UNO-commissie voor Duitsland onverrichterzake terug naar Genève De geschiedenis van een wraak -Clowntje Riek Beroep van West-Berlijns burgemeester op zijn „collega" in Oost-Berlijn Opnieuw relletjes in Triëst Agenda voor Haarlem Nieuwe rampspoed volgde tornado in Zuiden der VS Lawines in Tirol 4 Heftige anti-geallieerde stemming Reeds 226 doden Doden en gewonden Prins Bernard bij generaal Eisenhower Misbruikte directeur pensioenfonds? „De Hartekamp" wordt psychiatrische inrichting Wielrennen Wielren Unie kreeg praedicaat „koninklijk" Waterpoloresultaten Dammen Tien spelers plaatsten zich reeds in de finale Handbal HOC (heren) bezet de onderste plaats Voor de kinderen Hockey Belgische jeugd speelde in Bloemendaal Kennemerlandbeker Korfbaluitslagen Scheepvaart FEUILLETON door JOHN HENRY MACKAY MAANDAG 2 4 MAART 19 52 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT BERLIJN (Reuter). De U.N.O.-com- missie voor verkiezingen in geheel Duits land heeft Zaterdag op een persconferentie in West-Berlijn, waarop ook zes Oost- Duitse journalisten aanwezig waren, mee gedeeld, dat er nog geen antwoord is ont vangen op het verzoek om in Oost-Duits- land toegelaten te worden. De commissie is Zondag uit Berlijn vertrokken. Men zou vanuit Genève nog een poging doen om toestemming te krij gen voor een onderzoek in Oost-Dultsland. Op de vraag of de commissie haar hui dige missie als mislukt beschouwde ant woordde de voorzitter, de IJslander Albert- son: „Wij willen de deur niet te vroeg slui ten. Wij moeten op 1 September rapport uitbrengen aan de secretaris-generaal van de U.N.O. en we hopen alsnog antwoord van Tsjoeikof te krijgen." Hij zeide verder, dat in het rapport niet de documenten zouden worden opgenomen, die door West- Berlijnse anti-communistische groepen zijn verstrekt. De West-Berlijnse burgemeester. Reuter, heeft Zaterdag op zijn Oost-Duitse „col lega" Ebert een beroep gedaan om on middellijke vrije verkiezingen toe te staan. „Door vrije verkiezingen in Oost-Berlijn zou u zichzelf aan het oordeel van het volk, dat u totdusver hebt ontgaan, onderwer pen", aldus Reuter. Volgens de burgemeester van West- Berlijn hebben leden van de commissie der U.N.O. voor Duitsland tijdens hun verblijf te Berlijn particuliere besprekingen gevoerd met Oost-Duitsers. „Zij spraken oude be kenden, die thans in de Sovjet-zóne van Duitsland leven en die hun vertelden over de levensomstandigheden in Oost-Duits- land". Zo deelde Reuter mee op een open bare bijeenkomst, die door ongeveer vijf duizend personen werd bijgewoond. Een der leden van de commissie had na deze gesprekken gezegd: „Het is verschrikkelijk. Wij moeten zien, dat wij iets kunnen doen voor de hereniging van Duitsland". Vol gens een functionaris "der commissie heeft de commissie geen contact gehad met offi ciële Oost-Duitse kringen. Op de door verschillende anti-communis tische organisaties georganiseerde bijeen komst zei de burgemeester, dat de com missie vast en zeker te eniger tijd zal terug keren. „Wij zijn er van overtuigd, dat de leden der commissie deze stad verlaten in de overtuiging, dat de West-Berlijners hun werkzaamheden hier niet als inmenging, doch als een grote hulp beschouwen. Som mige mensen maakten er aanmerking op, dat ik de commissie in het Engels toesprak. Ik zou zelfs Russisch willen spreken, in- TRIëST (Reuter en United Press). Zaterdag zijn te Triëst bij botsingen die zich opnieuw tussen groepen demonstranten en leden van de onder Britse leiding staande politie voordeden, 157 personen, waaronder vijftig leden der politie, gewond. Zestig per sonen zijn gearresteerd Zaterdagavond was de rust in de stad teruggekeerd, doch Zon dag begonnen de relletjes opnieuw, waarbij 12 gewonden vielen. Er liggen bijna tien duizend man Britse en Amerikaanse bezet tingstroepen in Triëst. De overwegend Italiaanse bevolking wei gerde alle medewerking met de geallieerde militaire autoriteiten. Groepen studenten, die Italiaanse volksliederen zongen en „weg met Amerika", „weg met Engeland" schreeuwden, gooiden stenen naar rege ringsgebouwen en vernielden de ruiten van de bioscoop van de Britse striidkrachten en van Britse winkels. Een andere groep demonstranten gooiden stenen naar mili taire auto's. Een militaire wagen werd om ver gegooid. De onlusten waren