De Haarlemse jongeman in het V reemdelingenlegioen De Haagse Comedie speelde Bernstein en Garcia Lorca ROEKELOZE VERSPILLING VAN BRANDSTOFFEN Orgel van Paterskerk belangrijk verbeterd Heemstede Amsterdamse Beurs MAANDAG 24 MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Nederlandse Bridgebond Burgerlijke stand van Haarlem Automaat in de Hout 'n TIP VAN BOOTZ Pogingen om hem naar Nederland terug te doen keren BAKKER'BEHANG Afscheid dr. J. de Graaf Nationaal muziekconcours in Veilinghal Aalsmeer Stuk van Heijermans in „Die Raeckse" „Elias weet het beter" zonder Lou Bandy Ongeval bij autosprints in Zandvoort Tehuis voor bejaarden in Westzaan geopend Aanbesteding bouw Coornhert-Iyceum Scheidsgerecht N.Z.H.V.M. opgeheven Heemsteedse gemeenteraad Als ware het om de veelzijdigheid van een Nederlands toneelgezelschap nu eens op een bijzonder in het oog lopende wijze te demonstreren heeft de Haagse Comedie dit weekeinde in de Haarlemse Schouwburg twee stukken van vrijwel tegengesteld karak ter vertoond: eerst het Franse blijspel „Victor" van de technisch weei'galoos knappe, uit de school van het naturalisme voortgekomen Henri Bernstein en vervolgens de Spaanse tragedie „De Bloedbruiloft" van de volbloed dichter Federico Garcia Lorca, de geniaalste woordvoerder van de pleitbezorgers van het nieuwe versdrama. En niet alleen terwille van de volledigheid moet daaraan nog worden toegevoegd dat het zelfde ensemble Zaterdag in de Koninklijke Schouwburg te 's-Gravenhage de première gaf van „De Kersentuin" van de Russische grootmeester Anton P. Tsjechof, door de hier welbekende professor Peter Scharoff geregisseerd. De Haagse Comedie heeft zich. in dit en het vorige seizoen opgewerkt zowel door de samenstelling van het om vangrijke répertoire als door de meestal gave kwaliteit van de vertoningen tot het voornaamste gezelschap in den lande. Het is daarom dubbel jammer dat het Haar lemse publiek deze artistieke inspanning niet met een grotere belangstelling heeft gehonoreerd. „De Bloedbruiloft" Overigens moet helaas worden opge merkt dat de opvoering van „De Bloedbrui loft" niet aan de gestelde verwachtingen voldeed, hetgeen voornamelijk te wijten is aan de weinig doelbewuste en menig maal verkeerd gerichte leiding van Paul Steenbergen, die zich naar mijn mening tot onze eerste acteur heeft ontwikkeld, maar in wiens regisseurscapaciteiten ik maar weinig vertrouwen kan koesteren. Nu heeft men hier inderdaad met een uiterst moeilijk te realiseren stuk te doen, mede door de volledige omzwaai na het tweede bedrijf van uitheems realisme naar zuivere symboliek. Bij nader inzien echter is deze verandering slechts schijnbaar en door de schrijver bijzonder fijnzinnig voorbereid. In feite immers werd het spel der werke lijkheid voortdurend bepaald door de ele mentaire machten, die in het symbolische gedeelte een menselijke vorm aannemen om een min of meer cynisch commentaar op het verloop van de handeling te geven. Zo zijn de realistische en symbolische be standdelen van begin tot eind dooreenge- weven, evenals in het werk van de Ierse auteur John Millington Synge, met wiens folkloristische spelen trouwens nog wel andere punten van overeenstemming zijn aan te wijzen. Deze folkloristische kant is door de regisseur te zeer uit het oog ver loren, althans te weinig tot bloeiende wer kelijkheid gemaakt, waardoor de diep in het verbeeldingsleven wortelende symbo liek er wat los bij kwam te hangen. Garcia Lorca laat in „De Bloedbruiloft" de tyrannie van een fanatieke hartstocht zien: niemand kan zijn lot ontkomen, geen mens iets aan zijn bestemming veranderen. Daarom heeft een levensbeschrijver van deze in 1936 door de Falangisten in het begin van de Spaanse burgeroorlog gefu silleerde dichter zijn werk eens als „de metamorfosen .van de fataliteit" geken schetst. De handeling is zeer eenvoudig: een jonge bi-uid loopt op de dag van haar huwelijksvoltrekking weg met de man wiens liefde zij tegelijk begeert en veraf schuwt, wetend dat deze "onberaden stap (maar tegen een machtige passie is geen rede bestand) twee levens zal kosten. Erfelijke belasting en bloedwraak