Noord-West Europa in greep van late winter Geen nieuwe candidatuur voor Zaterdag was het de koudste lentedag van deze eeuw Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Laatste jaar zegt Truman mij, Amerikaanse defensie coördinator afgetreden Het woord is aan O.E.E.S. moet gaan bezuinigen Ongeregeldheden in Tanger „Ik ben niet verplicht nog eens vier jaren in Witte Huis door te brengen" Vogels vluchtten in paniek naar het Zuiden België verloor 31 militaire vliegtuigen In nog geen twee jaar Schepen door storm in moeilijkheden Scherpe grens tussen warm en koud Hittegolf in Napels Sukarno ontving lijst van nieuwe kabinetsleden Staat van beleg in Teheran Ss. „Picarie" liep op mijn Maar haar werk gaat door Opstandelingen plunderen steden in Birma Verwarring in de democratische partij Nasporingen in de West-Duitse bom-affaire Spionnen terechtgesteld in Griekenland 66e JAARGANG No 224 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuiaer Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 31 MAART 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 77 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De PRESIDENT der Verenigde Staten, Harry Truman, heeft aan een diner van democratische partijmannen medegedeeld dat hij geen nieuwe candjdatuur voor het presidentschap zal aanvaarden. Dit bete kent dat hij het laatste jaar van zijn ambts periode is ingegaan. Pas ingegaan; Want als in November zijn opvolger gekozen zal zijn zal hij nog tot Februari 1953 in functie blijven. Als hij dan heengaat zal het bijna acht jaar geleden zijn dat hij president werd. Dat was het gevolg van Franklin Delano Roosevelt's plotselinge dood op 12 April 1945, vlak voor het einde van de tweede wereldoorlog. Roosevelt was toen in het begin van zijn vierde ambtstermijn, in zijn dertiende jaar als president. Truman was pas vijf maanden tevoren voor het eerst als vice-president gekozen. Hij werd tot het hoogste ambt in den lande geroepen op een ogenblik, waarop de oorlog vrijwel beslist scheen: waarop Roosevelt's taak als leider in oorlogstijd bijna scheen te zijn. volbracht. Hetgeen nog ontbrak moet wel licht ais het verschrikkelijkste besluit blij ven gelden: binnen vier maanden besloot Truman, Japan op de knieën te brengen door dat vernietigende nieuwe wapen, de atoombom, voor het eerst te bezigen. Hij liet atoombommen werpen op de Japanse steden Hirósjima en Nagasaki. De uitwer king was ontzettend en Japan capituleerde onmiddellijk. Truman heeft verklaard dat indien hij dit besluit niet genomen had de voortzetting van de oorlog veel meer men senlevens gekost zou hebben. Hij werd na het verstrijken van zijn lopende ambts periode in 1948 als president herkozen na een campagne, waarin hij schier de enige was die meende dat hij winnen zou. Zijn republikeinse tegenkandidaat Dewey scheen recht op de overwinning af te gaan. Maar Truman werd triomfator: voor het eerst door de stem des volks in zijn hoogste taak bevestigd, hetgeen zijn gezag aanzienlijk vergrootte. Aangezien hij nog een jaar voor de boeg heeft is dit niet het ogenblik om reeds een overzicht van zijn arbeid als president te geven. Interessanter is de vraag, wie zijn opvolger zal worden. Dat het aftredende staatshoofd het veld ruimt schept natuur lijk grote mogelijkheden voor andere can didates die ongetwijfeld allen Truman als een geducht tegenstander beschouwden. Dat hij in 1948 alle voorspellingen van vriend en vijand beschaamd heeft moet daar wel het meeste toe hebben bijgedra gen. Men was er sindsdien van overtuigd dat hij een ongeëvenaarde slimheid