De verplichte verzekering tegen onvrijwillige werkloosheid 5 AficM ntm&d- show „Tijdperk der ruimtevaart staat voor de deur", zegt „Collier's" HORLOGES PENDULES N NIEL Een Eeuw geleden Bijzonderheden over premies voor wachtgeld en werkloosheidsuitkering Agenda voor Haarlem PLASTIEK BEHANG rHoe is het ontstaand Uitgaan in Haarlem 3 BAKKER'BEHANG Barkeeper veroorzaakte aanrijding en reed door Botsing tussen goederentreinen Brand door onvoorzichtigheid Nederlanders naar de Moskouse conferentie Inbraak in Leidens belastingkantoor berecht 'n TIP VAN BOOTZ Plannen voor een kunstmatige maan als uitgangsbasis op 1700 km boven de aarde Dit woord: KIKVORS VRIJDAG 28 MAART 1952 Op 1 Juli zal de Werkloosheidswet in werking treden. Deze wet beoogt verplich te verzekering tegen onvrijwillige werk loosheid. Zij is in het algemeen van toe passing op alle werknemers; uitgezonderd zijn o.a. ambtenaren, huispersoneel, per sonen van 65 jaren en ouder en personen, wier loon meer dan 6.000.per jaar be draagt. De wet zal door de bedrijfsverenigingen worden uitgevoerd. Het gehele bedrijfs- en beroepsleven is verdeeld in 26 onderdelen, voor elke tak is een bedrijfsvereniging, waarin werkgevers en werknemers in ge lijke mate vertegenwoordigd zijn. De uitkeringen zijn gesplitst in een wachtgeld en een werkloosheidsuitkering. Over de toekenning zowel van het wacht geld als van de werkloosheidsuitkering kan een werkloze in beroep gaan bij een scheidsgerecht. Tegen de uitspraak van het scheidsgerecht is in vele gevallen beroep mogelijk op de Centrale Raad van Beroep. Wachtgeld Een werknemer, die in de 12 maanden, welke onmiddellijk aan zijn werkloosheid zijn voorafgegaan, tenminste 156 dagen in één bepaalde bedrijfstak heeft gewerkt, heeft recht op wachtgeld ten laste van het wachtgeldfonds van de betreffende be drijfsvereniging. Het wachtgeld wordt ge durende tenminste 48 dagen genoten; de bedrijfsvereniging kan echter een langere periode vaststellen. Het wachtgeld is ge lijk aan de volgende percentages van het dagloori: 80% voor gehuwden en kostwin ners; 70% voor ongehuwden niet-kost- winners, van 18 jaren en ouder, die niet bij hun ouders inwonen; 60% voor de overige werknemers. Dit zijn minimum-percentages; de be drijfsvereniging kan hogere vaststellen. Werkloosheidsuitkering Een werknemer die gedurende het maxi mum-aantal dagen wachtgeld heeft geno ten en werkloos blijft of opnieuw wordt, heeft recht op een werkloosheidsuitkering uit het Algemeen Werkloosheidsfonds over 78 dagen. En werknemer, die geen recht heeft op wachtgeld, ontvangt een werkloosheids uitkering over 126 dagen, indien hij in de 12 maanden, die aan zijn werkloosheid on middellijk zijn voorafgegaan, tenminste 78 dagen heeft gewerkt in het bedrijfsleven in het algemeen. De werkloosheidsuitkeringen zijn gelijk aan de minimum-loonpereentages, welke de wet voor het wachtgeld voorgeschreven heeft. Premies Het Algemeen Werkloosheidsfonds en de wachtgeldfondsen van de bedrijfsvereni gingen ontvangen hun inkomsten uit pre mies. Voor alle takken van bedrijf en beroep is de premie voor het Algemeen Werk loosheidsfonds vastgesteld op 2,8% van het loon. Werkgever en werknemer betalen ieder 1/4 van deze premie en het Rijk de helft. De wachtgeld premie komt geheel voor rekening van het bedrijfsleven; werkgever en werknemer betalen ieder de helft. De wachtgeldpremies zijn ongelijk voor de verschillende bedrijfstakken; dit houdt ver band met het werkloosheidsrisico dat voor het ene bedrijf hoger ligt dan voor het andere. De Sociaal-Economische Raad heeft de percentages berekend, waarop de wacht geldpremies vermoedelijk zullen kunnen worden vastgesteld. De gemiddelde wacht geldpremie is berekend op 2,8%. Het be drijfsleven zal dus in totaal gemiddeld 4,2% (wachtgeldpremie en halve werkloosheids premie) moeten