Pieter Teyler van der Hulst werd 250 jaar geleden geboren Kapitaalnood hindert bedrijfsfinanciering Taxi 18000 Een man die tijdens zijn leven en ook na zijn dood veel invloed had op het Haarlemse leven Jo Vincent zong voor Muzen-Forum Groot zangersfestijn in 1953 te Den Bosch Heemstede Bloemendaal Zwitserse documentaire over de Staatsmijnen MAIS ON „MARCEL" Permanent de Luxe ƒ10. H. WAKKER Specialisten zijn niet tevreden over honoraria J aarvergaderïng Twentsche Bank „Un Revenant" voor de Haarlemse Kunstgemeenschap Snip en Snap in de revue „Extra-editie" Ernstig ongeluk aan Harmenjansweg Wie is waarnemend Commissaris in Friesland? Effecten- en Geldmarkt Koninklijke onderscheiding toegekend aan J. Nooy ZATERDAG 22 MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Pieter Teyler van der Hulst heeft veel invloed gehad op het Haarlemse leven. Zowel tijdens zijn leven als na zijn dood. Er is daarom aanleiding, nu het op 25 Maart a.s. 250 jaar geleden zal zijn dat hij te Haarlem werd geboren, de schijnwer pers der belangstelling nog eens op hem te richten. Thomas Taylor de stamvader van het geslacht der Teylers die in Nederland woonden was de zoon van een Engels edelman. Als 18-jarige jongen vluchtte hij in gezelschap van enkele landgeno ten naar Holland, om zijn Doopsgezinde overtuiging. Hij had slechts weinig geld en een Bijbel bij zich. In Haarlem is het de jonge vluchteling voor de wind gegaan, want hij stierf in 1665, dus 85 jaar oud, als een vermogend fabrikant. Hij had drie zoons en drie dochters. Pieter die in 1702 geboren werd is zijn achterkleinkind, en nakomeling van de tweede zoon Iszaak, die getrouwd was met Maria van der Hulst. ir r Pieter Teyler van der Hulst Ook Pieter heeft steeds in Haarlem ge woond. Hij trad in 1728, op 26-jarige leeftijd, in het huwelijk met Helena Wijnands Verschaven, die hem twee kinderen schonk. Maar beide kinderen zijn jong gestorven. Toen dan ook zijn vrouw in 1754 stierf, bleef de 52-jarige man alleen achter. „Rijk maar eenzaam" zo merkt mej. dr. G. H. Kurtz, de Haarlemse archi- varesse, in een levensbeschrijving op. Pieter Teyler van der Hulst, die zijde fabrikant was, bezat een groot vermogen. Gedeeltelijk had hij dat door erfenissen verkregen, maar ook door eigen werk. Hij leefde betrekkelijk eenvoudig, alleen gaf hij geld uit voor kunst en wetenschap. Ook was hij lid van de Doopsgezinde kerk die hij in verschillende ambten diende. Ook steunde hij cle kerk op geldelijk gebied. Van der Hulst was een beoefenaar der wetenschap. Hij had een grote collectie boeken, schilderijen, tekeningen en pen ningen. Ook was hij milddadig. Uit een beschrijving die wij onlangs in de artike lenserie Schoonheid in Haarlem en Om geving gaven van het Vrouwe- en Antonie Gasthuis op het Klein Heiligland, bleek dat hij reeds tijdens zijn leven dat gebouw als Hofje gesticht had. 8 April 1778, dus op 76-jarige leeftijd, is Pieter Teyler van der Hulst overleden. Het bleek toen dat hij reeds in 1756, kort na de dood van zijn vrouw dus, bij testa ment beslist had dat hij zijn gehele vermo gen gelegateerd had aan een stichting, be stuurd door vijf directeuren, die zou zete len in zijn woonhuis in de Damstraat. (Van dit pand, het Fundatiehuis van Teylers Stichting, gaven wij in de bovengenoemde artikelenserie ook een beschrijving, alsoo.k van het door de beheerders van zijn nala tenschap gebouwde Teylers Hofje aan de Koudenhorn.) Ingevolge zijn testament werden twee genootschappen opgericht: het Godgeleerde Genootschap en het Genootschap voor Na tuurwetenschap, Geschiedenis, Letteren en Kunst. Deze genootschappen die alle be stuurd zouden worden door zes leden, moe ten jaarlijks prijsvragen uitschrijven, elk op eigen terrein, waarvoor een gouden erepenning ter waarde van 400 gulden moest worden beschikbaar gesteld. Deze prijsvragen worden nog steeds uit geschreven. In de loop der jaren zijn er, als vrucht daarvan, zeer belangwekkende studies verschenen. In 1885 werd het Teylers Museum aan