Het Koninklijk Paar was „thuis' bij Amerikaanse Nederlanders Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Westerling gearresteerd en na verhoor vrijgelaten VS overwegen garanties aan Adriaan Pelt Hij verbleef in de orangerie van een verwoest kasteel te Hummelo Het woord is aan Een dag van „Oranje boven Ontroerende ontvangst in Grand Rapids en Holland-Michigan Dag om nooit te vergeten Merkwaardige verklaring van Japanse minister Oppositie in Zuid-Afrika verenigt zich Europese defensiegemeenschap Frankrijk wenst waarborgen tegen mogelijk uittreden van Duitsland Betuwse bongerds" in lentetooi Generaal Juin genoemd als algemeen opperbevelhebber Eisenhower wint in New Jersey Actie tegen Malan Ridgway toch opper bevelhebber in Europa? 66e JAARGANG No 237 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboora DONDERDAG 17 APRIL 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 90 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN HET ONTSPANNINGSGEBOUW van de firma Albert Heyn, aan Zaandams Oostzijde, verscheen Adriaan Pelt Woens dagavond voor een zaal vol leden van de Zaanse Gemeenschap en sprak tot hen over het werk van de Verenigde Naties. Hij voelde zich kennelijk weer helemaal thuis temidden van de Zaankanters. Zijn indruk wekkende internationale loopbaan heeft hem niet van zijn geboorteplaats ver vreemd. En hij zei hun dat zijn jeugd in de Zaanstreek, met haar altijd actieve handel en industrie en vele buitenlandse betrek kingen, zijn keuze van levenstaak wel be- invloed moest hebben. Vóór de oorlog was hij, te Genève, directeur van de Inlichtin gendienst van de Volkenbond. Tijdens de oorlog had hij, te Londen, de leiding van de Nederlandse voorlichtingsdiensten. Bij onze weggemoffelde radiotoestellen hebben wij hem toen allen als spreker voor Radio Oranje gehoord en menigeen moet het Zaanse accent, hem immer trouw gebleven, in die zware, rustige stem hebben herkend. Na de oorlog vestigde hij zich in Amerika, te New York, waar hij bij de U.N.O. een der twee adjunct-secretarissen-generaal onder Trygve Lie was geworden./ Die hoge post bekleedde hij tot hem begin '50 de eervolle opdracht gewerd, als Hoge Commissaris van de U.N.O. gedurende twee jaar de onafhan kelijkheid van Libië voor te bereiden en de leiding der organisatie van dit Noord- Afrikaanse land op zich te nemen. Een moeilijke en veelomvattende taak die Pelt, zoals men weet, binnen de gestelde tijd met erkend succes volbracht. Eerstdaags reist hij naar Genève, waar in het Palais des Nations belangrijke diensten van de U.N.O. gevestigd zijn, keert daarna nog voor en kele dagen hier terug en gaat dan weer naar New York, waar hem blijkbaar een nieuwe taak wacht. Een wereldburger met grote opdrachten en verantwoordelijkheid in het wereldgebeuren. Maar-nog steeds de bedaarde, eenvoudige Hollander, die hij al tijd gebleven is. Hij sprak tot de Zaankanters in grote trekken over het werk der Verenigde Na ties, beginnend met een uiteenzetting van het ontwikkelingsproces der mensheid, die van de vroegste tijden af getracht heeft in geordende gemeenschappen te leven en ze steeds meer heeft uitgebreid, ervarend dat ordelijke verhoudingen alleen te bereiken zijn door handhaving van recht, moraal en vaste organisatie. Zodat een verschijnsel als de U.N.O. geen nieuwlichterij, maar de logische voortzetting van een ontwikke lingsproces is. Hij sprak erover dat in de laatste anderhalve eeuw wetenschap en techniek met zulke reuzenschreden gevor derd zijn, dat afstanden zijn verdwenen en de samenhang der wereld steeds nauwer is geworden, met alle voordelen maar ook alle gevaren van dien. Want bij verstoring der orde kan nu een aanvaller zijn slachtoffer, waar ter wereld ook, binnen vierentwintig uur een vernietigende slag toebrengen. En een nieuwe toestand is ingetreden die mee brengt, dat ieder ernstig geschil in enig deel der wereld het geheel raakt. Die mo gelijkheid verwierp