Wereldnieuws Minister ontraadt amendementen van prof. Gerbrandy en mr. Stokvis Ot&Ul 3 Een boodschap uit Bulgarije De radio geeft Zaterdag PANDA'S HEREN-LEVEN Zomerzegel-verkoop begint op 1 Mei uee nuftftiü oefctei/cu pm VRIJDAG 28 MAART 1952 2 Echtscheidingsdebat in de Tweede Kamer. Centrale taak voor gezinsraad bij verzoeningspogingen GIM A binnen-verende MATRAS Amerikaanse orchideeën- kenner bezocht Aalsmeer Consumptiedaling door prijsstijging Vreemdelingenbezoek in de vorige zomer Vrijwilligers naar en van Korea Beroep op de wereld voor actie tegen concentratiekampen BARTELOORISSTRAAT 20 TEL 13439 Geënsceneerd ongeluk op Dubbeldamse overweg (Van onze -parlementaire redacteur) Bij de voortzetting van het algemeen debat in de Tweede Kamer over het wets ontwerp tot tegengaan van lichtvaardige echtscheidingen, betoogde mr. Stokvis (CPN) Donderdagmiddag onder meer, dat de tijd, die de gezinsraad krijgt voor uit- brenging van zijn rapport maximaal 9 maanden te lang is. In vele gevallen zal de situatie zeer duidelijk zijn en de gezins raad volgens hem terstond de onmogelijk heid van verzoening inzien. „Ook de com munistische fractie kent grote waarde aan het huwelijk toe en is tegen lichtvaardige echtscheiding", zei hij. „Maar een huwe lijk, dat in wezen geen huwelijk is, moet niet onder het mom van schone ethiek in stand gehouden worden." Mevrouw F o r t a n i e rD e Wit (VVD) gaf als haar mening te kennen, dat verbreking van de huwelijksband zulke diep ingrijpende gevolgen voor de partijen en ook voor de maatschappij heeft, dat iedere poging tot verzoening, waarvan succes te verwachten is, ondernomen moet worden. Anderzijds kan het mede voor de kinderen beter zijn een huwelijk te ontbinden. In dit beperkt van opzet zijnde wetsontwerp blijft de kwestie van de echt scheidingsgronden buiten beschouwing. Spreekster zeide, dat de oorzaak van de vele lichtvaardige echtscheidingen dikwijls gelegen is in een te lichtvaardig trouwen. Daarom achtte zij goede huwelijksvoor lichting van belang. Ook zij zag „de grote leugen" als een groot kwaad. Maar een amendement als dat van prof. Gerbrandy zal naar haar oordeel tot nog veel onwaar diger praktijken leiden. Juist vond zij het amendement-Bachg, dat aan de leden van de gezinsraad de geheimhoudingsplicht wil opleggen. De verplichte verschijning voor de gezinsraad is haars inziens niet ge lukkig. Als de partijen gedwongen moeten worden te verschijnen, hoeft er niet op een verzoening gerekend te worden. Een spreekplicht bestaat er niet en wanneer partijen geen mond opendoen, wordt het een schijnvertoning. Deze afgevaardigde bleek niet zo heel veel te zien in het op treden van de gezinsraad en zeide betere middelen tot het tegengaan van lichtvaar dige echtscheiding te zien. Bijvoorbeeld strafrechterlijke sanctie op het niet na komen van de onderhoudsplicht en voorts hogere uitkeringen aan het eerste gezin. Zij gaf duidelijk te kennen dat haar frac tie in beginsel voor uitbreiding van de echtscheidingsgronden is, maar bij dit ont werp een voorstel v«tn dien aard niet op zijn plaats achtte. „Het euvel van de lichtvaardige echt scheiding is in onze maatschappij onmis kenbaar", zo stelde minister Mulder ij e op de voorgrond. Het ergste vond de be windsman, dat de praktijk in ons land zo is, dat het in feite ook door kleinigheden tot echtscheiding komt en kan komen. In deze gevallen kan, naar hij zeide, het op treden van de gezinsrechter en van de ge zinsraad van veel nut zijn. Van de thans geldende verzoeningsprocedure door ver- ADVERTENTIE Speciale aanbieding 10 jaar garantie 80x190 70.— 90x190 ƒ75.— Twee-persoons, 2-dIg.: 120x190.... ƒ109.