Kort en bondig Prins Bernhard opende „Keukenhof" GESLAAGD... De geschiedenis van een wraak ■Clowntje Riek 4 En filmde de tentoonstelling Bureau voor Arbeidsrecht DANK ZIJ HILVERSUM Marianne Philipsprijs voor Til Brugman Englebert - die is goed Beethovencyclus Aannemersbedrijf Noë bestaat 75 jaar Bijzetting urn met as van D. Brouwer Burgerlijke stand van Haarlem Dubbel jubileum van koor en dirigent Voor onze kwartaal-abonnés Haarlems Dagblad Voor de kinderen Keukenhof en bloembollenhandel SPROETEN Raden Mas Jodjana en Roemahlaiselan FEUILLETON door JOHN HENRY MACKAY ZATERDAG 22 MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Prins Bernhard heeft Vrijdagmiddag de nationale bloemententoonstelling „Keuken hof" in tegenwoordigheid van tal van auto riteiten officieel geopend. Daar waren onder meer de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de vice minister-presi dent mr. F. Teulings, de voorzitter der Eer ste Kamer mr. J. A. Jonkman, de secretaris-generaal van het departement van Landbouw dr. Bonnermann. Te half drie arriveerde Prins Bernhard, die gekleed was in generaalsuniform. Hij werd vergezeld door zijn secretaris dr. F. de Graaff en zijn adjudant majoor Geert- sema. Hij werd ontvangen door de burge meester van Lisse mr. Th. M. de Graaf en de voorzitter van de Stichting Keukenhof, de heer T. M. H. van Waveren. Nadat de Prins het met freesia's en tul pen versierde restaurant was binnengeleid, sprak de voorzitter van „Keukenhof" de heer Van Waveren, de welkomstrede uit. Keukenhof blijvend instituut De heer Van Waveren merkte op dat de Prins zich bevond temidden van koop lui die in hem een voorbeeld zien van groot koopmanschap en die het grootste respect hebben voor zijn activiteit als Nederland's eerste handelsambassadeur. Spreker ver wachtte dat de Keukenhof dit jaar meer nog dan vorige jaren in het middelpunt der belangstelling zou staan. Om de grote stroom bezoekers te kunnen verwerken, zijn de parkeergelegenheid en de aan- en afvoerwegen dan ook verbeterd. Het be stuur van Keukenhof, aldus de heer Van Waveren, beschouwt de alom geuite wens om aan de Keukenhof een blijvend karak ter te geven als de bekroning van zijn werk. De tentoonstelling heeft een algemeen vak belang gediend.- De loop der onderhandelingen met de belangrijkste bloembollenorganisaties duidt op de mogelijkheid, dat Keukenhof zijn ac tiviteit in de toekomst onder auspiciën van deze verenigingen zal voortzetten. Hij me moreerde de samenwerking met de stich ting „Kunst en Gezin" en de „Kring van Beeldhouwers", waardoor men de beschik king heeft gekregen over een aantal kunst werken dat de Keukenhof siert. Tenslotte herinnerde spreker aan de op lossing van de aanvankelijke controverse Flora III-Keukenhof, waardoor beide ten toonstellingen thans zullen samenwerken in het International Flower Festival of Holland 1953 en aan het belang van deze tentoonstelling voor de bevordering van de bloembollenexport Hierna hield Prins Bernhard de officiële openingsrede. Wanneer men zegt, aldus Prins Bernhard, dat het bloembollenbedrijf in de laatste ja ren een niet onbelangrijke rol heeft ge speeld in de handelsbalans van ons land, is dit wel iets te bescheiden uitgedrukt. De bloembollenexport ging vooraan bij het na oorlogse herstel. En als thans exportcijfers van 130 millioen gulden worden bereikt, kan men slechts eerbied hebben voor al degenen van hoog tot laag,'die dit tot stand hebben gebracht. Bij dit cijfer is nog geen rekening ge houden met de hiermee samenhangende bevordering van het toerisme. En het feit, aldus Prins Bernhard, dat de bloembol zich in geval van nood ook nog laat eten, ga ik dan maar stilzwijgend voorbij. Het bloembollenbedrijf neemt een grote plaats in de Nederlandse economie in, de organisatie en de opbouw