spelen mede een rol in dit stuk, dat overigens op een moderne wijze de roemrijke traditie van de vereerde meester Lope de Vega voortzet. Voor de eigen wilsbeschikking is door dit alles slechts een uiterst kleine marge gelaten, die de wezenlijke onvrijheid van de mens te scherper doet uitkomen. Mysterieuze krachten zijn er werkzaam in de natuur en deze vormen de verbindende elementen in wat op het eerste gezicht van de voorstelling zo onsamenhangend scheen te zijn. Fie Carelsen speelde als de moeder van de bruid in ieder opzicht de hoofdrol. Te der en hard, warm en trots, belichaamde zij zo voortreffelijk als voor een Neder landse actrice mogelijk is de typisch Spaan se kenmerken, die men bij de anderen doorgaans miste. Het is jammer dat de openingsscène zo tergend afgemeten werd gehouden alsof het begrip tragisch van het woord traag zou zijn afgeleid. Over het algemeen trouwens waren de wisselingen van het vibrerende rhythme te weinig waarneembaar, ondanks de waarlijk schit terende vertaling van J. W. F. Werumeus Buning. Van de verdere medewerkenden konden Willy Haak als de Dood in de gedaante van een bedelares, Myra Ward als de bruid, Ida Wasserman als de gedienstige en He- leen Pimentel als de nicht nog wel bevre diging schenken. Maar Bob de Lange ver tegenwoordigde geenszins het demonische, Paul Steenbergen evenmin het bovenna tuurlijke en Pim Dikkers nauwelijks het rustig-mannelijke. Van de twee laatste décors van Eppo Doeve ging veel stemming uit, maar de overige waren niet schilder achtig genoeg. De muziek van Jaap Ge- raedts klonk al heel weinig fraai en de dansen van Peter Leoneff leken meer uit Barneveld dan uit Andalusië afkomstig. „Victor" van Bernstein Zaterdagavond zagen wij het diametraal daaraan tegenovergestelde blijspel „Victor" van de 75-jarige Henri Bernstein, die al gedurende een halve eeuw kans ziet voor de moderne Scribe door te gaan en met zijn effectieve stijl en doorgewinterd vak manschap het ene succes na het andere in de Parijse boulevard theaters boekt. Liefde en geld vormen altijd de voornaamste mo tieven, maar ditkeer is hij er werkelijk in geslaagd zijn personen bovendien aan enigszins interessante karakters te helpen. Zaterdag werd in „Dreefzicht" te Haar lem de algemene jaarvergadering gehou den van de Nederlandse Bridgebond. In het bestuur werden in de vacatures mr. G. Kramer (Utrecht) en ir. D. J. Akker man (Den Haag) gekozen de heren P. H. la Feber (Den Haag) en C. Prins (Heem stede). Ook de secretaris, de heer G. Elffers (Rotterdam) trad af. In zijn plaats werd gekozen de heer A. J. Monster (Den Haag). De begrotingspost voor deelneming aan internationale wedstrijden werd goedge keurd. HAARLEM, 22 Maart 1952 ONDERTROUWD: 22 Mrt, W. A. M. Nas en C. M. van den Bogaard; M. J. Rooseboom de Vries en J. C. Beelen. BEVALLEN van een zoon: 20 Mrt, P. S. C. Stuurmanvan der Veldt; 21 Mrt, H. van KappenBijlsma; T. A. de Graafden Dek ker; P. JoostenRiegen. BEVALLEN van een dochter: 21 Mrt, A. P. KammingaNieuwkoop; 22 Mrt, E. Wolff Waagmeester; H. A. P. Zandvliet—Waasdorp. OVERLEDEN: 20 Mrt, W. Huiskes, 86 j., Borneostraat; 21 Mrt, H. van Maanen, 81 j., Spaarndamseweg. Daarbij is hij een meester in de moeilijke kunst van het vervaardigen van uitstekende laatste bedrijven, zodat de aandacht naar het slot toe stijgt. Ook in dat opzicht is hij te vergelijken met schrijvers als de Engels man Somerset Maugham of de Amerikaan Behrman, al zal men zijn naam later in de geschiedenisboeken van de dramaturgie ten hoogste nog ergens in een voetnoot terugvinden of in de rubriek: verder moe ten op dit gebied nog genoemd worden. Maar al met al vormde de vertoning, mede dank zij de geroutineerde regie van Cees Laseur, een plezierig divertissement, in een even pikante als elegante Franse geest, joyeus en toch niet zonder het nodige sentiment. Cruys Voorberg'h was als de on maatschappelijke Mare de uitblinker van de avond. Aantrekkelijk deed verder het optreden van Kathenka van der Werff aan, al zal deze jonge actrice er zich voor moe ten hoeden niet in ingénue-maniertjes te verstarren. Jan Retèl speelde de titelrol