STIENS Kim' Vijfentwintig jaar menslievendheid dank zij Ongevallendienst BETER ZIEN -Clowntje Riek Dankdienst in de Oosterkerk Opruimen afdekking van de watermeter Haarlemmermeer Zandvoort Lfcse Wintertentoonstellingen in het gedrang HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Zilveren jubileum Benoemingen aan het conservatorium De jarige ziet terug op een welbestede kwart-eeuw DOOR *EEN BRIL VAN GIERSTRAAT 27 Voor de kinderen /SN Een Haarlemse krijgsheld „Steun wettig gezag" „Kindervreugd" opende de speeltuin Veel schade na aanrijding Aanleg parkeerterrein Scheepvaart FEUILLETON De fluistercampagne BARTEUORISSTRAAT 20 jT TEL. 13439 DINSDAG 8 APRIL 1952 Het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem zal op Eerste Paasdag haar poorten weer openstellen. Er zijn verschillende nieuwe aanwinsten te bewonderen. Restauratie van de mooie Zaanse gevel van het restaurant in het museum. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Oosterkerk aan de Zomerkade heeft de kerkeraad van Wijk VI der Nederlands Hervormde Gemeente te Haarlem Maan dagavond een herdenkingsbijeenkomst be legd, die werd bijgewoond door tal van ge meenteleden en genodigden. In deze dienst werd voorgegaan door ds. A. J. van Rhijn, Hervormd predikant in deze wijk en door dr. E. Emmen, secretaris van de Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk, die voorheen predikant in de Oosterkerk is geweest. Ds. Van Rhijn zeide, dat het ge bouw van de Oosterkerk bijvoorbeeld in vergelijking met de grote Sint Bavo niet zo indrukwekkend van omvang is doch niettemin het belangrijkste ermee gemeen •heeft, namelijk dat het Gods huis is, waar Hij de mensen, die in hun nood tot Hem komen, wil ontvangen. Gezien haar kale omgeving werd de Oosterkerk vroeger wel eens „de kerk in de Sahara" genoemd. In figuurlijke zin zal zij dat altijd blijven, want de kerken, staan in een steeds groter wordende woestijn van onkerkelijkheid. Tenslotte legde de predikant er de nadruk op, dat het kerkgebouw op zichzelf slechts betekenis heeft wegens de gemeente die er in samenkomt, „de levende gemeente van Christus, die alle eeuwen duurt". Nadat het Oosterkerkkoor op voortreffe lijke wijze een cantate van psalm 103 ten gehore had gebracht, werd het woord ge voerd door dr. Emmen, die zijn toe spraak baseerde op een tekstgedeelte uit Jesaja 40, „maar die de Heer verwachten zullen hun kracht vernieuwen". Hij memo reerde de moeilijke bezettingsjaren voor de gemeente in Haarlem-Oost en zeide, dat het steeds de verwachting is geweest, welke de gemeente kracht gaf om haar werk voort te zetten en haar bleef samenbinden. Dank baarheid past de gemeente niet allereerst omdat-de Oosterkerk 25 jaar bestaat, maar omdat het woord Gods er werd gepredikt, dat van deze verwachting spreekt, die fonkelt in de nacht. Hij wenste de gemeente toe, dat zij iets van deze verwachting zal blijven verstaan en iets van de daaruit voortkomende vernieuwing zal beleven. Na de dienst werd in de Wijkzaal een receptie gehouden voor de genodigden, waarop ds. Van Rhijn zijn dank uitsprak voor de vele geschenken en een brief van Haarlems burgemeester voorlas, waarin deze zijn gelukwensen tot uiting bracht. Namens de centrale kerkeraad bracht ds. B. van Gelder zijn felicitaties over. er de wens aan verbindend, dat er in Wijk VI nog lang en hard gewerkt zal worden voor de opbouw van de gemeente van Christus. Mr. A. Beets, president van het college van kerkvoogden zeide dat de gemeente in deze wijk evenals die in Haarlem-Noord gekenmerkt wordt door een grote gemeen schapszin. Tenslotte werd een gelukwens geuit door de heer B. Rijbroek namens de Zondagschool. Het bestuur van het Amsterdamse Con servatorium heeft benoemd tot hoofdlera res voor solozang: mejuffrouw Annie Her mes te Heemstede, en tot hoofdleraar: de heer Jan Keizer te Amsterdam. Annie Hermes, een onzer bekendste con certzangeressen, is zelf oud-leerlinge van de Amsterdamse instelling. De heer Keizer studeerde bij prof. Ignaz Körner te Wenen, bezocht later gedurende enige tijd