van deze exposi tie is deze grote plaats volkomen waard. Het bestuur gelukwensend met de sa menwerking met Flora III en met alles wat reeds tot stand was gekomen, en de wens uitsprekend dat men zou voortgaan op de ingeslagen weg, verklaarde Prins Bern hard, onder luid applaus der aanwezigen, de tentoonstelling Keukenhof 1952 voor ge opend. Na afloop van de officiële opening maakte het gezelschap een rondwandeling over de Uit het jaarverslag van het Bureau voor Arbeidsrecht Haarlem van het N.V.V. blijkt dat er in 1951 2058 bezoekers op de spreek uren van de rechtskundige adviseur zijn geweest. Er werden in dat jaar 552 nieuwe zaken ter hand genomen, daaronder waren er 267 over arbeidscontracten en 93 betref fende de sociale wetgeving. Voor de procederende arbeiders werd 12.825,68 geïnd. ADVERTENTIE Bekende schriftelijke cursus Prakt. Boekhouden en Handelscorr. tentoonstelling, waarbij ook bijzondere aandacht werd besteed aan de in het wa renhuis reeds in volle bloei staande tul pen-variëteiten. Prins Bernhard had zijn filmcamera mee genomen en maakte van de gelegenheid ge bruik, verschillende hoekjes van de ten toonstelling op de filmstrook vast te leggen. Het bezoek droeg een zeer ongedwongen karakter en te ongeveer vier uur vertrok de Prins in zijn auto, voorafgegaan door twee motorrijders van de Rijkspolitie, in snelle vaart van het tentoonstellingster rein, hartelijk begroet door vele honderden die daar waren saniengeKomen om een glimp van de hoge bezoeker op te vangen. Om de nagedachtenis te eren van de in 1951 overleden schrijfster Marianne Gou- deket-Philips is door de nabestaanden een fonds gesticht. Hieruit wordt elk jaar (tot 1971) een bedrag toegekend aan een Nederlandse schrijver of schrijfster, die tenminste de leeftijd van vijftig jaar heeft bereikt, uit waardering voor en ter be vordering van zijn of haar litteraire ar beid. Bij de stichting van het fonds werd onder meer bepaald, dat de uitreiking steeds zou geschieden op de geboorte datum van Marianne Philips, 18 Maart. Voor dit jaar werd de onderscheiding toe gekend aan de schrijfster Til Brugman. ADVERTENTIE De zo langzamerhand traditionele Beet hovencyclus van de H.O.V. begint dit jaar op 22 April in de Gemeentelijke Concert zaal te Haarlem met de uitvoering van een programma, waarop voorkomen de ouverture Leonore 3, het Vierde Piano concert en de Tweede Symphonic, onder leiding van Toon Verhey, met medewer king van de soliste Moura Lympany, piano. Ook de andere concerten worden door Toon Verhey gedirigeerd, behalve dat op 29 April met solistische medewerking Jacques Abram, die op Dinsdag 6 Mei met de H.O.V. het Vijfde Pianoconcert van Beethoven ten gehore brengt. van de pianist Gerard Hengeveld, dat door Marinus Adam wordt geleid. Behalve het Tweede Pianoconcert staan de ouverture Prometheus en de Vierde Symphonie op het programma. Het Vijfde Pianoconcert en de Vijfde Symphonie worden op 6 Mei ten gehore gebracht. Het Derde Pianoconcert en de Derde Symphonie komen op 13 Mei aan de beurt. De solisten zijn respectievelijk Jacques Abram en Steven Bergmann. De cyclus wordt op 20 Mei besloten met het Vioolconcert (solist: Herman Krebbers) en de Negende Symphonie met medewer king van het Koor Katholiek Haarlem (in gestudeerd onder leiding van Albert de Klerk) en de vocale solisten Corry Bijster, Annie Hermes, Han le Fèvre en Herman Schey. De heer J. G. Noë, timmerman en aan nemer aan de Zijlvest te Haarlem, her dacht deze week de dag, waarop zijn grootvader, de heer P. Noë (bij de oude Haarlemmers nog welbekend), 75 jaar ge leden dit aannemersbedrijf in het perceel Gedempte Oudegracht 54 stichtte. Dit klei ne zaakje is gegroeid tot het grote bedrijf, dat nu aan de Zijlvest 1-5 gevestigd is. De heer Noë hield in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond een receptie, die zeer druk bezocht werd. Er werden vele bloemen en geschenken aangeboden en vele toespraken gehouden.