Bloembollencultuur gaat niet samenwerken met Keukenhof Kamper molen werd verplaatst iur#ii Wettelijke regeling van de geneesmiddelen- voorziening RHEUMIN AUfit/ De radio geeft Woensdag „Keukenhof" geen vaktentoonstelling J I I I I 1 J/l Bezwaren der Federatie van Drogistenbonden PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE DINSDAG 8 APRIL 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 UD STROOM ADVOCAAT f 4.50 f 2.40 „Coros y danzas" komt naar Nederland Kappers vragen verlaging van fiscale druk M Opleiding van verpleegsters Prijsverlagïng van sigaren zeker niet vóór 1 Juli Europees onderwijscongres in Nijmegen Predikbeurten voor Goede Vrijdag en Pasen Zoals wij gisteren reeds meedeelden heeft de algemene vergadering van de Al gemene Vereniging voor Bloembollencul tuur zich gisteren in het Haarlemse Con certgebouw uitgesproken tegen een voorstel van het hoofdbestuur om tot een zodanige overeenkomst met de Stichting Keukenhof te komen dat deze permanente tentoon stelling onder de leiding komt van de vak organisaties. Het voorstel werd afgewezen met 226 tegen 221 stemmen nadat verschei dene afgevaardigden zich in een fel debat hadden gekant tegen de termijn twintig jaar waarvoor de overeenkomst moest worden aangegaan. De meerderheid wilde de overeenkomst tot tien jaar beperkt zie" Keukenhof zal echter tot 1970 huurster zijn van de gronden waarop de tentoonstelling wordt geëxploiteerd. Enige belangrijke nieuwe investeringen, nodig voor een doeltreffende en aan de eisen voldoende tentoonstelling, maakten het noodzakelijk dat de huurtermijn, die aanvankelijk tot 1960 gold, werd verlengd. Het lag in de bedoeling van het hoofd bestuur het dagelijks bestuur van de Stich ting te handhaven, maar daarboven een bestuur te plaatsen van vertegenwoordigers uit de beide grote vakorganisaties: vijf van de Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur en vier van de Bond van Bloem bollenhandelaren. De beslissing over de al geruime tijd in voorbereiding zijnde wijziging in het stern- systeem ter algemene vergadering werd aangehouden, daar men zich niet kon ver enigen met het besluit van het hoofdbe stuur om door middel van een compromis voorstel de verschillende zienswijzen met elkaar te verzoenen. De afdelingen Grootebroek, Boven- karspel en Venhuizen kwamen met het voorstel om de heffing voor algemene vak doeleinden van drie tot twee percent te verlagen. Nadrukkelijk wees het hoofdbe stuur er in zijn prae-advies op dat deze verhoging niet noodzakelijk is geworden door een verhoging der uitgaven van het C.B.C. voor Onpersoonlijke Reclame of wetenschappelijk onderzoek. Er is over deze aangelegenheid contact opgenomen met het Bedrijfschap voor Sierteeltpro ducten. In de vergadering van de Commis sie van Bijstand zal het verder worden be handeld. Zonder hoofdelijke stemming werden de voorstellen aangenomen van de afdelingen Berkhout, De Goorn, Onderdijk en Wer- vershoof om het onderzoek op bloembollen- gebied in West-Friesland ruimer te doen subsidiëren uit de gelden van het C.B.C. voor het wetenschappelijk onderzoek, gro ter aandacht te doen schenken door het ADVERTENTIE U LEEST HET UW GASTEN VAN 'T GELAAT HOE SMAAKT HUN GOUDSTROOM ADVOCAAT II PER Vi FLES PER V2 FLES BESTEL ZE BIJ UW SLIJTER Tournee van Spaanse dansgroep met 125 medewerkenden De Spaanse dansgroep „Coros y danzas", die pas een tournée door Zuid- en Noord- Amerika gemaakt heeft, zal ook in enkele grote plaatsen van Nederland optreden. De Nederlandse première is op 20 April in Den Haag. Op Maandag 21 April komt de groep naar Maastricht. Vervolgens dansen de Span jaarden nog in Amsterdam, Rotterdam, Breda, Utrecht, Haarlem en Nijmegen. Deze dansgroep telt 125 medwerkenden uit alle provincies van Spanje. De verschil lende groepen hebben speciale begeleiding van regionale orkesten. