Na rustige Paasdagen vertrok Koninklijk Paar naar Detroit air-wick u heeft toch wel air-wick in huis? vernietigt ieder spoor van hinderlijke geuren. MULO-commissie rapporteert over beperking examenvakken Fa. B. ENGELENBERG Koningin bedankte bevolking voor gastvrijheid en pers voor discretie De radio geeft Woensdag Me MORRIS iefmycu iiyf Padvinders kregen loon naar werken Lijdt niet langer Actrice Julia Cuypers Zondag overleden PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE Eerste klant van K.L.M. op Indië-route in ons land BARTELJORISSTRAAT 20 TEL..13439 V ermakelijkheidsbelasting in Putten verdubbeld Noorse zeehonden jagers nog steeds vermist Franco ontmoet Salazar Instelling van een maatschappelijk diploma-C voorgesteld Een koninklijk „heitje" voor een karweitje „Willem Barendsz" terug met record-vangst Matroos verdacht van roofoverval Hembrug wilde niet dicht H. Sneevliet herdacht DINSDAG 15 APRIL 195 2 NEW YORK (A.N.P.) Na de Paas dagen in volkomen rust te hebben door gebracht op Sea Island in Georgia zijn de Koningin en Prins Bernhard, toegejuicht door honderden vacantiegangers, gisteren om kwart voor twee plaatselijke tijd met een Constellation van de Amerikaanse luchtmacht naar Detroit vertrokken, waar zij 's avond aankwamen. Kort voor het ver trek gaf de Koningin een boodschap af aan de bevolking van Georgia, waarin zij zeide uiterst dankbaar te zijn voor de grotl gastvrijheid, die de bevolking in het Zuiden haar en de Prins in deze dagen heeft ge schonken. Een speciaal woord van dank richtte de Koningin aan de pers, die haar tijdens de korte vacantie volkomen met rust heeft gelaten. Een half uur voordat de Constellation op steeg van het vliegveld McKinnon, plantte de Koningin voor het hotel Cloister een boom. die haar naam zal dragen. Slechts staatshoofden kunnen 't voorrecht genieten als herinnering aan hun verblijf op Sea Island een dergelijke eik achter te laten. Tot nog toe staan er pas twee andere bomen, die de namen dragen van vroegere presidenten van de Verenigde Staten. De Prins ontving kort voor zijn vertrek een brief van de vereniging voor dierenbe scherming, waarin grote waardering wordt uitgesproken voor zijn hulp aan een zieke eend, die helaas is overleden. De vereni ging noemde de daad van de Prins een voorbeeld van menselijkheid jegens zulke hulpeloze dieren. Op het vliegveld bevonden zich onder de aanwezigen een Nederlander en zijn vrouw. Het waren Jan Hoppe uit Nijmegen en zijn echtgenote, die reeds twintig jaar in Atlanta wonen. Zij waren speciaal uit Atlanta naar Sea Island gekomen, een afstand van meer dan vierhonderdvijftig kilometer om het Koninklijk paar te kunnen zien en zij smaakten het genoegen om met de Ko ningin en de Prins enige woorden te kun nen wisselen. J Rustige dagen Op het strand van Sea Island tufte Za- In de zomer van 1931 ondernamen Geis- sendorfer en Parmentier als eerste en tweede gezagvoerder van een Fokkervlieg tuig de eerste officiële lijnvlucht naar Indië. Op de terugweg naar ons land stap te als passagier in Calcutta in de 42-jarige Engelse theeplanter Mackrell. Thans, 21 jaar later, is Mackrell in Cal cutta, opnieuw in een KLM-toestel ge stapt, een heel wat groter en moderner dan destijds. En de KLM heeft deze eerste klant op de Indië-lijn niet vergeten. Hij is als haar gast naar Amsterdam gekomen. „In die oude tijd ging het niet zo vlug als thans", vertelde Mackrell op Schiphol. „We deden er zeven dagen over om van Calcutta naar Londen te vliegen en we maakten een stuk of tien tussenlandingen. Ik herinner me nog het toestel, waarin we vlogen, de PH-AFO, een Fokkermachine met twee motoren. We vlogen alleen over dag, 's nachts was te riskant." Helaas kon de heer Mackrell zijn twee oude vrienden, Geyssendorfer en Parmen tier, niet meer ontmoeten. Deze beide pioniers van de luchtvaart zijn bij de uit oefening van hun plicht om het leven ge komen. De heer Mackrell, die nu 63 jaar is, gaat r.iet naar India terug. Hij is benoemd tot directeur van een theefirma in Engeland. ADVERTENTIE lïoclstraat 39 - Haarltni - Tel- QFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN VERFSPUIT REVOLVERS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Jaarvergadering van de C.H.U. 12.10 Cello en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Salonorkest. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Maandoline-ensemble. 13.50 Platen. 14.00 Jubileumbondsdag van jeugdorganisa tie. 14.45 Platen. 15.00 Voor meisjes. 15.15 Platen, 15.30 Kamermuziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.45 Bezoek koninklijk paar aan Amerika. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen, 18.30 Vocaal dubbelkwartet. 19.00 Christelijk Verenigingsleven. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Platen. 19.40 Radidokrant. 20.00 Nieuws. 20.15 Kamerorkest. 21.00 Het protes tantse ziekenhuiswezen, causerie. 21.20 Ko ninklijke Militaire Kapel. 22.00 Platen. 22.30 Internationaal evangelisch commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.20 Hoe zit dat met mijn kind? 23.35—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Causerie over het oratorium „Jan van Riebeeck". 10.05 Morgen wijding. 10.20 Voor de huisvrouw. 10.30 Pla ten. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Voordracht. 12.15 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland 12.38 Lichte muziek. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Deense muziek. 13.%) Platen. 14.00 Gesproken por tret. 14.15 Pianokwintet. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Piano. 15.30 Voor zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.50 Regeringsuitzen ding voor de jeugd: Wat wil je weten. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Platen. 19.00 De eeuw van de gewone manklank beeld. 19.20 Piano. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Accordeonorkest en solist. 20,50 Aetherfo- rum. 21.30 Concertgebouworkest. 22.25 Be zoek koninklijk paar aan Amerika. 22.40 Tenor en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Nationale schaakkampioenschappen. 23.3024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.C0 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.45 Platen. 14.00, 14.15, 14.30, 15.00, 15.25, 15.30, 15.52, 16.37 en 16.52 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 en 17.30 Platen. 17,50 Boekbespreking. 18.00 Declamatie, zang en piano. 18.30 Voor soldaten. 193.00 Nieuws. 19.30 Zang. 19.50 Feuilleton. 20.00 Orkest. 20.45 Zang. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Japanse muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Cello en piano. 22.55—23.00 Nieuws. terdagochtend een eenzame wielrijder op een bromfiets voorbij en wuifde naar zijn vrouw, die onder een kleurige parasol op het strand van de zon lag te genieten. Een drietal andere bromfietsberijders voegde zich bij hem. Het waren Prins Aschwin, diens echtgenote en majoor Geertsema, die Prins Bernhard begeleidden op een mati- neuze fietstocht. De Koningin, die bij aan komst op Sea Island kennelijk zeer ver moeid was, vond in deze dagen alle rust, die zij nodig had. Zij maakte enige wande lingen en genoot van de weldadig schij nende zon. ADVERTENTIE TENNIS SHORTS SHIRTS Nu het raadsbesluit der gemeente Put ten tot het heffen van leges op kampeer- vergunningen door Ged. Staten van Gel derland is te niet gedaan, heeft men er de vermakelijkheidsbelasting met ingang van 13 April verdubbeld. Daardoor wordt het organiseren van feestelijkheden voor vele verenigingen zeer bezwaarlijk. Het tradi tionele zomeravondfeest van de Veluwse bcerendansers, dat elk jaar 8 10.000 be zoekers naar Putten trok, zal dit jaar in een naburige gemeente worden gehouden. Het zoeken naar de vijf Noorse schepen voor de zeehondenvangst, die in de Noorde