-Namens de Ne derlandse Aannemersbond bood de heer P. van Essen gelukwensen aan. Tijdens deze receptie werden ook twee werknemers ge huldigd, namelijk de heren C. van Leer- sum en S. Bos, die respectievelijk 32 en 25 jaar bij de firma Noë werkzaam waren. Zij ontvingen van het hoofdbestuur van de Nederlandse Aannemersbond een leg- en een draagpenning en van de heer Noë een feestgave in envoloppe. Ook de andere leden van het personeel werden op deze wijze bedacht. Vrijdagmiddag is opnieuw op de Ere begraafplaats aan de Zeeweg te Overveen een urn met de as van een illegale werker bijgezet, thans van de heer D. Brouwer, die als architect in Amsterdam veel be kendheid genoot. Door hem werden onder meer ontworpen 24 gebouwen voor het HEMA-bedrqf, de in 1937 voltooide ver bouwing van de Bijenkorf in Amsterdam en andere grote winkelpanden. De overledene werd op 17 November 19-11 in de Overveense duinen gefusilleerd tezamen met vier anderen. Hij behoorde tot de eersten wiens doodvonnis in de dui nen werd voltrokken. Hij werd op 24 Sep tember 1941 gearresteerd in Rotterdam, waar hij was ondergedoken nadat de ver zetsgroep, waarvan hij deel uitmaakte, in het begin van die maand reeds groten deels gevangen was genomen. Behalve zijn medewerking aan de samenstelling van die verzetsgroep herbergde wijlen de heer Brouwer nog geallieerde piloten en werkte hij tevens voor het toen nog illegale blad „Vrij Nederland". Het Feldgericht veroor deelde hem ter dood. Op de Ere-begraafplaats werd het woord gevoerd door de heer A. de Vries, direc teur van de HEMA-bedrijven. Ds. J. ter Schegget, predikant der Ne derlands Hervormde Gemeente te Am sterdam, die in de gevangeniscel in de laatste levensuren nog met de ontslapene had kunnen spreken, sprak een woord ter nagedachtenis en eindigde met het bidden van het „Onze Vader". Daarna dankte de oudste zoon, de heer D. J. Brouwer, voor de blijken van belangstelling. HAARLEM, 21 Maart 1952 BEVALLEN van een zoon: 19 Mrt, A. Ste- ringaKinderman. BEVALLEN van een dochter: 19 Mrt, A. J. M. van VlijmenOppers; 20 Mrt, A. M. Fran sen—Stoel; 21 Mrt, N. Rempt—Steenken. OVERLEDEN: 20 Mrt, F. Lijnbach, 64 j.v Maerten van Heemskerkstraat. Op 31 Maart hoopt de Bloemendaalse componist en organist Paul Chr. van Westering zijn zilveren jubileum te vieren. Op zijn veertiende jaar werd hij hulporga nist bij de Gereformeerde kerk in Hersteld Verband te Amsterdam-Zuid en een jaar later kreeg hij (te Amstelveen) zijn eerste vaste aanstelling. Sinds 1939 is hij ver bonden aan de Begijnhofkapel te Haarlem. Vijf jaar geleden werd hij tevens organist van 'het Nederlands Hervormd kerkge bouw te Overveen. Eveneens op 31 Maart viert het koor van de Begijnhofkapel, waarvan de jubi laris dirigent en oprichter is, zijn tien jarig bestaan. Het koor bereidt zich thans voor op zijn 75ste radio-uitzending. Uit gevoerd zal worden een door Paul Chr. van Westering gecomponeerde jubileum cantate voor vocale solisten, koor, blaas instrumenten en orgel onder de titel „God is mijn erf". De jubilaris zal het dubbele feest met de leden van het koor in intieme kring vieren. Instituut voor Arbeidersontwikkeling In restaurant Brinkmann vond een druk bezochte jaarvergadering plaats van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling te Haarlem. De jaarverslagen van de secretaris, de penningmeester en van de secretaresse van de natuurvriendencommissie getuigden dat het Instituut nog steeds in ledental toe neemt en dat de bijeenkomsten zich in een toenemende belangstelling mogen ver heugen. De voorzitter de heer L. van Asperen. werd, ondanks dat hij zelf vond dat het tijd werd