Stukje historie UNO-commissie wordt niet in Oost-Duitsland toegelaten Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT KLM-vliegtuig in West-Duitsland neergestort In de Italiaanse zone ontstond wrijving met bezettingsautoriteiten Antwoord aan Moskou gereed Geen grote kans op Westelijk overleg met Rusland over Duitsland Ruim honderd doden door tornado in V. S. Finse premier diende zijn ontslag in Chinezen over de Indochinese grens? Het woord is aan Oproep tot vorming van federaal Europa Directeur van kalkzandsteenfabrieken in voorlopige hechtenis „Waterman" uit Zuid- Afrika teruggekeerd Steden in Arkansas verwoest Waarschijnlijk 44 doden ONRUST IN TRIëST Nieuwe abonnés GRATIS Brits-Amerikaanse politie trad op tegen demonstraties Panmoendjom Voorlopig gaat het niet door Urker botter uitgebrand Be brand in Westerlicht te Alkmaar Kouder weer op komst Particulier initiatief 66e JAARGANG No 217 ZATERDAG 22 MAART 19 52 296e JAARGANG No 70 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes L'juón) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE GENERAAL Charles de Gaulle heeft dezer dagen in een vergadering te Le Mans van zijn R.P.F. merkwaardige dingen gezegd, waarvan misschien te weinig notitie is genomen. Hij heeft verklaard dat hij in 1947 een staatsgreep had kunnen onder nemen, omdat hij over alle materiële mid delen beschikte. Maar hij trok zich liever uit de regering terug, want waartoe zou zijn staatsgreep hebben geleid? In Frankrijk zou hij toen nog elke georganiseerde partij tegen zich hebben gehad en in het buiten land Amerika en Engeland, die nooit een dictatuur in Parijs zouden hebben aan vaard, in het bijzonder niet een van hem, De Gaulle. Toen dit bericht kwam had ik juist een zeer ontwikkelde Fransman bekend za kenman en bekend litterator gesproken, die met grote overtuiging verzekerde dat De Gaulle nooit dictator van Frankrijk zal worden „omdat hij generaal is en uit de adel stamt". En ik had een Hollander ont moet die met ontsteltenis een vergadering der Gaullisten had bijgewoond. „Leuzen aan de wanden, oempa-muziek, een publiek dat lang voor des leiders komst bijeen was gebracht, martiaal-rondsehrijdende hand langers", vertelde hij. „Schijnwerpers die op de ingang gericht werden. En toen ver scheen de generaal, in spreekkoor begroet met „Le Chef! Le Chef! Le Chef!" gevolgd door „Le Chef au pouvoir! Le Chef au pouvoir!"Het herinnerde mij aan Hij keek mij ontzet aan. Maar het bericht over die vergadering in Le Mans had een opvrolijkend effect. Het deed mij vermoeden dat de intelligente landgenoot van De Gaulle toch een beter kijk op de toekomst had dan de Hollander. Dictators-in-wording plegen niet te ver klaren dat zij hun kans hebben laten voor bijgaan toen zij alle materiële middelen bezaten, omdat zij de partij-organisaties tegen zich hadden en het buitenland hen niet zou hebben aanvaard. Partij-organisa ties? Die lopen zij overhoop en sluiten de leiders op, zoals de „prins-president" Louis Napoleon Bonaparte het honderd jaar ge leden te Parijs deed. Het buitenland? Dat stellen zij voor een voldongen feit. De verklaringen van de generaal De Gaulle herinneren aan een andere Franse generaal, die de kans kreeg om een staats greep te ondernemen en haar liet voorbij gaan. Het is waar dat hij niet uit de adel stamde. Hij heette maar gewoon Boulanger, dus: generaal Bakker. Hij had gevochten in Ttaliaanse en Chinese veldtochten en in de Frans-Duitse oorlog van 1870-1871. Bou langer had zich onderscheiden en was po pulair bij officieren en soldaten. In 1886 werd hij minister van Oorlog. Er bestond ontevredenheid met het régime der jonge republiek en er heerste een geest van revanche. De smaad van Sedan, de verove ring van Parijs en de stichting van het Duitse Keizerrijk in het paleis te Versailles moest gewroken worden. Boulanger werd tot symbool der revanche-idée. De politici stemden hem