"DE NOORDZEE" Brieven van -lezers Jan van Riebeeck- stichting-Elckerlyc' „Logica' van Dertinger Kans op afbreking Joods-Duits overleg Hors d' oeuvres of Salades SOLEX model 1952 J. J. VAN KOOTEN Bennebroek Heemstede Bloemendaal Zandvoort Tentoonstelling „Ex Libris" in Raadhuis Amsterdamse Beurs DONDERDAG 10 APRIL 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Plan voor cultuurcentrum in de Kaapprovincie Centrale afgifte van rijbewijzen bepleit Koopman handelde in fantasie-producten Gerard van Krevelen P. de Boer verliest proces tegen officier van justitie Koninklijke onderscheidingen Meer thee voor de Britten Ten toons teil ing Kort stadsnieuws Grieven van de Schalkwijkerbuurt Radiodistributie Onlogisch Zwaar verkeer Causerie over de aquarel in Teisterbant Spoedvergadering van de gemeenteraad Tentoonstelling van kindertekeningen D. L. J. Spaling afgetreden als diaken der Herv. gemeente Gemeenteraad komt bijeen Scheepvaart Eierzoekwedstrij d Maquette Badhotel Tijdens haar bezoek aan hetfUNO-secretariaat heeft Koningin Juliana kennis kun nen nemen van een maquette van het gebouwencomplex der UNO. Rechts: hoofd architect Harrison; links: de secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie. Links achter de Koningin de heer D. J. von Balluseck, Nederlands gedelegeerde bij de UNO. In Hilversum is opgericht de „Jan van Riebeeckstichting-Elckerlyc", die zich ten doel stelt op een nader te bepalen plaats in de Kaapprovincie van Zuid-Afrika een internationaal cultuurcentrum te stichten: een werkgemeenschap voor studerenden en jonge kunstenaars. Deze werkgemeenschap zal in drie arbeidssferen worden ingedeeld: het cultuurcentrum, een emigrantenhuis met goede werkgelegenheid als tijdelijk verblijf en een afdeling landbouw met een modelboerderij- voor immigrerende boeren. Men hoopt dit plan binnen enkele jaren te kunnen verwezenlijken. De „Jan van Riebeeckstichting-Elckerlyc" wil een brug zijn naar Zuid-Afrika, waar nog arbeid is voor duizenden energieke Nederlanders, die er een goed bestaan kunnen vinden, mits zij goed voorbereid aan de slag gaan. Daar ontbreekt het bij vele emigranten uit ons land aan. Teneinde ze gelegenheid te geven tot acclimatiseren, wil de stichting de emi granten voorlichten en eventueel geduren de een beperkte tijd gastvrij opnemen. Zo worden ,zij in de gelegenheid gesteld in een vertrouwde omgeving met Zuid^-Afrikaners in aanraking te komen en hun levensstijl, hun cultuur en hun taal te leren kennen. In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Wegenverkeerswet wordt gevraagd of van deze wetswijziging niet gebruik be hoort te worden gemaakt om verandering te brengen in de wijze van afgifte van de rijbewijzen. Deze geschiedt thans zo, dat de verklaring van rijvaardigheid en de ge neeskundige verklaring worden afgegeven door het Centraal Bureau voor de Afgifte van Bewijzen van Rijvaardigheid in Den Haag, waarna' de Commissaris der Konin gin het rijbewijs afgeeft. Sommige kamerleden zouden de afgifte van rijbewijzen geheel aan. het centraal bureau willen opdragen, hetgeen minder personeel zou eisen en voor de belangheb benden goedkoper zou kunnen zijn. De 31-jarige Zaandamse koopman H. M. H. hoorde hedenmorgen door de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank één jaar gevangenisstraf, waarvan drie maan den voorwaardelijk, wegens oplichting tegen zich eisen. Hij gaf toe wat hem ten laste was gelegd. Aan een huisvriend had hij verteld een partij zilverstaai te kunnen kopen voor 10.000. Hij had dat bedrag echter nog niet helemaal bij elkaar en vroeg zijn vriend daarom hem wat geld te willen lenen. De vriend deed dat. Eerst gaf hij hem 600 en later nog eens 700, niet wetende dat de partij staal slechts in de fantasie van de verdachte bestond. Een andere vriend gaf hem 100 nadat hij hem het verhaal had opgehangen van een partij schroevendraaiers die hij (ge deeltelijk) nog moest betalen. Maar ook de