SCHINDELER CENTRA Wij hebben iets zeer bijzonders voor U! kleedt U beter! GA VOOR PASEN NAAR VAN HAREN Een feestelijke Paastafel Amsterdamse Beurs van zijn AUTO weten Eerste IJmuider Markiezenfabriek bouwkundig opzichter-tekenaar Paasversnaperingen HOOVER WASMACHINE per week J I «VÜU p. week Wmt Zeer NIET TE EVENAREN ADVERTEERT IN DIT BLAD 2 meisjes ASSISTENTE v. d. administratie AL5'n beeldig manTelco^Tuum uw harTewen^ 15/laten wiju gaarne zien hoe het u zal staan. kamgaren zeer apart haute couTuqe 7975 kamgaren 9875 135.75 Auto Radio ZegtEen verstand'ge huisvrouw spaart haar tijd en krachten TEL.16908 HAARLE fi veRtRouwensnAam anegang haarlem HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 8 APRIL 1952 Er zijn zo van die dagen in ons leven die onherroepelijk gepaard gaan met feeste lijke maaltijden. In de eerste plaats enkele officiële kalender-feestdagen als Kerstmis en Pasen en daarnaast soms bijzondere dagen in ons eigen leven als verjaardagen, jubilea enz. Ook voor Pasen willen wij u dit jaar weer graag een paar ideeën aan de hand doen, zowel wat maaltijden als tafelver siering betreft. Want evenals de Kerst maaltijd vraagt ook de Paasmaaltijd een speciale tafelversiering, die met een paar hulpmiddelen al gauw aardig te maken is. Mooie kleuren die voor deze tafelversiering gebruikt kunnen worden zijn paars (lila) en geel en we kunnen hiervoor van ver schillende materialen gebruik maken, bijv. heel eenvoudig met crêpepapier, of iets duurder met lint (dit lint kan natuurlijk meerdere jaren dienst doen). Nog kost baarder wordt het wanneer u bloemen neemt. U kunt ook heel goed com binaties maken van papier of lint met bloemen. Het mooiste is het wanneer deze versiering op een wit tafellaken wordt aan gebracht (wist u dat de moderne witte plastic tafelkleden haast niet van echte damasten te onderscheiden zijn?) Een mogelijkheid is b.v. een klein bloem- stukje in het midden van de tafel te zetten (eventueel paarse en gele fresia's) en van dit punt uit lint of papier in dezelfde kleu ren af te laten hangen over de tafel. Dit bloemstukje kan minder kostbaar zijn wan neer u nog in het bezit bent van katjes of enkele misschien al groene takjes uit de tuin. Met wat handigheid zijn dan al gauw heel aardige „stukjes" te maken. Een andere mogelijkheid is dat ieder bij het bord een heel klein boeketje bloemen krijgt, b.v. in een eierdopje (wanneer .er geen eieren gegeten worden). Dan kan in het midden een lint of papierversiering aangebracht worden. „Aangeklede" eieren En een van de meest „Paasvolle" versie ringen zijn de beschilderde of geverfde eieren. Men kan op velschillende manieren tot een goed resultaat komen. 1. Men kan de eieren eerst koken en ze dan beschilderen met waterverf. Uw kin deren kunnen hier al hun fantasie op uit leven, want wanneer men b.v. een gezicht geschilderd heeft dan kan dit gezicht nog „aangekleed" worden met b.v. een hoed, snor, kraag, enz, 2. Men behandelt de eieren met eier- verf, die bij iedere drogist te koop is. De gebruiksaaanwijzing staat op de pakjes. Het Voorlichtingsbureau van de Voedings raad geeft in zijn Paasfolder nog een aar dige methode. Hiervoor neemt men ongekookte eieren, zoveel oude lapjes als men eieren heeft en wat bloemblaadjes, die best van uitgebloei de bloemen afkomstig mogen zijn, bijv. van tulpen, donkere hyacinten. Ook met spina- zieblaadjes is een aardig effect te bereiken. De bladeren om de eieren leggen, hierom een lapje wikkelen en dit met een draadje vastbinden. De eieren nu met heet water opzetten en 10 minuten koken. De bewerkte eieren kunnen glanzend ge maakt worden door er met een lapje dat met een beetje olie vet gemaakt is, over heen te gaan. Hebt u al eens geprobeerd zelf wat Paasversnaperingen te maken? 