De Matador TIP* TOP „Geen besnoeiing van militaire hulpverlening aan West-Europa" Detective nette scnoonmaaksters gevraagd Eerst Van dood gips tot bronzen leven Minister Mansholt over wereldvoedselprobleem Bloemendaalse begroting goedgekeurd Zandvoort Heemstede Amsterdamse Beurs Kledingmagazijn jongste bediende vrl. bediende 4 Brand aan boord van schip op het IJselmeer Het punt Dreef-Wagen weg Beverwijk maakt spoor wagens voor Argentinië Wereldbank leent KLM zeven millioen dollar Dr. K. H. E. Gravemeyer in Zuid-Afrika beroepen DEAN ACHESON BEPLEIT Toespraak tot jonge boeren Lou Bandy acteur af Ook werk van Kees Verwey op Londense expositie Klaas de Rook overleden Basketball Morgenavond wedstrijd Nederland-Luxemburg Waterpoloprogramma Volleybalcompetitie Olympische spelen Grote belangstelling voor winterspelen Sport in 't kort Noodzee-estafette wordt in Augustus gehouden Scheepvaart even kijken OPENBARE AANBESTEDING BINNEN- EN BUITENLAND geschikte werkkring besch. ervaren hulp 1e of 2e klas drukker 1e of 2e klas handzetter- reserve-machinezetter AUTOGEEN-ELECTRISCH of AUTOGEEN LASSER. KANTOORBEDIENDE gevraagd V R IJ D A C 21 MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Sommige dagen bezorgen ons vreemde verrassingen. Zo denk je de Zondagmiddag rustig door te brengen met de laatste boeiende avonturen van politie-eommis- saris Maigret en ineens komt er een vriend, die je overhaalt om eens te gaan kijken bij de bronsgieter Binder, die zijn werkplaats midden in het vlakke polderland onder Vijfhuizen heeft gebouwd. Met enige spijt neem je afscheid van Maigret, met wie je juist op weg was naar een verlaten kade in Noord-Frankrijk, waar op een mistige avond het lijk van een rentenier is opgehaald. De ietwat rood gekleurde wang van de heer Binder doet vermoeden dat ook hij de Zondag in de eerste plaats als een rustdag wenst te beschouwen. Hij brengt ons in de verlaten werkplaats, toont ons de kroe zen van grafiet waaruit het gesmolten brons gegoten wordt en die er uitzien als wonderlijke urnen uit een verre oertijd. Maar dan ontdekken wij het fantastische panopticum, het vreemdste beeldenspel dat zich denken laat. Daar ligt een bronzen romp, ruw en onbewerkt, nog beklonterd en bestoven met de Brusselse aarde van de contravorm. Daar ligt een arm en daar schuins achter een kinderhoofd. Het zijn onderdelen van de monumenten voor Maas tricht, Enschedé en andere steden. Het zijn de beelden van Jacobs van den Hoff, vari Andriessen en Charles Eyck, die hier, bij Binder gegoten worden. In een andere hoek liggen de gipsafgietsels, doods en wit. Zoals u weet wordt het beeld geboet seerd in klei, daarna afgegoten in gips en vervolgens in brons gegoten. Een Engelse beeldhouwer leerde mij deze aardige ver gelijking: „De klei is het leven, de gips is de dood en het brons is de verrijzenis". Men zou dus gerust kunnen zeggen dat men bij Binder in het vagevuur is, waar de geamputeerde ledematen van dof metaal liggen te wachten om bijeen gevoegd te worden en om straks onder de bekwame handen van de gieter te worden gepati- neerd, waarna ze zullen worden opgesteld op pleinen en straten van de Hollandse steden, deze beelden, als een herinnering aan de donkere jaren van 1940 tot 1945 Op de terugweg bedenk ik dat het toch geen verloren Zondagmiddag is. Per slot is het er Maigret alleen om te doen er achter te komen hoe het kwam dat die rentenier daar dood in de haven lag. Maar Binder wekt het dode gips tot bronzen leven. OTTO B. DE KAT Hedenmorgen is op het IJselmeer brand uitgebroken in de lading vlas van het vrachtschip „Tiny", eigendom van de heer W. Kalverïa te Haarlem, dat van Groningen onderweg was naar België. De schipper, de heer K. Snip, wist de haven van Enkhuizen te bereiken, waar de brandweer het vuur heeft geblust. Een groot deel van de lading is verloren gegaan. Het schip zelf heeft geen grote schade opgelopen. Pionnen voor het bouwen van een flat Nadat aan het begin van de Dreef (de punt waar Dreef en Wagenweg samen komen) de villa van dr. Ten Oever was af gebroken, is het terrein lange tijd onbe bouwd