Nagenoeg allen en alles zijn er voor geld te koop „Bioscoopbezoekers als steun pilaren der kunst" Zware taak voor de nieuwe m inister-president ELK MODEL BIJ Blauwe Gillette Mesjes lyiouuefp. LOGOMOTIEF EGYPTES GROOTSTE PLAAG: Lucifers voor de kankerbestrijding Nieuwe uitgaven Oostenrijk heeft niet primeur, Nederland ging voor Prettig Pasen Kinderbijslag voor zelfstandigen Nieuw Douglas-type voor de KLM Burgerlijke stand van Haarlem Verkrijgbaar bij Jan Timmerman Jachtopziener schoot op meisje in kano Productie-index in Februari Staatssecretaris hoopt nog op nationaal ballet Noodwet Ouder domsvoorziening Vergif tigingsgeval in Veenendaal Raadslid in staking Filmpionier Alex Benno ten grave gedragen Leden van „Kunst zij ons Doel" exposeren in Huis van Looy DINSDAG 8 APRIL 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (door Clara Eggink) In een courantenbericht las ik een tijd geleden dat de tegenwoor dige Egyptische minister-president vastberaden van plan is om het regeringsapparaat te zuiveren, „totdat de laatste corrupte elementen zijn uitgeroeid". Het is nu drie jaar geleden, dat ik Egypte, na een verblijf van twee jaar, verlaten heb en deze uitspraak heeft mij getroffen als een wérkelijk nieuw geluid. Een drietal jaren geleden zou een dergelijke uiting in het openbaar een onmogelijkheid zijn geweest. Zeker, binnenskamers ontkende men het bestaan van Egypte's grootste plaag - corruptie - niet, maar iets te ondernemen tegen dit euvel, dat was een zaak, die in geen geval aan de orde kwam. Dat de corruptie zo'n grote omvang heeft aangenomen in een land, waarvan de na tuurlijke gesteldheid eerder een algeméne welvaart doet verwachten dan het omge keerde, valt alleen te begrijpen, wanneer men zich een ogenblik verdiept in de socia le toestanden. Egypte is een land van dus danige economische tegenstellingen, dat de Europeaan, die de gelegenheid niet heeft gehad om daar kennis van te nemen, en dat liefst over lange tijd, er zich geen voor stelling van kan maken. Het verschil tus sen het leven van de grootgrondbezitters en katoenexpor'Ours, de pasja's en dat van de bevolking is onbeschrijfelijk. Dit verschil drukt zich echter niet alleen uit in aards bezit. Er bestaat ook hoege naamd geen contact tussen de groepen. De gemiddelde grondeigenaar weet niets van zijn land af. Hij woont in Cairo of in Alexandrië en leeft in welvaart en luxe van de opbrengsten. Slechts in Opper- Egyple wonen nog pasja's op hun grond en men kan wel zeggen, dat hun regering ab soluut is. Het dorp van de fellah, de boer die het land bewerkt, is een afgesloten geheel. Het ligt afgezonderd in de velden, en het enige contact dat de boer met de buitenwereld heeft is via de Omda, het hoofd van het dorp, en via de agent-geldophaler van de pasja's. Aan de anflire kant is de groep van de grootgrondbezitters weer niet die van de regeringsambtenaren. De groep des Konings is ook weer een aparte groep. De besloten heid van deze groepen is zeer hecht. Als men daar dan nog de groepen van in Egyp te woonachtige buitenlanders, zoals de huizenbouwende Italianen.de Joodse finan ciers en handelslieden, de Zwitser k en Belgische technici, de Engelse regerings vertegenwoordigers aan toevoegt, dan heeft men een aardig overzicht van de verschil lende brokken, waaruit de Egyptische maatschappij is opgebouwd. Deze groepen vormden evenzoveel kleine samenlevingen en stoten elkaar .eerder af dan dat zij zich met elkaar zouden vermengen, met uit zondering van de Grieken, waaronder vele kleine winkeliers, die zich het gemakke lijkst bij de massa van de bevolking aan sluiten. Egypte's welvaart hangt sedert eeuwen en hangt nog steeds af van de drie oogsten per jaar, di.e de Nijldelta