weg uit de regering, stuur den hem naar Clermont-Ferrand om er een legercorps te commanderen, ontsloegen hem toen hij tegen de gegeven orders toch weer te Parijs kwam. maar konden zich niet van hem bevrijden. Hij had een partij gevormd die grondwetsherziening voorstond. Hij wenste (evenals De Gaulle nu al sinds jaren) versterking van de uitvoerende macht. Boulanger streefde een verantwoor delijk presidentschap na met één Kamer, die alleen het recht zou hebben wetsont werpen aan te nemen of te verwerpen, zonder erover te mogen praten. (Toen wa ren er dus ook mensen die het heil zagen in een parlement dat niet zou praten.) De regering stelde kieswet-hervorming voor om des generaals kansen te fnuiken, maar toen hij op 27 Januari 1889 met grote meer derheid te Parijs gekozen werd was hij de man die scheen te móeten slagen. Op de zelfde avond poogden zijn vrienden hem tot een staatsgreep te bewegen. Maar hij aar zelde. Toen liep al een deel van zijn aan hang weg. De kieswet-hervorming werd aangenomen, de republikeinen wonnen bij de verkiezingen en de regering liet Boulan ger vervolgen wegens samenzwering tegen de veiligheid van de staat, omdat hij geld voor zijn partijfondsen had aanvaard van leden van het ex-koningshuis, het Maison d'Orléans. Daarop, tot verbazing en schrik van zijn partij, vluchtte hij uit het land. Hij ging naar Brussel, later naar Londen, ten slotte naar het eiland Jersey. Op 30 Sep tember 1897 nadat men hem inmiddels in het verraad-proces bij verstek had ver oordeeld pleegde hij te Brussel zelfmoord op het graf van zijn maitresse, Marguérite de Bonnemains. Dat was het einde van „le brav' général Boulanger". Men kan zijn gedrag na zijn verspeelde kans niet in verband brengen met de per soonlijkheid van de generaal De Gaulle, die ongetwijfeld een krachtiger en ook intelli genter persoonlijkheid is. Wel mist hij Bou- langer's populariteit, die hij even scheen te evenaren bij zijn terugkeer te Parijs na de bevrijding in 1944, en die bij zijn hoog hartigheid geen stand hield. Maar in beide gevallen, als men ze vergelijkt, overheerst sterk de generaal en schijnt niet slechts de politicus, maar ook de staatsman afwezig. En nadat Boulanger in '91 moest zeggen: „in Januari '89 had ik de kans" zegt nu De Gaulle in '52: „in '47 had ik mijn staats greep kunnen doen". Het Franse volk, drieënzestig jaar geleden fel bewogen, vervuld nog van een neder laag die als een schande gold, is nu mat en de politiek moede, verlangt naar vrede en rust, aanschouwt deze generaal en zijn aan hang met nuchterheid en scepticisme en vraagt zich af waarom, bij Pinay's eerste optreden als formateur, een deel van zijn aanhang van hem is weggelopen R. P. (Van onze correspondent te Parijs) Gisteravond zijn in Parijs de bespre kingen, die onmiddellijk op de minister conferentie van de Europese Raad gevolgd zijn, tussen Eden, Schuman en de Ameri kaanse ambassadeur James Dunn, beëin digd. Het doel was een antwoord te redi geren op de jongste nota van Moskou, waarin een conferentie tussen de grote vier over de hereniging en herbewapening van Duitsland werd voorgesteld. Er is een ac- coord bereikt over dit antwoord, dat een dezer dagen zal worden verzonden. Het antwoord aan Moskou, dat uiteraard nog niet openbaar is gemaakt, zou, zo menen politieke waarnemers hier, weinig perspectieven openen op een vruchtbaar overleg met Rusland. Er is aan dat ant woord drie dagen hard gewerkt en het zou aanmerkélijk langer zijn uitgevallen dan vooral de Engelsen oorspronkelijk hadden gewenst. De condities, die de Westelijke grote drie aan een conferentie op basis van het Russische voorstel hadden verbonden, moeten dan ook aanzienlijk zijn uitge breid. Behalve een overeenkomst over het vredesverdrag met Oostenrijk en de toe lating van de U.N.O.