ELK MODEL BIJ De Haarlemmers krijgen eindelijk het Hildebrandmonument te zien Bouw Tweede Christelijk Lyceum aan de Planetenlaan aanbesteed ■Clowntje Riek LOGOMOTIEF Beelden worden tentoongesteld in de Vleeshal Heemstede Zandvoort Bloemendaal HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nico van Schagen Zn Verkrijgbaar bij Jan Timmerman Burgerlijke stand van Haarlem Lichte daling der deviezenreserve „Rebecca" in Minerva Uitslag tekenwedstrijd Naar Putten V erkiezingsvergadering P. v. d. A. Voor de kinderen Vijfenvijftig jaar getrouwd Scheepvaart FEUILLETON De fluistercampagne I DONDERDAG 17 APRIL 1952 ADVERTENTIE Sell Mote Kies een iichtlopende fiets, die minder van spieren en adem eist en méér gemak en ge noegen schenkt! Kies een LOCO MOTIEF, gemaakt uit het oersterke, maar veel lichtere hoogmagnesium-staal LOOPT LICHTERI Frame van hoogmagnesium-staal Gierstraat 40 - 42 - Tel. 17768 Rijksstraatweg 89 - Telefoon 25970 De Haarlemmers zullen eindelijk het Hildebrand-monument te zien krijgen en wel op een Camera Obscura-tentoonstelling, welke van de zomer in de Vleeshal op de Grote Markt gehouden zal worden. Zoals men zich wel niet meer zal herinneren kreeg professor J. Bromier in 1914 de op dracht, het monument voor de auteur van de Camera Obscura, Nicolaas Beets, te vervaardigen. Het was in 1948 gereed en is toen geëxposeerd in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Sindsdien is men in Haar lem op zoek naar een geschikte plaats voor de beelden van Hildebrand, de oude Sta stok, het Diakenhuismannetje, Suzette Noiret, Nurks, Buikje, grootmoeder Kegge, de charmante Van der Hoogen en Teun de Jager. B. en W. van Haarlem hebben juist de zer dagen aan de raad medegedeeld, dat omtrent de plaats, waar het Hildebrand- monument zal moeten worden opgericht, nog geen overeenstemming is verkregen. Datzelfde hebben zij ook in 1949 reeds ver klaard. Toen voegden zij er nog aan toe: „Zodra deze plaats gevonden is, kan een spoedige plaatsing van het monument worden verwacht". Toch menen wij te weten dat niet zozeer het vinden van een geschikte plaats maar de hoge kosten, welke aan het plaatsen van de beeldengroepen verbonden zijn, nog veel hoofdbrekens kosten. Die kosten werden een paar jaar geleden op f 50.000 f 70.000 geraamd. Maar wellicht kan hiervoor een oplossing gevonden worden, als door de komende tentoonstelling in de Vleeshal in brede kring belangstelling ge wekt wordt voor deze aangelegenheid. Op deze expositie zullen de gipsafgietsels van de originele beelden te zien zijn. Zij be vinden zich reeds thans in Haarlem. Er komen deze zomer en in het najaar nog enkele tentoonstellingen in de Vlees hal, onder meer een expositie over het zendingswerk der Nederlands Hervormde Kerk en een tentoonstelling over boeken die „Van De Olm tot De Roos" zal heten. Op het ogenblik neemt de stichting „Haar lems Bloei" in samenwerking met het ge meentebestuur een proef, de Vleehal voor belangstellenden open te stellen als er geen tentoonstellingen zijn. Die belangstellenden zijn voornamelijk buitenlandse toeristen, die het fraaie bouwwerk van Lieven de Key ook graag eens van binnen willen be kijken. Dat is thans mogelijk en men heeft de grote benedenzaal op zeer beseheiden wijze een beetje „aangekleed" met wapen schildjes van bekende geslachten, met een fraai uit de zestiende eeuw daterend tapijt, dat het Rijksmuseum in bruikleen heeft af gestaan, en met enkele, borstbeelden, onder andere een afgietsel van een in 1665 door Quellinus vervaardigde marmeren buste van raadpensionaris Johan de Witt. Wie zich voor de historie van Haarlem interes seert vindt langs de wanden en in vitrines een aantal eeuwenoude platen uit het ge- meente-archief, kijkjes op de stad en om geving, waarbij een tekening van Pieter Saenredam van de intocht van Prins Mau- rits in 1618. Inlichtingenbureau Voor de buitenlandse toeristen en voor bezoekers uit andere delen van het land is er im de Vleeshal nu ook een inlichtingen bureau van „Haarlems Bloei", waar een vriendelijke jongedame de vreemdelingen wegwijs maakt in onze stad en omgeving, waartoe zij over een keur van boekjes en kleurige folders beschikt. Dit bureau is vooral van belang voor degenen die per auto naar Haarlem komen en in het al- meen de Grote Markt als eerste pleister