Engels B-elftal maakte enige doelpunt in de strijd tegen Nederlands Bondselftaï uit een strafschop Lido-theater aan het Houtplein wordt op 1 April geopend Beethoven voor de jeugd Odenthal liep een hersenschudding op Plan voor een nieuwe ouderdomsvoorziening Verhoging stroomprijs thans mogelijk DONDERDAG 27 MAART 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Engelsen waren technisch goed, doch hun schieten was zwak Agenda voor Haarlem Odenthal voorlopig uitgeschakeld Sport in 't kort Advies gevraagd aan de Sociaal - Economische Raad Wettelijke aansprakelijk heid van autobestuurders Glasfabriek ontslaat 270 arbeiders (fee, MORRIS fiefmuou iuu! BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Voor jaarverbruik boven 240 kWu 25 pet. extra Boek over Nederland voor Amerika Neptunus en Aurora houden een oogje in het zeil UUi*W*eelt/ Kippen en mensen Si I fmm Staatkundig Gereformeerde Partij vergaderde Zoon volgt vader op als premier Van onze sportredacteur) VOOR DE TWEEDE KEER in deze maand bracht een Engelse ploeg thans echter geen club, maar een elftal, dat onder de naam Engeland B uitkwam een bezoek aan ons land, om de strijd aan te binden tegen candidaten van het Nederlands elftal. De gasten van gisteren maakten in het Olympisch Stadion, waar meer dan zestig duizend toeschouwers bijeen waren, een betere indruk dan Bolton Wanderers drie weken geleden in het Stadion Feijenoord, Toch is de strijd enigszins tegengevallen. De Engelsen waren hun tegenstanders in techniek verre de baas, maar hun schieten was zwak. Dat bewijst de uitslag van 0-1. Het enige doelpunt werd bovendien uit een strafschop gemaakt. Als wij hieraan toevoegen, dat doelman Ashcroft het druk ker heeft gehad dan zijn collega Land man., dan blijkt wel, dat onze landge noten meer pogingen in het werk hebben gesteld om te doelpunten dan de gasten. De Nederlanders hebben van het begin tot het einde hard gewerkt, maar er waren zwakke plekken in de ploeg, speciaal in de voorhoede, waardoor het werk geen succes opleverde. Vermelding verdient het spel van de Arnhemmer Alberts die voor het eerst in een team, dat als het Voorlopig Nederlands elftal te beschouwen is, uitkwam. Hij was uitstekend op dreef en het is te verwachten dat Alberts in Antwerpen als international zal debuteren. OCOOOOOOOCXX>OOCOOOCX>XX»OCXXXXXXXXX»OOOOOCXX>OOOOOC)OOOOCO Gewoonlijk komt een Engelse ploeg naar i had de temperatuur invloed op de strijd, ons land om als sparring partner op te tre- Voor rust deden Hp nlneeen hpt Vaim aan- den. Dan gebeurt het wel eens, dat het pu bliek de indruk krijgt met een elftal te doen te hebben dat een vacantietrip maak te. De spelers geven zich dan niet ten volle. Dat deed zich bijvoorbeeld drie weken ge leden in Rotterdam voor. Gisteren was het evenwel anders. De Football Association had bij de samenstelling van de ploeg al leen het oog gericht op spelers die nog nooit voor een officiëel Engels elftal wa ren gekozen, maar wier capaciteiten zo danig zijn dat zij er voor in aanmerking komen. De spelers krijgen in wedstrijden van de B ploeg gelegenheid te tonen dat hun spel op internationaal peil staat. Dat had tot gevolg, dat de Engelsen zich meer gaven dan de clubploegen in het algemeen. Uitblinken in een wedstrijd als gisteren kan immers verkiezing in het Engelse elf tal betekenen. De gasten hebben hun taak dan ook serieus opgevat en af en toe een spel gedemonstreerd dat ver boven dat van de Nederlanders uitstak. De gehele wedstrijd hebben zij het niet volgehouden. Dat was ook niet nodig, om dat de tegenstand niet groot was. Vooral na de rust lieten de Engelsen fraaie staaltjes van