-commissie op Oost- Duits grondgebied, zouden de Westelijke mogendheden op verzoek van Frankrijk thans ook verlangen, dat het herenigde Duitsland van het Kremlin toestemming zou krijgen aan de organen der Europese samenwerking de plannen van de heren Schuman en Pleven mee te mogen werken. Tenslotte zou nu zijn vastgesteld, dat de Westelijke landen de Oost-Duitze grenzen, zoals die te Potsdam waren vastgesteld, onmogelijk als definitief kunnen beschou wen. Men acht het over het algemeen zeer onwaarschijnlijk, zo niet onmogelijk, dat de Russen bij voorbaat al deze voorwaar den zullen kunnen aanvaarden. Nog hoop in Duitsland De West-Duitse regering heeft Vrijdag middag een wetsontwerp goedgekeurd, waarin de commissie der UNO alle ge wenste garanties worden toegezegd voor het geval zij haar onderzoek zou beginnen naar de mogelijkheid om in geheel Duits land vrije verkiezingen te houden. De Oost-Duitse premier Grotewohl heeft haar de toegang tot de Oostelijke zóne gewei gerd. De commissie zal Zondag van Ber lijn rechtstreeks naar Genève vertrekken en aan Trygve Lie moeten rapporteren, dat zij in het Oosten voor een gesloten deur is blijven staan. In politieke kringen in Bonn leidt men uit dit voorlopig negatieve resultaat ech ter niet af, dat er geen ernst schuilt in de Russische pogingen om over het Duitse probleem te gaan overleggen. Integendeel heeft men in de pers van allerlei schake ring steeds sterker de drang gezien om het tot stand komen van een beraad zeker niet. van het lot der commissie afhankelijk te maken. De meeste Duitse beschouwingen hebben zelfs de vrees geuit, dat het antwoord der Westelijke drie aan Moskou te weinig ver zoenend zou kunnen zijn en daardoor de mogelijkheid van contact voortijdig zou kunnen afsnijden. Deze vrees is zeker niet in de laatste plaats gewekt door de aan vankelijk zeer scherpe afwijzing van het contact door officiële woordvoerders der regering. Minister Kaiser heeft deze uitin gen weliswaar gecorrigeerd, doch de in druk is blijven bestaan, dat deze correctie eerder te wijten is aan meningsverschil in de regering dan aan een nieuwe instelling van dr. Adenauer. Van de kanselier is het bekend, dat hij het tijdstip voor beraad met de Russen nog niet gekomen acht, zo lang de aansluiting van de Bondsrepubliek bij het Westen niet is voltooid. Met enkele uitzonderingen hebben alle Duitse bladen erop aangedrongen, de huidige kansen diepgaand te peilen. In Bonn overheerst dan ook de hoop, dat de Westelijke part ners in hun antwoord niet zullen vast houden aan het project der UNO, doch dat zij ook andere mogelijkheden in heel het land zullen open houden. Dat zulke ver kiezingen als eerste stap en als toetssteen der Russische bedoelingen geëist zullen moeten worden, daarover bestaat onder de leidende politeke partijen in Bonn een volledige overeenstemming. Het lijkt niet uitgesloten, dat de Bondsdag zich volgende week in een groot debat over de eenheids kansen zal storten. Het thans aanhangige, wetsontwerp kan daar een gerede aanlei ding voor bieden. Naar gemeld wordt is de staat Arkan sas (V. S.) Vrijdag getroffen door een tor nado. 123 personen zijn hier om het leven gekomen. Meer dan 200 personen werden gewond en vele huizen werden verwoest. In totaal eiste de storm 167 doden. De wervelwinden trokken van Zuid-West naar Noord-Oost over de staat. Ook uit steden in het Westen van Tennessee en Missouri wordt gemeld, dat er doden en gewonden zijn gevallen. In Tennessee verloren zes personen het leven, terwijl in Missouri een persoon werd gedood. Volgens de politie in Arkansas zijn de steden Georgetown en Judsonia met de grond gelijk gemaakt. Ongeveer 25 steden en dorpen zijn getroffen. Telefoon- en te legraaflijnen werden verbroken. In Ten nessee is vooral het gebied van Dyer ge teisterd, ongeveer 110 kilometer ten Noor den van Memphis. Op Schiphol werd hedenmiddag om 12 uur bericht ontvangen uit Frankfort aan de Main, dat de Constellation „.Prinses Beatrix", het K.L.M.