Koningin en Prins bezoeken op 10 April Tennessee Valley De invloed van de emigratie OOK IN AMERIKA STRIJD TEGEN WATER Amerika's beste voorbeeld van wat samenwerking vermag Amsterdamse Beurs Zandvoort Ingezonden stukken 5 E/ens troosteloos en kaal Grootse actie P. F. van Cranenbroek jubileert Gevolgen van het vertrek van 50.000 emigranten per jaar op het bevolkingsaantal van Nederland Onderscheiding voor de heer W. Flooren Automatisch telefoneren met Hoogeveen Kort nieuws Anti -Joodse manoeuvre Atoomgeheimen op straat Op mijn gelopen schip naar Borkum gesleept Hoofdredacteur veroordeeld en agent vrijgesproken De haven van IJmuiden in Maart Santpoort in feeststemming voor zijn jubilerende dokter „Het Woord" van Kaj Munk in Monopole Scheepvaart Het onderhoud van woningen Ontzie de plantsoenen DINSDAG 1 APRIL 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Amerika) Meer dan de helft van de regen, die er in de Verenigde Staten valt, komt naar he neden in de Tennessee-vallei. Er is zon en warmte genoeg in dat Zuidelijke gebied, maar wanneer het er regent, dan komt het water meestal met bakken uit de hemel. Nederland heeft zi.jn strijd tegen het zeewater gevoerd, de Tennessee-vallei heeft het niet minder zwaar gehad in de kamp tegen het regenwater. Dat feit alleen reeds zou kunnen verklaren, waarom Koningin Juliana op Donderdag 10 April een bezoek van ongeveer vier uren aan deze vallei brengen zal. Er is een zekere verwantschap tussen dat gebied en het onze. Het Koninklijk paair zal bij dat korte be zoek uiteraard slechts enkele staaltjes kun nen zien van wat de Amerikanen in de Tennessee-vallei hebben tot stand ge bracht. Het gehele gebied, dat men in de laatste twintig jaar anderhanden heeft ge nomen, is bijna zo^ groot als Engeland en strekt zich uit over zeven staten. Er zijn vele 'redenen, waarom men sceptisch kan s£aan tegenover techniek en hedendaagse civilisatie, maar wie gezien heeft, wat wetenschap en technisch vermo gen gedaanhebben ten bate van een der armste gebieden van Amerika, moet toch wel enthcyusiast raken. Mï>g altijd zijn er stukken in dat grote gr/bied, die nog niet van de hervormingen 'geprofiteerd hebben. Daar kan men nog iien, hoe de algemene toestand was om streeks 1930. De huizen daar zijn vervallen en troosteloos kaal zien de hellingen er uit. Hier en daar ziet men nog een boom en wat plantengroei, maar verder is zulk een helling doorsneden door brede voren, waar niets in groeien kan. Daar bruist het water naar beneden, wanneer de stortregens val- Ign, daar is alle vruchtbare grond meege sleept naar de rivieren: eerst naar de Ten nessee, dan naar de Ohio en uiteindelijk naar de geweldige Mississippi. Die rivieren zijn drabbig geworden. Vroeger echter, toen men het land nog niet zo onoordeel kundig had ontbost en de regens nog niet de kans hadden de humus weg te spoelen, moet de Tennessee mooi helder water heb ben gehad. De strijd tegen het wegspoelen van grond, tegen erosie, was te zwaar voor de alleenstaande boer, te zwaar voor een en kele Amerikaanse staat zelf. Hier moest de centrale regering ingrijpen. De regering van Franklin D. Roosevelt heeft er waarlijk iets zeer groots verricht. Toen men daar in 1933 de zaken begon aan te pakken, betekende dat voor vele werklozen uit de crisistijd een prachtige werkverschaffing. Roosevelt's critici waren aanvankelijk van mening, dat hier enorme sommen verspeeld werden, maar de cri- tische stemmen zijn bij het vorderen van de plannen gaandeweg tot zwijgen ge bracht. W De voord ten zijn talloze. De waterstand der rivieren werd geregeld door het bou wen van geweldige stuwdammen. Tege lijk werd de rivier bevaarbaar gemaakt voor schepen van bijna drie meter diep gang en sluizen werden gebouwd om die schepen langs de dammen te brengen. Overstromingen werden door de water regulatie voorkomen. Maar