in ver- kiezingsbeleid bezat en vroeg zich af, welke listige berekeningen hij nu weer zou ma ken. Zijn mededeling, dat hij geen nieuwe candidatuur aanvaarden zou, kwam daar om geheel onverwachts. Op een hem later gedane vraag, óf er nog enige kans zou zijn dat hij op dit besluit zou terugkomen, ant woordde hij: „Geen enkele kans". Wel zei hij dat hij met evenveel geestdrift voor de democratische partij zou blijven ijveren als wanneer hij zichzelf candidaat had gesteld. Dit nu is het blijkbaar dat de meest-conser- vatieve gegadigde v.oor de republikeinse candidatuur, senator Taft, vandaag al aan leiding heeft gegeven tot het uitspreken van twijfel. „Het besluit van Truman werpt grote moeilijkheden op voor de democrati sche partij", heeft Taft gezegd. „Waar schijnlijk zullen de democraten ontdekken, dat al hun andere candidaten zwakker zijn dan Truman. Mogelijk zullen zij zich dan toch nog tot hem wenden." Men kan heel slim pogen te zijn en veronderstellen dat Truman, dit ook berekend hebbende, alleen maar een manoeuvre zou toepassen en zich schijnbaar terugtrekken om strgks, daartoe door stormachtige geestdrift van zijn partij genoopt, voor de aandrang te bezwijken en zich toch weer beschikbaar te stellen. Dan zou hij „op een golf van enthousiasme naar de candidatuur gevoerd worden" ik ge loof wel dat dit zo ongeveer de taal is, in dergelijk geval gebezigd. En als die golf dan in botsing zou komen met die A'an generaal Eisenhower, die een groot gene raal moge zijn maar als politicus en staats man een onbeschreven blad is wie weet of de slimme Truman niet opnieuw de sterkste zou blijken? Welnu: het is een redenering. Maar op dit ogenblik is er geen reden om haar als waar schijnlijke oplossing van het geval te aan vaarden: Te minder omdat Truman op 8 Mei a.s. de leeftijd van 68 jaar zal bereiken en het geenszins verwonderlijk zou zijn als hij er tegenop zag, de loodzware last van het presidentschap nog eens vier jaar op zijn schouders te nemen. Er komt bij dat zijn vrouw haar taak als eerste gastvrouwe des lands blijkbaar zéér zwaar gevallen is. En dat een wet is aangenomen die bepaalt, dat na Truman geen president der Verenig de Staten meer dan twee ambtstermijnen zal mogen vervullen. Weliswaar is hij dus de laatste, op wie deze beperking niet van toepassing is, maar hij zou kunnen zeggen: als dit de heersende opvatting is wens ik van die formele uitzonderingspositie geen gebruik te maken. De pretendent voor de democratische candidatuur, die blijkens de resultaten van voorverkiezingen in enkele staten op het ogenblik de beste kans na Truman maakt is senator Kefauver. Truman is geen voor stander van een candidatuur-Kefauver. Hij zou meer vertrouwen hebben in Stevenson, gouverneur van de staat Illinois, maar die heeft pas nog verklaard dat hij niet in aan merking wenst te komen en alleen maar herkiezing-als-gouverneur nastreeft. In de huidige situatie schijnen generaal Eisenhower's kansen geweldig te zijn ge stegen. Gezien zijn grote belangstelling voor Europa en zijn geloof in de noodzaak van Europese federale Unie behoeven wij daar niet rouwig om te zijn. In elk geval biedt het beter uitzicht dan een verkiezing van Taft ooit zou kunnen opleveren. R. P. Deel van Zuidholland half uur zonder stroom Door kortsluiting op het landelijk kop- pelnet in de buurt van de Biesbosch en in Limburg zijn Den Haag, Dordrecht, Lei den, Delft, Voorburg en Leidschendam Za terdagavond van ongeveer half twaalf tot tien over twaalf van stroom verstoken ge weest. De duisternis, die daardoor in deze steden