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Phil- harmonisch Orkest. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Vergadering A.R. partij. 12.10 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Viool, cello en piano. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Mandoline-ensemble. 13.50 Platen. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Clavecimbel, 15.15 Platen. 15.30 Strijkkwartet. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgèl. 17.50 In dienst van het vaderland, causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Pla ten. 18.30 Gevarieerde muziek. 19.00 Chris telijk verenigingsleven. 19.15 Boekbespre king. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.07 Commentaar familie-competitie. 20.15 Philharmonisch Orkest en solist. 21.35 Lijdensoverdenking. 22.05 Orgel en alt. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.20 Hoe zit dat met mijn kind?, causerie. 23.35—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8 00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de huisvrouw. 10.30 Pianoduo. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Voor dracht. 12.15 Accordeon. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Accordeon. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Semi- klassieke muziek. 13.40 Orgel. 14.00 Gespro ken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kin derkoor. 15.20 Piano. 15.30 Voor zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Politiekapel. 17.50 Re geringsuitzending: Reintje de Vos bij de Toradia's. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 13.30 Roemeense muziek. 18.50 Bezoek Ko ninklijk Paar can An.erika. 19.00 De Katho lieken en het socialisme, causerie. 19.15 Amu sementsmuziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Dans- en Hawaiïanmuziek. 21.00 Die en die is er noghoorspel. 22.10 Ontzouting van water, causerie. 22.25 Strijkkwartet. 23.00 Nieuws. 23.15 Nationale schaakkampioen schappen. 23.20 Plate* 23.45—24.00 Orgel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Zigeunerorkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Zigeuner-orkest. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00. 15.00 en 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Dansmuziek. 17.30 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Piano. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.47 Causerie. 20.00 Orkest. 20.45 Actualiteiten. 20.55 Matthaus Passion. oratorium. 22.00 Nieuws. 22.15 Zang en piano. 22.50 Platen. 22.55—24.00 Nieuws. Laboratorium voor Bloembollenonderzoek aan de specifieke West-Friese problemen en een commissie te doen instellen waarin West-Friesland ruim vertegenwoordigd is ter verkrijging van ruimer subsidies van het C.B.C. ten behoeve van proefnemingen door de Rijkstuinibouwconsulentschappen te Hoorn, alsmede voor de proeftuin te Bovenkarspel en de Nederlandse Vereniging tot Bevordering van wetenschappelijke ver edeling van sierteeltgewassen te Limmen. De oud-voorzitter van het Scheidsge recht, mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, werd tot erelid benoemd. Nu de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur in haar algemene vergade ring heeft besloten om de nationale bloe mententoonstelling „Keukenhof", niet te brengen onder supervisie van de beide vakorganisaties, „Bloembollencultuur" en de „Bond van Bloembollenhandelaren", zal deze aan het particulier initiatief van een groep ondernemers in het bloembollenvak ontsproten tentoonstelling waarschijnlijk een particuliere onderneming blijven. De oorzaak van deze beslissing ligt niet in een tegenstelling tussen „De Noord" en „De Zuid". De afdelingen Hillegom en