Critiek op onderzoek in de zaken Menten en Schallenberg Gehavende ploeg der Zwaluwen versloeg Rode Duivels met 5-3 Fa. B. ENGELENBERG Pleidooien voor eedsaflegging in de Friese taal De radio geeft Vrijdag Maatregelen tegen giftige P.E.N.-gassen VELPON PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE DONDERDAG 17 APRIL 1952 2 EERSTE KAMER BARTELJORISSTRAAT 20 TT TEL. 13439 Twee blinden lopen van Groningen naar Maastricht Jacoba van Beieren vliegt naar de Keukenhof Arsenal-Newcastle United eindigde gelijk Robinson behoudt zijn titel Directie komt aan klachten tegemoet De vermakelijkheids belasting in Putten Gemeente Maasbree moest bouw van school staken Belgische automobilisten rijden „voor de vrede" V erkeerstechnische leergang in Delft Eisenhowers bezoek aan Den Haag uitgesteld Bakkersgezellen-actie gaat niet door (Van onze parlementaire redacteur) In de eerste vergadering na de Paas- vacantie begon de Eerste Kamer Woens dag met de behandeling van de begroting van Justitie. Mr. Kol ff (CH) kwam na vriendelijke woorden over het beleid van minister Mulderije ook met critiek, onder meer over het uitblijven van een wette lijke regeling omtrent de oprichting van een notarieel pensioenfonds en de regeling inzake een leeftijdsgrens voor notarissen. Na nog een uitvoerig pleidooi voor de zaakwaarnemers zag deze senator zich op het spreekgestoelte opgevolgd door zijn geestverwant de heer R e ij e r s, die op nieuw de zaak-Menten aansneed. Meer op heldering was gewenst, met name over hetgeen er in het duister was gebleven over wat er destijds uit het gevorderde huis van Menten is gehaald. De heer Reijers bleek in tegenstelling tot de minis ter niet gesticht over de wijze waarop de rechter-commissaris te Haarlem in dit ge val een en ander onderzocht zou hebben. In dit opzicht sprak de heer Reijers over valsheid in geschrifte, volgens hem begaan door de Bloemendaalse politie en over een vals proces-verbaal, dat zou zijn opge maakt. De Haarlemse rechter-commissaris had, aldus deze spreker, de zaak in de doofpot willen stoppen. Uit de justitiële onderzoekingen in Amsterdam is gebleken aldus zei hij dat de journalist, die over deze kwestie heeft geschreven en tegen wie deswege een justitiëel onder zoek wegens vermeende belediging gaande was geweest, gelijk heeft gehad. Kortom, zo concludeerde de heer Reijers, in deze verstaan, anders staan zij te veel buiten de samenleving waarin zij verkeren en om trent wier gevoelens en opvattingelf zij op de hoogte dienen te zijn. Het gaat er om het recht der Friezen op hun taal te erken nen en niet om toekenning van een gunst. Mr. De Vos v. S t e e n w ij k (VVD) vond het onjuist dat de regering „met gratieverleningen strooit als Zwarte Piet met pepernoten", terwijl het beleid inzake ontvijanding bedenkelijk karig is. Mr. Witteman (KVP) smaakte het jaarlijks opgediende „gerecht" de zaak- Menten geenszins en hij scheen niet veel waarde te hechten aan de waarde van de bronnen, waaruit de heer Reijers zijn ken nis geput moest hebben. In elk geval koesterde deze spreker juist, in tegenstel ling tot de CH-criticus, waardering voor het optreden van justitie en politie in deze zaak. Hij hoopte dat de minister thans openlijk zijn vertrouwen in de desbetref fende ambtenaar zou uitspreken. Hij klaagde over gebrek aan voortvarendheid op het departement van Justitie. Nog steeds is geen uitvoering gegeven aan het vorig jaar ten behoeve van de grensboeren en van de met Duitsers getrouwde Neder landse vrouwen genomen maatregelen. Mej. Mr. Tjeenk Willink (Arbeid), overigens vol lof voor minister Mulderije, kon niet alles bewonderen wat in de zaak- Menten is gebeurd. Zij had ook critiek op het feit dat in de