begonnen, nadat 60.000 arbeiders een staking van twaalf uur en de gemeentelijke autoriteiten een campagne van „niet-samenwerken" waren begonnen uit protest tegen het optreden van de poli tie op Donderdag, toen bij een pro-Italiaan se betoging in Triëst een botsing tussen demonstranten en politie ontstond, waarbij 31 personen werden gewond en 61 gear resteerd. Zaterdag is in een geallieerde verklaring gemeld, dat de Britse commandant van Triëst, Winterton, heeft geweigerd op de eisen van Italiaanse politieke leiders voor „volledige genoegdoening voor het optre den van de politie" in te gaan. Winterton verklaarde te symnathiseren met de wens der Italianen om hun gevoelens te uiten, doch hij legde er de nadruk op. dat rust en orde gehandhaafd moesten blijven. Zaterdagmiddag heeft de Italiaanse bur gemeester van Triëst via de radio de be volking verzocht kalm te blijven. In de hoofdstraten van Rome hebben on geveer 2000 personen een optocht gehou den. De betogers voerden een grote vlag met de kleuren van de stad Triëst met zich mee. Zij riepen anti-Britse leuzen, toen zij een Brits-Amerikaans hotel in het centrum van de stad passeerden. MAANDAG 24 MAART Stadsschouwburg: „De bruiloft van Figaro" .Nederlandse Comedie) 8 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De karavaan der verdoemden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Frühling auf dem Eis", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „David en Bathsheda", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: Op het toneel revue Snip en Snap, 8 uur. Palace: „Paradijsvogel". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De rivier", alle leeft. 7 en 9.15 uur De Vishal: Tentoonstelling „De Noordzee", van 10 tot 13, 14 tot 17 en 19 tot 22 uur. DINSDAG 25 MAART Rembrandt: „Annie get your gun", alle leef tijden, 2 en 4.15 uur. Revue Snip en Snap, 8 uur. City: 2 15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: 8 15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Palace 2 00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. De Vishal: Tentoonstelling „De Noordzee", van 10 tot 13, 14 tot 17 en 19 tot 22 uur. dien dit tot de hereniging van Duitsland zou kunnen bijdragen", aldus Reuter. Max Kohnstamm, Nederlands lid van de U.N.O.-commissie voor Duitsland, heeft Zaterdagavond voor het West-Berlijnse radiostation „Rias" gezegd: „Onze hoop, dat alle verantwoordelijke autoriteiten in Duitsland ons in staat zouden stellen onze missie te volbrengen, blijft onvervuld". Hij verzekerde echter, dat nog nadere pogingen zouden worden gedaan om de medewerking van de autoriteiten der Rus sische zóne te verkrijgen. Reuter meldt uit Washington dat vol gens de laatste cijfers minstens 226 men sen om het leven gekomen zijn als gevolg van de wervelstormen die Vrijdagnacht en Zaterdagmorgen de Amerikaanse staten Alabama, Kentucky, Missouri en Missis sippi hebben geteisterd. Ruim duizend per sonen zijn gewond en een drieduizendtal is dakloos geworden. De betreffende staten zijn tot „ramp gebieden" verklaard, hetgeen de regering in staat stelt, de slachtoffers direct door mid del van leningen, hulp te bieden. Regen en koude belemmeren echter de hulpverlening en vergroten het lijden van de getroffenen. Noord-Oost Arkansas werd het zwaarst getroffen. Vele huizen werden door de wervelwind van hun funderingen ge trokken, de bewoners de lucht inge- slingerd en tientallen meters verder neer gesmeten. Uit het gehele land worden reddings ploegen naar de getroffen gebieden ge zonden. De ziekenhuizen zijn overvol en centrales voor noodhulp worden op ver scheidene plaatsen ingericht. De wervelwinden werden gevolgd door met zware regenval gepaard gaande stor men, waardoor grote en kleine rivieren buiten hun oevers traden. Velen, die door de wervelwinden waren gespaard, kwamen door de watersnood om het leven. Er is voor millioenen dollars schade aangericht. In Kentucky verdronken zeven leden van een familie, die aan de wervelwinden was ontkomen. Een hevige sneeuwstorm woedt thans in het gebied ten Noorden van de getroffen staten en wel met name in Noord-West- Kansas, Nebraska en gedeelten van Iowa. In dit gebied zijn de telefoon- en telegraaf verbindingen verbroken. In het verleden is Arkansas vele malen door wervelstormen getroffen. De