viel, heeft een na-oorlogs euvel, namelijk de te geringe capaciteit van ver scheidene electrische centrales, weer eens duidelijk doen blijken. De plotselinge inval van vorst en sneeuw in geheel Europa (behalve in het Zuiden) heeft dit weekeinde de winter in al zijn felheid doen kennen, en dat op een tijd in het jaar die andere jaren reeds zacht lente weer bracht. Regen, sneeuw, hagel en vorst waren de gesels van deze late wintergril, die in vele streken van Europa het verkeer te land en te water ontwrichtte. Opmer kelijk was de scherpe grens tussen winter weer en warmte, die ergens in het Zuiden van Frankrijk liep: In Italië heerste zelfs een hittegolf op hetzelfde moment dat in de Elzas en de Vogezen vijftien centimeter sneeuw viel. Grote massa's trekvogels, die reeds hun zomerkwartieren in West-Europa hadden betrokken, zijn in allerijl weer op de vlucht geslagen naar het Zuiden. In Frankrijk is in het gebied van Parijs en in het Noorden en het Noord-oosten veel regen gevallen. Het water in de Seine, Meurthe en andere rivieren, stijgt. In West-Duitsland is het gevaar voor overstromingen door het smelten van de vele sneeuw, die in de afgelopen 48 jxur is gevallen toegenomen. Het water in de Rijn is enige cm gestegen en in Bonn is de lin keroever achter het West-Duitse parle mentsgebouw overstroomd. In het gebied van Frankfort is de Main op verscheidene plaatsen buiten de oevers getreden. Ook in Berlijn is veel sneeuw gevallen. In Moskou zijn in de afgelopen week temperaturen van 25 tot 28 graden onder nul gemeten, de laagste in dit gebied sedert 100 jaar. In het Zuiden van Engeland is Zondag de storm, die drie dagen heeft gewoed, af- geflauwd. In het Noorden zijn door zware sneeuwval wegen en spoorlijnen geblok keerd. In Midden-Engeland is vijftien cm sneeuw gevallen. In geheel Zuid-Engeland en Wales heeft het Zondagochtend 24 uur aan één stuk gesneeuwd. In Londen lag de sneeuw 15 cm hoog. De Britse luchtvaart heeft Zondag ern stige moeilijkheden ondervonden van sneeuwstormen. Plet vliegveld Northolt was Zondag on bruikbaar zodat alle vliegtuigen van en naar het Europese vasteland van London Airport gebruik moesten maken. De meeste toestellen hadden aanzienlijke ver traging. De grootste temperatuurtegenstellingen kwamen echter in de Balkan voor. Dit ge bied werd Zondag overstroomd door bij zonder hete lucht uit de Sahara, zodat de temperaturen in Joegoslavië plaatselijk tot niet minder dan 34 graden opliepen, terwijl het even ten Noorden van de Karpaten nog vroor. Op het ogenblik ziet het er uit dat aan deze uitzonderlijke toestand nog geen einde komt. Bij Portugal bevindt zich een nieuwe depi-essie, die zich in de richting van Frankrijk en het Alpengebied uit breidt, en de Noord-Oostelijke winden over onze omgeving later weer in kracht zal doen toenemen. In Italië echter hebben de inwoners van de zon kunnen genieten. In het Zuidelijk deel van het land heerst zelfs een hitte golf. In Napels bereikte het kwik 32 gra den Celsius in de schaduw en de boeren vrezen dat de hitte schade zal veroorzaken aan de oogst. Men verwacht echter, dat de hittegolf niet veel langer zal aanhouden. 