men een halve eeuw geleden nog; zij is werkelijkheid geworden. Ik stip nu enkele hoofdpunten uit Pelt's betoog aan: nadat hij er de nadruk op had gelegd, dat alle geschillen van enige beteke nis in de laatste zes jaar bij de U.N.O. aan de orde gekomen waren en hetzij opgelost waren, hetzij tot vermijding van wapen geweld of tot voortgezette behandeling hadden geleid, verzocht hij meer aandacht aan.de veelzijdige arbeid van die wereld instelling te schenken dan aan politieke conflicten alleen. Hij kwam daarbij tot een zeer belangrijk punt, namelijk dat men het wegnemen van de oorzaken der ziekten, die de wereld teisteren, als een belangrijker taak'is gaan zien dan de bestrijding der ziekteverschijnselen: oorzaken primair, con flicten secundair. Die oorzaken kunnen op economisch, sociaal en technisch gebied liggen. Dit bracht hem tot de veelzijdige taak van de Sociaal-Economische Raad van de U.N.O. en tot de technische hulp aan achterlijke gebieden. (Herinner u de woor den van de Koningin daarover in haar toe spraak tot het Amerikaanse Congres.) Het is een hulp die zich kan uitstrekken tot organisatie van het bestuur, van onderwijs, landbouw, veeteelt, industrie. Men moet zo'n land niet slechts leiding en een grond wet maar ook een „onderbouw" verschaf fen, zo mogelijk gevormd met binnenlandse krachten, maar als die ontbreken met bui tenlanders. Die ver-gaande bijstand is no dig ook terwille van de wereldvrede. De opvattingen ten aanzien van achterlijke landen zijn dus in vergelijking met vroeger tijden wel in belangrijke zin gewijzigd. Omdat men, in een zo nauw samen hangende moderne wereld, terwille van de orde waarnaar in het ontwikkelingsproces der mensheid altijd gestreefd is, de „plaat selijke" zwakheden en verstoringen als schadelijk voor het geheel is gaan erkennen. Pelt sprak als zijn mening uit dat de U.N.O. in de goede richting gaat, maar nog heel ver van haar einddoel verwijderd is. Hij roerde niet de zwakheden in haar struc tuur aan; zijn betoog was trouwens uitge gaan van de historische ontwikkeling in grote lijn. Hij zei, eer de vragenstellers aan bod kwamen, bij voorbaat dat hij niet kan zeggen of er een derde wereldoorlog zal komen of niet, en dat niemand dat kan zeggen. Waarin hij gelijk heeft. Hij besloot met de verklaring, dat het van de mensen alleen afhangt of er weer oorlog komt of niet. Waarin hij niet minder gelijk heeft. Het zou goed 'zijn als een man met zo grote internationale ervaring overal in den lande zulk betoog kon houden. Daar ont breken hem tijd en gelegenheid toe. Het eist overigens langduriger actie om tot de menigte vol begrip te doen doordringen van de logische voortzetting van het ontwik kelingsproces der mensheid met de pijn lijke bijgedachte dat het bij de wonderen der techniek is achtergebleven en duidelijk toont, nog geenszins ver gevorderd te zijn. lijke bijgedachte dat dit bij de wonderen vaarding zijn van het besef, dat ieder ern stig geschil in enig deel der wereld het ge heel raakt. Al ontbreekt het waarlijk niet aan bewijzen voor deze stelling. Het be wustzijn dat oorzaken als primair, conflic ten als secundair beschouwd moeten wor den zal menigeen (maar niet een medicus) als een soort theoretische nieuwlichterij aandoen en ge kunt u zelfs afvragen hoe veel mensen waarlijk inzien, dat het alleen van de mensen afhangt of er weer oorlog komt of niet. Zelfs in de pauze van een vergadering als deze meldde maar één pro cent van de aanwezigen zich na daartoe Bloesemweelde in de Betuwe, waar de kersen- en pruimenboomgaarden nu in volle bloei staan. In het dorpje Hummelo, gemeente Laag Keppel, tussen Doesburg en Doetinchem, is gisteren in de prille ochtend de voormalige kapitein van het vroegere K.N.I.L-, Ray mond Paul Pierre Westerling, indertijd commandant van het Corps Speciale Troe pen tijdens de militaire acties in Indonesië, gearresteerd. De arrestatie geschiedde door de Amster damse centrale