zwaarste ramo tot op heden, die van Juni 1916 eiste 86 doden. Op 18 Maart 1925 zijn bij de grootste ramp, die Amerika ooit heeft ge kend, op één dag in Missouri, Illinois en Indiana 689 Dersonen door een tornado om het leven gekomen. Zondag hebben zich in Tirol drie lawines voorgedaan. Men vrees, dat twaalf mensen om het leven zijn gekomen. In het Glunge- zer-gebergte in de streek van Patscherkofel bedolf een lawine veertien Duitse toeristen, van wie elf zich wisten uit te graven. Een van de veertien kwam om het leven, twee worden vermist. In dezelfde buurt werden zes personen, naar men gelooft eveneens Duitse toeristen, door een andere lawine bedolven. Reddingsploegen vrezen, dat zij alle zes om het leven zijn gekomen. De ge hele nacht werd het reddingswerk bij fak kels en toortsen voortgezet. Te Gries in de streek van Sellrain kwam een lawine van de Zwieselbacher Rosskogel op negentien personen neer. Zestien wer den met verwondingen bevrijd. Drie Duit sers uit Neurenberg kwamen om het leven. Prins Bernhard is hedenmorgen door generaal Eisenhower op het Atlantisch hoofdkwartier te Parijs ontvangen. De Prins zal hedenmiddag een onderhoud hebben met de opperbevelhebber der At lantische strijdkrachten en de voornaam ste leden van diens oppercommando. Aan het eind van de middag zal de Prins zich naar Fontainebleau begeven, waar hij zal worden ontvangen op het hoofdkwartier van de centraal-Europese zóne. Hoewel het bezoek aan Eisenhower „een beleefdheidsbezoek" wordt genoemd, gelo ven waarnemers, dat Prins Bernhard, die inspecteur-generaal van de landmacht is, de kwestie van de Nederlandse bijdrage aan de defensie met Eisenhower zal be spreken. Tegen de directeur van de Kalkzand- steenfabrieken te Hillegom en Katwijk, do heer J. van H„ die afgelopen Vrijdag op last Aan de officier van Justitie te Haar lem als verdacht van omvangrijke verduis teringen in voorlopige hechtenis werd ge nomen, bestaat onder meer de verdenking dat hij voor particuliere doeleinden heeft, beschikt over het pensioenfonds van het personeel. Reeds enige maanden geleden werd er door de minderheid der aandeelhouders van de Hillegomse fabriek een klacht tegen Van H. ingediend. Een diepgaand on derzoek heeft tenslotte geleid tot de ar restatie van de directeur. De heer Van H. beschikt over alle aan delen van de Katwijkse fabriek en over de meerderheid der aandelen van de Hille gomse fabriek. De veiling bij afslag van de buitenplaats „De Hartekamp" te Heemstede die van daag zou plaats hebben gaat niet door, want „De Hartekamp" is inmiddels ondershands verkocht. De congregatie van de Broeders Penitenten van de Heilige Franciscus is de nieuwe eigenares. Zij zal in „De Harte kamp" een psychiatrische inrichting vesti gen. In Boekei (N.-Br.) exploiteren de broeders sinds lang Huize Padua, even eens een psychiatrische inrichting. In zijn openingstoespraak van de alge mene vergadering' van de Nederlandse Wielren-Unie deelde de voorzitter mede, dat de Koningin de nationale wielerorgani satie het praedicaat „Koninklijk" had ver leend. De Koninklijke Nederlandse Wiel ren-Unie is in Januari 1928 opgericht en zal op 31 Januari 1953 het vijfentwintig jarig bestaan feestelijk herdenken met een receptie, een buitengewone algemene ver gadering en een maaltijd, waaraan zeer vele leden zullen aanzitten. Voorts zullen het volgend seizoen jubileumwedstrijden worden gehouden. In de wedstrijd HVGB—Haarlem (eerste klasse dames) nam HVGB de leiding door een doelpunt van Nelleke Smit. In de tweede helft brachten Nelleke Smit (2), Iet Jansen en Margot Marsman de HVGB-overwinning op 50. Voor de eerste klasse heren werd gespeeld de wedstrijd HPCHaarlem 2. Nadat Ten Berge Haarlem de leiding had bezorgd, bracht Bouman de stand in evenwicht. Een aan Geurtsen toegewezen strafworp werd door de doelverdediger van Haarlem gestopt. Kort hierop beging een speler van Haarlem weder om een zware fout. De door Geurtsen geno men strafworp werd in een doelpunt omge zet (21). Direct na de hervatting speelde Dijkstra de bal uit de achterhoede naar Bouman, die hem meteen inzond (31). Uit een strafworp maakte Geurtsen er 41 van. Smit en Dijk stra brachten de eindstand op 61. In de tweede klasse dames eindigde de wed strijd HVGB 3—DWT 4 3—2. DWT 2 boekte de zesde overwinning