plaats uitkiezen. Zij die per trein arrive ren, kunnen in het verkeershuis van „Haar lems Bloei" op het Stationsplein terecht. Het is wellicht niet algemeen bekend dat men in beide inlichtingenbureaux be schikt over een lijst van de in Haarlem en omgeving beschikbare logeergelegenheid, niet alleen die in hotels en pensions, maar ook die bij particulieren, die zich bereid hebben verklaard, in noodgevallen logies te vex-lenen. Daardoor zijn er buiten de hotels nog ongeveer tweehonderd plaatsen beschikbaar. Dank zij deze uitgebreide adressenlijst kan „Haarlems Bloei" ook in het drukste seizoen de vreemdelingen aan onderdak helpen. HAARLEM, 16 April 1952 BEVALLEN van een zoon: 12 April, M. W. DrijverZwaardemaker; 15 April, M. E. Dreijervan Essen; M. C. van Woerkom van Warmerdam; M. C. Rietveld—van Pari don; 16 April, M. W. GriekspoorScheep maker. BEVALLEN van een dochter: 14 April, D. HornHaven; 15 April. C, A. Kasten—van Glabbeek; W. Kruijer—Vredenberg; 16 April, J. Doezievan der Reep: A. E. van Slooten Bottu; A. M. JacobsHahnel. OVERLEDEN12 April, C. Dijksman—de Jong, 85 j„ Kenaupark: 13 April, M. E. Kra merLuijten, 71 j., Kamperlaan; K. Roos, 71 j., Brouwersstraat; J. Hoedtden Dolder, 46 j., Hazepaterslaan; 14 April, A. M. W. WeesmanPannekoek, 75 j.. Spionkopstraat; K. L. Mok, 28 j., Klarenbeekstraat; P. Gel dorp, 76 j., Garenkokerskade; A. M. P. Gar- stenveld—Heijdekker, 81 j., Magdalenastraat 15 April, M. S. Terol—Switser, 77 j., Kleine Houtweg. ONDERTROUWD: 16 April, J, D. Dam en G. M. Jansen; J. C. Jansen en M. C. H. van der Zijden; H. C. Stoové en A. R. Martherus; W. van Opzeeland en C. W. van Soelen; J. van Rooijen en A, W. Tak; J. J. G. Touten- hoof en J. C. Damme; J. Per rij en E. Slot; M. Knol en M. P. Wijkhuisen; R. Dijksterhuis en M. de Nooij; J. J. Leijenaar en J. C. Fop pen; A. J. van der Meer en P. M. Lagerweij; T. A. Spook en W. Blom; C. C. Sandfort en F. P. H. Sourbag; A. Galama en M. M. van der Schuit; P. J. Jordan en C. Warmerdam; T- J. van Geldorp en H. van Gulik; D. J: Meijer en G. A. Vollenga. GEHUWD: 16 April: J. F. Goossens en A. M. van Buchem; J. M. Boom en P. Wester burger; I. Hage en M. de Kuijper; H. J. van den Berg en M. Konings; L. Kempen en N. Jonker; M. Dijk en M. Geels; J. Wiering en C. A. Mantz; A. M. Meijer en M. E. van Ma ren; F. Helmus en C. Lijnzaad; S. Kamsma en C. M. Hogërheijde; H. Zuiderduin en J. E. Huijbens; A. G. de Bakker en Y. E. Clarijsse; J. H. Sormani en E. W. de Wit; H. J. Heems kerk en G. A. Laan: J. M. Oudesluijs en J. W. van der Veldt; J. Martens en C. van Heijnin- gen: J. Beenen en M. Hammega; A. de Boer en C. G. M. Rijkes; J. J. Pieéte en M. Leen; M. J. Woestenburg en L. M. A. Döpp; B. Z. Salomé en A. van Huijzen. Voorstanders van de anti-vivisectie zijn Woensdag in optocht door Den Haag getrokken naar het kabinet van de minister president, om aan dr. Drees een petitie te overhandigen. Hierin wordt de Nederlandse regering verzocht aan een der rijks-univer siteiten een leerstoel in de vivisectievrije geneeskunde in te stellen, te bekostigen door de anti-vivisectie stichting. Het verzoek was ondertekend door ongeveer 28.000 personen. Het bestuur van het Christelijk Lyceum heeft vanmorgen aanbesteed de bouw van een tweede schoolgebouw aan de Planeten- laan in Haarlem-Noor^. Ingekomen waren negenentwintig biljetten. Laagste inschrij vers waren de heren Roelofs en Haase te Rijssen voor f 677.900 (gebouw zonder gymnastiekzaal 596.100 en de gymnas tiekzaal 81.800). Laagste inschrijvers van het gebouw zonder gymnastiekzaal waren de gebroeders Van der Putten, Heemstede voor 593.450. Het totaalbedrag van dezen was 680.950. De hoogste inschrijfster was de firma Baggerman, Bloemendaal voor 876.000, zonder gymnastiekzaal voor 774.000. De begroting van de Rijksgebouwen dienst bedroeg 600.000 en van de archi tecten, de heren H. W. van Kempen en W. Groenewegen ruim 700.000. De gunning werd aangehouden. Eerst moet nog overleg gepleegd worden met rijksinstanties. Indien de goedkeuring spoe dig verleend wordt, dan hoopt men het gebouw over anderhalf jaar te kunnen be trekken. De nieuwe school zal verrijzen aan de westzijde van de Planetenlaan, vlak bij het Planetenplein, tussen de Nestorstraat en de Hectorstraat. Hier beschikt men over een terrein van ongeveer 