gebleven. Thans staat er het houten huisje van de hoofdprijs van een loterij nog, maar dat bestemd is om spoedig te verdwijnen. Er is, toen er indertijd door de eigenaar van het terrein plannen gemaakt werden voor een bebouwing, een geschil gerezen. Het ging over de vraag of het terrein ge heel of slechts gedeeltelijk bebouwd mocht worden. Indertijd had de villa van dr. Ten Oever een grote voortuin en nu werd ge meend dat bet nieuwe huis dat daar ge bouwd zou worden een eind achter de rooilijn moest komen. In de loop der jaren hebben vei-schei- dene plannen bestaan om op de grond te bouwen doch een beslissing is nooit ge vallen. Thans zijn er nieuwe plannen. De Commanditaire Vennootschap Grootbouw te Den Haag wil op het terrein een flatge bouw bouwen. De directeur, de heer K. Greep, heeft reeds plannen ingediend bij de gemeente Haarlem en besprekingen ge voerd met verscheidene instanties. De be doeling is een gebouw van zes of zeven lagen te maken. De hoogte hangt af van de omliggende bebouwing. Als het gemeente bestuur van Haarlem een beslissing ge nomen zal hebben zal „Grootbouw" de plannen nader uitwerken. Dan zal ook be paald worden hoeveel gezinnen er in het flatgebouw gehuisvest kunnen worden. Naar wij vernemen zal de firma Beijnes in Beverwijk onder meer in de naaste toe komst een grote order voor de Argentijnse regering uitvoeren, zulks mede als -gevolg van de reis, - die Prins Bernhard in het voorjaar van 1951 naar dat land maakte. Er wordt namelijk in de tekenkamers van de Beverwijkse fabriek op dit moment ge werkt aan de plannen voor 15 restauratie rijtuigen, die zullen voldoen aan de hoog ste eisen van comfort, welke de meest- verwende Argentijn er aan kan stellen. De order voor deze leverantie, die uiteraard de Nederlandse deviezenportefeuille aan zienlijk zal spekken, is reeds afgesloten. De totale order is verstrekt aan Werk spoor, maar Beijnes fungeert als „onder aannemer". De Wereldbank heeft aan de K.L.M. een 4 1/8 percents lening verstrekt van zeven millioen dollar, welke door de Nederlandse regering wordt gegarandeerd. Met behulp van deze lening zal de K.L.M. de aankoop van 23 nieuwe vliegtuigen 9 Constella tions, 7 Douglas D.C.-6-toestellen en 6 Convairs gedeeltelijk bekostigen. De Wereldbank heeft bij het bekend maken van deze lening medegedeeld, dat de K.L.M. haar luchtvloot herziet in verband met een verwachte uitbreiding van het luchtvaartverkeer in de komende jaren en tevens om haar concurrerende plaats on der de internationale luchtvaartmaat schappijen te handhaven en haar mogelijk heid tot het verdienen van dollars te ver beteren. Met deze herziening van de luchtvloot zou 33 millioen dollar gemoeid zijn, zodat dus ongeveer twintig percent hiervan met. behulp van de lening bekostigd zal wor den. De rest zal door de maatschappij zelf bekostigd worden. Op de universiteitsdag te Uitrecht heeft prof. dr. A. S. Geyser, hoogleraar aan de universiteit van Pretoria, in een rede over het kerkelijk leven in Zuid-Afrika mede gedeeld dat dr. K. H. E. Gravemeyer, die in April een eredoctoraat in de theologie van de universiteit van Pretoria ontvangt, beroepen is door de Ned. Hervormde Kerk als predikant, speciaal voor de Nederlandse immigranten in het gebied van Johannes burg en Pretoria. Dr. Gravemeyer vertoeft reeds enige tijd met een speciale opdracht van de synode der Ned. Hervormde Kerk in Zuid-Afrika. Prof. Geyser zei dat in de kerkwet van de Ned. Hervormde Kerk van Afrika nog steeds een artikel staat, dat verklaart, dat de kerk de banden met de Ned. Hervormde Kerk in Nederland wil bewaren. De pro fessoren Gemser en Van Selms zijn oud- Nederlanders en de overige vier hooglera ren van de Hervormde Kerk hebben hun theologische vorming geheel of gedeeltelijk aan de Nederlandse universiteiten genoten. Jaarlijks worden nog predikanten uit Ne derland in de kerk van Afrika opgenomen. In 1917 werd in Pretoria een theologische faculteit aan de universiteit gevestigd, waar thans alle predikanten worden opgeleid. De Hervormde Kerk, die niet de grootste in Zuid-Afrika is, groeit in