Hond veroorzaakt val met bromfiets Voor- en nadelen van twee projecten Amsterdam-Rijnkanaal wordt 21 Mei geopend Oriënterend overleg over werkstuk geopend T entoonstelling Matthieu Wiegman Een uurtje schoolmuziek in Heemstede Oosterkerk 25 jaar Burgerlijke stand van Haarlem De Lucas-Passion van Heinrich Schütz Begrafenis J. Th. R. Schreuder Wacht verbod zuidzijde der Paviljoenslaan Reserve-politie maakt mars door de stad Koninklijk gezin met de „Piet Hein" naar Tiel Opdracht voor een bevrijdingsspel 1953 Pare/s der LlTERatuur Uitnodiging voor de Prinsessen Prins Bernhard wil de uitslag weten Vleeshal geopend voor het publiek Dundruk-uïtgave van Couperus' werken De R.T.C. met de West ZATERDAG 5 APRIL 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In het Stedelijk Museum te Amsterdam heeft de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, Vrijdag de overzichtstentoonstel ling geopend van het w.erk van de Amster damse schilder Matthieu Wiegman. De expositie omvat 126 tekeningen en schilderijen. Er is slechts één werk van vóór 1916 aanwezig. Wiegman, die toen 30 jaar was, heeft alles uit de voorgaande periode, die hij „zijn luministische" noem de, vernietigd. Staatssecretaris Cals no.emde Wiegman een bijzonder veelzijdig schilder, die op be paalde gebieden baanbrekend werk heeft verricht, en in de tijd waarin hij begon als revolutionnair werd gekenschetst. Hij is een der oprichters geweest van de Bergen se school. De staatssecretaris gewaagde van d-e grote belangstelling, die Wiegman voor zijn kunstbroeders heeft, speciaal voor de jongeren, en bracht hem dank voor het belangrijke werk, dat hij als adviseur van de Kroon en de regering heeft verricht. Het is alsof men gewacht heeft op het Minerva-theater, om in Heemstede aller hande muzikaal-culturele dingen te doen. Ze voigen nu elkaar op in versneld tempo. Zo werd Vrijdagmiddag, op aanvraag van de gezamenlijke schoolhoofden van het openbaar en het bijzonder onderwijs uit Heemstede en met financiële medewerking van het gemeentebestuur, in Minerva een demonstratie van schoolmuziek gegeven aan de jeugd der lagere scholen. Het gunstig bekend staande school- orkest en meisjeskoor van het Kennemer- en Jac. P. Thijsse-Montessorilyceum en zijn ijverige dirigent, de Heemsteedse musicus Fred Luyken, verzorgden het muziekuurtje, dat er een werd van meer dan zestig minuten. Fred Luyken had voor de beperkte tijd een vrij uitgebreid programma af te wer ken met zijn lyceum-ensembles en als in leider, welke laatste taak hij zeer grondig trachtte te vervullen. De instrumenten van het orkest (viool, cello, fluit, klarinet, slagwerk) werden stuk voor stuk toege licht en de uit te voeren composities aan een korte bespreking onderworpen. De heer Luyken legde het er blijkbaar op aan zijn jeugdig publiek te animeren ook eens in zo'n orkest een partij te ver vullen, en misschien is hij daar ook wel in geslaagd. Belangstelling heeft hij in ieder geval gewekt en daarmee moet het toch beginnen. Het orkest speelde de aardige „Serenade" (Avondmuziek) die de Aerdenhoutse componist Sas Bunge voor het ensemble schreef. Vervolgens vertolkte men de tamelijk moeilijke „Dans" van Herman Strategier, waarin het slagwerk een be langrijke partij heeft. En daarna kwam het successtuk van het laatstgehouden Haarlems Jeugdtournoói, „Hei Molentje" van Henri C. van Praag, voor koor en or kest, waarin de slagwerkers op volle toe ren werkten. Verder stonden nog op het programma een deel uit een pianoconcert van Dittersdorf, met de dirigent als solist; en tot slot zong het koortje het ingetogen lied „Ic wil mi gaen vertroosten in Jesus liden groot" van Pater Brugman (1400 1473). Het was een zeer gevuld school- muziek-uurtje, dat