combineren zien. Het was jammer, dat er een schutter ontbrak. Ook hebben zij er niet naar gestreefd een hoge score te be halen. Wel waren zij tevreden, dat er na de rust een doelpunt gescoord werd, gezien de wijze, waarop de maker er van geluk ge wenst werd. De Engelsen beschikten in Ashcroft over een uitstekende doelman. De ach terhoede was voor haar taak berekend tegen de niet altijd sterk op de voorgrond treden de Nederlandse voorhoede en de buitenspe lers v/aren bijzonder snel, middenvoor Vaughan was gevaarlijk, maar kon tegen Terlouw geen succes boeken en de binnen- spelers Harmer en Taylor waren de enigen die schoten. Ook als verbindingsspelers ver richtten zij nuttig werk. Hoewel de Nederlanders gekozen waren in de Bondsploeg was het de bedoeling hun spel te observeren voor de samenstelling van de ploeg tegen België en voor de voor bereiding van de Olympische Spelen. De keuze-commissie zal vermoedelijk alleen tevreden zijn over Alberts en met voldoe ning het werk van doelman Landman ge volgd hebben. De achterspeler van Vitesse was de beste Nederlander. Kort geleden zagen wij hem in Heemstede tegen RCH een goede partij spelen; gisteren was hij echter beter dan toen. Hij heeft getracht een doelpunt te voorkomen doch veroor zaakte hands waardoor de Engelsen een strafschop kregen te nemen welke een doelpunt opleverde. Na de wedstrijd van 5 Maart hadden wij gedacht, dat Kraak zonder concurrentie in het Nederlands elftal gekozen zou worden. De keuze-commissie had gemeend de Rot terdammer nog een kans te moeten geven tegen Engeland B en deze heeft die dank baar aanvaard. Landman had het minder druk dan Ashcroft, doch moest toch ver scheidene malen handelend optreden. Het is te verwachten dat Alberts in het Nederlands elftal wordt opgenomen en dat De Jong opnieuw aangewezen zal worden als rechtsachter. Odenthal zou er voor in aanmerking gekomen zijn, maar door een botsing met Mitchell is hij voorlopig uit geschakeld. In het half uur, dat hij mee speelde was hij op dreef. De linkervleugel Mitchell-Harmer maakte het hem door het vlotte spel niet gemakkelijk. Al was Biesbrouck een minder actieve speler dan Wiertz, toch zal hij in Antwer pen van de partij zijn. Terlouw werkte weer bijzonder hard. Fraai was zijn spel weliswaar niet, maar wel nuttig, om de score zo laag mogelijk te houden. Dat bleek bijvoorbeeld na rust toen de Nederlanders met succe-s de buitenspelval toe pasten. Het zwakste deel van de ploeg was de voorhoede. In Rotterdam speelde Van Schijndel als rechtsbinnen niet onverdien stelijk, maar gisteren viel zijn spel tegen. Ook Van Melis was niet op volle kracht en Abe Lenstra deed het kalm aan. Hij zond wel de meeste schoten in de richting van het doel en soms zeer harde, echter zonder succes bij Ashcroft. De vleugelspelers Van der Kuil en Clavan voldeden weer. De Vel- senaar zal ongetwijfeld tegen België een kans krijgen. Rustige eerste helft Het was Woensdag koud en misschien DONDERDAG 27 MAART Nieuwe Kerk: Johannes Passion, 8 uur. Kunsthandel Leffelaar: Lizzy May en Rob van Reyn (pantomime). 8.30 uur. Concertge bouw: Concert H.O.V., 8 uur. Zuiderkapel: Israëlavond, 8 uur Ciiy: „Bittere rijst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De karavaan der verdoemden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Frühling auf dem Eis", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „De bruid was een man", a. 1., 8.15 uur. Rembrandt: Op het toneel revue Snip en Snap, 8 uur. Palace: „Paradijsvogel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De rivier", alle leeft., 7 en 9.15 uur. De Vishal: Tentoonstelling „De Noordzee", 19 tot 22 uur. VRIJDAG 28 MAART „De Leeuwerik", Kruisstraat, Stichting „Nederland-Zwitserland", lezing met licht beelden, spreker J. Panman, 8 uur: Rem brandt, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 7 en 9.15 uur. Minerva: 2.30 en 8.15 uur.