snel tempo (120 percent over de laatste 10 jaar) zodat er een voortdurend gebrek aan predikanten bestaat. Op het ogenblik moeten 90 predi kanten 152 gemeenten met een zielenaantal van 130.000 bedienen. Van de geestelijke verzorging der Nederlandse immigranten wordt bijzonder veel werk gemaakt. Nadat in de afgelopen weken de voorbe reidende werkzaamheden waren verricht voor de bouw van de kerk der Nederlands Hervormde Gemeente te Spaarndam in de Eksterstraat bij de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord, is vanmorgen de eerste paal geheid. Daarbij waren tegenwoordig ds. G. H. van dar Woord en ds. J. Kroon, predikanten der Nederlands Hervormde gemeente van Spaarndam., de heer H. W. van Kempen, architect, de heer D. Dijks man, penningmeester van het bouwfonds en de aannemer. De eerste paal werd ge heid op het gedeelte waar een bijgebouw zal verrijzen. Verwacht wordt, dat de werkzaamheden aan het einde van het jaar gereed zullen zijn en dat het gebouw met Kerstmis in gebruik genomen is. Het Centraal comité voor uitwisseling van jonge boeren en tuinders heeft in 1949, 1950 en 1951 de uitzending verzorgd van een drietal groepen jonge boeren naar Amerika. In een te Utrecht gehouden bij eenkomst zijn Donderdag deze drie studie groepen samengekomen en hielden de lei ders dezer groepen referaten over de uit gebrachte rapporten. Tevoren hield de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening de heer S. L. Mansholt een rede over de noodzaak en de betekenis van de productieverhoging. De wereldvoedsel situatie is naar hij zeide bepalend voor het bouwplan van iedere moderne boer, want dit plan wordt beïnvloed door de regeringsmaatregelen van zijn land. De studie van deze situatie wordt beheerst door de snelle aanwas van de wereldbevol king. De wereldvoedselvoorziening houdt ten nauwste verband met de verhouding tussen de koopkracht en de totale produc tie. Hongersnoden in verschillende delen der wereld bewijzen de ernst van dit pro bleem. In welke mate men in staat zal zijn de onontwikkelde gebieden te helpen hangt af van de verhoging der voedselproductie. De totale productie moet stijgen, maar even noodzakelijk acht de minister het dat de productie zijn bestemming bereikt. Het is zijns inzien ook een politieke noodzakelijk heid bepaalde gebieden tot groter welvaart te brengen met het oog op mogelijke vraag stukken in de toekomst. „Dit is dus geen idealisme, maar een zuiver realistisch stre ven", zo zei hij. Sprekend over de binnenlandse produc tie, zei minister Mansholt, dat het tegen woordige investeringsniveau en de con- sumptiebeperkende regeringsmaatregelen tot het verkrijgen van een sluitende beta lingsbalans noodmaatregelen zijn, die niet kunnen worden gehandhaafd. Iedere pro ductieverhoging is daarom ten hoogste ge wenst. Spreker legde de nadruk op de be hoefte aan een hogere veevoederproductie. Na de aangekondigde verlaging van de veevoertoewijzing zal de import nog 700.000 ton of 8 procent van het aanbod bedragen. De bijeenkomst werd bijgewoond door het hoofd van de Nederlandse missie van het Bureau voor Wederzijdse Veiligheid, Clarence E. Hunter. Enige tijd geleden werd gemeld dat Lou Bandy zijn strohoed aan de kapstok ging hangen, aangezien hij een toneelloopbaan had gekozen. Inderdaad vei-scheen hij enige keren op de planken met het gezelschap van Max Tailleur in het blijspel „Elias weet het beter". Per 1 April keert hij echter, naar wy thans vernemen, tot het variété terug. Zijn rol in het genoemde stuk, dat Zaterdag in de Gemeentelijke Concertzaal in Haarlem tot vertoning komt, wordt door Jan van Ees overgeno men. Lou Bandy zal medewerken aan de jubileumtournée ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van 't Variété Faveur. „Het is niet mogelijk de hulp aan onze N.A.V.O.