recherche en de gemeente politie van Amsterdam. De voormalige kapitein, die naar Amster dam werd overgebracht en ter beschikking Zuid-Frankrijk vertoefd. Enige weken ge leden werd... bericht, dat hij zijn verblijf plaats aldaar had verlaten. De Nederlandse recherche hield de bewegingen van Wes terling voortdurend in het oog. Enige weken geleden is Westerling via België naar ons land gekomen, waar hij een bezoek bracht bij zijn vrouw, die zich in Friesland ophoudt. Nadat hij bezoeken had gebracht aan vrienden in Den Haag en Am sterdam, nam hij zijn intrek in de orange rie van kasteel Enghuizen te Hummelo. Dit kasteel is tengevolge van oorlogshandelin- Souvestre: De roem verkoopt duur hetgeen wij denken dat hij geejt. van de justitie werd gesteld, is gisteravond gen verwoest en de eigenaar, A. S. H. graaf wederom op vrije voeten gesteld. Dit geschiedde nadat de rechter-commis- saris bij de Amsterdamse rechtbank de vor dering van het openbaar ministerie tot in bewaringstelling van Westerling had afge wezen, „omdat er geen gronden gevonden zijn voor dadelijke vrijheidsbeneming." Het onderzoek, dat tegen Westerling geopend is, zal echter worden voortgezet. Westerling heeft, nadat hij eerst in Bel gië verblijf had gehouden, geruime tijd in 99 GRAND RAPIDS (A.N.P.) Duizenden Nederlanders of liever duizenden Amerikanen van Nederlandse afkomst, hadden zich gistermiddag verzameld voor het Pantlind-hótel in Grand Rapids om wat zij nog steeds beschouwen als hun Koningin en hun Prins een onvergetelijk welkom toe te roepen in deze stad in Michigan, waar een derde van de bevolking van honderdtachtigduizend inwoners Nederlandse namen draagt. Er heerste onder de enorme massa mensen, verzameld op het Kent County-vliegveld, een soort gespannen sfeer, welke zich echter ontlaadde, toen Koningin en Prins zich ongedwongen langs hen begaven. spoedig Er warei Ir waren erewachten van padvinders en padvindsters in kleurrijke uniformen. De Fort Kuster Military Band speelde de volksliederen en een ogenblik later was een langgerekte stoet auto's door de vele rijen dikke mensenhaag onderweg naar het Caivijn-College. Op dit college werd op deze dag een leerstoel hernoemd naar Koningin Juliana. In de aula van het college sprak president Spoelhof de Koningin toe: „Wij beschouwen deze gebeurtenis als een van grote betekenis voor deze academie. Deze bijeenkomst bevestigt de band welke het heden van het college verbindt met zijn geestelijke en culturele verleden in de geschiedenis der Neder landen. Na deze plechtigheid begon de officiële intocht in de stad, die veel weg had van een middelgrote Nederlandse plaats op Koninginnedag. Overal van de daken woeien Nederlandse en Amerikaanse vlaggen, waren bomen, lantaarn palen, auto's en de bewoners zelve rijkelijk met oranje versierd en marcheerden muziekcorpsen door de straten op de maat van vrolijke marsen. Zelfs de venters met oranje-luchtballonnetjes ontbraken hier in Grand Rapids niet. De stoet ging met militaire escorte en voorafgegaan door militaire bands naar het Pantlind-hótel, waar het gezelschap om streeks half één arriveerde. De Koningin en de Prins verschenen op het balcon van de tweede verdieping, waaronder duizen den waren samengestroomd. De burge meester, de heer Paul Goebbel, sprak het Koninklijk paar hier toe: „Nederland was het land, dat in 1776 als eerste buitenland se staat de Verenigde Staten als een vrije natie erkenden", aldus zei hij. „We waren toen een zeer jong land, dat trachtte op eigen benen te staan. U gaf ons uw mede werking en leende ons geld. U hielp ons de grote natie te worden, die wij heden ten dage zijn." De Koningin antwoordde kort, deels in het Engels, deels in het Nederlands: „Ik kan niet anders zeggen, dan dat wij ons ge voelen of we thuis gekomen zijn". En tot alle Nederlanders in de menigte voor het hotel: „Ik geloof wel te kunnen zeggen, dat u ons, Nederlanders, goed vertegenwoor