zaak-Schallenberg pas anderhalf jaar na diens dood tot een ge rechtelijk vooronderzoek was overgegaan. Een dergelijke traagheid viel ook te ver oordelen ten aanzien van de Velser affaire. Zij stemde in met hen, die het hadden op- zaak is en wordt gehandeld in strijd met genomen voor het Fries, met name wat a' r< r, m J r. «nnUinitnni 1 i <iU -ini rl VN ADVERTENTIE hetgeen in de rechtsstaat plicht zou dienen te zijn. Ook de procureur-generaal te Am sterdam kreeg over alles wat deze, volgens de heer Reijers, zou hebben nagelaten enige geduchte vegen uit de pan. De heer Reijers vroeg ook, waarom nog steeds niet is beslist op het gratieverzoek van de heer G. van Sintmaartensdijk, de Haarlemse politie-inspecteur die destijds is veroordeeld omdat hij bij zijn onderzoek in de Velser affaire zijn ambtsgeheim zou hebben geschonden. Mr. W ij e r s (KVP) brak daarna een lans voor wettelijke verruiming van voor waardelijke in vrijheidsstelling. Prof. Gerretson (CH) nam het voor het Fries op. De eed is een gebed en een vrij man bidt in zijn moedertaal, zo zei hij. Daarom pleegt de staat heiligschennis wanneer hij een Fries dwingt dit gebed in het Nederlands uit te spreken. De heer Algra (AR), die hetzelfde onderwerp besprak, bracht in herinnering hoe 35 jaar geleden de Commissaris der Koningin in de Provincie Friesland, zelf Fries, een lid der Provinciale Staten ver boden had in de vergadering van dit col lege zijn moedertaal te spreken. Thans is zo iets ondenkbaar. Heden ten dage zijn de vergaderingen van Frieslands staten tweetalig. De Nederlandse eenheid komt heus niet in het gedrang, gelijk de minis ter meent, door het spreken van Fries in de rechtszaal. De ambtenaren en dit geldt zeker voor de leden van de rechterlijke macht in Friesland, moeten in het alge meen er naar streven de Friese taal te ADVERTENTIE Odchtraat :!9 - Haarlem - 'I el- 13332 OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS IAKK.EN AUTO LAKKEN HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Pianoduo. 11.30 Platen. 12.00 Amusementsmuziek, 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Marinierskapel. 14.00 Tuinbouwpraatje. 14.15 Utrechts Stedelijk Orkest. 15.10 Viola d' amore, contrabas en piano. 15.40 Voor dracht. 16.00 Kamermuziek. 16.30 Voordracht. 16.50 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Be zoek bij de Marinierskapel. 17.40 Platen. 17.45 Fries programma. 18.00 Nieuws. 18.15 Amusementsmuziek. 18.45 Platen. 18.50 Mu- ziekpraatje. 19.15 Regeringsuitzending: Ver klaring en toelichting. 19.35 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.15 Lichte mu ziek. 20.40 Zaken doen in de Verenigde Sta ten. causerie. 21.00 Philharmonisch orkest en soliste. 22.05 Platen. 22.15 Vovcaal ensemble. 22.30 Orgel. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Nederlandse schaakkampioenschappen. 23.30 Amusementsmuziek. 23.5024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Kinderen en Men sen causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Orgel. 10.50 Platen. 11.15 Feuilleton. 11.35 Hongaarse volksliederen. 12.00 Lichte mu ziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport en prog nose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Metro- pole-orkest. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Opera ..Aida", le en 2e achte (platen).. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Pianoduo. 17.20 Muziekpraatje. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicita ties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Platen. 19.10 Wat doet uw man?, klankbeeld. 19.30 Op huisbezoek, cursus. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Platen. 20.30 Benelux. 20.40 Leven op de aarde, causerie. 