-bondgenoten te besnoeien, daar het overgrote gedeelte hiervan moet worden beschouwd als steun ter vergroting van de militaire kracht van deze staten. Eisen howers strijdkrachten moeten „in top-con- ditie" worden gehouden. De gelden, die het minst voor besnoeiing in aanmerking komen, zijn die welke bestemd zijn voor de strijdkrachten, die bij een aanval de eerste stoot zouden moeten opvangen. En dit zijn Eisenhowers troepen", aldus verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, gisteren voor de commissie van buitenlandse aangelegen heden van het Huis van Afgevaardigden. De commissie beraadslaagt op het ogenblik over een verzoek van president Truman om voor het komende belastingjaar 7900 mil lioen dollar beschikbaar te stellen voor de Amerikaanse hulpverlening aan het bui tenland. Dean Acheson verklaarde voorts dat de Amerikaanse politiek is: Een oorlog ver hinderen. Daarom bouwt Amerika, samen met West-Europa een strijdmacht op die In ons nummer van gisteren publiceer den wij een bericht van onze correspon dent in Londen over een de volgende week aldaar te openen tentoonstelling van twee honderd Nederlandse schilderijen, die ge houden wordt onder de titel „Vijftig jaar Nederlandse schilderkunst, van Van Gogh tot Corneille". In aanvulling daarop kun nen wij thans meededelen, dat in deze ex positie ook drie werken van de Haarlemse schilder Kees Verwey zijn opgenomen, na melijk een Zelfportret uit 1948, een Stil leven met narcissen (olieverf) en de aqua rel „Irissen". In de afgelopen nacht is te Enschedé na een langdurige ziekte op 60-jarige leeftijd de heer Klaas de Rook overleden, dirigent van het Overijsels Philharmonisch Orkest, die tevens beschouwd kan worden als de oprichter van dit orkest. Namens de directeur van Openbare Wer ken is in het Stadhuis aanbesteed het uit breiden van de P. H. van der Leijschool aan de Vondelweg met twee lokalen, met berg ruimte en fietsenbergplaats met inbegrip van glas- en schilderwerken. Ingekomen waren negenentwintig biljetten. Laagste inschrijf- ster was de N.V. Aannemingmaatschappij „Noordholland" te Haarlem voor f 32.632 en de hoogste inschrijver was C. Kleijn te Heem stede voor f 41.250. Zaterdag zal in de grote zaal van het Kre- lagehuis te Haarlem aan de Leidsevaart de internationale wedstrijd worden gespeeld: NederlandLuxemburg. Voor Luxemburg komen de volgende spe lers uit: L. Konsbriick (aanv.); R. Dentzer; M. Gales; F. Schmalen; E. Stirn; P. Stein- metz; J. Frantz; M. Stiffen; R. Schumacher; G. Schiïtz; E. Weyer; A. Schoos. Als coach van de ploeg is aangewezen de heer Conter, terwijl als scheidsrechter zal fungeren de heer Heinricy. Als voorwedstrijd zal worden gespeeld Haarlem—Nederlands Jeugdteam. De volgen de spelers zijn in het jeugdfceam gekozen: Groothoff, de Jonge, v. Dalsum (Thor); Breusers, Levie. de Laat (DED); Wolters, Hagers (Blue Stars): v. Ginhoven. Michels (Herly)v. d. Vlies (Wolves)van der Werff (Landlust). Het Luxemburgse "gezelschap zal Zaterdag op het Stadhuis worden ontvangen. In het Sportfondsenbad worden Zaterdag avond de volgende waterpolowedstrijden gespeeld: Dames tweede klasse: HVGB 3DWT 4; HPC 2.DWT 2. Dames eerste klasse: HVGB 1Haarlem 1. Heren derde klasse: HPC 5 Haarlem 5. Heren eerste klasse: HPC 1 Haarlem 2. Het programma voor Dinsdagavond 25 Maart luidt: Heren tweede klasse: HVGB 4 DWR 2. Heren eerste klasse: DWR 1Haar lem 1. In de afdeling Haarlem van de Neder landse Volleybal Bond zijn gespeeld: Dames, eerste klas A: HVSBGV 4 IHJVelox 13; Die RaecksePSVH 22. Dames, eerste klas B: RamplaanVelox 2 3—1; BGV 2—OSS 0—4; PSVH 2—KI. Hout straat 40. Heren, eerste klas: PSCBHVS 13; Ve lox—VCK 1—3: CIOS—Brandweer 3—0. Heren, tweede klas A: PSVHMSO 22; VCR 2—HVS 2 2—2; OVRA—Rapiditas 3—1. Heren, tweede klas B: Ramplaan—PWN 9—4; MSO 2—Boru 40; Velox 2KI. Hout straat 22. Heren, tweede klas C: OVRA 2Groentjes 1—3; VCR 3—PWN 2 0—4; Rapiditas 3— Brandweer 3 40. In totaal zijn de wedstrijden van de Olym pische winterspelen door ongeveer 750.000 toeschouwers bijgewoond. Een record aantal, n.l. 130.000, werd geboekt bij het speciale ski-springen op de Holmenkollen-schans. Op die dag vervoerden de treinen naar Holmen- kollen 111.500 passagiers. De vier wedstrijden in het hardrijden op de schaats trokken samen 130.000 kijkers en de ontmoetingen in het ijshoekey-tournooi 110.000. De slalom voor heren te