— COMPLETE WON ING INRICHT! NO Bartel jortistr- 13-17 - Haarlem TeL 13913 HILVERSUM I, 402 IVL 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen, 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in con tinubedrijven. 11.35 Piano. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Kleine zonden, hoorspel. 13.30 Metropole-orkest. 14.10 Filmprogramma. 14.35 Fries programma. 15.00 Dansmuziek. 15.30 Van de wieg tot het graf. 15.45 Platen. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Kamerorkest. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Lichte muziek. 18.40 Regeringsuitzending:. Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 Passepartout. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Weense muziek. 21.45 So cialistisch commentaar. 22.00 Accordeon orkest. 22.30 Onder de pannen, hoorspel. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Strijkkwartet. 10.45 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus 12.03 Platen. 12.30—12.33 Weerbe richt. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Jeugdkoor. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.38 Harmonie-orkest. 16.05 Platen. 16.20 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.50 Voor de jeugd. 17.50 Sport. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Pla ten. 18.45 Buitenlandse correspondentie. 19.00 Platen. 19.15 Parlementsoverzicht. 19.25 Me tropole-orkest en soliste. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Lichtbaken, causerie. 20.30 Platen. 21.00 La Traviata, opera, le en 2e acte (platen). 21.57 Verzoekprogramma. 22.30 Wij luiden de Zon dag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.25 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Salonorkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Licht orkest. 13.00 Nieuws. 13.15, 13.30 en 14 00 Platen. 14.30 Piano. 15.00 Platen. 15.15 Ethnische muziek. 16.00 Verzoekprogramma. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Accordeon. 19.40 Feuilleton. 19.50 Ac cordeon. 20.00 Weense muziek. 20.30 Platen. 21.00 Actualiteit. 21.15 Orkest en solist. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz. 22,45 Platen. 23.00 Nieuw. 23.05—24.00 Platen. schijning voor de president kan, alleen door het grote aantal gevallen reeds, niets terechtkomen. De toestand is geheel an ders dan een eeuw geleden toen het aan tal echtscheidingen nog zeer beperkt was, ja, óók nog anders dan 50 jaar geleden toen er een aanmerkelijk lager percentage echtscheidingen bestond dan vandaag. Intussen moet men bij dit wetsontwerp niet raken aan de echtscheidingsgronden. Met het aanhangige voorstel achtte de minister het amendement-Stokvis, om nu tevens „onheelbare tweespalt" als echt scheidingsgrond op te nemen, onverenig baar. „De grote leugen" Volgens het Burgerlijk Wetboek kan echtscheiding met onderlinge toestemming nimmer plaats vinden. Intussen heeft de Hoge Raad uitgemaakt, eerst in 1883 en 60 jaar later opnieuw dat de gerech telijke bekentenis ook in echtscheidings kwesties volledig bewijs oplevert: laat een der partijen zich van „overspel" beschul digen en blijft dan weerlegging achter wege, dan geldt het „overspel" een der echtscheidingsgronden voor bewezen. De minister had weliswaar bewondering voor de sprankelende rede van prof. Ger brandy, die gericht was tegen de mogelijk heid om aldus met behulp van „de grote leugen" echtscheiding met onderlinge toe stemming toch mogelijk te maken, maar hij voelde er niets voor om, zoals prof. Gerbrandy 't had uitgedrukt, als „weldoe ner van het Nederlandse volk" op te treden door thans diens amendement in dit ont werp op te nemen. Daarvoor