door met 6—0 te winnen van HPC 2. De wedstrijd HPC 5Haarlem 5 werd gespeeld voor de derde klasse heren met als resultaat een 5—1 overwinning voor Haarlem 5. In de afdeling jongens won Haarlem met 32 van DWR en moest DWT met 6—0 het onderspit delven in de wedstrijd tegen HPC. In Utrecht werden Zaterdagavond de par tijen voor de elfde en laatste ronde van groep A en groep B van het tournooi om het persoonlijk damkampioenschap van Ne derland gespeeld. De uitslagen waren Groep A W. Roozenburg (Rotterdam) Beers (Noord Scharwoude) 11. Stuurman (Schiedam)Keiler (Amsterdam) 02. Bizot (Zwaag)Y. de Jong (Velsen) 11. W. de Jong (Haarlem)—Laros (IJmuiden) 02. Dukel (IJmuiden)— De Graag (Heusden) 11. Groep B Drenth (Emmer Compascum)— ir. Van Dijk (Wageningen) 1—1. Bandstra (Leeuwarden)—Hartgers (Apeldoorn) 20. Lammers (Assen)Bergsma (Wartena) 11. H. de Jongh (Amsterdam)Huisman (Leiden) 1—1. Van Mourik (Nieuv land)Metz (Amster dam) 11. Hofman (Utrecht)—Vos (Utrecht) 2—0. De eindstand van groep A luidt 1, 2, 3. R C. Keller, W. Roozenburg en A. Bizot, ieder 12 pnt. 4 en 5. Laros en W. de Jong, ieder 11 pnt. Deze vijf spelers zijn ge plaatst voor de finale. Om de zesde plaats in de finale zal een beslissingswedstrijd moeten worden gespeeld tussen nummers 6 en 7 van de ranglijst, na melijk B. Dukel en Y. de Jong, ieder 10 pnt. 8. P. Beers 9 pnt. 9 en 10. A. de Graag en H. van Zuilekom, ieder 8 pnt. 11. A. Stuur man 7 pnt. In groep B was de eindstand: 1. Ir. G. E. van Dijk 15 pnt. 2. W. Huisman 14 pnt. 3. M. Bandstra 13 pnt. 4 en 5. J Metz en P. Bergsma, ieder 12 pnt. Deze vijf spelers hebben zich geplaatst voor de finale. Om de zesde plaats in de finale zal een beslissingswedstrijd moeten worden ge speeld tussen de nummers 6, 7 en 8 van de ranglijst, namelijk: H. J. Hofman, H. de Jongh en Drenth, die ieder 11 pnt. verzamel den. 9 en 10, H. v. van Mourik en M. L. Vos, ieder 10 pnt. 11. W. H. J. Hartgens 8 pnt. 12 Lammers 5 pnt. Van de weinige gespeelde handbalwed strijden hebben er twee de situatie in de eerste klas West A en eerste klas afdeling Noordholland heel wat duidelijker gemaakt. HOC (heren) heeft in een spannend duel zijn meerdere in Amersfoort moeten er kennen met gevolg dat het nu vrij vast op de onderste plaats staat (2 p. uit 10 wed strijden). Amersfoort staat nu gelijk met Attila in puntenaantal, zodat tussen deze twee uitgemaakt moet -worden, wie de tweede degradatiecandidaat is. In de wed strijd nam Amersfoort voor rust een voor sprong van 4-1. HOC kwam in de tweede helft geducht opzetten, zodat de Amers- foorters nog op hun tellen moesten passen (eindstand 5-6). De dames van HOC konden het met 10 speelsters niet tegen Amersfoort bolwer ken, al is de nederlaag eervol (2-3). ADA won met 4-1 van Blauw Wit. In de eerste klas afdeling leverden Con cordia 2 en AHV een spannend duel, dat wel een zeer onverwachte wending nam. Concordia 2 had namelijk tot ongeveer tien minuten na rust het heft in handen. De stand was toen 6-3 in zijn voordeel, doch op dat ogenblik kwam het keerpunt. De Haarlemse verdediging maakte fouten en AHV strafte die af. En dit lukte wonderwel, want doelman Callandt werd zes maal ach tereen gepasseerd. Vlak voor het eind was er een opleving bij Concordia, maar de tijd was te kort om het getij nog te keren. Met de zege van 9-7 heeft AHV zich nu aan de kop geplaatst, gevolgd door BGV met een verliespunt meer. BGV was op bezoek bij OSS en kon na een aarzelende eerste helft zijn meerderheid in voldoende doelpunten uitdrukken (3-7). Concordia 2 is nu uitge schakeld voor de kans op de titel. De wed strijd AHVBGV, die nog gespeeld moet worden, zal dus de beslissing moeten bren gen. Op een van die avonden zaten ze allen om de tafel te lezentante Liezebertha had juist de thee opgeschonken. En toen, opeensfloep!ging het licht uit. Ineens zaten ze daar in het donker! „Wat zullen we nou hebben!", zei oom Tripje. „Blijft allem.aal stil op je plaats zit ten. ik zal eens gaan zien, wat er aan de hand is met het licht!" „De stop is misschien doorgeslagen", meende tante Liezebertha. „Dat denk ik ook; wacht maar rustig even af, ik zal gaan kijken". „Pas maar op, dat je nergens tegenaan loopt in dat donker!", waarschuwde tante Liezebertha. Voorzichtig, stapje voor stapje, met de handen voor zich uit, liep