Roedkleiva werd door 25.000 toeschouwers bijgewoond. Ook het kunstrijden voor dames bleek een grote attractie, getuige het feit dat het sta dion te Oslo met zijn 28.000 plaatsen herhaal delijk uitverkocht was. Hetzelfde gold voor de openings- en de sluitingsplechtigheid die zich eveneens in dit stadion afspeelden. CARRARA—LAPEBIE WINNAARS VAN DE BERLIJNSE ZESDAAGSE. De Ber- lijnse wielerzesdaagse is gewonnen door het Franse koppel CarraraLapebie. Lakeman en Bakker werden vijfde met een achterstand van vier ronden en Vooren—Ziege zevende met een achterstand van vijf ronden. het Rusland en zijn vazalstaten volkomen duidelijk moet maken dat een aanval hun nerzijds nimmer kan leiden tot een goed kope overwinning. „Wij bouwen nergens een strijdmacht op, die voor aanvalsdoeleinden zou kunnen worden gebruikt. Het doel van ons pro gramma tot wederzijdse beveiliging is: De zekerheid scheppen dat wij het hoofd kun nen bieden aan een vijandelijke aanval, die zo lang moet kunnen worden tegengehou den totdat reservetroepen het toneel van de strijd hebben bereikt". Acheson beval de goedkeuring aan van het regeringsverzoek om 1400 millioen dol lar uit te trekken voor West-Europese „fondsen ter bevordering van de verdedi gingsinspanning", teneinde West-Europa in staat te stellen grondstoffen en machine rieën te kopen die het nodig heeft voor de vervaardiging van militaire uitrusting. De Amerikaanse minister van Landsver dediging, Robert Lovett, verklaarde het door de regering voor de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland aange vraagde bedrag van 7900 millioen dollar „een som is, die zeer zeker aan de lage kant is en als een uiterst minimum moet worden beschouwd". De commissie gaat heden verder met het horen van personen over de door de re gering aangevraagde gelden voor de hulp verlening aan het buitenland. In de Donderdagmiddag voortgezette vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zijn de gemeentebegroting 1952 en de begrotingen van het gas- en waterleidingbedrijf goedgekeurd. De vergadering besloot de post „officiële ontvangsten" met 1000 te verhogen; dit bedrag is bestemd voor de officiële ont vangst van de deelnemers aan de jaarver gadering van de Nederlandse Maatschap pij voor Nijverheid en Handel in Juni in het Openluchttheater. De post „ambtenaren der gemeentepoli tie" werd met 3300 verhoogd voor aan stelling van een agent van politie. Mevrouw Dalmeyer (Arbeid) vroeg de straatvei-lichting des avonds langer te laten branden. Wethouder Van Geluk merkte op, dat bij doorvoering van het plan de kos ten aanmerkelijk zuilen stijgen. Burgemeester jhr. mr. Den Tex zeg de toe een nader onderzoek te laten in stellen, speciaal voor Aerdenhout. Aan Thijsse's Hof werd weer een sub sidie van 1500 verleend en voor het luis teren naar de schoolradiocursussen werd een bedrag van 1000 uitgetrokken. Besloten werd een subsidie van 1000 te verlenen aan het Centraal Comité tot het organiseren van nationale feesten, en van 2500 voor de Haarlemse Orkestver eniging (evenals vorig jaar). Subsidie voor Bloembollencultuur De heer L a g e n d ij k (AR) stelde, mede namens de heer Van Haastert, voor een subsidie van 600 te verlenen aan de afdeling Overveen-Bloemendaal van de Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur, waardoor deze afdeling in staat wordt gesteld deel te nemen aan een wed strijd van Flora III, welke in 1953 in Heemstede wordt gehouden. De afdeling telt 65 leden, maar heeft reeds een bedrag van 2308 bijeen, om aan de wedstrijd deel te nemen. Er is een bedrag van ƒ4000 nodig. Volgens de heer Lagendijk komt het bedrag in de gemeente terug, omdat verwacht mag worden, dat bezoekers aan de Flora, ook naar Bloemendaal zullen komen en uitgaven zullen doen. De voorzitter merkte op, dat als de j raad subsidiëert, de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat andere bedrijven bij deel neming aan wedstrijden, een subsidie zullen vragen. Het voorstel werd z.h.s. aanvaard. Nadat de begrotingen waren goedge keurd deelde de voorzitter mee, dat de gemeente-secretaris, de heer G. van