6400 m2. De leng te van het gebouw aan de Planetenlaan be draagt ongeveer honderd meter. Met de mo gelijkheid van uitbreiding der school is re kening gehouden. Het bestuur had gaarne aan de achterkant een aula gebouwd, doch het rijk stelt daarvoor geen gelden beschik baar. Gehoopt wordt dat er in de toekomst gelegenheid zal bestaan de aula te kunnen bouwen niet alleen ten behoeve van de schoolgemeenschap, maar ook voor de be volking van Haarlem-Noord. Tot rector werd benoemd dr. A. la Fleur. De twee scholen werken afzonderlijk, doch er is één bestuur onder voorzitter- schap van de heer A. W. Voors. De deviezenreserve heeft de grens van 1 milliard gulden nog niet kunnen over schrijden. Zij was vorige week gestegen tot ruim 992 millioen, maar voor de tweede keer in dit jaar valt thans een lichte achteruitgang te constateren. Volgens de verkorte balans van de Nederlandse Bank, opgemaakt op Dinsdag 15 April, be droeg de achteruitgang ruim ƒ21 millioen, zodat deze reserve thans gekomen is op 971,6 millioen. Goud en deviezen teza men belopen 2260 millioen tegen vorige week 2281,2 millioen. Van de overige veranderingen valt nog te vermelden een lichte daling van de totale bankbiljettencirculatie met 18 millioen tot 2895 millioen waarmede de gehele ultimo uitzetting nog lang niet is ingehaald. De bankstaat per 24 Maart ver meldde een totale omloop van 2849 mil lioen. De nieuwe school is speciaal bestemd voor de leerlingen uit Haarlem-Noord, Bloemen daal, Santpoox-t, Velsen en Beverwijk en de school aan de Emmakade voor leerlin- gen uit het zuidelijke deel van Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Zandvoort, Aer- denhout en Hillegom. De romans van Daphne du Maurier wor den al geruime tijd overal gretig gelezen, hetgeen door haar boeiende verteltrant en knap bedachte intriges gemakkelijk te ver klaren is. Haar grootste succesboek Rebecca", bereikte reeds een twintig jaar gelden in toneelvorm de Nederlandse plan ken. De hoofdrollen werden toen vervuld door Helen Pimentel en John Gobau, met Nel Oosthout als Mrs. Danvers, als ik mij wel herinner. Onlangs maakte Joop Poll- mann hiervan een nieuwe bewerking voor het amateurtoneel, zodat de verenigingen met een aantal behoorlijke krachten' een dankbaar speelstuk rijker zijn geworden. De R.K. toneelgroep „Bex-kenrode", die van dit spel Woensdagavond in het Minerva- Theater een verzox-gde opvoering gaf, heeft de vele toeschouwers een prettige dienst bewezen. En de spelei-s konden de goede naam van hun vereniging weer eens be vestigen, want er werd over het algemeen zeer verdienstelijk geacteerd. Zo verkreeg de tweede mevrouw De Winter van Ria Lobman een dikwijls ont roerend aspect in haar strijd met de schim van Rebecca en werd ook de aanvanke lijke schuchterheid van dit jonge vrouwtje knap door haar weergegeven. Gé Kromhout tx-of in Maxim een rol die hem uitstekend lag, zodat hij zijn kwaliteiten weer eens duidelijk demonstreren kon. Lou Hopstaken maakte van Jack Favell een pracht van een schurk en hoewel hij in het laatste tafereel volkomen domineerde, was hij toch geen moment hinderlijk voor zijn mede spelers. Integendeel, hij stuwde het slot van dit stuk zelfs nog naar een hoogtepunt. De rol van de huishoudster, met haar ziekelijke verering voor de overleden Re becca, is goed beschouwd een volkomen onwaarachtige figuur, welke alleen bij een sobere vertolking misschien nog enigszins te aanvaarden zou zijn. Riet van Rooden liet echter juist het exorbitante wel heel sterk uitkomen. De rentmeester van Theo Moorman vroeg om meer allure, Jos Striek- wold verleende kolonel Julyan alle ver eiste autoriteit. Regisseur Holtslag .levex-de in de kleine rol van William Tabb een overtuigend bewijs van zijn typeerkunst. Ondanks de lengte van het stuk heeft het publiek de opvoering met onverflauw- de aandacht gevolgd. De spelers ontvingen na afloop een verdiende bijval. Na lang wikken en wegen heeft de jury de volgende uitslag van de tekenwedstrijd voor kinderen bekend gemaakt: Kleuters: 1. Willem van Rappard; 2. Thames Kout; 3. Gerrit van der Burg; 4. Trudy van Wijk. Overige prijswinnaars waren Coco Kemper, Jan de Groot, Robin Harrevelt, Fasal Khan, Paul Cohen, Inayathunissa Khan, Henk Cohen, Marjolein Franken, Trudy Behage, Jan Stoutenbeek. Eervolle vermeldingen