digt." De Koningin en de Prins waren 's mid dags „thuis". Zij waren in Holland. Hol land op ongeveer 45 km. van Grand Rapids in de staat Michigan. Het was niet met een ticker-tape parade, dat de Hollanders van Michigan het Koninklijk paar verwelkom den, er stroomde geen confetti uit wolken krabbers en de lage huisjes deden eerder denken aan een stuk Zuid-Limburg. Ver over tijd arriveerden Koningin en Prins in Holland. Het tijdschema was reeds over schreden toen men Grand Rapids verliet, maar de Koningin en de Prins wilden nie mand teleurstellen van hen, die zich langs de ruim veertig kilometer lange weg naar Holland hadden opgesteld. En dat waren er duizenden en nog eens duizenden. Wij geloven niet, dat iemand was thuisgeble ven in het plaatsje Zeeland, of in het plaatsje Friesland of een van alle andere dorpen die we doorreden. Langs de wegen zagen we huismoeders met spandoeken waarop bijvoorbeeld stond: „Goedendag Koningin". Wij zagen een boertje eenzaam staan met een oranje wimpel aan een boomtak gebonden en we zagen het opschrift van een reclamebord van een autohandelaar: „De eerlijke Hol lander". Steeds weer moest de meer dan honderd meter lange autostoet stilhouden, omdat de Koningin, hoe kort ook maar, een door de voorzitter gedane opwekking op de verstrekte formulieren als lid aan van een op te richten afdeling van de Vereni ging voor Internationale Rechtsordef Viro) Toch blijven volhouden. R. P. ogenblik wenste te vertoeven met al die Amerikanen van Nederlandse afkomst, die te hoop gelopen waren en voor wie dit de dag van hun leven was. Oranje-optocht Het hoogtepunt van deze glorietocht werd ongetwijfeld bereikt toen men aankwam in het centrum van Holland-Michigan. Met de stoet holden jongens en meisjes in Nederlandse klederdrachten mede, fiet sten jongens en meisjes op rijwielen, die tot ware oranje-voertuigen waren getrans formeerd. Ontroerend Zo bereikten Koningin en Prins het stad huis, waar burgemeester Harry Harring ton zich tot tolk maakte van alle inwoners. „Wij weten, dat u zich veel vrienden hebt gemaakt in grote steden, groter dan Hol land-Michigan. Hier behoeft u zich geen vrienden te maken. U heeft ze. Wij allen." De Koningin was kennelijk ontroerd dooi de grootse ontvangst, die deze Nederlandse afstammelingen haar hadden bereid en zij drukte het aldus uit: „Ik kan alleen dit maar zegggen: hartelijk dank voor dit wel kom thuis". De gouverneur van de staat Michigan sprak ook nog enkele woorden. „Deze plaats in Michigan is werkelijk van u", zeide hij. „Al deze mensen zijn wel loyale inwoners van de Verenigde Staten, maar, Majesteit, zij zijn en blijven uw loyale on derdanen". Met een bezoek aan Anna Arbor, de uni versiteit van Michigan, wordt heden het bezoek aan het Oosten van de Verenigde Staten besloten. Na de middag vertrekt het Koninklijk Paar per vliegtuig van Willow Run Airport in Detroit naar San Francisco, waar men in de avond hoopt aan te komen voor het week-einde-bezoek aan de West kust. Hartelijke geste In de trein, die het Koninklijk Paar Woensdagavond van Holland terugbracht naar Detroit hadden wij een kort inter view met de gouverneur van Michigan, de heer G. Mennen. „Wanneer de Koningin LONDEN (Reuter). Volgens de „Daily Telegraph" zal generaal Alphonse Juin, opperbevelhebber der landstrijdkrachten in West-Europa, op 5 Mei naar Londen komen voor een bespreking van drie dagen met ministei--president Churchill en Britse militaire leiders. De militaire correspondent van dit blad verklaart vernomen te hebben, dat gene raal Juin weldra algemeen opperbevelheb ber der lucht-, zee- en landstrijdkrachten in West-Europa zal worden. zich candidaat zou stellen voor het gou verneurschap van Michigan, dan zou zij spoedig op mijn plaats zitten", zo zeide de gouverneur. „Zij is werkelijk een prachtige sportieve vrouw". Gouverneur Mennen heeft bij zijn af scheid van het Koninklijk paar, op het sta tion van de stad Lansing, de