schroevendraaiers bestonden niet. De verdediger van H., mr. Lambers, pleitte clementie en drong er op aan dat de onvoorwaardelijke straf aanmerkelijk ge ringer zou zijn dan de officier had geëist. De rechtbank zal op 24 April uitspraak doen. Gerard van Ki-evelen is geen dirigent meer van het theaterorkest van de Avro. Ook zijn medewerkers aan de uitzending „Zondagavond-editie" is vervallen. De vaststelling van de Avro-program- ma's is in handen van vier leden van het bestuur. Deze hebben het besluit ten aan zien van Gerard van Krevelen genomen. In zijn plaats is aangesteld Jan Kleber. De rechtbank te Leeuwarden heeft uit spraak gedaan in een civiel proces dat de heer P. de Boer te Drachten, voorzitter van de Bond van Mobilisatie-invaliden, aanhangig had gemaakt tegen de officier van justitie bij die rechtbank. De officier had volgens de heer De Boer destijds in een persconferentie onjuiste mededelingen gedaan over een toen tegen de heer De Boer ingestelde vervolging. De rechtbank heeft de vordering van de heer De Boer niet ontvankelijk verklaard en hem in de kosten van het geding veroordeeld. Bij Koninklijk besluit is de eremédaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau toegekend aan de heer H. van dei- Vecht te Heemstede, controleur bij de Noord Zuid Hollandse Vervoermaatschappij, die veertig jaar bij deze maatschappij werkzaam is en de bronzen médaille aan de heer M. van Heeringen, tuinman-chauffeur bij me vrouw de weduwe P. KoningJorissen te Aerdenhout. Op Tweede Pinksterdag zal op de Goudsberg te Lunteren de i oogdag van „De Jonge Kerk" worden gehouden. Dr. K. H. E. Gravemeyer, algemeen gedelegeerde van de Ned. Hervormde Kerk, die dan juist uit Zuid-Afrika is teruggekeerd, zal een rede uitspreken. BERLIJN, 9 April (Reuter). De Oost- Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Georg Dertinger, heeft in een artikel in de „Tagliche Rundschau" onder meer ver klaard: „Thans, zeven jaar na de onvoor waardelijke overgave van Hitler-Duits- land, heeft het vraagstuk van een toenade ring in Europa door een oplossing van de Duitse kwestie de urgentie gekregen, die het behoeft". Dertinger noemde de Franse veronder stelling, dat een West-Duitse bijdrage aan een West-Europees leger niet gevaarlijk zal zijn, een dwaling. „Een wild beest zal nooit een lam worden, zelfs niet indien men het met twee honden bewaakt. Op een gegeven dag zal het de waakhonden ook verzwelgen. De hysterie van de jongste West-Duitse parlementaire debatten gaf een voorproefje van de manier, waarop de Duitse generaals tot Frankrijk zullen spre ken, nadat er West-Duitse divisies gevormd zijn". Volkomen in tegenspraak met dit betoog steunde Dertinger in het..vervolg van zijn artikel echter het Russische voorstel voor een defensiemacht voor een herenigd Duits land. „Er is een beslissend verschil tussen militaire macht gegeven aan een vrede lievend volk en aan een fascistische staat. Het verschil is hetzelfde als dat tussen een mes in handen van een moordenaar en van een chirurg", aldus trachtte Dertinger deze onlogica te maskeren.... De Engelse regering heeft Woensdag aangekondigd, dat zij hoopt tegen het einde van dit jaar de theerantsoenering te kun nen opheffen. Deze werd in Juli 1940 in gevoerd De ministe^voor de Voedselvoor ziening deelde in het Lagerhuis mede, dat als een stap in die richting het wekelijkse rantsoen vergroot zal worden. De ophef fing van het subsidie op' thee, welke bij de indiening van de begroting werd aan gekondigd, zal 15 Juni van kracht worden en de prijs van thee. zal dan een overeen komstige stijging té" z-ien geven. ADVERTENTIE in de Vishal, Grote Markt Interessante collecties zeedieren Vele fraaie zeewater-aquaria Scheepsmodellen - Reddingswezen Visserijbedrijf - Diepzee-reportage Open op werkdagen: 10-13, 14-17 en 19-22 uur; op beide Paasdagen 10-18 en 19-22 uur Toegangsprijs: volwassenen 40 cent, kinderen gedur. Paasvacantie 20 cent 