leent zich het ontwerp niet. Wie wil, wat prof. Ger brandy voorstaat, zal naar hij opmerkte bereid moeten zijn tevens een gesprek te aanvaarden over de uitbreiding van de echtscheidingsgronden. Om nu l'impro- viste, terloops een amendement in te voe gen, gelijk prof. Gerbrandy voorstond, ware volkomen onjuist en dus moest de minister het met kracht ontraden. De gezinsraad zal het centrale punt van de verzoeningspoging zijn, en daarom dient het optreden van die raad verplicht te worden voorgeschreven, wanneer de ver zoening door de gezinsrechter mislukt is (wat meestal wel het geval zal zijn). De gezinsraad kan binnen kortere tijd dan 3 maanden verslag uitbrengen na de verzoe ningspogingen. Verschillende afgevaardig den hebben naar hij zeide over het hoofd gezien, dat het ontwerp dit mogelijk maakt en dus rekening houdt met het feit, dat bepaalde omstandigheden soms een versnelling der procedure vereisen. De minister betreurde, dat mevrouw Forta- nierDe Wit er de aandacht op had ge vestigd, dat al kunnen de partijen ge dwongen worden voor de gezinsraad te verschijnen de wet in elk geval niet dwingt, noch kan dwingen tot spreken. De bewindsman ging toen hij dit punt aanroerde wonderlijk genoeg zover, dat hij kenbaar maakte te betreuren, dat door de afgevaardigde van de WD in het licht was gesteld, wat de wet hieromtrent in houdt. Hij scheen het aanlokkelijker ge acht te hebben, als de burgerij omtrent hetgeen £e wet in dit opzicht bevat niet behoorlijk zou zijn ingelicht. Aangezien dit ontwerp zich beweegt op het gebied van het procesrecht, doch niet op dat van de echtscheidingsgronden, achtte minister Mulder ij e de amende menten-Stokvis (toelating van echtschei ding zowel wegens „onheelbare tweespalt" als in verband met „tegennatuurlijke on tucht" van een der echtgenoten) hier niet op hun plaats. Hetzelfde zei hij met be trekking tot de amenderingspoging van prof. Gerbrandy, wie hij overigens toe voegde zijn catechesatielessen vergeten te zijn. Bij de behandeling van de artikelen en de amendementen, waarover de stemmin gen tot Vrijdag werden aangehouden, trachtte mevrouw P1 o e gP1 o e g (P. v. d. A.) in het artikel, handelend over de eisen waaraan een verzoekschrift tot echt scheiding moet voldoen, te doen opnemen, dat ook opgave gedaan kan worden van de organisatie van levens- wereldbeschouwe lijke aard waartoe de partijen behoren. Mevrouw Fortanie rD e Wit (VVD) bepleitte aanneming van die aan vulling, om dat de gezinsraad daardoor zal weten van welke gedachtengang men uitgaat. Dr. Stokman (KVP) kwam hier tegen op met het principiële bezwaar, dat het volgens hem niet aangaat dergelijke organisaties op één lijn te stellen met de kerkgenootschappen, waarvan namelijk wel opgave kan geschieden. Mr. Burger (P. v. d. A.) wees er op, dat om verschillende redenen dit verzet van dr. Stokman niet juist was. Minister Mulder ij e ontraadde ook dit amendement. ADVERTENTIE De Amerikaanse orchideeënkenner dr. Earl W. Wells en zijn echtgenote hebben Donderdag een bezoek gebracht aan het orchideeënbedrijf van de fa. G. A. de Jong te Aalsmeer en aan de Centrale Veiling in dit bloemencentrum. Dr. Wells, die vooral door zijn proeven met orchideeën bekend is geworden, toon de grote belangstelling voor de orchideeën- cultuur en voor het op de veiling toege paste coöperatieve systeem. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft waadde-, prijs- en hoeveelheids- indexcijfers van de consumptieve uitgaven van de Nederlandse bevolking gepubli ceerd. De cijfers geven in de eerste plaats aan het verloop van de werkelijke consumptie ve uitgaven in 1950 en 1951. Het totaal dezer uitgaven bedroeg in deze jaren res pectievelijk 12.500 en 13.550 millioen gul den, welke bedragen circa 70 van de marktwaarde van het nationaal inkomen uitmaakten. De veranderingen in deze waardebedra- gen zijn zowel een gevolg van veranderin gen in de prijzen als van veranderingen in de hoeveelheden van de consumptie. Voor het jaar 1950 werd de stijging van de werkelijke uitgaven geheel veroorzaakt door een stijging van de prijzen. Het hoe- veelheidsindexcijfer van de consumptie bedroeg ten opzichte van 1949 in de jaren 1950 en 1951 respectievelijk 100 en 97. Reeds vóór 1950 was een lichte daling van de consumptie waar te nemen, welk verschijnsel zich tot in de eerste helft van 1950 voortzette. De internationale politieke situatie en de economische gevolgen daar van waren oorzaak van extra aankopen van de consumenten in de tweede helft van 1950 en in het begin van 1951, welke mede als gevolg van enkele overheidsmaatrege len welke genomen moesten worden we gens de Nederlandse betalingsbalans-positie en de verhoging van de militaire uitgaven, hun terugslag vonden in een daling van het volume van de consumptie in de tweede helft van 1951. Deze daling kwam vooral tot uiting bij de duurzame consumptie goederen. De zomerzegels zullen dit jaar van 1 Mei tot en met 25 Juni aan de postinrichtingen verkrijgbaar worden gesteld. De netto opbrengst, boven de frankeerwaarde, is bestemd voor sociale en culturele doelein den. De zegels zijn ontworpen door de kunste naar D. van Gelder te Veere, die ook de tekst en de waardecijfers verzorgde. Ze zullen verschijnen in de volgende waar den en kleuren: 2 -f 2 cent, duinroosje (rose) in natuurlijke kleuren tegen een rood fond; 5 3 cent, dotterbloem (geel) in natuur lijke kleuren tegen een groen fond; 6 4 cent, donkerrode tulp tegen een lichter rood fond; 10 5 cent, margriet (wit) in natuurlijke kleuren tegen een geel fond en. 20 5 cent, een korenbloem (donker blauw) in natuurlijke kleuren tegen een lichtblauw fond. De postzegels zijn gedrukt bij Joh. Enschedé en Zonen, Grafische Inrichtingen N.V. te Haarlem en uitgevoerd in koperdiepdruk (rotogravure). De beeldgrootte is 21,25 X 28,5 mm.; de grootte is 24,25 X 31,5 mm. Voor de frankering blijven deze zomer zegels geldig tot en met 31 December 1953. Gedurende de maanden Juni tot en met September 1951 boekten de hotels en lo gementen in Nederland 692.000 overnach tingen van buitenlanders. Wanneer men de overnachtingen indeelt naar het land van herkomst van de gasten staat Groot Brittannië met 131.000 over nachtingen aan de spits. Daarop volgden België met 110.000 en de Verenigde Staten met 88.000 overnachtingen. Andere landen, die eveneens van veel betekenis zijn voor het vreemdelingenverkeer in Nederland, zijn Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en Zweden. Het aantal overnachtingen van Ameri kanen en Engelsen was in. de vier grote steden aanmerkelijk hoger dan in overig Nederland. Op de Belgen en de Zweden echter blijken deze steden minder aan trekkingskracht uit te oefenen. In de badplaatsen werden van Juni tot en met September 1951 125.000 overnach tingen van buitenlanders geteld, waarvan in Scheveningen 57.000 en in Noordwijk 32.000. Het aantal overnachtingen van buiten landers in jeugdherbergen bedroeg 46.000. Binnenkort zullen opnieuw Nederlandse vrijwilligers naar Korea vertrekken. Op 8 April zullen van Schiphol vertrekken 25 man onder leiding van de eerste luitenant F. J. F. M. Weyn Banningh uit Groenlo, die reeds eerder in Korea diende. Op 15 April gaat opnieuw een detachement van 25 man per vliegtuig naar Korea. Met deze beide aanvullingsdetachementen wordt de sterkte