zijn doel niet zal ge mist hebben. JOS. DE KLERK Ter gelegenheid van het feit, dat de Oosterkerk aan de Zomerkade vijf en twintig jaar geleden in gebruik is ge nomen, is een jubileumnummer van het maandblad voor wijk VI a en b der Neder lands Hervormde gemeente Haarlem ver schenen. In een artikel van ds. A. J. van Rhijn wordt meegedeeld, dat er reeds in 1916 plannen werden gemaakt een kerk te bouwen. Daarvoor werd grond gekocht bij de Jacob Geelstraat en de Busken Huetstraat. Later werd de grond geruild voor een beter terrein aan de Zomerkade. Het heeft tot 1926 geduurd, alvorens aan de bouw kon worden begonnen. Op 6 April 1927 is de kerk in gebruik genomen; de toenmalige wijkpredikant, ds. C. J. van Paassen, leidde de dienst. Maandagavond zal een herdenkings dienst worden gehouden, waarin ds. Van Rhijn en dr. E. Emmen zullen voorgaan. In het Stedelijk museum te Amsterdam heeft staatssecretaris mr. Cals een tentoon stelling geopend, welke een overzicht geeft van het werk van Matthieu Wiegman. Bij de vele prominente schilders, die de ope ning bijwoonden, was ook Jan Sluiters. ADVERTENTIE HAARLEM, 4 April 1952 BEVALLEN van een zoon: 2 April, J. Scheelingsde Bondt; A. S. H. HonigBou- ma; 3 April, M. G. van der Ploeg-Jteus; 4 April, P. Vogel—Meijer. BEVALLEN van een dochter: 3 April. J. Bakker—Zweiphennig; M. Maarse—van der Zwaard; J. Temmink—Visser; G. Brouwer- van Dalfsen; M. Smeels—Weijers; 4 April, M. E. van Niel—Akersloot; G. G. Kouwen- berg—van der Erf. OVERLEDEN: 1 April, E. van der Putten Florus, 79 j., Gasthuissingel; P. J. van den Berg, 78 j., Westergracht; 2 April. A. Kooij- ker—de Vries, 70 j., Anna van Burenlaan; J C. Roussac, 71 j., Olmenstraat; Th. D. P. Gijzen, 80 j., Bantamstraat; 3 April, A. W. H. van Beek, 68 j., Planetenplein; J. P. van M&esche—Bouwens, 73 j., PoL In het kader van de actie tot bevordering en verbetering van de Protestantse kerk muziek had Vrijdagavond een uitvoering plaats van de „Lucas Passion" van Heinrich Schütz, door „Haarlems Kamerkoor" on der leiding van Dolf Hendrikse. Met een dergelijk werk komt men op zuiver liturgisch terrein; het is/geheel vrij van het concertante begrip en past alleen maar in een kerk en, op de keper be schouwd in een liturgische dienst. Alle subjectieve bijkomstigheden (behoudens de beknopte „conclusio") zijn er uit ge weerd; Schütz interpreteerde de Evange lietekst zoals de Middeleeuwers dat gedaan hebben, vertellend en dramatiserend, maar alles met de eenvoudigste middelen, zon der instrumentale begeleiding. Zijn recita tief heeft veel overeenkomst met de Gre goriaanse verhaaltrant der Passies en zijn volkskoren volgen de polyphone tradities van vóór de Reformatie. Naar „de letter" van de muzikale tekst uitgevoerd, kan Schütz' werk een dorre geschiedenis wor den; alleen met de traditie van de Grego riaanse voordracht kan men er achter ko men hoe men de dode noten het leven kan inblazen. Dat leven en de bewogenheid is te puren uit de Evangelietekst; het be grip waarmee men deze zou lezen is ook het begrip waarmee men hen moet zingen, want het zingen treedt in de plaats van de lezing en wil er de verhoogde uitdrukking van zijn. Men had er goed aan gedaan de Evan gelistenpartij toe te vertrouwen aan de tenor Jan Laarveld, een zanger die met de Gregoriaanse practijk terdege vertrouwd is, en die zijn belangrijk aandeel in de uit voering dan ook de losse natuurlijkheid gaf van de echte verhaaltrant, dus van de traditie waarop Schiitz's werk geënt is. Het was niet zonder enige reserve dat de ove rige recitanten het voorbeeld van de Evan gelist volgden, maar het werkte toch aan stekelijk, soms met verrassend resultaat. Het kleine ensemble zong de interessante