Sas- senheim behoorden bijvoorbeeld bij de tegenstemmers, die uit tweeërlei motief handelden. De ene groep stelde zich op het stand punt dat deze tentoonstelling niet ondanks, maar dank zij het particulier initiatief waaraan zij is ontsproten, tot een succes is geworden. Zij vreesde van interventie der vakorganisaties moeilijkheden en ach teruitgang en verklaarden zich voorstan der van de vrije onderneming: „Het is al tijd goed gegaan, en het moet nu maar zo doorgaan". De andere groep is die van de voorzich- tigen. Zij is heel sterk, want het bloem bollenvak heeft enkele klappen gehad en de psychologie van de bollenmensen leert dat zij van moedig optimisme plotseling kunnen vervallen tot het zwartste pessi misme, al duurt dat doorgaans net niet te lang. Deze groep voelt wel voor een samen gaan van de vakorganisaties met Keuken hof, maar wil zich niet binden voor een termijn van 20 jaar; ten hoogste voor 10 jaar. Een gelukkige bijkomstigheid ter alge mene vergadering was nu, dat er geen tus senweg bestond. Het was: aannemen of verwerpen. En dat heeft, men zich niet voldoende gerealiseerd. Terwijl de opvat ting: niet 20, maar 10 jaar, noodzakelijk moest leiden tot een amendement op het voorstel van het hoofdbestuur, heeft geen enkele afdeling dit amendement ingediend, maar zaten tal van afgevaardigden met een bindend mandaat aan het „tienjaren plan". Toen dit plan niet aanvaardbaar bleek te zijn, moesten zij tegenstemmen. Verscheidene hunner verklaarden dat zij dat met grote tegenzin deden. Een belangrijke factor was nog, dat de afgevaardigden pas op de algemene ver gadering werden ingelicht over de finan ciële consequenties, die overigens voor de meesten nogal meevielen. Maar toen was het te laat. Men mag constateren dat er een meer derheid te vinden zou zijn geweest voor dit plan, een vrij grote meerderheid wel licht, als men iets meer tijd had gehad en over méér gegevens had beschikt om het op al zijn mérites te bestuderen. Hoewel bestuursleden van Keukenhof zich over de verder te volgen koers nog niet wensten uit te laten, is het niet te riskant om aan te nemen, dat Keukenhof waar schijnlijk voor 20 jaar op dezelfde voet wordt voortgezet. Men mist de financiële steun van het Centraal Bloembollencomité maar dat moge blijken uit haar houding desnoods sticht de groep Keukenhof uit eigen middelen een garantiefonds. De adviseur van Keukenhof, de heer D. Hogewoning, die als bemiddelaar tussen Keukenhof en het Flora-bestuur is opge treden, wees er dan ook uitdrukkelijk op, dat men van de zijde der Algemene Vere niging rechtens nu niet langer bezwaren kon maken tegen het „vrij bestaan" van Keukenhof. En wellicht wordt hierdoor nog de mogelijkheid geschapen dat, als het eens nodig wordt, men bij het Centraal Bloembollencomité kan aankloppen, omdat nu toch wel duidelijk uitgesproken is dat het hier een algemeen vakbelang geldt. Te betreuren is slechts, dat deze poging tot coördinatie van het tentoonstellings wezen in het bloembollenvak niet is ge slaagd en dat de grote vakorganisaties buiten deze voor het vak zo gewichtige aangelegenheid zijn gehouden, of liever: zichzelf er buiten hebben geplaatst. Want nu de Algemene Vereniging haar „neen" heeft laten horen, heeft het weinig zin. dat de Bond van Bloembollenhandelaren hier over alsnog een uitspraak doet: Er was hier alleen plaats voor samenwerking geweest. De polilie te Eindhoven heeft de 19- jarige jongeman G. A. K. uit Gestel aange houden, die ervan wordt verdacht de vorige week uit een slagerij te Woensel een geld kistje met een bedrag van circa 1600 gulden te hebben ontvreemd. De politie had ontdekt, dat de jongeman in de afgelopen dagen veel geld besteedde aan het kopen van sieraden. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Kappersbond heeft een request tot de mi nister van Financiën gericht waarin ver zocht wordt verlichting van de fiscale druk te verlenen wat weeldebelasting en omzet belasting betreft. Het tarief van de weeldebelasting drukt op het kappersbedrijf zeer zwaar daar zelfs op gereedschappen en allerlei ingrediën ten, die in het kappersvak worden ge bruikt, 43 tot 75% weeldebelasting moet worden betaald, zo wordt in het request be toogd Voorts wordt gezegd dat de gehele om zetbelasting door de ondernemers in het kappersbedrijf moet worden betaald van de bruto winst. Uit Statistische gegevens is gebleken dat 52,8% van de kappers bene den een bruto jaaromzet van 3000. blijft; 22,8% van de kappers heeft een omzet tussen 3000.en 500.per jaar. Wanneer wordt aangenomen, dat zij daar uit een bruto winst behalen van 1500. tot 2500.wordt het als een extra zware last aangemerkt, indien daarvan 120. tot 200.alleen aan omzetbelasting moet worden betaald. De Nederlandse Kappersbond verzoekt de minister gereedschappen ten behoeve van liet kappersvak niet meer met een weeldetarief te belasten; ingrediënten, die nodig zijn voor het geven van permanent wave-behandelingen en ingrediënten, die worden gebruikt voor het verven van het hoofdhaar in natuurlijke kleuren niet met een weeldetarief te belasten, of deze te brengen onder het tussentarief van 15%, en tenslotte het kappersbedrijf te onthef fen van omzetbelasting, of het tarief van 4% te verlagen tot 2%, ADVERTENTIE IJ? 37° 3G,50 Wijziging in de voorschriften aangekondigd Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Stapelkamp (A.R.) over de verpleeg stersopleiding hier te lande heeft de staats secretaris van Volksgezondheid geant woord, dat hij kennis heeft genomen van een artikel van jhr. P. H. Verspyck, genees heer-directeur der gemeenteziekenhuizen te 's Gravenhage, in het Januarinummer van „Het Ziekenhuiswezen", waarin critiek wordt geoefend op de verpleegstersoplei ding. In -dit artikel werd gezegd: „Terwijl overal ter wereld de verpleeg stersopleiding met grote ernst -aan een herziening wordt onderworpen en alom een streven naar verbetering en intensive ring merkbaar is, bepalen wij ons tot het benoemen van commissies, welke weinig verstandigs opleveren. Niettemin dient op gemerkt te worden, dat de huidigfe ver pleegstersopleiding een ongecontroleerde, ouderwetse, ondoelmatige en onsystemati sche chaos voorstelt. Wanneer niet op korte termijn energiek en doordacht wordt inge grepen, zal binnen afzienbare tijd de Ne derlandse zuster niet meer in staat zijn aan de eisen te voldoen die aan haar gesteld worden." De staatssecretaris is geenszins van me ning, dat deze uit het artikel van jhr. P. H. Verspyck aangehaalde passage in zijn al gemeenheid een juist oordeel over de op leiding van verplegenden hier te lande geeft. Ten onrechte ligt daarin een misken ning van de gezonde grondbeginselen dezer opleiding. Een verdere officiële tegenspraak acht de staatssecretaris overbodig,' te meer daar van de aangehaalde, zeer subjectief giestel- de passage geen bijzondere invloed te ver wachten is op de aanmelding van leerling- verplegenden. Met het oog op het algemeen erkende grote belang van een goede ziekenverple ging voor de volksgezondheid streeft de staatssecretaris er voortdurend naar een verstarring in de opleiding der leerling- verplegenden te voorkomen. Een goede op leiding is echter niet alleen afhankelijk van overheidsmaatregelen, maar ook van de wijze van tenuitvoerlegging dezer maat regelen in de opleidingsinrichtingen. Noch tans zullen op korfle termijn wijzigingen in de bestaande opleidingsvoorschriften wor den aangebracht. Zij zullen voorts op grond van verdere studie, zo nodig ook ten aan zien van de meest principiële aspecten der opleiding, worden