hoofdstad van Michigan een geste gemaakt, die tot nog toe zonder precedent is. In een proclama tie, die hij in de trein tekende, heeft hij de bevolking van Michigan er van op de hoogte gesteld, dat in de toekomst de zes tiende en zeventiende April in Michigan beschouwd zullen worden als „Koningin Juliana-dagen". In de proclamatie staat, dat zelden een bezoeker van dit land meer heeft gedaan om de navolgende idealen te verwezenlijken: het bereiken van begrip tussen landen, hetzelfde geloof en dezelfde 'doelen nastreven. Deze twee dagen zullen in de toekomst als feestdagen worden her dacht. NEW YORK (Reuter). Bij de in de staat New Jersey gehouden voorverkiezin gen, waar voor het eerst de namen van generaal Eisenhower en senator Taft op de stembiljetten voorkwamen, had Eisenho wer, toen van 3677 van de 3840 districten de uitslag bekend was, 360.293 stemmen be haald. Taft kreeg 215.453 stemmen en Stas- sen 21.144. Van de 38 republikeinse afgevaardigden uit deze staat naar de nationale conventie zullen er tenminste 31 voor Eisenhower zijn. Van vier der afgevaardigden is be kend, dat zij voor Taft zijn, doch zij willen op de definitieve uitslagen wachten alvo rens te besluiten wie zij zullen steunen. Er is één aanhanger van Stassen gekozen. De republikeinse partij heeft in Zuid- Carolina aan de zes kiesmannen naar de nationale partijconventie in Juli géén in structies uitgevaardigd hoe zij moeten stemmen. Twee der zes zijn aanhangers van senator Taft. De andere vier hebben verklaard nog geen uitgesproken voorkeur te hebben. van Rechteren Limpurg, bewoont sinds dien het tuinhuis. De centrale recherche in Amsterdam, die de Turk vrijwel voort durend geschaduwd had, kwam hem ook nu spoedig op het spoor. Omsingeling Om ontsnapping te voorkomen omsingel den ongeveer 25 manschappen van de rijks politie uit Doetinchem, die ter versterking waren gerequireerd, het landgoed van graaf Van Rechteren Limpurg, zodat geen mens onopgemerkt kon binnenkomen of uitgaan. Om half zes in de ochtend werd toegang tot de orangerie gevorderd. Er werd huis zoeking verricht, maar kapitein Westerling had geen poging ondernomen om te ont vluchten of zich te verbergen. Hij werd in zijn slaapvertrek aangetroffen en hem werd medegedeeld, dat hij op last van de procu reur-generaal, die handelde in opdracht van de regering, was gearresteerd. Wester ling nam deze mededeling kalm op en vroeg tijd om zic^ te kleden, te ontbijten en verschillende benodigdheden in te pak ken. Nadat de gearresteerde zich reisvaar dig had gemaakt, werd hij naar Amsterdam vervoerd en daar in verzekerde bewaring gesteld. Kort na aankomst is hij door de procureur-generaal verhoord en in de loop van de middag werd hij voor de rechter commissaris bij de Amsterdamse rechtbank geleid, die besliste, dat er geen termen aan wezig waren hem in voorlopige hechtenis te houden. Beschuldigingen De beschuldigingen, die tegen Westerling waren ingebracht betroffen desertie, het openlijk en met vereende krachten plegen van geweld, uitlokking van desertie, dood slag en vernieling van aan anderen toebe horende goederen. Al deze beschuldigingen hadden betrek king op zijn bekende actie op West-Java in Januari 1950. Voorts werd hem het op ille gale wijze overschrijden van landsgrenzen ten laste gelegd. Na zijn vrijlating is de voormalige kapi tein niet naar Hummelo teruggekeerd, maar heeft hij zijn intrek genomen bij vrienden elders in den lande. Door het Hoge Commissariaat van Indo nesië in Den Haag werd gisteravond mede gedeeld, dat het verzoek van de Indonesi sche regering, in 1951 tot de Nederlandse regering gericht, om ex-kapitein Westerling op grond van de hierboven genoemde be schuldigingen uit te leveren, nog steeds van kracht is. Westerling deelde hedenmorgen mede, dat hem bij zijn vrijlating de voorwaarden waren gesteld, dat hij Nederland niet zou verlaten en niet zou onderduiken. Hij heeft in deze voorwaarden