van het Nederlands detachement in Korea op 750 man gebracht. In de tweede helft van Mei zal een af lossingsdetachement ter sterkte van onge veer 250 man te Rotterdam worden inge scheept. Bij deze detachementen bevinden zich verscheidene militairen die voor de tweede keer naar Korea gaan. Op 23 Maart is een detachement per schip uit Japan naar Europa vertrokken. Het omvat 168 man onder wie 12 zieken. Het is in hoofdzaak samengesteld uit per soneel, dat op 31 Maart 1951 uit Nederland naar Korea is vertrokken. Het schip wordt eind April verwacht. De P.T.T. heeft te Ossendrecht een clandestien zendertje van een tweetal radio amateurs uitgepeild. Samen met de rijks politie overvielen de ambtenaren de techni cus en de omroeper tijdens een uitzending. De jongelui kregen een proces-verbaal. 79. De eerste, die tot zichzelf kwam na dat de verraderlijke Hyacinthus Hoepel- dum als Vleermuis-rover was ontmaskerd, was de voortreffelijke Jolliepop. Zonder een spoor van verbazing te tonen sleepte hij de versufte schurk naar een telefoon toestel, waarop hij vervolgens het nummer van de politie draaide. Al spoedig hoorde men nu zijn heldere stem <ioor de gang schallen, terwijl hij keurig tot de dienst doende politie-agent sprak: „Ja, hallo? U spreekt met de persoonlijke bediende van de heer PandaJazeker, de heer Panda, zei ik! Welnu dan! De heer Panda en Graaf Gaston van Gaep tot Gaep zijn er in ge slaagd, de Vleermuis-rover onschadelijk te maken. Wat zegt u? Neen, maakt u zich geen zorgen! Ik heb het geval nu persoon lijk in handen genomen. De bandiet ont snapt niet meer. Wilt u zo goed zijn, hem af te halen aan de achterdeur? Ja, bij de personeels-ingang, gaarne!" Men kan het wel aan Jolliepop overlaten, om dit deel van de zaak keurig en zindelijk af te han delen, en het was maar goed ook dat hij het deed, want Graaf Gaston was te zeer verveeld om zich er verder mee te be moeien. Ontzaglijk vervelend, zag," gaapte hij vermoeid. „Mijn eigen bediende als schurk! Naer, heur! Goedkoop noem ik dat! Dergelijke ontkneupingen komen in alle beeldromans veur, zag!Erg dunnetjes, hah?" En ook Panda had nu iets anders aan zijn hoofd dan de gesnapte schurk! Die stond namelijk blij te kijken naar de grote zak met juwelen. „Daar zijn ze weer!", sprak hij opgewekt. „Nu heb ik ze met onze wed denschap terug gewonnen, hè? Dan zal ik ze nu maar meenemen!" „Jae, jae," knikte de graaf verveeld maar nu riep een andere stem: „Neen neen!" En dat was de deurwaarder, die al die tijd had staan wachten op een gelegenheid om ook eens iets te zeggen. Ferm, doch niet hardhandig, duwde hij de verbaasde Panda weg van de juwelen-zak. Het zal ons benieuwen, wat de flinke ambtenaar van zins was. Het nationaal comité tegen het concen tratiekamp-systeem heeft de pers een drin gend beroep van de Bulgaarse bevolking doen toekomen ter publicatie. In een onlangs verschenen boodschap, die het Internationale comité uit Bulgarije be reikt, wordt gezegd: „De toestand in Bulgarije wordt dage lijks slechter. Terwijl men zich vroeger vooral te beklagen had over de dictatuur en het gebrek aan vrijheid, lijdt men tegen woordig bovendien onder verschillende stoffelijke ontberingen: de ellende wordt zo algemeen, dat de gehele bevolking vreest door de honger uitgeroeid te worden." Na een beeld van de materiële nood spreekt de boodschap over de zuiveringen en het mas sale wegvoeren van arbeiders en beamb ten; alleen te Sofia bereikte het cijfer van het aantal slachtoffers de hoogte van 26.000. „Maar waarop wij, vooral en bij voort during de aandacht van alle vrije mensen van goeden wille zouden willen vestigen, is het schrikbewind", aldus