bovendien kon men goedkope electriciteit opwekken door te profiteren van de waterkracht bij de dammen. Aan de bevolking werd geleerd, hoe de schrale grond weer vruchtbaar kon worden gemaakt en hoe er geploegd moest worden om de grond niet opnieuw te doen wegspoelen. Nieuwe bossen werden aange plant en de boerderijen werden gemoderni seerd door ze van electriciteit te voorzien. Ook maakte de electriciteit het mogelijk om grote industrieën te vestigen in deze streken. De fosfaatfabricage (kunstmest) kon worden uitgebreid. Ook aluminum In een der modemagazijnen in Oxford Street, Londen, is een show gehouden tijdens welke manlijke mannequins een nieuwe herenmode trachtten te lanceren. Een der snufjes was dit wandelpakjedat geïnspireerd heette op de mannenmode uit de tijd van Sir Walter Raleigh.... De heer P. F. van Cranenbroek, die van daag veertig jaar werkzaam is bij de N.V. Heringa en Wuthrich. is vanmorgen op het kantoor gehuldigd. De directeur, de heer F. Vermeer, heeft hem toegesproken en een geschenk in enveloppe en het getuigschrift met legpenning van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel aan geboden. De heer C. van Thiel, chef dei- afdeling, waar de jubilaris werkzaam is, overhandigde boekwerken. Bij de huldi ging waren aanwezig de heren G. var. Eek, tot voor kort werkzaam bij het GEB, R. Schnitger, van de afdeling inspectie van het GEB en Van Lohuizen, inspecteur bij het PEN. wordt er vervaardigd in de buurt van Knoxville. Niet ver van het vliegveld, waar het koninklijk gezelschap zal landen, staat de reusachtige aluminum-fabriek van Alcoa. De gezondheid van de bevolking is zeer verbeterd door hygiënischer toestanden Een gevolg van de waterregulatie en de grotere welvaart. De nieuwe vruchtbomen zorgen voor vitaminen en de malaria ver minderde waar de poelen verdwenen. De streek is bijzonder aantrekkelijk ge worden voor toeristen. Grote meren heb ben zich namelijk achter de enorme stuw dammen gevormd. In een prachtig land schap kan men nu zwemmen en zonne baden naar hartelust. Het natuurschoon wordt niet gestoord door die dammen en centrales. Vrijwel nergens in Amerika treft men zoveel goede moderne architec tuur als hier. Alles is aangepast aan het landschap: schoon van lijn en doelmatig. De Tennessee vallei is Amerika's beste toonbeeld van wat samenwerking vermag. Men heeft alleen vrijwillige medewerking gezocht van boeren, die op hun boerderij wilden werken volgens de methoden, die de hervormers aangaven. Hun voorbeeld cn het resultaat dat zij bereikten, deden de rest De streekgenoten zagen het nut in van de nieuwe methoden en begonnen op dezelfde wijze te werken. Het Koninklijk Paar zal een rijtoer ma ken over de voortreffelijke heuvelwegen van dit thans zo welvarende gebied en het einddoel zal de Norris-dam zijn, een van de indrukwekkendste creaties in deze streek. In een studie, door het Centraal Bureau voor de Statistiek gemaakt, wordt aange toond dat de invloed van de emigratie op het bevolkingsaantal zeer groot is. Men weet dat onze regering onlangs in een nota aan de Tv/eede Kamer heeft medegedeeld, dat er naar gestreefd wordt, dat elk jaar 25.000 pex-sonen uit Nederland emigreren, waarbij dan nog 25.000 gezins leden komen. In totaal dus 50.000. Nu zou men, oppervlakkig geoordeeld, zeggen dat dit in 30 jaar een verlies van 1.500.000 inwoners zou geven. Maar het is veel groter, omdat rekening gehouden moet worden met het feit dat onder de emigran ten veel jonge gezinnen zijn die nog kin deren krijgen. En die kinderen van de emigranten komen ook weer tot een hu welijk en krijgen dus op hun beurt weer kinderen. Een berekening als van rente-op- rente bij het uitzetten van kapitaal! Omdat bij de bevolkingstoeneming ver scheidene onzekere factoren in het geding komen, is een maximale en een minimale veronderstelling gemaakt