21.00 Ca baret. 21.30 De Ducdalf. 21.50 Buitenlands overzicht. 22.05 Lichte muziek. 22.30 Platen. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, causerie. 23.3024.00 Kamerorkest. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20 1521.45 Opening: Televizier; Stijlen in lijnen; „Ending it", televisiespel BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Hammond-orgel. 14.00, 14.45, 16,00 en 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Amusements, muziek. 18.00 Platen. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Actualiteiten. 19.50 Feuilleton. 20.00 Platen. 20.15 Symphonie-orkest en solisten. (Om 20.55 Kunstoverzicht). 22.00 Nieuws. 22.15 Causerieën. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. ADVERTENTIE ufiuu! mmnsm. wfwycu mj/ STRAND - BADKLEDING het recht betreft om de eed in die taal af te leggen en bestreed de houding door minister Mulderije aangenomen ten aan zien van de geestelijke verzorging in de gevangenis door humanisten. Aan haar partijgenoot m r. V a n W a 1- s u m liet zij het over de minister van Justitie onder handen te nemen wegens diens befaamde uitlating, dat het huma nisme stenen voor brood brengt. De regering loopt gevaar, als zij de humanisten van de geestelijke verzorging blijft uitsluiten, een bepaalde groep gees telijk geweld aan te doen. Hoe mr. Mul derije persoonlijk over het humanisme denkt is in deze niet van belang. Minister Mulderije echter heeft te erkennen dat we niet alleen in godsdienstig maar ook in geestelijk opzicht een volk van gemengde samenstelling zijn. Het grootste bezwaar van mr. Van Wal- sum was, dat de minister met behulp van de staatsmacht voor Christendom en Kerk een bevoorrechte plaats wil behouden. Het is gewenst dat de ministerraad door een commissie het principiële vraagstuk van geestelijke verzorging door humanis ten in studie doet nemen. De heer Van Santen (Comm.) ten slotte maakte enkele opmerkingen over het zijns inziens verkeerde geografische gebruik van de term „IJzeren Gordijn", over de economische conferentie te Mos kou, over de uitnodiging aan leden van de Kamer de Sovjet-Unie te bezoeken, en noemde de opvatting van de minister, dat het stakingsrecht in onze staat niet past, een aantasting van de rechten der arbei ders. De vergadering werd hierna geschorst tot vandaag. Twee blinden-geleidehonden, Max en Kazan, zullen de heren C. de Boer uit Er- melo en K. Markus uit Markenwoude, langs een route van 426 km naar Maastricht lei den. Doel van deze tocht is aan te tonen, dat een blinde zich evenals een ziende overal kan bewegen. De beide heren zijn Woensdagochtend in Groningen gestart. Zij maken de reis in veertien étappes. Iedere étappe is ongeveer 30 a 35 kilometer lang. De heren hopen op 29 April in Maastricht aan te komen. Op iedere étappeplaats zal de burgemeester van de betreffende ge meente zijn handtekening plaatsen in een logboek, dat een reisbeschrijving van de tocht zal bevatten. In 1949 maakte de heer De Boer reeds een wandeltocht van Amsterdam naar Brussel. De eerste route, die door de A.N. W.B. is uitgestippeld, zal leiden langs Pa- terswolde en Zuidlaren naar Gieten. Jacoba van Beieren, de schutspatronesse van de tentoonstelling „Keukenhof" zal haar bezoek aan deze tentoonstelling bren gen op Woensdag 23 April. Aangezien zij echter niet op Teylingen, maar op haar slot te Oostvoorne vertoeft, zal zij per hef- schroefvliegtuig naar de „Keukenhof" vlie gen, waar zij des middags om drie uur zal arriveren. ADVERTENTIE Ntf..AUEMAAL ZU/ANENBERG'S ROOKWORST..KOlOSSAAl! WANNEER S LANDS 2AKEN 2 ON GEDAAN LONT ROOKWORST VANDE 0IN/TTE 2U/AAN. In het Olympisch Stadion te Amsterdam hebben de Zwaluwen en de Rode Duivels een vlotte