oplevert en on geveer 65 pet. van de bevolking is land bouwer. De boer en de grond zijn een, wie de grond bezit, bezit de bo.er. De grond kan verkocht worden, de boer blijft. Over zijn eventuele rechten als pachter werd, althans voor kort, niet nagedacht. De grootgrondbezitters, onder wie de staat en de koning de grootste zijn, be schouwen de bo.er als een stuk van het land, waaruit een zo groot mogelijke op brengst voort moet komen. De laatste tijd schijnt daar echter enige verandering in te komen, niet zozeer van de zijde van de grondbezitters, maar tot ieders verbazing van de zijde van de Fellah zelf, die hier en daar in opstand komt tegen de verdrukking en de uitbuiting. Uit deze .eeuwenlang uitgezogen, bedro gen en mishandelde groep slachtoffers van de willekeur, heeft zich langzamerhand een groep gevormd, aangetrokken door de zich ontwikkelende industrie, tot bewustzijn ge komen door het onderwijs en in aanraking gekomen met de invloed van de enkele grote steden, die men wel geen proletariaat kan noemen, maar die daar toch dicht bij staan. Uit deze groep zijn de kleine amb tenaren voortgekomen, de politie, de doua ne, de belastingmensen. Deze mensen zijn van ouder op ouder slachtoffer g.eweest van de corruptie in hun dorpen. Is het een wonder, dat zij op hun beurt corrupt zijn en trachten op illegale wijze iets te verdie nen bij hun minimale salarissen? ADVERTENTIE Is het dus te verwonderen, dat er op den duur in Egypte letterlijk niets meer kon gebeuren, zonder dat degene, die het werk moest verrichten, een kleine beloning daar voor verwachtte? Men ziet er niets ver nederends in, men vindt het rechtvaardig en normaal. Men noemt het ook geen cor ruptie, geen afpersing, men noemt het „bakshiesh" en bakshiesh is even gewoon als brood. Zonder bakshiesh raakt men in Egypte niet met zijn bagage in de trein. Zonder bakshiesh komt men door geen enkele con trole. Bij iedere transactie speelt bakshiesh een grote rol. Geen vergunning voor wat dan ook komt los zonder bakshiesh. De politie verleent haar bescherming ten koste van zoveel. Men krijgt een betrekking na dat een bepaalde som van eigenaar ver wisseld is. Is het te verwonderen, dat in Egypte iedereen tot de overtuiging is gekomen, dat alles voor geld te koop is? Moet men zich dus erover verbazen, dat de bezittende klasse zich, de enkele uitzonderingen daar gelaten, nergens voor inspant en de leer lingen van een meisjéslyceum klagelijk bij hun lerares kwamen vi-agen waarom zij toch zo hard moesten werken voor hun examens? Zij zouden die diploma's toch wel kunnen kopen? Indien de huidige premier de kans zou krijgen om deze Augiusstal op te ruimen en zo zijn zware taak te vervullen, dan zou Egypte's toekomst er heel wat beter voor staan, daar de resultaten daarvan niet te overzien zouden zijn en veel vérstrekken der dan in een paar woorden is aan te geven. (Nadruk verboden). Voorontwerp naar de Sociaal Economische Raad De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid en de staatssecretaris van Soci ale Zaken hebben een voorontwerp van een wet inzake kinderbij slagvel-zekering, voor zelfstandigen aanhangig gemaakt bij de Sociaal-Economische Raad, die daarover aan de minister advies zal uitbrengen. Het ligt in de bedoeling, dat op 19 April de eerste Douglas DC-6-b van de K.L.M. op Schiphol zal arriveren. Op 16 April zal deze eerste DC-6-b door de directie der Douglas vliegtuigenfabriek op haar vlieg veld te Santa Monica worden overgedragen. Het toestel zal via New York naar Am sterdam worden gevlogen onder gezag voerder Van Rees. HAARLEM, April 1952 GEHUWD: 7 April, G. Metz en H. A. Eijs- voot; J. B. W. M. Remmers en M. M. van der Pas. BEVALLEN van een zoon: 4 