het Spaarne geopend, waar de grote col lectie voorwerpen op gebied van kunst en wetenschap, die Pieter Teyler van der Hulst tijdens zijn leven vergaard had, een waardig onderdak vond. Bovendien werd die verzameling nog door aankopen gere geld uitgebreid. Onder de collectie kunst is, behalve een groot aantal schilderijen AllVERTENTIF Laat uw breiwerk geen prooi van de motten worden. Koop uitsluitend geMITINiseerde motvrije wol. De Zwitserse cineast Uberto .Bolzi ver vaardigde een documentaire film over de Staatsmijnen in Limburg. De film, die de titel zal dragen „De zwarte stroom", heeft een lengte van 1800 meter en een speel tijd van ongeveer één uur. Met de opna men werd in Maart van het vorig jaar een begin gemaakt. Thans is men bezig met. het ontwikkelen en de montages. De film wordt voor het eerst vertoond bij het ju bileum van de Staatsmijnen in Mei. „Maskerage" misschien ook nog naar (Jannes Vertegenwoordigers van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, die dezer dagen de door de cineast Max de Haas vervaardigde film „Mas kerage" hebben gezien, zijn van oordeel dat men hier met een werk van bijzonder ka rakter te doen heeft. Men zal, hoewel de inschrijvingsdatum reeds is overschreden, al het mogelijke doen om deze film alsnog als Nederlandse inzending op het interna tionale filmfestival te Cannes te plaatsen. (aanvangende met meesters uit het begin der 19e eeuw) een zeer uitgebreide collec tie oude tekeningen, prenten en etsen, waaronder vele van Rembrandt, Michel Angelo, Claude Lorrain, Lucas van Ley- den, Goltzius en Adr. van Ostade). Eerste conservator van deze afdeling was de schilder Weybrand Hendriks. De laatste .jaren werd die functie vervuld door H. van Borssum Buisman, die verleden jaar overleed. Aan het Naturkundig Laboratorium zijn namen van bekende geleerden verbonden, uit het verleden noemen wij van Dr. A. van Marum en Prof. Dr. H. A. Lorentz. Thans is Prof. Dr. A. D. Fokker conser vator. De Paleontologische verzameling bevat een rijke collectie fossielen en delfstoffen, bijeengebracht door Dr. T. C. Winkler. Ook het Penningkabinet is voor allen die zich daarvoor interesseren belangrijk. Uitgebreid is ook de boekerij, waarin ook zeer bijzondere en waardevolle werken zijn opgenomen. Erfenisjagers Niet onvermeld kunnen wij laten dat in de loop der jaren enige keren verwanten van Teyler zijn gekomen die vermeenden aanspraak te kunnen maken op een deel der nalatenschap. De verwanten vormden verenigingen om uitgebreide processen te bekostigen. Vooral kort na 1900 waren deze erfgenamen zeer actief. Voor de ci viele kamer van de Haarlemse Rechtbank, werden verschillende processen gevoerd. Maar al deze aanspraken werden afgewe zen. Bij de Duitse regering werd zelfs de tussenkomst ingeroepen door 1000 ver meende erfgenamen die in Duitsland woon den. Door bemiddeling van Bismarck werd toen aan drie advocaten in Amsterdam advies gevraagd. Deze stelden een uitge breid onderzoek in, waarbij zij tot de con clusie kwamen dat hun geen enkele rechts grond gebleken was waarop met kans op een gunstige uitslag een rechtsvordering kon worden ingesteld tot verkrijging van de nalatenschap van Pieter Teyler van der Hulst of een deel daarvan. „Alle moeite, die daarvoor gedaan wordt, alle gelden die daarvoor worden besteed, komen ons voor te zijn tijd- en geldverspilling". Herdenking Op 25 Maart zullen, als elk jaar, op de geboortedag van Teyler feesten gehouden worden in de stichtingen die aan zijn mild dadigheid het aanzien danken. Het ligt niet in de bedoeling van het college van direc teuren een bijzondere herdenking aan deze 250ste geboortedag te wijden. ADVERTENTIE Haarverven volgens het nieuwste systeem Ex-chef-kapper Stoomvaart Mij. Nederland Ged. Oude Gracht 98 - Telefoon 20837 Een aantal specialisten in den lande is niet tevreden met de honoraria die zieken fondsen betalen. Daarom willen zij be danken als lid van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst. Naar wij vernemen