1-Iet is leuk werk en we kunnen het u van harte aan bevelen. Er zijn weer allerlei mogelijk heden, kleine dingen voor bij thee of koffie of een officiële Paastaart. Hier volgen dan een paar recepten: Chocolade vogelnestjes (bij de thee) 6 repen chocolade, 50 gram boter, 100 gram poeder- of basterdsuiker, choco lade hagelslag of cacao en poedersuiker. Laat alle bestanddelen op een zacht vuur smelten en laat dit mengsel zover afkoe len totdat er met de hand heel kleine vogelnestjes van gemaakt kunnen worden. Deze aan de buitenkant door hagelslag of een mengsel van poedersuiker en cacao rollen. In de nestjes kan wat witte hagel slag of muisjes gedaan worden. Dit zijn ook gezellige kinderversnaperingen. Het voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad geeft dit jaar onder andere een recept voor Kievitseitjes. 50 gram plantenvet, 1 eetlepel melk, 25 gram boter of margarine, een snufje zout, 80 gram (7 eetlepels) poedersuiker, 100 gram gemalen of zeer fijn gehakte hazelnoten, 1 eetlepel cacao. Het plantenvet voorzichtig smelten, de poedersuiker en van de hazelnoten, de melk en het zout hierdoor roeren. De boter of margarine door het deeg kneden en dit even laten opstijven. De rest van de gemalen hazelnoten ver mengen met de cacao. Van het deeg eitjes vormen en deze door de gemalen noten rollen. Hetzelfde bureau geeft ook een recept voor een versierde boomstam voor die genen onder u die geen oven hebben en die toch graag een Paastaart willen maken. De vorm voor deze boomstam is een leeg groentenblik waarvan de deksel net jes, vlak langs de rand, verwijderd is. De cake kan in een pan water gekookt worden. Voor de cake. 100 gram (bijna een half pakje) boter of margarine, 100 gram (7 eetlepels) basterdsuiker, 1 heel groot ei, 150 gram (l'/2 kopje) zelfrijzend bakmeel, dl. (bijna een half kopje) melk, een snufje zout. Voor de versiering. 50 gram (1/5 pakje) boter of margarine, 40 gram (3 eetlepels) basterdsuiker, 15 gram (2Va eetlepel) cacao, 12 eet lepels melk en naar verkiezing dun af gesneden citroen- of sinaasappelschille tjes, gekookt in 2 eetlepels water met 2 eetlepels suiker, of een watten kuiken, een takje met wilgenkatjes of iets der gelijks. Bereiding. Het blik invetten, de bodem met een rondje ingevet vetvrij papier (bijvoorbeeld van het wikkel van de boter of margarine) bedekken en een ander stuk vetvrij papier, bijvoorbeeld een boferhamzakje, benevens een elastiekje voor afsluiting van het blik klaarleggen. Heeft men een passende dek sel, dan ook dit invetten. De boter of mar garine in een kom doen en roeren totdat zij zalfachtig is. De suiker toevoegen en het mengsel licht en schuimig roeren. Het ei door de massa roeren en enige minuten kloppen. De bloem met het zout afwisse lend met de melk door de massa kloppen. Het deeg moet week en luchtig zijn. De massa in het blik doen. Dit mag niet voor meer dan 2/3 deel gevuld zijn. Het blik sluiten met de deksel of met twee- of drie- dubbelgevouwen papier, dat er met een elastiekje overheen wordt gespannen. De vorm in een pan met kokend water zetten zo dat hij stevig staat. Het water mag niet hoger dan tot 3 cm onder de rand komen. De pan sluiten en de cake D/2 uur zachtjes laten koken. Vervolgens het blik openen en met een breinaald precies in het midden van de cake prikken om te zien of het gebak droog en gaar is. Is dit het geval, dan de cake uit de vorm op een treef of rooster laten glijden en zo af laten koelen. De cake in de lengte doormidden snijden en de helften achter elkaar leggen, in de vorm van een doorgezaagde boomstam. Voor de versiering. Een crème-au-beurre maken. Hiervoor de boter of margarine, de basterdsuiker en de cacao samen roeren tot het mengsel zacht is. Druppel voor druppel de melk hierdoor roeren totdat de massa geen vocht meer opneemt. De cake bestrijken met deze crème-au-beurre en met een vork hierin figuren maken, zo, dat het geheel aan boomschors doet denken. De cake ver sieren met een enkel kuikentje, wilgen katjes of met enige takken en bloemen ge sneden van citroen- of sinaasappelsnippers. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. PARIJS, April 1952 In de Franse Republiek is het kind ko ning. Het is verwonderlijk hoezeer zich hier de overheid voor de kinderen uitslooft. De regei-ing denkt blijkbaar: als ik maar heel aardig en royaal voor de ouders ben, dan komen* er voor de kinderen wel weer nieuwe broertjes en zusjes bij. En die ge dachte is nog niet zo dom gebleken, zoals de statistieken hebben uitgewezen. De ouders van ieder nieuwgeborene wor den verrast met 30.000 francs als de baby zich aanmeldt in de eerste twee jaar van hun huwelijk. Maar bij die 30.000 francs wil de Franse staat het niet laten. Als de moeder haar baby nog zelf voedt, krijgt zij óók nog eens een maandelijkse toelage. En dan wordt verder de helft van de baby- uitzet nog door Vader Staat betaald. Dat is nog maar het begin. Want daarna komen weer de maandelijkse kindertoeslagen tot zoon of dochter volwassen is. Voor twee kinderen ontvangt men bijvoorbeeld 11.285 francs, dat is ongeveer 120 gulden in de maand. Als men er drie heeft, wordt dat bedrag al 200 gulden en nummer vier brengt de maandelijkse extra's tot een som die tussen de drie- en vierhonderd gulden moet liggen. Het aardige is dat je wanneer die kinderen er eenmaal zijn er niets meer voor hoeft te doen. Een meneer komt het geld netjes aan de deur brengen en het moet een leuk baantje zijn voor die heer omdat hem wel nooit de deur zal worden gewezen. Voor een zeer klein bedrag kun nen de Parijse kinderen daarbij in de schoolcantine ook nog een warme maaltijd krijgen. De weekkalender ziet er in Frankrijk voor de schoolkinderen eveneens anders uit dan in Holland. Ze hebben b.v. geen vrije Woensdag- of Zaterdagmiddag, maar zij krijgen daarentegen de hele Donderdag vrijaf. Dan hebben ook wij dus onze beide zonen thuis en sta ik voor het probleem hoe hen bezig te houden. Dat is niet altijd zo eenvoudig op een zesde verdieping en met bovenburen die wel veel noten op hun zang hebben, maar niet van leven houden. Gelukkig zijn die dag alle Parijse musea open en bovendien gratis toegankelijk voor de schooljeugd, mits onder geleide. Vorige Donderdag, toén het vreselijk hagelde, sneeuwde en stormde in Parijs, ben ik met mijn jongens zo eens naar het Palais de Découverte, gelegen in de buurt van de Champs-Elysées, geweest. Alle we tenschappelijke wetenswaardigheden zijn hier in beeld of grafiek gebracht en men brengt hier dus best een instructief mid dagje door. Eén van de interessantste afdelingen vond ik die, welke aan de astronomie was gewijd en waar een prachtige photo van de Melkweg is te bewonderen. De kinderen waren enthousiast, want er waren machtige verrekijkers opgesteld, waardoor ze allerlei ingewikkelde natuurverschijnselen konden waarnemen. Er liepen hier verschillende vriendelijke dames en heren rond in witte schorten gekleed, die al hun best deden om ons de geheimenissen van het heelal te ont sluieren. We hebben alle drie heel goed opgelet en spreken nu over meteoren en kometen alsof het knikkers geldt. Tot be sluit bezochten wij de bioscoopzaal van het Paleis. Daar werd ons nogmaals aangetoond hoe ver de zon wel van de aarde verwijderd is en wat er op de bodem van de oceaan zoal te zien is. Nadat we nog het leven van een groepje sombere Eskimo's hadden gadegeslagen gingen we tevreden naar huis. In Parijs hoeft een kind zich werkelijk niet te ver velen, evenmin als de ouders. ève. Openings koersen Slotkoers gisteren 3-3Nederl. 