en daarvan is dan het gemiddelde genomen. Dan komt men tot het volgende resul taat: Indien per jaar 50.000 personen naar het buitenland vertrekken betekent dit een verlies aan inwoners: Na 5 jaar: 263.400 Na 10 jaar: 555.400 Na 15 jaar: 869.400 Na 20 jaar: 1.202.500 Na 25 jaar: 1.553.600 Na 30 jaar: 1.921.000 Afvloeiing van 50.090 emigranten geeft in een periode van 30 jaar een verlies van 1.921.600 inwoners. Het extra verlies is in die tijd dus opgelopen tot 421.600. De invloed op het bevolkingsaantal Het C.B.S. heeft van de te verwachten toeneming der bevolking, die een gevolg is van het geboorteoverschot,.het verlies door emigratie afgetrokken. Toen kwamen de volgende ramingen uit de bus: Raming aantal Na aftrek inwoners emigratieverlies 1950 10.027.000 1960 11.193.000 10.642.000 1970 12.134.000 10.931.000 1980 13.036.000 11.114.400 Als er inderdaad elk jaar 5C.000 emi granten uit Nederland vertrekken en de prognose van het C.B.S. uitkomt, zal Ne derland in 1980 11.114.000 inwoners tellen. Zonder emigratie zouden er dan 2.708.600 meer zijn. O 1 Jan. 1952 telde Nederland 10.327.000 inwoners. De emigratie heeft ook veel invloed op de sterkte der verschillende leeftijdsgroe pen in ons land. Het C.B.S. maakte de volgende bereke ningen per 1000 mannen en vrouwen: mannen vrouwen 1950 1980 1950 1980 0_14 jaar 300 240 284 231 1424 jaar 164 148 158 143 24—54 jaar 383 412 395 405 5564 jaar 79 96 83 102 65 jaar en ouder 74 104 80 119 Minder kinderen Men ziet het: Allereerst een vermindering van het aantal kinderen. Op 2000- inwoners Vandaag viert de heer W. Flooren de dag, dat hij vijftig jaar werkzaam is bij de familie'Van der Vliet. Ter gelegenheid hiervan is hij vanmorgen in zijn woning, Korte Zijlweg, gehuldigd. De burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, heeft hem toegesproken en meege deeld, dat de Koningin hem had toegekend de eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De heer C. D. van der Vliet van „Vaart en Duin", waar de jubilaris werkzaam was, bood geschenken aan, o.a. een in enveloppe. Van vele zijden ontving de heer Flooren in de loop van de morgen blijken van be langstelling. Van 8 April af zal het voor telefoon- abonnés in het telefoondistrict Haarlem mogelijk zijn, 's avonds, Zaterdagsmiddags en 's Zondags automatisch gesprekken tot stand te brengen met de aangeslotenen van het telefoonnet Hoogeveen. netnummer 05280. Automatisch telefoonverkeer van Hoogeveen naar Haarlem is niet moge lijk. zaj aldus de verwachting van het C.B.S. het aantal kinderen van 014 jaar ver minderen van 584 tot 471. Een verminde ring dus van ruim 18 Voor de bezetting der scholen zou zo'n vermindering een grote invloed hebben. In Nederland waren in 1950 ongeveer 2.998.000 kinderen van 014 jaar. In 1980 zullen er, naar het C.B.S. verwacht, 2.167.000 zijn, of 382.000 minder. Als men aanneemt dat de helft dezer kinderen een lagere school bezoekt, betekent dit. bij een gemiddelde van 40 leerlingen per klas, 9550 klassen, of 1600 scholen van zes klassen. De groep jonge rhannen en vrouwen van 1424 jaar daalt ook, maar dat blijft be paald tot ongeveer 10 Meer werkers Van veel belang zijn ook de cijfers voor de groepen 2454 jaar en 5465 jaar. Het aantal mannen en vrouwen in die groepen stijgt van 1950 tot 1980 van 4.713.000 tot 5.640.000. Een toeneming dus van 927.000. Het aantal mannen is iets kleiner dan dat der vrouwen. Er kan dus aangenomen wor den dat (al weer als de prognose van het C.B.S. uitkomt) het aantal mannelijke ar beidskrachten in die 30 jaar zal toenemen met 450.000. Per jaar zullen dus 15.000 arbeiders extra in het productieproces op genomen moeten worden. Meer ouden van dagen Het aantal Nederlanders van 65 jaar. en ouder zal in die 30 jaar toenemen met on geveer 45 In aantallen uitgedrukt: in 1950 waren er 772.000 Nederlanders van 65 jaar en ouder. De verwachting is dat er in i980 1.239.000 zullen zijn of 457.000 meer. Op grond van een artikel in de Eirtd- hovense politieverordening is destijds proces verbaal opgemaakt tegen Getuigen van Je hova wegens het od straat verspreiden van pamfletten. De Hoge Raad heeft aan het artikel verbindende kracht ontzegd, omdat het artikel een verbod tot het uitgeven van strooibiljetten op de openbare weg inhield en in strijd was met artikel 7 van de Grond wet. De Èindhovense gemeenteraad heeft nu het artikel uit de politieverordening ver wijderd. 