opbrengen, waarvan werk gevers en werknemers ieder de helft of 2,1% voor hun rekening zullen moeten nemen. De Sociaal-Economische Raad heeft voor de „moeilijke" bedrijfstakken met een hoog werkloosheidsrisico de volgende wachtgeldpremies berekend: 10% voor los se arbeiders in de land- en tuinbouw; 8,8% voor de visserij; 4,5"/« voor het bouwbedrijf, waarbij er rekening mede is gehouden, dat ADVERTENTIE 9-6 4e etage K W1LUGEN Bilderdljkstraat 73-87 A'dam VRIJDAG 28 MAART „De Leeuwerik", Kruisstraat, Stichting Nederland-Zwitserland", lezing met licht beelden, spreker J. Panman, 8 uur. City: „Thousands cheer", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De plunderaars", 14 jaar, 7 en 9.1o uur. Frans Hals: „Frühling auf dem Eis", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Waar de rech te weg eindigt", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Van een bruiloft komt een bruiloft", alle leeft, 7 en 9.15 uur. Palace: „Huwelijkstra gedie 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: Vrouwen in de' oertijd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 29 MAART Stadsschouwburg: „De dood van een han- delsreiziger (Comedia), 8 uur. Rembrandt, Palace, Luxor: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: 2 15 4 30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals, Spaarne, Minerva: 2.30, 7 en 9.15 uur. de vorstrisico-fondsen zonder regerings subsidie zullen blijven voortbestaan. Land- en tuinbouw Voor de land- en tuinbouw heeft de Sociaal-Economische Raad in overeen stemming met de in die kringen bestaande opvattingen onderscheid gemaakt tus sen vaste en losse arbeiders. Onder vaste arbeiders worden" verstaan degenen, die gedurende het gehele ,iaar op de onderne ming werken en als zodanig zijn aangeno men; voor hen is de wachtgeldpremie be rekend op 1%. Voor de losse arbeiders, waaronder ook de zogenaamde los-vaste arbeiders begrepen zijn, is de premie be rekend op lOVo. Door dit premieverschil ontstaat een prikkel om vaste arbeiders in dienst te nemen. Zou voor vaste en losse arbeiders een gelijke, gemiddelde premie gelden, dan bestaat het gevaar, dat de werkgever zijn vaste arbeiders in de toe komst als losse arbeiders in dienst zal nemen om hen zodoende in de slappe tijd ten laste van het wachtgeldfonds te bren gen. O ntwer p-overgangsregeling Op dit ogenblik is nog in behandeling een wetsontwerp, dat een overgangsrege ling beoogt. Indien dit ontwerp vóór 1 Juli a.s. wet wordt, zullen werknemers, die op dat tijdstip reeds werkloos zijn niet ter stond recht op uitkering krachtens de Werkloosheidswet verkrijgen. Zij zullen op overbruggingssteun of sociale bijstand aangewezen blijven, todat zij-arbeid gaan verrichten. Worden zij na gewerkt te heb ben weer werkloos, dan zullen zij wel aan spraak op wachtgeld of werkloosheidsuit kering kunnen maken, mits zij ook overi gens aan de gestelde eisen voldoen. Economisch verantwoord? De vooruitzichten in het zaken- en be drijfsleven zijn geenszins onvermengd roos kleurig. Het aantal faillissementen is groot. De belastingen en sociale lasten drukken zwaar. Zal het bedrijfsleven de nieuwe so ciale lasten van de Werkloosheidswet kun nen dragen? En welke prijsstijgingen zal de wet tengevolge hebben? Het zijn beangsti gende vragen, waarop ik het antwoord schuldig moet blijven. Laten wij echter hopen, dat gevreesde moeilijkheden zich niet zullen voordoen. Mr. C. A. BARON BENTINCK ADVERTENTIE RECLAME-AANBIEDING vanaf 85 cent per rol Zie onze étaiage. Gen. Cronjéstraat 135 - Tel. 11657 - Haarlem „Onder invloed" Zes weken gevangenisstraf en anderhalf jaar ontzegging uit de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen, eiste Donderdag middag de Officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank tegen een 38-jarige Haarlemse barkeeper, aan wie ten laste was gelegd dat hij op 1 Februari van dit jaar op de brug bij de suikerfabriek te Halfweg een aanrijding had veroorzaakt toen hij, onder invloed van sterke drank verkerend, in een auto op weg was van Haarlem naar Amsterdam. De verdachte wond er geen doekjes om. Hij verklaarde ter zitting dat hij op de eerste Februari met een weddenschap in een Haarlemse bar een liter jenever had gewonnen. Die liter had hij opgedronken in een tijdsbestek van ongeveer zes uur. 