47 A.K.U Lever Brothers Philips Gloeil. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Am er. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel N. Lever Brothers 140% 177% 146% 142% 291% 84% 152 133 95% 71% 153% 153% 154 46b/i« 50i/ie 40l5/i6 80"/, 47% 38% 172 Huurt of koopt uw een prachtig kamgaren costuum in luxe uitvoering en 100% wol een zeer fijne dubbele popeline regenjas van echt Egyptisch katoen HaarlemBloemendaal, Agb. Verspronckweg: heel huis met 5 kamers, badk., zolder met k., tuin m. schuur (f 57 p. m.) voor groter huis in Bloemendaal of Overveen. Brieven no. 9610. PIANO GEVRAAGD of vleugel. Br. Mevr. Win kelman, Teijlingerhorstlaan 37, Wassenaar. Tel. K 1751 9951. samen voor Ook U kunt profiteren van deze exceptionele aanbieding kwaliteitskleding, die geldig is tot en met 12 April. Gen. Cronjéstraat lalb Telefoon 16045 Wat moet en wil de AUTOMOBILIST Laat U hierover inlichten door D. H. SMITS, Techn. Advi seur en instructeur, in Café-Rest. Zijlhoeve, Zijlweg, Haar lem, op Donderdag 10 April, 's avonds 8.15 uur. Tel. 14058. in tropicals, kamgarens in moderne dessins Vlotte sportmolière in beige, bruin en groen leder. Een geslaagd model in uiterst m g— lage prijs. Ik'3 f Keurig gekleed zwart suède pump. Zeer elegaet diverse kleuren de allerfijnste popeline Leuke, wit leder California met prima leder onderwerk. Ex tra voordelige aanbieding in diverse kleuren Door onze grote inkopen scherpe prijzen Geheimhouding verzekerd. Levering binnen 2 dagen. De zaak met meer dan 6000 cliënten. Alle goederen onder volle garantie. Prachtig, yc sportieve heren- O molière Nieuwste uitvoering. Uiterst voor- delige prijs. In bruin, oxblood en zwart, j&gir .4- In beige leder 16.75 Chique zwart lak open hiels'choenije met luxe perforatie. De nieuwste creatie Een geklede calfs lederen herenmolière in zwart en oxblood. Uiterst voordelige prijs. Handelskantoor te Amsterdam zoekt jongedame m. grond, kennis mod. talen, vlot typ., zo mog. steno. Werkuren 9—5. Br. m. voll. bijz.: HOLBA, Raadhuisstraat 46, Amsterdam Kennemerplein 1 - Haarlem - Te!. 195/3 Het Gesloten Huis - Haarlem BEVERWIJK: A. DEKKER. Alkmaarseweg 93 Moderne heren derby- molière met dubbele zolen en sierrand, In oxblood, zwart en bruin calfs. Een prachtschoen N V. Schoenenunie Bervoets-Vriezelaar vraagt voor filiaal Haarlem, Grote Houtstraat 46 moderne loafer In beige, oxblood en London Tan. De schoen om 10 in 'e stappen. 3^ In handwerksysteem geheel genaaid zonder één spijkertje. 22.75 Voor een eerste kracht wordt een behoorlijk salaris in uitzicht gesteld. Schriftelijke of mondelinge sollicitaties Grote Hout straat 46. Een uitgebreide stalencollectie is te Uwer beschikking. Vraagt vrijblijvend offerte bij de Architectenbureau vraagt voor directe indiensttreding bij een belangrijk werk in Haarlem K. VAN VEELEN MIDDENHAVENSTR. 41 IJMUIDEN Telefoon 4108, na 6 uur 5559 (K 2550) zelfstandig kunnende werken. Brieven met uitvoerige inlichtingen worden ingewacht onder no. 9616 aan het bureau van dit blad. Filialen te Haarlem: Cronjé straat 70; Gr. Houtstraat 64: Beverwijk: Breestraat 66. Corona-knippatronen, Julia- nalaan 8, Overveen, vraagt voor direct voor licht magazijnwerk. Lft. 17-18 jaar. Aanmelden aan bovengen, adres of schrifte- lijk. Tel. 14780. Ver. „Kinderzorg" vraagt: liefst middelb. schoolopl. 20 jaar. Schr. sol. Wilhelmi- napark 25, Haarlem. JEUGDIG MOPEL IN BRUIN-EN GR1J5- MODEL EXCLU5IEF voor direct, pl.m. 17 jaar. Huish. artikelen en speel goed. Opzeeland, Zijlstraat 24—30. TE KOOP: in prima staat met antenne f 125. Lange Veerstraat 28. Zij weet dat „Kleverpark" haar was keurig verzorgt en niet laat wachten en. met 3 dagen thuis HAARLEM Santpoorterstraat Telefoon 10131 41-49

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10