aangepast aan de eisen, die de veranderde omstandigheden en mo gelijkheden steeds stellen aan de zieken verpleging en de.verplegenden. De enige molen die Kampen nog bezit is Maandag naar een 550 meter verder ge legen plaats overgebracht. Voor dit trans port had de raad van Kampen een crediet beschikbaar gesteld, dat is aangevuld met enkele subsidies en bijdragen van parti culieren. Voor de verplaatsing bestond zeer veel belangstelling. Twee tanktrans portwagens elk met 24 wielen, vei'zorgden het ongewone transport. In de loop van de morgen werd het gehele bovenstuk van de molen, waaiwan de wieken i-eeds waren gedemonteerd, op de transportwagen gezet. Deze bovenbouw had alleen al een gewicht van 85 ton. Om half drie des middags was men zover, dat de molen van de belt af naar de rijweg kon worden getransporteerd, waartoe een aparte afrit was gemaakt. Door twee auto's werd het gevaarte in be weging gebracht en precies zes minuten later was het op weg naar de nieuwe plaats van beslemming. Nu en dan moest er wor- Nu een wetsontwerp tot tijdelijke ver laging van de accijns op sigaren is inge diend, vragen verscheidene rokers zich af wanneer de sigaren eindelijk goedkoper zullen worden. De vakgroep sigaren- industrie herinnert er aan, dat dit af hangt van de vraag of en wanneer de Ka- mers het wetsontwerp zullen aannemen. De vakgroep deelt mede, dat een prijs verlaging voor sigaren in ieder geval niet voor 1 Juli zal ingaan. Het wetsontwei-p moet namelijk de beide Kamers nog pas seren. De Tweede Kamer zal het wets ontwerp niet voor begin Mei kunnen be handelen en in de Eerste Kamer zal het zeker niet voor eind Mei of begin Juni aan de orde komen. Het ongewone transport had veel bekijks. den gestopt, om versperrende takken van de aan de weg staande bomen af te zagen. Om half vijf was de plaats van bestemming bereikt. In hotel Groot Bex-g en Dal bij Nijme gen wordt deze week een internationale onderwijsconferentie gehouden, waaraan zestig hoogleraren en studenten uit Ne derland, Frankrijk, Duitsland, Engeland, Spanje, Italië, Griekenland en Portugal deelnemen. Tijdens deze conferentie wordt vain gedachten gewisseld over de moge lijkheden van een hax-monische structuur en opbouw van het onderwijs in Europa. Namens de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen werd het congres geopend door de rector magnifi cus der R.K. Universiteit te Nijmegen, prof. dr. M. Goemans, die in zijn toe spraak zeide, dat een harmonische struc tuur van het hoger onderwijs in Europa op een Christelijke basis dient te rusten. Prof. Mouskhely uit Straatsburg, die het woord voerde over het Europese ka rakter van het onderwijs, pleitte voor een geestelijke gemeenschap tussen verschil lende Europese landen en een samenwer king die niet beperkt blijft tot de geeste lijke élite, maar ook zal moeten door dringen tot het volk. Tijdens de gedachtenwisseling waaraan ook werd deelgenomen door mr. Piaci- telli als vertegenwooi-diger van de Raad van Europa, kwam de wens naar voren dat de universiteiten beginnen met de we derzijdse erkenning van titels en graden, die aan hun hogescholen worden behaald, zodat deze in verscheidene landen zouden worden erkend. De Federatie van Di-ogistenbonden heeft in een persconferentie haar bezwaren ken baar gemaakt tegen het in Maart bij de .Tweede Kamer ingediende ontwerp van een nieuwe wet op de geneesmiddelen voorziening. Deze wet, zo vei-klaren de di'ogisten, monopoliseert de verkoop van geneesmiddelen in feite voor de apothekex-s ongeveer 700 waarvan 500 gecon centreerd in de grote steden, en schakelt daarbij de 6000 drogisten uit, hetgeen voor het platteland een groot nadeel zou bete kenen. Men is in de kringen van de drogisten zeer teleurgesteld, dat het wetsontwerp