-lijntoestel uit Johan nesburg, omstreeks elf uur in de bossen tussen Frankfort en Neu Isenburg, onge veer 8 km van Frankfort, is neergestort. Het ongeluk gebeurde toen het toestel,' dat uit Rome kwam. voorbereidingen maakte om op het Rijn-Main-vliegveld te landen. De machine explodeerde bij het neerkomen. Volgens D.P.A. zouden een bemanning van 10 leden en 38 passagiers aan boord geweest zijn. Van de inzittenden zijn vier personen gered. Zij zijn overgebracht naar het hospitaal van de Amerikaanse lucht macht bij het vliegveld. Volgens de politie hadden zij verwondingen aan hoofd en borst opgelopen. Nader wordt nog bericht, dat er zeven gewonden uit de verkoolde resten van het vliegtuig zijn gehaald, maar een van hen is op weg naar het ziekenhuis overleden en twee anderen waren stervende. Honderdvijftig kilometer van de plaats waar thans de Prinses Beatrix is neerge stort, verongelukte in 1935 eveneens een K.L.M.-toestel, bij welke ramp alle zeven inzittenden om het leven kwamen. Het was de Leeuwerik onder gezagvoerder Soer. die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 April U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. DE ADMINISTRATIE. TRIëST (Reuter) Het verbond van Italiaanse vakverenigingen te Triëst heeft voor vandaag een staking van twaalf uur bevolen, terwijl de gemeenteraad van de Brits-Amerikaanse sector van de stad zich heeft uitgesproken voor een campagne van niet-samenwerking met het Brits-Ameri kaanse bestuur. Men wil op deze wijze protesteren tegen het optreden der politie van Donderdag, toen duizenden in de Brits-Amerikaanse sector van Triëst demonstreerden voor een wederopneming van de stad binnen de Italiaanse grenzen. In de afgelopen zes weken zijn de ge moederen in de Italiaanse sector, bezet door Brits-Amerikaanse troepen, zeer ver hit. De Italiaanse regering heeft Vrijdag bij de Britse en Amerikaanse ambassades te te Rome en via haar gezantschap te Triëst bij het Brits-Amerikaanse be stuur geprotesteerd tegen het tegengaan door de politie van de demonstraties van Donderdag. Het Brits-Amerikaanse militaire bestuur van Triëst heeft een verklaring uitgegeven, waar-in wordt gezegd dat de botsingen tussen politie en demonstranten zijn ver oorzaakt door het optreden van „onverant woordelijke elementen". Medegedeeld wordt dat 61 personen zijn gearresteerd. De Italiaanse minister-president De Gasperi heeft Vrijdagavond te Rome een langdurig onderhoud gehad met de Britse ambassadeur over deze kwestie. Het Italiaanse verbond van vakvereni gingen te Triëst heeft verklaard de afge kondigde staking van twaalf uur te zullen afgelasten indien allen, die verantwoorde lijk zijn voor de gewelddadige aanval van de politie op vreedzame burgers van Triëst onverwijld van hun posten worden ont heven en alle schade, die inwoners van Triëst hebben geleden door het onmense lijke optreden van de politie, wordt ver goed. De staking is Vrijdag echter inmiddels begonnen. Alle verkeer en bedrijvigheid zijn hierdoor in de Brits-Amerikaanse sector van de stad stilgelegd. Bij de demonstraties van Donderdag zijn 31 personen gewond. Er hebben nieuwe wanordelijkheden te Triëst plaats gevonden, die werden ver oorzaakt door een loos gerucht dat een der gewonde demonstranten zou zijn over leden. Grote menigten verzamelden zich. Zij werden door de politie verspreid. TOKIO, (Reuter) Stafofficieren van de UNO hebben vandaag melding gemaakt van voortgang in de besprekingen over de omstreden kwestie van de toegangshavens. Een lid van de geallieerde groep verklaarde dat de Noordelijken zich met het standpunt van de UNO, dat de toegangshavens open moeten staan voor inspectie tot aan de grenzen van de betrokken stad, hebben verenigd. De stafofficieren, die de kwestie van de uitwisseling van gevangenen bespreken, hebben geen vorderingen gemaakt. HELSINKI, (Reuter) De Finse eerste minister, Urho Kekkonen, heeft zijn ont slag