oom Tripje de kamer uit en de gang in. Dat moest hij heel voorzichtig doen, want het is niet leuk, als je in het donker met je neus tegen een deur af een kast loopt! De anderen zaten bij elkaar aan tafel. „Daar zitten we nou", lachte Oepoetie. „Ik zie niks!", zei Bunkie. „Dat komt dadelijk wel in orde", zei Rick. Aan de vlaggestokken op de hockeyvelden achter Zomerzorg te Bloemendaal, wapper den Zaterdagmiddag de Nederlandse- en Bel gische driekleur. Op het clubhuis heerste een gezellige stemming van de meest jongere leden van de hockeyverenigingen, die de komst van Belgische gasten afwachtten. Er waren namelijk wedstrijden om vier en om vijf uur vastgesteld van het Belgische jeugdelftal (jongens en meisjes, die Zondag in Amstelveen tegen het Nederlands jeugd elftal speelden) te'en combinaties van BMHC en BDHC, maar het was half zes toen de Belgische jeugd met twee autobussen aan kwamen. Na een vluchtige kennismaking zijn toen de beide jeugdwedstrijden van twee maal 20 minuten gespeeld. Het Belgisch jon genselftal behaalde op de BMHC-combinatie een overwinninig van 2—1. De Belgische meisjes verloren van de BDHC-combinatie met 03. Des avonds werd de Belgische jeugd een feestavond in het clubhuis van BMHC aan geboden. waar zij namens de commissie jeugdhockey, die het initiatief tot deze wed strijden nam, werden welkom geheten door Max Maas. Promotieklasse competitie dames Twee wedstrijden vermeldde het program ma in de promotieklasse van de dames. HBS versloeg in Bloemendaal de soeelsters van Amsterdam (31) en Rood Wit II verloor in Heemstede van Amersfoort (01). Am sterdam zal nu tegen Alliance en Gooi II degradatiewedstrijden moeten spelen in de promotie/degradatie wedstrijden voor de promotie/2e klasse. Bekerwedstrijden Voor de Dr. Exaltoheker voor eerste- en promotieklassers werden BDHC II en BDHC III uitgeschakeld. BDHC II speelde gelijk tegen Kieviten (1—1). In de verlenging van 2 x VA minuut werden geen doelpunten ge maakt en daar beide elftallen in de promo tieklasse spelen, gaat de bezoekende club naar de volgende ronde. BDHC III verloor op eigen terrein van HHIJC I (1—2). Voor de Amsterdambeker (derde ronde) kregen de dames van Strawberries III bezoek van Kieviten II. De Velsense dames incas seerden een nederlaag van 05. Zowel Kie viten I als II handhaafden zich dus voor de wedstrijden voor de Dr. Exalto- en Amster dambeker. Bij de heren speelden Alliance II en Ijs vogels II in Heemstede in de derde ronde voor de J. D. Treslingbeker (voor elftallen, die in de lagere klassen spelen). Alliance stelde zich veilig door een overwinning van 3—0. Nederland bDe Batavieren Op Klein Zwitserland te Den Haag werd een wedstrijd gespeeld tussen Nederland B en De Batavieren. De Batavieren wonnen met 3—1, nadat de rust met 0—0 was ingegaan. In het tournooi om de Kennemerlandbeker verloor het eerste herenelftal van Straw berries thuis van Alliance I (13) en DEM en Eechfrop speelden in Beverwijk gelijk (11). Voor de damescompetitie voor deze beker versloeg BDHC IV achter Zomerzorg de damesploeg van HBS .met 3—0. Voor aanstaande Zondag zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: Dames: ZHCAlliance (12 uur), HBS Ever Swift. DEM—HBS II, Alkmaar—Rood Wit II, EedTronEver Swift II en Straw berries II—BDHC TV. Heren: HBSZHC, Ever SwiftHBS III. BMHC IV—Alliance I. BMHC V—Alliance II en Alkmaar II—Eechtrop II. Hockey-nitslagen Heren, kampioenschap van Nederland: Venlo—DKS 6—0. Tweede klasse D: VWZandvoort 20; Amsterdam IV—Strawberries II 6—1. Derde klasse C: BMHC VHudito II 51. Derde klasse D: Kraaien IIStrawberries III afgelast. Vierde klasse D: Zuidwijck II—Strawber ries IV 24. Dames. Tweede klasse A: Zandvoort— MRHC 50 (reglementair door n. o. van MRHC)Ever Swift I—HLC I 1—4. Eerste klasse: Blauw WitWesterkwar tier 3-4, LutoArchipel uitgesteld, Rohda DED 12-6, Koog ZaandijkSwift 4-5 (Archipel degradeert). Tweede klasse A: AmumDVD 4-2. Tweede klasse B: SVK—ZKV 3-1. Water vliet—Landiust 6-5, Groen Geel—Roda 5-2, OosterkwartierAurora 6-5. Derde klasse A: FortunaKCN t.a„ Hol- verOosterpark 5-6. Derde klasse B: Animo ReadyTogo 7-2, OKVSport Vereent t.a., ZKCHaarlem t.a., Indo—KVH 2-2. Reserve tweede klasse A: Roda 2Rohda 3 5-2, Groen Geel 2Oosterkwartier 2 5-4 (Groen Geel 2 kampioen), ZKV 2Allen Weerbaar 