lijke IJszee tussen IJsland ea Groenland vermist worden, is tot nu toe zonder resul taat geweest. Het is nu al twee weken ge leden, dat van de schepen, die in totaal 79 man aan boord hebben, voor het laatst iets gehoord werd en een week geleden, dat andere zeehondenjagers, die in dezelfde omgeving door de storm waren overvallen, in IJslandse havens binnenkwamen. De hoop, de vijf schepen nog behouden terug te vinden, wordt steeds minder. Toch is het volgens mensen die in de Noordelijke IJszee goed bekend zijn nog te vroeg om het zoeken geheel te staken. Zij achten het mogelijk dat de schepen veel verder naar het Westen zijn afgedreven dan men tot nu toe heeft aangenomen. MADRID (Reuter) In Madrid is ver nomen, dat generaal Franco en de Portu gese premier dr. Antonio de Oliveira Sala zar een bespreking hebben gehad bij de Spaans-Portugese grens. Zij ontmoetten elkaar Maandagavond te Cuidad Rodrigo, bij Salamanca, 30 km van de grens. Zij zouden hun besprekingen heden voortzetten. Naar verluidt was Franco in gezelschap van zijn broer, Don Nicolas Franco, de Spaanse ambassadeur in Portugal. Spaanse ministers waren bij het onderhoud niet tegenwoordig. Over het onderwerp van de bespreking is te Madrid niets bekend. Waarnemers ge loven, dat het over defensie-aangelegen heden gaat. Het hoofd van de Spaanse generale staf, generaal Juan Vigon, is uit Madrid ver trokken om aan de besprekingen deel te nemen. In politieke kringen te Madrid kwam de bespreking van Franco met Salazar als een volkomen verrassing en zelfs in officiële kringen wist men er blijkbaar niets van. Op 17 Mei. de dag waarop de geëlectri- ficeerde spoorlijn LeeuwardenZwolle offi cieel zal worden geopend, wordt in de beurs te Leeuwarden een spoorwegtentoonstelling gehouden. ADVERTENTIE In de algemene vergadering van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging (N.O.V.), die in Maart 1951 te Rochem werd gehouden, is een door het hoofdbe stuur geamendeerd voorstel van de afde ling Rotterdam aangenomen, waarin een belangrijke beperking van het aantal U.L.O. examenvakken werd voorgestaan. Thans is hierover een rapport versche nen van de centrale commissie van de Vereniging voor MULO (de ULO-groep in de N.O.V.) waarin onder meer de instel ling van een diploma C wordt voorgesteld. De commissie zegt in haar rapport onder meer, dat een MULO-diploma een certifi caat moet zijn voor een bepaald ontwikke lingspeil. De taak der commissie was dus de opstelling van programma's voor de drie examen- en diploma-types. Reeds voordat de onderwijsnota van minister Rutten was verschenen was de commissie tot de conclusie gekomen dat de tijd gekomen is de samenhang tussen leerplan en examenprogramma los te laten. De commissie is van oordeel dat de toe lating tot de nieuwe examens gebonden moet zijn aan vast te stellen beperkende bepalingen. Slechts zij, die bij hun aan melding voor de examens een certificaat kunnen overleggen, waaruit blijkt dat zij een vierjarige school met een verantwoord plan hebben doorlopen, zullen aan het be perkte onderzoek kunnen deelnemen en het diploma verwerven. Zij die dit certi ficaat niet kunnen overleggen zullen slechts na een volledig examen in het be zit van een diploma kunnen komen. „Wij staan", zo zegt de commissie, „aan het begin van een ontwikkeling die zal leiden tot de situatie dat de scholen de laatste beoordeling van de leerlingen niet meer zullen kunnen overdragen aan een instantie buiten die scholen. De toepassing van de moderne methodes, de verminde ring van de waardering van parate kennis, de betekenis die men meer en meer hecht aan functionele kennis, en de twijfel aan de waarde van een beoordeling van een leerling op één bepaald moment zullen het onmogelijk maken bestaande examenvor- men- en -maatstaven te handhaven." ULO-school van de toekomst De commissie geeft vervolgens haar visie op de ULO-school van de