kregen Peter Muller, Margriet de Groot, Henk Klijn en Guus Verdonschot (de laatste voor boet seren). Op 22 April zal de Jan van Goyenstraat- vereniging naar Putten gaan om daar het bedrag, bestemd voor de bouw van een vierde woning, die door de vereniging is bekostigd, over te dragen. Het is niet uit gesloten dat het college van B. en W. aan deze tocht zal deelnemen, zodat de trip dan een officieel karakter gaat krijgen. Het tweede Kamerlid de heer J. H. Scheps heeft Woensdagavond in Zomerlust op de tweede verkiezingsvergadering van de afd. Zandvoort van de P. v. d. A. gesproken over het onderwerp „Kan een Christen lid zijn van de P. v. d. A."? Spreker wees er op dat een volk dat mondig is, in vrije verkiezing naai de stembus wil gaan. Hierdoor immers geeft het volk antwoord op de vraag hoe de ko mende maatschappelijke verhouding moet zijn. Daarbij mag nooit uit het oog worden verloren, dat de politieke partij slechts een klein, bescheiden middel is en nimmer het doel. Hieruit vloeit voort de eerbied voor de andere partijen. De eenheid van de P. v. d. A., ondanks de grote verscheidenheid, demonstreert zich vol gens spreker op treffende wijze bij de be handeling der voorstellen in de Tweede Ka mer, waar bijna altijd eensluidende antwoor den worden gegeven, in tegenstelling met andere partijen, die wel eens blijk geven verdeeld te zijn. De P. v. d. A. wil, dat een vrije en onafhankelijke kex-k een boodschap geeft aan het volk, óók aan de politieke par tijen, en daaraan mede te werken heeft óók en speciaal de Christen tot taak, omdat die taak tot zegen zal zijn van partij, volk en land. f 12<S5 iy. Oom Tripje stond al klaar met de hamer, om het stenen varken kapot te slaan, toen opeens Bunkie's stem klonk. ..Oom Tripje.wacht even!" Oom Tripje keek op. Bunkie en Oepoetie waren stilletjes de kamer uitgegaan en nu kwamen ze weer terug. Allebei hadden ze hun eigen spaar varkentje in de hand. „Wat betekent dat?", vroeg oom Tripje verbaasd. „Oom Tripje", zei Bunkie. „Eigenlijk zijn wij er net zoveel de schuld aan, dat die ruit brak. Wij voetbalden ook en het was alleen maar toevallig, dat Rick de bal door de ruit schopteNou wilden we vragen.... ziet u.... of Rick niet alles hoeft te betalen!" „Nee, wij willen ook een gedeelte betalen", voegde Oepoetie er aan toe. Daar keek oom Tripje eventjes verbaasd van op. „Nou, dat vind ik eerlijk van jullie. Hmweet je watomdat je uit. jezelf zo vriendschappelijk bent tegenover Rick, zullen we dan de zaak maar voor deze keer anders aanpakken. Ik zal die ruit betalen en jullie spaarvarkens mogen heel blijven!" En dat vonden ze fijn! Op Dinsdag 22 April zal het 55 jaar ge leden zijn dat Engel Paap en Aaltje Kerk- man zich in de echt lieten verbinden. De bruidegom is dan 85 jaar, de bruid hoopt op 21 Mei 83 jaar te worden. Vier kinderen werden uit dit huwelijk geboren. Het krasse bruidspaar is bovendien tien kleinkinderen en één .achterkleinkind rijk. Zowel de bruid als de bruidegom genieten in ZandVoort algemene bekendheid. De brui degom was meer dan veertig jaar op zee, eerst op de Zandvoortse bommen, daarna op de trawlers bij de haringvangst. Bijna iedereen kent de bruid als tante Aal, de bad- vrouw van „Groot Badhuis" welke functie zij zestien jaar vervulde. Beiden hebben nog een uitstekende gezondheid en de bruidegom leest zelfs de courant nog zonder bril. Het zal het populaire echtpaar, dat reeds véél bezoek ontving, op zijn trouwdag zeker niet aan belangstelling ontbreken. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: K. H. de Clercq—Elmen- horst, z.; W. H. MenseWarmerdam, d.; L. M. L. van PampusKoopmans. ONDERTROUWD: K. Jongert en T. A. Giesen; H. Broomans en A. Hekman; A. N. Gras en J. Watzema. GEHUWD: P. van Loo en A. Wijntjes; A. E. R. Arnold en M. G. Laan; J. Schaap en M. C. Kromsigt; S. P. J. Bouchier en H. v. d. Brink; J. M. Corbeth en S.' R. Kaars Sij- pesteijn; K. Veenstra en J. A. Heekelaar. OVERLEDEN: Wed. M. Smit—v. d. Zee, 89 j.; F. C. van Putten, 56 j.; A. C. Hax-kink, 69 j.; A. A. Soomers, 82 j.; Wed. J. S. Jonker —Streng, 80 j. Amstelvaart, 17 23 u. v. Galveston te IJmuiden verwacht Arnedijk, 16 v. Le Havre n. Antwerpen. Algenib, 16 v. Las Pairnas n. Antwerpen. Andijk, 15 v. Galveston te R'dam. Agamemnon, 15 720 m. ZW. Azoren. Agatha, 16 v. Pladju