April, A. M Suijkerland—Gcerlings; 5 April, J. Th. Brou werPost; A. KokRinsma; 6 April, P. BeerendonkKrocké; T. FransenSchenk; A, G. J. Koenderman—Banning; A. W. H. Krabbe—Schor; M. G. Duvenvoorde—Laven. BEVALLEN van een dochter: 4 April, N. M. Mobach—Kleijwegt; C. Langerhorst—de Vries; M. van den Haak—Iking; 5 April, A. van Graas—Kolleger; A. H. van der Kortr— Fijen; C. P. Dopheide—van de Reep; W. Vroegeni—van Brack; A. van HittenWil- lemse; 6 April, J. P. C. Wouters—Holswilder; M. M. van den Heuvel—Buskermolen; 7 April, H. M. Rijbroekde Lugt (2 d.). OVERLEDEN: 4 April, B. J. Asseler, 64 j„ Kruisstraat; C. van Wijngaarden, 64 j„ Wil- gen'straat; J. D. Klinkenberg, 53 j.. Vierstër- renstraat; 5 April. J. G. Kempff, 78 j., .Saen- reöamstraat; A. Piazza, 84 j., Kweektuin straat; E van der Wal, 20 j., Jansweg. ADVERTENTIE LOOP T LICHTERi Frame van hoogmagrïêsium-staal Rijksstraatweg 89 - Telefoon 25970 Een jachtopziener uit Brummen heeft geschoten op twee jongens en een meisje, die ieder in een kano over de onder water staande uiterwaarden van de IJsel voeren. Een kogel ging door de kano van het 17- jarige meisje heen. De jacittopziener, die met een collega in een roeibootje op de IJsel voer, had eerst de kanovaarders ge sommeerd te stoppen en daarna iets ge roepen waaruit de jongelui opmaakten dat zij konden doorvaren. Direct daarna klonk er een schot en werd de kano van het meisje getroffen. De jachtopzieners bekeurden daarna het drietal omdat het zich kort tevoren op ver boden terrein zou hebben bevonden. De rijkspolitie heeft een onderzoek naar dit voorval ingesteld en de beschadigde kano in beslag genomen. Blijkens een opgave van het Centraal Bu reau voor de Statistiek bedroeg de algemene productie-index (1938 is 100) in Februari (23 werkdagen) 140 tegen 147 in Janauri met 24 werkdagen. De gemiddelde dagproductie daalde van 144 in Januari tot 143 in Fe bruari. Enkele indexcijfers per bedrijfstak luiden: Bouwmaterialen 125 (Jan. 136), leder, schoenen en ruber 170 (160), waarvan leder en schoenen 136 (119) en rubber 307 (328), steenkolen 90 (96), metaalproducten 168 (170), textiel 151 (162) en openbare nuts bedrijven 206 (229). De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft naar aanlei ding van berichten, die over balletplannen zijn verschenen, medegedeeld dat de des tijds tussen het rijk en de drie grote ge meenten gemaakte afspraken in zake de subsidiëring van de Nederlandse Opera en in samenhang daarmede de subsidiëring van een nieuw te vormen en in Den Haag te vestigen Nederlands Ballet, nog steeds van kracht zijn. Hoewel de staatssecretaris betreurt, dat deze plannen nog steeds niet verwezenlijkt konden worden, heeft hij geen steun verleend aan andere plannen tot oplossing van de bestaande moeilijk heden in de Nederlandse balletwereld. Slechts indien het bestaande plan niet tot uitvoering zou kunnen worden gebracht hetgeen tot nog toe niet is gebleken is hij bereid medewerking aan andere plan nen in overweging te nemen. Dit geldt uiteraard ook voor de plannen van het Prins Bermhardfonds voor een Coördinatiebureau voor het Vrije Ballet. Afspraken met het Prins Bernhard-fonds zijn te dezen niet gemaakt. Medewerking van het Prins Bernhard-fonds aan de plan nen van de overheid zal door de staats secretaris op hoge prijs worden gesteld. De berichten betreffende plannen van de Nederlandse Opera tot oprichting van een vast ballet zijn door het bestuur en de di rectie van de Nederlandse Opera onjuist genoemd. Naar aanleiding van deze be richten hebben voornoemd bestuur en di rectie opnieuw de verzekering gegeven medewerking te zullen verlenen aan de plannen van de overheid. Uit de omstandigheid, dat het ballet van