's-GRAVENHAGE. ,Het afbreken van de onderhandelingen tussen West-Duits- land en Israel overde schadeloosstelling is zeer bepaald mogelijk". Dit antwoordde mr. Gershon Avner, lid van de Israëlische delegatie, op onze hem heden gestelde vraag in een op kasteel Oud-Wassenaar gehouden persbijeenkomst. De Israëlische delegatie heeft het wen selijk geacht te weten op welke datum een bindend voorstel van de Duitse rege ring zou worden gedaan. De West-Duitse delegatie heeft daarop schriftelijk geant woord dat dit ongeveer 19 Juni het geval zal zijn. Het is volgens de Duitsers nood zakelijk dat pas in Juni te doen, zodat men tussen 19 Mei hervatting der Lon- dense schuldenconferentie en ongeveer 19 Juni in staat zal zijn met de drie mo gendheden op de Londense conferentie te kunnen onderhandelen over de Duitse voorstellen met betrekking tot alle schul den, met inbegrip van die aan Israel. Dat betekent, dat het bedrag opnieuw zal worden verminderd, nog voor het be drag dat werkelijk zal worden betaald, is vastgesteld. Dit volledig schuiven van de Israëlische eis in de Londense schuldenconferentie wordt gezien als een vrijwel couperen van de mogelijkheid tot een bijzondere belangstelling, welke is gebaseerd op de speciale en tragische argumenten der Is raëlische aanspraken. De Israëlische delegatie gaat Vrijdag naar Londen. Waarschijnlijk zullen-een of twee leden der delegatie naar Tel Aviv gaan om rapport aan de regering uit te brengen. De beslissing van de Israëlische regering zal niet onmiddellijk kunnen worden verwacht. De Heemsteedse brandweer is vanmor gen om vijf minuten over halftwaalf uitge rukt voor een brandje achter de groentezaak van de heer Sloof aan de Zandvoortselaan hoek Zandvoorter Allée. Door tot nu toe onbekende oorzaak heeft hooi enstro, 'lig gende in de tuin van de zaak, vlam gevat. In korte tijd was het vuur geblust. Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam zijn geslaagd: voor het artsexamen de heer W. F. A. Koppeschaar te Haarlem en voor het candidaatsexamen politieke en so ciale wetenschappen de heer K. Scheffers te Óverveen. ADVERTENTIE TRACTEER UW GEZIN EN GAS TEN met Pasen op onze bekende en als speciale tractatie onze heerlijke SLAGROOMIJSTAARTEN STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 De bewoners van de Schalkwijkerbuurt, speciaal die van de Schalkwijkerstraat, wachten reeds jaren op een algehele ver betering. De toegang van de stadszijde voldoet uit een verkeersoogpunit aan geen enkele rede lijke eis. Een groot gedeelte van het langs de walkant liggend terrein is meestentijds een ware modderpoel en daarnaast staan als stenen des aanstoots drie krotjes van de oude „Dubbele Buurt" en een urinoir. Het schijnt, dat in de loop der jaren de bewoners van deze buurt herhaaldelijk bij het gemeentebestuur op uitvoering van de gereedliggende plannen hebben aange drongen. Tot heden evenwel vergeefs. Be woners van de Schalwijkerweg het ge deelte tussen Slachthuisstraat en de Bui- tenrustbrug waren in gelukkiger om standigheden Zij hadden het uitzicht op een goedaangelegde weg, grasgazons en het Spaarne. Haddenwant spoedig hebben zij het niet meer en kijken zij uit op een lange rij woonschuiten, soms gepavoiseerd met een wapperende was. Ook de bewoners van de Schalkwijkerstraat wordt op deze wijze hun ruime uitzicht benomen en wel zonder enige noodzaak. Er is •immers een woon schuitenhaven? Bovendien biedt het Spaar ne ten Zuiden van de Buitenrustbrug ge noeg gelegenheid tot ligplaats, zonder dat iemands mooie uitzicht wordt bedorven. EéN DER BEWONERS Over de ontvangst van de radiodistributie ben ik de laatste tijd niet te spreken, spe ciaal niet over de ontvangst van de Neder landse programma's. Men moet met het oor op de luidspreker liggen om deze te kun nen, volgen. Het programma van Hilversum II was Zaterdag in het geheel niet te volgen en Zondag was er van de voetbalwedstrijd BelgiëNederland ook niets te