te Port Swettenham. Aldegonda, 15 v. Bangkok n. Pladju. Alphard, 16 160 Z.t.O. Cp. Hatteras. ArmiÜa, 16 v. Haiphong te Pladju. Arundo, 15 400 m. NW. Horta. Averdijk, 15 280 m. NW. Finisterre. Aagtedijk, 15 570 m. Z.t.W. Recife. Almkei'k, 15 60 m. W. Westkust Kreta. Arnedijk, 16 te Antwerpen. Amsteldiep, 16 v. Norfolk te IJmuiden. Amstelveen, 16 v. Balboa n. Wellington. Alwaki, 16 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Altair, 16 v. San Francisco n. Porto Alegre. Almdijk, 16 v. Galveston naar R'dam. Alioth, 17 van Buenos Aires te R'dam. Abbekerk, 17 in Suez kanaal. Abbedijk, van Havanna naar Vera Cruz. Alamak, 16 van Bombay naar Karachi. Alcyone, 19 Suez verwacht. Athena, 16 te Bahia. Amstelkerk, 16 te Accra. Arendskerk, 17 te Singapore. Baarn, 17 Curacao verwacht. Barendrecht, 24 Suez verwacht. Bintang, 15 v. Madras n. Calcutta. Blommersdijk, 15 500 m. ZO. Cp. Race. Blijdendijk, 15 3-10 m. NO. Horta. Benigkalis, 15 460 m. ZO. Ceylon. Blitar, 15 23 u. v. R'dam te Hamburg. Bantam, pass. 17 Colombo. Boskoop, pass. 16 Finisterre. Callisto, 15 v. Cienfuegos naar R'dam. Celebes, 15 v. Colombo n. Djibouti. Chama, 15 dwars v. Burlings. Cistula, 15 780 m. ZW. Fayal n. Cyprus. Calvella, 15 1020 m. NO.t.O. Barbados. Corilla. 15 80 m. W. Miri. Cronenburg. pass. 17 Ouessant. Congostroom, 16 v. A'dam n. Hamburg. Cheshire. 16 15 u. v. Colombo n. Aden. Caltex Utrecht, pass. 16 Kp. de Gata. Danae, 15 in Golf v. Biscaye. Delft, 15 260 m. NW. Finisterre. Dongedijk. 15 v. Los Angeles n. San Francisco Diemerdijk. 18 Le Havre verwacht. Drente, 17 te Belawan. Esso Amsterdam, 21 v. R'dam te Aruba verw. Esso Den Haag, 15 760 m. ZW. t.W. Scilly's. verwacht. Esso Rotterdam, 15 140 m. W.ZW. Scilly's. Ena, pass. 15 Azoren. Edam, 15 160 m. O.ZO. Cp Race. Eos, pass. 15 Kp. Vincent, Farm sum, 15 500 m. W. Azoren. Friesland (KRL), 15 v. Semaranig n. Soerabaja Felipes, 18 v. Bangkok te Pladju verwacht. Friesland (SSM), 16 40 m. NW. Hoek v. Holl. Gadlla, 16 v. Glasgow naar Curacao. Garoet, 15 v. Belawan naar Colombo. Gord las, 15 in Golf v. Biscaye n. Gibraltar. Gouwe, 15 180 m. W.ZW. Takoradi. Graveland, 16 670 m. Z. St. Vincent. Ganymedes, 15 v. Trinidad n. Paramaribo. Gaasteriand, 17 v. East London te Port Elizabeth Hector, 16 van Rotterdam te Amsterdam. Haulerwijk, 15 300 m. Horta. Hera, 15 300 m. N. Sombero. Helder, 15 620 m. W.ZW. Flores. Haarlem, 16 te Ciudad Trujillo n. Port au Prince. Hestia, 17 v. Balboa te Buenaventura. Heels u-m. 16 v. R'dam n. Hamburg. Hoogkerk. 17 te Suez. Ittersum, 15 240 m. Z. Bermuda. Iris, 16 v. Aarhus te Kopenhagen. Jagersfontein, 16 te Teneriffe. Kota Inten, 16 te Port Said. Kieldrecht, 16 v. Hongkong te Manilla. Kaimana, 15 v. Padang te Sibolga. Klaianget, 15 v. Hollandia n. Manokwari. Kalimantan, 15 170 m. NO. Balikpapan. Kota Agoeng, 17 v. Basrah te Bahrein verw. Kota Gede, 16 te Port Said. Laertes, 14 v. Makassar te Soerabaja harenberg, 12 v. Luanda n. Lobito. Leopoldskerk, 16 v. Port Said. Luna, 15 te Xstanboel n. Izmir. Lissekerk, 15 nog te Basrah. Langkoeas, 15 285 m. O.t.Z. Malta. Loenerkerk, pass. 16 Kp. St, Vincent. Lekkerkerk, 16 op Hoogley rivier. Lotppersum, pass. 16 Finisterre. Malea, 15 v. Singapore. Macoma, 15 op Moesi rivier. Manoeran, 14 v. Panaroekan n. Tj. Priok. Mentor, 15 v. Bremen naar Hamburg. Malvlna, 15 bij Runsal Jetael. Marisa, 15 340 m. NO. Barbados n. Suez. Mataram, 15 120 m. w.t.N. Kunfida. Meerkerk, 16 v. Genua n. Le Havre. Myonia, pass. 16 Azoren. Markelo, 17 v. Grandbassam te Monrovia. Modjokerto, 16 v. R'dam n. Tj. Priok. Maas, 16 19 u. v. Amsterdam n. Kopenhagen. Mentor, 16 v. Bremen te Hamburg. Muiderkerk, 17 v. Antwerpen te Amsterdam. Noordam, 15 490 m. ZO. Cp. Race. Notos, 10 v. Fort Liber te te Antigua. Nieuw Amsterdam, 17 v. R'dam n. New York. Noordwijk, 16 van R'dam n. Savon. Oberon, 15 450 m. ZW. Scilly's. Omala, 15 v. Madras te Chittagong. O vul a. 15 900 m. ZW. Azoren. Overijsel, 16 v. Hamburg te R'dam. Orion, 16 v. Hamburg naar Bremen. Prins Alexander, 16 v. St John te R'dam. Prins Fred. Hendrik, 15 te Montreal. Prins Willem v. Oranje, 15 te Montreal. Paula, 16 v. Telokanson te Pladju. Poseidon, 15 430 m. N.NW. Mona eil. BINNENLAND Met ingang van 1 Mei is benoemd tot burgemeester van Venlo mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooij, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Etten en Leur. Voor het Amsterdams gerechtshof dien. de Woensdag de civiele procedure tussen de radio-omroepverenigingen en de stichting „Het Radioprogramma". Vorig jaar is de slichting „Het Radioprogramma" óp straffe van betaling ener dwangsom bevolen het door de stichting uitgegeven blad, waarin alle Nederlandse radioprogramma's werden opgenomen, niet meer uit te geven. De strijd, vraag in dit geding is, of de radioprogram, ma's beschermd worden door de Auteurs wet. Het gerechtshof zal 21 Mei arrest wijzen, De minister van Sociale Zaken en Volks, gezondheid heeft aan de Sociaal Economi sche Raad advies gevraagd over alle aspec. ten van de werkgelegenheidspolitiek. Waarschijnlijk doordat gas uit een defecte toevoerleiding stroomde is de land bouwer L. te Maasbree in de kelder van zijn woning, toen hij een lucifer aanstak om de bron van ontsnappend gas op te zoeken, bij een hevige ontploffing gewond. Zij kleren vatten vlam even als die van zijn huishoud ster, mej. P., die te hulp snelde. Beiden werden met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd. Aangezien een juiste wijze van aandui den van straatnamen en huisnummers niet alleen een kwestie is van gemak van de weggebruiker, maar bovenal een kwestie van belang voor de verkeersveiligheid heeft de K.N.A.C. aangedrongen op een spoedige vaststelling van de normalisatievoorschriften voor straatnaamborden en huisnummers. De recherche te Tilburg heeft de 59- jarige directeur-administrateur van de ge meentelijke stichting Woningbeheer te Til. burg J. H. aangehouden. Tegen hem is de verdenking gerezen, dat hij zich aan belang rijke fraude in zijn functie als hoofdambte naar heeft schuldig gemaakt. De postbeambte, die enige dagen gele den werd aangehouden onder verdenking van diefstal van brieven met geldswaarden op het postkantoor te Nijmegen, is de 37-jarige waker A. Hij was belast met het voorkomen van eventuele onregelmatigheden bij de ver. werking van de post gedurende de nacht. De recherche van de PTT had al geruime tijd controle uitgeoefend en betrapte de con troleur bij enige steekproeven. HAARLEM EN OMGEVING De heer B. van Oeveren, theologisch candidaat te Halfweg,, ontving een beroep van de Gereformeerde kerk van Pingjum en Zurich en heeft thans keuze uit vijf be roepen. Woensdagmiddag om vijf uur stak de vijfjarige jongen H. Z. met enige vriendjes de Oudeweg over, toen een auto naderde. De jongen keerde midden op de weg terug en werd door de auto aangereden. Hij liep een schedelbasisfractuur op en is per auto naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht. Twee Haarlemmers bezochten gister avond een café aan de Botermarkt, te Haar lem en toen er om halfnegen afgerekend moest worden vertelden zij niet de schuld van f 13 te kunnen betalen. Zij vluchtten naar het dak, achtervolgd door de café- houder en andere bezoekers. De vluchtelin gen beloofden volgende week te zullen be talen en konden daarna naar huis gaan. Prins Maurits. 15 350 m. N. Azoren. Prins Willem II, 15 200 m. Z. Sable eil. Pygmalion, 15 v. Pto, Cabello te Pampatar. Parkhaven. 15 200 m. ZO. Bahia n. Montevideo Prins Willem II, 16 200 m. Z.ZO. Sable eil. Phrontis, 17 te Belawan. Prins Willem V, pass. 16 St. Pauls eil. Poeloe Laut, 16 v. Singapore n. Tj. Priok. Ridderkerk, 16 v. Hamburg n. Antwerpen- Rotti, 16 te Tj. Priok. Ruys, 16 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Rossum, 17 v. R'dam n. Savona. Singkerp, 16 v. Balikpapan te Soerabaja. Sliedrecht, 16 naar Lands End. Sloterdjjk, 16 te New York. Scherpendrecht, 21 van Bahrein te Shimotsu verwacht. Stad Maastricht. 16 Gibraltar verw. Salland, pass. 15 Finisterre. Stad Breda, 15 540 m. NO. Bermuda. Stanvac Djirak, 15 v. Sungeigerong n. Tj. Priok. Si'beroet, 15 80 m. N.NW. Medan. Sommelsdijk, 16 v. d. Elbe vertr. n. Hamburg. Stad Arnhem, 15 480 m. ZO. Bermuda. Straat Makassar. 14 v. Buenos Aires te Kobe. Slamat, 16 v. Belawan n. Singapore. Stad Alkmaar. 17 v. R'dam te Narvik. Stad Dordrecht, 16 te Prt Empedocle. Stad Haarlem. 