3-3/ Nederl 47 AK.U Lever Brothers Philips Gloeil. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N Scheepv. Unie H V.A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U S. Steel N Lever Brothers Slotkoers Openings gisteren koersen 83/ 88/ 141)4 141/ 17814 177 147K 150 142/ 144/ 294 293/ 83/ 83/ 154 154 135/ 136/ 93/ 93/ 71% 71 151/ 151/ 151/ 151/ 152/ 152/ 49/ 49 52 51 43 42/ 83/ 82/ 46% 47 40/ 39/ 173/ 171/ PARIJS, (Reuter) Franse bladen hebben een copie van een getypte brief ontvangen, waarin verklaard wordt, dat de „Joodse partisanenorganisatie" verant woordelijk is voor de aanslag op kanselier Adenauer. De brief is gedateerd in Zürtch en gepost in Genève en zegt letterlijk: „Onze kameraden hebben 27 Maart hun eerste actie op Duits grondgebied uitge voerd". De brief spreekt van „het leed dat de Joden van de zijde van het Duitse volk hebben ondervonden". „De Duitsers moe ten weten", aldus de brief, „dat er geen vergiffenis voor hun misdaden bestaat. Wij zullen hun alles betaald zetten. Het eerste geschenk is zojuist ontvangen. Er volgen er meer". Karl Marx, redacteur van het algemene Joodse weekblad in Duitsland, heeft het bericht een „anti-semietische camouflage manoeuvre" genoemd. Hij zei dat onlangs een anti-semietische organisatie, geleid door de Zweed Einar Aberg, West-Duits- land, West-Berlijn, Zwitserland en andere landen had overstroomd met anti-Joodse propaganda, waarin gesproken werd van een „organisatie van Joodse partisanen". Marx zei dat een deel van deze vlug schriften uit Zwitserland afkomstig was. vanwaar ook de Parijse bladen thans brie ven van deze zogenaamde Joodse organi satie hebben ontvangen. De groep van Aberg wil volgens Marx de Joden de schuld geven van de aanslag op Adenauer teneinde nieuwe haat te kweken en de huidige Duits-Joodse onderhandelingen te saboteren. Van de zijde van het West-Duitse mi nisterie van Binnenlandse Zaken is ver klaard dat men niet over inlichtingen be schikt, op grond waarvan zou kunnen wor den verondersteld dat een Joodse organi satie bterokken is bij de aanslag op dr Adenauer. Twee Engelse schooljongens hebben op straat in het Noord-Londense district Highgate een bundel geheime documenten over het atoomonderzoek gevonden. Het pakje was in een buitenlandse krant ge wikkeld. De documenten zijn aan de politie overhandigd. Men bleek deze reeds gemist te hebben op het onderzoekingsstation voor atoomenergie te Harwell. Het Franse stoomschip „Picarie", dat veertien mijl ten Westen van Ame'and op een mijn liep, wordt thans door de Duitse sleepboot „Seefalke" naar Borkum ge sleept. Het schip, dat 4670 ton meet, was met een lading stukgoed en cacao op weg van Hamburg naar Amsterdam. De kustvaarder „Globe", die zoals gis teren werd gemeld voor de Zuidkust van Wales in nood heeft verkeerd, wordt door de Engelse sleepboot „Dexterous" naar Falmouth gesleept. Enige maanden geleden stonden voor de Haarlemse rechtbank de hoofdredacteur van een te Haarlem verschijnend Rooms Katholiek dagblad en een agent van politie terecht, beiden verdacht van smaadschrift. De agent van politie had een ingezonden stuk geschreven, dat in het blad verschenen was onder verantwoordelijkheid van de hoofdredacteur en waarboven de redactie als kop had geplaatst: „Haarlems