de Nederlandse Opera binnenkort zelfstan dig voorstellingen zal geven, mag dus niet de conclusie worden getrokken, dat hier door de plannen van de overheid worden doorkruist. Deze balletvoorstellingen ziin een uitvloeisel van de tot nog toe bestaande situatie en staan in geen enkel verband tot een komende nieuwe constellatie. Vele personen, die een uitkering krijgen op grond van de Noodwet Ouderdomsvoor ziening, gaan in de zomer werkzaamheden verrichten, waardoor hun inkomen een wijziging ondergaat. Vooral op het platte land komt dit veel voor. De voorzitter van de Raad van Arbeid te Haarlem vestigt daarom de aandacht op de wettelijke verplichting van nieuw ver worven inkomsten terstond schriftelijk aangifte te doen aan de Raad van Arbeid. Op het niet nakomen van deze verplichting zijn straffen gesteld. De betrokkene kan bovendien van. uitkering worden uitgeslo ten. In vele gevallen is reeds tegen oyertre- ders opgetreden. In het gezin W., wonende in de Van de Pollstraat te Veenendaal, heeft zich een geval van vergiftiging voorgedaan, dat waarschijnlijk is veroorzaakt door het ge bruik van eendeneieren. Bij vijf leden van het 'gezin werden de vergiftigingsverschijn selen geconstateerd. De toestand van de vader en een kind van negen jaar was zo ernstig, dat zij naar het Julianaziekenhuis in Veenendaal moesten worden overge bracht. De vereniging „Koningin Wilhelmina Fonds" tot steun aan de kankerbestrijding heeft via de normale wegen lucifers in de handel gebracht, die tegen een vastgestelde prijs zullen worden verkocht in sigaren winkels en kiosken. De opbrengst hiervan is bestemd voor de kankerbestrijding, zo dat het rokend publiek wordt aanbevolen bij voorkeur deze lucifers te kopen. De handel heeft zich reeds zeer tegemoetko mend betoond door grote hoeveelheden van deze handige, platte doosjes in te slaan. Het is de bedoeling van deze „lucifershan- del" een permanente bron van inkomsten voor de kankerbestrijding te maken. ADVERTENTIE Blue Jlette f. 0.75 per 5 Prof. dr. Ch. van den Born. Ge schiedenis van de muziek in de Nederlanden. Deel II. Vertaling van dr. M. Boereboom. (Uitgave van de Wereldbibliotheek, Amsterdam, Ant werpen). De Belgische musicoloog prof. dr. Charles van den Born heeft zich ongetwijfeld grote verdiensten verworven met zijn talloze publicaties de toonkunst in de Nederlanden betreffende. De huidige stand der muziek wetenschap omtrent de oud-Nederlandse polyphonisten is niet denkbaar zonder zijn vlijt, zijn eruditie en zijn artistieke zin. Als bibliothecaris van het Brusselse conser vatorium verkeerde hij trouwens in de gun stige gelegenheid steeds de vrije hand te heb ben in de verzamelingen manuscripten en zeldzame drukken, die het centrum van de Bourgondische Nederlanden rijk is. Zijn levendige stijl, die in menig opzicht doet denken aan die van de vermaarde Oosten rijkse musicoloog Ambros, maakt het lezen van zijn verhandelingen bovendien bijzonder aantrekkelijk. De stof die hij behandelt is steeds geheel zijn eigendom geworden; een ander napraten is hem een gruwel en com pilatiewerk moet men bij hem niet zoeken. Dit laatste is zijn kracht in zijn studies over bijzondere onderwerpen, maar het wordt zijn zwak in een werk dat als een algemeen over zicht van ongeveer zes eeuwen Nederlandse muziek bedoeld is. Zijn stelregel om alleen te spreken over muziek die hij gezien of ge hoord heeft, moest onvermijdelijk tot te korten leiden in het werk dat wij hier van hem te bespreken hebben, hoezeer het dan ook getuigt van wijdvertakte wetenschap en klaar inzicht. Maar een mensenleven is nu eenmaal te kort om alles te omvatten en te verwerken wat voor het onderwerp van belang is. Prof. van den Born heeft zijn