dat er een jongere kracht voor hem in de plaats kwam, met grote bijval van de vergadering herkozen. Het bestuur is als volgt samengesteld: Van Asperen, voorzitter, G. Boerhorst, se cretaris, W. Russchen, penningmeester, A. de Zwart, 2e voorzitter, mevrouw Bund lingMarsman, 2e secretaresse, W. J. van Essen, 2e penningmeester, G. Jansen, alge meen bestuurder, mejuffrouw An v. d. Borst en Fr. le Fèbre, natuurvriendencom missie. Veel aandacht werd er besteed aan het zomerprogramma van het natuurvrienden- werk, waarbij een groot aantal excursies,* tochten en weekeinden veel goeds belooft. Nachtdienst apotheken Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, telefoon 11596; Grijsseels en Van Hees. Lange Veerstraat 19, telefoon 11000; Frans Hals apotheek, Frans Halsplein 1, telefoon 11180. bestaat de gelegenheid, het abonne mentsgeld automatisch van hun giro rekening op de onze te laten over schrijven. De voordelen hiervan zijn: le. Aanbieding van kwitantie komt te vervallen, dus geen incassokosten 2e. Giro-biljet behoeft niet'meer ieder kwartaal te worden uitgeschreven. 3e. Geen kosten voor overschrijving. Indien U hiervan gebruik wilt maken, verzoeken wij U een machtigingsfor mulier bij onze administratie aan te vragen. OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT X - v i y i jr 12+b Het werd nu al vroeg donker 's avonds. „De lange avonden komen weer aan", zei tante Liezebertha. „Ja", zei oom Tripje. „Het gaat nu langzamerhand winter worden. Maar de lange avonden bij de kachel zijn óók wel gezellig!" Dat vonden de anderen ook. Als ze 's avonds gegeten hadden en hun huiswerk ge maakt hadden, mochten ze nog wat opblijven. Dan zochten ze hun leesboeken op kropen lekker bij de kachel. Oom Tripje las de krant en rookte z'n pijp en tante Liezebertha schonk voor allemaal een kopje thee in.... Ja, dat was echt gezellig. De jongens waren meestal zo in hun boek verdiept, dat ze soms hun kopje thee koud lieten worden en helemaal de tijd vergaten. Als je ook midden in zo'n spannend ver haal bent. Bunkie kon maar niet genoeg krijgen van dat mooie boek, dat hij met tekenen ge wonnen had; daar stonden toch zulke prachtige verhalen en platen in! Maar ook Rick en Oepoetie mochten het van hem lezen, natuurlijk. Zo zaten ze daar bij elkaar, tot tante Liezebertha eens op de klok keekDan was het bedtijd, dusnaar boven! Pionnen voor samenwerking, Dezer dagen deden wij mededelingen over de samenwerking tussen de Stichting „Keukenhof" en de bloembollenhandel. Wij vernemen nader, dat op de Maandag 7 April in Haarlem te houden vergadering van de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur een voorstel van het hoofd bestuur aan de orde zal komen, waarin het vraagt gemachtigd te worden om te streven naar het sluiten van een zodanige overeenkomst met de Stichting „Keuken hof", waardoor de permanente tentoon stelling onder de leiding komt van de vak organisaties. In de toelichting wordt opgemerkt, dat reeds overeenstemming bereikt is over de samenwerking tussen de Flora en de Keu kenhof in 1953. De organisatoren van Keu kenhof zijn thans bereid aan een oplossing mee te werken, waardoor tegemoet geko men kan worden aan de bezwaren, dat de tentoonstelling in Lisse niet langer wordt georganiseerd en bestüurd door een aantal, als particulier optredende vakgenoten zon der enige verbinding met de vakorganisa ties. Als tot reorganisatie wordt overge gaan, zal het nieuwe bestuur bestaan uit afvaardigingen van de Al'gemene Ver eniging voor Bloembollencultuur, de Bond van Bloembollenhandelaren en de gemeen te Lisse. De afdelingen Grootebroek, Bovenkar- spel en Venhuizen zullen een voorstel in dienen, waarin afkeuring wordt uitge sproken over de medewerking van het hoofdbestuur om in het Centraal Bloem bollen Comité