ingediend, nadat zijn partij geweigerd had haar steun te geven aan het anti-in flatieprogram van de coalitie-regering. De overige leden van het kabinet, agrariërs en sociaal-democraten, besloten in functie te blijven. Later wist president Paasikivi de leden van de oppositie binnen de agrarische par tij te bewegen bun verzet tegen de door Kekkonen voorgestelde maatregelen op te geven. De „rebellen" beloofden de premier op de op 2 April te houden partijbijeen komst volledig te zullen steunen. Kekkonen behoort tot de agrarische par tij. De parlementsfraetie van deze partij had geweigerd haar steun te verlenen aan een nieuw anti-inflatieprogram van de re gering, dat werd opgesteld nadat de door de sociaai-democraten geleide vakbond had verklaard, dat het oorspronkelijk program nadelig was voor de minder bedeelden, om dat. de voedselsubsidies werden afgeschaft. Het nieuwe program voorzag in een belas tingverlaging voor minder bedeelden en verlaging van de boterprijs. De boeren partij verzette zich hiertegen. Kekkonen behoort tot de meest linkse vleugel van zijn partij. President Juho Paasikivi heeft zijn ontslag niet aanvaard. Officieel is medegedeeld dat premier Kekkonen er, op verzoek van president Paasikivi, in heeft toegestemd zijn functie tot 2 April te blijven bekleden. Op deze datum vergadert de agrarische Dartij, waar toe Kekkonen behoort. In Finse parle mentaire kringen is men van mening dat de partij haar verzet tegen Kekkonens nieuwe anti-inflatieprogramma zal laten varen en hem zal verzoeken in functie te blijven. Prins Bernhard opende Vrijdagmiddag de tentoonstelling .Keukenhof' te Lisse. Een meisje, in costuum uit de tijd van Jacoha van Beieren, hood Prins Bernhard de ten- toonstellingspids aan. In het midden de heer T. M. H. van Waveren, voorzitter van ..Keukenhof' (foto hiernaast). Daarna filmde de Prins verschillende mooie hoek jes van de expositie (foto hieronder). Vrijdagmiddag is de Urker botter „UK 140" in de nabijheid van Petten in brand geraakt. De beide opvarenden, de gebroe ders Bakker, konden zich tijdig in veilig heid brengen. De botter lag op geringe af stand van de kust, maar was aanvankelijk niet bereikbaar voor de brandweer uit Schagerbrug. Het water zakte echter snel, zodat de brandweer weldra dichterbij kon komen om het vuur te bestrijden. Om half vier had zij het onder de knie, maar omdat er een kleine 300 liter olie aan boord was, duurde het nog enige tijd voor de nablus sing voltooid was. De gebroeders Bakker zijn er in geslaagd wadend en zwemmend het strand te be reiken. De oorzaak van de brand is ver moedelijk de kachel geweest, waarop eten werd gewarmd. De botter moet als ver loren worden beschouwd. Bommenwerper neergestort Een „tornado"-straalbommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht is Vrijdag nabij Paducah (Texas) neergestort en ver brand. De vier leden der bemanning kwa men om het leven. In antwoord op een interpellatie in de Alkmaarse gemeenteraad naar aanleiding van de brand in huize Westerlicht op 28 Februari heeft burgemeester Wytema ver klaard dat destijds bij de bouw van Wes terlicht alle voorschriften tegen brandge vaar in acht waren genomen. In 1932 gol den echter andere voorschriften dan sedert 1936, na de tostandkoming van een nieuwe bouwverordening, het geval was. Uit de brand zal lering worden getrok ken. Tekortkomingen, zoals het ontbreken van brandmuren, zullen straks onmogelijk zijn. Het gebruik van kookplaten en petro leumstellen kan men alleen verbieden, als er iets voor in de plaats komt. Elders is gebleken, dat nadat de directie dergelijke apparaten had laten weghalen, de bewoners de volgende dag al nieuwe hadden aangeschaft. Overigens was de burgemeester van me ning, dat de overheid bij het uitoefenen van haar bevoegdheden met mate en beleid te werk dient te gaan en moet zoeken naar het evenwicht tussen de vereiste brand veiligheid en