's Avonds om half elf was hij in zijn auto gestapt en naar Amsterdam gereden. Eerst ramde hij op de brug te Halfweg een per sonenauto die hij moest passeren en ver volgens reed hij in volle vaart tegen een tegenligger aan. Hij liet zich daar overi gens weinig aan gelegen liggen en reed door omdat hij geen pillen bij zich had die de alcohollucht verjagen. Dat doorrijden baat te hem overigens weinig, want een opper wachtmeester van de rijkspolitie zette on middellijk na de aanrijding een achtervol ging in, met als resultaat dat de automobi list vlak voor Amsterdam werd ingehaald. De schade, die de verdachte aan de wa gen die hij aanreed heeft toegebracht, be draagt dertienhonderd gulden. De rechtbank zal 10 April uitspraak doen. Bij de Waalhaven te Rotterdam zijn twee goederentreinen die uit tegengestelde richting kwamen, op elkaar gebotst. Van de ene trein die uit 32 lege wagons bestond, ontspoorden er 14, waarvan er één geheel werd versplinterd. De wagens vielen ge deeltelijk op de rijweg. Van de tweede trein, bestaande uit 30 wagons met kolen, raakte een der wagons uit de rails. Een andere werd zwaar beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De Poolse beeldhouwer Jacek Karpowics, die thans in Parijs woont, heeft veel succes met zijn caricaturen van papier maché. Een paar van zijn producten ziet men hier boven. Zij stellen voor: Winston Churchill, Harry Truman en Josef Stalin. In het St. Henricus Gesticht te Grave heeft Frater Antoine de zorg over een veertig blinde kinderen. Eén dezer dagen heeft de cultuurdienst van de K.A.B. zijn pupillen vijfentwintig „vliegende Hollanders" geschonken. De jeugd vermaakt zich uitstekend op de binnenplaats van het Gesticht. Haarlemse Rechtbank Tegen voorman van verf fabriek 50 boete geëist Op 25 Augustus van het vorig jaar ont stond brand op de bovenverdieping van de verffabriek Pieter Schoen en Zoon te Zaan dam, bij welke brand één dode was te be treuren en twee arbeiders werden gewond. Voor de Haarlemse rechtbank moest zich gisteren de voorman van de verfmen- gerij, P. P. uit Zaandam, verantwoorden voor „de hoogst roekeloze, hoogst onvoor zichtige en hoogst ondeskundige wijze" waarop hij die dag met zijn ploeg op de afdeling waar de brand ontstond, had ge werkt. Volgens de officier van Justitie was het aan de schuld van verdachte te wijten dat de brand was ontstaan en dat de arbei ders in levensgevaar kwamen te verkeren. Op de verfmengerij werd de vijfentwin tigste Augustus schoonmaak gehouden. De vloer werd met een brandbare vloeistof gereinigd, omdat niet brandbare schoon maakmiddelen giftig zijn. Het was de ge woonte dat niet meer dan vijfentwintig vierkante meter tegelijk met de vloeistof werd besprenkeld, temeer ook daar dit schoonmaakmiddel een hoogst onaange name geur verspreidt. Op de bewuste dag echter had de voor man zich laten overhalen toestemming te geven dat meer dan vijfentwintig vier kante meter ineens werd behandeld „om dat men vlug klaar wilde zijn". Op een kwaad moment echter stond de hele afde ling in lichter laaie. Eén van de arbeiders raakte daarvan zo overstuur dat hij uit het raam sprong en aan de verwondingen die hij daarbij opliep overleed. Twee an dere arbeiders kregen brandwonden en moesten naar een ziekenhuis worden over gebracht. Twee getuige-deskundigen, die een on derzoek naar de oorzaak van de brand hadden