sanato- riumpatiënte slachtoffer van bureaucra tie". De hoofdredacteur werd vrijgesproken en de agent veroordeeld tot een gevange nisstraf van een maand voorwaardelijk en een geldboete van 75. Veertien dagen geleden werd de zaak in hoger beroep door het gerechtshof te Am sterdam behandeld. Vandaag werd c'e hoofdredacteur veroordeeld tot een geld boete van ƒ100, subsidiair 20 dagen hech tenis (de eis was 400 boete) en de agent van politie werd vrijgesproken (eis een gevangenisstraf van een maand voorwaar delijk en een geldboete van 40). In de maand Maart zijn in totaal 867 zee schepen de pieren gepasseerd. Binnen kwa men 431 schepen. Hiervan waren er 340 voor Amsterdam, vijftien voor Zaandam, een voor Haarlem, twee voor Spaarndam, een voor Buitenhuizen, veertien voor de buitenhaven voor de Hoogovens, zesendertig voor de bin nenhaven. twee voor de papierfabriek en twintig schepen kwamen binnen als bij legger. Van Amsterdam vertrokken 365 sche pen, twaalf van Zaandam, één van Buiten huizen. twaalf van de buitenhaven van de Hoogovens, vierentwintig van de binnen haven van de Hoogovens, twee van de papier fabriek en tenslotte gingen er achttien als bijlegger om de West. Een totaal derhalve van 436 schepen. Tot officier van justitie bij de rechtbank te Almelo is benoemd mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, thans substituut-officier van justitie bij de rechtbank te 's Graven- hage. Tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau is benoemd mr. dr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, president van het ge rechtshof te Arnhem. Vanmorgen heeft het hele dorp Santpoort zich met vlaggen getooid en voor het huis van de arts A. de Groot Lzn. is een enorme erepoort verrezen. Met deze eerbewijzen huldigt de Santpoortse gemeenschap haar jubilerende dokter, die vandaag 50 jaar geleden zich als beginnend arts in de plaats vestigde en daarmede thans de nestor der Kennemer huisartsen is geworden. Vanmiddag om 4 uur recipieert de jubi laris in café Zomerlust. De opvoering van Kaj Mimk's spel „Het Woord" door het Nederlands Volkstoneel onder leiding van Ben Groeneveld en Ferd. Sterneberg, Maandagavond in theater Mo nopole voor het voetlicht gebracht op uit nodiging van de Nederlands Hervormde Jeugdraad te Zandvoort, is tot een gebeur tenis geworden, waarover nog lang zal ge sproken worden. Niet alleen om de proble men, die de auteur in dit aangrijpend werk behandelt, doch ook door de devote en ont roerende vertolking, die het Volkstoneel ervan verzorgde. Zelden was er in Zand voort zulk een belangstelling voor een toneelwerk als deze avond en velen moes ten dan ook wegens plaatsgebrek teleur gesteld worden. Ademloos en in doodse stilte heeft het talrijke publiek deze uitvoering (welker verdiensten wij ter gelegenheid van de Haarlemse première, op 6 Maart uitvoerig bespraken) gevolgd. Dat velen daarbij hun ontroering niet meester waren, speciaal in het vierde bedrijf, pleit voor Ben Groene veld en de zijnen, die door hun spel bewe zen, de bedoelingen van Kaj Munk met he schrijven van dit toneelspel ten volle te hebben verstaan. De avond werd ingeleid door ds. E. Saraber jr. en besloten met het zingen van Gezang 62, verzen 1 en 2. De burgemeester van Zandvoort, de korpschef van politie, en vele raadsleden woonden met hun echtgenoten de voor stelling bij. NED. CHR. VROUWENBOND De afdeling Zandvoort. van de Neder lands Christen Vrouwenbond houdt Vrij dag 4 April haar maandelijkse vergadering in de nieuwe consistorie der Nederlands Hervormde Kerk. Als spreker zal optreden de heer J. de Nie, directeur van het Burger Weeshuis te Haarlem over het onderwerp: „De taak van de weeshuizen in deze tijd". VAREENSMARKT LEIDEN LEIDEN, 1 April. Aangevoerd 352 vette varkens. Notering: zware 202206. lichte 193202, zouters 190200. zeugen 175135. Handel