- Voor rust deden de ploegen het kalm aan; het spel der Engelsen stond op een hoger peil dan dat van de Nederlanders. Toch kre gen onze landgenoten meer kansen. Spoedig na de hervatting gaf Van Schijndel een pass naar Lenstra, maar de Engelse doel man stopte diens schot. Later schoot Wiertz een vrije schop naast. Aan de andere kant plaatste linskbinnen Taylor de bal naast. Over het algemeen ging de strijd gelijk op. Na zes en dertig minuten spelen zetten de Engelsen een aanval op; de bal ging voor doel langs en Odenthal- wilde hem weg trappen Van de andere kant naderde in snelle vaart de Engelse linksbuiten Mit chell die tegen de Haarlemmer botste. Bei den vielen, doch Odenthal was er het erg ste aan toe. Hij had een hersenschudding opgelopen en werd van het veld gedragen. Daarna is hij naar een ziekenhuis te Am sterdam vervoerd. De Jong nam zijn plaats in; hij heeft er mede voor gezorgd dat de Engelsen die daarna de toon aangaven geen gelegenheid kregen vele schoten op het Nederlandse doel te lossen. Na de hervatting waren de gasten het meest in de aanval. Alberts was een groot struikelblok voor hen; bovendien liepen zij vele malen in de buitenspelval. Landman kreeg het niet lastig; Ashcroft daarentegen stopte onverwachte schoten van Clavan en Lenstra. Pas na vier en twintig minuten boekten de Engelsen succes. Linksbuiten Mitchell ging op doel af en Landman liep hem tege moet. Een schot volgde, dat Alberts, die in het verlaten doel had plaats genomen, stopte, doch hij gebruikte daarbij zijn hand. In de wedstrijd Bondselftal-Engeland B is de Haarlemmer J. Odenthal in botsing gekomen met de linksbuiten der Engel sen Mitchell. Odenthal liep een lichte hersenschudding op en moest naar een ziekenhuis te Amsterdam worden over gebracht. Vanmorgen vernamen wij, dat zijn toestand gunstig te noemen is. Voorlopig is hij echter uitgeschakeld. Hij zal tegen België niet kunnen worden opgesteld. Ook zal hij niet voor Haarlem kunnen uitkomen. Dat is een handicap voor de club, omdat Roozen eveneens niet van de partij kan zijn. Groeneveld voelde zich de laatste weken niet fit. Verwacht wordt, dat hij Zondag tegen AGOVV wel zal uitkomen. Na afloop van de wedstrijd vertolkte Sir Stanley Rous, secretaris van de Football Association, de mening van de officials en spelers van de Engelse ploeg: Het was ontzettend jammer, dat zich het ongeval met Odenthal voordeed. De gehele ploeg betuigt zijn deelneming met de voetballer". Scheidsrechter Horn kende een strafschop toe welke Mitchell inschoot (0-1). De gasten spanden zich in om de voor sprong te verhogen echter zonder resultaat. De strijd bleef spannend doordat de Ne derlanders pogingen in het werk stelden gelijk te maken. De Engelse verdediging was op haar post en keerde het gevaar. Drukte bij het Stadion Indien een wedstrijd op Zondag gespeeld wordt komt het publiek over het algemeen vroeg.. Op een middag in de week verlaten de voetballiefhebbers op zo'n tijdstip hun werk, dat zij weinig verzuim behoeven te maken. Dat had gisteren tot gevolg dat vele honderden na vijven kwamen. Er wa ren te weinig toegangshekken open, waar door moeilijkheden ontstonden tussen pu bliek en politie. Velen namen hun plaatsen in het Stadion in, toen de strijd al begon nen was. FRANKRIJK—ZWEDEN 0—1. De voet balwedstrijd FrankrijkZweden, Woensdag avond in het Pare der Princes te Parijs ge speeld, is met 10 door de Zweden gewon nen. De rust was met blanke stand ingegaan. Landman was reeds gepasseerd en Alberts (liggend op de grond) voorkwam een doelpitnt door de bal uit het doel te werken. Een strafschop voor de Engelsen was echter het gevolg. Van links naar rechts: Terlouw, De Jong, Alberts, Landman en Mitchell. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid en de staatssecretaris van So ciale Zaken hebben op grond van een be slissing van de ministerraad het probleem van de toekomstige ouderdomsverzekering bij de Sociaal-Economische Raad aan de orde gesteld. Zij hebben de raad advies ge vraagd omtrent een groot aantal vraag punten. Tevens hebben zij aan de sociaal- Economische Raad een uitvoerige nota omtrent het vraagstuk van de toekomstige ouderdomsverzekering overgelegd. Vrijdagavond zal de staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, om kwart over zeven over de zender Hilver sum II een toelichting geven op de nota en de vraagpunten. In de nota komt onder meer aan de orde, of een algemene ouderdomsverzekering zich zowel tot arbeiders als tot niet-loon- trekkenden zal moeten uitstrekken en of het gewenst is een inkomensgrens te laten gelden. Tevens wordt de vraag besproken, of het gewenst is degenen, voor wie reeds een ouderdomsverzekering geldt, van de algemene verplichte verzekering vrij te stellen. Wat de hoogte der uitkeringen be treft wordt onderscheid gemaakt tussen een definitieve regeling waarbij de uitke ringen geheel gebaseerd zullen zijn op de betaalde premies en de overgangsregeling, waarbij maatregelen worden voorgesteld om degenen, die niet voldoende premie hebben kunnen betalen en die niet over voldoende eigen inkomsten beschikken, niettemin de maximum uitkeringen toe te kennen. Gedacht wordt aan de mogelijkheid om een bedrag van 200.aan eigen inkom sten in ieder geval buiten de aftrekregeling te houden. Verder wordt rekening gehou den met de mogelijkheid, dat de gemeente classificatie, die voor de Noodwet Ouder domsvoorziening geldt, wordt afgeschaft. In de nota wordt, wat de financiering be treft, de voorkeur uitgesproken voor een gematigd omslagstelsel, waarbij gedurende de eerste tijd een beperkt fonds wordt ge vormd. Uitgaande van een verzekering voor het gehele volk en van uitkeringen voor ge huwden van 1080.per jaar en voor on- gehuwden van 576.per jaar zou de premie 2.50 a 3 per week moeten be dragen. De zelfstandigen zullen zelf de premie geheel moeten opbrengen. Voorzover sprake is van onvermogen zal het rijk de premie moeten betalen. Aan de Sociaal-Economische Raad is ook gevraagd een oordeel te geven over het plan van de Raad van Vakcentralen. Dit plan, zo wordt in de nota gezegd, verdient vooral de aandacht wegens de voorstellen om de ouderdomsuitkering voortaan auto matisch te doen aanpassen aan de kosten van levensonderhoud. Minister Mulderije acht verplichte verzekering gewenst De minister van Justitie acht het ge wenst te komen tot een verplichte verze kering tegen de gevolgen van de wettelijke aansprakelijkheid van bestuurders van motorrijtuigen voor door hen toegebrachte schade. Om te voorkomen dat een derge lijke regeling het internationale autover keer belemmert, acht de minister het van belang zo mogelijk te komen tot een uni forme regeling in de Benelux-landen. Zaterdag zullen 270 arbeiders van de N.V. Nieuw-Buiner Glasfabrieken wegens slapte in de glasindustrie worden ontsla gen. Men kon door tussenkomst van vak organisaties en ook met medewerking van de directie de arbeiders gedurende de moei lijke wintermaanden nog op wachtgeld houden. Thans evenwel heeft het rijk elke verdere subsidiëring