volkskoren met opmerkelijk zuivere into natie; 't was doorgaans wel tamelijk vlak van uitdrukking, soms op het nuchtere af, maar in de gedeelten waar het rhythme een belangrijke rol speelt, toch ook zeer pittig en levendig. De polyphonie bleef steeds klaar en doorzichtig. Aan 't begin van de avond had het koor een tweetal fraaie koralen gezongen van Gumpeltzhaimer en Eccard. Dolf Hendrikse sloot zich als organist bij het geheel aan met toepasselijke koraal voorspelen van Pachelbel en Bach. JOS. DE KLERK. Velser tunnel en „Lekwaterleiding" in discussie Nu gisteren met de tunnelbouw in Velsen begonnen is, zullen de agrariërs in de om geving zich met nog meer belangstelling afvragen, wat de gevolgen van de water- ontrekking aan hun grond zullen zijn. Zo als wij al publiceerden is er een kleine commissie ad hoc gevormdm, die onder auspiciën van de Stichting voor de Land bouw in Noordholland de eventuele klach ten van de landbouwers zal horen en over wegen en deze dan zal voorleggen aan de commissie van zes van de Rijkswaterstaat. Door gezamenlijk overleg kan aldus een objectief beeld worden gevormd van de be treffende schade. De commissie ad hoe uit het bedrijfs leven bestaat uit een belanghebbende en twee niet-belanghebbenden-deskundigen. De voorzitter is een landbouwer uit de Haarlemmermeer, tevens lid van de com missie grondgebruik van de Stichting voor de Landbouw. De eerste vergadering van de commissie ad hoc is bepaald op Dins dagmiddag aanstaande en het belangrijkste agendapunt is de vraag hoe de werkwijze zal zijn in de toekomst Tevens wordt een uitgebreid overzicht gegeven van de gang van zaken, zoals deze zich tot op dit ogen blik heeft ontwikkeld. Probleem rond de pijpleiding naar Castricum De Stichting voor de Landbouw heeft overigens nog een ander probleem op tafel. Zij is reeds enkele keren in contact ge weest met de gemeente Amsterdam en het P.W.N. inzake de bezwaren en inlichtingen, welke zijn binnengekomen van diverse agrariërs, die gehoord hebben van de plannen tot het leggen van een pijpleiding van Jutphaas naar Castricum. Zoals be kend zal door deze buis Lekwater naar de duinen worden gevoerd om de dreiging van een drinkwatertek'ort zoveel mogelijk op te heffen. Dit project is wel van eminent be lang voor de landbouwers in Kennemer- land, die menen dat de wateronttrekking in hun gebied grote moeilijkheden zal ver oorzaken en die dus graag de waterinfil tratie zien komen, maar er is een keer zijde aan de medaille: hoewel wellicht pas in de winter 1954'55 met de buislegging begonnen wordt, hebben echter enkele agrariërs in de Haarlemmermeer en Zuid- Kennemerland geappelleerd tegen de toe komstige doosnijding van hun land door de buisleiding. Hiervoor zal de Stichting voor de Land bouw enkele deskundigen aanwijzen, die deze bezwaren objectief zullen onderzoeken. Te Heemstede had Vrijdagmiddag onder zeer grote belangstelling de begrafenis plaats van de heer J. Th. R. Schreuder, op 81-jarige leeftijd te Haarlem overleden. Het Instituut Schreuder te Amsterdam, zijn schepping, was vertegenwoordigd door drie bestuursleden, personeel en oud-per- sone'el. Aanwezig waren verder vertegen woordigers van de Vereniging voor Chris telijk M.U.L.O., het hoofdbestuur Christe lijk M.U.L.O., de Vereniging voor M.U.L.O., de Bond van Christelijke U.L.O. Scholen, het hoofdbestuur van de Vereniging van Christelijke Onderwijzers, de School met de Bijbel, Vacantie Buiten, de Christelijke Psychologische Centrale, de Kerkeraad van de Gereformeerde Kerk van Heemsted-e en de Rijksinspecteur van het L.O., de heer L. van der Zweep. Op verzoek van de familie werden geen andere redevoeringen gehouden dan door d»e oudste zoon van de overledene, de