voor verhoging van de hef fing van 2 op 3 pet. voor het vak te stemmen, zonder de leden der vereniging te raadplegen. De afdelingen stellen voor de heffing te verlagen tot 2 pet. Het hoofdbestuur heeft prae-advies uitgebracht en meent het voorstel te moeten ontraden. ADVERTENTIE komen vroeg in 't voorjaar Koop tijdig SPRUTOL In plaats van de aanvankelijk aange kondigde Indra Kamadjojo, die echter op het ogenblik een tournée door Amerika onderneemt, trad gisteravond de Indone sische danser Raden Mas Jodjana voor de leden van de vereniging „Geloof en We tenschap" in de Haarlemse Schouwburg op met een programma, dat niet alleen de belangstelling van de talrijke aanwezigen geboeid hield, doch ook herhaaldelijk een warme bewondering wist af te dwingen. Dat was mede te danken aan de voortref felijke inleiding door zijn echtgenote, die op zeer verhelderende wijze de grondvor men van deze Oosterse bewegingskunst mondeling toelichtte en aldus het publiek enige elementaire normen van appreciatie verschafte. Zij wees er op dat de benen het vaak wisselende rhythme aangeven en dat de handen de spraak vertolken. Voorts werd de aandacht gevestigd op het ver schil in karakter tussen de maniijke en de vrouwelijke dans: de eerste naar buiten tredend en dus de ruimte veroverend, de tweede naar binnen gekeerd, kuis en in getogen. Het is jammer dat men deze ele menten zo zelden tegelijkertijd in het spel gebracht te zien krijgt. Raden Mas Jodjana nam zelf vier num mers van het programma voor zijn reke ning. Ondanks zijn reeds gevorderde leeftijd weet hij nog een intense spanning in zijn gebaren te leggen en is zijn plastiek bijzon der krachtig. In de rol van Shiva stampte hij tijdens het scheppingsproces werkelijk het vuur uit de grond. Heel mooi was voorts het in slaap vallen van de even ontwaakte dromer in de tempel, die zijn verering voor de godin zag veranderen in een hartstochtelijke liefde voor de vrouw, speciaal door de onnavolgbare gratie van de langzame manualen. Indrukwekkend was het bezeten optreden van de ijdele roofridder Kelono. Verder werd medewerking aan deze avond verleend door de sterk gespierde en wat zwaar gebouwde danser Roemahlai selan, die voor de pauze als de roeiende visser in zijn suggestieve hurkhouding te recht succes oogstte. Ook zijn krisdans was niet onverdienstelijk, maar het hoog tepunt van zijn optreden kwam na do pauze met „Belo Prodjo, de ondergang van een koninkrijk". De gebrokenheid van de koning, die zijn geliefde vrouw heeft doorstoken om haar niet in handen van de vijand te laten vallen, was bepaald aan grijpend. Hier kon men dan weer eens zien hoe expressief een rug kan zijn! Zijn ver mogen om stemming te wekken en vast te houden deed voor dat van Jodjana nau welijks onder. D. K. ADVERTENTIE BINNENLAND Er is naar aanleiding van de publi caties over de regenverzekering in Arnhem een misverstand ontstaan. De veronderstel ling dat het K.N.M.I. in De Bilt bij deze verzekering is betrokken, is onjuist. De regenwaarneming te Arnhem geschiedt door de Gemeentelijke Dienst van de Reiniging aldaar, geheel los v?n het K.N.M.I. In opdracht van de Stichting Krimpc- nerwaard heeft het Economisch-Technolo- gisch Instituut voor Zuidholland een sociaal- economisch rapport uitgebracht over de Krimpenerwaard. In dit rapport wordt ge zegd dat de Krimpenerwaard niet voldoende verbonden is met zijn consumptiegebied en de aanvoerplaatsen van grondstoffen. Brug gen over de IJsel en de Lek worden een eerste vereiste genoemd. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp tot wijziginig van de Inkomstenbelas ting, de loonbelasting en de Vennootschaps belasting ingediend. Dit ontwerp beoogt de onlangs door de minister van Financiën aan gekondigde fiscale faciliteiten in het leven te roepen voor giften aan instellingen van kerkelijke, charitatieve, culturele en weten schappelijke aard. De 62-jarige B. E., gepensionneerd hoofd van een school te Groningen, is destijds veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. Hem was ten laste gelegd dat hij in een drietal brochures zich beledigend had uitgelaten over de rechterlijke macht en de regering. De achtergrond van deze publicaties was het feit, dat in 1934 tot in hoogste instantie wegens oplichting werd veroordeeld. Bij de behandeling van de zaak voor het hof te Leeuwarden is bevestiging van het rechtbankvonnis gerequireerd. Tijdens de jaarvergadering van het Centraal Bureau van de tuinbouwveilingen te Utrecht is door de aangesloten veilingen een telegram naar de regering gezonden waarin wordt aangedrongen op een zo spoe dig mogelijk overleg met de regering te Bonn inzake de hoge Duitse invoertarieven op groenten en fruit. Vjjf jaar na de uitgifte van de eerste 103 bedrijven in de Noord-Oostpolder heeft thans de Centrale Grondkamer te Arnhem een be slissing genomen omtrent de pachtprijzen. De Grondkamer besliste, dat het systeem der progressie moet worden verworpen, om dat niet is gebleken, dat er verschil in pacht waarde bestaat tussen een hectare van een klein bedrijf en een hectare soortgelijke grond van een groter bedrijf. Deze verwer ping van het door de minister voorgestelde systeem betekent, dat het evenmin in andere drooggelegde gebieden toegepast zal kunnen worden. De Amsterdamse recherche speurt naar de 38-jarige H. G., eigenaar van een kleine autoverhuurinrichting in Amsterdam, die er van verdacht wordt 18 auto's en 30 brom fietsen voor een totale waarde van 100.000 gulden te hebben verduisterd. G. die de auto's en bromfietsen van collega's had gehuurd, zou deze verkocht hebben. Hij is op 14 Maart met zijn vrouw per auto met onbekende be stemming vertrokken. Een 24-jarige Middelburgse koopman, die met een collega uit Goes eind November tijdens een autorit een dronken medepassa gier van een f 1300 beroofde, is door de recht bank te Middelburg veroordeeld tot ander half jaar gevangenisstraf. Zijn collega kreeg een jaar. De „Sibajak" is Vrijdag in Rotterdam aangekomen. Het schip maakte de terugreis via Nieuw Zeeland, waar Nederlandse emi granten werden afgezet en bracht uit Indo nesië ongeveer 650 repatriërende landgenoten in Nederland terug, onder wie vele weduwen en wezen. Van dezen hebben er 452 geen onderdak en 377 zijn geheel zonder middelen van bestaan. De acteur Theo Frenkel wordt na afloop van een opvoering van „Zijne Excellentie" door de Haagse Comedie in de Koninlijke Schouwburg gehuldigd, omdat hij veertig jaar geleden zijn toneelloopbaan begon. Fie Carelsen is penningmeesteresse van 't werk comité. Namens de gemeente Den Haag zal de jubilaris een schilderij van W. Schrofer worden aangeboden. HAARLEM EN OMGEVING Op 1 April zal de heer W. Flooren, Korte Zijlweg 23 te Overveen, vijftig jaar in dienst zijn bij de familie Van der Vliet, die thans op huize „Vaart en Duin" woont. De Bloemendaalse Middenstandsvereni ging, afdeling van de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond, hield de jaarver gadering in hötel Zomerzorg onder voorzitterschap van de heer G. Daams. Het bestuur bestaat uit de heren G. Daams, voorzitter: A. J. Grootegoed, secretaris; L. Siegers, penningmeester; mevrouw A. J. SchouwDeggeler en de heren D. Vermeer en J. F. Mulder leden. Op de vergadering werd gesproken over het houden van een enquête over de komende winkelsluiting. De inzamelingsactie voor he* carillon voor Bloemendaal heeft in de gemeente Bloe- mendaal een1 bedrag van bijna f3000 opge leverd, hetgeen ongeveer vijftien cent per inwoner betekent. Het succes is te danken aan de ijver, waarmee de dames H. Vliegen— Speerstra, J. A. E. C. P. MellemaVan