het con servatorium te Amsterdam en werd ach tereenvolgens leraar aan het muzieklyceum en de muziekschool van het conservatorium te Amsterdam. VARKENSMARKT LEIDEN LEIDEN, 8 April. Aanvoer 276 vette varkens. Notering: zware 204211, lichte 190203, zeugen 190195. Handel stroef. Bo vendien 31 nuchtere kalveren van 100113 per kg. leven gewicht. In de loop van de winter vestigden wij op verzoek van de directeur van het Ge meentelijk Waterbedrijf Haarlem, de aan dacht op de maatregelen, welke toen ge nomen moesten worden tegen het bevrie zen van de watermeter. Thans, nu geen vorst van betekenis meer verwacht wordt, is de tijd aangebroken om de bedekking van de watermeter te ver wijderen en de meterput schoon te maken. Alle zakken, stro, couranten en derge lijke, dienen derhalve nu uit de meterput gehaald te worden, opdat de meteropne- mers behoorlijk hun werk kunnen doen. Deze zijn geenszins verplicht de bedekking van de watermeter te verwijderen, inte gendeel zij kunnen vorderen, dat dit ter stond door of vanwege de bewoner ge schiedt. Indien een en ander niet tijdig opgeruimd wordt is er grote kans dat er door rotting een vieze boel met ongedierte in de wa- termeterput ontstaat, welke daar in geen geval geduld kan worden. Indien men overeenkomstig het advies van het Waterbedrijf de watermeter tegen vorst beschermd heeft door een houten tussendeksel met handvat op halve hoogte in de meterput, dan moet ook dit tussen deksel thans verwijderd en opgeborgen worden. Het tussendeksel kan het volgende jaar wederom dienst doen en is op de duur niet alleen veel goedkoper, doch vooral veel zindelijker en gemakkelijker dan zakken, stro of andere materialen, welke in de vochtige meterput aan verrotting onder hevig zijn. Op meterputten, welke nog niet voorzien zijn van een goed sluitend bovendeksel dient nu ten spoedigste een houten deksel te worden aangebracht. ADVERTENTIE Op 15 April is het vijfentwintig jaar ge leden, dat in Haarlem de Ongevallendienst zijn werkzaamheden begon. Dit fëit zal op Vrijdag 18 April worden geyierd met een feestavond In het Frans Halstheater, waar voor een aantrekkelijk programma is sa mengesteld. In 1926 en 1927 werden besprekingen gevoerd tussen de heren C. Maarschalk, destijds burgemeester, E. H. Tenckinck in zijn functie van commissaris van politie en J. van Konijnenburg in die periode direc teur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst enerzijds en de be sturen en medische leiders van de vereni ging voor E.H.B.O. „Snelverband", de Rode Kruis Transportcolonne en de Haarlemse Reddingsbrigade voor Drenkelingen ander zijds. Het resultaat er van was dat de semi- officiële vereniging „Ongevallendienst" gesticht werd die op 15 April 1927 in wer king trad. De drie verenigingen waren daarvóór ieder afzonderlijk actief werkzaam geweest bij het verlenen van eerste hulp bij onge lukken. Door de oprichting van een Onge vallendienst was het mogelijk tot samen werking te geraken en de werkzaamheden centraal te regelen. Een centrale post voor melding en oproep werd ingesteld en on dergebracht in de seinzaal van de brand weer (het telefoonnummer werd en is nog steeds 14141). In het begin hebben behalve de hierboven genoemde heren nog de volgenden hun medewerking verleend aan cïe ontwikke ling van de ongevallendienst: de doktoren W. E. Merens, M. Mauritz, C. L. W. Ruys, R. C. Venema, H. Veen en W. B. Smit en de bestuursleden van aangesloten vereni gingen de heren A. J. Meijerink, C. Nel, N. Saeys, J. M. Schmidt, F. J. Rohlfs en J. H. Fortgens. Op het ogenblik zijn nog lid van het bestuur dr. W. B. Smit en de heer J. M. Schmidt. Aan dezie en de niet met name genoemde pioniers is de gemeenschap veel dank ver schuldigd, maar ook in niet mindere mate aan de vele leden van de Ongevallendienst, die in de loop der jaren, zowel bij dag als bij nacht, belangeloos hulp verleenden aan de getroffen medemens. Het wordt vaak zo simpelweg in een bericht over een ongeval vermeld: „Een lid van O. D. verleende de eerste hulp". Het publiek realiseert zich