ingesteld, verklaarden ter zitting dat zij geen oorzaak hadden kunnen ont dekken. Een van hen merkte op: „Ik kan zelfs niet met zekerheid zeggen dat er von ken aan te pas zijn gekomen." De verdachte opperde de mogelijkheid dat kortsluiting de oorzaak was geweest, maar de deskundigen hadden er geen ver klaring voor. De officier van Justitie merkte in zijn re quisitoir onder meer op dat de vervolging van P. was gebaseerd op het feit dat P. de leiding van de schoonmaak had. Hem wordt verweten dat hij zeer onvoorzichtig is geweest met het nemen van een beslis sing. Bij het bepalen van de strafmaat wilde de officier er rekening mee houden dat de verdachte zich door anderen heeft laten overhalen. Hij eiste 50 boete, sub sidiair 30 dagen hechtenis en een voorwaar delijke gevangenisstraf van drie weken met een proeftijd van twee jaar. De raadsman van verdachte, mr. D. Aten, voerde aan dat verdachte geen persoonlijke schuld treft. De raadsman wees er op dat verdachte geen besef heeft gehad van de vluchtigheid van de vloeistof en pleitte vrijspraak: „Er is geen schuld in criminele zin". De rechtbank zal op 10 April uitspraak doen. Vandaag is een groep Nederlanders, die de economische conferentie in Moskou zal bijwonen, vertrokken. Zij bestaat uit S. G. Appeldoorn uit Laren, B. Boers uit Am sterdam, mr. J. H. Cohen Stuart uit Naar- den, M. van de Fliert uit Amsterdam, J. Huisinga uit Groningen, G. Husslage uit Amsterdam, C. Janssen uit Hillegom, mr. J. H. Kiewiet de Jonge uit Wassenaar, J. F. A. Nielsen uit Amsterdam. C. A. W. Pauw uit Zaandam, F. Vetter uit Amster dam, G. J. van Waveren uit Haarlem, H. Keijser uit Amsterdam en prof. mr. C. W. de Vries uit Den Haag. In de nacht van 27 op 28 September van het vorig jaar hebben drie mannen inge broken in het kantoor van de ontvanger der directe belastingen in de Breestraat te Leiden. De drie inbrekers waren W. A. P. van der V., Chr. S. en J. K. K., die.bij deze inbraak een bedrag van 53.909 hadden bemachtigd. De rechtbank in Den Haag heeft Van der V. tot 1 jaar en 9 maanden gevangenisstraf, S. tot 2 jaar en 9 maan den en K. tót 2 jaar en 6 maanden veroor deeld. P.T.T. heeft, besloten met ingang van 1 Mei het beschrijfbare oppervlak van de luchtbrieven te vergroten. De prijs zal met ingang van diezelfde datum worden ver hoogd. ADVERTENTIE h ij aankomst van mijn broer uit Parijs Sprak hij: „Kom wij nemen er eentje, Gijs" Ik zei: „Ja, dat graag: Hierin ben ik nooit traag, Maar alléén op 'n Tip van Bootz stel ik prijs" Inz. Hr. J. V., Amsterdam ontv. 1 fles Tip en 1 L. fles Bootz" Oude Genever MEN kan, zeggen sommigen, in de wetenschap der sterrenkunde drie perioden onderscheiden: die van het blote oog, die van de telescoop en tenslotte de periode van het onderzoek ter plaatse. De eerste duurde van het begin der mensheid tot 1609 na Christus, toen Galilei met be hulp van de eerste sterrenkijker ter wereld ontdekte dat Jupiter manen had, Venus schijngestalten vertoonde en de Melkweg uit ontelbare sterren bestond. Daarmee begon de tweede periode. De derde periode staat nu voor de deur: de mens staat op het punt, zich in te schepen in een ruimte raket en zal in de komende decennia al thans op de maan en op de dichtstbijzijnde planeten zijn waarnemingen uit de tweede periode toetsen aan de werkelijkheid. Van dit standpunt is ook de redactie van het Amerikaanse weekblad „Collier's" uitgegaan toen het in zijn nummer van 22 Maart vijftien pagina's ter beschikking stelde aan een aantal deskundigen die sinds het eind van de oorlog in Amerika werken aan proefnemingen met ruimte-raketten. In deze publicatie zegt één hunner, dr. Werner von Braun, technisch leider dezer experimenten, precies wat er nodig is om te komen tot een „ruimte-station" dat op 1730 km. hoogte met een snelheid van 25.422 km. per uur om de aarde zal cir