2 1-4. Reserve derde klasse A: BEP 2Roda 3 5-2, Koog Zaandijk 3—Groen Geel 3 1-5. De uitslagen van de Haarlemse Korfbal- bond luiden: Eerste klasse: Onder Ons IOosthoek I 3-3 (Onder Ons kampioen). Tweede klasse: Oosthoek 2Aurora 3 5-8, DSV INieuw Flora 2 1-9, Animo Ready 2Watervliet 4 1-2. Stads Editie-beker: Haarlem 2Nieuw Flora I 2-2. Agamemnon, 21 van Bermudas naar Antw. Algenib, 22 te Santos. Almciij'k, 21 ie Vera Cruz. Alpherat, pass. 21 Lands End. Aagtedijk, 21 van Santos. Amsteldijk, 21 van New York n. R'dam. Amstelpark, 24 v. Philadelphia te R'dam verw Aikaid, 21 300 m. Z.ZW. Las Palmas n. Antw. Aludra, pass 21 Azoren. Amsteldiep, 21 150 m. N.NW. Flores. Aard Ijk, 21 240 m. Z Bermuda. Alderamln, 21 bij Recife. Averdijk, 21 360 m. N.NO. Bsmuda. Nederlandse bewerking van C. J. E. Dinaux 31) Het was een medelijdend glimlachje waarmee Braun antwoordde: Als ik inderdaad vertrokken ben bij de aankomst van die meneef dan is dat, dunkt me, een bewijs dat ik hem niet achtervolg, maar uit de weg ga.... Wolfradt beet zich op de lippen. Hij boog zich nog iets meer naar Braun toe en vroeg met een bijna fluisterende stem: Meneer Braun, is het waar dat u een week of zo vóór uw vertrek naar de bad plaats op een vroege morgen een kaartje tweede klas hebt genomen naar Kiel en toen van de trein geen gebruik hebt ge maakt? Ik? Een kaartje naar Kiel? Dat is het nieuwste! Braun trok de schouders op. Wolfradt dacht er niet aan het op te geven. Hij had nog enkele vragen in petto en bladerde in zijn papieren. Verbaasd keek hij op: Braun was opgestaan en schoof de stoel weg. Deze vragen zijn te dwaas dan dat ik ze behoef te beantwoorden. Als ik van iets verdacht word verzoek ik u mij in voor arrest te nemen. Ik ben me van geen kwaad bewust, maar.en zijn stem klonk sma lend. ik kén dit! Ik was al eens eerder in een soortgelijke toestand. Het bewijs van mijn schuld zal al wel kant en klaar zijn, zoals tóén. Mr. Wolfradt was eveneens opgestaan. Hij was te verbouwereerd om een passend antwoord te vinden. Wat moest hij hiervan denken? Of deze jonge kerel loog, maar dan loog hij op een zo gewiekste manier, dat er geen speld tussen te krijgen was, öf hij sprak de waarheid en dan was er aan de andere kant iets niet in de haak en was het beter, niet méér stof te doen opwaaien dan al gebeurd was. Tot een schandaal mocht het niet komen. En misschien ging het ver loop van dit verhoor onvoorzien in die richting. Met een hoffelijk handgebaar nodigde hij Braun uit, opnieuw te gaan zitten. U arresteren, meneer Braun? Terwijl het doel van dit onderhoud enkel is, enkele gegevens te verkrijgen die ook in Uw be lang zijn? Het zal mij, laat ik u dat nog eens nadrukkelijk zeggen, zeer aangenaam zijn. u moeilijkheden te besparen. Als mijn vra gen de indruk gemaakt hebben dat andere bedoelingen bij mij voorzaten, dan moet datmoet dat op een misverstand be- Alüiena, 20 van R'dam 1e Buenos Aires. Amstelland, 24 v. Amsterdam n. Buenos Aires Argos, 24 v. Kopenhagen te Amsterdam. Aai'Sdijik, 22 te Rotterdam. Abbed'ijk, 23 v. Rotterdam n. Goll v. Mexico. Altair, 24 v. R'dam te Bahla Annenkerk, pass 22 Chaos Archipel Arkeldijk, 23 te Rotterdam Aalsum, 25 te Aden verwacht. Akkiumdijik, 23 v. Melbourne n. Sydney. Alblasserdijk, 25 Havana verwacht. Alcyone, 23 te Fremantle daarna Aden. Alioth, 22 v. Buenos Aires n. Montevideo. Alciati, pass. 23 Madeira n. Las Palmas. Ampenan, 23 v. Som a rang te Soerabaja n. Java. Am stelp ark, 22 v. Antwerpen n. Dakar. Axeldijk, 23 van Anwerpen. Barilo, 23 v. Kolonerale te Makassar verw. Berokalis, 22 v. Kaapstad te East Londen. Bloemfontein, 21 180 m. N. Cp. Blanco. Blijdendijk, 21 150 m. z. Sable edl. Bosohfontein 21 nog te Tanga. Boissevain, 21 250 m. NW. Manilla Baai. Barendrech, 23 v. Kaapsad n. Mena el Ahmadl Boskoop, 23 van Peru Ie Amsterdam. Borneo, pass. 23 Gibraltar. Cottica, 21 van Amsterdam n. Georgetown. Camphuys, 21 nog te Menado. Chama, 21 280 m. O.t.Z. Malta. Cistula, 21 210 m. O.ZO. Bermuda. Corilla, 21 100 m. NO. Madoera. Cronenburgih, 22 v. R'dam te Bilbao verw. Caltex Lelden, pass 23 Casquets Cumulus, 23 v. R'dam n. station op Atl. Oceaan Clavella, pass. 23 Finisterre. Danae. 