frisse wedstrijd gespeeld, die steeds het aankijken waard was. Het resultaat was, dat onze landgenoten met 53 wonnen. De wedstrijd, die door ongeveer 15.000 toeschouwers werd bijgewoond, begon een kv/artier te laat doordat de spelers van Wil lem II Van Roessel en Mommers op het laatste ogenblik moesten worden vervangen. De Tilburgenaren waren n.l. het slachtoffer geworden van een ernstig auto-ongeluk in de buurt van Utrecht. Op de midvoorplaats verscheen nu Van der Wel van. Ajax,_ die in. de laatste jeugdwedstrijd tegen de Belgen te Antwerpen, de linksbinnenplaats bëzèttè, en op de linksbinnenpiaats zijn clubgenoot' Van Dijk. 1 De wedstrijd begon met een overwicht der Belgen. Voortdurend waren zij in de aanval en de achterspelers Bakers en Claus hadden het spil Hendriks stond tussen hen in lang niet gemakkelijk. Langzamerhand kwam de Nederlandse voorhoede op dreef. Deze geheel nieuwe combinatie, waarin Van der Bogert op de rechtsbuitenplaats was vervangen door Oldenhof van de Amster damse club Watergraafsmeer, miste de nodi ge homogeniteit om door middel van goed samenspel tot kansen te komen. Het moest voornamelijk komen van de rechtervleugel, waar Oldenhof en Lugthart het nog het best met elkaar konden vinden. Het verwonderde dan ook niemand, dat de Belgen na achttien minuten de leiding na men. Een vrije trap wegens haken van Lugt hart werd door de linksbinnen Givard hard in de linker benedenhoek geschoten. Land man wierp zich op de bal, die echter van zijn borst afstuitte voor de voeten van Van Steelant. Deze doelpuntte (01). Intussen kwam de strijd op het midden veld meer in evenwicht. Hendriks, zij het wat onbeheerst, onderbrak menige Belgische aanval. Linkshalf Kuipers van De Vole- wijekers die de plaats van Fanger had in genomen en Groothuis van Enschedése Boys pasten zich steeds beter aan. De Nederlandse voorhoede kreeg daardoor meer steun, ook al doordat de binnenspelers niet meer zo terug getrokken behoefden te spelen als aanvan kelijk het geval was. In de 24ste minuut ontstond de gelijkma ker. Op een pass van Oldenhof was Lugt hart goed doorgelopen en doelpuntte. Het samenspel van de Zwaluwen werd langzamerhand beter. Toch bleven de Rode Duivels over het algemeen iets sterker en nadat een verkeerd terugspelen van Bakers- op Landman, waar middenvoor Van Pottel- berghe tussen stond, nog goed was afgelopen, namen de Belgen weer de leiding toen Gi vard de bal uit een vrije trap in het door Landman verlaten doel kon schieten. Na de hervatting begonnen de Zwaluwen met snel en verrassend aanvalsspel. De lin kervleugel werd meer in het spel betrokken. De Eindhovenaar Schmidt was een uiterst nuttig speler. Aanvankelijk had hij het moeilijk tegen de robuuste Belgische rechts achter Oversteyns. maar later kreeg hij meer vertrouwen in eigen capacitieten en toen passeerde hij zijn tegenstander herhaalde lijk. Een goed door Oldenhof genomen hoek schop werd door Van Dijk in de doelmond gekopt en de naar voren opgestelde Lugt hart plaatste de bal langs Seghers en de stand was nu gelijk (22). De Belgen waren even beduusd. Zoveel tegenstand, zo veel productiviteit hadden zij van. de geha vende ploeg niet verwacht. Met man en macht konden zij tot enkele snelle uitvallen komen en na 20 minuten spelen slaagden zij er in Landman voor de derde maal te pas seren. Toen Givard een directe vrije schop hard langs de voor het Nederlandse doel op gestelde spelers schoot stak Landman geen hand naar de bal uit en weer hadden de Bel gen een voorsprong (23). Landman was nerveus en evenals in de wedstrijden tegen Bolton Wanderers en Engeland b maakte hij bij het uitlopen een onzekere indruk. Een minuut na het Belgische derde doel punt namen de Zwaluwen