hebben tot dusver geen medici uit Haarlem en omgeving voor het lidmaatschap bedankt. Dappere herder Een 17-jarige jongen, Neville Cant, die met levensgevaar een kudde schapen bij een prairie-brand heeft gered, ontving de zilveren medaille van de Vereniging voor Dierenbescherming. Deze jonge herder had 700 schapen on der zijn hoede toen hij door het vuur werd verrast. Met grote tegenwoordigheid van geest slaagde hij er in de schapen in vei ligheid te brengen. Zijn herdershond kwam om in de vlammen en de jongen zelf liep zware brandwonden op. Het Nederlands Costuummuseüm, geves tigd in het Museum Bredius te Den Haag, wordt Vrijdagavond 28 Maart officieel ge opend. Bij die gelegenheid zal de heer Cruys Voorbergh een demonstratie van achttiende- eeuwse costuums geven. Aan de vleugel begeleid door Emmy van Eden trad Jo Vincent gisteravond in ge bouw Domi voor Bloemendaals Muzen- Forum op. De gevierde zangeres verdeelde haar recital in vier beurten, respectievelijk gewijd aan Schubert, Rudolf Mengelberg, Tsjaikofsky, Moussorgsky en Hugo Wolf. De eerste reeks klonk zo charmant als men maar kon verwachten van een Jo Vin cent, althans voor zoverre de acoustiek van de kleine zaal haar geluid niet een zekere scherpte verleende, die in een grotere ruimte allicht zou zijn weggevallen. Maar charmant was het evenwel toch en tevens volledig in de romantische sfeer. De liede ren van Rudolf Mengelberg, melodieuze composities op Zuid-Afrikaanse teksten, passen voortreffelijk bij het lyrische stern- gehalte van de zangeres. Een bewogener lied (Nagrit), met veel stuwing en klank- uitzptting voorgedragen, contrasteerde met dankbaar effect tussen die charmerende liedpoëzie. Van Tsjaikofsky kregen we, be halve een enkel Duits Goethe-lied, een drietal Russische liederen, in de oorspron kelijke taal gezongen. Wanneer men echter daarna een reeks nummers uit de cyclus „De Kinderkamer" van Moussorgsky hoort, krijgt men een punt van vergelijking, dat niet uitvalt in het voordeel van Tsjaikofsky, wiens liederen, buiten de Russische teksten waarop zij geschreven werden, weinig originaliteit bezitten. Hoe anders is dit met de „Liederen uit de Kinderkamer" van Moussorgsky: hierin is alles echt, alles eenvoudig uit de kinderpsyche geconci pieerd, alles oorspronkelijk, alles waarach tig en vrij van kunstmatigheid. Ook deze liederen zong Jo Vincent in het Russisch en men kon ze volgen en begrijpen, omdat zij ze zo natuurlijk doorleefd wist weer te geven met een bekoorlijkheid vol overtui gende kracht. Het spirituële van de meeste Wolf-lie- deren werd niet minder raak met char mant accent voorgedragen. De begeleidster Emmy van Eden verdiende rijkelijk haar aandeel in het succes. De beide concert- geefsters werden royaal met bloemen ge huldigd. JOS. DE KLERK. In de te Enschedé gehouden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der Twentse Bank N.V. is de heer J. C. Wurfbain met ingang van 1 Juli tot direc teur benoemd. Het dividend werd vastgesteld op 9 Besloten werd een bedrag van 142.857,15 extra aan het statutaire reservefonds toe te voegen en een bedrag van 308.240,74 naar nieuwe rekening over te brengen. Antwoordende op een opmerking van de heer J. H. van Heek, dat het niet fair is om alles op de schouders van de minister van Financiën te schuiven, zei de directeur, mr. H. F. van Leeuwen, dat prof. Lief- tinck tot de grootste figuren behoort. Er is echter volgens mr. Van Leeuwen tegen mi nister Lieftinck één bezwaar, namelijk, dat hij socialist is. Zijn politiek is gericht op de vernietiging van het privé-vermogen. De „overhevelingspolitiek" moet goed on derscheiden worden van de noodzakelijke belastingpolitiek. Het' voortreffelijke filmprogramma, dat de Haarlemse Kunstgemeenschap haar leden in gebouw St. Bavo voorzette, opende met „Parlevinkers" van Ytzen Brusse, een pretentieloze beeldenreeks over de varende winkeltjes die de schippers voorzien van alles wat zij maar wensen, van levensmid delen tot petten, klompen en