7Q^ Vertrokken. Charles E. Wilson is Zondag naar aan leiding van een loongeschil in de staalin dustrie afgetreden als hoofd van de Ame rikaanse defensiemobilisatie. President Truman heeft het ontslag aanvaard. Vandaag komen vertegenwoordigers van de grote staalondernemingen te New York bijeen voor besprekingen zulks met het oog op een staking, die op 8 April dreigt te zullen uitbreken. Wilson oefende vox'ige week critiek op het besluit van de nationale raad voor loonstabilisatie om aan te bevelen de ar beiders in de staalindustrie loonsverhoging te geven. Naar zijn mening zou dit inflatie in de hand werken. DJAKARTA (Aneta). De kabinets formateur, mr. Wilopo, heeft Zondagmid dag een lijst van namen van leden voor het nieuwe kabinet aangeboden aan presi dent Sukarno, die haar in overweging heeft genomen en er vandaag een bespreking over zal hebben met de vice-president, drs Hatta. Naar verwacht wordt, zal de presi dent Dinsdag zijn beslissing bekend maken. Naar Aneta.verneemt, bevat de lijst acht tien namen. De mogelijkheid bestaat, dat een der namen door een andere zal wor den vervangen. Na de aanbieding der lijst is president Sukarno naar Bogor (Buiten- De Perzische regering heeft Zondag de staat van beleg afgekondigd in Teheran voor e'in maand. Voorts zal van 11 uur des avonds tot 5 uur in de ochtend een uit gaansverbod in Teheran van kracht zijn. Bij de ongeregeldheden van Vrijdag in Teheran waarbij pro-communistische be togers handgemeen werden met anti-com munistische demonstranten zijn 3 doden ge vallen en 30 personen onder wie 25 politie mannen gewond geraakt. Er werden 40 ar restaties verricht. Het s.s. „Picarie" heeft hedenmorgen vroeg geseind, dat het op veertien mijl ten Westen van Ameland op een mijn is ge lopen en dientengevolge in moeilijkheden verkeert. Het schip heeft motorstoring. De sleepboot „Holland" is onmiddellijk van Terschelling ter assistentie uitgevaren, evenals de „Seefalke" van Borkum. De „Picarie" is van Franse nationaliteit. De sleepboot „Holland" van rederij Doeksen, die eveneens was uitgevaren, be hoefde geen assistentie te verlenen en is naar Terschelling teruggekeerd. C h. D o 11 f u s Eerbewijzen zijn als stelten, die ons opheffen zonder ons groter te maken. Tot officier van justitie bij de rechtbank te 's Hertogenbosch is benoemd mr. A. W. baron van Imhoff, thans substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam. 99 (Van onze correspondent te Parijs) De Zaterdagavond in Parijs besloten drie daagse zitting der O.E.E.S. heeft onder meer beslist, dat op het administratieve budget van de organisatie 28 pet. zal worden be zuinigd. Onder deze besparing te berei ken door inkrimping van personeel en fusie van verschillende commissies zal echter de uitvoering van het werkprogramma niet komen te lijden. Dat programma blijft er op gericht, de industriële en landbouwproduc tie in Europa met 25 pet. te verhogen. Daar toe zullen allereerst, zo beveelt de raad nogmaals aan, de basisindustrieën, zoals electriciteit, staal en kolenwinning, moeten worden gestimuleerd. Het tweede belangrijke besluit betreft de Europese Betalings Unie, waarvan het voortbestaan in principe nu verzekerd is. Niettemin is voor de problemen der te ge ringe goud- of dollarreserves nog geen op lossing gevonden. Zolang het rouleringsfonds van de E.B.U. echter nog niet over voldoende contanten beschikt, lijkt een beperking van het Euro pese handelsverkeer moeilijk te vermijden. Over de vraag of de Amerikanen thans kort voor de presidentsverkiezingen zich bereid zullen tonen de kas met nieuwe dollars te stijven, was men over het alge meen nog al sceptisch gestemd. Verschillende delegaties zouden er bij de president, minister Stikker, op hebben aan gedrongen dat hij persoonlijk nog eens met de Amerikanen over extra credieten zou gaan praten. Of minister Stikker ook nog deze missie op zijn reeds zo zwaar belaste schouders zal kunnen nemen, wist men Zaterdag avond in Parijs evenwel nog niet te zeggen. TANGER (Reuter/A.F.P.) Ter gele genheid van de verjaardag van het Frans- Marokkaanse protectoraatsverdrag is het Zondag in Tanger tot onlusten gekomen. De politie zag zich genoodzaakt van haar vuurwapens gebruik te maken. Volgens mededeling van de politie van de internationale zóne zijn drie personen om het leven gekomen en werd een beto ger ernstig gewond. Voorts werd een poli tieman door een verdwaalde kogel licht ge wond. In Madrid zijn echter berichten ontvan gen waarin van zes doden, allen Moham medanen, wordt gesproken. Blijkens deze berichten zijn 82 personen gewond, van wie acht Spanjaarden, een Brit en drie andere buitenlanders. De betogers eisten, dat de winkels als teken van nationale rouw zouden sluiten. In verscheidene delen van Tanger werden winkelruiten ingegooid. Auto's werden ge plunderd en in brand gestoken. Voorts werd door de betogers brand gesticht in een Franse winkel. In de namiddag scheen de rust in Tanger weergekeerd. RANGOON (Reuter). Meer dan dui zend Karen-opstandelingen hebben drie steden in centraal Birma geplunderd en in brand gestoken, aldus te Rangoon ontvan gen berichten. De steden liggen ruim hon derd km ten Noorden van Rangoon. Ver bindingen zijn onklaar gemaakt en stations en gebouwen in de zakenwijken in brand gestoken. Daar de steden van de buiten wereld zijn afgesneden, zijn nog geen na dere bijzonderheden over de aanvallen bekend. WASHINGTON, (Reuter). President Truman heelt Zaterdagavond bekend gemaakt, dat hij zich niet candi daat zal stellen voor de presidentsverkiezingen in No vember. Hij nam zijn besluit een week geleden en zei er niemand iets van voor Zaterdagavond tijdens een diner van democratische partijleiders. Truman deed zijn ophefmakende mededeling op het jaarlijkse diner ter gelegenheid van Jefferson Jackson Day, dat door zesduizend lei ders der democratische partij werd bijgewoond. Dit waren zijn woor den: „Ik zal geen candidaat zijn voor herverkiezing. Ik heb mijn land lang gediend en, naar mijn mening, doelmatig en eerlijk. Ik zal geen herbenoeming aannemen. Mijns inziens is bet niet mijn plicht nog vier jaar in het Witte Huis door te brengen". De gasten, die door deze mededeling volkomen overvallen werden, riepen in koor: „Nee, nee". Men scheen er niet op bedacht te zijn geweest, dat de van te voren opgestelde rede deze mededeling zou bevatten. „Wij moeten altijd indachtig blijven hetgeen de democratische partij heeft tot stand gebracht", zo ging Truman voort, „en de hoge idealen, waardoor zij groot is geworden. Wij moeten trouw blijven aan haar beginselen en haar ten dienste van het volk in de voorste gelederen houden. Indien wij dat doen, zullen wij er zeker van kunnen zijn, dat in de komende'vier jaar een democratisch president in het Witte Huis zal zetelen". Toen verslaggevers Truman later vroegen, of er een mogelijk heid was, dat hij van besluit zou veranderen, antwoordde Truman: „geen enkele". Aan gouverneur Stevenson van Illinois, die Truman naar verluidt candidaat van de democratische partij voor de presidents verkiezingen zou willen stellen, werd ge vraagd, of het besluit van Truman enige wijziging in zijn positie bracht. Stevenson antwoordde: „Het was een volkomen ver rassing voor mij. Ik ben nog steeds candi daat voor het gouverneurschap van Illinois en niets anders". De president deed zijn mededeling hele maal aan het einde van zijn tevoren opge stelde rede op kalme toon. De president was op dit diner met min der applaus ontvangen dan bij dergelijke diners in het verleden. Anderen, onder wie vice-president Alben Barkley, kregen