goed. Voorts 27 nuchtere kalveren 1,001,13 per kilogram. Bij Nijmegen is de Waal opnieuw buiten haar oevers getreden. De overstroomde kade, bemoeilijken het laden en lossen. Met belangstelling las ik artikelen en ingezonden stukken over huurverhoging Blijkens de uiteenlopende meningen en de aarzelende houding van hogerhand, is het niet gemakkelijk een regeling te maken die zowel voor huiseigenaars als huurders over de gehele linie bevredigend is. Een nieuwe huurverhoging zonder ver plichting van de eigenaars om voor be hoorlijk onderhoud te zorgen, lijkt mij on redelijk. Bij de invoering van de 15% huurverhoging werd optimistisch aange nomen dat de eigenaars nu voor behoorlijk onderhoud zouden zorgen. Maar wat is daarvan terecht gekomen? Zullen de bewoners die zelf hun huur huis hebben opgeknapt nu beloond worden door eert nieuwe huurverhoging? Het is volgens mijn mening, onredelijk oude, uit gewoonde en verwaarloosde huizen gelijk te stellen met moderne goed onderhouden woningen. Schepen controleert men als ze nog op de helling staan en verder elke 4 jaar op zeewaardigheid. Waarom ditzelfde principe ook niet bij huizen toegepast? Voldoet een huis aan de hbogste eisen, dan mag de eigenaar de volle huur vragen. Mankeert er iets aan, dan zoveel huur minder, tot de gebreken hei-steld zijn. Wat de bepaling van de huur aangaat is het onredelijk oude huizen gelijk te stellen met moderne efficiënte woningen. Waarom geen huurwaarde vastgesteld per vierkante meter bewoonbare ruimte? Het huis dat ik bewoon, heeft plafonds van 3.65 m. beneden en 3.45 m. boven. Gan gen, trappen en portalen nemen minstens 20 a 25% van de kubieke ruimte in. De zol derverdieping is door een waanzinnige dakconstructie als woonruimte waardeloos, is alleen te gebruiken als bergruimte en ook niet bewoonbaar te maken zonder het hele dak te veranderen. Met dezelfde ku bieke ruimte hadden 2 moderne woningen gebouwd kunnen worden, welke ieder voor zich niet minder bewoonbare vloeropper vlakte zouden hebben. Die oude-kast is wel fris in de zomer, maar die kolenreke.. ning. 1 Brrr! Ik stel dus voor: een vast bedrag per vierkante meter woonruimte van kamers en keuken. Gangen, portalen, trappen en overlopen worden hiervoor niet geteld, evenmin als zolderruimten. Dit bedrag zou kunnen variëren in vier klassen. A: Luxe huizen, villa's, landhuizen. B: De middenmoot; middenstandshuizen en zogenaamde „herenhuizen". C: Arbeiders woningen. D: Bedrijfspanden, winkel woonhuizen e.d. In een dergelijke klasseverdeling kun nen dan ook factoren als wijk, ligging, uit zicht en dergelijke worden uitgedrukt. En de consequenties van een en ander? Dat het eigenbelang van de eigenaren is, huizen in de hoogste klasse te bouwen en dat zij huur ontvangen naar mate van on derhoud, maar ook, dat het lonend zal worden oude, uitgewoonde huizen grondig te restaureren of zelfs geheel door nieuw bouw te vervangen. W. J. VAN BORSELEN (Van redactiewege ingekort). De dringende aanmaning „Ontzie de plantsoenen!" moet telkens herhaald wor den. Nu schrijft een bewoner der Ekster straat: Ik betreur het dat, behaive kinde ren, ook grote mensen dwars door de plant soenen lopen. Is het zó erg om even om te lopen Wat moet het straks worden als er bloemen in het plantsoen komen Het zou misschien aanbeveling verdienen om in de plantsoenen smalle doorgangspaden te maken, zoals in de Eksterstraat tussen Rijksstraatweg en de Vergierdeweg. Aalsdijk, 30 v. Antw. n. Tampa. Alblasserdijk, 20 v. Havana n. Vera Cruz. Altair, 30 v. Bahia te Santos verwacht. Abbekerk, 30 v. Antwerpen te Rotterdam. Arnstelstad, 31 te Calcutta. Adendsdijk, 31 Rio de Janeiro verwacht. Arnedijk, verm. 31 v. New Orleans n. R'dam. Aardijk, 30 400 m. NW. Kp. Finisterre. Agatha, 29 van Singapore te Saigon. Aiioth, 30 250 m. ZO. Bahia. Alkaid, pass. 30 Vlissingen n. Antw. Alwaki, 