heer P. G. Schreuder uit Arnhem, die in een treffende rede het rijke en vruchtbare leven van zijn vader her dacht. Ds. A. Dondorp, predikant der Ge reformeerde Gemeente te Heemstede, die een rouwdienst in het sterfhuis had geleid, ging in de aula voor in gebed en las aan de groeve de belijdenis. B. en W. van Haarlem hebben besloten, dat het op de Zuidelijke weghelft van de Paviljoenslaan verboden is voertuigen te doen of te laten staan, anders dan gedu rende de tijd, die nodig is voor en gebruikt wordt tot het onmiddellijk in- of uitstap pen van personen of voor het onmiddellijk laden of lossen van goederen (wachtver- bod). In de toelichting merkt het college op, dat op de Paviljoenslaan veelvuldig aan beide zijden van de rijweg voertuigen worden geparkeerd, hetgeen door de on voldoende breedte van die weg bij her haling belemmerend werkt op de vlotte doorvoer van het vebkeer. Bovendien is de wegkruising bij de Kleine Houtweg zeer gevaarlijk. Deze hoek kan slechts met de grootst mogelijke veiligheid worden ge naderd, indien de uiterste rechterzijde van de rijweg wordt bereden. Hedenmiddag zal een gedeelte van de Haarlemse reserve-politie, voorafgegaan door de Haarlemse Politiekapel. een mars door de binnenstad en Haarlem-Noord maken. De reservisten vertrekken om half vier van het Nassauplein en zullen een uur later défilei'en voor de Doelen voor de Haarlemse burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, die hen tenslotte zal toespreken. Het Amsterdam-Rijnkanaal wordt na het gereedkomen van de grootste binnen- sluis van het Europese vasteland nabij Tiel op 21 Mei officieel geopend. De „Piet Hein", het koninklijk jacht, aan boord waarvan zich de Koningin, de Prins en de vier prinsessen zullen bevin den, zal op die dag aan het hoofd van vele versierde vaartuigen met autoriteiten de nieuwe sluis binnenvaren en een tocht door het nieuwe kanaal maken tot Wijk bij Duurstede. Vandaar zal de koninklijke familie zich naar Amsterdam begeven om in het R.A.I.- gebouw aanwezig te zijn bij de opening van een tentoonstelling, die aan de inge bruikstelling van de nieuwe Rijnverbin ding wordt gewijd. De drie sluizencomplexen in het nieuwe kanaal zullen de volgende namen krijgen: het complex bij Tiel zal Prins Bernhard- sluis heten, dat bij Ravenswaai: Prinses Marijkesluis en dat bij Wijk bij Duurstede: Prinses Irenesluis. De namen van prinses Beatrix en prinses Margriet worden ach tereenvolgens reeds gedragen door de slui zen bij Vreeswijk en in Lemmer. De Staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen is voornemens een opdracht te verlenen voor het schrijven van een bevrijdingsspel 1953. Het spel dient geschikt te zijn voor opvoering door ama teur-toneelgezelschappen en lekenspelgroe- pen en in het bijzonder voor opvoering op de dag van de herdenking der bevrijding. De voorkeur wordt gegeven aan een open luchtspel. Zij, die voor een opdracht voor dit spel in aanmerking willen komen moe ten voor 1 Augustus 1952 een inhoudsop gave en een pryve van dialoog en hande ling in zesvoua zenden aan d.e afdeling Kunsten, bureau Toneel en Letteren, van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Een jury zal kunnen adviseren aan ten hoogste vijf van de in zenders het opstellen van een volledig uit gewerkt schema op t«e dragen. Aan de auteur van de beste van deze vijf inzendin gen kan het schrijven van het gehele spel worden opgedragen. ADVERTENTIE goocoocooooooocoocooi ADVERTENTIE zegt cfa letterkundige. >OOOOClClOC)OCOOOCOOOOOOOOCIOOOOOOCOOOOOOOOOOCCOOOOOOOtXfOOOqi Mevrouw Hobart M Corning, echtge note van een schoolopziener in Washing ton, heeft de Koningin een aantal brie ven overhandigd bestemd voor de vier prinsessen. De