kelen, als een kunstmatige maan. Er is nodig aan tijd: tien jaar, aan geld: vier milliard dollar. Dat is tweemaal zoveel als de atoombom heeft gekost, maar nog geen kwart van wat het Defence Department in de tweede helft van 1951 uitgaf aan oor logsmateriaal. Synthetische zwaartekracht Die snelheid en die hoogte hebben hun betekenis: zij zorgen ervoor, dat de middel puntvliedende kracht die ons kunstmatige hemellichaam ondervindt en de aantrek kingskracht die de aarde erop uitoefent, elkaar in evenwicht houden. Dit betekent dat alles daar aan boord ook de mens totaal gewichtloos zou zijnals het ding zelf niet in draaiende beweging was. Men geeft het namelijk de vorm van een enorm autowiel en laat met behulp van een raketmotor deze „vliegende schotel" om zijn middelpunt draaien: zo ontstaat een kunstmatige zwaartekracht: dezelfde (middelpuntvliedende) kracht die voor komt dat water wegvliegt uit een emmer die men aan een touw rondslingert. Hoe bereikt men die enorme hoogte? Het middel is een zg. drietrapsreket, waarvan Von Braun de werking tot in détails be schrijft. Zij komt hierop neer: het toestel start in verticale richting. Na korte tijd kantelt het: de richting maakt nog slechts een geringe hoek met het aardoppervlak. Op een gegeven moment is de brandstof uitgewerkt en het staartstuk valt af het komt terecht „op 304,1 km. van de start plaats" zegt de heer Von Braun "maar dan begint de eigen raketmotor van het middendeel te werken. De hoogte neemt nog steeds toe. Op 1457,8 km. voorbij de startplaats valt ook dit uitgewerkte mid denstuk op aarde het is om veiligheids redenen dus wenselijk, de eerste 1500 km. van de baan van het projectiel over zee te laten lopen en daarna klimt het top stuk, nu reeds aan de grens van de damp kring en dus nagenoeg vrij van luchtweer- stand, geleidelijk op totdat het een hoogte van 1730 km. heeft bereikt. Daar ligt de baan waarin het ruimtestation, theore tisch ten eeuwigen dage, om onze planeet zal blijven draaien met een snelheid van zeven km. per seconde: het zal in twee uur zijn kringloop om de aarde volbrengen en evenals de maan eeuwig om de aarde draaien. Hoe reageert de mens Hoe fantastisch dit alles klinkt, technisch is het geen probleem meer. Alles is nauw keurig berekend, tot en met de snelheden en de starttijden van de „vrachtraketten" die tevoren het is een „prefabricated" ruimtestation het nodige materiaal moe ten aanvoeren. Als de brandstof dus het geld ter beschikking komt, kan het pro ject beginnen. Maar de mens kan die dit alles door staan? De enorme versnellingen bij het vertrek, de gewichtloosheid, het niet- functionneren van zijn evenwichtsorgaan, het lange tijd ademen met behulp van een zuurstofapparaat, het dragen van een her metisch gesloten „ruimte-eostuum", de ge varen van niet door een dampkring ge temperde ultra-violette zonnestraling, de invloed van kosmische straling, het risico van botsingen met meteoren, die raket en ruimte-station continu bombarderen? Me dici bestuderen dit alles terdege in de betrokken publicatie van Collier's, waar aan ook een medicus meewerkte, overheerst de optimistische toon. En hebben tenslotte Op 1730 kilometer boven de aarde wel ker bolvorm hier reeds duidelijk te onder scheiden is bevindt zich (rechts) het wielvormige ruimtestation. Links een z.g. vrachtraket, gebruikt voor aanvoer van mensen en materiaal. „Ruimte-taxi's" onderhouden de verbinding tussen raket en station; bovendien ziet men hier, even rechts van de raket, een astronomische waarnemingspost. ook niet de befaamde vijf apen de reis tot 130 km. buiten het aardoppervlak over leefd? Strategische overwegingen Maar het nut van dit alles? Typerend in de publicatie van het Amerikaanse tijd schrift is, dat het strategische argument voorop staat („Geen natie kan een oorlog voorbereiden zonder de