21 van A'dam naar Kopenhagen. Dongedijk, 21 410 m. NO. Flores. Duivendrecht, 21 185 m. O. Paramaribo. Duivendijk, 21 460 m. NO. Monapassage Delft, 21 v. Ca ld era naar Balboa. Delfland, 23 te Bahia. Elmina, 21 van Dakar naar Antwerpen. Enggano, 21 te Basrah. Eemdijk, 22 van Mobile te Rotterdam. Edam, 21 500 m. N. Azoren n. Antw. Et rem a21 380 m. W.ZW. Madeira. Esso Den Haag, 23 v. R'dam naar Aruba. Ena, 23 v. Aalesund te Curasao. Friesland (KRL), 21 te Penang. Felipes, 21 van Pladju n. Bangkok. Gord'ias, pass. 24 Ouessant. Gaasterkerk, 22 te Dar es Salaam. Gaasterland, 22 te Santos. Gooiland, 24 v. A'dam te Pto Alegre. Gouwe, 22 v. R'dam naar Santander. Grootekerk, 23 te Marseille. Haulerwijk, 21 v. Cuba te Rotterdam. Heemskei"k, 22 v. R'dam te Brisbane. Helicon, 21 te La Gualra. Helder, 21 v. Molendo te Callao n. Cristobal. Hecuba, 21 v. Amsterdam te Hamburg. Hersilia, 21 1070 m. NO. Barbados. Hestia, 21 380 m. NO. Flores. Heelsum, 21 270 m. NW.t.W. Bermuda. Haarlem, 24 v. Antwerpen te R'dam. Hector, 24 v. Haifa n. Antwerpen. Helena, 23 v. Grenada naar Amsterdam. Hera, 23 v. Callao naar Huaeho. Ittersum, 26 Amsterdam verwacht. Ilos, 21 op rede Gonaives. Xndrapoera, 21 360 m. O. Ceylon n. Aden. Iris, 22 v. Genua naar Napels. Java, 21 van Colombo n. Aden. Jupiter, 21 pass. Pantellaria. Joh. v. Oldenbarnevelt, 23 dw. Oporto. Kaloekoe, 21 v. Kallanget n. Ampenan. Karaton vertr. 22 v. Menado n. Siau. Kedoe, 21 110 m. Z. Kunfida n. Suez. Kertosono, 23 v. Belawan n. Port Swettenham Kieldrecht, 24 te Aden. Klipfontein, 24 te Port Elizabeth. Kota Agoeng 23 te Bahrein. Lekkerkerk, 21 v. Colombo n. Calcutta. Loenerkerk, 21 v. Karachi n. Aden. Luna, 22 van Hamburg te Amsterdam. Lutterkerk, 22 v. Adam n. Marseille. Larenberg, 21 v. Cp. Coast n. Lagos. Lemsterkerk, 23 te Genua. Loosdrecht, 23 v. Calcutta te R'dam. Laertes, 23 v. Pankalpinang n. Tj. Prlok. Loppersum, 23 v. Bona naar Amsterdam. Marpessa, 23 te Yokohama verwacht. Markelo, 21 van Amsterdam n. W. Afrika. Malea, pass. 21 Rasal Karb. Marken, pass. 21 Flores. Mitra, 21 v. Pladju naar Singapore. Manoeran, 22 te Singapore. Metula, 21 bij Str. Soenda. Molenkerk, 22 rlog te Lagos. Maashaven, 22 van Rio Grande do Sul naar Buenos Aires. Maasland, 23 v. Montevideo te Buenos Aires. Maas, 23 v. Valencia te R'dam. Malvina, 23 b. Curasao te Venetië. Meerkerk, 23 v. Cochin naar Bombay. Merwede, pass. 22 Scilly's. Muiderkerk, 22 te Antwerpen. Murena, 23 v. Yokohama te Miri. Nieuw Amsterdam, 22 te St. Thomas. Nigerstroom, 22 v. Monrovia n. Freetown. Noordam. 23 v. New York te R'dam. Oranjefontein, pass. 21 Kp. Finisterre. Oberon, 22 v. Aruba te La Guaira. Oranjestad, 23 v. La Gualra n. Curasao. Overijsel, 23 te Genua. Ondina, 24 v. Salt Énd naar Pernis. Ovula, pass. 23 Finisterre. Paula, 21 v. Bangkok te Pladju. Phrontis, pass. 21 Lissabon. Plancius. 21 v. Semarang n. Soerabaja. Prins Maurits, 22 340 m. N. Azoren. Parkhaven, 23 v. Antw. n. Montevideo. Poeloe Laut, 22 v. Suez naar Aden. Prins Willem III, 23 v. Brom borough te R'dam Prins Wilem V, 22 v. R'dam naar Hamburg. Prins Alexander, 23 v. St. John n. Hamburg. Prins Johan Willem Friso, 22 v. R'dam te Bilbao Ridderkerk, 22 v. Hamburg n. Schiedam. Rondo, 24 te Algiers. Rempang, 23 v. Amsterdam naar Curasao. Ruys, 23 v. Montevideo n. Santos. Rijndam, pass. 23 Scilly's. Samarinda, 22 te Cristobal. Slamat, pass. 21 Gibraltar n Genua. Singkep, 18 v. Los Angeles n. Tj. Prlok. Schie, 22 v. R'dam n. Tunis. Slied recht, 21 700 m. ZW. Fayal. Sommeldsdijk, 21 160 m. ZW. Bermuda. Stad Breda, 21 bij Azoren. Stad Schiedam, 21 naar Sas van Gent. Stad Vlaardingen, 21 820 m. NO. Bermuda. Stentor. 21 dwars Cp. Hatteras. Sunetta, 21 v. Manchester naar Londen. Sambas, 21 bij Banka. Saroena, 22 op Musi Rivier. Sloterdijk, 21 510 m. O.t.Z. Socotra n. Spez. Soestdijk. pass. 21 Kp. Bougaroni. Straat Malakka, 21 te Sao Francisco do Sul. Salatiga. 23 v. Houston naar Rotterdam. Sloterdijk, 23 dwars Cp. Guardafui n. Suez. Straat Makassar, 22 rede Zomboanga. Taiisse, pass. 21 Gibraltar. Tjitjalengka, 22 te Lorenzo Marquez. Tripang, 21 16.30 u. v. Aden. Tankhaven III, 22 e Sungeigerong. Teucer, 21 v. Djakarta naar Bintang. Tjiwangi, 22 te Singapore. Tomori, 21 410 m. O. Cp. Henry. Ta wall, 21 pass. Bizerta n. Port Said. Telamon, 21 260 m. O. Abaco. Themisto, 21 76 m. O. Cp. Henry. Tarakan, 22 v. Amsterdam n. Indonesië. Ternate, 22 v. Aden. Tabinta, 23 v. Tj. Prlok n. Cheribon. Ta wall, 25 Port Said verwach t. Tegelberg, 24 van Zanzibar te Mombassa. Tero, 22 v. Buenos Aires n. Baltimore. Tjipanas, 23 v. Singapore n. Lorenzo Marques. Tamo, 24 van Hamburg te Rotterdam Veendam, 23 pass. Sable. Waal, 22 van Amsterdam le Rotterdam. Wieldrecht. 