„Wie de tijd neemt, zal de wijsheid ontvangen" Koningin waarschuwt tegen overijling in de strijd voor vrede Het actieve Westen heeft te weinig geduld Een pleidooi voor de vrede, die niet de oorlog dient ^Hoe is het ontstaand Een Eeuw geleden De tijd als bondgenoot Agenda voor Haarlem Morgen begint tournooi voor de scholieren Schoot slager op slachthuiscontroleurs Raad van State verwierp beroep van Spoorwegen Franse onderscheiding voor Vlissingse artsen Recordproductie bij Van Gelder in eerste kwartaal Nederlandse Vereniging voor Ruimtevaart Stoomtractie bij de N.S. wordt minder Honorering ziekenfonds specialisten Ds. D. Zwart Rustige Paasdagen voor het Koninklijk Paar Arsenal in de finale Kennemer Golfclub Wielrennen HRG „Excelsior" Dit woord STIEFVADER s.J Schaken Persoonlijk kampioenschap van Haarlem Nederlands kampioenschap België - Nederland 4-2 DINSDAG 8 APRIL 1952 NEW YORK, (Reuter). Voor de stichting „NederlandAmerika", een instituut dat zijn hoofdzetel in New York heeft en waarvan tal van vooraanstaande Amerikanen lid zijn, heeft Koningin Juliana na haar aankomst in New York een rede gehouden, waarin zij de taak voor de beide in het Atlantisch pact verbonden landen aan een scherpe analyse onderwierp. Ka gewezen te hebben op de bijzondere betekenis van deze bijeenkomst, schil derde Koningin Juliana in sobere bewoordingen de verbondenheid, tussen de Verenigde Staten en Nederland, en sprak zij haar vertrouwen uit in de geest der vrijheid, die het Amerikaanse volk heeft doordrenkt, en die het zijn zedelijke grootheid heeft gegeven. De Koningin verbond daaraan de overtuiging, dat dit volk nooit „in het kleed der machtswellust" zal verschijnen, en vervolgde: „Ik geloof dat men veilig kan constateren, dat Amerika en Nederland naties zijn, genoeg verwant om elkander zeer goed te begrijpen. Maar wij weten allen, dat ook tussen vrienden misverstanden kunnen voorkomen. De bijzondere vorm van uw democratische organisatie vraagt om bepaalde werkwijzen. Uw overwegingen kunnen wij, die hulp ontvangen, niet altijd ten volle begrijpen. Dit heeft geen moeilijkheden tussen ons doen ontstaan, omdat wij ten volle vertrouwen op uw zin voor verantwoordelijkheid en uw vast verlangen de middelen, die u ten dienste staan, te gebruiken om de groei van de vrijheid in de wereld te bevor deren en deze niet te verstikken, wat de sceptici en critici ook mogen zeggen over de motieven, die uw daden ten grondslag liggen. Hare Majesteit zeide verder, naar aan leiding van het verlangen tot vrede op de wereld: „Hoe dikwijls zijn niet in de geschiedenis oplossingen gezocht door middel van oor log, tierwijl geduld en samenwerking het antwoord geweest zouden zijn, een ant woord!, waarbij al diegenen die er bij be trokken waren, baat gevonden zouden hebben. Waarom niet voor de verandering de manier, waarop het blij- of treurspel der volken gespeeld wordt, zodanig gewijzigd, dat de ene speler niiet langer als slachtoffer de souvereine belangen van de andere spe ler heeft te dienen, maar dat zij inplaats daarvan een wezenlijke veiligheid en voor deel voor elkander vormen? Zouden de uiteindlelijke gevolgen hiervan niet een gunstig beginpunt blijken te zijn voor de gang naar vernietiging van de oorlog? Nu weet ik heel goed, dat dit belachelijk lijkt, bezien in het licht der geschiedenis, waar van men zegt, dat zij zichzelve herhaalt en dat het als onmogelijk beschouwd wordt, waar de vicieuze cirkel van misverstand voor eeuwig door schijnt tie moeten draaien. Maar het doel van ieder streven is toch steeds weer vrede, gerechtigheid en wel vaart en dit moet men niet