wetenschap dat zij onder voortdurende observatie staat van het ruimte-station uit". Met andere woorden: wie het eerst zijn ruimte-station klaar heeft, geniet een belangrijke voor sprong op de eventuele tegenstander). Maar van blijvender aard is de weten schappelijke vooruitgang, in Collier's op de tweede plaats vermeld, doch waarvan men nog zal profiteren tot in een toekomst die de politici van heden niet kunnen voor zien. - Perfecte astronomische waarnemingen zullen op dit ruimte-station te verrichten zijn. Er is geen dampkring: de hemel, al tijd pikzwart, ook bij zonneschijn, is hel derder dan waar ook op aarde. Sterren flonkeren niet maar stralen glashard. Na der onderzoek is mogelijk van de grote kosmische gas- en stofwolken in de Melk weg en, dichter bij huis, van de samenstel ling van de dampkring van andere pla neten om maar enkele voordelen te noemen. Meteorologen krijgen een over zicht over wolkenformaties op een groot deel van het aardoppervlak; weersver wachtingen worden zuiverder en gelden voor langere termijnen. Studie wordt mo gelijk van de storende invloeden van de zon op het radioverkeer, zeelieden kunnen het ruimte-station, dat van de aarde af een snel bewegende ster zal lijken, gebruiken voor navigatie. Na lezing van dif alles blijft er het een en ander ter overdenking over. Steeds in de geschiedenis heeft een nieuwe techni sche ontwikkeling het menselijke denken beïnvloed. Galilei's kijker bracht gevestigde levensbeschouwingen aan het wankelen, dank zij de heelal-raket van Von Braun komt ironie der historie: zijn V-2's kost ten in de oorlog duizenden het leven de cultuurgeschiedenis in een nieuw tijd perk: de mens verlaat de aarde en gaat het heelal in. Op andere hemellichamen want de reis van een ruimte-station naar de maan of naar Mars is technisch minder gecompliceerd dan het inrichten van dit ruimte-station zelf zal hij toe ven. Waarschijnlijk zal hij op Mars, onze buurplaneet, leven ontdekken. Dan zal be wezen zijn dat het leven niet gebonden is aan de aarde, een der planeten van een der milliarden zonnen in het heelal. G. v. W. Kikken is: het geluid geven dat als „kik" klinkt, net als kwaken wil zeg gen: het geluid geven dat als „kwaak" klinkt. Daaruit is de meer algemene be tekenis van kikken: z'n stem verheffen, ontstaan. Hij durfde niet té kikken, hij gaf geen kik, hij heeft er met geen woord van gekikt. Vors, dat hetzelfde is als het Duitse Frosch, is verwant met een heel oud woord dat: springen betekende. De kik vors is dus: de kwakende springer. Hij wordt door zijn naam wei voortreffelijk getypeerd. v TONEEL EN CABRET Vrijdag 28 Maart, kunsthandel Leffelaar. Wa genweg, 8.30 uur: Een avond pantomime door Lizzy May en Rob van Reijn met een nieuw programma, onder meer „Het ver schrompelde hart" van Wim Povel. Zaterdag 29 Maart, Stadsschouwburg, 8 uur: Comedia vertoont de door Johan de Mees ter geregisseerde Amerikaanse tragedie „De dood van een handelsreiziger" door Arthur Miller, met John Gobau in de titel rol, Magda Janssens als zijn echtgenote en Guus Hermus en Steye van Brandenberg als zijn beide zoons. Zondag 30 Maart. Stadsschouwburg, 8 uur: „De dood van een handelsreiziger" (zie Zaterdag). Dinsdag 1 April. Stadsschouwburg, 8 uur: De Haagse Comedie onder regie van Cees Laseur geeft een abonnementsvoorstelling van het Engelse blijspel ..Zijne Excellen tie" met Ida Wasserman, Heieen Pimentel, Bob de Lange, Theo Frenkel, Johan Valk en vele anderen. Donderdag 3 April, Kon. Emmaschool, 8 uur: Aafje Top draagt voor „De Sneeuwgans" van Paul Gallico en „De lampions der lief de" van Jan Mens (Roerdompplein, Volks universiteit). MUZIEK Woensdag 2 April. Frans Halsmuseum. 