brieven, die geschreven zijn door.schoolkinderen in Washington, beschrijven het leven van Amerikaanse jongens en meisjes, hun liefhebberijen, en lievelingsdieren. Vele kinderen in viteerden de prinsessen om een poosje bij hen te komen logeren. De belangstelling van Prins Bernhard voor de voetbalwedstrijd BelgiëNe derland reikt over zeeën en wereld delen. Dat blijkt uit het persoonlijke verzoek, door de Prins temidden van de wel gewaardeerde doch daarom niet minder vermoeiende beslommeringen van het staatsiebezueic aan de verenig de Staten gedaan en aoor zijn secretaris overgebracht: het verzoek namelijk om Zondag zo snel mogelijk te worden in gelicht over de uitslag van de voetbal wedstrijd BelgiëNederland. Het ligt in de bedoeling, te beginnen met Zaterdag 12 April, de Vleeshal open te stellen voor het publiek en wel op werk dagen van- 10 tot 13 en van 14 tot 17 uur. 's Zondags als regel van 14 tot 17 uur en in sommige gevallen ook Zondagochtend. Het bestuur van de stichting „Haarlems Bloei" is bezig met medewerking van de directeur van het Frans Halsmuseum dit gebouw 'n aantrekkelijk intérieur te geven. De bezoekers zullen niet alleen het ge bouw, doch ook een collectie oude kunst voorwerpen, curiosa, wapenschilden e.d. te zien krijgen. Een combinatie van zes Nederlandse en één Belgische uitgever gaan een dundruk- uitgave in 12 delen, elk van ongeveer 750 pagina's, uitgeven van het verzamelde werk van Louis Couperus (18631923). In September hoopt de combinatie het eerste deel gereed te hebben en dit op de 19 September, ter inleiding van de Haagse kunstmaand, aan te bieden aan de weduwe van de schrijver, mevrouw Elisabeth Cou perusBud. De aanbieding geschiedt op een nationale Couperus-avond, die gehou den zal worden in de Koninklijke Schouw burg in Den Haag en waar de eindredac teur van de uitgave, prof. dr. G. Stuiveling, een rede zal houden over Couperus. De uitgave, die in de nieuwe spelling zal ver schijnen, zal in vier jaar voltooid zijn. De reden tot de uitgave is geweest, dat er geen moderne editie van het werk van deze veel gelezen en vertaalde schrijver „Okinawa" (Rembrandt). Het is te betreuren, dat de meeste vervaardigers van oorlogsfilms bedrevener blijken te zijn in het overdrijven, dan in het nuchter weergeven van de feiten, wat ongetwijfeld meer indruk zóu maken. Men moet daar tegenover stellen dat de verleiding, om van een verhaal over soldaten die niet weten waarvoor ze vechten, maar het tóch (ver bitterd) doen, een épos te maken, groot is. De massa vraagt nu eenmaal om helden. Des te meer waardering verdienen de regisseurs die er in slagen de helden ach terwege te laten en hun films niettemin tot het publiek te laten spreken. Lewis Mile stone is één van hen. Dat bewijst hij in de film „Okinawa", een verslag in kleuren over de wanhopige strijd die de Ameri kaanse mariniers op dat eiland in de Paci fic hebben geleverd. Zijn frontsoldaten stelt hij niet voor als koelbloedige mannen die met 'het mes tussen de tanden de groot ste gevaren tegemoet gaan, maar als men sen die slechts vechten omdat het eigen leven en dat van anderen op het spel staat. Mensen die niet alleen vechten tegen een nationale vijand, maar ook tegen hun ge voelens van angst en de zenuwslopende stilte van het oerwoud. Het is ongetwijfeld een grote verdienste van Milestone dat hij bij het weergeven van die innerlijke strijd de proporties niet uit het oog heeft ver loren en de dreigende klippen van valse sentimentaliteit kundig heeft omzeild. De brokken van een kleine aanvaring hier en daar-worden hersteld door een vleugje on vervalste soldatenhumor, dat steeds op de proppen komt als hij zich te veel heeft laten gaan. „Okinawa" valt op door een