der Meer. K. Breitenstein—Bean en M. E. Brei- tensteinDe Stoppelaar haar taak hebben opgevat, daarbij gesteund door zestig collec tanten. Het echtpaar A. v. Leeuwen en E. van LeeuwenSwaanswijk, wonende Zaanen- straat 103, zal 26 Maart zijn 50-jarig huwe lijksfeest vieren. Spaarndams fanfarecorps „Kunstkring" onder leiding van Peter Wit zal op Hemel vaartsdag uitkomen in het nationaal concours te Scherpenzeel in de ere-afdeling. Ook aan de mars- en tamboerwedstrijd wordt deel genomen. De heer R. M. Klep te Heemstede is geslaagd voor het doctoraal examen genees kunde aan de gemeente-universiteit te Amsterdam. Voor het candidaafsexamen Nederlands recht is aan de Leidse universiteit geslaagd de heer K. H. W. Tap te Haarlem. Nederlandse bewerking van C. J. E. Dinaux 30) Dèt, dacht Eberhardt, moet je zelf maar uitzoeken. Hardop zei hij met een bemin nelijke glimlach: Mijn beste Wolfradt, als dèt bekend was.Maar één ding kan ik je wel zeg gen: deze jongeman is allesbehalve gek, en als je je soms mocht voorstellen, in een handomdraai met hem klaar te zijn, dan vergis je je lelijk. Wolfradt antwoordde met een superieur glimlachje. Hij was zeker van zijn over winning. Zoiets moest men nu maar eens aan hem overlaten; hij had waarachtig wel voor moeilijker gevallen gestaan. Zijn nieuwsgierigheid was in hoge mate geprik keld. En zijn plan stond vast: hij zou deze merkwaardige jonge kerel, van wie Eber hardt blijkbaar zo'n hoge dunk had, per soonlijk aan de tand voelen. Adieu, Wolfradt ik wens je succes met je nasporingen.besloot Eberhardt. Had Wolfradt góéd gehoord, dat zijn stem spottend klonk? Veel hoofdbrekens zullen ze mij niet kosten. Ik zal zeker niet nalaten, je het resultaat mede te delen. Mijn dank voor je inlichtingen en tot ziens, Eberhardt Wolfradt had zich' voorgenomen in het begin zijn verhoor op de beminnelijkste manier af te nemen. Leverde dat geen resultaat op, dan kon hij altijd nog uit een ander vaatje gaan tappen. Met een hoffelijk handgebaar nodigde hij de binnengekomene uit, plaats te nemen in een gemakkelijke stoel tegenover hem. Maak u het zich gemakkelijk, meneer Braun, en beschouwt u dit gesprek als een nu eenmaal noodzakelijke formaliteit. Het spijt me, een ogenblik beslag op uw tijd te moeten leggen. Maar u begrijpt. Braun keek hem aan met een onverschil lige blik. Als ik het wél heb, meneer Braun, werd u destijds onschuldig veroordeeld, Bij de revisie van uw zaak werd u vrij gesproken. Is dat juist? Wolfradt had het verhoor ingeleid op de toon van een'man die bezield is met vriend schappelijke bedoelingen. Dat is juist. Dat moet u diep gegriefd hebben. ik bedoel: onschuldig te zijn en gestraft te worden, dat is geen geringe beproeving in een mensenleven. Helaas, meneer Braun, is ook de rechtspraak mensenwerk, en waar mensen werken worden fouten gemaakt. Betreurenswaardige fouten, die niet meer goed te maken zijn.... Tja..,, men kan zich zo'n geval als het uwe niet ernstig genoeg voorstellen. U was door deze gang van zaken waarschijnlijk diep getroffen, nietwaar meneer Braun? Inderdaad. De heer, met wie u op straat een „ont moeting" had laten we het even een ontmoeting noemen (Wolfradt trachtte schalks-vertrouwelijk te lachen) was dezelfde die aanklager was in uw eerste proces. Was, of is, u dat bekend? Natuurlijk. U kent zijn naam? Allicht. Mr Sierlin dan, beweert dat u hem maandenlang hoe zal ik het uitdrukken hebt gevolgd. Gevolgd? En toen uiterst beleefd: „En hoe motiveert deze heer zijn bewering? Hierop, dat hij u zo ongewoon vaak en op verschillende plaatsen ontmoet, dat een toeval vrijwel is uitgesloten. Mag ik vragen op welke plaatsen dan alzo? Braun's stem had verwonderd ge klonken. Na enig bladeren in de voor hem lig gende stukken, antwoordde Wolfradt op