de leiding. Links back Van Brandt schoot bij het wegwerken hard tegen de toelopende Van der Wel. De bal stuitte in de richting van het Bel gische doel, waarop Lugthart sneller reageer de dan Seghers. De Groninger was dan ook het eerst bij de bal en met een lakonieke trap schoot hij het leder langs de Belgische doelverdediger (43). De middenlinie van de Zwaluwen was heer en meester op het middenveld en met goed geplaatste ballen werd de voorhoede telkens aan het werk gezet. Drie minuten na het vierde Nederlandse doelpunt vergroot ten de Zwaluwen hun voorsprong. Bij een aanval via de linkervleugel, waarbij Schmidt de bal weer met. een snelle rush langs de lijn had opgebracht, volgde een switch tussen de Eindhovense linksbuiten en zijn buurman Van Dijk. Na een kort duel op de doellijn tussen Van Dijk en Oversteyns kreeg eerst genoemde de bal vrij en stelde Schmidt in staat te doelpunten. De Nederlandse ploeg bleef nu met enthou siast spel de toon aangeven, maar ook de Belgen bleven niet bij de pakken neerzitten en geprikkeld door de enigszins onverdiende en snel opgelopen achterstand zetten zij een serie tegenaanvallen op. Bij schoten van Van Pottelberghe en Givard moest Landman zijn handèh'iuit dè mnawen*steken en het ging hem nu véél beter af:dan voordien.-De BeL gen Slaagden er- niet in de score in hun voor deel te veranderen. Om beurten kwamen beide doelen in de laatste fase van de strijd in gevaar, maar de defensies bleven de situatie meester en toen de Luxemburgse scheidsrechter Eischen, die de voordeels- regel nog al eens verwaarloosde, voor het laatst floot, hadden de Zwaluwen een ver dienstelijke 53 overwinning behaald. ADVERTENTIE genééat en voorkomt schrale en ruwe handen bij de schoonmaak De voor de eerste divisie van de Engelse league gespeelde wedstrijd tussen Arsenal en Newcastle United eindigde in een gelijk spel (11). Het gelijke spel van Arsenal tegen New- casle United heeft de kansen van de Lon- denaren op het l.eague-kampioenscliap doen dalen. Met nog drie wedstrijden te spelen staat Arsenal een punt achter op de huidige leider Manchester United, die een beter doel- gemiddelde heeft. Het is niet onmogelijk dat het'kampioenschap beslist zal worden op de laatste dag van de competitie. Zaterdag 23 April, als deze clubs elkaar op het terrein van de United ontmoeten. Newcastle nam de leiding in de 32e minuut van de eerste helft door Keeble. Vijf minuten na de hervatting maakte Milton voor Arsenal gelijk. In de derde ronde van zijn partij tegen Rocky Graziano met het wereldkampioen schap middengewicht als inzet, heeft de -titelhouder Ray Robinson te Chicago door k. o. gewonnen. Enkele maanden geleden heeft een groep bIoembo 11 ernkwekerts uit mrdden-Kenne- merland zich tot Gedeputeerde Staten van Noordholland gericht met een bezwaar schrift tegen de verspreiding van giftige industrie-gassen. Deze gassen verbrandden de bladeren van irissen, gladiolen, tulpen en andere bolgewassen. Als gevolg hiervan leden vele kwekers grote schade. Onderzoekingen toonden aan, dat de centrale van het P.E.N. te Velsen-Noord grote hoeveelheden van het giftige gas ver spreidde. Toen de kwekers zich op grond van de uitkomsten van dit onderzoek tot de directie ven het P.E.N. wendden, ont vingen zij nul op het request, zodat zij een bezwaarschrift indienden bij Gedeputeerde Staten. Het resultaat van deze stappen is ge weest, dat onder auspiciën van de Stichting van de Landbouw en in aanwezigheid van de rijkstuinbouwconsulenten uit Lisse en Amstelveen een bespreking is gehouden tussen de P.E.N.