die boodschap. „Onlangs zijn enige tientallen doodstraf fen uitgesproken. Behalve die, welke alle dagen in de pers vermeld worden, zijn er andere achter gesloten deuren behandeld. Dit is het geval met drie ingenieurs van de spoorlijn SofiaVolovek, veroordeeld als werktuigen van Tito en zelfs vanwege hun gedrag gedurende de tijd, dat Tito de beste vriend was van de Bulgaarse Stalinisten. Sinds de massa-arrestaties tot een aantal van meer dan 500.000 en uitgevoerd aan de voor-avond van de eerste Mei 1951, gaan de arrestaties en de persoonlijke interneringen systematisch voort, zodat de concentratie kampen tot overlopens toe vol zijn. De vorige zomer werd er een proces ge voerd tegen jonge kameraden te Plovdiv dat eindigde met een veroordeling-tot lang durige gevangenisstraf. In de herfst van 1951 werd de oude kameraad Tzvétko Guéorguieff te Stara-Zagora, nadat hij ge durende acht maanden gevangen gehouden werd en in die tijd gepijnigd en onder vraagd door de geheime politie, veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf onder de to taal ongegronde beschuldiging aangespoord te hebben tot emigratie. Hij is een werker die sinds 35 jaar altijd geijverd heeft voor rechtvaardigheid en vrijheid en die zonder ophouden heeft gewerkt om zijn familie een bescheiden bestaan te verschaffen. Nu laat hij een vrouw en een dochter, beiden sinds enige jaren zwaar tuberculoos, zonder middelen achter. Het kamp Persyan een eiland in de Donau is tegenwoordig het belangrijkste kamp geworden van het land en waar al onze kameraden zijn bijeengebracht. Naar dat kamp werden ook de vrouwen van het kamp Nojarovo (Dobroudja) gebracht. De geïnterneerden worden gestraft met zeer strenge ontberingen. Zo zijn zij in vier groepen verdeeld: eerste groep: één brief en één pakket per maand; tweede groep: elke twee maanden; derde groep: elke drie maanden; vierde groep: elke vier maanden. Onder deze omstandigheden en gezien het feit dat de voedseltoewijzing totaal ontoe reikend is voor de uitputtende arbeid in 'een ongezonde omgeving en een onbarm hartig klimaat, bovendien ondragelijk be handeld door een terreur, zijn de geïnter neerden wel gedoemd van honger en uit putting te sterven. Het belangrijkste kamp is tegenwoordig het eiland Persyan. Om Zagrad heen zijn er ook verschillende concentratiekampen. Wij richten ons tot de werkers, tot de mensen van goeden wille in de gehele we reld om hun te smeken ons te hulp te ko men en vooral hun stem te verheffen tegen de concentratiekampen, de opheffing daar van te eisen en ten minste de afschaffing van onmenselijke straffen." ADVERTENTIE FALCON REGENJASSEN Voor het Haags gerechtshof verschenen Donderdagmorgen de 20-jarige A. W. en de 26-jarige L. M. uit Schiedam, nadat de officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam hoger beroep had aangetekend tegen de uitspraak, die deze rechtbank in de zaak tegen dit tweetal had gedaan. Hun was toen ten laste gelegd, dat zij in No vember een ongeluk op de onbewaakte overweg te Dubbeldam hadden geënsce neerd om de verzekeringssom van 2200 voor een auto te incasseren. Zij hadden deze auto op de overweg geplaatst en waren er uitgesprongen toen een trein zeer dicht genaderd was. De auto werd volkomen vernield. Door het plotseling remmen van de trein werd een van de passagiers tegen een ijzeren stang op het balcon geworpen en aan zijn hoofd ge wond.