loopbaan willen besluiten met een complete geschie denis van de muziek in de Nederlanden. Het zijn twee lijvige boekdelen geworden in fraaie uitvoering en rijkelijk voorzien van muziekvoorbeelden. Het eerste deel, een paar jaar geleden verschenen, behandelt de stof tot aan het begin van de zeventiende eeuw. Dit is begroet als een voortreffelijk werk. En geen wonder, Van den Born is vol komen thuis in de Nederlandse muziek van Middeleeuwen en Renaissance; het is het speciale terrein geweest van zijn carrière. Niemand die zich ernstig met deze stof bezig houdt kan dit boek ongelezen laten. Het is het standaardwerk voor onze tijd, zoals Deel III van Ambros zulks voor de vroegere ge neratie geweest is. Het thans verschenen tweede deel behan delt verder de geschiedenis der Nederlandse muziek tot op onze dagen, althans voor zo ver de componisten reeds overleden zijn. Het aspect van het terrein wordt anders; de Ne derlanden zijn nu immers gesplitst en het Noorden, dat weinig stof leverde voor het eerste deel, komt nu in belangrijke mate in het geding. Het dient gezegd te worden dat dat prof. Van den Born zich vrij goed inge werkt heeft in de documentatie betreffende de boven-Moerdijkse gewesten, voor zoverre er herdrukken aanwezig zijn. Maar niette min blijven er tal van open plekken en on voldoende karakteriseringen. De schrijver weet dit en hij geeft toe, dat zijn strenge systeem om slechts op eigen ervaringen te steunen hem noodzaakte om Noord-Neder land tekort te doen. Des te belangrijker is de bewerking gewórden van de muzikale evolutie in het Zuiden. Van dan Borns docu mentatie omtrent de muziek in België is ongemeen rijk en bevat menige ontdekking van belang. Laat er dan eens een paar kleine vergissingen tussen lopen (onder meer deze betreffende de eerste uitvoering van Blockx's „Herbergprinses", die in 1896 te Antwerpen en niet in 1895 te Brussel plaats had), het geheel is niettemin een mijn van interessante gegevens, vooral op het gebied van de opera in de achttiende eeuw. En dit alles heeft des te meer waarde, daar de schrijver van elk werk dat hij behandelt een klare uiteenzetting geeft en het critisch onder de j Met onverholen belangstelling kijken deze Een volmaakte eenheid... Het geheim vbd hun sncces ligl hierin dat ruiter en paard een perfecte eenheid vormen. Dat ia net ale bij Gillette ook hier vormeD apparaat en mesje een ideaal paar. Gebruik daarom Uw Gillette mesjes, uitsluitend in een Gillette precisie scheerapparaat 'N GILLETTE SCHEERAPPARAAT EN ZIJ BEHOREN BIJ ELKAAR Een goeie morgenbegint met Gillette! wie zich het eerste deel van „De geschiede nis van de muziek in de Nederlanden" aan geschaft heeft en daarvan de buitengewone betekenis erkend heeft, niet mag aarzelen ook dit tweede deel tot zijn bezit te maken; het hoort er bij en het levert bovendien ge gevens die men nergens zo overzichtelijk bij elkaar kan vinden. JüS. DE KLERK louoe neemt. Gelukkig bestaan er Nederlandse werken (onder meer dr. Reesers „Een eeuw Neder- landsche muziek") die net bij Van den Bom ontbrekende of onvoldoende uitgewerkte kunnen aanvallen. Waaruit wij besluiten dat kleine Koreaanse meisjes naar de bedrij vigheid in een met prikkeldraad afgezet kamp van de Amerikaanse marine-lucht strijdkrachten op Korea. „De Nederlandse Gemeente", het orgaan van de Vereniging van Nederlandse ge meenten, vertelt (onder de titel „Bioscoop bezoekers als steunpilaren der kunst) hoe men in Oostenrijk de noodlijdende kunste naars helpt. Theaters hebben zich zelden kunnen bedruipen. Vroeger waren het vor sten of particuliere Maecenassen die steun den, maar die hulpbronnen zijn er' niet meer. Daarenboven kreeg het toneel nog oen grote concurrent in de