knappe montage en tal van fraaie natuuropnamen. In de rij van oorlogsfilms neemt zij een vooraanstaande plaats in. L. v. B. „Black Jack" (Lux or) is het verhaal van een verbitterde oorlogsveteraan die het onrecht, hem door de maatschappij en door zij-n verloofde aangedaan, wreekt door zieh .in de misdaad të storten. In Spaans Noord-Afrika heeft hij, met groot succes, de hand in allerlei duistere transacties, bij een van welke het aan land smokkelen van een aantal politieke vluchtelingen hij een lieftallige uitwijkelinge (Patricia Rock) ontmoet, wier liefde hem tenslotte zijn ge loof in zichzelf en in de mensheid terug- jteeft. Het verhaaltje zelf onderscheidt zich in niets van de tientallen andere filmscena rio's van gelijke strekking, maar de ver dorven sfeer van de internationale stad Tanger als de verzamelplaats van avontu riers en intriganten van allerlei slag is door regisseur Duvivier met veel verve getekend. Sommige van de louche typen, c" hij in de bijrollen invoert, doen echter wel wat erg beeldroman-achtig aan en hetzelfde geldt voor het nogal naïef behandelde tra gische slot van de film. De fotograf;e is subliem. H. C. „Gejaagd" (Minerva). In zijn film „Gejaagd", waarmee hij op het filmfestival van Venetië twe.e prijzen behaalde, heeft regisseur John Ford een geloofsvervolging uitgebeeld. De film is opgenomen in Mexi co, maar speelt zich af in een denkbeeldige staat, waar de macht in handen is van een aantal corrupte lieden dat het militairisme blijkbaar als hoogste waarde beschouwt. Henry Fonda geeft een rake typering van de priester, die in weerwil van de jacht die op hem wordt I' maakt, zijn hoogstaand ambt blijft uitoefenen. Het is een verdien ste van de regisseur dat hij die figuur van de priester niet heeft geromantiseerd, maar hem ook laat zien als een mens, die vech ten moet in ogenblikken van innerlijke zwakte en die hem evenzeer laat zien in ogenblikken van overmoedige zelfover schatting. Henry Fonda speelt zijn rol meeslepend, wat ook gezegd kan worden van Dolores Del Rio, die een ontroerende trouw aan haar geloof aan de dag legt. In de uitbeelding van hun tegenstanders ver galoppeert de regisseur zich een enkele keer, zonder overigens de indruk weg te In een der zalen van de kunsthandel Heerkcns Thijssen aan het Plein te Haarlem kan men thans een miniatuur-spoorwegnet bewonderen en er ook mee spelen ten bate van de stichting Het Vierde Prinsenkind". nemen dat hij een film heeft gemaakt die het zien ten volle waard is. „Gejaagd" is een sympathieke rolprent ge worden, die ver uitsteekt boven de vele zogenaamde problemen behandelende, Itefst als realistisch aangekondigde, films die de Hollyvvoodse droomfabneken verlaten. L. v. B. „Dr. Praetorius" (Frans Hals). Een blijmoedige film met een ernstige on dergrond over een wonderdokter-schoen- maker, d I professor wordt en voor zijn patiënten een flinke dosis humor het beste geneesmiddel acht. Hij wil niet alleen zijn patiënten genezen, maar ook de kwalen waaraan deze wereld lijdt. De oorzaak daarvan zoekt hij bij de „bacil van de dom heid". „Maar die kan ik niet vinden", zo zegt hij, „daar ben ik te dom voor. Och, waren alle mensen zo dom als deze sympathieke figuur, ontsproten aan de fan tasie van de Duitse schrijver Curt Goetz, de auteur van het toneelstuk waaraan deze film is ontleend. Goetz nam niet alleen de regie op zich, hij speelde bovendien de rol van dr. Praetorius op een mees hrlijke ma nier en vond ook voor de andere rollen bekende Duitse acteurs, van wie speciaal Albert Florath genoemd mag worden. Men kan veel genoegen beleven met deze speel se comedie, vooral ook door de spits-e dia logen, onder meer in de scène waarin een ereraad het verleden van