afgewezen. De oor zaak van de slapte is de toenemende con currentie uit het buitenland en speciaal de invoer uit Duitsland. De orders, die de Nieuw-Buiner fabriek kreeg waren zeer schaars. De fabriek werkte sinds Decem ber reeds op halve capaciteit. Op het tweede jeugdconcert van de H.O. V. ditmaal gedirigeerd door Toon Ver- hey en toegelicht door Marinus Adam werd een Beethovenprogramma uitgevoerd: de Egmont-ouverture en het Vijfde Piano concert, met Ans Bouter als soliste. De ouverture maakt deel uit van de mu ziek die Beethoven schreef bij het treurspel „Egmont" van Goethe. De held van dit werk is de Egmond uit onze vaderlandse geschiedenis, het slachtoffer van Alva, op de Grote Markt te Brussel onthoofd in 1568. Beethoven heeft in dit „openingsstuk een samenvatting willen geven van deze episode van het conflict tussen Spanje en Nederland en vrij duidelijk aangegeven hoe het bloed van deze martelaar het zaad ge worden is, waaruit tenslotte de vrijheid zou opbloeien. De zegefanfare, waarmee het stuk besluit, zal wel door niemand zijn misverstaan. Bedenkt men daarbij dat het hardnekkige aanvangsmotief iets van een Sarabande een Spaanse dans heeft dan is het duidelijk dat Beethoven niet alleen aan Egmond, doch ook aan Alva, zijn tegenpartij, gedacht heeft bij de conceptie van zijn ouverture. De rest laat zich dan gemakkelijk verklaren. Een dankbaar on derwerp voor een jeugdconcert was deze ouverture zeker. Met het Pianoconcert in Es kwam men op het terrein der absolute muziek, dat is te zeggen: muziek waaraan geen verhaal ten grondslag ligt, al is het niet onmogelijk dat de componist van een bepaalde ge dachte is uitgegaan. Maar dat hoeft ons niet te interesseren. Het is voldoende als men in het hoofdthema van het eerste deel het heldhaftige karakter herkent, als tegen stelling daarvan de geheimzinnige sfeer van het tweede aanvoelt en dan tracht de ver wikkelingen der thema's in de doorwerking te volgen. Terecht wees Marinus Adam erop, dat juist in het spel der verwikke lingen de kracht van de compositie te vin den is. Het langzame deel van het Concert, hoe mooi het dan ook is, kan slechts als een „intermezzo", een overbruggend tus senspel beschouwd worden, een kalme aan loop naar het uitgelaten Rondo, waarvan het steeds weerkerende hoofdthema ge makkelijk te herkennen is. De inleider ves- ADVERTENT1E TENNISPANTALONS SHORTS tigde er de aandacht op, dat Beethoven in het Vijfde Concert geen ruimte gelaten heeft voor een vrije cadens, doch dat hij zelf de overigens korte cadenzen in gelast heeft. Na de duidelijke uiteenzetting, die ge- illustreerd werd door fragmenten, gespeeld door het orkest en de soliste, werd het werk in zijn geheel uitgevoerd. Ans Bouter speel de het met grote dynamische verscheiden heid, dat is te zeggen: met bravour en poë tisch gevoel. De belangstelling voor dit jeugdconcert was zeer groot en, gezien de voorbeeldige aandacht die het jonge publiek aan de in leidingen en aan de complete uitvoeringen schonk, ook oprecht gemeend. JOS. DE KLERK. In de Staatscourant van heden is opge nomen de Prijzenbeschikking Electrische Energie 1952. Deze beschikking opent voor de electriciteitsbedrijven de mogelijkheid met ingang van 1 April haar tarieven voor kleinverbruikers, zowel wat betreft het vastrecht als de prijs per kilowatt-uur met ten hoogste 25 procent te verhogen. Voor het verbruik tot 240 kWu per jaar blijft de huidige prijs per kWu gehandhaafd. Voorts worden met ingang van 1 April de prijzen voor grootverbruikers vrijge laten. Op particulier initiatief, met instemming van het ministerie van Buitenlandse Zaken, de Nederlandse