vlot, maar zo onpersoonlijk dat hij soms wel een jeugdig spiegelbeeld van zijn re gisseur geleek. Annie van Duyn, Theo Frenkel, Henk van Buuren en Peter Hol land handhaafden gemakkelijk de prettige sfeer. DAVID KONING. ADVERTENTIE Groot tekort aan huishoudgeld Waarom zoudt U alle ramen opengooien en uw dure kachelwarmte verspillen U raakt er de bestorven tabaksgeur immers evenmin door kwijt als de hardnekkige lucht van ge bakken vis, gestoofde kool en onze typisch- Hollandse wintergerechten. Zelfs met herme tisch gesloten vensters, zonder tocht en zon der warmteverlies zal de nieuwe Ameri kaanse vinding Air-Wick u van alle hinder lijke geuren verlossen. Air-Wiek camoufleert de geuren niet, het vernietigt ze, want het bevat 125 reukdodende bestanddelen en chlorophyl, het bladgroen dat de buitenlucht zo zuiver en fris maakt. Open de flacon, trek de wiek omhoog en Air- Wick doet de rest. Geen enkel geurtje weer staat Air-Wiek - een ware uitkomst, niet alleen voor uw woning, maar ook voor kan toor en winkel. Een flacon Air-Wiek 2.40 verschaft u op elk uur van de dag een beha- gelijke omgeving enhet is te merken als u vergeet de Air-Wick open te zetten In de nacht van Zaterdag op Zondag is uit een automatiek aan de Wagenweg te Haarlem een automaat ontvreemd. Ze werd leeg teruggevonden op een bankje in de Kout. Verder worden dozen snoep en do zen met 175 repen chocolade vermist. Twee dozen met negentig repen zijn Zondagmor gen in de Hout gevonden. Van de daders ontbreekt tot nu toe ieder spoor. ADVERTENTIE Het drinken, ook dat moet Je leren. Je kunt het niet zomaar proberen. Maar eenmaal gewend Dan is het bekend, Dat allen 'n Tip prefereren Inz. Hr. A. v. E., Amsterdam ontv. 1 fles Tip en 1 fles Bootz' Cherry Brandy Wij hebben gemeld dat het lid der Twee de Kamer mevrouw LipsOdinet (C.P.N.) aan de ministers van Buitenlandse Zaken en Justitie schriftelijke vragen gesteld heeft over de Nederlandse minderjarige Ferdinand Jacobs, wonende Pepijnstraat 26 te Haarlem, die geronseld zou zijn voor het Franse Vreemdelingenlegioen. Zij vraagt pogingen in het werk te stellen „dat deze minderjarige, wiens dienstverband in het Vreemdelingenlegioen geen rechtsgeldig heid bezit, direct naar huis kan terug keren." Wij vernemen van de ouders van Ferdi nand Jacobs dat hun zoon thans aan het Vietnamese front vecht. Ferdinand was indertijd op last van de Kinderrechter te Haarlem in het Rijksopvoedingsgesticht in Doetinchem geplaatst. Hij ontvluchtte daar en kwam omstreeks Pasen 1951 in West- Duitsland. In een half jaar hoorden de ouders toen niets van hem. Einde Augus tus zond hij een brief waaruit bleek dat hij op een schip op zee verbleef. Zij meen den toen dat hij op de wilde vaart gemon sterd had, maar eind October kwam uit dat hij in Hanoi was bij het Vreemde lingenlegioen. Blijkbaar heeft hij in West- Duitsland voor het legioen getekend. Thans is Ferdinand 20 jaar, maar toen hij in het legioen werd opgenomen, was hij pas 19. Zijn ouders hebben getracht hem terug te krijgen omdat hij minderjarig is. Pogingen daartoe gedaan hebben tot heden geen resultaat gehad. Uit brieven die Ferdinand geregeld naar huis stuurt, blijkt dat hij weer graag naar Nederland terug zou komen. Hij heeft voor 5 jaar bij het legioen getekend. De moeder van de jongen heeft alles in het werk gesteld om haar zoon uit het legioen te krijgen. Zij bezocht de Franse ambassade, die haar toezegde informatief contact met de staf van 'het legioen op te nemen. Bovendien schreef zij een brief, be stemd voor de Franse commandant in Indo- China, welke door iemand voor haar in het Frans werd vertaald. Op deze brief kreeg zij op 23 Januari antwoord van de „Service du Moral" van het legioen in Oran in Noordoost Afrika, die haar verzocht, duidelijk de voornamen van haar zoon op te geven, hetgeen zij heeft gedaan. Zij heeft echter nog geen nadere inlichtingen ont vangen. Zij schreef ook een brief aan de Konin gin, in overeenstemming me* het advies, dat haar zoon haar in een brief had ge geven. Deze had namelijk in een vertrou welijk gesprek van zijn compagniescom mandant, die hem zeer goed gezind is, deze raad gekregen. ADVERTENTIE Uw gasten komen graag.... in een zonnige kamer. Maak Uw kamer aantrekkelijk met: APART EN NIET DUUR. Gen. Cronjéstr. 