echter niet wat er aan is voorafgegaan vóór dat dit lid zich de bekwaamheid tot verlenen van hulp had eigen gemaakt en hoeveel vrije tijd hij voor zijn liefdewerk opoffert. Ja, zelfs moet helaas wel geconstateerd worden dat het publiek soms weinig medewerking ver leent. De leden van de Ongevallendienst bieden niet alleen hulp bij ongevallen op straat, te water of bij gasvergiftigingen, vele ma len per jaar zijn zij, als vaste posten, aan wezig bij allerlei bijzondere gebeurtenissen waar veel publiek is of kan worden ver wacht, zoals op Koninginnedag, nationale feestdag, sportweek, bloemenfeestweek, St. Nicolaasfeest van onderwijzers, boottoch ten, uitstapjes met veel kinderen, op de ijsbaan, enzovoort. De activiteit van die laatste jaren blijkt uit de volgende cijfers. In 1946 waren er 201 leden die in 1086 gevallen hulp ver leenden; de centrale post werd 627 maal gewaarschuwd. Een jaar later waren er 212 leden, die 1251 maal in actie kwamen. In 1948 224 leden en 1232 ongevallen; in 1949 246 leden en 1620 ongevallen; 1950 242 leden en 1712 ongevallen en in 1951 226 leden en 1624 ongevallen. In het af gelopen jaar werd de Centrale post 1147 maal gewaarschuwd. Ja, boven was tante Liezebertha nog altijd druk bezig met de stofzuiger, terwijl beneden Bunkie met grote ogen in het spannende boek las. En in de keuken stond de melkkoker op het gas Maar dat was Bunkie helemaal vergeten. Hij was zo verdiept in het gevecht met de zeerovers, dat hij aan geen keuken en geen melkkoker meer dacht! Hij was nu zover, dat het oorlogsschip en het zeeroversschip dicht bij elkaar op de golven lagenBoemm, boemm, boemm!, dreunden de kanonnen. Nu eens vloog er een stuk mast met zeilen van het kaperschip kapot, dan weer raakten de kanonnen der zeerovers het oorlogsschip. Het was nog helemaal niet te zeggen, wie van de twee het zou winnen! Bunkie wist eigenlijk niet, wie van beiden hij de overwinning gundeNatuurlijk hadden de matrozen van het oorlogsschip gelijk, de zeerovers waren boeven en die moesten overwonnen wordenMaar die roverkapitein was toch ook eigenlijk wel een dappere kerel, en het zou heus wel 'n beetje jammer zijn, als hij het verloor. Toen kreeg tante Liezebertha boven opeens 'n erge brandlucht in haar neus. Vele Haarlemmers hebben de belangeloze hulp van leden van de Ongevallendienst mogen ondervinden op tijdstippen, dat zij zich in moeilijkheden bevonden. De Haar lemse Ongevallendienst is al meermalen voorbeeld geweest voor andere gemeenten, waar men tot een zelfde organisatie wilde komen. Het gemeentebestuur steunt het werk van de O.D. door het ter beschikking stel len van tien telefoons, door het verlenen van een subsidie, het verzekeren van de leden enz. Sedert eind 1946 maakt ook de R.K. Ver eniging voor E.H.B.O. „St. Bemardus" van de Ongevallendienst deel uit. Op 16 punten in de stad staan zuurstof apparaten ter beschikking van de leden; sommige dezer apparaten zijn eigendom van de leden of van de verenigingen. Het onderhoud geschiedt grotendeels voor re kening van de Ongevallendienst en de brandweer zorgt voor een periodieke con trole. Het tegenwoordige bestuur van de On gevallendienst bestaat uit de heren: dr. W. B. Smit, voorzitter, J. Fontijne, C. Ligtvoet, secretaris-penningmeester, J. M. Segaar, D. Heijmans, M. C. Hilbrink, T. Meijer, S. P. Doek, J. M. Schmidt, J. J. v. Doorn, P. Westera, dr. H. Veen, Het vijfentwintigjarig bestaan zal wor den gevierd met een feestavond op Vrijdag 18 April in het Frans Halstheater. Mede werking verlenen de Haarlemse Politie Kapel, Swen Smeele, bekend van het caba ret Chiel de Boer, die begeleid wordt door Rennie Schreuder, Ukelelemike, bekend van de K.R.O.