8 uur: Onder auspiciën van het Comité voor jonge Toonkunstenaars geven de pianiste Tineke de Smidt en de cellist Dick Koster een recital. Zij spelen werken van Eccles, Brahms, Beethoven, Badings en R. Schu mann. Vrijdag 4 April, Waalse Kerk, 8 uur: Haar lems Kamerkoor voert onder leiding van Dolf Hendrikse, die tevens het orgel be speelt, onder meer de Lukas Passion van Schiltz uit (Begijnhof). DIVERSEN Vrijdag 28 Maart, hotel De Leeuwerik, 8 uur: Lezing met lichtbeelden door de heer J. Panman voor de afdeling Haarlem van de stichting Nederland-Zwitserland. Vrijdag 28 Maart, Begijnhofkapel. 8 uur: Avondbijeenkomst, gewijd aan Zuid- Af rilca. met vertoning van door de ambas sade beschikbaar gestelde films. Spreker is ds. J. P. Theron uit Pretoria. Vrijdag 28 Maart, restaurant Boekenrode, 8 uur: Voordracht met projectie van gekleur de platen door de heer H. W. E. Croocke- wit'voor de vereniging Buurtbelang Aer- denhout-Bentveld. „Reisimpressies van Istanboel en Anatolië, van het oude By zantium en het moderne Turkije". Vrijdag 28 Maart. Gymnasium Prinsenhof. 8 uur: dr. A. Meesters demonstreert een aantal kreeften en krabben. Vertoning van een film over de strandkrab (afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging). Zaterdag 29 Maart, Wijkgebouw Molenaer- straat, 8 uur: Filmavond voor_ leiders en leidsters van padvinders uit het district Haarlem. Onder meer vertoning van de jubileumfilm. vervaardigd ter gelegenheid 'van het veertigjarig bestaan van het district. Dinsdag 1 April, gebouw Protestantenbond. Heemstede. 8.30 uur: Tob de Bordes draagt voor het Bijbels spel „Masscheroen" van prof. dr. W. A. P. Smit (Postlaan). Woensdag 2 April, Minerva-Thealer, Heem stede, 8.15 uur: Onder auspiciën van de Volksuniversiteit wordt vertoond de film „Mira", een product van de Indiase film industrie over een Krishna-legende. Donderdag 3 April, Stadsschouwburg, 8 uur: Voor de vereniging „Geloof en Weten schap" spreekt prof. dr. Frans Bauer, hoog leraar te Gent, over „Lachend Vlaanderen". TENTOONSTELLINGEN Vishal. Grote Markt: Tot 22 April tentoon stelling „De Noordzee". Op werkdagen ge opend van 10—13, van 14—37 en van 19—22 uur. des Zondags van 1018 en van 19—22 uur. Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt: Expo sitie van illustratieve tekeningen van Fiep Westendorp, tekeningen van Chr. van Huyzen en karakteristieke poppen van Dirk Ovërbosch (tot 5 April, geopend op werk dagen van 10—17 uur). Gebouw Theosofia. Zaterdag 29 Maart: Ten toonstelling van handwerk en producten van handenarbeid door leden van de Haar lemse Vrouwengemeenschap „Geluk dool geestelijke groei". ADVERTENTIE Originele Zwitserse fabrieksmerken met Bim-Bam en Westminster slagwerk in alle prijzen. GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM Wij brengen steeds iets aparts. Uit de Opregte Haailemsche Courant van 27 Maart 1852 LONDEN, 24 Maart. Met de Africa, den lOden Maart van Niéuw-Yank ver- tx-okken en den 22sten in Liverpool aangekomen, heeft men bertgt, dat, even voor het vertrek van dit stoomschip, met den telegraaf tijding was aange- bra.gt uit Washington, van den zelfden dag, dat de zamensteMing was bepaald van het eskader Amerikaansohe oorlog schepen, 't welik bestemd was, om naar Japan te worden gezonden; dat het zoude bestaan uit drie stoom-fregatten, eene oorlogsbrik en drie kotters, bene vens een transportschip. Het berigt houdt verder in, dat drie dezer oorlog- schapen reeds op de kusten vaoi den Stillen Oceaan zijn aangekomen, en al daar de aankomst der andere bodems zullen afwachten, om gezamenlijk naar de kust van Ja.pan te stevenen; bij de hoofdstad Jeddo, het koste wat het wille, eene landing te bewerkstelligen; verschillende expedition landwaarts in te beproeven en niets te verzuimen, 't welk strekken kan, om handelsbetrek kingen te openen met dit volk, 't welk tot dusverre elk regelmatig verkeer met andere volken heeft afgewezen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5