horen. Waarom wordt er bij storing aan het net niet direct ingegrepen en waarom is het volume onvoldoende voor goéde ontvangst? G. NEDERPELT (De Rijksradiodistributie te Haarlem deelde ons méde dat over de ontvangst op Zaterdag en Zondag geen klachten bij haar zijn binnengekomen. Incidentele storingen kunnen zich altijd voordoen; indien daar van te bestemder plaatse kennis wordt ge geven, worden zij zo spoedig mogelijk ver holpen. Red.). Op sommige vluchtheuvels in Haarlem onder meer bij de Schouwtjesbrug op de Leidsevaart bevinden zich lichtzuilen met het opschrift „Let op". Inderdaad is dit geen overbodige raad. want ter plaatse is de oversteek door de drie rijbanen zeer riskant. Maar het onlogische is nu, dat deze lichtzuilen zo hoog zijn en zo massaal, dat zij het uitzicht op de weg verhinderen en aldus een belemmering vormen om het goedbedoelde advies „Let op" op te volgen. Waarom kunnen deze lichtpaaltjes niet wat bescheidener van afmeting worden ge maakt? O. P. Nog steeds valt het op dat zware mili taire transporten op de drukste uren van de dag hun weg kiezen door de smalle Haarlemse, winkelstraten. Is er geen reden om deze om de stad heen te leiden?' Deze colonnes storen zich niet aan verkeers- voorschriften en stoplichten, waardoor de toch al zo gevaarlijke Grote Houtstraat, Gierstraat en Koningstraat nog gevaarlijker worden. Ook veetransporten en zware trai lers gaan meestal dwars door de binnen stad, ook al horen zij bij het doorgaand verkeer en zouden zij dus evengoed om de stad heen kunnen rijden. H. v. d. G. In de sociëteit Teisterbant heeft de voorzitter van de Hollandse Aquarellisten Kring Joop Sjollema gisteravond een cau serie gehóuden over „de aquarel". Daar bij heeft hij, zoals bleek uit het debat, sommige toehoorders teleurgesteld door niet te vertellen wat de afkomst en hoe de samenstelling van de aquarel is. Hij heeft zijn beminde aan zijn belangstellenden voorgesteld in het sublieme uiterlijk dat zij vertoont op de grote internationale tentoonstelling, die deze maand in het Prinsenhof te Delft gehouden wordt. De spreker begon met de woorden van ae cultuurfilosoof Hans Radeker aan te halen. „De aquarel is wars vani woorden, zijnde elementair, want bestaande uit pa pier, water en pigmenten". Hij wilde dan ook niet uitweiden over het materiaal en zelfs niet over het welbekende aquarel- leerpapier, dat overigens door de grote meesters niet gebruikt werd; Turner en Constable gebruikten gewoon schetsboek papier en Jongkind had genoeg aan schriftenvelletjes of hotelrekeningen. De familie-geschiedenis van de aquarel vangt aan in de tijd toen met kalkwater en pigmenten fresco's geschilderd wer den. Al duidelijker tekent zij zich af in de Middeleeuwse miniaturen die wat wij nu gouaches noemen waren en waarbij honing als bindmiddel werd gebruikt. Ook bij Dürer is de aquarel nog opaque, totdat Van Ostade eindelijk het doorzich tig aangezicht van de zuivere aquarel ont dekte. De 18de eeuwse Engelse landeigenaars met hun tot een cultus 'gegroeide liefde voor het décor verwant aan de Hol landse 17de eeuwse liefde voor het inté rieur wilden de hen omringende land schappen geportretteerd zien. De aqua rellisten Curtin en Turner werkten als zestienjarigen voor Monroe, die in op dracht van deze landheren arbeidde. Deze cultus kwam tot een apotheose in de aquarelkunst en de poëzie der z.g. Lake poets, de bezingers der fluïde elementen: lucht, licht en water. Sjollema prees de lenigheid van geest van de moderne mens die het geweldig en dagelijks aangroeiend bezit aan kunst schat van zo uiteen lopende mentaliteit, afkomst en strek king niet alleen bevatten, maar zelfs genieten kan. Spreek over de aquarel en men ziet een Ostade en een Turner, een Dufy en een Cézanne voor zich: werelden saamgebracht in het klein bestek van een stukje papier van gering formaat, wat verf en veel water. Op.vjjf Mei wordt in de Apollohal te Amsterdam een nationale