-ziekenuitzendingen „De Zonnebloem". Tot besluit laten wij nog een dringend ver zoek volgen. Als men getuige is van een ongeval meldt dit dan onmiddellijk aan de centrale post (telefoon 14141), met een duidelijke opgave van de plaats en van de ernst van het ongeval. Want indien dat nodig zou zijn kan door de mededeling meteen ook een ziekenwagen worden ont boden, zodat het slachtoffer niet langer dan strikt noodzakelijk is op straat behoeft te blijven liggen. Een gedenkplaat op zijn graf in de Grote Kerk In de Brouwerskapel van de Grote Kerk te Haarlem liggen alleen brouwers begra ven. Dit is te verklaren, want in de 15e, 16e en 17e eeuw waren hier ter stede veel brouwerijen gevestigd. Er is één uitzonde ring. Er ligt ook iemand begraven die niets met het brouwersvak te maken had, maar het was een Haarlemmer die zich zo onder scheiden had dat voor hem door de be stuurders van het Brouwersgilde een uit zondering werd gemaakt. Een monumentaal gedenkbord boven het graf houdt de herinnering aan dit feit levendig. Nicolaas van der Leur was als soldaat in het Staatse leger gekomen. Hij toonde moed en paarde daaraan ook be kwaamheid. Dit leidde er toe dat hij her haaldelijk bevorderd werd. Begin 1602 dus nu 350 jaar. geleden nam hij deel aan de gevechten tijdens het beleg van Osten- de. Kolonel Van Huchtenbroek sneuvelde en toen werd Nicolaas van der Leur in zijn plaats aangesteld tot generaal der artille rie. Lang heeft hij van de bevordering niet genoten want in hetzelfde gevecht werd hij door een kanonskogel getroffen. Zijn lijk werd naar Haarlem vervoerd waar het met eerbetoon in de Brouwerskapel be graven werd. Zijn vrouw liet de gedenksteen aanbren gen. Deze is evenwel in het Latijn gesteld, zodat niet vele kerkbezoekers de betekenis kunnen doorgronden. De Haarlemse geschiedschrijver Schre- velius heeft een gedeelte van het opschrift vertaald. Hij maakte er de volgende dicht regelen van: Van kindsbeen aan heb ik de wapenen gevoert Als slegt (gewoon) soldaat in 't eerst, maar naderhand geloert Op eer en vroomigheid, waardoor ik ben verheven End Overste geweest in 't beste van mijn leven, Tot vijftich jaren toe, toen wierd ik grooter Man, Als Collonel geëert, maar stierf t' Ostende dan. Maandagavond hield „Steun wettig Ge zag" in de kleuterschool een voorlichtings avond. De voorzitter, de heer C. Grullemans, betreurde het in zijn openingswoord, dat de betekenis van de nationale reserve nog te weinig wordt ingezien. Kapitein De Geus sprak over het technische gedeelte van de nationale reserve en over de rechten en ver plichtingen van de reservist. Over het doel der nationale reserve sprak mr. J. van Mechelen, secretaris van het Gewest Zuid holland. DEMONSTRATIE AFGELAST De demonstratie met grondbewerkings machines in Haarlemmermeer die enige tijd geleden was uitgesteld tot Woensdag 9 April, is thans definitief afgelast. Het bestuur van de Zandvoortse speeltuin vereniging „Kindervreugd" heeft de speeltuin aan de Noorderduinweg weer voor de kin deren opengesteld en voor toezicht een op zichter geplaatst. Tevens werd uit de ver eniging een korfbalclub opgericht met 24 leden, welke club de naam van Zandvoortse korfbalclub (ZKC) zal dragen. De heer Vreling uit Haarlem heeft zich met de wekelijkse training belast. Door het niet verlenen van voorrang reden Maandagmorgen omstreeks negen uur een vrachtwagen en een personen-auto op elkaar. Uit de Willemstraat naderde de vrachtauto van een Zandvoortse slijterij. In de Halte straat reed in de richting Zeestraat een auto. De matige vaart van beide voertuigen voor kwam ernstige ongevallen, doch verhinderde niet, dat de zware vrachtauto de rechter- voorzijde van de auto in elkaar drukte. Ook de vrachtauto werd beschadigd. B. en W. van Zandvoort hebben het aan leggen van het parkeerterrein tussen de Her man Heijermansstraat en de Burgemeester Engelbertstraat opgedragen aan de aannemer A. Ie Clerq te Castricum voor f 29.815. GEEN SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeeters van Zandvoort zal op Woensdag 9 April geen spreekuur houden. Tijdens de algemene vergadering van „Bloembollencultuur" heeft de voorzitter in zijn openingsrede gewezen op de bepa ling, dat als de Algemene Vereniging een tentoonstelling uitschrijft (zoals in 1953 met de Flora het geval is) de afdelingen geen tentoonstellingen mogen houden in datzelfde jaar. Verscheidene afdelingen van „Bloembollencultuur" organiseren na melijk gedurende de wintermaanden bin- nen-tentoonstellingen van gebroeide bol- bloemen. De bepaling is niet van toepassing op tentoonstellingen, die niet van de afde lingen uitgaan, maar van zelfstandige stich tingen, zoals de bekende Bloemlust-tentoon- stellingen (drie per seizoen) te Lisse en de Winterflora te Bovenkarspel. Het hoofd bestuur heeft echter de wens uitgesproken, dat ook de besturen van deze tentoonstel lingen zich bereid zullen verklaren hun ac tiviteit dit jaar alleen aan te wenden voor het welslagen van de Flora 1953. Dit zou voor Bloemlust betekenen, dat zowel de tweede tentoonstelling (met de grote mechanisatie-show) als de belang rijkste van de drie, de Daffodil-show, dus in 1953 niet zouden worden gehouden. Ook de Winterflora te Bovenkarspel zou in 1953 moeten vervallen. Waar verscheidene bestuursleden van Bloemlust in het buitenland vertoeven, was het ons niet mogelijk het oordeel van het bestuur over deze aangelegenheid te ver nemen. Vast staat echter wel, dat juist deze beide tentoonstellingen in Januari en Fe bruari oqk wat de financiën betreft, voor de Stichting Bloemlust van het allergroot ste belang zijn dat het bestuur een zeer groot offer zou brengen door deze te laten vervallen. Ook voor de Winterflora te Boven karspel is de zaak niet zo eenvoudig, want gecombineerd met deze tentoonstelling wordt altijd een grote mechanisatie- en middenstandstentoonstelling gehouden, die tot een jaarlijks evenement is geworden. Aalsum, pass. 6 Sabang. Abbedijk, 6 te Havana Alchiba, 7 te Bremen. Alnati. 6 v. Rio de Janeiro n. Santos. Amstelkerk, 6 v. Monrovia n. Takoradi. Andijk. pass. 6 Bermuda. Aagtedijk, 7 van Buenos Aires te Paranagua. Abbekerk, pass. 5 Ouessant n. Marceille. Alamak, 6 te Bombay. Alhena, 5 v. Buenos Aires naar Rotterdam. Arendsdijk, 6 v. Rio de Janeiro n. Montevideo. Agatha, 6 v. Pladju n. Port Swettenham. Aldegonda, 7 v. Bangkok te Singapore. Alkaid, 7 te Bremen. Amstelpark, 6 200 m. ZO. Sable ell. Arkeldijk, 6 670 m. O- Kp. Race. Alderamin, 5 35 m. O.ZO. Finisterre. Aletta, 5 v. Pladju naar Manggar. Ampenan, 5 te Taruna. Argos, 6 te Algiers. Armilla, 6 v. Saigon te Haapnong. Algenib pass. 7 Fernando Noronha. Amsteldijk, 7 v. R'dam n. Hamburg. Axel'dijk, pass. 8 Key West. Agamemnon, 7 van Amsterdam n. Georgetown. Al'blasserdijk, 5 te Tampico. Alp'hacca, 7 te Santos. Arendskerk, 7 van Hongkong. Baarn, pass. 6 Beachyhead n. Curagao. Boskoop, 5 v. Bremen naar Antwerpen. Bandjermasin, 6 v. Maumeri naar Bima. Barito, 7 v. Ampenan te Gorontalo. Bawean. 6 v. Banjermasin n. Tj. Priok. Bengkalis, '6 v. Mauritius n.xSlngapore. Bagan, 5 v. Tj. Priok n. Pootianak. Baloela, 5 v. Singapore n. Bangkok. Borneo, 5 v. A'dam te Kopenhagen. Boschfontein, 5 nog te Dar es Salaam. Bintang, 6 v. Cebu te Miri. Breda, 7 v. Antofagasta n. Valparaiso. Bantam, 7 van Singapore. Britsum, 9 v. Newport News te R'dam verw. Caltex Delft, pass. 6 Kp. Bon. Caltex Leiden, pass. 6 Pantellaria. Caltex The Hague, pass. 6 Kp. da Rock. Caltex Utrecht, pass. 6 Kp. Bougaroni. Caltex Nederland, pass. 6 St. Vincent. Congostroom, 6 te Antwerpen. Ceram, 5 v. Bombay n. Colombo. ADVERTENTIE door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 12) Is hij daarvan op de hoogte? Ja, waarom zou hij dat niet zijn? Brannigan gaf geen antwoord, maar stelde een andere vraag. Voor zover ik weet, werkt uw neef niet, hè? Nee, de arme jongen. Hij is niet al te sterk. Ik haalde hem daarom over met mij naar Monte Carlo te gaan om eens goed op krachten te komen. Ik denk, dat u dat wel niet al te veel moeite zal hebben gekost, merkte de hoofd inspecteur op. Als u in de toekomst nog meer van die opmerkingen over uzelf zoudt horen Lady Adèle, zoudt u mij dat dan willen laten weten? Maar hecht u er vooral geen waarde aan! Dat alles heeft een speciale bedoeling. U bent een zeer aantrekkelijke vrouw, laat dus niemand uw zelfvertrouwen ondermijnen. Het is tussen twee haakjes, mogelijk, dat ik u een dezer dagen zal vragen uit Monte Car lo te vertrekken, maar u zoudt