veel meer applaus, aldus Reuter. De perschef van Truman wilde zich niet uitlaten over de toekomstplannen van Tru man. Hij zei dat de verslaggevers dit op de eerstkomende persconferentie maar aan de president zelf moesten vragen. Volgens Reuters correspondent heeft de mededeling van Truman verwarring ge bracht in de democratische partij over de keuze van een opvolger en de republikeinse aanhangers van generaal Eisenhower meer moed gegeven. Enkelen hunner beschouwen de stap van Truman als een aftreden ten gunste van Eisenhower op grond van de indrukwekkende overwinningen, die de Atlantische opperbevelhebber bij de on langs gehouden republikeinse voorverkie zingen in New Hampshire en Minnesota heeft behaald. Andere aanhangers van Eisenhower zeggen zelfs, dat Ti'uman door zijn besluit, zich terug te trekken, te ken nen heeft gegeven, er van overtuigd te zijn, dat mocht een democraat er niet in slagen president te worden en generaal Eisenho wer wel, het ambt in handen zal zijn van een man, die zijn (Trumans) buitenlandse politiek zal voortzetten. MüNCHEN (Reuter). De nasporingen naar de dader van de mislukte bomaanslag op Bondskanselier Adenauer zijn in het weekeinde op twee punten gevorderd. In de eerste plaats heeft men twee personen uit München gevonden, die zeggen gezien te hebben, hoe een man het dodelijke pak ket overhandigde aan de twee jongens, die het later op het politiebureau afleverden. Het is nog niet zeker, of deze man dezelfde is als de verdachte, die in geheel Europa wordt gezocht, Mario Mirelli. Voorts is een onderzoek ingesteld naar de herkomst van het boek, waarin de helse machine was verborgen, een deel van een encyclopaedie. Men heeft ontdekt, dat in het begin van de maand te Murnau, 50 kilometer van München, een dergelijk werk is gestolen. Een woordvoerder van de brandweer De lente heeft Zaterdag en Zondag voor een onaangename verrassing gezorgd: het grootste deel van ons land werd met een sneeuwlaag van een halve decimeter dik bedekt. Er deden zich vreemde tegenstel lingen voor: terwijl het Zondagmiddag in Groningen vroor, heerste in het Zuiden van Limburg een temperatuur van tien graden boven nul! Deze tegenstellingen zijn voor een groot deel het gevolg van het feit, dat de winter in Rusland pas tegen eind Februari zijn intrede deed en de temperaturen daar boven de eindeloze met sneeuw bedekte vlakten in de loop van Maart tot voor de tijd van het jaar bijzonder lage waarden daalden. Boven Noord-Afrika en Zuid- Europa daarentegen deed de zon met het lengen der dagen haar invloed steeds meer gelden, zodat het daar voortdurend war mer werd. Aan het einde van de vorige week bereikte de strijd tussen de koude en de warme luehtmassa's een hoogtepunt. De koude, die van Rusland uit met Noord- Oostelijke winden over ons land naar de Golf van Biscaye werd geblazen, kwam daar in botsing met een warme lucht stroom, die over Portugal en Spanje naar het Noorden bewoog. Hier ontwikkelde zich een diepe depressie, die Zaterdag de wind bij ons tot stormachtig deed aanwakkeren en ons de koudste lentedag van deze eeuw bezorgde'. Op de meeste plaatsen bleef de temperatuur bijna de hele dag onder nul. Hierbij viel vooral in de Noordelijke helft van het land een flink pak sneeuw. Maandagmorgen meldde Den Helder een sneeuwlaag ter dikte van 8 cm, Groningen van 5 cm, Delen bij Arnhem van 7 cm en De Bilt en Leeuwarden van 3cm. In het uiterste Zuiden van Limburg daar entegen kon de warme lucht Zondagmiddag net even binnendringen en liep de tempe ratuur tot 10 graden op terwijl het in Gro ningen