135, Tel. 11657 Zondag heeft dr. J. de Graaf afscheid genomen als voorganger van de Vereni ging van Vrijzinnig Hervormden te Haar lem. Dr. De Graaf kwam in het najaar van 1946 naar Haarlem. In October 1949 promoveerde hij te Leiden tot doctor. Gisteravond hield dr. De Graaf zijn af- scheidspredikatie. Het tekstwoord was ont leend aan de Brief van de Apostel Paulus aan de Efeziërs: „Opdat Christus door het geloof in uwe harten woning make". Nadat het koor „Een naam is onze hope" had gezongen, werd de scheidende predikant toegesproken. Dr. A. J. Rasker sprak uit naam van de kerkeraad der Ne derlands Hervormde gemeente van Haar lem. Mr. E. W. J. Top vertolkte de dank van de vereniging. De heer Van Eerde bracht in een dankwoord ook hulde aan mevrouw De Graaf als een stille mede werkster van dr. De Graaf. Hij bood me vrouw De Graaf bloemen aan en dr. De Graaf een aantal boeken en een schemer lamp. Met een dankwoord van dr. Do Graaf werd de dienst besloten. De moeder van Ferdinand is door de zor gen, die zij en haar man over het lot van hun zoon hebben, enige tijd overspannen geweest. Drie weken verbleef zij voor ob servatie in het St. Elisabeths Gasthuis en zij staat nu nog onder medische controle. De moeilijkheden, waartoe haar zoon vroe ger aanleiding heeft gegeven brachten haar veel narigheid. Voor de ontsnapping uit Doetinchem, die tot zijn aanwerving in het legioen leidde, had Ferdinand al zes keer eerder een ontvluchtingspoging onder nomen. Bij informatie bij het „Bureau Neder landers in het Buitenland" vernamen wij, dat in Parijs alle pogingen in het werk zijn gesteld om het dienstverband, dat de ze jongeman aanging, ongedaan te maken. Maar zoals ook in eerdere gevallen van voor het legioen aangeworven Nederlan ders, stuitte men op het Franse standpunt ten aanzien van deze werving, dat geen of weinig rekening houdt met de minderja righeid. Er worden reeds geruime tijd be sprekingen gevoerd, die naar men hoopt tot een wijziging van dit standpunt zullen leiden. „Het heeft geen zin", zo zeide een woordvoerder van het genoemde bureau, „deze ouders blij te maken met een dode mus". Ter gelegenheid van de fusie tussen de Nederlandse Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen en de Algemene Ne derlandse Unie van Muziekverenigingen is dit weekeinde te Aalsmeer een groot con cours gehouden. Burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller zei in zijn openings woord onder meer: „Aalsmeer is niet al leen het hart van de Nederlandse bloemen handel en een centrum van watersport, maar verheugt zich ook in een hoogstaand muziekleven. Het is dan ook niet verwon derlijk, dat juist Aalsmeer is uitverkoren om er aan mee te mogen werken de fusie tussen de Federatie en de Unie tot stand te brengen". Met de wens dat deze fusie „met veel fanfare tot een goede harmonie mag leiden" besloot de burgemeester zijn toespraak. Aan het concours namen 28 ge zelschappen met in totaal 1100 muzikan ten deel. In de superieure of vaandelafdeling fan fare behaalde het Aalsmeerse corps „Uiter- weg" met 105 punten een eerste prijs. Aalsmeers Fanfarecorps kreeg met 111 punten een eerste prijs met lof van de jury in deze klasse en Aalsmeers Harmonie met 100 punten een eerste prijs in de ere-afde- ling harmonie. „Onderlinge Oefening" uit Uitgeest behaalde een prijs in de tweede afdeling harmonie. In het Friese dorp Jorvverd stortte op 25 Augustus de kerktoren in. Het college van kerkvoogden heeft nu van de staatssecreta ris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen bericht ontvangen, dat de toren mag worden herbouwd in de oorspronkelijke trant, waarbij van het aanwezige materiaal gebruik zal moeten worden gemaakt. Het orgel in de Sint Anthoniuskerk, ook bekend als de Paterskerk, aan de Nieuwe Groenmarkt te Haarlem, heeft een grondige restauratie en daarbij een belangrijke ver andering ondergaan. Het instrument, dat in 1914 door P J. Adema en Zonen ge bouwd werd, kon niet meer voldoen