bioscoop. In Weenen moesten enige toneelgroepen al hun werkzaamheden staken en in andere steden van Oostenrijk dreigde hetzelfde. Daardoor zouden 2000 personen op straat komen te staan. De Oesterreichische Stadtebund nam in 1949 het initiatief om de noodlijdende kun stenaars te helpen. Aanvankelijk was het plan een toeslag te heffen op toegangsbe wijzen voor bioscopen, op gramofoonplaten en op de radiobelasting, maar tenslotte bleef het beperkt tot de bioscopen. Er werd een gedifferentieerd tarief vastgesteld, naar gelang van de toegangsprijs betaalden de bioscoopbezoekers 10, 20 of 30 Groschen extra. De opbrengst is ongeveer 10 millioen Groschen per jaar. Daaruit krijgen toneel gezelschappen, orkesten en muziekscholen nu subsidie. De Zuid-Afrikaanse ambassadeur in Den Haag heeft gisteren een natuurgetrouwe copie in zilver van de Dromedarishet schip waarmee Jan van Riebeeck in 1032 de reis naar De Kaap ondernam, in ontvangst genomen. Foto: de ambassadeur kolonel P. J. Hoogenhout en zijn echtgenote in bewondering voor dit werkstuk van Groningse zilversmeden, waar 750 werkuren aan besteed zijn en waarin ruim 300 meter zilver draad werd verwerkt. Rechts de heer A. B. Boumandie het scheepje overhandigde „Door de „Kulturgroschen" heeft de volksmassa de rol van Maecenas overge nomen. Al is weliswaar het theaterwezen in Oostenrijk hierdoor niet geheel van zorgen bevrijd, deze zorgen zijn thans toch aanmerkelijk verlicht. Vele toneelgroepen zouden zonder deze steun de huidige moei lijke tijd niet hebben overleefd." Tot zover „De Nederlandse Gemeente". Maar wij geloven niet dat Oostenrijk in deze aanspraak kan maken op een primeur. In beginsel kennen wij in ons land immers hetzelfde systeem al langer. Nemen wij Haarlem als voorbeeld. Hier brengt de Vermakelijkheidsbelasting per jaar 545.000 op, waarvan alleen 375.000 van de bioscoopbezoekers komt. Door die inkomsten in staat gesteld geeft de gemeente belangrijke subsidies aan de kunst. De H.O.V. kreeg over 1951 85.715 en de toneelgroep „Comedia" 30.000. Voorts kost het Frans Halsmuseum 90.750 aan de gemeente, het Van Looy- museum 14.450, de Bibliotheek en Open bare Leeszaal 168.200, het Concertgebouw 14.700, het orgel in de St. Bavo 12.000, terwijl nog de volgende subsidies worden gegeven: R.K. leeszaal 11.000, muziek school van Toonkunst 7500, voor Volks ontwikkeling 16.450 en voor studie beurzen 10.600. Bij elkaar is dit 461.365 maar er zijn nog een groot aantal kleine posten, zodat van de 545.000 niet veel overblijft, te meer omdat ook gerekend moet worden met de uitgaven die de gemeente moet doen om de vermakelijkheidsbelasting te innen. Er is in Geleen een raadslid, dat in de huidige zittingsperiode nog geen enkele raadsvergadering heeft bijgewoond. Dit raadslid heeft destijds pogingen in het werk gesteld wethouder te worden. Blijkbaar uit misnoegen over het misluk ken van deze pogingen is hij daarna niet meer in de raadzaal verschenen. Hij is nu door een besluit van de raad voor de keuze gesteld vóór 1 Juni af te treden of de eed als raadslid af te leggen. Zo niet, dan ver liest hij het recht op ouderdomspensioen, waarop hij als oud-wethouder aanspraak kan maken. De raad keurde namelijk een verordening goed, waarin het ouderdoms pensioen der oud-wethouders wordt ge regeld. Hierin komt de bepaling voor dat geen ouderdomspensioen wordt toegekend aan hem, die tot raadslid gekozen zijnde opzettelijk nalaat zijn eed als zodanig af te leggen, ofschoon daartoe opgeroepen zijnde. Tot directeur van het Nederlands Cen traal Instituut voor Hersenonderzoek te Amsterdam is benoemd prof. dr. S. Th. Bok, thans hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden. BINNENLAND Het Hoog