een wat scherpe toon: Bijvoorbeeld, meneer Braun, voor zijn huis Voor zijn huis? En ik weet niet eens, waar deze meneer woont! Nog steeds hoffelijk, maar één nuance scherper, vroeg Wolfradt: U zoudt niet weten waar de heer Sier lin woont? Kom, meneer Braun, dat klinkt toch niet erg waarschijnlijk. U zit immers of moet ik zeggen „u zat" herhaalde lijk op de bank die schuin tegenover Sier- lins woning staat. Koel antwoordde Braun: Zo, woont deze meneer in die stads wijk! Dat was me niet bekend. U kent de omgeving daar? Kennen? Ik wandel vaak en liefst zo veel mogelijk in de stilte. Mijn zenuwen hebben rust nodig. Wolfradt wierp een blik op de krachtige gestalte en het gebruinde gezicht. Naar uw uiterlijk te oordelen heeft u zich vrij aardig hersteld van laten we zeggen de schok, die u helaas ik her haal: helaas, meneer Braun te verwer ken had. Het uiterlijk kan soms bedriegen, zéér bedriegen. Pauze. U heeft geen betrekking? Momenteel niet. Het is niet gemakke lijk werk te vinden, als men heeft „geze ten". Maaru is toch gerehabiliteerd? Iedereen wéét toch dat u onschuldig was? Met een bittere glimlach gaf Braun ten antwoord: Gerehabiliteerd? Op papier. In het oog van de mensen niet. Papier is geduldig, mensen zijn wreed. U beschikt toch over een inkomen, niet waar? Als u de kleine erfenis, die ik kreeg, een inkomen wenst te noemen: ja. Ik hoop dat deze kleine som toereikend zal zijn me zodanig te herstellen dat ik tenminste lichamelijk weer geschikt ben om te w.erken. Als u wilt weten hoe groot mijn. inkomen.... is Wolfradt haastte zich een afwerend ge baar te maken. Niet nodig, meneer Braun. Ik geloof u graag op uw woord Het gesprek stokte. Wolfradt begreep, dat hij zo niet verder kwam. Plotseling boog hij zich voorover om met een trouw hartige uitdrukking in zijn ogen de blik van de ondervraagde te ontmoeten. Meneer Braun.ik zit hier niet als uw tegenpartij. Begrijpt u me goed. Ik wil niets liever dan in goede verstandhouding met u spreken en met u tot overeenstem ming komen. Laat ik u dit zeggen: ik acht het zeer wel mogelijk dat Sierlin zich ver gist. Maar u begrijptHet is mijn plicht, deze zaak op te helderen Braun gaf geen antwoord en nam een afwachtende houding aan. Na enige stilte hervatte Wolfradt: En die opheldering kunt u mij wellicht verschaffen, meneer Braun Scherp klonk de wedervraag: Opheldering? Waarvan? Ik zei u al: opheldering omtrent uw wijze van doen. U volgde meneer Sierlin. Het was voor Wolfradt een opluchting, dat hij tot dat punt van het verhoor was teruggekeerd. Volgen? Waarom zou ik die meneer moeten volgen! Ja, meneer Braun, èchtervolgen! Moet ik duidelijker zijn? U bezoekt de schouw burg als mr. Sierlin naar de schouwburg gaat. U zit één rij vóór hem. Nog meer, meneer Braun? U is herhaaldelijk aanwe zig op de publieke tribune in de rechts zaal. Ik ga vrijwel nooit naar de schouw burg. Dat laten mijn middelen niet toe. Als u zo goed ingelicht is, zal ook dèt u niet onbekend zijn. Ik heb die meneer daar niet gezien. Als u van een andere mening mocht zijn, zou ik graag van u horen op welke gronden deze berust. En wat die publieke tribune betreft: daar heeft iedere burger zelfs een gewezen tuchthuisboef als ik, waarvoor ik nog steeds word ge houden, zoals opnieuw blijkt toegang. Maar waarom is u juist daar aanwe zig, als mijnheer Sierlin requisitoir houdt? Uw onderstelling is onjuist. Ik ben er óók vaak, als deze meneer er niet is. Ik heb geen werk. Het is daar warm. Wolfradt raadpleegde zijn aantekenin gen. Hij mócht zijn geduld niet verliezen. U bracht enkele weken door in een badplaats? Ik bedoel: in de afgelopen zo mer. Dat was, als ik juist ben ingelicht, in Augustus. U vertrok op dezelfde dag, waarop mr. Sierlin aankwam? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6