16 v. R'dam te Livorno. Straat Malakka, 17 v. Montevideo te Kaapstad verwacht. Straat Soenda, 16 v. Tj. Mani n. Singapore. Salawati, 18 te Singapore verwacht. Schiedijk, 16 v. New Orleans n. Havana. Stad Vlaardlngen, 17 v. Newport News te Rotterdam. Sarpedon, 17 v. La Guaira n. Pto Cabello. S-chie, 17 v. Izmir n. Marseille. Tegelberg, 15 v. Port Swettenham n. Singapore, Tosari, 16 te Soerabaja. Tankhaven III, 15 te Tj. Uban. Themisto, 15 450 m. N.NO. Flores. Tjikampek, 15 v. Soerabaja n. Bamgjuwangi. Tabian, pass. 15 Perim. Tjitjalengka, 15 760 m. O.t.N. Montevideo. Téresias, 15 Minicoy gepass. Tiberius, 16 v. Aruba te Maracaïbo verw. Tibia, 15 bij Ras Fartak. Tripamg, 15 pass. Sabang. Tjlpofidok, 14 v. Balikpapan. te Kobe. Tamo, 17 te Montevideo. Tjipanas, 16 v. Durban n. Port Elizabeth. Tarakan, pass. 17 Minicoy n. Penang. Teucer, 17 Aden verwacht. Titus, 16 v. Piraeus naar Izmir. Utrecht, 15 v. Cebu n. Balikpapan. Vlier, 15 820 m. O. Bermuda. Veen dam, 16 v. R'dam te New York. Weitevreden, 15 v. Manilla n. San Francisco. Willem Barendsz, 15 v. Kaapstad te A'dam. Woensdrecht, 16 v. Tripolis te Berre. Willemstad, 15 v. Cristobal n. Maracaïbo. Wieldrecht, 22 v. Durban te Bahrein verw. Waibalong, 15 v. Soerabaja n. Makassar. Waingapoe, 15 v. Soerabaja n. Semarang. Westerdam, 15 700 m. W.ZW. Scilly's. Waterman, 16 bij Plymouth. Westland, pass. 16 Recife. Willem Ruys, 17 te Colombo. IJsel, 16 v. R'dam n. Hamburg. Zuiderkruis, IS 980 m. Z. Flores. Zaan, 16 19 u. v. Casablanca n. Rotterdam. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 18) Zij hebben toegegeven, dat zij tegen- ver u gelogen hebben, begon Blair zonder ■inhalen. De man die u zoekt is lang, ongeveer 50 jaar oud en zonder enige twij fel een Engelsman. Verder is hij naar alle waarschijnlijkheid militair geweest en to neelspeler De Amerikaan zweeg. Hij was té ver baasd over de reacties van de drie ande ren. Brannigan neep z'n hand, die rustte op de leuning van de bank, zó samen, dat de aderen opzwollen; Arlen keek angstig verbaasd en Judith greep de arm van haar man. 't Is't is niet mogelijk, zei zij aarzelend. Neenee, dan kón niet, mompel de Brannigan, meer tot zich zelf, dan tot de anderen Hij is dood. Verdronken. Dat hoopte ik tenminste. Als dat niet zo is, dan staan wij tegenover kolonel Simpkins, een der gevaarlijkste misdadigers van Europa. HOOFDSTUK VII. De hoofdinspecteur keek Hector Blair onderzoekend aan. Hoe bent u aan die wetenschap ge komen? Ik ging van' de veronderstelling uit, dat de man, waar zij die opdracht van had den gekregen, precies het tegenovergestelde uiterlijk zou hebben als zij u hadden be schreven. In plaats van een kleine, dikke en jonge Fransman krijg je dan een lange, magere, buitenlander van middelbare leef tijd. Er zijn meer Engelsen aan de kust dan wat voor andere vreemdelingen ook, dus stempelde ik de man tot Brit. Maar ik kan nog steeds niet begrijpen, hoe u die twee kerels er toe kon overhalen te laten bekennen!, zei Judith met enige nadruk. Ik vroeg natuurlijk niet of die be schrijving juist was, maar ik deed alsof ik wist, wie hij was, antwoordde Blair. Uitstekend, merkte Brannigan met enige aarzeling in zijn stem, maar toch be wonderend op. Nu begrijp ik, hoe u uw reputatie heeft gekregen. De Amerikaan maakte een kleine bui ging. Ik heb het voordeel, inspecteur, dat ik die plaatselijke oplichtertjes en afper- sertjes ken. Toen zij dachten, dat ik alles wist, kwamen zij met hun verhaal tevoor schijn. Loopt u met mij mee?, vroeg Branni gan aan de Amerikaan. Zij zullen mij niet voor de twééde keer met een kluitje in het riet sturen. Ik trek alles wat zij weten uit hen, zelfs al zou ik hen hoogst onzacht zinnig moeten behandelen. Brannigan stapte voor de tweede maal het politiebureau binnen. Hector Blair volgde hem. Ik hoop maar, dat mijn oom niet ach ter deze zaak zit, zei Judith, en zij keek een beetje angstig. Hoe zou dat nu kunnen? Er zijn do zijnen mensen, op wie die beschrijving van Blair zou kunnen slaan.... Maar dan vergeet je, dat er waar schijnlijk maar heel weinig mensen kunnen zijn, die zo'n plan als dit in elkaar zouden kunnen zetten. Als je alles eens goed be kijkt, heeft het er veel van weg, dat mijn oom de man achter de schermen is. Er zit iets duivels in de wijze waarop hij zijn slachtoffers langzamerhand gek maakt. Bob, mijn oom was een duivel! Hij had helemaal geen scrupules! Ja, dat weet ik, maar hij hield toch veel van je? Ook van zijn zuster, 't Is gek, maar hij gaf veel om zijn