economische mogelijkheden. Voorts mag de persoonlijke vrijheid niet te zeer worden aangetast. Te knellende be palingen doen de vrijheidslievende burgers neigen naar overtreding hiervan, hetgeen zij dan nog als een deugd voorstellen. De minister van Binnenlandse Zaken heeft na de brand in Westerlicht een rap port laten samenstellen door de Hoofdin spectie van het Brandweerwezen. Hierin wordt geadviseerd hef brandbestriidings- materiaal van Alkmaar met een tweede Masyrusladder uit te breiden om het mo gelijk te maken grote gebouwen bii brand van twee kanten te benaderen, opdat per sonen. die zich in het brandende gebouw bevinden, van twee kanten kunnen worden bevrijd. De commandant van de Alkmaarse brandweer heeft na deze brand een nieuw voorschrift uitgevaardigd, namelijk dat voortaan niet eerst de motorspuit, maar de ladderwagen uitrukt, om zo snel moge lijk personen in een brandend perceel te kunnen bijstaan. Matrozen. Een rechtbank te Famagusta (Cyprus) heeft twee matrozen van het Nederlandse s.s. „IJsel" ieder een boete van 20 pond en een derde een boete van 10 pond opgelegd wegens mishan deling van Britse militairen. Geen der Britten was ernstig gewond. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van Landsverdediging, Robert Lovett, getuigde Vrijdag voor de commissie voor Buitenlandse Betrekkingen van het Huis van Afgevaardigden met het oog op de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland. Hem werden bijzonder heden gevraagd over een aan de commissie gedane mededeling dat een aantal Chinese communisten de Indochinese grens heeft overgestoken". „Wij hebben dit vernomen", antwoordde minister Lovett, hieraan toevoegend dat er geen nauwkeurige gegevens zijn over het aantal Chinese communistische militairen, dat zich in Indochina bij de Vietminh heeft gevoegd. Lovett verklaarde verder dat de Ameri kaanse regering weet dat het leger van Vietminh sinds enige tijd door Chinese communistische militairen wordt versterkt en dat het naar alle waarschijnlijkheid een aanzienlijk gedeelte van zijn uitrusting uit het communistische China heeft ontvan gen. De afgevaardigde Mansfield verklaarde daarop van mening te zijn dat de Chinese communisten „bezig zijn een omschake ling op Indochina voor te bereiden, voor het geval hun positie in Korea verslech tert". „Dat is mogelijk", antwoordde Lovett. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie voor de verenigde Indochinese sta ten heeft Vrijdagavond te Parijs verklaard dat géén berichten zijn ontvangen over het oversteken van de Indochinese grens door Chinese communistische troepen. Het K.N.M.I. deelt mede: Vanmorgen drong een krachtige Zuid- Westelijke luchtstroming tot ons land door. Deze luchtstroming, die vrij zachte en vochtige lucht aanvoert, hangt samen met een diepe depressie tussen Schotland en IJsland. Achter deze depressie om stroomt koudere lucht uit het Noord-Westen naar de Britse eilanden en deze zal de zachte lucht spoedig uit onze streken verdrijven. De temperaturen zullen dus iets lager worden en in de koude lucht kunnen en kele buien voorkomen. Aangezien de koude lucht echter droger is dan de zachtere lucht, zullen Zondag ook opklaringen op treden. V. J. E. d e J o u y Zonder de vrouwen zouden wij in het begin van ons leven zonder hulp, in het midden zonder ge noegens en aan het einde zonder troost zijn. FRANKFORT (Reuter). Eugen Ko- gon, voorzitter van de centrale commissie van de Unie der Europese federalisten, heeft op een persconferentie verklaard, dat kanselier Adenauer zijn onvoorwaardelijke steun zal geven aan een oproep van de Unie om een wetgevende vergadering voor Europa te vormen, die zich ten doel stelt het West-Europese continent tot een fede ratie te verenigen. Van 29 tot 31 Maart zal te Aken een con gres worden gehouden en het is de bedoe ling hierop het initiatief tot bovengenoem de plannen te nemen. Ook de Franse