toegestemd en daarop zijn woord gegeven. Hij zeide dit woord ook te zullen nakomen indien er eventueel sprake zou zijn van uitlevering. Openbaar ministerie in beroep Het openbaar ministerie te Amsterdam heeft hedenmorgen in opdracht van de minister van Justitie hoger beroep aange tekend tegen de afwijzing door de rechter commissaris van de vordering tot inbe waringstelling van Westerling. Te ver wachten is, dat de rechtbank te Amster dam hieromtrent op korte termijn een be slissing zal nemen. „Geen principiële bezwaren tegen vredesverdrag met China" TOKIO, (Reuter) De Japanse minis ter van Staat, Katsoeo Okazaki, heeft ge zegd, dat Japan geen principiële reden heeft om een aanbod van communistisch China tot een afzonderlijk vredesverdrag van de hand te wijzen. Eerst moet China evenwel een aantal Japanners repatriëren. Okazaki sprak in de commissie voor bui- landse zaken van de Kamer. Het wordt zeer waarschijnlijk geacht, dat hij de vol gende minister van Buitenlandse Zaken zal zijn. In sommige buitenlandse kringen is deze verklaring als een bom ingeslagen. Zij is in tegenspraak met het herhaalde malen in het openbaar door premier en minister van Buitenlandse Zaken, Sjigeroe Josjida ver klaarde, dat Japan op het ogenblik in prin cipe geen diplomatieke betrekkingen met een communistisch land kan aanknopen, dat „aggressieve bedoelingen" jegens Ja pan heeft. In Japanse politieke kringen daarentegen heeft de verklaring geen beroering gewekt. Men zegt daar dat het gewoon is, dat re geringspersonen elkaar tegenspreken en dat de regeringspolitiek uitsluitend door Jos jida wordt bekendgemaakt. KAAPSTAD, (Reuter) De Zuid- Afrikaanse oppositieleider, Strauss, heeft medegedeeld, dat er een alliantie is ge vormd tussen zijn verenigde partij, de ar beiderspartij en het „Toorts-commando van oud-strijders", met het doel de grond wet in stand te houden. Hij verklaarde op een bijeenkomst van de drie groepen te Kaapstad, dat er tijdens een dergelijke ernstige crisis in het land geen versnippering der democratische krachten hoort te zijn. Hij zei voorts: „Er is een machtig demo cratisch verenigd front nodig om een aan val op onze Grondwet en het gerechtshof, die samen onze grondrechten en grondvrij- heden garanderen, te weerstaan. Er zou een verenigd front blijven bestaan, totdat de vrees, die het volk thans vervult, is weg genomen door het herstel van een demo cratische regering. De verenigde partij heeft 64 zetels in de volksraad tegen de nationalistische (re- gerings) partij 77. De arbeiderspartij heeft zes zetels. Het „Toortscommando van oud- strijders" is een organisatie van oud strijders, welke onlangs is opgericht ter bestrijding van de wet op de afzonderlijke vertegenwoordiging van kleurlingen. De drie organisaties gaven een gemeen schappelijke verklaring uit. waarin zij zeg gen. dat zij met groeiende ontzetting de immorele en onwettige daden en uitge sproken voornemens van de huidige rege ring hadden aanschouwd. De organisaties verklaren, dat zij uit vrije wil samen zijn gekomen om Zuid-Afrika van zijn huidige regering te „bevrijden". De „San Francisco Chronicle" bericht, dat generaal Ridgway, de geallieerde op perbevelhebber in het Verre Oosten, die door de gezamenlijke chefs van staven te Washington is voorgedragen als opvolger van generaal Eisenhower in Europa, inder daad de meeste kans heeft deze functie te krijgen. Volgens hem wordt de goedkeuring door de N.A.V.O.