ambassade te Washington en de regeringvoorliehtingsdienst, zal dezer dagen een boek verschijnen, bestemd voor het grote publiek in Amerika, dat in tekst en illustraties een beeld geeft van Neder land en zijn historische en hedendaagse be trekkingen met Amerika. Ton Koot schreef de tekst, éénentwintig Nederlandse fotografen brachten de 218 kleuren- en zwart-wit foto's bijeen. Het werk zal in folioformaat worden uitgegeven onder de titel „Spell of the Netherlands". Ook zal een Nederlandse uit gaaf verschijnen, getiteld: „Faam van Ne derland". Prins Bernhard schreef de voorrede. Dinsdag 1 April, 's avonds om 8 uur, zal het Lido-theater aan het Houtplein officieel worden geopend. Eén jaar nadat een leger tje arbeiders begon met het slopen van het intérieur van het vroegere restaurant Lido; zes maanden nadat de eerste steen werd gelegd voor de eigenlijke verbouwing. De eerste film die in deze nieuwe, modern in gerichte bioscoop vertoond zal worden is „Bright Victory" (Het licht dat verdween), een rolprent die een opmerkelijke plaats innam en veel aandacht trok op de film festivals te Cannes en Berlijn. Voor de (be sloten) openingsvoorstelling zijn tal van Haarlemse autoriteiten uitgenodigd. Licht en lucht Het Lido-theater is een modern bioscoop theater en dat betekent onder meer dat er bij de bouw veel aandacht is besteed aan licht en lucht. In totaal is er vierhonderd meter neonbuis aan de verlichting te pas gekomen. In de bioscoopzaal is ze het ori gineelst. Het plafond van Lido is namelijk een complete sterrenhemel: De tweehon derdveertig lichtpunten die er in zijn aan gebracht vormen samen het Noordelijk en Zuidelijk hemelhalfrond en geven het hui dige sterrenbeeld weer. De voorhal is hel belicht, de binnenhal stemmig; vooral door de speling van licht en donker, die wordt bereikt door de lichtval uit de vijf étalage- kasten die aan weerszijden de wand vor men. Maar niet alleen aan de buitenkant van Ik weet niet hoe het in dit op zicht met gesteld is maar soms, als een trieste Maartse bui de grote stad tot een grau we, natte steenklomp maakt, kan mijn hart met een sterke ruk naar den buiten worden getrokken. Naar den buiten, naar de eerlijke, onbedekte grond van de boeren, die de voorjaarsregen met welbeha gen drinkt en er niet voor hui vert, zoals het stadse asfalt. Er is geen enkel weer, dat niet bij de velden past; zoals een lijst de schoonheid van een schilderij volmaken kan, zo kunnen Maartse buien, zowel als de blakende hitte van de midzomer, één zijn met de vel den. De landerijen kunnen lachen onder de kilte van een lentesneeuwbui, maar een stad lacht enkel in de schijn van een niet te warme en niet te schrale zon. Daarom lacht een stad zo zel den. Wat is het dat mijn hart naar de boeren trekt? Mis schien heeft eens mijn voor vader de taaie grond met een stenen schop staan te bedoen, tot er wat spinazie in groeien wou. Als we ver genoeg terug gaan in de tijdperken, hebben we allen wel een voorvader gehad die als een simpel schep sel Gods tussen de aardklui ten een boterham won. Tenzij ge wilt volhouden dat in het stenen tijdperk uw voorzaten al accountants of notarissen waren. Dat kan zijn, dan heb ik niets gezegd. Ik zou iemand er voor willen danken, dat tussen onze me tropolen 'van baksteen en beton nog weiden en akkers gebleven zijn en boeren met korte pijpjes tussen de tanden, die taaie, trage mensen met ogen die op de verten zijn gericht. Wie moet ik er voor danken? De boeren zelf misschien, die zich aan hun grauwe kluiten hebben vastgeklampt en hun gronden hebben vrij gehouden van de asfalten deklaag, over de wereld kruipend als een lavastroom. Mijn