dr. Praetorius onderzoekt en daarbij tot de verrassende ontdekking komt dat diens huisknecht een terechtgestelde, maar desondanks nog le vende moordenaar is! S. K. „Bomba" (City). Menigeen zal zich de zoon van Tarzan herinneren en met de avonturen die hij met zijn vader in het oerwoud beleefde een paar aangename uren hebben doorgemaakt. Dit keer verschijnt de „jungle boy" zonder zijn vader, maar nu in gezelschap van een meisje op het witte doek. Wat Bomba en Pat, zo heet het meisje, in de jungle meemaken doet in deze film weinig ter zake. Het accent is gelegd op de geheimen die het oerwoud verbergt. De cameraman heeft dan ook meer aandacht besteed aan de weelderige plantengroei en allerlei wilde beesten dan aan de belevenissen van de avontuurlijke lieden die in deze film een (bescheiden) rol spelen. De natuuropnamen verdienen meer aandacht dan het spel der acteurs. L. v. B. „Onder de hemel van Parijs" (P a 1 a c e). Deze meesterlijke film van Julien Du vivier bespraken wij reeds uitvoerig in onze editie van gisteren. „Spookhaven" (S p a a r n e). Deze film, die gemaakt is naar een spannend verhaal van Dayle Douglas, verplaatst de toeschouwer subiet naar de geheimzinnige sfeer van de onderwereld, die ergens op het Westelijk halfrond een haven tot het terrein maakt van een adembenemende jacht tussen de politie en lieden van ver dacht allooi met een bijzondere vaardig heid in het hanteren van messen en het richten van pistolen. Niet alleen de politie stelt zich bij het ontwaren van de sinistere intrige in lijfsgevaar maar ook enkele an dere mensen, die er min of meer tegen hun wil in zijn betrokken. Doch het gevaar wordt getrotseerd en dank zij grote scherp zinnigheid wordt de zaak zo opgelost, dat het recht het laatste woord spreekt. H. B. „Bright Victory" (Lido). Deze sym pathieke Amerikaanse film die al van af gelopen Woensdag af in het Lido-theater wordt vertoond en daar ook nog deze pro- grammaweek te zien zal zijn, bespraken wij reeds uitvoerig in onze editie van 2 April. BINNENLAND De Nederlandse Jeugdherberg Centrale heeft voor April en Mei een actie georgani seerd, die ten doel heeft geld bijeen te brengen voor het in stand houden van de 50 jeugdherbergen, Wanneer het hiervoor be nodigde geld (ongeveer f 500.000) bijeen is, kan aan uitbreiding van het aantal jeugd herbergen worden gedacht. Vijf bestuursleden van Haagse speel- clubs hebben voor de Haagse politierechter terecht gestaan. Zij werden veroordeeld tot geldboeten van f 1Ó00 tot f2000. Vier hunner kregen bovendien drie maanden en de vijfde zes maanden voorwaardelijke gevangenis straf. HAARLEM EN OMGEVING Vanavond wordt in de Renaissance-zaal van het Frans Halsmuseum een afscheids diner gehouden, dat het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs aan de dames van het Zuid-Amerikaans gezelschap, dat ter gelegenheid van de juist gesloten Jaarbeurs ons land heeft bezocht, aanbiedt. De Haagse rechtbank heeft onlangs twee Hagenaars ieder tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat zij voornemens waren een model van een landmijn aan een vreemde mogendheid te verkopen. De procureur bij het Haagse gerechtshof heeft thans tegen beiden drie jaar gerequireerd, omdat hij hun handelingen met verraad gelijk wilde stellen. Het emigrantenschip „Zuiderkruis" zal op Dinsdag 8 April met 800 Nederlandse emigranten uit Rotterdam naar Nieuw Zee land vertrekken. Het volgt de route via het Panamakanaal. Het aantal aangegeven radio's in Ne derland bedroeg op 1 April 1.658.494 tegen 1.649.775 op 1 Maart. Op 1 Maart waren er 484.250 aangeslotenen op het rijksradio- distributienet tegen 484.620 op 1 Februari. In Maart werden de volgende aantallen boeken in de Stadsbibliotheek