mij ten zeerste verplichten, indien u voorlopig nog bleef. Lady Adèle keek een beetje verward. Maar kunt u niet wat duidelijker zijn? Er zijn zo véél dingen, die ik niet helemaal begrijp. De tijd zal u daar zeker een antwoord op geven. Maar maakt u zich niet onge rust. Alles zal zeker terecht komen. Voor de eerste keer glimlachte Lady Adèle. U heeft mij een hart onder de riem gestoken, mijnheer Brannigan. Ik zal goed onthouden wat u gezegd hebt. Zij heeft iets van pathetisch over zich, merkte Arien op, toen Lady Adèle ver trokken was. Al die vrouwen, die hun hele leven schoonheden willen blijven, leggen zichzelf een ondraaglijke last op de schouders. Zij zou een buitengewoon vriendelijke en prettige vrouw kunnen zijn, zei Judith. Ik zou het vreselijk vinden, indien haar iets zou overkomen. Er zal niets gebeuren, voor zover dat aan mij ligt, beloofde Brannigan haar. In dit geval ligt de oorzaak voor het grijpen, zoals jullie wel gezien zult hebben. Een gezellig praatje met die Terence zal mis schien nuttig zijn. Tien minuten gingen voorbij. Bran nigan had alles zo geregeld, dat niemand van de ondervraagden een van de ande ren zou behoeven te ontmoeten. Daarna werd Thomas Barnes aangediend. Hij liep op zijn gemak naar de stoel, welke Bran nigan hem aanbood.. Het was de eerste keer, dat de hoofd inspecteur Barnes van dichtbij kon opne men. Zijn huid was gelig en het gezicht enigszins opgeblazen. Hij had kleine schrandere ogen en zijn enorme gestalte was gehuld in een pak van tweed, dat er uitzag alsof de eigenaar hierin twee weken lang geslapen had. Brannigans eerste indruk was, dat Bar nes dodelijk bang moest zijn, hetgeen werd bevestigd voordat Barnes nog was gaan zitten. Ik weet al, wat u zult gaan zeggen, inspecteur, ik weet wat de mensen zeggen over mijn producten, maar zij zijn zo zui ver als een pas geboren baby. En indien de Yard mij wil oppakken wegens voedsel vergiftiging, kan ik alleen De millionnair maakte zijn zin niet af. Hij sloot zijn ogen en maakte een zinloos gebaar naar zijn hart terwijl zijn knieën begonnen te trillen. Voordat iemand hem kon bereiken, was hij flauw gevallen. HOOFDSTUK V. Brannigan knielde neer naast de bewus teloze man terwijl hij een glas water in zijn hand hield. Enkele minuten later begonnen Barnes' oogleden te trillen: hij kwam bij. Met enige moeite stond hij op en mompelde een excuus. Het glas water, dat Brannigan hem aanbood, weigerde hij, maar hij ac cepteerde wel wat cognac. Het komt van het eten, verklaarde hij, terwijl hij met een plof in een gemak kelijke stoel ging zitten. Het is hier niets I FALCON REGENJASSEN Cirrus, 5 v. R'dam n. station op AU. Oceaan. Croneniburgh, 6 v. Duinkerken n. Le Havre. Camphuys, 5 v. Tegal naar Soerabaja. Cleodora, pass. 5 Dondrahead. Coryda, 6 v. Singapore te Madras. Delft, pass. 5 Sombrero eil. Drente, 6 rede Tj. Priok. Diemerdijk, pass. 7 Mona eil. n. Le Havre. Duivendijk, 8 11.30 u. Hoek v. Holland verw. Ena, pass. 5 Guadeloupe. Esso Amsterdam, 6 te Hoék van Holland. Esso Den Haag, 6 v. Aruba n. R'dam. Eendracht, 5 Gibraltar gepass. Eemdijk, 5 v. Hamburg te R'dam. Eos, 6 te Napels naar Valencia. Esso Rotterdam, pass. 6 Mona eil. Etrema, pass. 5 Suez. Edam, pass. 7 Wight. Gaasterland, 5 v. Santos n. Rio Grande. Gadila, 6 voor monding Thames ten anker. Ganymedes, 6 v. Port au Prince, n. Ciudad Trujijlo. Garoet, 8 v. Singapore n. Port Swettenham. Gooiland, 7 v. Itajai n. Paranagua. Hoogkerk, 6 van Colombo naar Aden. Heelsum, 5 te Antwerpen. Hecuba, 5 v. A'dam naar Barranquilla. Helder, 5 v. Curasao n. Antwerpen. Her si li a, 6 te Curasao n. Aruiba. Hermes, 6 v. Paramaribo n. Georgetown. Haarlem, 5 210 m. NO. Flores. Hydra. 5 v. Port of Spain n. Paramaribo. Helena, pass. 7 Ouessant. Hector, 8 te R'dam. Hera, 7 v. Cristobal n. Curasao. Hersilia, 8 v. Curasao n. Aruba. Hercules, 7 v. Tessaloniki n. Xstanboul. Ilos, pass. 6 Kp. Hatteras. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 6 Minikoi n. Suez. Jupiter, 5 v. Amsterdam n. Hamburg. Japara (KPM), 5 v. Makian n. Menado. Japara (KRL), 8 v. Singapore te Tj. Priok. Kota Gede, pass. 5 12 u. Azoren. Kota Inten, 7 Marseille verwacht. Kertosono, 7 te Soerabaja. Kaloekoe, 7 v. Padang n. Tj. Priok. Karaton, 6 v. Makassar n. Parepare. Ki eld recht, 6 v. Singapore n. Hongkong. Kota Agoeng, 6 te Bandar Shapour. Kedoe. 9 20 u. v. Soerabaja te Hoek v. Holland verwacht. KMpfoutein, 8 v. Teneriffe n. Southampton. Leersum, 6 v. Hamburg n. Houston. Loppersum, 6 dwars Casquets. Lutterkerk. 6 v. Genua n. Port Said. Laertes, 6 v. Soerabaja te Makassar. Lindekerk, pass. 5 Aden n. Suez. Laurenskerk, pass. 7 Str. Messina. Lieve Vrouwekerk, pass. 6 Kp. St. Vincent. Lanigkoeas, pass. 7 Kp. Guardafui. Lombok, 7 v. Manilla n. Honolulu. Leerdam. 7 te Antwerpen. Loosdrecht, 8 v. Antwerpen te R'dam. Meerkerk, 6 v. Aden naar Port Said. Meliskerk, 6 v. East London te Durban. Mentor, pass. 5 Gibraltar n. R'dam. Malvina, pass. 6 Perim. Marisa, 5 330 m. O. Bahamas. Mitra, 6 70 m. N. Kp. Guardafui. Manoeran, 5 nog te Bitung. Modjokerto, 6 van Bremen te Antw. Murena, 5 v. Miri te Yokohama. Manoeran, 7 van Bitung n. Makassar. Mapia, 7 v. Southampton n. Genua. Markelo, 8 te Monrovia. Merwede, 10 Houston verwacni. Noordam, 6 v. R'dam te New York. Nestor, 6 te Iraklion. Nieuw Amsterdam, 7 v. New York n. R'dam. Noordwljk, 9 Amsterdam verwacht. Oberfln, 6 v. San Juan naar Amsterdam. Oranje, 7 In Suez kanaal. Orion, 7 v. Gibraltar n. Hamburg. Ovula, 7 v. Yarrow te Aruba. Omala, 5 v. Singapore naar Madras. Ondina, 5 aankomst Weser. Ootmarsum, 5 360 m. Z. Cape Race. Orestes, 7 v. Gonaives n. Cape Haiti. Oranje, 7 v. Port Said n. Southampton. Overijsel, 7 22.30 u. te Antw. Prins Willem ni, 6 v. R'dam te Hamburg. Phrontis, pass. 5 Socotra n. Penang. Pygmalion, 7 v. New Orleans te Guanta verw. Paula, 5 van Bangkok te Pladju. Plancius, 5 v. Soerabaja n. Makassar. Prims Fred. Hendrik, 5 300 m. N.NW. Flores. Prir.s Willem V, pass. 7 Scilly's. Papendrecht, 10 v. R'dam te Mena al Ahmadi verwacht. Rempang, 7 v. Amsterdam te Curasao. Rodas, 5 v. Trinidad n. Curasao. Roiula, 7 v. Sydney te Brisbane. Raki, 5 v. Panarukan te Tj. Priok. Rodas, 7 v. Trinidad te Curasao. Rossum, pass. 5 urllngs. Rotti, 7 v. Singapore naar Tj. Pandaag. Rijnkerk, pass. 7 Ouessant. Radja, 7 v. Newport News n. Paulborough. Rijndam, 11 Southampton verwacht. Saparoea, 6 te Bahrein. Sliedrecht, 7 te Aden. Soestdijk, pass. 6 Ceylon, n. Penang. Stad Dordrecht, pass. 6 Ouessant. Stad Schiedam, pass. 6 Flores. Stad Leiden, 6 v. Santiago n. Cuba. Salatiga, 7 dwars Cuessant. Slamat, pass. 6 2 u. Guardafui. Slad Haarlem, 5 v. R'dam n. Livorno. Stad Maassluis, pass. 6 St. Vincent. Stentor, 5 v. Bonaire n. Port au Prince. Sabang, pass. 5 Karlmata. Siberoet, 7 v. Tj. Priok te Singapore. Stad Vlaardingen, 5 430 m. Z. Kp Race. Sumatra, 7 te Balikpapan. Sarpedon, pass. 7 Azoren. Sehie, 8 te Beyrouth. Sommelsdijk, 7 v. Antwerpen n. Londen, Ham burg en Bremen. Salatiga, 8 17 v. Houston te IJmuidem verw. Salland, 8 v. Hamburg te Amsterdam. Tablnta, 6 v. Soerabaja n. Bombay. Tibia, 7 v. Thamesbaven te Mena al Alunadd. Tjitjalengka, 6 v. Kaapstad n. Buenos Aires. Tabian, 5 v. Belawan naar Suez. Tawali, pass. 5 Dondrahead n. Belawan. Tjipanas, 6 v. Singapore te Lorenzo Marques. Tongkol, 5 te Port Said. Themisto, 7 te Amsterdam. Titus, 6 v. Haifa n. Lattakia. Tominl, pass. 6 Ouessant n. Port Said. Tarakan, 6 te Djeddah. Tjibodas, 10 te Hongkong, verwacht. Tjiluwah, 6 v. Makassar n. Tj. Priok. Telamon, 6 te Maracaïbo. Tero, 5 van Trinidad naar Baltimore. Teucer, 7 v. Belawan n. Colombo. Temate, 6 v. R'dam te Tj. Priok. Tomori, 9 v. Philadelphia te Hoek v. Holland verwacht. Tongkol, verm. 9 v. Port Said n. Soerabaja. Van Heutz, 7 te Hongkong. Van Riebeeck, 5 v. Soerabaja n. Semarang. Van Riemsdijk,, 7 te Tj. Priok. Waterland, pass. 6 Bahia n. St. Vincent. Willem Ruys, 5 Gibraltar. Westerdam, 7 van New York te R'dam. Winterswijk, 5 v. R'dam ten anker Saffi. Westerland, 6 100 m. W.ZW. Lissabon. Wieldrecht, verm. 10 v. Durban n. Rastanura. Willemstad, 8 v. Curasao naar