hart trekt naar de boeren. Daar moet ge misschien voor in uw jeugd met boeren te ma ken hebben gehad ge moet in hun lage behuizingen bij een petrolielamp hebben ge zeten om te luisteren naar langzame verhalen over de kleine wereld van het dorp, de wereld van scheve, arme hui zen, die zich scharen rond een deemoedig kerkje van niets. Het zijn vooral de Brabantse boeren, die zo wonen. En zij spreken zoals zij wonen: Een voudig, zuinig, plezierig en ge rust. Of zijn ze er niet meer? Vroeger konden zij een uur, of langer, zwijgend luisteren naar een eigenwijze stadse verteller, die ging denken dat zij door de eerbied met stomheid waren geslagen. En als hij klaar was zegden ze één zin, één enkel woord soms, waardoor hij in zijn hemd stond als een Ban toe-neger op zijtn Zondags. Hoe ging dat. Een Brabantse boer zet zijn deur voor ieder open, als hij tijd heeft om erbij te zijn. Er komt zo een stedeling aan zijn tafel zitten om hem wat wijzer te maken over de problemen van de grote wereld, de duize lingwekkende draaimolen van economische en politieke inge wikkeldheden, die op het rus tende land in de avond plegen te verwaaien naar de wijde verten. Hij vertelt van de eco nomische moeilijkheden, van overproductie en crisis en me chanisatie en sociale conflic ten. Van stakingen en loon eisen en de 48-urige werk week. Ge kent dat wel, zegt hij, alsof hij bedoelt: Ge weet er geen snars van. Ik ken dat wel, zegt de boer met een trekje aan zijn pijp, jaja, het is wat. Maar ge moet me eens uitleggen, mijnheer, hoe dat allemaal zo in de knoop gekomen is; ik kan daar niet goed bij, ik met mijn klein verstand. En hij knijpt zijn ogen tot spleten, alsof hij moei lijk denken kan. Uitleggen, dat is iets waar mijnheer van houdt, zegt mijn heer, want het is prettig ande ren wijzer te kunnen maken. Hij zal een simpel voorbeeld nemen om het goed uit de doe ken te kunnen doen. Kijk, zegt hij, ge zijt een boer en ge hebt kippen. Dat heb ik, zegt de boer, en schone. Juist, maar ge hebt ze niet om uw graan wat makkelijker kwijt te raken, ge hebt ze voor de eieren. Wat krijgt ge voor uw eieren vandaag aan de dag? Twintig cent, zegt de boer, en vijftien bij de pastoor en de dominee, maar alia, die zijn alleman niet. Twintig cent. En wat betaalt ge uw kippen daarvan uit? Ha. daar hebt ge het. Ze leggen, en van al die twintig centen die zij voor u maken, zien zij er géén terug. Behalve dat ge hun wat maiskorrels geeft. Dat is het wat wij onsociale toestan den noemen. Waarom moet een ei twintig centen kosten als ge het voor niets in uw hand ge legd krijgt, om zo te zeggen Stel dat uw kippen mensen waren, met gevoel voor hun eigen belang. Zij zouden achter hun haan aan opmarcheren om u een manifest met looneisen te brengen. Zij zouden een redelijk aandeel van de twintig centen willen hebben. Ziet ge, daar staat ge met uw gewassen hals. Loon naar werken be talen, of uw kippen zien ervan af, u rijk te maken. En als ik niet betaal, wat dan? De boer wil zijn kansen weten. Als ge niet betaalt, geeft de haan een sein en al uw kippen gaan in sit down-staking, tot ge uw harde kop buigt. In sit down-staking? Ge zult me moeten vertellen wat dat is. Zij gaan op de plaats rust zitten met de vlerken over elkaar en zeggen: Leg zelf eieren, als ge er kans voor ziet, wij zien er van af. De boer knikt langzaam enkele malen, hij begrijpt het nu goed, met deze knappe uitleg. Dan zegt hij: Mijn kippen gaan zitten en zeggen: Wij zien er van af. Alla, zeg ik dan, léat ze zitten. Want ik ken mijn kippen beter dan gij. Ik zal u het vervolg vertellen, mijnheer. Als kippen gaan zitten, léggen zij zonder