herdenkingsbijeen komst gehouden. Ds. J. C. Koningsberger zal spreken over De vrijheid van de Kerk"., de heer M. Ruppert. voorzitter van het C.N.V.. over „De vrijheid van de arbeid" en ds. J. Overduin over „De vrijheid van de school". ADVERTENTIE het rijwiel, dat nog steeds aan de spits staat, direct uit voorraad leverbaar. Plein 20 - Tel. 12000 - Gr. Houtstraat 140 De gemeenteraad kwam Woensdagavond in spoedeisende zitting bijeen, onder voor zitterschap van de burgemeester, mr. K. J. G. baron van Haraenbroek. Bij de ingekomen stukken was een mededeling van de heer Siersma. dat hij de benoeming aanvaardt als hoofd van de Sparrenbosschool. Het voornaamste punt van de agenda was het nemen van financiële besluiten. De raad besloot gebruik te maken van voorkeurs inschrijvingen op de nationale leningen door voor het totaal ingeschreven bedrag een lening te sluiten bij de bank voor Neder landse gemeenten ten behoeve van de wo ningbouw. De vergoedingen voer de. bijzondere scho len werden vastgesteld. De school met de Bijbel kreeg een vergoeding voor een vak onderwijzer. Tenslotte werden de pensioengrondslagen voor diverse leden van het gemeenteperso- neel vastgesteld. De Kring voor beeldende kunstenaars houdt een tentoonstelling van kinderteke ningen. De deelname van de schooljeugd is groot. Ruim 200 tekeningen zijn ingezonden en vrijwel alle scholen hebben meegedaan. De tekeningen zullen worden geëxposeerd in ..Het Wapen van Heemstede". Zaterdag middag zal de tentoonstelling door wethou der H. Disselkoen worden geopend. Ook aan het tekenen van affiches hebben vele kinderen zich gewaagd. De beste teke ning, gemaakt door de twaalfjarige Adri Leuven, is door de Kring uitverkoren om als affiche voor de tentoonstelling te dienen. Het is een uitnodiging om de tentoonstelling te bezoeken. De jury, bestaande uit mevrouw Waldköt- ter, dr. F. R. A. Henkels en A. Korf, zal op Dinsdag na Pasen met haar werk beginnen en haar taak zal zeker niet gemakkelijk zijn. Kort geleden heeft de heer D. L. J. Spa ling te Bloemendaal afscheid genomen als diaken van de Hervormde wijkgemeente Bloemendaal. De heer Spaling heeft het diaconale werk neergelegd na een ambts periode van 25 jaitr. De laatste tijd was hij voorzitter van het college van diakenen. Donderdag 17 April komt de gemeente raad van Bloemendaal in openbare zitting bijeen ter behandeling van dertien punten. Aan de orde zullen komen bezwaarschrif ten tegen plaatsen van eigendommen op de monumentenlijst. Bezwaar is gemaakt tegen het opnemen van een boerderij van Van der Velden aan de Boekenrodeweg. Volgens B. en W. is deze boerderij een zeldzaam exemplaar in Kennemerland. De gronden er om heen be horen tot het agrarisch gebied, Het geheel dient uit een oogpunt van geschiedenis en landschappelijk schoon behouden te blij ven. Ook dient behouden te blijven een boerderij aan de Ley weg 3 te Vogelenzang. B. en W. delen mee, dat plaatsing van een complex gronden aan de Vogelenzangse- weg op de lijst een bevestiging inhoudt van het reeds door 'het Nationale Plan be schermde gebied. De plaatsing van „Oud Woestduin" op de lijst sluit aan bij de voor dit gebied reeds verleende bescherming door het Nationale Plan. Wegens haar benoeming tot onderwijze res op de Nederlandse Antillen stellen B. en W. voor aan mejuffrouw W. D. Lang horst eervol ontslag te verlenen als onder wijzeres aan de Julianaschool te Overveen. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: K. M. Nijenhuis—Koning, d. ONDERTROUWD: A. J. van Meeteren en A. Koning. GEHUWD: P. Geestra en J. J. Leemans: W. Klippel en H. van Dijk; J. Dobbenga en C. H. Wijgerse; A. Schoor en P. J. Cassee; H. W. Chr v. Schooten en J. Sh. F. Krees. OVERLEDEN: Wed. T. Tanja—Bloemee, 69 jaar. Het komt dikwijls voor, dat men voor het overbrengen van een dringende boodschap in contact wenst te komen met een auto mobilist wiens route bekend is. Eenprac- tisch middel daartoe is het plaatsen van een bord langs de weg, waarop het ken teken of het provinciaal nummer wordt ver meld van de automobilist aan wie een boodschap moet worden overgebracht. De K.N.A.C. heeft het initiatief genomen tot toepassing van dit systeem. Het eerste bord is geplaats bij een benzinestation te Elburg. Vorm en grootte van het bord en de letters, welke zijn vervaardigd van Scotchlite-materiaal zijn vastgesteld nadat proeven-waren genomen ter bepaling van de beste afmetingen. Het ligt in de bedoeling over te gaan tot uitbreiding op landelijke schaal. Er zal daartoe een lijst worden samengesteld met vermelding van de ligging en telefoonnum mers van de benzinestations, waarvan vele daartoe reeds hun medewerking hebben toegezegd. Woensdagmiddag werd in het Zand- voortse raadhuis een tentoonstelling van „Ex Libris" geopend door de voorzitter van de culturele kring ,,'t Helm", mr. A. Me- 'réns, in tegenwoordigheid van burgemees ter mr. H. M. van Fenema en wethouder A. Kerkman. Mr. A. Merens betuigde namens ,,'t Helm" zijn dank aan het college van B. en W. voor het beschikbaar stellen van de raadzaal, die zo uitstekend aanpast bij de sfeer van déze tentoonstelling. De spreker zegt, dat deze expositie op drie manieren getuigt van grote veelzijdigheid. In de eerste plaats door de enorme en kostbare collectie van dr. R. W. H. Pitlo uit Haarlem, ten tweede door de veelzijdigheid van de cul turele kring ,,'t Helm" die deze uitzonder lijke expositie voorbereidde, ten derde dooi de veelzijdigheid van de persoonlijkheid, die sterk uit het geëxposeerde spreekt. Dr. Pitlo herinnerde er aan, dat „Ex Li bris" geen onderwerp is, dat zich bijzonder leent voor een grote uiteenzetting. Elk gangbaar drukproeédé is op deze tentoon stelling aanwezig, zowel vlak-, hoog- als diepdruk in vele variaties. In „Ex Libris" geeft de boekbezitter uiting aan zijn liefde voor het boek, door het daarop aanbrengen van een persoonlijk cachet. De geschiede nis ervan gaat ver terug. In Egypte kende men reeds vele eeuwen vóór Christus de Papyrus-rol, waarin vaak een plaatje van gebakken klei was aangebracht, waarop de eigenaar zich meldde. In West-Europa kwam het „Ex Libris" tot uiting aan het einde der 15de eeuw. Het begon in Duits land. Vandaar verspreidde het zich naar Frankrijk, Engeland en Zweden. In de 17de eeuw kwam deze kunst tot grote bloei, geraakte daarna enige tijd in verval en ondervond een late nabloei ten tijde van de koningen in Frankrijk. In de vorige eeuw maakte „Ex Libris" in Engeland grote opgang. Tussen 1870 en 1880 kwam de grote verandering. Door de eeuwen heen was bijna altijd het familiewapen op het Ex Libris aangebracht. Later kwamen echter er steeds méér boekenbezitters die geen familiewapen hadden. Zij gaven op drachten aan bekende kunstenaars. Bij een rondgang gaf dr. Pitlo verkla ringen bij de geëxposeerde werken. Kost bare 18de eeuwse exemplaren, juweeltjes van graveerkunst, worden afgewisseld door Ex Libris van persoonlijkheden van wereld vermaardheid. De Ex Libris van Koning Oscar II van Zweden, van Poincarré, van de Dauphin van Frankrijk, van Alberdinck Thijm, Potgieter en vele anderen. Fraaie exemplaren uit Japan. Uruguay, zeldzame juweeltjes van ontwerp en druk, met de hand geschilderde Ex Librissen uit Zwitserland en talloze voorstellingen uit vrijwel alle Europese landen, óók de Oost- Europese, maken deze unieke tentoonstel ling tot iets zéér bijzonders. Tenslotte is als speciale attractie aan deze tentoonstel ling toegevoegd een foto-copie van het eer ste in Nederland bekende Ex Libris, waar van het origineel zich bevindt in het British Museum te Londen en dat stamt uit het jaar 1597. Zaterdagmiddag wordt op het strand voor de Rotonde een „eierzoekwedstrijd" ge houden voor de Zandvoortse jeugd van 4 tot 14 jaar. Een aantal genummerde kalkeieren zal in het zand zijn ingegraven, welke de kin deren binnen het afgepaalde gedeelte met de handen moeten uitgraven. Zij, die een ei vinden, ontvangen een prijs, volgens het nummer, dat zich op het opge graven ei bevindt. In ons blad van Vrijdag 4 April hebben wij mededeling gedaan van de plannen om in Zandvoort een modern badhotel te bouwen. Een maquette van dit project zal te zien zijn in de étalage van de firma Hoyng, Kalverstraat 33-35 te Amsterdam. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Arnold Jan Nicolaas, z. van J. C. Adriaanse en H. C. HijmansGerhardus, z. van H. Scholten en J. H. P. Nieland; Anna. d. van M. Sebregts en A. Loos; Anja Fran- ciska Berenaina, d. van J. F. A. Water en A. J. van der Mije. ONDERTROUWD: C. G. van Leeuwen en J. J. Baars: I. F. A. Korver en M. S. Brink- huysen; F. Sparenburg en W. I. Loth. Aalsum, 11 Saigon verwacht. Aigenib, pass. 8 St. pèulsrock n. Las Palmas. Almkerk, 8 Aden verwacht. Alnati, 8 v. Santos n. Montevideo. Arkeldijk, 11 New York verwacht. Aagtekerk, 9 v. R'dam naar Genua. Aalsdijk, 8 225 m. Z.Z. Bermuda. Agamemnon, 8 bij South Foreland. Aldegonda, 3 van Singapore naar Bangkok. Alkaid8 van Bremen ie Hamburg. Amstelvaart, 8 600 m. W. Azoren. Andijk, 8 800 m. O.NO. Bermuda. Amsteidijk, 9 van R'dam te Hamburg. Arenasdijk, 8 te Montevideo. Albireo, 10 v. Rosario te Rio Grande. Alioth, 9 van Las Palmas n. Antwerpen. Amsteiiand, pass. 9 Fernando Noror.ha. Almdijk, 10 te Houston. Alwaki, 9 v. New York n. Trinidad. Axeldijk, 9 v. New York te New Orleans. Abbekerk, 9 te Genua. Bintang, 8 v. Singapore n. Madras. Boskoop, 9 v. Antwerpen te Rotterdam. Breda, 9 v. Antofagasta te Valpariso. Bali, 3 140 m. N.NO. Finisterre. Bandjermasin, 9 v. Bima le Makassar. Baud, 8 v. Manokwari n. Biak. Bawean, 9 v. Bandjermasin te Tj. Priok verw. Borneo, 9 v. Kopenhagen n. Karlshamn. Bloemfontein, nacht 9-10 v. Kaapstad te Port Elizabeth. Bonaire, 9 van Plymouth naar Aden. Britsum, 9 te R'dam. Blijdendijk, 9 v. R'dam n. Philadelphia. Caltex Delft, pass. 8 Westpunt Kreta. Ceram, 3 le Colombo. Cottica, 8 v. Barbados n. Port of Spain. Caltex Leiden, pass. 8 Kp. de Gata. Caltex Pernis, 8 pass. Kp. St. Vincent. Caltex Utrecht, pass. 8 Tarife. Caltex Leiden, 9 100 m. O.ZO. Kp. St. Vincent. Cheshire, 7 te Socrabaja. Cistula, 3 dwars Aaco naar Cyprus. Cronenburg, pass. 9 Ouessant. Caltex Nederland, pass. 9 Ouessant. Caltex The Hague, 9 v. Sidon te R'dam. Celebes, 9 van Belawan naar Penang. Congostroom, 10 v. West Afrika te A'dam. Drente, 9 v. Tj. Priok n. Singapore. Dongedijk, 9 te Los Angeles. Eemdijk, 8 v. R'dam naar Golf v. Mexico. F.sso Amsterdam, 3 v. R'dam n. Aruba. Eendracht, pass. 8 Bizerta. Engano, 8 nog te Khorramshar. Etrema, 8 140 m. N.t.O. Massawa n. Aden. Esso Rotterdam, 8 580 m. O.t.Z. Bermuda. Friesland (SSM). 8 v. Working n. R'dam. Garoet, 8 v. Penang n. elawan. Graveiand, 7 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Gooiland, 7 v. Itajai te Paranagua. Gadila, 3 v. Southamptön n. AvonmouEh. Gaasteriand, 10 v. Rio Grande do Sul te Pto Alegre. Gouwe, .9 te Dakar. Groote Kerk, 9 v. Amsterdam te Bremen. Holland, 9 v. Beira te Durban. Hestia, 9 v. Curasao n. Aruba. Hersilia, 9 v. Aruba te Maracaïbo. Hermes, v. Georgetown n. San Felix. Helder, 8 240 m. NO. Mona eil. Hera, 8 dwars Cartagena. Hydra, 9 te Georgetown. Helena. 10 v. Grenada te Amsterdam. Hos, 3 180 m. N. Crooxed eil. Indrapoera, 11 14 u. R'dam verwacht. Jagersfontein, 8 v. Hamburg te Amsterdam. Java, 8 pass. Gibraltar. Joh. v. Gideubarnevelt, pass. 9 Guardafui. Kota Inten, 8 v. Marseille n. Genua. Kota Agoeng, 9 v. Bandarshapour n. Basrah. Karaton, 9 v. Donggala te Tolitoli. Kasimbar, 9 van Makassar te Ambon verw. Klipfontein, 9 dwars Lissabon. Kota Baroe, 10 te Holland-la. Kedoe, 9 v. Soerabaja te Rotterdam. Lemsterkerk, 8 v. Aden naar Colombo. Lutterkerk, pass. 8 Sir. Messina. Leerdam. 