Eek, ziek is. Hij sprak de beste wensen uit en richtte zich vervolgens tot de waarnemend secretaris, de heer C. J. Cassee. Voor het werk van beide ambtenaren had de voor zitter grote waardering. Twee jaar geleden trachtte de stichting .Touring Zandvoort" in samenwerking met enkele Zandvoortse ingezetenen, een Noord- tee-estafette te houden van Lowestoft, aan de Engelse kust, naar Zandvoort, een afstand tn rechte lijn gemeten van 172 km. De bedoe ling was, teneinde banden te leggen tussen de beide badplaatsen, een schriftelijke bood schap van de burgemeester uit de Engelse badplaats te laten overbrengen aan de bur gemeester van Zandvoort. Het plan moest worden uitgesteld, omdat voor de financiën geen voldoende dekking kon worden ver kregen. Thans kgn definitief worden medegedeeld, dat de Noordzee-estafette dit jaar zal worden gehouden. De stichting „Touring Zandvoort" heeft van de burgemeester van Lowestoft bericht ontvangen, dat de tocht voor het grootste deel door Engelsen zal worden ge financierd. Anderzijds zal óók stichting „Touring Zandvoort" zich financieel niet niet geheel afzijdig houden. De leiding van de tocht zal berusten bij de heer E. H. van Breemen te Zandvoort, bestuurslid van de Zandvoortse reddingsbrigade. Een tiental goed getrainde zeezwemmers (drie Engelsen en zeven leden van de Zandvoortse Red dingsbrigade) zullen deelnemen. Dr. C. F. M. Robbers uit Zandvoort zal de medische verzorging en keuring van de zwemmers op zich nemen. De burgemeester van Lowestoft heeft voorgesteld de Nederlandse groep met een Engelse boot, die tevens tijdens de tocht als begeleidings- en verzorgingsvaartuig zal dienst doen, uit IJmuiden te komen afhalen en naar Lowestoft over te brengen. De deelnemers zullen na aankomst in Lo westoft door het gemeentebestuur van die badplaats ontvangen worden. Als datum van aankomst op het strand te Zandvoort werd vastgesteld Zondagmiddag 3 Augustus tussen 3 en 4 uur bij zeebad „Termes". Men rekent voor deze overtocht ongeveer 2% dag en tien zwemmers zullen om beurten met een gemiddelde snelheid van 3 km. per uur, ongeveer 180 km. afleggen. Amstelland, 20 te Bombay. Aldabi, 19 v. Buenos Aires te Rotterdam. Alnati, 19 bij Plymouth. Axel-dijk, 19 van Bremen te Rotterdam. Abbekerk, 20 v. Hamburg 14 u. Hoek v. Holland verwacht. Alpherat, 19 v. R'dam naar W. Afrika. Argos, 19 v. A'dam te Kopenhagen. Agatha, 19 van Pladju naar Penang. Amsteldiep, 19 330 m. NO. Flores. Arkeldij'k, 19 85 m. W. Scilly's. Armilla, 20 v. Haiphomg te Pladju. Agamemnon, 19 180 m. N.t.o. Sombrero ell. Alderamin, 19 210 m. Z.ZO. Bahia. Altair, 19 510 m. N.NO. St. Pauls Rock. Aludra, 19 440 m. W.ZW. Flores. Averdi.ik, 19 Abaco gepass. Aalsdtjk, 20 te Antwerpen. Aalsum, 20 van Suez naar Aden. Amstelikerk, 21 te Antwerpen. Abbedijk. 20 v. Hamburg te Rotterdam. Almd'ijk, 21 te Vera Cruz n. Golf v. Mexico. Alwaki, 21 te New York. Arendsdijk, 21 te Port of Spain naar Buenos Aries. Baarn, 19 v. Amsterdam naar Bremen. Bengkalas, 19 van - Kaapstad n. East London. Boschfontein, 19 16 u. te Port Said. Bandjermasin, 20 te Atapupu Timor. Boskoop, pass. 19 Casquets n. Antw. Britsum, 19 600 m. O.NO. Cp. Henry. Bali, 19 Saban. Bloemfontein, 20 v. Teneriffe naar Kaapstad. Breda, 31 van Curasao te Cristobal. Boskoop, 21 Antwerpen. Callisto, 19 470 m. ZW. San Miguel. Cal'tex Nederland, 19 Oporto gepass. Celebes. 20 te Soerabaja. Castor, 20 v. Trinidad te Georgetown. Coram, 23 v. Ac.en naar Karachi. Cleociora, 21 te Madras. Congostroom. 20 v. Takoradi naar Freetown. Caltex Utrecht, 21 van Sidon te R'dam. Delfland. 19 v. Rio de Janeiro n. Ilheus. Duivendijk, pass. 19 Mona Passage. Delfshaven, 19 240 m. Z.t.W. Las Palrnas. Duivendrecht, 19 440 m. O. Amazone rivier. Dongedijk, 19 160 m. W.ZW. Ouessant. Drente. 21 Makassar verwacht. Eemdljk. 