toekomst. „Het ULO verwerve zijn leerlingen in die begaafdheidsgroep, waartoe diegenen be horen wier theoretische intelligentie niet toereikend is voor het volgen van voor bereidend wetenschappelijk onderwijs, maar die toch over voldoende intelligentie beschikken om onder doeltreffende, nauw gezette didactische leiding inzicht, vaar digheid en kennis te verwerven, nodig voor hun ontwikkeling tot goede staats burgers en gewaardeerde werkers in de zogenaamde middenfuncties. De ontwikke ling in het verleden, toen een maatschap pelijk gewaardeerd diploma een sterke toevloed van leerlingen naar de ULO- school voerde, is mede verantwoordelijk voor de moeilijkheden waarin het huidige ULO verkeert. Als het verwerven van een diploma de voornaamste reden wordt, waarom ouders hun kinderen naar een ULO-school zenden, dan doet tegelijkertijd een zeker opportunisme zijn intrede in de school, waardoor de waardering van min der materiële aspecten van het schoolleven belangrijk wordt geschaad," zo zegt de commissie. Drie diploma's De commissie wil drie diploma's instel len: een algemeen A-diploma; een phy- sisch-mathematisch B-diploma en een maatschappelijk C-diploma. Zij stelde hiervoor drie programma's op. Het nieuwe diploma-C zal, aldus het rapport van de voor dit onderdeel gevorm de subcommissie, een volwaardig MULO- diploma moeten zijn. Het zal moeten om vatten vier hoofdvakken (Nederlands, En gels, handelsrekenen, boekhouden) en vijf bijvakken (Frans of Duits, handelskennis, rechts- en wetskennis (bedrijfsleer), aardrijkskunde en geschiedenis). Het hoofdbestuur van de vereniging voor M.U.L.O. heeft het rapport ongewij zigd aanvaard en de daarin vervatte voor stellen voorgelegd aan de algemene ver gadering die morgen te Hilversum wordt gehouden. ADVERTENTIE door rheumaliek, spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88 Twee padvindersgroepen uit Baarn hebben als onderdeel van de landelijke actie „Een heitje voor een karweitje", een gedeelte-van de tuin van Paleis Soestdijk aangeharkt en schoongemaakt. Nadat dit omvangrijke karwei volbracht was, werd hun de beloning door Prinses Beatrix overhandigd, terwijl Prinses Irene de staatjes, waarop het door de jongens verdiende bedrag wordt aangetekend, bijhield. Zaterdagmiddag hebben dertig leden van de Baarnse zeeverkenners en padvin ders ten behoeve van de actie „Een heitje voor een karweitje" in de bossen bij het paleis Soestdijk een lange laan ontdaan van de laag bladeren. Een klein groepje sloeg met de bijlen los op een omgevallen den. Het werd de „tuinlieden" niet ge makkelijk gemaakt door onderbaas G. J. van der Brink, een oud-gediende onder het tuinpersoneel van het paleis, die niet zo snel tevreden was. Het hoogtepunt van de middag was het ogenblik waarop de padvinders hun „heitje" in ontvangst mochten nemen. Prinses Beatrix, die namens haar ouders de honneurs waarnam, verrichtte de uit betalingen, bijgestaan door haar zuster Irene. Beiden hadden veel schik in het g^- val en iedere keer als een verkenner naar voren werd geroepen om zijn loon in ont vangst te nemen tastte prinses Beatrix in het zakje met kwartjes. Terwijl de padvinders aan het werk waren geweest woedde in een ander deel van de bossen een brand, die ongeveer een halve hectare jonge aanplant vernielde. Boswachters van het paleis wisten het vuur te bedwingen. De „Willem Barendsz" heeft dit jaar niet lang op zich laten wachten: na een record reis, zowel wat de duur als de opbrengst betreft, is de walvisvaarder vanmorgen om zeven uur de Noordersluis in IJmuiden binnengesleept. En toch duurde het de velen, die het schip en zijn bemanning ver beidden te lang. Zij hebben de „Willem" immers al sinds de middag van de Tweede Paasdag op de spiegelende zee voor de pie ren zien liggen en velen zijn de afgelopen nacht in IJmuiden gebleven, om niets van deze altijd weer triomfantelijke binnen komst te