21 v. East London te Port Elizabeth Waterland, 23 v. Buenos Aires n. Montevideo. Weltevreden, 22 v. Bombay naar Penang. Winsum, 22 v. Antwerpen. Westerdam, 24 v. R'dam te New York. IJsel, 21 v. Famagusta n. Limasol. Zaan, vertr. 24 v. A'dam 25 te R'dam verw. Zeeland (KRL), 22 v. Port Said n. Marseille. Zuiderkruis, 22 te Rotterdam v. Halifax. rusten. Ik zei u al, er zijn aan deze zaak twee kanten, en het ziet er naar uit. Hij voltooide zijn zin niet om zijn ge dachten te verbergen. Op een vriendschap pelijke toon vervolgde hij: Dus u kunt ons niet helpen, meneer Braun? In vriendelijkheid en voorkomendheid niet onderdoend voor zijn ondervrager ant woordde Braun: Ik vrees, dat ik u niet méér van dienst kan zijn dan ik was. Ik weet inderdaad niet, wat deze meneer van mij wil. Ik had hem niet gezien voor hij mij aanviel. Ik heb toen gedaan, wat een ieder zou doen: me verweerd. Had ik geweten, dat het de bewuste Officier van Justitie was, dan zou ik hem hebben ontzien, al was het alleen om de verdenking te voorkomen, die nu helaas tóch op mij rust. Maarik her kende hem pas toen hij voor de tweede keer op mij wilde toespringen en door een agent werd vastgegrepen Mr. Wolfradt 'bleef niets anders over dan zijn plicht te doen. Het was hem in zijn hart niet aangenaam te moeten zeggen: Het komt mij voor, meneer Braun, dat nu wel vaststaat dat u bent aangeval len. Verklaringen van getuigen kloppen ge heel met de feiten die u hebt genoemd Braun bleef zwijgen. U.kunt natuurlijk een aanklacht in dienen, als u dat wenst. Braun keek hem vragend aan. Een aanklacht? Hier, bij u? Neen, dit onderhoud was niet officieel. U zoudt zich tot de Officier van Justitie moeten wenden. Braun keek lang voor zich uit. Tot een Officier van Justitie? En hoe zou die aanklacht dan moeten luiden? Mishandeling. Of poging tot mishan deling Ik zie ervan af. Blijkbaar heeft deze meneer gehandeld in een vlaag van plotse linge verstandsverbijstering. Adolf Braun stond weer op. Het glim lachje, waarmee Braun de laatste woorden had gesproken, gaf Wolfradt de zekerheid dat deze jongeman hem gedurende het ge hele gesprek voor de gek had gehouden. Er viel hem niets ten laste te leggen. Hij wilde geen aanklacht indienen des te beter. Hiermee kon dan de zaak als afge daan worden beschouwd. Hoe dan ook, deze Braun was hem te glad af. Kan ik gaan? Maar natuurlijk, meneer Braun. Ik dank u voor uw aanwezigheid.... De buiging, waarmee Braun het vertrek had verlaten, had aan duidelijkheid niets te wensen overgelaten. Wolfradt was verslagen en hij wist het. Maar sportief als hij was vatte hij zijn eindoordeel mompelend in twee woorden samen: Alle respectverduiveld. Op de laatste avond van deze week speel de zich voor de bewoners van de stille villa wijk een ongewoon-opwindend tafereel af. Door een schot voor de ramen en aan de deuren gelokt zagen zij, hoe uit het huis, dat werd bewoond door de Officier van Justitie, Mr. Sierlin, een man naar buiten rende,met grote stappen het trottoir en de rijweg overstak, terwijl hij wild zwaaide met een revolver en onder het uitstoten van woedende kreten in het wildeweg scho ten loste op een bank die aan de straatzijde van het park stond. Toen het stil bleef, waagden enkele om wonenden zich in de nabijheid van het plantsoen. Languit op de grond lag een man uitgestrekt. Men herkende in hem Mr. Sierlin. Vlak bij hem lag de revolver.... de bank was onbezet. In allerijl werd een dokter ontboden, die binnen enkele minuten ter plaatse was. Men had inmiddels Sierlin op een matras gelegd, die uit zijn woning was aangedra gen. Vrijwel op hetzelfde ogenblik stopte een poli tie-motor. Een tweetal agenten maakte zich ruim baan door de samengelopen buurtbewoners. Wat is hier aan de hand? informeerde de oudste politieman. Van alle kanten werd het sensationele verhaal in kleuren en geuren opgedist. Stilte nu maar, gelaste de agent, en zich tot de dokter wendend- Gewind, dokter? (Slot vólgt).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6