vergeten of op de achtergrond houden. Ik hoop, dat ge mij niet misverstaat. Dit is de ervaring der geschiedenis. Met enige doeltreffende samenwerking kan men steeds weer hetzelfde herhalen: werken voor vrede en toch de oorlog die nen. Zou het dan niet beter zijn openlijk te bekennen, dat de strijd tegen oorlog geen uitweg naar vriede open laat en dat de taak van de mens, vrede te scheppen, niet kan worden vervuld en dat geen vrede op aarde gesticht kan worden? Instellingen als natiën te verenigen en hen tot nauwer samenwerking te brengen, met duidelijke doelstellingen, vereist diep gaande informatie en oriëntatie van al die genen aan wie verantwoordelijkheid is toe vertrouwd. Ik ziie van dichtbij, hoe moeilijk het pro ces is in Europa, het enige deel van de aarde, waar naties er tenminste ernstig over onderhandelen een deel van hun sou- vereiniteit op te geven. Maar hoe vaak falen berekeningen! Het is gemakkelijk genoeg de grotte lijnen van het schema, zoals men dit voor zich ziet, te trekken, maar waar is onze zeker heid, indien er naast het zwart en wit eens enige grijze nuanceringen verschijnen, die het gehele beeld wijzigen? Wat ik wilde zeggen is dit: waar ligt de start voor het doel en wanneer wordt het bereikt? En naar welk doel vraagt onze tijd? Men zou in het kort kunnen zeggen: Naar strijdkrachten gewapend voor vrede. En vrede om de volken eens een ander aspect van het leven te tonen dan oorlog. Maar een beeld van het leven zonder oorlog te tekenen is voor de volken van nu zo absurd, dat men, als men het probeer de, voor volslagen gek uitgemaakt zou worden. Dus probeert men in plaats daarvan dikwijls de dingen te ontwij ken door te zoeken naar een andere uitweg, door middel van een compromis. Maar zelden heeft er echter een ver lossend element in dit soort ontvluch ting gelegen. Want zou dit niet blijken niets anders dan wederom een trieste herhaling te zijn in alle domme doel loosheid van dien? Is er dan werkelijk geen uitweg? Zou het niet tot een oplossing leiden om de tijd te nemen? De tijd verandert de mens hebt geduld, wacht en ziet wat er gebeurt. Maakt van de tijd uw bondgenoot het is een betrouwbare. We geloven allen, dat tijd geld is, ja, misschien, maar overvloed overvloed van gelegenheid. Wie tijd neemt, zal wijsheid ontvangen, daar hij tijden ge had heeft om na te denken en zich te be zinnen en de gelegenheid om ervaring op te doen. En in het verglijden der getijden zal vieel worden uitgewist van wat eens van over matig belang scheen. Een van onze Westerse tekortkomingen is, dat wij de waarde van de factor „tijd" onderschatten, met onze voortdurende zucht naar activiteit. Natuurlijk is vlug en raak handelen goed, in al die gevallen, waarin men zeker is van hetgeen men doet. Maar lichtvaardig en ondoordacht handelen is vaak verkeerd. In de vreselijke haast, waarin wij momen teel leven, komen wij voortdurend in de verleiding overhaaste beslissingen te ne men. Een overijlde daad is gevaarlijk en een siutatie forceren is altijd verkeerd. Laat ons de tijd nemen en geduld oiefenen, en toch steeds waakzaam zijn. Laat ons de tijd nemen om de Pax Atlan- tica te maken, een kring van landen, van nature aan elkander verwant door hun culturele erfenis, rond een oceaan van water om het hoofd mee af te koelen indien nodig die zich op erewoord vér bonden hebben bovenal voor de vrijheid op te komen. Misschien wordt deze eerder bereikt dan wij nu verwachten. Laten wij haar zo goed als in ons ver mogen ligt bevorderen en met een vurige ijver nastreven, van het begin af. Emerson zegt: „niets groots werd ooit verricht zon der