- De rechtbank had beide verdachten vrijgesproken van het hun ten laste ge legde opzettelijk in gevaar brengen van het spoorwegverkeer en een van het twee tal, de 20-jarige W., veroordeeld tot -zes maanden met aftrek. Voor het hof verklaarde W. dat zijn thans overleden vader hem tot het organi seren van dit ongeluk had aangezet. Aan vankelijk had hij het niet willen doen maar toen de levensomstandigheden van zijn gezin verslechterden besloot hij er toe over te gaan, samen met zijn vriend M. Zij hadden eerst nog geoefend in het zo snel mogelijk verlaten van de cabine. W. bestond het zelfs, in het rapport dat hij voor de verzekering moest opmaken, de gemeente Dubbeldam te critiseren, aan gezien deze geen verbetering in de gevaar lijke verkeerssituatie bij de overweg had gebracht. De procureur generaal achtte W. en M. ten onrechte vrijgesproken van het opzet telijk gevaar veroorzaken voor verkeer over een spoorweg en W. voorts schuldig aan de poging tot oplichting. Tegen W. concludeerde hij tot een gevangenisstraf van een jaar men aftrek en tegen M. twee maanden met aftrek. Zowel de verdediger van W., mr. W. van Dillen als de raads vrouwe van M., mevrouw mr. H. Huart Engelsman waren van mening dat door de manoeuvres met de auto geen gevaar in objectieve zin aanwezig was geweest. Mr. Van Dillen vroeg voor W. een gedeeltelijk voorwaardelijke gevangenisstraf en mr. HuartEngelsman verzocht voor M., dat het hof het vonnis van de rechtbank in deze zal bevestigen. Herdenking. In tegenwoordigheid van Ko ningin Juliana en president Truman zal op 4 April te Washington een plechtig heid plaats vinden ter herdenking van het feit, dat drie jaar geleden het At lantisch pact werd getekend, zo is Don derdag door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend ge maakt. De voornaamste leden van de Amerikaanse regering alsook militaire en diplomatieke vertegenwoordigers van de landen van het pact zullen de plechtigheid eveneens bijwonen. Vrouw. De commissie der UNO inzake de positie van de vrouw heeft een ontwerp- conventie goedgekeurd waarin aan vrouwen dezelfde politieke rechten worden,toegekend als aan mannen. Japan. De Japanse ministerraad heeft be sloten een organisatie op te richten, die belast zal worden met de wapenpro ductie en de onderzoekingen, die hier mee in verband staan. Deze organisatie, die 1 April met haar werkzaamheden zal beginnen, zal staan onder een spe ciale afdeling van het ministerie van handel en industrie- Veroordeeld. Een Amerikaans gerechtshof te Frankfort heeft de Nederlander W. P. J. M. oud 42 jaar, veroordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf op be schuldigingen van bedrog en omkope rij, gepleegd toen hij in dienst was bij het inkoopbureau van het Amerikaanse leger te Frankfort. Waardevol. Van Amerikaanse zijde te Bonn is meegedeeld, dat dr. Hans Kemritz Duitsland voor goed heeft verlaten. De Amerikaanse autoriteiten weigerden in dertijd hem voor een Duits gerechtshof te laten terechtstaan op beschuldiging van het uitleveren van 23 Duitsers aan de Russische geheime politie te Berlijn. Volgens de Amerikanen heeft Kemritz waardevolle inlichtingen verstrekt aan - hun geheime dienst.' Kemritz is met zijn gezin naar de V.S. vertrokken. Zuurling. Een onbekende, naar de politie aanneemt een geesteszieke, die deskun dig is op het gebied van de scheikunde, heeft vorig jaar aan een aantal Kopen- haagse fabrieken voor zeventigduizend kronen schade toegebracht door aan chemische baden bepaalde zuren toe te voegen. Nu is hij opnieuw aan het werk. In een verchroominrichting, waar hij door verbreking van een ruit wist bin nen te komen heeft hij gisteren een zuurbad bedorven door er een ander zuur aan toe te voegen. Het gevolg is, dat in het betrokken bedrijf de pro ductie een tijdlang stil zal moeten lig gen. De verzekeringsmaatschappijen hebben een beloning van duizend kro nen uitgeloofd voor het