mankeren. Een kip kan niet gaan zitten zonder ook te leggen, ziet ge. Dus laat ze zitten en als ze opstaan zal ik weten te rapen. Maar dat ge bedankt zijt voor uw verhaal, daar weet ge alles van. Zo ging dat, vroeger. Mijn hart trekt naar de boeren daar onder de rivieren, naar hun plezierig zwijgen en hun spaar zaam woord. Zouden ze er nog te vinden zijn? Ik zal het u weten te zeggen, als het zo wezen mocht. J. L. het theater kan een zee van licht geschapen worden. De voorgevel die geheel gebouwd is op reclame, is op fraaie wijze verlicht. Het grote tekstraam, waarop men kan lezen, wat er binnen, vertoond wordt, na tuurlijk ook. Men treft in Lido niet alleen lampen aan die als lichtbron dienst doen, men heeft er ook lampen die alleen maar iets met lucht te maken hebben: T.U.V.-lampen, die er voor zorgen dat de lucht in het theater wordt gedesinfecteerd, want ook aan de luchtverversing is zorg gespendeerd. Door middel van een vernuftig kanalensysteem wordt de lucht in het theater zes keer per uur ververst. Fraai intérieur De architect die de bioscoop ontwierp, de heer G. A. M. Loogman, heeft alles zo een voudig mogelijk gehouden en met de ruim te gewoekerd. Er is plaats voor 426 bezoe kers in de zaal en 246 op het balcon. Aan weerskanten van het projectiescherm is de dierenriem afgebeeld en een uitgeblazen glasrand aan de wanden geeft een stukje kosmos weer: Het is een (kleuren) film van planeten, gebeiteld in glas. Ook de muur schilderingen trekken de aandacht: Nep tunus en Aurora wedijveren met elkaar in gratie. De projectiezaal is niet gelijkvloers. De benedenruimte wordt geheel in beslag ge nomen door de hal. die tegelijkertijd als branduitgang dienst doet. In de moderne cabine heeft men de be schikking over de twee nieuwste projectie apparaten. Technisch zit de zaak zó in el kaar dat er in Lido ook plastische films kunnen worden vertopnd. Dc Staatkundig Gereformeerde Partij hield Woensdag haar algemene vergadering in „Tivoli" te Utrecht onder presidium van de voorzitter, ds. P. Zandt, die een rede hield waarin hij zeide, dat de UNO in stede van een vredes-instituut een oorlogs machine was geworden. „Zij heeft in haar handvest vastgesteld de rechten en vrij heden van volkeren en personen te zullen handhaven, maar zij heeft er lijdelijk bij toegezien, dat het zelfbeschikkingsrecht van zovele Indische volken door Sukarno en de zijnen totaal vernietigd werd. Zij heeft de grote mogendheden Frankrijk en Engeland in hun koloniën Vietnam en Malakka vrijelijk laten optreden, maar zij heeft ons kleine land als het ware het mes op de keel gezet om onze rechten op Indië prijs te geven", aldus ds. Zandt. Hij toonde aan dat de SGP niet blind is voor het communistische gevaar: zij heeft er gestadig op aangedrongen de revolu- tionnaire propaganda te verbieden doch vond daarin geen bijstand. Nu men van verschillende zijden de vol keren tegen het communisme te wapen roept, bedroeft het spreker, dat dit alles zo „buiten de wet en de profeten omgaat", zeide hij. Van welke zijde men ook de hui dige toestand van ons land beschouwt, van alle zijden doet deze zich, volgens ds. Zandt, onheispellend voor. Als bewijs ervan, hoe in-droevig het gesteld is ten opzichte van de religie en de zeden, constateerde spre ker: „Sport en spel hebben al de belang stelling en van een ootmoedig en schuldig wederkeren tot de wet en de profeten wil men zo goed als nergens weten". Dudley Senayake, de zoon van de pre mier van Ceylon Don Senayake, die Za terdag is overleden, zal zijn vader als premier opvolgen. De nieuwe premier ia 40 jaar oud.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5