geestdrift." Laten wij evenwel niets overijlds doen en niet handelen in een tempo dat ligt boven hetgeen dat vereist is voor natuurlijke groei. Hierdoor zou zoveel in een sfeer van overeenstemming gebracht kunnen wor den, en de opzet van zoveel plannen zou zoveel eenvoudiger kunnen worden. Een verbond van volken zou een wet voor de volken kunnen worden, gegrond op vrij heid en wederzijds respect, en het uitzicht voor de volken van onze tijd zou tenslotte van tijd betekent overvloed van alles, ook' van leed naar geluk veriegd. worden. DINSDAG 8 APRIL Stadsschouwburg: „Gaslicht" (De Verenig de Spelers) (en bate van Parkherstellings oord Brederodcduin, 8 uur. „Die Raeckse": Nationale partij, bijzondere contactavond. 8 uur. Grote Kerk: Spreker ds. A. K. Straats- ma, 8 uur. Doopsgezinde Kerk: Jubileum concert Jacob Bijster, 8 uur. Frans Hals: „Dr. Pretorius. vrouwenarts", 18 jaar, 8 uur. Lido: „Bright Victory", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Matthaus Passion", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Okinawa", 18 jaar. 7 en 9il5 uur. Palace: „Onder de hemel van Pa rijs", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Black Jack", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Bomba", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Spook- haven", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 9 APRIL Stadsschouwburg: „Spaanse Brabander", (Amsterdams Toneelgezelschap), 8 uur. Rem brandt, Palace. Lido: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans HaJs: 2.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: 8,15 uur. Luxor: 2. 7 en §as uur. City: 2.15, 4.3f en 9.15 uur. Zaterdag hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard in Kingston een bezoek aan mevrouw Roosevelt gebracht. Op de foto: de Koningin en haar gastvrouw. Voorval uit 1941 na 11 jaar voor gerechtshof Het gerechtshof te Amsterdam heeft zich bezig gehouden met een voorval dat zich elf jaar geleden, in April 1941, heeft afge speeld op het terrein van het gemeentelijk slachthuis te Amsterdam. De verdachte in deze zaak was een 47-jarige 'slager, die thans in Coevorden woont. Hij is na de bevrijding drie jaar als politiek delinquent geïnterneerd geweest. In April 1941 leverde hij vlees aan de Duitse weermacht. Toen een controleur van het Amsterdamse slachthuis constateerde, dat de slager d'it vlees niet volgens de voor schriften in zijn vrachtauto had geladen, hield hij het hek bij de uitgang van het terrein gesloten. De slager kwam achter het stuur vandaan, trok een revolver, die hij van de Duitsers had gekregen, en loste twee schoten op de controleurs, die echter niet getroffen werden. Voor dit feit werd de slager een maand later tot f 1000 boete veroordeeld, te betalen aan Winterhulp. Hij riep de tussenkomst van de Duitsers in en het vonnis werd niet ten uitvoer gelegd. Na zijn internering kwam de slager voor de Amsterdamse rechtbank. Hem was toen bedreiging, verzet en poging tot doodslag ten laste gelegd. De eerste twee feiten wa ren echter reeds verjaard. Van de poging tot doodslag sprak de rechtbank de slager vrij, omdat zij niet bewezen achtte dat hij de opzet had gehad de controleurs te raken. Daar de officier van justitie tegen dit vrijsprekend vonnis in beroep ging, werd de zaak nu door het gerechtshof behandeld. De procureur-generaal achtte op grond van de verklaringen der controleurs het bewijs voor de poging tot doodslag be wezen en requireerde één jaar gevange nisstraf. De verdediger, mr. C. barpn de Vos van Steenwijk, vroeg vrijspraak. Hij zei dat de slager een goed schutter was en de controleurs