-landen van de keuze van ge neraal Ridgway zeer spoedig verwacht. WASHINGTON, (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft Woensdag op een persconferentie verklaard, dat de Verenig de Staten bereid zouden zijn het verstrek ken van waarborgen voor de onschend baarheid van de Europese verdedigingsge meenschap te overwegen wanneer zij tot stand zou komen. Een woordvoerder van het Franse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft Woensdagavond verklaard dat thans be raadslaagd wordt over het opnemen van officiële' Blitse waarnemers in de organen van de Europese verdedigingsgemeenschap. De woordvoerder van de „Quai d'Orsay" zeide verder dat ook besprekingen worden gevoerd over het verstrekken van Britse en Amerikaanse waarborgen tegen het uit de Eui-opese verdedigingsgemeenschap treden van een staat, die bij de oprichting hiervan was toegetreden. Hij zeide dat dergelijke waarborgen ten doel zouden hebben de ongerustheid van Frankrijk weg te nemen, dat West-Duitsland op zekere dag zou kun nen besluiten niet langer deel te nemen aan de instandhouding van een Europees leger, om een eigen nationaal leger te stichten. „Er is nog niet besloten wat Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten, onder de voorwaarden van door hen te verstrekken waarborgen, zouden moeten doen, indien een van de zes staten-oprichters van het Europese leger zou besluiten het te ver laten. Frankrijk wenst dat een dergelijke Brits-Amerikaanse waarborg zo waterdicht als slechts mogelijk is zal zijn", aldus de woordvoerder. In Bonn is het politieke leven na de korte Paasrust zeer krachtig voortgezet. Dr. Adenauer en de drie Hoge Commissarissen zijn voor het eerst in Adenauers residentie bijeengeweest om weer gang te brengen in de moeizame besprekingen over de verdra gen, die Duitslands souvereiniteit en zijn militaire inschakeling zullen moeten rege len. De vief onderhandelaren van Bonn heb ben nu besloten te proberen het tempo aanzienlijk op te voeren. Maandag zullen zij opnieuw bijeen komen en daarna per manent vergaderen totdat alle moeilijk heden geregeld zijn. Het Britse aanbod tot het sluiten van bij standsverdragen met de deelgenoten van het Europese leger wordt in Bonn algemeen opgevat als een bijdrage tot bespoediging van het slepende tempo dat in de voor gaande maanden al zo menige optimistische voorspelling van Adenauer heeft gelogen straft. Het Britse aanbod is er naar Duitse opvatting op gericht de laatste weerstan den in Parijs tegen opneming van West- Duitsland in het Europese leger te over winnen. De voldoening in regeringskringen te Bonn over de Britse geste wordt door de socialistische oppositie niet gedeeld. De socialisten zijn van mening, dat een Britse garantie aan de problematiek van het be oogde verdragsysteem niets verandert. Zij doelen daarbij kennelijk op de moeilijk heden dia een militaire inschakeling van Duitsland voor een herstel der Duitse een heid zou doen ontstaan. De socialisten wor den hierin door een belangrijk gedeelte der pers gesteund. Acheson zeide op zijn persconferentie nog, dat wanneer de regelingen voor de Europese defensiegemeenschap en de Duit se contractuele overeenkomsten voltooid zullen zijn, de kwestie van het verlenen van de waarborgen krachtens artikel vijf van het Noord-Atlantisch verdrag aan alle leden van de Europese verdedigingsge meenschap zich zal voordoen. De V. S. zijn bereid de kwestie te overwegen en te han delen in overeenstemming met in Lissabon gedane aanbévelingen. (Artikel vijf van het Noord-Atlantisch verdrag bepaalt, dat elk lid een aanval op een van de andere leden zal beschouwen als een aanval op alle leden.) Acheson zeide niet of de door de V. S. in overweging te nemen waarborgen zo ver zouden gaan als de onmiddellijke en auto matische waarborgen, welke door Engeland aan de landen van de Europese verdedi gingsgemeenschap verstrekt zijn. AANHOUDEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Droog en zonnig met matige, tijdelijk zwakke wind tussen Oost en Noord. Iets koudere nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 18 April Zon op 5.37 uur, onder 19.43 uur. Maan op 3.31 uur, onder 12.16 uur. Hoog en laag water in ÏJmuiden Donderdag 17 April Hoog water: 8.38 en 21.21 uur. Laag water: 3.53 en 16.29 uur. Vrijdag 18 April Hoog water: 9.55 en 22.47 uur. Laag water: 4.59 en 17.55 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1