van de Hoogovens. Vanmorgen werd ons meegedeeld, aat er geen direct levensgevaar bestaat voor de matroos.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2