9 v. New York te R'dam. Laurenskerk, D te Genua. Loenerkerk, pass. 9 Str. Messina. Lissekerk, 8 v. Bahrein te Koeweit. Leersum, 9 70 m. ZW. Lands End. Limburg, 9 v. Balikpapan n. Makassar. Lisete, 3 130 m. N. La Guaira. Lieve Vrouwekerk, 10 te Marseille. Luna, 9 v. Malta naar Piraeus. Leopoldskerk, pass. 10 Perim. Mentor, pass. 8 Ouessant n. R'dam. Modjokerto, 9 v. Antwerpen te R'dam. Macoma, 9 v. PIadju te Singapore. Marisa, 9 v. New York te Curasao verw. Marpesse, pass. 8 'Noordpunt Borneo. Malaram, 8 dwars Westpunt Kreta. Metula, 8 v. Port Pirie n. Balip'apan. Macuba, 9 van Aden te Fao. Marken, 9 12 u. v. R'dam naar Antwerpen. Manoeran, 10 te Makassar. Mapia, pass. 9 Finisterre. Meerkerk, 10 te Port Said verwacht. Merwede. 9 tet Houston. Meliskerk, 9 v. Durban te Lorenzo Marques. Nigerstroom, 8 v. Amsterdam naar Hamburg. Nestor, 8 v. Ca-taeolo n. Algiers. Notos, 8 v. Fort Lib er te naar Antilla. Noordwijk, 10 v. Casablanca te A'dam. Nieuw Amsterdam, 14 13 U. Southampton verw. Overijsei, 8 van Antwerpen n. R'dam. Ovuia, 8 v. Aruba naar Spezia. Oberon, 8 480 m. ZO. Bermuda. Orestes. 13 New York verwacht. Oranjefontein, 10 te East London. Oranjestad, 10 voor IJmuiden verwacht. Polydorus, 9 v. Soerabaja te Makassar verw. Prins Alexander, 8 80 m. N. Den Helder n. Le Havre. Prins Willem V, 8 200 m. W. Lands End. Prins Willem v. Oranje, 9 240 m. O.ZO. Kp. Race Prins Willem III, 8 van Hamburg naar Antw. Pygmalion, 9 te La Guaira. P'nroutis, pass. 9 Mkiicoy n. Penang. Poeioe Laut, 10 v. Belawan te Penang. Prins Willem II, 10 v. R'dam te Philadelphia. Ridderkerk, 8 v. Schiedam naar Hamburg. Rondo, 9 v. Aden te Mena al Ahmadi verw. Roebiah, 8 v. Makassar n. Banjuwangi. Rossum, 3 65 m. Z.ZW. Ouessar.t. Rotti, 8 v. Singapore op rede Tj. Padang. Rodas. 8 v. Curaqao n. Bermuda. Roepat, 10 te Antwerpen. Ruys, 10 te Kaapstad. Rossum, 11 v. Saffi te Amsterdam verwacht. Stad Breda, 6 v. New Orleans n. R'dam. Stad Leiden, pass. 8 Mona Passage. Saidja, 8 te Pladju. Saroena. 9 Muntok verwacht. Saroedon. 8 300 m. ZW. Azoren. Scherpendrecht, 8 210 m. O. Dondrahead. Schie, 8 v. Beiroet naar Famagusta. Sommelsdijk, 8 te Londen. Stad Schiedam. 8 430 m. ZW. Flores. Schie, 9 v. Beyrouth naar Famagusta. Schiedijk, 8 te Galveston. Stad Dordrecht, 9 100 m. N". Burlings. Salatiga. 9 van Houston te Amsterdam. Soestdijk, 10 te Penang. Sumatra, 10 te Makassar. Stad Maassluis, 2 v. Melilla te IJmuiden verw. Stad Maastricht, 10 v. R'dam n- Savona. Stad Alkmaar, 9 v. Houston te R'dam. To mini, pass. 8 Kp. Finisterre. Titus, 8 v. Iskenderun n. Mersin. Tomori, 9 v. Philadelphia te R'dam. Tarakan, 9 v. Djeddah naar Aden. Tabian, pass. 8 Dondrahead n. Suez. Tawali, 9 te Belawan verwacht. T.iihadak, 8 v. Melbourne naar Sydney. Tjiïuwah, 8 v. Tj. Priok n. Singapore. Trompenberg, 9 v. Galveston n. Port Arthur. Tankhaven I. 9 te Ti. Uban verwacht. Tankhaven II. 8 v. Palembang n. Tj. Uban. Tosari. 8 te Bintang. Telamon, 8 v. Maracaïbo n. Philadelphia. Tiberius, 8 180 m. NW- Jamaica. Tongkol, verm. 12 v. Port Said n. Soerabaja. Teucer, 10 Colombo verwacht. Themisto. 9 v. Amsterdam n. Baltimore. Trip'ang. 10 v. Colombo. Van Outheorn. 8 v. Kolonedale n. Labuha. Veendam, 8 600 m. W. Lands End. Waal. pass. 8 Finisterre naar Lissabon. We s tl and. pass. 8 Teneriffe n. St. Vincent. Willemstad, 9 v. Aruba n. Pto Limon. Waterland, pass. 8 Fernando Noronha. Winterswijk, 8 v. Safi naar Vlaai-dingen. Willem Ruys, 9 v. Port Said n. Suez. Waterman, 10 ca. 22 u. Hoek van Holland verw. 11 Rotterdam verwacht. Use], pass. 8 Kp. St. Vincent. Zuiderkruis. 8 v. R'dam n. Nieuw Zeeland. Zeeland (KRL), 9 te Boston. 3-3% Nederl. 47 A.K.Ü Lever Brothers Philips Gloeil. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.VA DeH Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tióewater U. S. Steel N, Lever Brothers Slotkoers gisteren 87 »/18 141% 176X 145 140>< 288% 83% 154 133% 94% 71 153% 152% 154 47% 50S/lS 421/ia 82% 47% 39% 171% Openings koersen 86% 142% 176% 146% 141% 289% 85% 154 135% 95% 71% 153 152% 154 47 49% 41% 82 48% 39 172

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9