zeker had kunnen treffen als hij dat gewild had. Op 21 April zal het gerechtshof arrest wijzen. De minister van Financiën heeft op voorstel van het bestuur van de Vereniging voor den Effectenhandel (Bedrijfsgroep Effectenhandel) goedgekeurd, dat de beurzen voor de geld- en fondsenhandel op 11 April 1952, Goede Vrijdag en op 30 April 1952, de verjaardag vmi de Koningin, gesloten zullen zijr De Raad van State heeft het beroep van de Nederlandse Spoorwegen tegen de be schikking van de Commissie van Vergun ningen, waarbij aan „Vagero Tours" te Rotterdam vergunning werd verleend voor de uitvoering van groepsvervoer van Rot terdamse sanatoriumbezoekers naar het sanatorium te Beekbergen, verworpen. De raad overwoog dat het belang van de sanatoriumpatiënten medebrengt, dat aan het ziekenbezoek zo min mogelijk belem meringen in de weg worden gelegd en dat het uitoefenen van het door de „Vagero Tours" beoogde vervoer niet geacht kan worden voor de Nederlandse Spoorwegen belangrijk financieel nadeel met zich mee te zullen brengen. De Franse president Auriol heeft de artsen H. C. A. Detmar en ii. P. Veening te Vlissingen onderscheiden met een be noeming tot „Chevalier de l'ordre de la Santé publique". Op 21 Februari van het vorige jaar kapseisde in de Wielingen de Franse trawler „Duc ae Normandie". Op de kiel van het omgeslagen schip wisten zich twee leden van de bemanning in vei ligheid te brengen. Zij werden opgenomen door de „Flying Enterprise", die dadelijk naar Vlissingen seinde om medische bij stand. De genoemde artsen hebben zich tot Antwerpen met de beide slachtoffers bezig gehouden en zijn erin geslaagd één hunner het leven te redden. „Uiteraard zullen voor vernieuwingen en vervangingen ieder jaar investeringen nodig zijn, maar het ligt niet in de bedoe ling onze productiecapaciteit verder uit te breiden", zo verklaarde de voorzitter in de Maandag gehouden vergadering van Van Gelder Zonen N.V. Tegen risico's, voort vloeiende uit het sterk gestegen prijsniveau, kan men zich alleen dekken door reserve ringen en lage waardering van de voorraad op de balans. Voorverkopen, die vroeger wel mogelijk waren, zijn er thans niet meer. De directie gaf als haar mening te kennen, dat de markt nu om is, al is het verbruik nog niet ingekrompen. De afne mers spreken echter thans hun voorraden aan en geven minder orders. Gedurende het eerste kwartaal 1952 is een record productie verkregen, op basis waarvan de jaarproductie in 1952 tot 190.000 ton zou kunnen stijgen, maar er zijn tekenen, die er op wijzen, dat met een in krimping in de nabije toekomst rekening gehouden moet worden. De jaarcijfers over 1951 werden goedgekeurd. Het dividend is vastgesteld op 9 percent voor de gewone en preferente aandelen. De heer N. F. Allan te Bussum is als commissaris herbenoemd. In de dezer dagen gehouden eerste ver gadering van de jonge Nederlandse Ver eniging voor Ruimtevaart is een definitief bestuur gekozen, dat wordt gevormd door de heren: dr. ir. J. M. J. Kooy te Breda, voorzitter; dr. J. J. Raimond jr. te Voor burg, vice-voorzitter; J. de Groot te Haar lem, secretaris-penningmeester; ir. J. Geertsema te Oegstgeest; J. H. Houtman te Vlaardingen; ir. G. de Kondngh te Dordrecht en J. van der Vliet te Den Haag. Van 1 tot en met 6 September zal te Stuttgart het derde congres van de Inter nationale Astronautische Federatie worden gehouden. Bij deze federatie zijn alle lan delijke verenigingen voor ruimtevaart, ook de Nederlandse, aangesloten. Van 18 Mei af, wanneer de nieuwe zo- merdienstregeling der Nederlandse Spoor wegen ingaat, zullen van het totaal aantal