30 v. Norfolk te Baltimore verwacht. Ampenan, 30 v. Bintang n. Makassar. Amsteidijk, 30 495 m. W.ZW. Scilly's. Amstelpark, 29 170 m. ZW. Mlzenhead. Amstelveen, 29 200 m. W. Finisterre. Annenkerk, 30 180 m. NW. Kp. Leeuwin. Armilla, 31 v. Singapore te Saigon. Arundo, 30 310 m. VV. Finisterre. Axeldijk, 30 185 m. Z. Cape Race. Agamemnon, 29 500 m. W.ZW. Lizard. Alphacca, 30 310 m. ZO. Barbados. Aagtekerk, 30 van Bremen te Antwerpen. Alm dijk, 28 le Tampico. Amstellterk, 31 v. Dakar naar Freetown. Arendsdijk, 31 te Rio de Janeiro. Algeiub 1 v. Rio de Janeiro te Victoria verw. Ai kei dijk 31 van Bremen te Antwerpen. Averaijk, 31 v. Le Havre n. Antwerpen. Bagan, 30 v. Tegal n. Tj. Pnok. Bandjeimasin, 31 v. Makassar te Flores verw. Barito, 29 v. Makassar naar Kendari. Boskoop, 30 v. Bremerhaven naar Hamburg. Bawean, 29 v. Tj. Priok naar Soerabaja. Bloeuuonte.n, 30 410 m. W. Kp. Frio. Bonaire, 30 1200 m. Z.ZW. Flores. Baain, 1 v. Antwerpen te Amsterdam. Bali, 31 te Port Said. Bennekom, 31 te Antofagasto. Ba rend recht, 12 April v. Kaapstad te Mena el Ahmadi verwacht. Cal tex Pernis, pass. 30 Finisterre. Caltcx Utrecht, pass. 30 Gavdo eil. Callex The Hague, 29 v. R'dam le Sidon. Ceram, 30 v. Karachiy n. Bombay. Callïsto, 29 te Cienfuegos. Caltex Leiden 30 70 m. O. Gavdo eil. Castor, 29 v. Curagao n. Jacksonville. Gorilla. 30 v. Balikpapan naar Tarakan. Cotiica, 29 210 m. Z.ZW. Madeira. Caltex Delft, 31 v. R'dam naar Sidon. Celebes, 31 v. Priok n. Singapore. Cronen-burgh, 1 v. Bilbao te IJmuiden verw. Coryda, 31 v. Singapore naar Madras. Dongedijk, 31 v. R'dam te Cristobal. Duivendijk, 30 310 m. NW. Kp. Finisterre. Duivendrecht, verm. 2 v. Manati naar N. Vork. Elmlna, 31 15 u. IJmuiden verwacht. Ei.ggano, 30 te Khorramshar. Eendracht, 30 v. Antwerpen n. Catacolo. Ena„ 30 v. Kingston naar Curagao. Kiknina, 31 v. W. Afrika te Amsterdam. Eos, 3-1 v. Algiers te Genua. Earmsum, 30 550 m. O. Cp. Race. Fe-lipes, 31 v. Bangkok te Singapore. Gaasterkerk, 29 v. Mozambique naar Lorenzo Marqués. Ganymedes, 29 v. New York n. Port au Prince Gord'ias, 31 v. Amsterdam te Hamburg. Groole Kerk, 1 v. Beira le Amsterdam. Gooiland, 31 van Pto Aiegre n. Itajai. Hecuba, 30 te Antwerpen naar Rotterdam. Haarlem, 30 v. Amsterdam n. Barranqutila. Heemskerk, 31 le Port Ke-mbla. Hera, 30 v. Payta te Guayaquil. Hermes, 30 van Pampatar n. Port of Spain. Helder, 1 te Cristobal verwacht. Hercules, 31 te Malta naar Piraeus. Hersilia, 31 v. Port of Spain te La Guaira. Heelsum, 31 480 m. W. Finisterre. Hoogkerk, 31 v. Penang n. Coiombo. Indiapoera, 1 te Suez. Japara (KPM), 30 van Makassar n. Bangaai. Japara (KRLj, 1 te Penang. Joh. v. Okienbainevelt, l v. Tj. Priok te Be- lawan; Java, van Suez naar Port Said. Kedoe, pass. 30 Pantellaria. Kertosono, 30 v. Singapore te Tj. Priok. Koia Gede, 30 v. New York n. Alexandrië. Kaimana, 28 v. Penang naar Singapore. Kaioekoe, 31 v. Tj. Priok te Benkuien. Karaton, 31 te Makassar. Karossa, 30 v. Tj. Priok n. Sibolga. Kasimbar, 31 v. Ambon te Makassar. Klipiontein, 30 750 m. O.ZO. St. Helena. Koia inten, 1 9.35 u. v. R'dam n. Tj. Pnok. Lemsterkerk, 31 Port Said verwacht. Limburg, 31 v. R'dam te Soerabaja. Lmdekerk, 29 v. Bahrein naar Suez. Loenerkerk, 29 v. Djiboeti naar Suez. Lombok, 30 v. Belawan n. Singapore. Lutterkerk, 30 te Marseille. Laag-kerk, 30 v. Chittagong te R'dam. Luna, 29 v. R'dam naar Malta. Linge, 30 te Sunderland. Loo^drecht, 30 v. R'dam te Hamburg. Langkoeas, l v. Belawan te Ceylon. Larenberg, 1 v. Lagos te Luanda. Lawak, 3L te Portland Org. Lemstericei'k, 31 te Port Said. Loppersum, pass. 31 Ouessant. Macuba, 29 te Aden. Malea, 30 van Bahrein naar Yokosuko. Meerkerk, 31 te Karachi. Mapia, 30 v. Antwerpen te Amsterdam. Modjokerto, 29 v. R'dam naar Tj. Priok. Mentor, 30 v. Izmir te Piraeus. Macoma, 29 v. Tarakan naar Pladju. Madoera, 30 in Str. Banka. Manoeran, 30 v. Balikpapan te Bintung. Mapia, 29 van Antwerpen naar Amsterdam. Markelo, 29 165 m. O.t.Z. Madeira. Minjak, 29 rede Tarakan. Maivina, 31 le Port Said. Mariekerk, 31 v. Aden naar Mombassa. Mentor. 