borstrokken toe. Met het water in grachten en vaarten als intermediair maakte Bert Haanstra zijn filmgedicht „Spiegel van Holland", dat als tweede voorfilmpje werd vertoond. Er gaat een grote bekoring uit van deze spiegel beelden, die soms ineenvloeien tot een ver rassend lijnenspel, soms zoals bij de dansende kerktoren een komisch effect sorteren. De H. K. G. heeft de bewonderaars van de Franse film wel zeer aan zich verplicht met de vertoning van- „Un Revenant", die zij, mede als eerbetoon aan de onlangs overleden acteur Louis Jouvet, op het pro gramma had geplaatst. In dit ongemeen boeiend filmrelaas speelt Jouvet op fasci nerende wijze de rol van een man, die na twintig jaar naar zijn vroegere woonplaats terugkomt cm zich te wreken op een mede minnaar. Hij volvoert zijn plannen tot op zekere hoogte, want een poging tot zelf moord van de zoon van zijn vroegere rivaal brengt hem tot inkeer. Een opmerkelijke Franse film,, waarin behalve de sublieme creatie van Jouvet ook het spel van Gaby Morlay opviel. In de komende dagen vragen Willy Wal den en Piet Muyselaar met hun gezel schap de aandacht van de bezoekers van het Rembrandt-Theater. Voor de veertien de jaargang van hun programma hebben zij een „Extra-editie" uitgegeven om de toeschouwers door middel van een vlot en aantrekkelijk programma verstrooiing te bieden. Daarin zullen zij ongetwijfeld sla gen, gezien het succes op de eerste avond. Evenals andere jaren nemen Willy Wal den en Piet Muyselaar een belangrijk aan deel in het programma. In een groot aan tal sketches treden zij op en bovendien hebben zij een bescheiden rol in de inlei ding en de nummers, waarmee het eerste deel en het geheel afgesloten wordt. Aan vankelijk fantaseren zij wat naar aanlei ding van de mogelijkheid, dat de leeftijd van de mens tot honderdvijftig jaar kan stijgen en later komen zij op het toneel in sketches, zoals „De wisseltruc", „Vrijge zellen in de lente", „Een zaak van eer", „Gemeubileerde kamer te huur" en „Va- cantiegenoegens". Zij worden daarbij op goede wijze ter zijde gestaan door Herbert Joeks, Bert van Dongen, Adri Roelofs en Aase Rasmussen. Willy Walden blijkt voorts een uitstekende gastdirigent te zijn en Piet Muyselaar verzorgt een goed nummer, „Twee werelden" genaamd. In een revue van het gezelschap mogen de „dames" Snip en Snap niet ontbreken. Zij „roddelen" weer het een en ander en besluiten het optreden met een geslaagde televisie-uitzending. Hun jaarlijks bezoek is opnieuw een succes. Paco Reyes, Gloria Libran en Victoria Alcada zijn in de revue opgenomen om het publiek in de gelegenheid te stellen Spaan se dansen te zien uitvoeren. Ongetwijfeld zal het trio grote bijval oogsten in Haar lem. René Sleeswijk heeft bij de samenstel ling van het programma weer veel aan dacht besteed aan de balletten. Verschei dene malen komen „The dancing lovelies" voor het voetlicht onder leiding van Rod ney White en Jack Boy. Een bijzonder ge slaagd nummer is dat, waarin de pinguins optreden. „Feest in winter-wonderland" is een fraai besluit van het gedeelte voor de pauze. Phyllis van Anrooy dient speciaal vermeld te worden, onder meer wegens haar optreden in „De geschiedenis van een schoenpoetsertje". Aan de décors (ontworpen door Corn, van Dijk) en de costuums (Johnny Nieuwenhuis) is veel zorg besteed. Mede daardoor staat het geheel op hoog peil. Tenslotte vermelden wij nog de medewer king van het orkest onder leiding van Bill Stanford. Vrijdagmorgen is op het terrein van een zand- en grinthandel aan de Harmenjans weg een ongeluk gebeurd waarbij de 16- jarige arbeider J. J. C. D. uit Santpoort ernstig werd gewond. D. raakte met zijn linkerarm bekneld tussen de draaitrommel van een electrisch gedreven lier, die een installatie voor het laden en lossen van zand en grint in be weging brengt, en de staaldraad. Een arbei der zette de motor op het hulpgeroep van D. af en knipte vervolgens de staaldraad door, zodat de jongen bevrijd kon worden. Met een op twee plaatsen gebroken