minister van Buitenland se Zaken, Schuman, zijn Nederlandse col lega, mr. D. U. Stikker, de Italiaanse pre mier, Alcide de Gaspei'i, en Paul Henri Spaak, leider van de Europese Beweging, waartoe ook de Unie der Federalisten be hoort, steunen volgens Kogon het plan. Kanselier Adenauer zou de voornaamste spreker zijn op de laatste dag van het con gres. Op het congres zal de première ge geven worden van de film „Smokkelaars banket", een film waaraan schrijvers, spe lers, filmtechnici uit bijna alle delen van Europa hebben medegewerkt. De spelers spreken in hun eigen landstaal. Het sce nario is van Charles Spaak, een broer van Paul Henri Spaak. De directeur van de N.V. Van Herwaar - dens Kalkzandsteenfabriek te Hillegom en de N.V. Katwijkse Kalkzandsteenfabriek te Katwijk, de 62-jarige J. A. van H., is giste ren, onder verdenking van verduistering, in voorlopige hechtenis genomen. Onder dezelfde verdenking werd Van H. op 10 Maart in zijn woning te Aerdenhout aangehouden en in verzekering gesteld. De gehele administratie van het bedrijf werd tegelijkertijd in beslag genomen. Na de verklaring die Van H. bij zijn aanhouding gaf, achtte de officier van Justitie te Haar lem geen termen aanwezig om een vorde ring tot voorlopige hechtenis tegen hem uit te vaardigen. Van H. werd een dag later dan ook weer op vrije voeten gesteld. Uit het onderzoek naar de boekhoudingen en het getuigenverhoor zag de officier van Justitie thans aanleiding om wèl een vor dering tot voorlopige in hechtenisneming tegen Van H. in te stellen. De vordering werd door de rechter-commissaris mr. H. G. Rambonnet onmiddellijk toegewezen. De arrestatie geschiedde gistermiddag om ongeveer half één, na een verhoor in het Huis van Bewaring te Haarlem. Vrijdagmorgen is de „Waterman", die een reis met Nederlandse emigranten naar Zuid-Afrika achter de rug heeft, in Rot terdam aangekomen. Van de 360 passagiers op deze terugreis waren er reeds 130 in Southampton ontscheept. Onder hen, die te Rotterdam aan wal gingen, bevond zich de Griekse prinses Helen Ypsilanti, die in 1941 met de gehele Griekse koninklijke fa milie was uitgeweken naar Durban. Zij keert nu terug naar Griekenland om te zien in. welke staat haar bezittingen zich bevinden. Bij de passagiers was verder de heer A. van der Ploeg, die vijftien jaar ge leden naar Zuid-Afrika ging en ook 12 jaar in Zuid-West-Afrika is geweest, waar naar zijn oordeel voor Nederlanders nog meer toekomstmogelijkheden liggen dan in Zuid- Afrika. Er zijn voornamelijk farms met zeer grote uitgestrektheden land, meestal 15.000 tot 25.000 ha. en er wordt voorna melijk veeteelt bedreven. Mogelijkheden ziet de heer Van der Ploeg niet alleen in het boerenbedrijf. Ook technici, zoals elec- triciens, hebben er een goede kans. Aan de Walvisbaai staan enige fabrieken voor vis meel en pilchards. Daar bestaan ook goede perspectieven voor Nederlandse vissers. Iedereen die van aanpakken weet, zo zei deze passagier, kan in Zuidwest Afrika een goede toekomst opbouwen. CTCCOCOCOOOXKXCOC^XCOCOOOCCOOCCCOCOCOGOOOOCO OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: In het Zuiden van het land aanvanke lijk nog zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen Overigens ver anderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, afgewisseld door opkla ringen. Krachtige tot matige wind tus sen West en Noord. Morgen overdag iets kouder dan vandaag. 23 Maart Zon op 6.36 uur, onder 18.58 uur. Maan op 5.44 uur, onder 16.04 uur. 24 Maart Zon op 6-33 uur, onder 19.00 uur. Maan op 5.58 uur. onder 17.32 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 22 Maart Hoog water: 0.40 en 13.14 Uur. Laag water: 8.22 en 21.13 uur. Zondag 23 Maart Hoog water: 1.48 en 14.12 uur. Laag water: 9.37 en 22.14 uur. Maandag 24 Maart Hoog water: 2.38 en 14.57 uur. Laag water: 10.32 en 23.01 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1