niet aanknoopt bij de historisch gegieeide verhoudingen. Toen de huidige wet in 1865 van kracht werd, kende men nog niet de verpakte geneesmiddelen en toen deze ar tikelen omtrent de eeuwwisseling ingang begonnen te vinden, weigerde de apotheker de vei'koper daarvan te zijn. Sindsdien heeft het vei-pakte geneesmiddel de maikt vex-overd en bij de ontwikkeling daarvan ontstond de pharmaceulische conventie, waarbij een samenweiking en juiste taak- vei'deling tussen apotheker en drogist wer den vastgelegd. De economische positie van de drogist is tegenwoordig voor vijftig pi'ocent geba seerd op de verkoop van verpakte genees middelen. Een monopoliepositie voor de apotheker heeft nog andere gevaren, zoals de mogelijkheid dat de apothekers bepaal- die verpakte geneesmiddelen niet meer zul len voeren en steeds meer die artikelen op de markt kunnen bi-engen, welke zij in coö peratief verband in een fabriek doen be- ï-eiden. Een dergelijke fabriek bestaat reeds. De apotheker zou ook de prijsbepa ling geheel aan zich kunnen trekken. Dat laatste zou een nadeel voor de^volksgezond- 6. „Pak maar aan! Nu kun je gooien! Nu kun je smijten! Nu kun je lachen!" zo riep de ballenverhuurder van de werptent; en het publiek begon schaterlachend te kogelen. Toen begreep Panda wat zijn be trekking was; zijn hoofd zat namelijk mid den in het doelwit, en hij had al spoedig een paar voltreffers te pakken. Hij trok zijn hoofd zó haastig terug, dat hij van het trapje af duikelde. Het publiek begon hard te lachen; en in de achter-afdeling van de tent lachte de weelderige heer nog veel harder. Die was namelijk eigenaar van de vermaaks-inrichtingen de brave baas was tevreden wanneer zijn publiek maar schik had. „Kom, jochie dat was heel goed," riep hij Panda bemoedigend toe. „Pak maar flink aan! Steek je hoofd weer door het gat en laat ze lachen, brullen en gieren! schandaal!", riep hij uit. „Dit is geen nette betrekking! Ik eis schade-vergoeding! Ik doe het niet meer! Ik wil hier uit!" „O ja, ventje?", vroeg de heer op geheel andere toon. „Wil je er uit? Nu dat kan gebeu ren, hoor!" Een even later belandde Panda dus op straat, zonder iels verdiend te heb ben. We kunnen niet eens zeggen dat hij hier een goed vak had geleerd, zoals zijn Maar Panda dacht er niet aan. „Het is een vader hem had aangeraden. heid betekenen, omdat verscheidene ge neesmiddelen steeds meer buiten het fi nanciële bei-eik van het publiek zouden komen te liggen. Een ander bezwaar der drogisten is de definitie van het begrip geneesmiddel in dit wetsontwei-p. Een geneesmiddel is een zelfstandigheid, zo staat het geformuleerd, welke wordt gebruikt voor genezing, leni ging of voorkoming van enige aandoening, ziekte, ziekteverschijnsel, pijn, verwonding of gebi-ek bij de mens, voor zover zij in een apotheek aanwezig zijn of uit een apotheek zijn of worden afgeleverd. In deze zin, zo betogen de drogisten, zijn bril len, pleistei's, soorten drop, enz. genees middelen, wanneer zij in de apotheek zijn en handelswaren buiten de apotheek. Be zwaar is er ook tegen de mogelijkheid van een „recept van een vroedvrouw". Als recept wil men uitsluitend beschouwd zien datgene, wat door een medicus wordt voorgeschreven. Wanneer, zo deelde het bestuur van de Drogistenfedei-atie aan de N.R.C. mede, volgens het wetsontwerp een vroedvrouw een „recept" kan uitschrijven en dit „re cept" uitsluitend door een apotheker mag worden afgeleverd, dan betekent dit, dat op deze wijze drogisten van de verkoop van een kraampakket, een pak watten, pleisters en dergelijke, worden uitgesloten. De drogisten, die in de voorbereiding van het ontwerp niet gekend zijn, achten het ook een bezwaar, dat een commissie, waarin de dx-ogisten niet zijn vertegen woordigd, zal bepalen welke artikelen op de „U.A.