vangen van de „zuur-terrorist". Asyl. Joegoslavië heeft de uitlevering van vijf Roemeense vliegers die op dertien Maart met een twee-motorig vliegtuig van de Roemeense luchtmacht op het vliegveld van Belgrado zijn geland, ge weigerd. De vliegers is asyl verleend. Het uitleveren van het vliegtuig stelt Joegoslavië afhankelijk van de uitle vering van een Joegoslavisch militair vliegtuig, dat in September 1950 op Roemeens gebied is geland, en dat nog niet is uitgeleverd. Verliezen. Volgens de laatste gegevens van het Amerikaanse Rode Kruis zijn ver leden week door de wervelstorm, die vier staten in het Zuiden van de Ver enigde Staten teisterde, 220 personen om het leven gekomen. Zeven personen worden nog vermist. Ruim 1200 per sonen werden gewond. Top tot teen. De Franse regering heeft in haar streven tot prijsverlaging de prij- zijn voor het repareren van schoenen verlaagd met ongeveer 20 francs. Tevens werden maximumprijzen vastgesteld voor kappers daar deze voornemens waren de prijzen tegen het eind van de maand te verhogen. Kclderpolitiek. In een Münchener bierkel der heeft de politie met gummistokken Donderdagavond een einde gemaakt aan de eerste openbare bijeenkomst van de neo-nazistische socialistische rijkspartij in Beieren. De bijeenkomst had toen een kwartier geduurd. Toen communisten trachtten een tegenbij eenkomst te be ginnen maakte de politie ook daar een einde aan. De voornaamste spreker op de bijeen komst van de S.R.P. zou de nationale partijvoorzitter, Dorls, zijn, doch hij bereikte het spreekgestoelte niet. Zoals bekend hield ook Hitier zijn eerste bijeenkomsten in een Münchener bier kelder. April. Een nieuwe serie atomische proeven in Nevada schijnt aanstaande nu de Amerikaanse commissie voor atoom energie alle boeren, mijnwerkers en anderen heeft gewaarschuwd het ge bied voor proefnemingen op 120 km ten Noord-Westen van Las Vegas (Nevada) tegen het einde van de week te ontrui men. Ook de luchtvaart is gewaar schuwd niet boven dit gebied, waar in 1951 atomische wapens zijn beproefd, te vliegen. Er zijn aanwijzingen, dat de nieuwe proeven met tussenpozen de ge hele maand April zullen worden ge nomen. Muiterij. De bemanning van het Pakistaan se schip „Fatakada", dat op 25 Maart met een lading kolen uit Odessa te Le Havre was aangekomen, is Donderdag aan het muiten geslagen. Zij weigerde het schip uit Le Havre naarRouaan, waar een deel van de lading gelost moet worden, te laten vertrekken. De bemanning klaagt over slechte behan deling en bemiddeling van de haven autoriteiten van Le Havre heeft niet mogen baten. De Franse autoriteiten hebben een beroep gedaan op de reder van het schip, die zich op het ogenblik in Antwerpen bevindt. Prijs. Volgens een schatting van de Ame rikaanse minister van Defensie Robert Lovett zullen tot einde 1954 de mili taire uitgaven van de Verenigde Staten 167 millioen dollar per dag bedragen. Nog steeds. Sedert Dinsdag zijn in West- Berlijn zeven slachtoffers van de nog steeds woedende influenza-epidemie overleden. Het totaal aantal slacht offers is daardoor tot zeventien geste gen. Naar raming lijden 80.000 West- Berlijners aan influenza. Alle lagere en de meeste middelbare scholen in West- Berlijn zijn nog gesloten. De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen heeft de minister van Financiën verzocht voor de electrische wasmachines en centrifuges voor huishoudelijk gebruik het omzetbelastingtarief van 30 percent te ver vangen door dat van 4 percent. Volgens de vereniging mag men de wasmachines en centrifuges in de huidige omstandigheden niet als luxe beschouwen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2