linker arm en gescheurde armspieren is hij naar de Mariastiohting overgebracht. Het vermoeden bestaat dat de shawl die D. om de hals had, verward raakte in de staaldraad toen D. zich voorover boog. Drie keer hebben Gedeputeerde Staten van Friesland afwijzend beschikt op ver zoeken van het waterschap „De Lemster- sluis", een procedure aanhangig te mogen maken tegen een besluit tot opheffing van het Waterschap. Deze afwijzende beschikkingen van Ge deputeerde Staten waren respectievelijk ge tekend door de heren S. van Abbema, J. L. Hoogland en mr. J. Algera, allen in hun hoedanigheid als plaatsvervangend Com missaris der Koningin. Blijkbaar vervangen in Friesland bij toerbeurt alle leden van Gedeputeerde Sta ten de Commissaris der Koningin bij diens afwezigheid. Volgens het waterschap is dit in strijd met artikel 35 der Provinciale Wet. Bovendien is het waterschap van mening, dat ook voor de waarnemende Commissaris der Koningin de bepalingen inzake de on verenigbare betrekkingen gelden. Een Commissaris der Koningin mag geen lid zijn van de Staten-Generaal, zoals het geval is met mr. J. Algera en J. L. Hoog land. Op deze gronden heeft het waterschap aan de Kroon nietigverklaring der afwij zende beschikkingen gevraagd. „De rivier" (L u x o r). De onvergelij kelijke schoonheid van India is het onder werp geweest van talloze documentaires, maar zelden is haar zoveel recht weder varen als in deze rolprent van de geniale Franse filmkunstenaar Jean Renoir. Om zijn indrukken van die overweldigende rijkdom aan natuurschoon, cultuurschat ten en folklore te vertolken, koos hij een zeer bijzondere vorm: hij laat ze ons zien door de ogen van een kind, een Europees meisje van een jaar of veertien, dat met haar vriendinnetjes, „ontwakende" pubers zoals zijzelf, geconfronteerd wordt met deze oeroude beschaving. Aanvankelijk lijken hun kinderlijke belevenissen, cul minerend in een aandoenlijke kalverliefde voor een jonge, invalide Amerikaan, alleen een voorwendsel om de documentaire op namen van volksfeesten, huwelijksgebrui ken en godsdienstige riten der Hindoes tot een soort van „lopend verhaal" aaneen te lijmen, maar al spoedig blijkt deze naïeve intrige een veel diepere strekking te heb ben. Op kinderlijke wijze verbeeldt zij het tasten van de puber naar de eeuwige raad sels van leven en dood, van sterven en ge boren worden, die men, ook hier, verborgen weet onder de kleurige folklore en de ge heiligde rituele gebruiken. Renoir heeft met deze ook in technisch opzicht voortreffelijke kleurenfilm (de technicolor mist hier het limonade-effect, en zelfs de lucht is vrij van de kermis achtige „blauwzweem") een kunstwerk van bizonder gehalte geleverd, dat Wij gaarne in uw aandacht aanbevelen. Iï. C. „Frühlingr auf dem Eis" (Frans Hals). Deze ijs-show zal niet nalaten in de smaak te vallen, natuurlijk in het bijzonder bij de liefhebbers van de ijssport. Zij is één kleurige werveling van de meest uiteenlopende costumes in steeds andere décors. De lichtcirkel ontvangt natuurlijk bij voorkeur de befaamde kunstrijdster Eva Pawlik, ofschoon ook verscheidene an deren van het Weense ijsballet, die haar op de glimmende ijzers omgeven, voortref felijk pirouetteren. Het verhaaltje heeft, zo als alle verhaaltjes, die er zijn om shows aaneen te rijgen, niet veel om het lijf: een conflict in een ysrevue-groep, waardoor een deel wordt ontslagen; bemiddelings pogingen van een radioverslaggever, die als dank voor zijn interventie de ster van het gezelschap in casu Eva Pawlik mag gaan koesteren en tenslotte de hereniging der artisten. In de revue-opnamen worden allerlei taferelen voorgetoverd, die zowel het Oosterse hofleven als de hofmakerij der Eskimo's betreffen. Men vindt er zelfs een stukje Nederlandse folklore in terug in een charmante klompendans-op-schaatsen. In het voorprogramma een zeer interes sant filmpje van Otto Gniesen over het slangenleven. De opnamen van adders in de Duitse bossen zijn boeiend en soms zelfs