-lijst" (uitsluitend apothekers- lijst) zullen worden geplaatst. De drogist wordt trouwens in het gehele wetsontwerp niet met name genoemd. De Federatie van Drogistenbonden verwijst in dit opzicht naar de Memorie van Toelichting op het met dit ontwerp vrijwel geheel overeen stemmende ontwerp van 1931, waartegen destijds zoveel critiek ontstond dat de be handeling werd geschorst. In de Memorie van Toelichting op het ontwerp van 1931 werd erkend dat men naar een monopolie positie van de apotheker toe wilde gaan. In het ontwerp-1952, dat vrijwel met dat van 1931 overeenstemt, wordt in de Memo rie van Toelichting over dit punt gezwe gen. Tenslotte vestigt de Drogistenfederatie er de aandacht op, dat de drogist na enkele jaren studie een examen moet afleggen, dat vrijwel het hoogst geklassificeerd is (met dat van de opticien) in de midden- standsbedrijven. Zijn kennis en de eisen, welke hem ten aanzien van zijn technische outillage worden gesteld, raken vrijwel die van de apotheker in andere landen. De apotheker te onzent is, na vele jaren stu die, een man van hoogste wetenschappe lijke graad, die dan in de meeste gevallen zijns ondanks degradeert tot een winkelier. Zijn recepten laat hij bereiden door assis tenten, aan wie iets minder hoge eisen worden gesteld dan aan de drogist, en in zijn apotheek zijn artikelen als zeep, par fums, tandenborstels, allerminst zeldzaam heden. De apotheker is in vele gevallen winkelier geworden, die op het terrein van de drogist is gekomen, aldus het federatie bestuur, dat deze en andere bezwaren te gen het wetsontwerp ook ter kennis heeft gebracht van de leden der Tweede Kamer.1 Op de koffie. Wegens het smokkelen van 215 kilo gebrande koffie zijn twee Ne derlandse chauffeurs, S. V. en P. P. uit Amsterdam, te Bentheim tot zes en vijf maanden gevangenissti'af veroordeeld en tot een gezamenlijke boete van 8600 mark. Formaliteit. .Dei-tig Griekse studenten, die in het buitenland wonen, zijn bij ver stek door een Gi'ieks militair gerechts hof ter dood veroordeeld, omdat zij zich niet hebben gemeld voor militaire dienst toen hun lichting werd opgeroepen. Het ministerie van Defensie heeft bekend gemaakt, dat de vonnissen kunnen wor den vernietigd, als de studenten zich bij de militaire autoriteiten melden en te gen het vonnis in beroep gaan. Wens. De West-Duitse regering heeft een voorgenomen verkoop van 1500 kilo Duitse boter naar Engeland tegen de groothandelsprijs van 3.65 mark per kilo verboden, omdat de Duitse expor teur van plan was de Engelse ponden, die de transacties oplevei-en, te gebrui ken voor de invoer van Nederlandse reuzel. De West-Duitse regering wenst dat de deviezen, welke uit hoofde van de export worden ontvangen, worden afgedragen aan de centrale bank en niet worden besteed voor driehoekstransac ties. Mededeling. Bij wervelstormen in Oost- Bengalen zijn 279 personen om het leven gekomen, aldus heeft de minister van Binnenlandse Zaken van Pakistan in het parlement medegedeeld. Kennis. De Amerikaanse militaire missie op Formosa heeft medegedeeld dat een honderdtal officieren van leger- en luchtmacht der Chinees-nationalistische strijdkrachten in de afgelopen week uit Formosa naar de Verenigde Staten is vertrokken, waar zij hun militaire ken nis zullen vergroten. Ondergang. Een langzame, doch onweer staanbare grondverschuiving dreigt het dorpje Jackfield in West-Engeland, dat 700 inwoners telt, in de rivier de Severn te slepen. De muren van winkels en huizen bij de rivier vertonen scheuren en gaan overhellen; de hoofdstraat van het dorp vertoont eveneens scheuren. Reeds hebben zes gezinnen het dorp verlaten en maati-egelen worden geno men om nog 200 pei-sonen te evacueren. Een gemeentelijke functionaris heeft verklaard, dat de