kilometers, dat de gezamenlijke reizigers treinen in Nederland per dag afleggen, nog slechts zeventien percent met stoomtractie worden gereden. Veertien percent van dit aantal kilometers wordt met Diesel-elec- trische en 69 percent met electrische tractie afgelegd. De ziekenfondsraad heeft zijn goedkeu ring gehecht aan een tussen de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst en het Centraal Overleg •van Ziekenfondsorganisaties gesloten over eenkomst inzake de honorering van aan de algemene ziekenfondsen verbonden specia listen. De in deze overeenkomst neerge legde honoreringsregeling zal gelden voor de periode 1 Januari 1952 tot 1 Juli van dit jaar. Het overleg over de regeling na deze datum wordt zo spoedig mogelijk ge opend. Ds. D. Zwart, Gereformeerd predikant te Halfweg, ontving van zijn kerkeraad drie maanden verlof teneinde als geestelijk ver zorger een reis met een emigrantenschip te kunnen maken, waarbij zijn echtgenote hem vergezellen zal. Woensdag begint in Haarlem het jaarlijkse tournooi voor de leerlingen der scholen uit Haarlem en naaste omgeving. Voor afdeling B worden gespeeld: St. HenricusschoolRK ULO en Triniteitslyceum 2St. Jeroenschool. Voor afdeling C staan de volgende wedstrij den op het programma: St. Henricusschool 2 RK ULO 4 (Schalkwijkerweg)Triniteits lyceum 3—St. Jeroenschool 2; St. Henricus school 3—RK ULO 3; Triniteitslyceum 4 RK VGLO; St. Henricusschool 4—RK ULO 2 (alle op terrein van Haarlem)Ambachts school 5Lorentzlyceum 3 (EDO).' Het programma van de afdeling D luidt: St. Franciscus Xaveriusschool—St. Canisius- school (Schalkwijkerweg); RK ULO 6Tri niteitslyceum 5; St. Jeroenschool 3St. Hen ricusschool 7; St. BavoschoolRK VGLO 2; RK ULO 5St. Jeroenschool 4 (alle op het terrein achter de Kleverparkweg); St. Aloy- siusschoolSt. Henricusschool 5 (Schalk wijkerweg) Lorentzlyceum 4Ambachts school 6 (Haarlem). De jongste voetballers komen in de afde ling E uit. Er hebben zich achtenvijftig scho len aangemeld. De eerste ronde wordt Woensdag en Donderdag gespeeld. De ver- lieezrs komen Dinsdagochtend weer in het veld en de winnaars Dinsdagmiddag. Voor morgenmiddag staan op het programma: St. Antoniusschool—St. Franciscus Xaverius school 2 (TYBB); St. JozefschoolRK Oplei dingsschool 2 (Schalkwijkerweg): St. Anto niusschoolSt. Bonaventuraschool (TYBB); St. LambertusschoolSt. Bavoschool 2 (Schalkwijkerweg); RK Opleidingschool 1 St. Adelbertusschool (Noorder Sportpark); St. BavoschoolSt. Petrus Canisiusschool (Noorder Sportpark); JacobaschoolSt. Aloysiusschool (Schalkwijkerweg); St. Wil- lebrordschoolRK Schoolvereniging (EDO) RijksleerschoolJuliana van Stolbergschool (RCH); VondelschoolMr. Bruchschool (RCH)NassauschoolSchoolvereniging Aer- denhout-Bentveld (RCH); Nic. Beetsschool Floraschool (RCH). Arsenal heeft zich in de finale van de Engelse beker geplaatst door een overwin ning van 3—0 op Chelsea. De eerste ontmoe ting tussen beide ploegen, Zaterdag j.l. ge speeld. was in een gelijk spel (11) ge ëindigd. Op 3 Mei komt Arsenal te Wembley in de eindstrijd uit tegen Newcastle United, houder van de beker. Het is de zesde zaal dat Arsenal de finale bereikt. De club heeft de beker drie maal gewonnen. Engelse league In de eerste divisie is de wedstrijd New castle UnitedBlackpool gespeeld. Black pool won met 31. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen van Donderdag tot en met Maandag hun intrek nemen in het Cloister Beach House op Sea Island (Georgia), dat hierboven is afgebeeld. ADVERTENTIE Voor de scratch competitie is de wedstrijd Kennemer GolfclubEindhoven gespeeld. De gasten wonnen met 5L314. De uitslag was: Foursomes: B. Henderson en A. Jurjans spelen all squares met H. Mignot en A. Knappert; M. Wetselaar en F. Elhorst ver liezen met 1 up van L. Kalff en E. Monk; C. W. de Visser en J. Nienhuys winnen met 2 up van Jhr. H. van Riemsdijk en W. van Moorsel. Singles: B. Henderson verliest met 3 en 2 van H. Migot; A. Jurjans verliest met 5 en 4 van A. Knappert; M. Wetselaar wint met 6 en 4 van L. Kalff; C. W. de Visser verliest met 1 up van E. Monk; F. Elhorst verliest met 2 en 1 van Jhr. H. van Riemsdijk; J. Nienhuys wint met 3 en 1 van W. van Moorsel. In de handicap-competitie won Den Haag met 63 van Kennemer II. Foursomes: Jhr. J. Th. van Spengler (13) en L. J. Sodderland (13) verliezen met 6 en 5 van Roosenburg (17) en Stuy (11); mr. H. J. Ferwerda (15) en mr. Th. Verspeyck (16) verliezen met 6 en 4 van Spruijt (15) en Gammon (19); jhr. J. P. M. Teding v. Berk hout (20) en mr. W. Aberson (20) winnen met 5 en 4 van Dobbelman (18) en Pola- no (24). Singles: L. J. Sodderland (13) verliest met 4 en 3 van Stuy (11); jhr. J. Th. van Speng ler (13) verliest met 1 up van Spruijt (15); mr. H. J. Ferwerda (15) verliest met 2 en 1 van Roosenburg (17); mr. Th. Verspyck (16) wint met 3 en 2 van Dobbelman (18); mr. W. Aberson (20) wint met 5 en 2 van Gammon (19); jhr. J. P. M. Teding v. Berkhout (20) verliest met 4 en 3 van Polano (24). In de maandelijkse wedstrijd van "de Ken nemer Golfclub eindigden F. Antonietti (11) en Frans van Geer (24) eerste en tweede. L. J. Breure (28) werd derde en C. W. de Vis ser (9) vierde. De wielervereniging „Excelsior" hield haar vierde rit voor de competitie. De uitslagen luiden: A-klasse, 75 km.: 1. B. Fennis; 2. J. de Haan; 3. J. Westbroek; 4, F. Kruyer. B-klasse, 40 km.: 1. H. Jansen; 2. R. Burg graaf; 3. P. Voorderhaak; 4. D. Schouten; 5. H. v. Dalen. Junioren, 1214 km.: 1. Huibers; 2. Haak; 3. Heersma; 4. Philips. De stand van de competitie na vier rit ten is: A-klasse: 1. J. Westbroek 15 pnt.; 2. F. Kruyer 14 pnt.; 3. B. Fennis 13 pnt.; 4. T. Martens 13 pnt.; 5. C. Silvis 12 pnt.; 6. J. de Haan 11 pnt.; J. j. Martens 3 pnt. B-klasse: 1. P. Voorderhaak 20 pnt.; 2 H. Jansen 16 pnt.; 3. H. v. Dalen 13 pnt.; 4'. D. Schouten 12 pnt.; 5. R. Burggraaf 5 pnt.; 6 A. Machielsen 3 pnt.; 7. W. Fennis. Junioren: 1. Haak 20 pnt.; 2. Philips 16 pnt. 3. Langeveld 13 pnt.; 4. Huibens 11 pnt.; 5 Petersen 9 pnt.; 6. Heersma 4 pnt.; 7. T Burggraaf 3 pnt. De Engelse woorden stepfather, step mother enzovoorts wijzen er op dat de vorm stief uit stiep is ontstaan. Onder invloed van de v van vader is de p in f overgegaan. Daarna is de vorm stief algemeen overgenomen in de woor den stiefmoeder, stiefzoon en stiefdoch ter. De 'betekenis van stief is: beroofd van, missend, het tegenovergestelde van „eigen", dus „oneigen". In het Latijn bestaat het woord privignus: stiefkind, dat precies zo gevormd is, want privus betekent: beroofd van, en gigni is: ge boren worden. Waren vorige week reeds alle finalisten in de hoofdklasse van het kampioenschap van Haarlem bekend, thans zijn alle partijen in deze klasse uitgespeeld, zodat de volledige eindstanden bekend zijn. De eindstanden zijn: Hoofdklasse A: 1. J. P. Verhoeff (HSG) 414 pnt.; 2. 3. en 4 P. E. Brommer (Haarlem), P. A. v. Driel (Haarlem) en R. Mol (Heem stede) allen 214 pnt.; 5. en 6. J. Wijker (Haar lem) en C. Boutellier (Bloemendaal), beiden 1 Va pnt. Hoofdklasse B: 1. J. Blokker (Haarlem) 414 pnt.; 2. A Herfst (Het Oosten) 3 pnt.; 3. 