19 te Antwerpen. Edam, 19 550 m. O.ZO. Kp. Race. Elrnina, 21 te Dakar. Esso Den Haae, 2-1 v. Aruba te Rotterdam. Eendracht, 23 Rotterdam verwacht. Eos, pass. 21 Cromer naar Lissabon. Friesland (KRL), 18 te Belawan. Gooiland, 20 v. Pto Alegre. Gord'ias, 20 van Gibraltar. Gouwe, verm. 22 v. R'dam n- Santander. Heelsum, 19 v. Charleston naar Antw. Haarlem, 19 van Hamburg naar. Antwerpen. Helicon, 19 320 m. NO. Martinique. Hersilla, 19 880 m. ZW. St. Maria. Hestla, 19 420 m. NW. Finisterre. Helder, 20 v. Mollendo te Callao verwacht. Hydra, 19 300 m. W.t.N. Key West. Heemskerk, 20 v. Sydney naar Brisbane. Hera, 20 te Callao van Balboa. Haulerwijk, 21 4 u. voor Hoek v. Holland. Hecuba, 20 v. Amsterdam naar Hamburg. Helena, 20 te Trinidad n. Granada. Hos, 19 ten anker Miraguone. Japara (KRL), 20 Aden veiwacht. Jupiter, 19 v. Patras naar Gibraltar. Jagersfontein, 21 te Amsterdam. Karslk, 20 te Mombassa. Kertosono, 19 v. Penang n. Belawan. Kota Gede, 20 te Newport News. Kedoe, pass. 20 5 u. Perim. Kainvana, 20 te Sibolga. Kaloekoe, 19 v. Soerabaja n. Buleleng. Kieldrecht, ID in Suez kanaal. Kafcap, pass. 19 Sabang naar Soerabaja. Langkoeas, 19 van Tj. Priok n. Belawan. Leuvekerk, 19 v. Marseille naar R'dam. Lutterkerk, 20 te Amsterdam. Laagkerk, 19 bij Finisterre. Laertes, 19 op rede Pankalpinang. Leersum, 19 480 m. ZW. Lands End. Lombok, 19 te Calcutta. Limburg, 21 te Tj. Priok. Loosdreeht, 20 te Antwerpen. Loppersijm, 20 v. Piombino naar Bone. Luna, 20 v. Amsterdam te Hamburg. Mariekerk, 20 te Genua. Marissa, 20 v. R'dam te Curagao. Metula. 19 v. Pulubukom n. Adelaide. Maas, 19 dwars Kp. Finisterre. Manoeran, 20 te Kidjang v. Makassar. Meliskerk, 20 rede Port Elizabeth. Muiderkerk, pass- 19 Lissabon n. Antw. Malvina, 19 Kp. Bon gepass. Marken, 19 520 m. W.ZW. Flores. Murena. 19 in Str. Luzon. Malea, pass. 20 Perim. Maaskerk, 20 te Takoradi. Merwede, 20 van R'dam naar Houston. Modjokerto, 24 21 u. Hoek v. Holland verw. Nigerstroom, 19 v. Takoradi n. Monrovia. Noordam, 22 Hoek van Holland verwacht. Ovula, 19 v. Yarrow naar Curagao. Oberon, 20 van New York te Curagao. Overijsel, 19 v. Alexandrië. Orion, 20 v. Tessaloniki te Izmir. Ootmarsum, 20 te New Orleans. Polydorus,, 17 v. Port Swettenham n. Balikpapan Prins Fred. Willem. 20 v. Rouaan te Amsterdam Prins Fred. Hendrik, 19 v. Bremen te Hamburg Prins Willem van Oranje, 20 van Stockton te Southampton. Pygmalion, pass. 19 Cayman eil. Paula, 19 260 m. N. Str. Singapore. Prins Willem III, 23 v. Bromborough te R'dam verwacht. Rlouw, pass. 19 Flores. Rossum, 20 te Lissabon. Ruys. 19 v. Buenos Aires n. Montevideo. Rijnkerk, 19 v- R'dam naar Antwerpen. Ridderkerk, 20 v. Hamburg te Bremen. Roebiah, 19 op Musirivier. Radja, 19 Kp. Hatteras gepass. Rodas, 19 250 m. NW. Curagao. Roepat, 19 v. Kopenhagen ten anker bij Aarhuus Rotti, 19 240 m. W. Guardafui n. Pondicherry. Salawati, 20 te Tj. Priok. Sarpedon, pass. 19 Azoren. Stad Alkmaar, 19 v. Houston n. Nederland. Saroena. 19 bij Mulberry haven. Sliedreoht, 19 1020 m. NO. Sombrero. Soestdij'k, pass. 20 Gibraltar. Stad Breda, 19 400 m. W. Finisterre. Stad Vlaardingen, 19 480 m. W. Flores. Samarinda, 18 bij Golf v. Tehuantepec. Scherpendrecht. 19 dwars Medan. Sloterdijk, 19 130 m. W.t.Z. Minicoy. Saparoea, 20 v. Algiers n. Port Said. Slamat, 20 v. Ouessant naar Genua. Straat Malakka, 20 v. Santos n. Sao Frisco do Sul. Schiedijk. verm. 21 v. R'dam n. Tunis. Stentor. 20 v. New York n. Curagao. Schie. 20 te Rotterdam. Sibajak, 21 v. Tj. Priok te Rotterdam. Tegelberg, 20 te Zanzibar. Tiba, pass. 19 v. Fernando Noronha. Tomini, 19 v. R'dam naar Antwerpen. Tankhaven III, 20 v. Sungeigerong te Tj. Uban. Tasman, 19 v. Medan n. Palembang. Tjiwangi, 20 v. Balikpapan te Tj. Priok. Talisse. 19 dwars Kaap de Fer. Tawali, 19 0 m. O. Gibraltar. Tiberius. 20 v. Aruba te Maracaïbo verw. Titus. 20 v. Lissabon naar Gibraltar. Van Oulhoorn, 20 v. Djakarta te Makassar verw. Van Riebeeck. 20 te Makassar. Winterswijk, 22 Casablanca verwacht Waterman. 21 v. Kaapstad te Rotterdam. Woensdreeht, 20 v. Curagao n. Piraeus. Waal, verm. 21 v. A'dam 22 R'dam verwacht. Willemstad, 20 v. A'dam naar Cristobal. Winsum, 31 te Antwerpen. Willem Barendsz, 19 van Kaapstad n. A'dam. Weltevreden. 16 v. San Francisco te Bombay. Waal, 19 v. Le Havre. Waikelo. 