missen. Triomfantelijk was het inderdaad: 110.000 barrels traan bracht het schip van zijn zesde reis mee naar huis en dat is nog duizend barrels meer dan de beste reis tot nu toe. Arie Zon, de Katwijkse matroos van de jager AM 8, die een pendeldienst tussen de Willem Barendsz en de vloot van jagers onderhield, vertelde ons vanmorgen, dat de Nederlandse walvisvissers dit seizoen meer „om de Oost" hebben gezeten dan eerdere jaren en dat daaraan misschien wel het succes van deze reis te danken is geweest. Het is in elk geval een prestatie om van 26 September af dit resultaat mee naar huis te brengen en de mensen, die menen, dat „Ome Willem" oud en der dagen zat gaat worden, moeten de bemanning maar eens gaan vragen, hoe deze voormalige tanker het doet. Dat neemt niet weg, dat de tweede walvisvaarder, die ons land metter tijd rijk zal zijn, meer dan welkom is. Na de gebruikelijke drukte van vanmor gen, een eerste hartelijk welkom en een ware invasie van douaneautoriteiten, is het schip opgestoomd naar Buitenhuizen, om zich van het restant kruit te ontdoen, om daarna een welverdiende rustkuur in de thuishaven te ondergaan. In haar woning te Amsterdam is de to neelspeelster Julia Cuypers op 80-jarige leeftijd overleden. Zij was een der begaafd ste en veelzijdigste actrices die Nederland heeft gekend. Hoewel zij de laatste tijd niet meer optrad, had zij een zo veeljarige loop baan achter zich als slechts zelden voor komt: zij stond namelijk reeds als kind van vier jaar in België op de planken. Dat was in Gent bij een voorstelling door een rede rijkerskamer. Op haar twaalfde jaar kwam zij voorgoed aan het toneel. Haar grote successen begonnen in de Vlaamse Schouw burg te Antwerpen en de Belgische pers voorspelde haar destijds reeds een roem rijke toekomst. Zij was Vlaamse van ge boorte. maar werd Nederlandse door haar huwelijk met een der gebroeders (Joseph) van Lier. Na een tournée door Nederland in 1894 werd zij aangesteld bij het toenmalige ..Amsterdams Toneel". Zij trad op in de Salon des Variétés en het Grand Théatre in stukken als „La dame aux camélias" en ..Fédora" van Sardou en speelde ..Silvia Silombra" van jhr. A. W. G. van Riems dijk vele honderden keren. Legendarische vermaardheid oogstte zij in travestie als de hertog van Reiehstadt in „Het Arendsjong" van Edmond Rostand, de rol van haar leven. In latere jaren maakte zij deel uit van ..Het Lyrisch Toneel" onder Louis Bouw meester. van de Toneelvereniging van Her man Heijermans, van de K.V. „Het Neder lands Toneel" en van het gezelschap van Louis de Vries. Zij vierde in 1907 haar zil veren jubileum, dat zowel in Nederland als in België hartelijk werd gevierd. Met Julia Cuypers is een der laatste ver tegenwoordigsters van de zogenaamde ro mantische school heengegaan. Dank zij een zeldzaam soepel aanpassingsvermogen kreeg haar rijkgeschakeerd natuurtalent in het vervolg van haar carrière ook bij an dere stromingen ruimschoots gelegenheid zich te ontolooien. Velen zullen zich haar dan ook blijven herinneren als een karak terspeelster van ongewoon formaat. Na de oorhog heeft zij nog enige tijd deel uitge maakt van de stichting Amsterdams-Rot terdams Toneelgezelschap. Het stoffelijk overschot van de overleden actrice zal Donderdag van 1011 uur staan opgebaard in de Stadsschouwburg van Amsterdam, vanwaar de begrafenisstoet om 11.15 uur naar Zorgvlied vertrekt. Op Zaterdag 5 April zat het bejaarde echtpaar T., dat in Rotterdam een winkel in kleermakersfournituren drijft, in de woonkamer achter de winkel te eten, toen een man de kamer binnendrong en onder bedreiging met een revolver de oudjes een bedrag van ruim 250,afhandig maakte. De Rotterdamse recherche heeft thans aangehouden de 27-jarige matroos bij de binnenvaart Th. H. van Z. uit Rotterdam- Zuid, die ervan verdacht wordt deze roof overval gepleegd te hebben. Hoewel Van Z. hardnekkig ontkent, acht de politie de bewijzen tegen hem overtuigend. Niet alleen is hij herkend door de twee oude mensen, maar ook door een melkboer die hij toevallig in de winkel gepasseerd was. Bovendien is het pistool, waarmee hij ge dreigd heeft, in beslag genomen. Van Z. had het bij een kennis in bewaring ge geven. Het treinverkeer AmsterdamZaandam is Tweede Paasdag van 10 tot 13 uur ge stremd geweest wegens een defect aan de Hembrug, die niet gesioten kon worden. Tussen Amsterdam en Zaandam reden autobussen. 