4. en 5. H. Hessels (HSG), P. Verdonck (Haarlem) en J. K. Altena (Rolland), allen 2 pnt.; 6. P. J. Verhoeff (HSG) 114 pnt. Hoofdklasse C: 1. C. Hovingh (Het Oosten) 414 pnt.; 2. G. B. v. d. Velde (Haarlem) 3 pnt.; 3. en 4. G. H. Tiemens (HSG) en R. Faasse (Heemstede), beiden 214 pnt.; 5. A. Haitsma (Haarlem) 2 pnt.; 6. S. Herfst (Rolland) 14 pnt. In de eerste klasse A voegde J. v. Emme rik izch bij de reeds bekende finalisten, door remise te spelen tegen L. Kensen. De eind stand in deze groep werd: 1. P. Fris (Haar lem) 314 pnt.; 2. J. v. Emmerik (HWP) 3 pnt.; 3. en 4. L. Kensen (Het Oosten) en J. A. Erbrink (Rolland), beiden 2'i pnt.; 5. N. Zwaneveld (Bloemendaal) 2 pnt; 6. H. Stef- fers (SSCH) VA pnt.; Alle finalisten voor de eerste klasse zijn thans bekend. De loting vond reeds plaats en had tot resultaat: 1. G. C. Hoogenes (Rolland); 2. G Weert (Ken- nemerland)3. P. ter Plegt (Het Oosten); 4. P. A. Jordan's (Bloemendaal); 5. P. Fris (Haarlem); 6. J. v. Emmerik (HWP). De resultaten van de in de tweede klasse nog gespeelde partijen waren: J. PostP. v. Deyzen 1—0; W. de Graaf—F. W. Barthel 10. Door deze uitslagen werden alle fina listen ook voor deze klasse bekend. De eind stand in de tweede klahse A luidt: 1. en 2. C. Hoogland (Het Oosten) en J. Post (Haar lem), beiden 3'4 pnt.; 3. J. Boeré (Haarlem) 3 pnt.; 4. D. J. Verkerk (Bloemendaal) 214 pnt.; 5. J. v. d. Steeg (HSG) 2 pnt.; 6. P. v. Deyzen (HWP) 14 pnt.; In de B-groep, waar nog 1 partij, overigens van geen belang meer. gespeeld moet worden, werden: 1. en 2. W. de Graaf (Het Oosten) en N. Hoogland (HWP), beiden met 4 pnt.. terwijl op de 3e plaats eindigde J. Stolvoort (HWP) met 214 pnt. en nog 1 partij te spelen. Ook hier is de loting voor de eindstrijd reeds gehouden met het volgende resultaat: 1. J. Boeré. 2. N. Hoogland, 3. J. Post, 4. W. de Graaf, 5. J. Stolvoort, b. C. Hoogland. Voor de derde klasse werd de vierde fina list bekend, doordat in de reeds gespeelde beslissingspartijen H. Happel (HWP) zijn beide te spelen partijen won, respectievelijk van J. P. J. Nabben en R. Comars. In de derde klasse C werden de beide gespeelde beslissingspartijen afgebroken. Te Enschedé werd een begin gemaakt met het schaaktournooi om het kampioenschap van Nederland. De volgende elf spelers ne men deel: Barendregt (Amsterdam), dr. Euwe (Amsterdam), Cortlever (Amsterdam), Vinken (Spekholzerheide), Van den Berg (Amsterdam), Kramer (Leeuwarden). Van Scheltinga (Amsterdam), ir. Van Steenis (Utrecht), Bouwmeester (Amsterdam), Don- ner (Den Haag) en dr. Stumpers (Eindho ven). De uitslagen luiden: KramerVan Scheltinga \414; ir. Van SteenisBouwmeester 14-'4; DonnerStum pers 10; Vinken—Van den Berg afgebr. De partij dr. Euwe—Cortlever, die te Am sterdam werd gespeeld, eindigde in een over winning van dr. Euwe. NEDERLANDSE HOCKEYSPEELSTERS IN SCHOTLAND. Een Nederlandse dames- ploeg heeft te Grangemouth een hockey wedstrijd gespeeld tegen een Schots b-team. Onze landgenoten wonnen met 32. Trainen maar, jongen! Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 8 April 1852 HAARLEM, Met het droog malen van het Haarlemmermeer worden nu goede vorderingen gemaakt. Op den laatsten dag van Maart was de water stand gemiddeld drie ellen en 62 duimen beneden Amsterdameoh Peil. Hoewel in Maart slechts twee der stoomwerktuigen, de Cruquius en de Leeghwater, In wer king zijn geweest, kon de waterspiegel gedurende deze maand met negen en een halif duim worden verlaagd. Sedert den aden Maart is de hulp van het stoomgemaal te Sparen dam niet meer van noode gew st. Ofschoon onverpligt is dit stoomwerktuig den 29sten Maart toch in dienst gesteld om den boezem bij vorraad af te malen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5