dramatisch. H. B. „Karavaan der gedoemden" (Spaarne). Ook rechtschapen lieden moeten de pistolen los in de foudralen hebben wan neer zij een karavaan leiden, die goud ver voerd, want er zijn telkens weer subver sieve elementen, die langs onwettige wegen dit goud willen bemachtigen. Dat blijkt ook uit deze film, waarin listen door nog sluwere tegenlisten en wraak door nog do delijker wraak worden gevolgd. De kara vaan, waar het hier om gaat, zal een mili tair escorte krijgen, doch de afdeling, die hiervoor moet zorg dragen, wordt tevoren uitgemoord door lieden, die vervolgens doen alsof zij zelf het escorte zijn. Dat zich hierdoor grote moeilijkheden voordoen laat zich begrijpen en dat deze alle worden opgelost evenzeer, want het recht zal zijn loop hebben. In het Spaarnetheater wordt voorts „Gezworen kameraden" vertoond, een film, waarin Stan Laurel en Oliver Hardy zich aan een huwelijk hebben onder worpen zonder zich rekenschap te geven van de banden die hen nog aan een vrij gezellige vrijgezellenclub binden. Na aller- lei zotte situaties beginnen de twee hun leven opnieuw als straatmuzikanten. H. B. „Paradijsvogel" (P a 1 a c e) Een luch tig niemendalletje met een overvloed aan romantiek en zoete Zuiazee-melodieën, een hele schare exotische meisjes en brons bruine jongemannen. Een kleurrijk geheel waaromheen een pretentieloos verhaaltje is geweven. Het verhaal van een jonge Fransman, die met een studievriend naar diens vaderland trekt, een eiland bij Hawaii, en daar verliefd wordt op de beeld schone Kalua. Hij trouwt met haar na heel wat moeilijkheden overwonnen te hebben. Het zijn vooral de zeden en ge woonten van de eilandbewoners die hem keer op keer gewetensconflicten bezorgen en hem tenslotte zijn jonge vrouw ont nemen. L. v. B. „Anne get your Gun" (Rembrandt). Op enkele middagen en Zondagmorgen wordt in Rembrandt „Annie get your Gun" vertoond, welke reeds eerder in Haarlem te zien was. Betty Hutton en Howard Keel werken mee. Voor de avon den. Zondag en Woensdagmiddag vermeldt het programma de revue van Snip en Snap. „Bittere r\jst" (City). Ook deze week zal in het City-theater de film „Bit tere rijst" vertoond worden. David en Bathsheha" (Minerva). -- In het Minerva-theater is deze week de film „David en Bathsheba" te zien, welke kort geleden in Haarlem vertoond is. Na bergingswerkzaamheden, welke maanden geduurd hebben, is het wrak van de vijfduizend ton metende vroegere Duitse blokkade-breker 23 in de nabijheid van het Kieler lichtschip .gelicht. De bergingsvaartuigen sleepten het wrak de Heikendorfer Bocht van de Kieler Fjord binnen. Het schip, dat in Juni 1943 in de Fjord op een mijn liep en zonk, zal voorlopig zover gerepareerd worden dat het naar een werf kan worden gesleept. Het zal dan tot vrachtschip verbouwd worden. Bij de bergingswerk zaamheden, welke reeds in de vorige zomer begonnen, hebben duikers weken lang op 15 meter diepte in het wrak gewerkt. Het moge dan waar zijn dat na een „ontsparing" van rond f 130 millioen in 1951, de inlagen bij de spaarbanken in het nieuwe jaar tot dusver de terugbetalingen weer overtreffen, dit wil nog allerminst zeggen dat de kapitaalnood in ons land is opgeheven. Er zijn ongetwijfeld nog tal van bedrijven, welke met financierings moeilijkheden hebben te kampen, gelijk dit ook in het afgelopen jaar het geval was. Trouwens, vier jaar geleden werd reeds de Nederlandse Participatie Maat schappij opgericht om de mogelijkheden tot kapitaalsuitbreiding te vergroten voor die ondernemingen, wier kapitaalbehoefte te gering was voor het houden van een emis sie ter beurze. Zoals bekend is kwam ook de Herstelbank tal van bedrijven te hulp. In het jongste verslag van de Nederlandse Participatie Maatschappij valt het op dat niet alleen kleine ondernemingen met geld zijn geholpen, maar dat ook van grote maatschappijen, welke gewoon zijn op de beurs te emitteren, belangrijke posten aan delen zijn overgenomen Walvisvaart, Werkspoor, Spanjaard e.a. waaruit wel blijkt dat tal