Militair Gerechtshof heeft de soldaat Z. J. A. uit Amsterdam, aan wie ten laste was gelegd dat hij in 1949 bij de veld post te Amsterdam uit poststukken 1500 gulden heeft weggenomen, tot twee jaar ge vangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst veroordeeld. B. en W. van Eindhoven hebben naar aanleiding van schriftelijke vragen uit de raad medegedeeld, dat ondanks het feit, dat het Eindhovense wederopbouw- en spoor wegplan gebaseerd is op de verdwijning van deze spoorlijn tussen Eindhoven en Valkens- waard, deze verbinding bestendigd zal blij ven, doordat zij het karakter van een tijdelijk „goederen-raccordement" krijgt. „150 Jaren Rijksarchief", dé tentoonstel ling in het Stedelijk Museum „Het Prinsen hof" te Delft, heeft reeds meer dan tien duizend bezoekers getrokken. Mr. dr. A. A. van Rhijn, staatssecretaris van Socale Zaken, heeft gisteren een bezoek gebracht aan het „hoodgebied" in West-Bra bant. Vooral in St. Willebrord, waar de helft van de mannelijke beroepsbevolking thans werkloos is, zal het juiste industriële kli maat moeten worden geschapen, hetgeen is bepleit in een rapport van de Bredase K.A.B., dat aan de ministerraad en de Kamer werd aangeboden. In dit rapport wordt ook de opneming van dè gemeente' Rucphen als kerngemeente bij een ontwikkelingsplan noodzakelijk genoemd. In het Nederlandse televisieprogramma van hedenavond zal een filmreportage wor den uitgezonden van de redevoeringen, die Koningin Juliana in de Verenigde Staten heeft uitgesproken tijdens de viering van het driejarig bestaan van de N.A.V.O. en bij de overdracht van het carillon. HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, zal op 11 en 18 April geen spreekuur houden. Aan de rijksuniversiteit te Groningen is geslaagd voor het candidaatsexamen ge neeskunde J. B. H. Anker te Heemstede. ADVERTENTIE met Philips- of Erres-radio Koninginneweg 6 Tel. 14024 De cineast Alex Benno is gisteren op Westerveld ten grave gedragen en enige tientallen belangstellenden hebben het stoffelijk overschot van deze filmpionier, wiens eigenlijke naam Benjamin Bonefang was, naar de groeve begeleid. Een schat van bloemen dekte de kist en omringde het graf in de duinen. In de aula is mr. F. van der Goot naar voren getreden om in korte trekken het leven van de heer Benno te memoreren. Er is, zo zei spreker, een einde gekomen aan het lange, bewogen, soms onstuimige leven van Alex Benno, die heeft gewerkt en is vereerd in de wereld van het „zwart en wit"; een leven van de avonturier, zo als het leven van een pionier altijd is. Benno, zo vervolgde mr. Van der Goot, werd gedragen door zelfvertrouwen en ge loof in zijn werk. Wij eren hem als „man van het begin", die de voldoening had van een zekere voltooiing. Als mens had hij recht op sympathie om zijn onverbloemde kinderlijke eigenschappen, zijn grenzeloze eerlijkheid en grote trouw. Uit naam van de Nederlandse Bioscoop bond roemde de vice-voorzitter, de heer J. S. Croeze de maatschappelijke verdiensten van de overledene en de heer J. van Ben- tum sprak woorden van dank namens de afdeling „het Westen" van deze bond. Nadat de organist de Litanei van Schu bert ten gehore had gebracht, werd de kist naar de groeve gedragen, waar de zoon van de overledene, de heer L. Bonefang, voor de betoonde belangstelling dank zegde. Onder auspicieën van de vereniging „Kunst Zij Ons Doel" zal van 10 tot. 27 April in de expositiezaal van het „Huis van Looy" een tentoonstelling worden gehouden van werken van zeven leden dezer vereniging. De deel nemende kunstenaars zijn: J. B. Kamp, S. Klinkenberg, Oscar Mendlik, S. Ie Poole, A. Potgieter, S. H. de Roos en Jan Visser.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9