19 v. Djakarta n. Palembang. Waingapoe, 19 v. Waikelo n. Ampenang. Westerdam, 19 800 m. O.t.N. Cp. Race. IJsel, 20 te Famagusta naar Limasol. Zeeland (KRL), 19 v. Djeddah n. Suez. Zuiderkruis, 19 600 m. W.t.Z. Scilly's. Zijpenberg. 19 306 m. Z. Bermuda. Tekenwedstrijd voor de jeugd Zoals bekend mag worden veronder steld heeft de Heemsteedse kring van beeldende kunstenaars een tekenwedstrijd uitgeschreven voor de schoolgaande jeugd, waarvoor de medewerking van de hoofden der scholen was ingeroepen. Omstandig heden hebben er toe geleid dat het bestuur van de kring thans deze aangelegenheid in eigen beheer heeft genomen. De teke ningen kunnen worden ingestuurd bij de secretaris, de heer S. Leuven, Rijnstraat 68 te Heemstede. Het overige gedeelte van het programma omtrent deze wedstrijd blijft onveranderd. De inzendingen worden tentoongesteld in „Het Wapen van Heem stede". BURGERLIJKE STAND OVERLEDEN: P. List, 50 j. GEEOREN: Roeland Alfons Clemens Ma ria, z. van V. G. M. Langemeijer en G. P. Buse; Jan Hendrik, z. van F. J. Veenings en C. E. Scholten; Marion Agnes, d. van W. M. J. van Dortmond en B. Marang. ONDERTROUWD: W. J. van der Peet en A. M. Weenen; N. L. van Looij en J. E. Vink. GEHUWD: R. C. Boer en W. J. M. Sand- bergen. 3-3% Nederl. 47 A.K.U Lever Brothers Philips Gloeil. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel N. Lever Brothers Slotkoers gisteren 87)4 136 177% 14614 140% 293% 83 154 137 93% 71% 152% 152% 157 48% 48% 4D/,6 82% 48% 39»/io 172 Openings koersen 89% 141 177 147 141 293% 82% 154 135% 93% 71% 152% 152% 157 49 50 42% 83% 48% 39% 171% Sportcostuums zuiver wol f 39. Kamgarcn costuums f 49.— Kamgaren costuums 100 pet. wol f 89. in blauw en bruin Tropical costuums zui ver wol tegen uiterst lage prijzen. Ruime sortering Egypt, en ga bardine dames- en he renjassen. Alleen bij: ANEGANG 21, Haarlem. bü Parfumerie Paarlaarsteeg 3—5—7 Gr. Houtstraat 129 PLASTIC POEDERDOOS 93 ct. PRIMA EAU DE COLOGNE per maat vanaf 1.10 p. 100 gram ZAKSPIEGELTJES in étui 21 cent. Ziet de étalages! De Vereniging „Het Christe lijk Lyceum" te Haarlem zal op Dinsdag 8 April in het openbaar aanbesteden: Het bouwen van een 2e Christelijk Lyceum met Gymnastieklokaal aan de Planetenlaan te Haarlem. Bestek en tekeningen zijn (zolang de voorraad strekt) verkrijgbaar op het kantoor van H. W. van Kempen, Ar chitect, Z. Stationsweg 3 te Bloemendaal, tegen betaling van f 60, toezending na ont vangst van 1' 61. Restitutie bij complete en ongeschon den inlevering onmiddellijk na de aanbesteding f 40. Opsporingen - Informaties - Nagaan - Controle BERKENRODESTEAAT 40 Haarlem. Tel. 14231. Ik zoek voor mijn dochter, flink groot meisje, 16 j. een Geen huishouding, aanleg voor handenarbeid en artis tieke smaak. Goede leiding eerste vereiste. Enig loon naar verdienste gewenst, doch niet van belang. Brie ven no. 4496 Wensing's Adv. Bur. Tempeliersstraat 32. In Kinderhuis gevraagd: P.G., leeftijd pl.m. 23 jaar. Br. m. uitvoerige inl. no. 9476 Gevraagd op middelgrote drukkerij te Haarlem bekend met het betere illus tratiewerk en Brieven no. 9479. HEEMSTEDE—HAARLEM. HERENHUIZEN, incl. centr. verw., met of zonder garage, vrij uitzicht, vanaf 27.500. NOG ENKELE FLATS met riant vrij uitzicht, ben. kap. vanaf 5.200.—. VRIJE VESTIGING. Inlicht.: DE RIDDER STRIJBIS, Makelaars, Heemstede, Zandv.laan 71 Telefoon 26179 27779 's avonds 27004. Voor direct Uitsluitend voor dagwerk. Werktijden v.m. 7 t.m. 4.30 n.m. Aanmelden tussen 9—12 uur: Nassaulaan 32. BANKINSTELLING vraagt voor spoedige indiensttreding Vereisten: M.U.L.O.-diploma; kunnende typen Leeftijd niet boven 18 jaar. Brieven onder no. 9477 aan het bureau van dit blad. GEVRAAGD op exportkantoor te IJmuiden bekend met typen en boekhouden. Brieven m. voll. inl. onder no. 9470 aan het bureau van dit blad. Voor direct gevraagd Van tekening kunnende werken. In fabriek te Haarlem. Brieven onder no. 9478 aan het bureau van dit blad. voor spoedige indiensttreding. Enigszins bekend met boek houden en goed kunnende typen. Leeftijd niet beneden 25 jr. Brieven onder no. 9483 aan het bureau van dit blad.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6