nog vroor. In de nacht van Zondag op Maandag werd de warme lucht echter weer uit Zuid- Limburg verdreven en daalde de tempera tuur daar in enkele uren weer tot het vries punt. van München heeft meegedeeld, dat het bewuste pakket niet, zoals gebruikelijk is, met x-stralen was bekeken, voordat de springstofdeskundige van de politie het opende. Men neemt aan, dat de expert het zo snel mogelijk onschadelijk wilde maken. De ornitholoog ons: Rinke Tolman schrijft Ik ben getuige geweest van een koude „rush", het merkwaardige verschijnsel dat zich in sommige jaren voordoet wanneer vogels, die al op weg zijn naar hun broed gebied, plotseling door zeer slecht weer worden overx-ompeld en dan om het vege lijf te redden opnieuw de wijk nemem. Het waren vogels die, reizende naar hun Oos telijk of Noordelijk broedgebied, zich ineens voor een zeer onaangename situatie zagen geplaatst. Het buitensporige late winter offensief is oorzaak dat de bodem hard be vroren is en de sneeuw hun voedselbron nen heeft bedolven. Wanneer zij hier zou den blijven of Oostelijker en Noordelijker gebieden tegemoet zouden vliegen, zou de honger hen doen omkomen. Hun overhaaste vlucht is een bittere noodzaak. Er vond een vogelverhuizing plaats waar aan geweldige scharen deelnamen. Maar het waren niet uitsluitend kieviten die door een paniekstemming waren aangegrepen. De goudplevieren waren nog talrijker. Het was een eigenaardig gezicht de kieviten en goudplevieren, soms niet eens bijster hoog, boven de huizen massaal voorbij te zien vliegen. Na de kieviten en goudplevieren kwamen de kramsvogels en koperwieken, twee buitenlandse lijsterachtigen. Ook hun aantal liep in de duizenden. De verplaatsing bereikte Zondag tussen negen en tien uur haar hoogtepunt; na het middaguur vloog slechts een klein aantal vogels over. Misschien waren dit exempla ren die te laat zijn opgebroken en van zeer ver waren gekomen, of door vermoeidheid ons land niet eerder konden bereiken. Het trok de aandacht dat de vogels die in de ochtenduren passeerden zogenaamde grond- voeders waren, wier snavels in steenhard bevroren voedselterreinen niet kunnen doordringen. Wanneer men zich er reken schap van geeft dat ik in Soest slechts een betrekkelijk klein stukje luchtruim kon afspieden, maar desniettemin duizenden en duizenden vogels zag passeren, ligt de ge volgtrekking voor de hand, dat het aantal vluchtelingen boven Nederland legio moet zijn geweest. In elk geval zal in de annalen van de Nederlandse ornithologie de 30ste Maart 1952 moeten worden opgetekend als een zeer merkwaardige dag. BRUSSEL (A.N.P.) Naar de Belgische minister van Landsverdediging in ant woord op een parlementaire vx-aag heeft meegedeeld, zijn sedert Juli 1950 in België 31 militaire vliegtuigen verongelukt. Hier van waren er 19 van het type Spitfire, 2 van het type Mosquito, 1 van het type Tiger-Moth en 7 van het type Meteor. Bij deze vliegtuigongevallen werden 26 per sonen gedood en werd een schade van bijna fr. 58 millioen aangericht. Acht van de 31 ongevallen waren te wijten aan technische oorzaken, vijf aan atmosferische storingen, een aan bezwijming van de piloot, een aan een botsing zonder dat de piloot van het verongelukte toestel de schuld hiervan droeg en zestien ongevallen zijn toe te schx-ijven aan fouten van de piloten zelf. Wat deze laatste zestien ongevallen betreft, werden er zes vex-oorzaakt door het uitvoe ren op lage hoogte van acrobatische toeren zonder dat hiervoor toestemming was ver leend, terwijl drie te wijten waren aan ge brek aan ervaring op het type van het toe