-directie en vertegenwoor digers van de bloembollenkwekers, op welke bijeenkomst door de leiding van het P.E.N. werd toegezegd in de periode tussen April en September wanneer de ver branding van de gewassen optreedt maatregelen te zullen treffen. Zowel door het verhogen van de schoorstenen als door het gebruik van betere kwaliteiten stook olie en het vollediger afwerken van de ver spreide gassen zal de loofbeschadiging wor den- tegengegaan. Door bemiddeling van ir. Merx, secretaris van de Stichting voor de Landbouw, is een commissie in het leven geroepen van kwe kers, welke commissie eventueel in de toe komst voorkomende gevallen van vergifti ging der gewassen zal rapporteren en on derzoeken. Dezer dagen werd gemeld, dat de ver makelijkheidsbelasting in Putten, in Gel derland, met ingang van 13 April was ver dubbeld en gebracht op 1/3 deel van de on zuivere opbrengst. Naar thans blijkt berust dit bericht op een misverstand. De gemeente kent een tarief van 1/6 deel der opbrengst, dat wordt toegepast voor voorstellingen van culturele aard en een tarief van 1/3 deel der onzui vere opbrengst, dat wordt toegepast voor voorstellingen, die een louter amusements karakter hebben. Eigendom van grond betwist Krachtens uitspraak in kort geding van de president van de rechtbank te Roer mond is de bouw van een lagere landbouw school te Baarlo stilgezet. Het betreft hier een procedure over de gebruiksrechten van de grond, waarop de school zou worden gebouwd. Enige j'aren geleden is deze grond door de gemeente Maasbree, waartoe Baar lo behoort, van het Beheersinstituut ge kocht. Hij behoorde tot de bezittingen van een Duits onderdaan, die krachtens de Wet op het Vijandelijk Vermogen, van zijn be zit vervallen was verklaard. Het terrein was echter al vele jaren gepacht door baron M. F. de Weichs de Wenne en deze hand haafde zijn pacht-aanspraken ook nadat de gemeente Maasbree eigenaresse was ge worden. Het muurwerk van de school steekt al een meter boven de grond uit. Baron de Weichs de Wenne had de ge meente Maasbree in kort geding gedag vaard. Van gisteren af is de benzineprijs in Bel gië met een franc verhoogd. Deze verhoging zal 1.1 milliard francs aan de schatkist op leveren voor de financiering van de her bewapening. Op grond hiervan wordt deze extra-belasting de „franc voor de verdedi ging van de vrede" genoemd. Tot de ver hoging van de benzine-accijns werd beslo ten in overleg met de Nederlandse regering. Per 1 Januari 1953 zal echter wederom be sloten moeten worden tot de instelling van een gelijke accijns in België, Nederland en Luxemburg. Ook in België moeten de automobilisten het dus ontgelden. In de Technische Hogeschool te Delft wordt een verkeerstechnische leergang ge houden, welke is georganiseerd door de A.N.W.B. Deze leergang, die door om streeks 200 personen uit de kringen van politie, Rijks- en Provinciale Waterstaat, en gemeentediensten wordt bijgewoond, werd Woensdag geopend door de voorzit ter van de A.N.W.B., mr. W. A. Offerhaus. Als eerste docent tijdens de verkeers technische leergang te Delft hield de chef van de Rotterdamse verkeerspolitie, hoofd inspecteur K. J. Müller een voordracht over samenwerking tussen politie en weg- beheerders in verkeerstechnische kwesties. Verder sprak prof. ir. Th. van Wisse- lingh, hoogleraar te Delft, over de beïn vloeding van de rijwijze van het verkeer op rechte weggedeelten en in bochten. ADVERTENTIE Generaal Eisenhower heeft gisteren op een persconferentie te Brussel verklaard, dat hij waarschijnlijk Vrijdag niet naar Nederland zal gaan, zoals oorspronkelijk bepaald was. Een woordvoerder van de NAVO bevestigde later, dat Eisenhower zijn bezoek aan Den Haag zal uitstellen, omdat hij de begrafenis van generaal Cou- draux in Parijs wenst bij te wonen. Gene raal Eisenhower zal Nederland bezoeken op 23 April, nadat hij besprekingen