aan het klankideaal, waarnaar organisten en orgelbouwers sinds 1920 ongeveer hebben gestreefd. Zij beoogden een terugkeer naar de echte orgelklank, de klank, die aan onze oude orgels uit de zeventiende en achttiende eeuw een zeldzame schoonheidswaarde heeft gegeven. De noodzakelijke restauratie van het orgel van Adema bood nu een prachtige gelegenheid om ook een verbete ring van het klankgehalte te ondernemen. De Nederlandse Ö«gel- en Klokken.raad diende in de persoon van de organist Al- bert de Klerk het kerkbestuur van advies en daarop werden aan H. Scheurs uit Am sterdam de restauratie en de verandering opgedragen. Schreurs heeft die opdracht voortreffelijk uitgevoerd. Daarvan getuig de de Zondagavond door Albert de Klerk gegeven bespeling. De vernieuwing van het orgel is in de eerste plaats gezocht in de wijziging van de bestaande vulstemmen, die zich daar door veel echter en glansgevender kunnen laten gelden. Zo zijn de Mixturen van het eerste en tweede manuaal veranderd. Op het eerste manuaal werd een onbelangrijk 8-voets register vervangen door de vul- stem Nasard 2 2/3 en op het tweede ma nuaal de Aeoline 8' door de vulstem Sex- quialtera. Een Quintadeel werd toege voegd, andere registers werden gewisseld. Het Pedaal kreeg een Gedekte bas 8'. het geen eveneens een grote verbetering bleek. Schreurs is er inderdaad in geslaagd het oude orgel tot een werkelijke, instrumen tale eenheid te transformeren. De orgelklank heeft door de vulstemmen kakarkter en glans gekregen. Voor het Praeludium en Fuga in F van Buxtehude, de vier magnificat-fuga's van Pachelbel en het Concert in a van Vivaldi) in de bewer king van Bach), die Albert de Klerk met meesterschap, klaar van tekening en sterk van rhythmiek vertolkte, bleek het orgel al bijzonder geschikt. Ook voor de medi tatieve Koraalbewerking „Vexilla Regis" van de concertgever, het pure „O Fillii et Filliae" van Jos. van Amelsvoort en de verrukkelijke variaties over „Veni Creator" van M. Duruflé kon het orgel een ideale klank opwekken. Een sympathiek gebaar was de uitvoering van een „Improvisatie" van Philip Loots als hulde aan de compo nist, die zoveel jaren organist in de An- thomuskerk is geweest. Pastoor Th. Roorda O.F.M. wijdde het orgel Zondag in en vertolkte in een toe spraak niet alleen ziin persoonliike vreug de en dankbaarheid, maar ook die der parochianen. P. ZWAANSWIJK AMATEURTONEEL Dat ook onze amateur-toneelvereni gingen zich momenteel niet in weelde ba den blijkt wel uit het grote aantal voor stellingen in zalen die hiervoor eigenlijk allerminst geschikt zijn, zeker niet voor een opvoering welke enige eisen aan décor en verdere accomodaiie stelt. Toch komt het ons voor, dat er van het zaaltje in „Die Raeckse" met enige eenvoudige verbete ringen nog wel een gelegenheid te maken is, waar in een intieme omgeving een niet al te groot bezet stuk op behoorlijke wijze ten tonele kan worden gebracht. Maar dan zal men in de eerste plaats de belichting grondig moeten herzien, want bij de hui dige stand van zgken is het bijna onmoge lijk de benodigde sfeer op te roepen. De uit spoorweg- en autobuspersoneel samengestelde toneelvereniging „S.A.C." heeft deze moeilijkheden wel enigszins on derschat, toen zij besloot op dit betrekke lijk kleine toneel een opvoering van „De Opgaande Zon" van Heijermans te geven. Wamt de woelige dramatiek van deze auteur verlangt voor de spelers in de eerste plaats een zekere bewegingsvrijheid. Doordat hiervan nauwelijks sprake kon zijn, kreeg de Zaterdagavond gegeven voorstelling soms een enigszins krampachtig karakter. Toch vielen er wel enige zeer behoor lijke prestaties op te merken. Zo was de Sonja van Nellie Meijer zelfs uitstekend. Zij slaagde er in de vele nuances van deze rijk-geschakeerde en door de auteur met blijkbare liefde getekende rol meer dan bevredigend weer te geven. De enigszins naief-schuchtere Naphtalie vond in J. van Droffelaar een vertolker met begrip. De Abraham van Ton van Koten liet wegens een te ver doorgevoerde charge een wel wat erg slome indruk achter. De opvatting, welke J. van Montfoort als Mathijs de Sterke van deze