familie. Dat was het enige goede, geloof ik, dat in hem te vinden was. Ik zou hem zelfs op een bepaalde manier dankbaar moeten zijn, want als ik niet mijn neus gestoken had in de ge schiedenis van het Huis aan de Baai, dan had ik jou nooit ontmoet! Je hebt er nooit spijt van gehad, Bob? Nooit, lieveling. Je weet niet hoe ge lukkig ik nu ben. Judith greep vol liefde de hand van haar man. Je bent een lieverd, ik weet dat het helemaal niets voor je is om iets zo maar te zeggen, Bob. Ik ben nét zo gelukkig als jij! Soms denk ik wel eens, dat ik lè ge lukkig ben, dat het niet altijd zo kan blij ven. Arlen keek een beetje vreemd naar zijn vrouw. Als je oom inderdaad achter dit alles zit, heb je reden genoeg om bang te zijn. Zijn stem werd luider en hoger, Maar ik kón het niet geloven! Na wat Brannigan ons verteld heeft, is het onmógelijk, dat hij nog leeft. Hij viel toch in de Atlanti sche Oceaan tijdens een barre winterstorm? Maar je moet niet vergeten, dat het toen erg mistig was. Zijn schip werd ge ramd door een torpedoboot en zonk vrij kort daarna, zei Judith. Hij heeft misschien wel zijn leven gered door zich drijvende te houden aan een stuk wrakhout. Ja, dat zou natuurlijk kunnen, gaf Bob toe, maar zulke dingen gebeuren nu een maal niet! Ik wou, dat ik het kon geloven, ver zuchtte Judith. O, daar komt Brannigan. De hoofdinspecteur haalde zijn schou ders op toen hij hun vragende blikken zag als wilde hij zeggen, dat het op niets was uitgelopen. We konden niets meer uit die lui los krijgen. Zij weten niet, hoe hun opdracht gever heette. Blair was overigens juist met zijn beschrijving. Het kan best zijn, Judith, dat het je oom is! O...., Judith verzonk in gepeins. Mis schien moest ik eigenlijk dankbaar zijn, dat hij waarschijnlijk niet dood is, maar dat ifi onmogelijk! Hij heeft zóveel kwaad gedaan en zóveel levens vernietigd! Je zal dit nieuws zeker niet gezellig vinden, wel, hoofdinspecteur? Het is een klap op mijn arme hoofd, gaf Brannigan somber toe. Maar we heb ben een streepje op hem voor. Hij weet niet ,dat wij vermoeden, dat hij nog steeds leeft. Maar hij weet toch wel, dat je in Monte Carlo bent, merkte Arlen op. Dat wist hij allang, al van de eerste dag af, dat ik hier aankwam. Daarom werd er waarschijnlijk ook op mij geschoten. Ik dacht dat die kellner op je gescho ten zou hebben, zei Judith. Best mogelijk, daar zullen wij wel achter komen, als we hem ten minste te pakken krijgen. Het is echter óók mogelijk, dat Simpkins zélf op mij geschoten heeft. Hector Blair had met enig ongeduld naar dit gesprek geluisterd. Hij rilde even, toen er een koel windje van uit zee door de straten woei. Ik ken die hele kolonel Simpkins, waar jullie het zo druk over hebben, niet en ik verlang tussen twee haakjes naar een goede borrel en zou ook wel eens op mijn gemak ergens wat willen zitten. Brannigan liet de Amerikaan instappen. De anderen volgden. 't Spijt me, dat ik u ophield, u heeft ons vandaag al bijzonder veel geholpen. Inderdaad is het nu mijn beurt. Geloof me, ik zal u zeker niet gaan uitbuiten. Indien u wilt weten hoe het er mee staat, loop dan eens langs. Een kwartier later werd Hector Blair voor zijn villa afgezet. Hij lichtte even zijn Panamahoed en keek Brannigan ernstig aan. Indien u het advies van een ervaren kerel wilt accepteren, inspecteur, zorgt u er dan voor, dat de mensen die bedreigd worden, zo spoedig mogelijk hier vandaan gaan. Ik geloof wel, dat u het bij het rechte eind hebt, antwoordde Brannigan. Nauwelijks waren Brannigan, Bob en Judith teruggekeerd in de kamer van de hoofdinspecteur, of deze schonk allen een borrel in. Hij nam zelf een dubbele brandy. Het is een dag vol verrassingen ge weest, merkte Brannigan op, in een stoel neervallend. Maar iets verbaast mij. Ik vraag mij af Alles ging te gemakkelijk, hè?, vulde Arlen aan. Precies, Brannigan knikte instem mend. Het is prettig met je samen te werken, Bob. Soms spreek je mijn gedach ten uit, nog voordat ik ze zelf feitelijk pre cies kan formuleren. Die twee kerels lie ten zich te gemakkelijk grijpen, maar zij waren niet erg gewillig met het geven van inlichtingen. Ik had dat verhaaltje van hen wel moeten geloven, als niet die Blair er achter gekomen was, dat het een sprook je was. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6