zal hebben gevoerd te Oslo en Kopenhagen. ADVERTENTIE 14. Nog steeds kreeg Panda van zijn vreemde gastheer in de vuurtoren niets anders te zien dan een hand, die hem om de bocht van de wenteltrap verder wenk te, en hij klom dan ook hoger en hoger; maar hoe verder hij kwam, hoe vreemder de omgeving werd, want overal stonden nu merkwaardige apparaten opgesteld. „Wat is dit allemaal, meneer?", vroeg hij, wei nig op zijn gemak. „Dat is waarlijk een schitterende vraag, ventje, waaruil uw dorst naar wetenschap blijkt,", sprak de stem. „Ginds ziet ge een cyclotronus calei- doscopia, en aan gene zijde neemt ge een stethoscopus moleculium waar maar dat zijn slechts kleine bijzonderheden die ge nog niet hoeft te begrijpen. Wanneer ge flink aanpakt zult ge de ware betekenis dezer kleinere uitvindingen al spoedig leren kennen. Dit brengt me op de gedachte, manneke, om u te vragen of ge de beirek king aanneemt die ik u bied. Zeg mij wilt ge ëen groot geleerde mei raad en daad terzijde staan? Wilt ge een hoog- was het. staand en edel werk verrichten in de koele, zuivere atmosfeer van de wetenschap? Mag ik het genoegen smaken u tot mijn assis tent te benoemen?" „Nou graag!", riep Panda uit, want hij begon er iets in te zien. „Dat is schoon gesproken, ventje! Dan moogt ge mijn geleerde eenzaamheid de len! Quod erat amicitia, gelijk de Klassie ken uitriepen bij zo'n blijde ontmoeting!" En met die woorden kwam de toren-be woner eindelijk te voorschijn. ..Joris!'', hijgde Panda. „Joris Goedbloed!" Want die Ambassadeur. President Truman heeft Robert Murphy, laatstelijk Amerikaans ambassadeur te Brussel en tevoren po litiek raadgever van de Amerikaanse Hoge Commissaris in West-Duitsland, bij de Senaat voorgedragen als de eerste na-oorlogse ambassadeur der Verenigde Staten te Tokio. Oproep. De Oost-Duitse onder-premier Walter Ulbricht heeft in een Woensdag door hem te Oost-Berlijn ter gelegen heid van het onthullen van een stand beeld voor de Duitse communist Ernst Thaelmann gehouden toespraak een be. roep gedaan op de West-Duitse arbei ders om „in groten getale in staking te gaan als protest tegen de plannen om West-Duitsland in de Europese verdedi. gingsgemeenschap op te nemen." Loonsverhoging. President Truman schijnt bereid te zijn buiten de leiders van de Amerikaanse staalindustrie om de 650.000 staalarbeiders loonsverhoging toe te kennen. Nadat Dinsdagavond de besprekingen tussen de leiders van de industrie en de werknemers opnieuw waren afgebroken, verklaarde de mi nister van Handel, Sawyer, die voor de president de opgevorderde staalindustrie beheert, dat hij onmiddellijk maatrege len zal nemen.Een vooraanstaande rege ringsfunctionaris verklaarde gisteren het waarschijnlijk te achten, dat minister Sawyer de arbeiders in hoofdzaak zal geven wat de raad van loonstabilisatie heeft aanbevolen. Deze aanbevelingen een loonsverhoging in drie étappes en enige voorzieningen, die president Tru. man redelijk heeft genoemd heeft de leiding van de industrie niet willen vol gen. Televisie. De volgende week te houden atomische proeven in Nevada zullen in geheel Amerika door de televisie wor den uitgezonden. Zeven zendstations hebben Woensdag meegedeeld, dat zij voor deze uitzending zullen samenwer ken. De opnamen zullen worden ge maakt op de proefterreinen bij Las Ve gas. Volgens de bekendmaking zullen de ontploffing en vraaggesprekken met aan de proefneming deelnemende soldaten worden uitgezonden. Taal. De Indonesische minister van Op voeding, Onderwijs en Cultuur, dr. Bah. der Djohan heeft in een onderhoud met het dagblad „Indonesia Raya" over zijn programma onder meer de kwestie van de Nederlandse taal bij het onderwijs aangestipt. De minister zeide, dat