hoofdrol had, leek mij evenmin geheel juist. Hij trachtte het on verwoestbare optimisme van de tegen zijn ondergang vechtende kleine middenstan der te benaderen door een te duidelijk ge forceerde luidruchtigheid, waarmede ech ter de gevoelige zijde van dit karakter ge heel verloren ging. Gelukkiger was H. J. Schenau als de bijna kindse grootvader, waardoor het derde bedrijf een bijzonder aandoenlijke inzet verkreeg. Overigens betekende deze voorstelling weer een nieuw bewijs voor de grote schrijverstalenten van Herman Heijermans, doordat de opvoering van dit stuk, zelfs onder minder indeale omstandigheden, het publiek toch weer tot hartelijk medeleven en enthousiaste bijval dwong. Jhr. H. P. Bosch van Drakestein, de nieuw-benoemde Nederlandse gezant in Ethiopië overhandigt zijn geloofsbrieven aan de keizer van dit land, Haile Selassi I. De loopbaan van Lou Bandy als acteur is wel van bijzonder korte duur geweest en zijn voornemen om als de bankier Living ston in het blijspel „Elias weet het beter" een tournée door ons land te ondernemen, bleek al na enkele voorstellingen vrijwel onuitvoerbaar. Het was voor hem als ge vierd humorist-conférencier, die steeds ge wend is geweest de zaal en het publiek voor zich alleen te hebben, een onmogelijke opgave zelfs de elementairste begrippen van het toneelspel te erkennen. Hij hield, althans toen wij hem kort geleden in Be verwijk aan het werk zaken, geen ogenblik rekening met zijn medespelers in het en semble, onderbrak telkens hun tekst en nam door zijn individueel optreden niet de minste moeite de figuur, die hij in dit stuk moest uitbeelden, ook maar voor een mo ment plausibel te maken. Hij bleef de zich terdege van zijn populariteit bewust zijnde Lou Bandy, er voortdurend op beducht deze positie met alle middelen te handhaven. Het zou eigenlijk niemand hebben verwon derd ais hij onder de bedrijven ook nog een liedje uit zijn répertoire was gaan zingen. Vandaar dat zijn vervanging door Jan van Ees een belangrijke verbetering be tekent, die het gehele ensemble tengoede is gekomen. Dit bleek Zaterdagavond reeds duidelijk bij de opvoering in de gemeente lijke Concertzaal te Haarlem, waar het pu bliek zich kostelijk met dit alleszins ver makelijke blijspel heeft geamuseerd. In het tweede bedrijf, waar Jan van Ees een belangrijke rol is toebedeeld, werd nu ten minste weer geacteerd en kwamen de be doelingen van de auteurs veel beter tot uit drukking. Zelfs al beluisteren wij bij Jan van Ees steeds weer de enigszins autori taire toon van Paul Vlaanderen. Max Tailleur speelde de rol van Elias, dit merkwaardige mannetje, met een ge zellige beweeglijkheid, waarbij hij elke goedkope charge wist te vermijden. Frans Vasen (voor kort nog een verdienstelijk werkend lid van de Heemsteedse toneel groep „Berkenrode") kreeg in dit stuk als Emil Schmidt éen mooie kans, die hij dank baar accepteerde. Opnieuw bleek zijn dui delijke articulatie een lofwaardige eigen schap te zijn. Robert Sobels was verder een vlotte deugniet en Chris de la Mar on derscheidde zich als de imbeciele Yankel, die aan het slot voor de volkomen verras sende ontknoping mag zorgen: een uitste kende vondst van de auteurs. Van de ove rigen viel Kees van Dam op, door de wijze waarop hij er bij zijn scène aan de kaart tafel „in" was. Verder was er alle reden zich te verwon deren over de zonderlinge wegen, die er momenteel bij de instandhouding der Ne derlandse gezelschappen worden bewan deld. Herman Bouber immers, die wegens zijn grote verdiensten als acteur en auteur toch zeker recht heeft op een vooraanstaan de positie bij ons vaderlands toneel, moet in dit stuk bij een ambulante groep genoegen nemen met een onbetekenende rol, waar van met de beste wil van de wereld niets te maken valt. D-m Een Haarlemmer in zijn auto door hartaanval overleden Een ernstig ongeluk heeft Zaterdagmid dag een ontijdig einde gemaakt aan de autosprints en behendigheidsproeven, die de RAC-West op het circuit van Zand voort had georganiseerd. Daar, waar bij de aanvang der eerste wedstrijden in dit seizoen de vlaggen vrolijk wapperden, hin gen deze enkele