Aruba. IJsel, pass. 7 Gibraltar n. R'dam. Zonnewijk, pass. 6 Flores. Zijpenberg, 7 v. Cienfuegos te Rotterdam. gedaan. Geef mij voor altijd Engeland maar! Barnes probeerde te lachen, maar het resultaat was vrij bedroevend. Brannigan keek hem ernstig aan. U bent bepaald bang begon de hoofd inspecteur, maar ik zal u direct gerust stellen. De Yark heeft nog nooit en te nim mer klachten ontvangen over uw conser ven. Nog nooit? De setm van de million nair was plotseling opgewekter geworden, maar wat doe ik hier aan feitelijk? De politie helpen, dat hoop ik ten minste. Heeft u er enig 'idee van, hoe die praatjes over uw conserven in de wereld kwamen? Absoluut niet. In Engeland heb ik nog nóóit zoiets gehoord. Misschien kwam dat echter wel omdat ik het hopeloos druk had. Ik ben begonnen met het exporteren van enkele producten naar de Verenigde Staten. Allemachtig wat gaf dat een romp slomp! Er waren daar in Amerika een paar lui, die dat helemaal niet prettig vonden. Ze wilden dat ik met de export ophield, of ze zouden hun producten op de Engelse markt gooien. Verkoop maar, wat jullie kunnen, zei ik toen. Tommy Barnes ver slaan jullie niet. Ik blijf tóch goedkoper en mijn kwaliteit is beter. Enkelen deden precies wat ik zei, maar succes, nee, hoor, dat kregen zij niet. En hoe staat het met uw zaken?, vroeg Arlen. Ik wilde, dat ik vier keer zo veel kon produceren! De Amerikanen zijn gek op mijn producten. En ik hoef nauwelijks te adverteren. De minister van Financiën moest mij feitelijk een lintje geven, omdat ik zo veel dollars in het laatje breng! De millionnair lachte schamper. In Chicago ben ik niet al te populair. Daar zullen zij mij wel geen lintje willen geven. Wie zijn uw felste concurrenten?, vroeg Brannigan. De millionnair noemde een zestal we reldbekende namen, die de hoofdinspecteur opschreef. En van deze kant kreeg u bepaalde bedreigingen, van een ernstiger karakter dan bijvoorbeeld onderbieding? Die lui van Rubinstein trokken nogal van leer. De oude heer verkocht vroeger, voordat hij begon met zijn blikjes en ha vermout, drank, ik doel in de tijd van de drooglegging van Amerika. Als ik hem ooit nog eens in de wielen zou rijden, zou het er voor mij slecht uitzien, dat zei hij tenminste. Maar hij kreeg gèen vaste voet bij ons in Engeland. Misschien heeft u wel van zijn „Rubinstein's Roasted Crunchies" gehoord. Judith, die de hele tijd gezwegen had, mengde zich in het gesprek. Ik heb ze een tijdje geleden gekocht. Ze waren werkelijk niet zo gek, maar mijn man vond ze niet lekker, herinner je het Bob? Arlen knikte. Ik vond er niets aan. Het was veel te droog, Je moest er bergen melk en suiker bij doen om het eetbaar te maken. Zo denken de meeste mensen er over, vulde Barnes aan. Maar de Amerikanen houden hier nu eenmaal van. Mijn produc ten vinden ze echter toch smakelijker! Er kwam een sombere klank in zijn stem. Iets begrijp ik echter niet goed: mijn verkoop in Amerika daalt de laatste tijd. Brannigan krabbelde wat op een pa piertje. Wanneer precies ving u de eerste ge ruchten op? Dat was toch niet in Engeland, Nee, in Parijs. Ik was de Ritzbar bin nengelopen om wat te drinken. Een Engels paar, dat een klein eindje van mij afzat, was aan het praten over iemand die plot seling ernstig ziek was geworden. De vrouw, zij leek wel een oude heks, zei toen zó luidt dat iedereen in de bar het kon horen: Zij had gegeten van die rommel die Barnes maakt, en de man, die naast haar zat, zei toen: Smeerboel is het. Ik zou het nog niet met een pook durven aanraken. Nu, u begrijpt wel, dat ik sprakeloos was! Voordat ik iets kon zeggen, waren zij ge vlogen. De volgende avond was ik in de bar van Crillon. Er zaten een paar lui, die wat aan het smoezen waren. Een van hen vroeg toen: Waar is Bob? en een ander ant woordde: Hij heeft een voedselvergiftiging, daar hoor je overigens meer over de laatste tijd. Die kerel Barnes zijn producten zijn niet te vertrouwen. En nawelijks had hij dat gezegd, of dat hele troepje verdween. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6