de Nederlandse taal slechts tot de hoge scholen dient te worden gelocaliseerd. Deze kwestie vormt dus geen vraagstuk voor de middelbare scholen. Als midde len om de taalmoeilijkheden te over winnen noemde minister Bahder Djo han het intensiveren van het onderwijs in de Engelse taal en het vertalen van studie-boeken in het Indonesisch. Voor lopig worden de colleges op de hoge scholen nog in de Nederlandse taal ge geven. Uitputting. Een zes weken geleden in Clo. colan (Oranje Vrijstaat) geboren Sia mese tweeling van meisjes is gisteren overleden door uitputting van het ge meenschappelijke hart. President. Uit La Paz, de hoofdstad van Bóliyia, wordt gemeld, dat Victor Paz Estensorp de eed als president van Bo livia hééft afgelegd. Hij is door de revo lutie van dë Nationale Revolütionnaire partij in het zadel geholpen. Beheer. De Britse delegatie op de drie- mogendheden-conferentie over Triest heeft voorgesteld bepaalde departemen ten van het plaatselijk bestuur onder Italiaans beheer te stellen. Ook Amerika zou bereid zijn de Italianen het bestuur van deze niet-politieke departementen te geven. Gisteren hebben de Ameri kaanse, Britse en Italiaanse functiona rissen hun besprekingen in Londen hervat. Zij bestuderen de mogelijkheid om Italië nauwer bij het bestuur van de Westelijke zóne van Triëst te betrekken. Papier. De commissie voor pulp en papier van de internationale grondstoffencon- ferentie heeft bekendgemaakt, dat zij besloten heeft voorlopig geen nieuwe toewijzingen van krantenpapier vast te stellen, daar vraag en aanbod van dit artikel thans vrijwel in evenwicht zijn en er redelijke kans bestaat, dat de papiersituatie in de loop van dit jaar verder zal verbeteren. De commissie schat, dat de productie van kranten papier van de democratische wereld in 1952 ongeveer 8.928.000 metrieke ton zal bedragen en dat er behoefte zal zijn aan circa 8.920.000 ton. Volgens de com missie heeft de stijging van de produc tie in de grote papier-exporterende lan den in belangrijke mate bijgedragen tot verbetering van de positie. Cycloon. Een cycloon heeft boven de haven Lindi in Zuid-Tanganjika, gewoed. Drie inheemsen zijn om het leven gekomen en negen anderen, die zich in een boot bevonden, welke als wrak is terugge vonden, worden vermist. Twintigdui zend personen zijn dakloos geworden. De schade die de wervelstorm en de hevige regenval, waarmede zij gepaard ging, alleen aan regeringseigendommen heeft aangericht, wordt op ruim 100.000 pond sterling geschat. Importeren. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft de Amerikanen gewaarschuwd, dat zij moeten importeren, willen zij hun exportmarkten niet verliezen. Vol gens Acheson kan een groot crediteur- land, dat weigert te importeren, niet verwachten betaling voor zijn uitvoer te ontvangen. Hij zei dit in verband met het antwoord, dat de Amerikaanse re gering aan de Italiaanse regering heeft doen toekomen op een nota van 15 Januari, waarin de Italiaanse regering verzocht om afschaffing van de invoer beperking voor traditionele exportpro ducten van Italië. De Amerikaanse re gering laat in het antwoord weten.dat zij voortdurend streeft naar uitbreiding van de wereldhandel en naar het scheppen van mogelijkheden voor andere landen om dollars te verdienen. In een te Utrecht gehouden vergadering van de Stichting van de Arbeid, waarbij vertegenwoordigers van het college van rijksbemiddelaars aanwezig waren, zijn door de Nederlandse Bakkersbond zodanige toezeggingen gedaan, dat de bedrijfsunie var. bakkersgezellenorganisaties besloten heeft haar tegen Zaterdag aangekondigde actie in verscheidene plaatsen des lands niet te doen doorgaan.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2