uren later halfstok wegens de tragische dood van één der deelnemers. Het was omstreeks half vijf, dat de heer H. Dik, wonende Fred. Hendriklaan no. 13 te Haarlem, zijn laatste klassements proef met goed gevolg had afgelegd. Hij bevond zich in zijn Peugeot op de finish lijn en kreeg verlof zich van de baan te verwijderen. Toen de wagen zich in bewe ging zette, ging dit gepaard met een dikke rookwolk en inplaats van direct linksaf te gaan, schoot de auto met steeds groter wordende snelheid rechtdoor, ver nielde één der afsluitbomen, jakkerde daarna dwars door een prikkeldraadafzet ting, passeerde rakelings het portiers huisje en vloog een kleine heuvel op, waarna de wagen omsloeg. De consternatie was algemeen. Op de tribune, waarvoor zich het ongeval afspeelde en waarop 500 personen aanwezig waren, ontstond een gegil en geschreeuw, omdat niemand enig idee had, waaraan dit ongeval te wijten was. Personeel van het Rode Kruis snelde toe en haalde de heer Dik uit de wagen, waarna dr. P. Groenhart uit Dirkshorn, die ook aan de wedstrijden had deelgeno men, na een onderzoek vaststelde, dat de heer Dik tengevolge van een hartaanval was overleden. Per ziekenauto werd het slachtoffer naar Haarlem vervoerd. De auto had geen noemenswaardige be schadigingen opgelopen. Uit het feit, dat de snelheid van de wagen steeds groter werd, leidt men af, dat de heer Dik, di rect bij het in beweging zetten van zijn auto, onwel is geworden, waarbij zijn voet op het gaspedaal bleef rusten en tijdens het steeds meer vooroverhellen van het lichaam, deze druk voortdurend zwaarder werd. Toen men de nog lopende auto later overeind bracht, stond deze nog in de tweede versnelling. Het ongeluk bracht grote en algemene verslagenheid. De wedstrijden werden di rect stopgezet. Het bestuur besloot, na overleg met de 70 deelnemers, geen en kele uitslag bekend te maken en óók de prijzen-uitreiking, die des avonds zou wor den gehouden, te laten vervallen. De heer Dik was deelgenoot in een rij wielgroothandel in de Schagchelstraat te Haarlem. Hij heeft aan verscheidene autorallyes deelgenomen, vele malen in gezelschap van zijn broer W. Dik. Vorig jaar startte hij nog in de Brabant-grensrit. De over ledene was in kringen van rallye-rijders een geziene figuur. De begrafenis heeft Woensdag plaats op Westerveld na aankomst van trein 12.01 uur. Onder grote belangstelling is Zaterdag middag in Westzaan het tehuis voor be jaarden, huize „Lambert Melisz", dat plaats zal bieden aan ongeveer 50 ouden van dagen, geopend. De opening werd ver richt door dr. J. E. baron De Vos van Steenwjjk, Commissaris der Koningin ln de provincie Noordholland. SCHULTE—PETERS WINNEN „NACHT VAN ZüRICII". De „Nacht van Ziirich", een koppelwedstrijd van acht uren, gehouden op de Oerlikon-baan. is gewonnen door het Nederlandse koppel Schulte—Peters, met één ronde voorsprong op Bruneel—Van fteen- bergen (België) en Strom—Arnold (Australië). De Nederlanders hebben 245 krr.. afgelegd. 1 Het gemeentebestuur van Heerlen is voornemens een moderne schouwburg te laten bouwen. De planhen daarvoor zijn ont worpen door prof. ir. F. P. J. Peutz te Heer len en ir. B. Bijvoet te Haarlem. Van Vrijdag 28 Maart tot en met Zon dag 6 April wordt in het RAI-gebouw te Amsterdam de vijfde na-oorlogse huishoud beurs gehouden. Behalve de gebruikelijke stands zullen op deze beurs ook zijn verte genwoordigd het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, de gezamenlijke nijverheids scholen voor meisjes, een stand over emigra tie, ingericht met medewerking van de Regeringsvoorlichtingsdienst, de Nederlandse Vereniging voor Rheumatiekbestrijding, het Instituut voor Industriële Vormgeving, de Nederlandse Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose en de stichting Arbeidsinrich- tingèn voor geestelijk onvolwaardigen. Het Amsterdams Toneelgezelschap heeft onder regie van A. Defresne „Antigone" van Sophocles in studie genomen. HAARLEM EN OMGEVING De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland houdt Donderdag geen audiëntie, maar Vrijdag. Zaterdagavond werd op de Oudewég een zeventienjarige bankwerker