stel. (Reuter). Het Nederlandse motor schip „Rini" is Zondagavond na een moei lijke reis van drie dagen de haven Kings Lynn (Norfolk) binnengelopen. Sinds het vertrek uit Hull met een lading voor Hon- fleur in Normand ië hadden de kapitein, zijn vrouw en de vijf bemanningsleden geen slaap gehad. De kombuis liep reeds bij het begin van de reis onder water en de inventaris werd vernield. De stuurhut is aan bakboord ingedrukt en de hutdeuren zijn weggespoeld. Het zal verscheidene dagen duren voordat de scha de is hersteld. De vrouw van de kapitein kreeg kneuzingen, doordat zij door over slaande golven van de kajuittrap viel. De handen van de gezagvoerder zijn ernstig ontveld bij zijn pogingen het schip in de juiste koers te houden. Hij verklaarde reeds vijf jaar lang regelmatig de Golf van Biscaye over te steken, maar nog nooit zulke hoge golven te hebben meege maakt als op deze reis. De Nedex-landse kustvaarder „Globe" kwam Zaterdag in moeilijkheden op elf mijl ten Zuidwesten van Smalls. De Engel se kustvaax-der „Sanda" begaf zich er heen maar kreeg zelf een ernstige storing door dat een der stoomketels onklaar raakte. Daarop verleende het Britse schip „Devon Coast" assistentie. Het 488 ton metende Deense schip „Ar- renak" seinde hedenmorgen vroeg dat het op 550 mijl ten Zuiden van de Azoren een defect in 'de stuurinrichting had gekregen. De Britse sleepboot „Buster" voer te hulp. De Groningse kustvaarder „Dispatch" zit reeds drie dagen vast op het Enkhuizer zand in het IJselmeer. Pogingen om het schip vlot te slepen hadden geen succes en Zaterdagavond toen de positie van de coaster door de storm zeer moeilijk werd voer de Enkhuizer reddingboot „K. F. van der Slugs" er heen. Van de zeven opva renden liet alleen een bejaarde dame zich naar land brengen. De anderen bleven aan boord. ATHENE (Reuter). Zondagmorgen zijn te Athene vier van de acht personen, die begin Maart wegens spionnage ter dood werden veroordeeld, terechtgesteld, name lijk Nicholas Beloyannis, 36-jarig bestuurs lid van de verboden Griekse communisti sche partij; Nicholas Kaloemenos, een 64- jarige timmerman, die onderdak gaf aan Vavoedis, de technische organisator van de spionnagebende (Vavoedis heeft zelfmoord gepleegd, toen de politie hem ontdekte); Ilias Argyriades, een 44-jarige kippenfok- ker, in wiens villa een clandestiene radio zender werd aangetroffen; en Dimitrios Batsis, een 36-jarig advocaat, die schuldig verklaard werd als financiële leider van de spionnagegroep. De gratieverzoeken van de terechtgestel- den zijn Vrijdag verworpen. Wat vier an deren betreft is aanbevolen hun doodstraf fen te wijzigen in levenslange gevangenis straf. Onder hen bevindt zich Elli Joanni- des, een jonge moeder met een kind van een jaar. George Kartalis, de Griekse minister voor economische samenwerking, is afge treden uit protest tegen de terechtstel ling van Zondag van de vier van commu nistische spionnage beschuldigde Grieken. AANHOUDEND KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Over het algemeen veel bewolking en morgen later op de dag kans op sneeuw of regen Zwakke tot matige en later wellicht weer tot krachtig toenemende Noord-Oostelijke tot Noordelijke wind. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 1 April Zon op 6.15 uur, onder 19.14 uur. Maan op 9.14 uur. onder 2.40 uur. Hoog en laag water in ÏJmuiden Maandag 31 Maart Hoog water: 7.12 en 19.34 uur. Laag water: 2 45 en 15.09 uur. Dinsdag 1 April Hoog water: 7.53 en 20.22 uur. Laag water: 3.21 en 15.43 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1