11. Toen Panda eindelijk de deur van de vuurtoren bereikte, bleef hij weifelend staan. Deze ingang was hermetisch geslo ten: er was nergens een teken van leven, en ook zag hij geen bel. Daarentegen was er een duizelingwekkend-groot aantal waarschuwingsborden, en het een was nog verontrustender dan het andere. „Gevaar!", stond er op het ene, en op een tweede stond zelfs: „Levensgevaar!" Er waren borden bij, die te kennen gaven dat het hier verboden toegang was, en weer an dere waarschuwden tegen bijtende honden, voetangels en klemmen, en op enkele stond geschreven, dat er in deze vuurtoren ge werkt werd aan een zeer geheime uitvin ding. „Het is hier eng," dacht Panda, „en zo stil.... Die landloper heeft me maar wat voorgelogen! Het is een geheimzinnige, nare boel. Ik geloofnooit dat er hier een baantje te vinden is en op die worden staat, dat er levensgevaar dreigt.En terwijl hij dat in de doodse stilte stond te overden ken, gebeurd? er iets griezeligs. De deur van dé vuurtoren opende zich, heel lang zaam, onder luid gepiep van de roestige scharnieren.... maar er was niemand te zienDat werd Panda te machtig. Hij wendde zich om en wilde er vandoor gaan. Het was hier niet pluis! Maar na een paar passen keek hij om, teneinde te zien of hij soms achtervolgd werd.... en toen be greep hij er helemaal niets meer van. Er kwam namelijk niets anders naar buiten dan een hand, die een bordje aan een deur post bevestigde, en op dat bordje stond: „Nette leerjongen gevraagd". Executie. De Franse minister van justitie heeft bekend gemaakt, dat in Frankrijk ruim 10.500 personen wegens samen werking met de Duitse bezetters zijn terechtgesteld, van wie ruim 8300 zon der vorm van proces door leden van de verzetsbeweging en ruim 1325 door zonder rechtskracht opgerichte jury's. Beperking. Moest de Zweedse pulpindustrie reeds enige weken geleden wegens de afzetmoeilijkheden op de pulp- en papiermarkt tot productiebeperkingen overgaan, thans zijn soortgelijke maat regelen in de Zweedse papierindustrie te verwachten. Een der grootste papier fabrieken heeft een gedeelte van haar personeel reeds ontslag aangezegd. Wegens het geringe aantal nieuwe be stellingen acht men het waarschijnlijk, dat de Zweedse papierindustrie m de zomermaanden haar productie op vrij grote schaal zal moeten inkrimpen. Problemen. Zes „vrijwillige schipbreuke lingen", onder leiding van de 26-jarige chirurg en Kanaalzwemmer Alain Bom bard zijn van plan zes weken met ëen vlot de Atlantische Oceaan op te gaan om enkele theorieën van Bombard te toetsen. Bombard heeft aan verslag gevers meegedeeld dat hij een oplossing meent te hebben gevonden voor drie problemen waarmee schipbreukelingen te kampen hebben: scheurbuik en ge brek aan water en suiker. De dorst wil Bombard bestrijden door water aan be paalde vissoorten te onttrekken. Bom bard is van mening dat men zonder suiker kan als men genoeg vet en eiwit tot zich neemt en daarbij voldoende drinkt. Plankton (kleine organismen, die in zeewater voorkomen) zou een goed middel tegen scheurbuik zijn. Boodschap. Volgens functionarissen van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken wordt verwacht, dat de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Eden, morgen een onderhoud zal hebben met <.e Egyptische ambassadeur Abdoel Fattah Amr Pasja. Amr Pasja is met een boodschap van de Egyptische pre mier waarmede het doorbreken