31 v. Piraeus n. Gibraltar. Noordam, pass. 30 Scilly's. Noordwijk, pass. 29 Finisterre. Nieuw Amsterdam, 30 310 m. O. Abaco. Nestor, 30 v. Limsol n. Yerakini. Nieuw Holland, 30 v. Singapore n. Tj. Prlok. Overijsel. 23 v. Barcelona te Cadiz. Oberon, 30 te Cartagena. Omala, 31 v. Mirt te Pladju. Ondina, 30 te Yarrow on Tyne. Orestes, 30 v. Port of Spain naar Aruba. Oranjefontein, 29 350 m. Z. Kp. Paimas. Oranjestad, 29 740 m. NO. Barbados. Ovula, 30 600 m. Z.ZW. Flores. Orar.je, 31 v. Colombo naar Suez. Ootmarsum, 31 van Savanna naar Le Havre. Phrontis, 30 v. Suez naar Aden. Prins Frederik Hendrik, 30 v. R'dam n. Chicago Prins Willem v. Oranje, 30 v. R'dam n. Chicago Prins Maurits, 1 April St. John verwacht. Plancius, 30 v. d. rede v. Semarang naar Tj. Prlok. Prins Alexander, 30 900 m. W.ZW. Lands End. Prins Joh. Willem Friso, 30 1 00 m. W.NW. Kp. Finisterre. Prins Willem IV, pass. 30 Burlings. Prins Willem V, 30 te Antwerpen. Pygmalion, 30 v. New Orleans n. Guanta. Prins Willem II, 30 390 m. W. Ouessant. Papendreeht, 13 April Mena el Ahmadi verw. Radja, 30 v. New Orleans n. Mobile. Raki, 31 te Soerabaja. Ruys, 29 v. Santos n. Rio de Janero. Rotula, 1 April te Sydney verwacht. Rossum, 31 v. Lissabon te Saffi verwacht. Hodas, 30 v. Martinique naar Guadeloupe. Rijndam, 31 v. R'dam te New York. Riouw, 29 v. Amsterdam te Braithwaite. Rondo, 31 te Port Said naar Suez. Salatiga, pass. 29 Bermudas. Slamat, 31 te Port Said. Straat Soenda, 29 te Osaka. Skaubryn, 30 Halifax verwacht. Stad Schiedam, 30 v. Sas v. Gent n. Hamoton Roads. Saidja, 31 v. Soerabaja te Pladju. Sambas, 31 v. Sampit te Singapore. Stad Maassluis, 29 75 ra. W. Finisterre. Stanvac Benakat, 29 naar Tj. Uban. Stanvac Djirak, 31 te Sungeigerong verw. Stanvac Pendopo, pass. 30 Moesirivier. Sumatra, 30 v. Semarang n. Soerabaja. Swartenhondt, 29 v. Menado n. Gorontalo. Stad Alkmaar, 30 900 m. W.ZW. Flores. Sommelsdijk, pass. 1 Lands End. Sehiedij'k, 30 te Houston. Siad Dordrecht, 1 11 u. I-Ioek van Holland verw. Stad Vlaai-dingen, 31 v. Newport News naar Rotterdam of Amsterdam. Saparoea, pass. 31 Aden. Sarangan, 31 te San Francisco. Scherpendreeht, 31 v. Bahrein naar Japan. Sloterdijk, 31 dwars Malta. Soestdijk, 31 v. Aden naar Penang. Stad Breda, pass. 31 Key West. Schie, 31 van Tunis naar Alexandrië. Tallsse, 30 v. A'dam 31 Hamburg verwacht. Tabian, 30 v. Port Swettenham n. Belawan. Tamo, pass. 29 Finisterre n. Montevideo. Tegelberg, 29 v. Mombassa n. Mauritius. Tero, 30 dwars Fernando Noronha. Tomini, 31 v. Londen te Rotterdam. Tjisadane, 30 v. Penang n. Mauritius. Tank-haven II, 29 v. Palembang n. Tj. Uban. Tankhaven III, 30 v. Sungeigerong n. Tj. Uban. Tarakan, pass. 30 Kp. Bon. Teiresias, 30 v. Cheribon n. Djakarta. Teucer, 30 v. Singapore te Belawan. Tongkol, pass. 30 Pantellaria. Triton, 29 te Philadelphia. Telamon, 30 420 m. Z.ZW. Bermuda. Tawali, pass. 31 Guardafui. Tibia, pass. 31 Aden. Tjibesar, 31 v. Curacao n. Panama. Utrecht. 29 640 m. N.NO. Hawaii. Van Riebeeck. 31 van Ambon te Makassar. Welte reden, 30 v. Penang te Singapore. Waterland. 31 v. Montevideo n. St. Vincent. Waingapoe, 30 v. Probolinggo op rede Panarukan Waterman, 30 490 m. O.ZO. Kp. Race. Westerdam, 30 165 m. Z. Kp. Sable. Willem Barcndsz, 30 260 m. W.ZW. Kp. Paimas. Willemstad, 30 760 m. Z.t.W. Flores. Waal, 31 van Schiedam te Rotteradm. Woensdrecht 5 v. Curapao te Piraeus verw. Waterman, 1 Halifax verwacht. IJsel. 30 m. Z. Kp. Matapan. Zeeland (SS.vi). 29 van R'dam. Zijpenberg, pass. 30 Azoren. Zaan, pass. 30 Wight. Zeeland (KRL), pass. 31 Gibraltar.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7