van emissies in de loop van het vorig jaar geen onverdeeld succes heb ben gehad. En de voortdurende afbrokke ling van de aandelenkoersen op de Am sterdamse beurs, welke zich ook sinds het begin van het nieuwe jaar heeft voortge zet, betekent voor de verdere kapitaals voorziening van het Nederlandse bedrijfs leven uiteraard een ernstige belemmering. In hoeverre depressieverschijnselen in ons bedrijfsleven thans op de beurs in vloed uitoefenen, willen we hier even in het midden laten, wij willen er slechts op wijzen dat er in ons land blijkbaar nog altijd te weinig nieuw kapitaal wordt gevormd en dat een groot deel daarvan nog aan de beurs, althans aan de aandelenmarkt voor bij gaat. De aanmerkelijke uitbreiding van de sociale voorzieningen, welke gedurende, de laatste jaren heeft plaats gehad, heeft een ingrijpende wijziging gebracht in het karakter van de particuliere besparingen, welke thans in veel grotere mate dan voorheen via de beleggingsinstituten en de sociale fondsen geschieden dan voorheen. Zo is bijvoorbeeld uit het verslag van de Verzekeringskamer over 1951 gebleken dat in dat jaar alleen aan premies weinig minder dan 1/2 milliard is betaald, maar dat de levensverzekeringsmaatschappijen eind 1950 voor niet meer dan ruim f 300 millioen, zijnde 9 pet. van haar totale be leggingen, bij de industriefinanciering wa ren betrokken. Het is duidelijk dat naarmate men meer via levensverzekering, lijfrente en pensioen fondsen spaart, de particuliere kapitaal voorziening via de beurs afneemt. Reeds geruime tijd is dan ook de vraag aan de orde, of en in hoeverre de grote beleg gingsinstituten hun geldmiddelen aan de industriefinanciering dienstbaar moeten stellen. De spaarbanken zijn in het alge meen begrijpelijkerwijs afkerig van beleg ging in z.g. risicodragend kapitaal, hoewel ook de belegging in obligaties niet zonder risico is. Toch zullen, nu het sparen zich steeds meer via de grote beleggingsinsti tuten ontwikkelt, deze allengs ook de economische functie van de vroegere par ticuliere spaarders moeten overnemen. Niet alleen de grote levensverzekerings maatschappijen, maar ook de vele sociale fondsen zullen gaandeweg een deel van de hun ter beschikking staande middelen moeten beleggen in risicodragend kapitaal. Tijdens de'voortdurende waardeverminde ring van het geld heeft men dit ook over wogen in het belang van de spaarders; thans, nu het gevaar voor waardevermin dering van het geld vooreerst aanmerke lijk is verminderd en de rentestand is ge slegen, geldt dit argument allicht in min der sterke mate, maar zijn het meer alge meen' economische factoren, welke tot deelneming in het kapitaal van Neder landse bedrijven moeten prikkelen. Het mag daarom verheugend worden genoemd dat onlangs onder leiding van de Hollandse Belegging en Beheer Maat schappij een vennootschap is opgericht, waarbij een aantal belangrijke sociale fondsen zich hebben aaneengesloten en die de belegging in risicodragend kapitaal be oogt. Nu de aandelenmarkt een flinke koersdaling achter de rug heeft, lijkt het moment voor de oprichting van zulk een N.V. niet slecht gekozen en is de moge lijkheid niet uitgesloten dat zij aan de Vandaag viert de heer J. Nooy zijn gou den jubileum in dienst van de kaas-export firma Gebroeders Stuyt te Haarlem. Ter gelegenheid daarvan werd hij vanmorgen op het kantoor gehuldigd. De heer P. L. E. G. M. Stuyt deelde namens de burgemees ter mee, dat aan de jubilaris was toege kend de zilveren eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Ook bracht hij de heer Nooy hulde namens het bedrijf en overhandigde een geschenk. De heer W. Th. de Graaf bood namens het kantoor personeel een theeservies aan en de heer H. Weyling, namens het pakhuis- en fa- briekspersoneel, een traploper. aandelenmarkt allengs enige steun zal kunnen verlenen. Het is de laatste tijd herhaaldelijk ge bleken dat het opnemingsvermogen van de Amsterdamse beurs voor de noodzake lijke financiering van handel en industrie te gering