van de impasse in de Brits-Egyptische betrek kingen beoogd wordt, uit Caïro naar Londen vertrokken. Uitgewezen. De Perzische regering heeft besloten de correspondent van de „Times" te Teheran, Basil Bunting, uit het land te wijzen. Volgens de „Times" geschiedt dit omdat hij voor de oorlog zeven jaar lang vice-consul te Ispahan is geweest, goed Perzisch spreekt en een Perzische vrouw heeft. Afstand. In Griekenland zal de kerk tegen later te bepalen schadeloosstelling tach tig percent van haar bezit aan land bouwgronden en twee-derden van haar bezit aan weiden aan de staat afstaan. Slechts de kerkelijke gronden in Attika op de bergen Athos en Sina en op het eiland Kreta, alsmedede bezittingen van het patriarchaat van Constantino- pel zullen niet in staatseigendom over gaan. Overstroming. Zondag is de Euphraat in Syrië buiten haar oevers getreden. Grote gebieden bebouwd land staan onder water. Met behulp van leger en gendarmerie zijn door het water be dreigde dorpelingen geëvacueerd. De Syrische autoriteiten hebben Irak drin gend verzocht meer sluizen aan de bovenloop van. de rivier, op Iraaks ge bied, open te zetten. Uitnodiging? Volgens het links-georiën teerde Engelse Zondagsblad „The People" heeft Stalin verleden week in een onderhoud met de arrtbassadeur van India de leiders der Westelijke mogend heden uitgenodigd een gezamenlijke be spreking te voeren teneinde te pogen de vrede te handhaven. Minister-president Chrurchill zou dit aanbod thans in over weging hebben. Overdracht. Volgens een bericht van de „Sunday Times" zouden Amerika en Engeland van plan zijn de controle op toekomstige West-Duitse wapenfabri- cage overdragen aan de landen, die deelnemen aan het Europese leger. Oproep. Op de eerste Paasdag heeft Paus Pius XII een beroep gedaan op de 400 millioen katholieken in de wereld, om „reusachtige slagorden van apostelen" voort te brengen, teneinde de wereld terug te leiden tot een godsdienstig leven. Van het balcon aan de voorzijde van de basiliek van Sint Pieter in Rome sprak de Paus na een toespraak de zegen uit. Op het grote plein voor de Sint-Pieter hadden zich, ondanks dreigende regen wolken, tienduizenden Italianen en buitenlanders verzameld. Op Eerste Paasdag was het tien jaar ge leden,. dat de heer H. Sneevliet, voorman van de vroegere Revolutionnair Socialisti sche Partij, met zeven zijner vrienden door een Duits executiepeloton in het concentra tiekamp te Amersfoort werd gefusilleerd. In Bellevue te Amsterdam hebben 200 zijner vroegere vrienden hem Zondagmor gen herdacht. In een herdenkingsrede gaf een der nauwste medewerkers van de heer Snee vliet, de heer A. W. Langkemper, een over zicht van het leven van deze socialistische strijder. Hij memoreerde de strijd, die Sneevliet vóór 1920 in Indonesië heeft ge voerd, zijn aandeel daarna in de transport staking van 1920 in Nederland, zijn waar schuwingen tegen „het Stalinistisch be derf" en zijn optreden in het Nationaal Arbeids Secretariaat, alsmede in de voor malige RSP, OSP en RSAP. Voor de RASP heeft de heer Sneevliet zitting ge had in de Tweede Kamer en in de Pro vinciale Staten van Noordholland. De voorzitter van het herdenkings- comtié deelde mede dat het comité heeft besloten een gedenkboek uit te geven als blijvende herinnering aan de heer Snee vliet en zijn zeven kameraden, die gefusil leerd werden: A. Menist, W. Dolleman, J. Schriefer, J. Koeslag, J. Edel, C. Gerrit sen en R. Witteveen. Bij de vijver in de urnentuin van het Velsense crematorium is in de ochtend uren de heer Sneevliet door een kleine groep leden van de voormalige Revolu tionnair Socialistische partij herdacht. Nadat mevrouw M. de JongLager waard had gedeclameerd, spraken de heren A. de Winter, G. Iieersink en S. H. Poppe. Mevrouw M. Sneevliet sprak een woord van dank voor het eerbetoon aan wijlen haar echtgenoot

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2