moeilijkheden bijna zeker zijn veroorzaakt door niet meer in ontginning zijnde kleimijnen onder het doi'p, die'volgelopen zijn rpet water. Terug. Een gemengde commissie van ver tegenwoordigers van de „internationale vereniging voor rechtsbescherming voor het bedi-ijf" en de inteimationale Kamer van Koophandel heeft tijdens een bij eenkomst te Ztirich aanbevolen om alle handelsmerken welke door Duitsers buiten Duitsland zijn geregistreerd, on verwijld aan de eigenaars terug te ge ven. De teruggave zal moeten geschie den in overeenstemming met de toen malige wetten van het land en met in achtneming van de bescherming der rechten, welke inmiddels door derden verworven zijn. Gestadig voort. De organisatie van West- Duitse Kamers van Koophandel, de „In dustrie und Handelstag", is-voornemens dit jaar meer Kamers van Koophandel in het buitenland te stichten ter bevor dering van de uitvoer, zo deelde een wooi'dvoerder der organisatie Maandag mede. Er zijn thans 13 Kamers van Koophandel in het buitenland: in Ar gentinië. Brazilië, Chili, Griekenland, Italië, Zweden, Zwitserland, Spanje, Ui-uguay, de Verenigde Staten, Mexico, Egypte en Zuid-Afrika. Desondanks. De directeur-generaal van de Wereldgezondheidsorganisatie, dr. Brook Chisholm, heeft Maandag ter ge legenheid van de „internationale gezond heidsdag", die dit jaar als motto heeft „gezond leven in een gezonde omge ving", verklaard, dat niettegenstaande de grote vorderingen van de medische wetenschap drie vierden van de mens heid nog aan talrijke ziekten lijdt. Naar zijn mening moet men, in het welhe- grepen belang van alle volken, alle kennis omtrent het verbeteren van de volksgezondheid en het bestrijden van ziekten uitwisselen. Dreiging. De door het snelle smelten van de sneeuw gezwollen Missouri bedreigt de hoofdstad van de Amerikaanse staat Zuid-Dakota, Pierre, met een ernstige overstroming. Te Bismai-ck (Noord- Dakota) en te Sioux Falls (Zuid-Dako ta) schijnt de rivier haar hoogste punt te hebben bereikt. In deze plaatsen moesten 2000 inwoners worden geëva cueerd. Te Sioux Falls is een man ver dronken. Tegen. In Amerika, België, Engeland, Frankrijk, Nederland, Italië, Portugal, Zwitserland en andere landen werken negentig afdelingen van een internatio nale bond ter bescherming van de open bare zedelijkheid, aldus meldt het Va- ticaan. De paus is de beschermheer van de organisatie, die zich allereerst ten doel stelt, onzedelijkheid tegen te gaan in de pers en openbare amusementsge legenheden, in het bijzonder in geïllu streerde tijdschriften en de bioscoop. Meerderheid. De Labourpartij heeft tot dusver bij de graafschapsverkiezingen een winst geboekt van 300 zetels tegen een verlies van 16 zetels. Behalve in Essex hebben de socialisten thans ook in West-Riding (Yorkshire) een con servatieve meerderheid ongedaan ge maakt. Zij wisten een meerderheid van 26 zetels te behalen. De conservatieven, die deze raad sinds 1919 beheersten, hadden in de vorige raad een meerder heid van drie zetels. Nog in gesprek. Ruim 16.000 employés van de „Western Electric Company" te New York zijn Maandag in staking gegaan voor hogere lonen. Het telefoonverkeer in 43 Amerikaanse staten zou daardoor kunnen worden lamgelegd, aangezien de betrokken vakvereniging heeft mee gedeeld dat haar 300.000 leden de sta king zullen steunen. De onderhandelin gen duren nog voort, doch men ver wacht er weinig succes van. In verband met Goede Vrijdag, op welke dag onze drukkerij niet werkt, dienen de opgaven der Predikbeurten voor Zondag en Maandag uiterlijk Don derdagochtend 11.30 uur in ons bezit te zijn. Voor de kerkdiensten die op Goede Vrijdag gehouden worden sluit de op- gave-termijn morgen, Woensdag om 12 uur v.m.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2