en -Leeszaal van Haarlem uitgeleend door: de Prinsen hofbibliotheek 12.900; het filiaal „Huis te Zaanen" 4901: de Uitleenpost Spaarndam 299; de Muziekbibliotheek 1070; de Gemeentelijke Jeugdbibliotheek aan de Schouwtjeslaan 4237; de Gemeentelijke Jeugdbibliotheek in het filiaal „Huis te Zaanen" 1709. Tezamen werden uitgeleend: 25.116 boeken (v. j. 18.143). De violiste Louise Wijngaarden, eerste violiste van het Concertgebouworkest, geeft Dinsdag een recital in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw. Zij wordt aan de vleu gel begeleid door George van Renesse. Op het programma staan Sonates van Handel en Franck en werken van Henriëtte Bosnians, Prokofieff en Nin. De voorstellinigen in het Minerva-thea ter te Heemstede beginnen Zondag om 2, 4.15, 7 en 19.15 uur. ADVERTENTIE Toen Mej. M. uit Schoonhoven Donderdag avond op haar bromfiets door Benschop reed, liep er een hond voor haar fiets. Mej. M. kwam te vallen en kon niet meer opstaan. (Schoonhovense Courant van 19-3-'52) Het ligt voor de hand, dat betere remmen ook het einde der bromfiets-ongelukken zul len betekenen. Sinds enige tijd zijn er brom fietsen in de handel, die uitgerust zijn met de z.g. Beckson Reddingsnaaf, een remnaaf met belangrijk gróter remvermogen. Wij raden iedereen, die van plan is zich een bromfiets aan te schaffen, ervoor te zorgen dat hij er een met zo'n Beckson Reddingsnaaf krijgt. Bovendien heeft de Beckson Reddingsnaaf, in tegenstelling tot iedere andere remnaaf, het grote voordeel, dat de fiets aan de hand ook achteruitgereden kan worden. Vooral winke lende dames zullen dit waarderen. Ook voor gewone fietsen is de BECKSON REDDINGSNAAF ideaal. In een communiqué, dat door de voor zitters van de delegaties op de Ronde Ta fel-conferentie Nederland-Suriname-Neder- landse Antillen is uitgegeven wordt mede gedeeld, dat de delegaties Vrijdagmiddag voor de .tweede maai in plénaire zitting bijeen kwamen voor de algemene oriënte rende besprekingen over het werkstuk, dat werd samengesteld als basis voor de con ferentie. De vice-voorzitter van de Nederlandse delegatie, mr. H. Mulderije, die het voor lopige standpunt van deze delegatie be treffende het werkstuk uiteenzette, ver klaarde, dat in het algemeen met de opzet van het werkstuk als basis voor de be sprekingen kon worden ingestemd. Ener zijds is terecht rekening gehouden met de meermalen tot uitdrukking gekomen wens om het aantal koninkrijks-aangelegenhe- den beperkt te houden om de in Suriname en de Antillen moeilijk te missen man kracht niet nodeloos aan die rijksdelen te onttrekken en om opvoering van kosten te vermijden. En anderzijds, dat de toegeken de autonomie wordt gewaarborgd en voor Suriname en de Antillen een geëigende plaats in de koninkrijks-organen en hun werkzaamheden is ingeruimd. Namens de Surinaamse delegatie zeide mr. dr. R. H. Pos, dat de delegatie nog bezig was haar standpunt te formuleren. De voorzitter van de delegatie der Neder landse Antillen, mr. dr. M. F. da Costa Gomez, vertolkte daarna het standpunt van zijn delegatie. Het werkstuk is ettelijke malen door zijn regering en zijn delegatie in bespreking genomen, maar het was niet nodig zich voor of tegen het werkstuk uit te spreken, omdat het niet meer is dan een leidraad voor de gezamenlijke bespre kingen van de drie betrokken landen. De delegatie is van mening, dat niet van meet af elk land zijn standpunt moet bepalen, maar dat de opinies gemeenschappelijk dienen te worden gevormd. Zeer gelukkig acht de delegatie de poging tot snellere besluitvorming inzake bestuursmaatrege len en wetgeving en de facultatieve deel neming in enkele organen van het ko ninkrijk.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9