is. Wat op zich zelf een stimu lans voor de koersen zou moeten zijn, nl. de betaling van het dividend of een deel daarvan in aandelen, omdat daardoor im mers het reudement stijgt, heeft doorgaans het omgekeerde effect, zoals bijvoorbeeld bij de Holland-Amerika Lijn wel duidelijk gebleken is. Ook een nieuwe emissie van Zwanenberg-Organon, een maatschappij, welke haar inkomsten in 1951 weer be langrijk zag stijgen, heeft tot een koers daling van de aandelen geleid en de ge deeltelijke uitkering van het dividend in aandelen door Wyers had hetzelfde gevolg. De abnormale omstandigheden, welke thans voor de kapitaalvoorziening van het bedrijfsleven en de ontwikkeling van de aandelenkoersen gelden, blijken wel zeer duidelijk uit het feit, dat aandelen Ko ninklijke reeds meer dan een jaar beneden 300 pet. blijven hangen, hoewel de petro leumindustrie een uitermate goed jaar achter de rug heeft. Aandelen Shell Oil Co., van welker kapitaal de Koninklijke meer dan 40 pet. bezit, zijn op de beurs sinds Mei 1950 in koers verdubbeld en alleen de beurswaarde van dit aandelen bezit maakt meer dan 180 pet. van het kapitaal van de Koninklijke uit. Nu de zustermaatschappij, de Shell Transport Trading Co., een bonus van 25 pet. uit keert, werden er deze week dienaangaan de ook verwachtingen van de Koninklijke gekoesterd, welke echter niet in vervul ling zijn gegaan. De büitenlajKlsë" kandeel- houders van de Koninklijke zijn trouwens v/einig gecharmeerd op dergelijke uitke ringen, omdat de opbrengst niet mag wor den getransporteerd. Zo lijden we ook he den nog onder de strubbelingen in het in ternationaal betalingsverkeer. Intussen kunnen aandeelhouders zich troosten met de wetenschap dat het de Koninklijke goed gaat en dat de waarde van hun bezit nog voortdurend stijgt. Te zijner tijd zal dit immers toch in de koers der aandelen tot uitdrukking moeten komen. ADVERTENTIE Ter gelegenheid van zijn eeuwfeest zal het Koninklijk Nederlands Zangersverbond in de hoofdstad van Noord-Brabant een zangersfestijn organiseren onder de naarn ,,'s Hertogenbosch Muziekstad 1953". Het eeuwfeest zal op drie weekeinden worden gevierd in de maanden Juni en Juli. Het Verbond telt thans 153 Nederlandse koren met ongeveer 12.000 zangers. Twee koren uit Suriname zijn eveneens bij het Verbond aangesloten. Er zijn negen op drachten verstrekt aan Nederlandse com ponisten en er is onder de dirigenten van de aangesloten koren een prijsvraag uit geschreven. Door de regeringen van Bel gië, Frankrijk, Zwitserland, Oostenrijk, Engeland, Amerika, Duitsland en Neder land werd aan een componist uit het be treffende land opdracht verstrekt tot het componeren van een werk voor mannen koor, dat representatief voor het land is en dat als geschenk aan de jubilerende zangers zal worden aangeboden. Deze composities zullen op gala-concerten wor den uitgevoerd. Verder is er in voorberei ding qen internationaal congres, waarheen verscheidene landen hun beste koren zul len afvaardigen. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 23 Maart a.s. als volgt waargenomen: dr. G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 38763 en dr. A. G. Degenaar. Pieter.de Hooghstraat 11, tel. 35008. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9. tel. 34673. Geopende Apotheken. Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortsclaan 164, tel. 26772. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts J H. M. Egberts. Zuider Stationsweg 12, Bloemendaal, telefoon 22261. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. J. M. de Bruin, Platanenlaan 10, Bloemendaal, telefoon 25769, b.g.g. 1C920. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overvean, Bloemendaal en Santpoort-stat ion wordt verzorgd door de Elswout-apotheek (drs A. P W. van der Ham). Blormendaalseweg 341, Overveen, telefoon 16760 en de Santpoortse Apotheek (drs K. Zijp), Bloemendaalsestraatweg 14$, Santpoort-station K 2560 8249.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9