aangehou den die op zijn fiets een as met twee wielen vervoerde, Hij had de as gestolen van een opslagterrein in Spaarndam en wilde er thuis mee oefenen in gewichtheffen, naar hij aan de politie verklaarde. De burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, zal niet op Donderdag 27, maar op Vrijdag 28 Maart van 10 tot 12 uur spreekuur houden. De wethouder van Sociale Zaken der gemeente Bloemendaal, mr. J. C. C. W. Hijszeler houdt Dinsdag 25 Maart geen spreekuur. De directeur van Openbare Werken te Haarlem heeft hedenmorgen ten stadhuize de bouw van het eerste gedeelte van het Coornhert-Iyceum aanbesteed. De Haar lemse gemeenteraad heeft onlangs voor deze bouw f 365.000 beschikbaar gesteld. Het eerste gedeelte van het lyceum zal verrijzen aan de Chrysanthemumlaan in Eindenhout. De laagste van de 44 inschrijfsters was de firma H. van der Aardweg te Haarlem met f 186.450; de hoogste was N.V. Van Voorneveld met f 236.000. Met ingang van 1 April wordt het scheidsgerecht van de N.Z.H.V.M. opge heven. Eventuele geschillen zullen in het vervolg worden voorgelegd aan het scheidsgerecht van de Nederlandse Ver eniging van Transport Ondernemingen te Den Haag, aldus meldt het weekblad van de Nederlandse Vereniging van Vervoers- personeel. Voorstellen van B. en W. Donderdagmiddag 4 uur vergadert de gemeenteraad. De voornaamste voorstel len der agenda zijn: Voordracht voor de benoeming van een vakonderwijzeres in de nuttige handwer ken aan de Bronsteeschool voor u.l.o.: 1 mevr. C. Bodenhausen-Veen, thans tijdelijk werkend aan de Bronsteeschool, wonende te Zandvoort; 2. mej. A. J. Loos te Zand voort, werkend aan de u.l.o. te Hoofddorp en 3 mej. L. Schotte, wonende te Haarlem en werkend te Amsterdam. B. en W. stellen voor een geldlening van f 100.000, rentende 4 1/4 pet., met een looptijd van 40 jaar, te sluiten bij de Groot-Noordhollandse van 1845 te Am sterdam. Met rijk is genegen voor de jaren 19503954 aan de gemeente een bijdrage te geven van f 4.000 per jaar voor „Groe- nendaal" en f 3.000 voor „Meer en Berg". B. en W. stellen voor dit te aanvaarden. B. en W. stellen voor 486 m2. grond aan de Zomerlaan voor f 5250 te verkopen aan S. F. B. Fogelberg te Heemstede om daarop een villa te bouwen. Voorts aan do N.V. Nederlandse Indische Filmmaat schappij te Haarlem 75 m2. grond aan de Zomerlaan, bestemd voor tuin. B. en W. stellen voor, wegens ge stegen prijzen van lonen en materialen, de tarieven voor de Jachthaven te verhogen. Het jaartarief voor pleziervaartuigen met een lengte van minder dan 5 meter willen B. en W. voor ingezetenen brengen van f 10 op f 12.50, voor niet-ingezetenen van van f 20 op f 25. Voor vaartuigen van 5 tot 10 meter: voor ingezetenen van f 15 op f 20, voor niet-ingezetenen van f 30 op f 40. Voor vaartuigen van 10 meter en meer: voor ingezetenen van f 25 op f 32.50, voor niet-ingezetenen van f 50 op f 65. De dag tarieven willen B. en W. onver anderd laten. Voor roeiboten was het minimum respec tievelijk f 10 en f 20 gulden per jaar. Daar dit tarief tot onevenredige heffing leidt, stellen B. en W. voor het te verla gen tot f 5. Ten behoeve van de aanvullende ver zekering in de te Haarlem werkende zie kenfondsen stellen B. en W. voor om voor 1952 een garantie voor de gemeente te verlenen van f 2300. De maximum-ver- pleegduur waarop verzekerden recht heb ben, wordt verhoogd van 180 tot 300 dagen. Voorts zal de volledige sanatorium-ver- pleging, alsmede de verpleging in de zie- keninrichting wegens sociale indicatie, on der de aanvullende verzekering vallen. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3Neder 1. 47 87% 87 A.K.U 142 140% Lever Brothers 178% 177 Philips Gloeil. 146% 146% Nwe Philips 140% 141 Kon. Petroleum 294% 291% A'dam Rubber 83% 82% Holl. Amer. Lijn 154 154 N. Scheepv. Unie 135% 134 H.V.A 93% 93 Deli Mij 71% 151% 71% 151% Amsterd. Bank Rotterd. Bank 152% 152% Twentse Bank 157% 149 ex dlw Anaconda Copper 49'/i« 48% Bethlehem Steel 50% 50% Republic Steel 42»/.. 41% Shell Union 83% 82% 48% 39% 48% 39% U. S. Steel N. Lever Brothers 172% 171%

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3